Naujienos

Kad atostogos neapkarstų: 5 apgavystės keliaujant

2024-07-07 23:31:29

Įsibėgėjant vasarai vis daugiau keliaujame, tačiau atsipalaiduodami turėtume nepamiršti ir saugumo – šiuo sezonu pagausėja turistus siekiančių apgauti sukčių. Kaip elgtis, kad atostogų poilsis neapkarstų, pasakoja Linas Sadeckas, „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas.

Nuotraukos šaltinis: Photocamera.click

Apgavystės keičiant valiutą

Pirmiausia, įspėja L. Sadeckas, atvykusiems į kitą šalį turistams keičiant pinigus arba gaunant grąžą už prekes ar paslaugas, gali būti pateiktos netikros kupiūros.

„Keliaudami visuomet ieškome kuo palankesnio valiutos keitimo kurso, tačiau siekdami sutaupyti pinigus galime juos ir apskritai prarasti. Padirbtų kupiūrų nuo tikrų atskirti beveik neįmanoma, ypač jei tai kitos šalies pinigai, tačiau tai gali sukelti ne tik finansinių nuostolių, bet ir teisinių problemų“, – sako ekspertas.

L. Sadeckas pataria atostogaujantiems keisti pinigus tik patikimose valiutos keityklose, elektroninėse platformose arba atsiskaityti naudojant banko kortelę.

Kortelių informacijos vagystė

Antra, keliaudami svetimoje šalyje galime susidurti su mokėjimo kortelės duomenų pasisavinimu.

„Nusikaltėliai bankomatuose arba prekybos vietų terminaluose įrengia duomenims vogti skirtus įrenginius. Šiais aparatais besinaudojantys turistai nė nenutuokia, kad jų duomenys gali būti nukopijuoti ir vėliau panaudoti neteisėtoms operacijoms atlikti“, – sako ekspertas.

Anot L. Sadecko, tokias vagystes sukčiai atlieka pirmiausia bankomate įrengdami neteisėtą ir iš pradžių nepastebimą kortelių skaitymo įrenginį, taip gaudami asmens mokėjimo kortelės numerį. Kitais atvejais vagys naudoja paslėptą kamerą, kad įrašytų asmens PIN kodą.

„Nors atsiskaitydami kortele galite išvengti padirbtų pinigų, ja naudojantis vis tiek pravartu imtis atsargumo priemonių. Visada patikrinkite, ar suma, už kurią atsiskaitote, įrašyta teisingai, o vesdami PIN kodą įsitikinkite, kad jis matomas tik jums“, – sako ekspertas.

Apgaulingi „Wi-Fi“ tinklai

Savo duomenų galime netekti ir prisijungę prie nepažįstamo bevielio ryšio tinklo.

„Oro uostuose, viešbučiuose, kavinėse ar kitose turistinėse vietose sukčiai sukuria netikrus „Wi-Fi“ tinklus, kurių pavadinimai panašūs į oficialaus tinklo. Tačiau prisijungę prie netikro tinklo po kurio laiko būsite nukelti į svetainę, kur jūsų paprašys suvesti savo banko duomenis arba kitokią informaciją“, – sako ekspertas.

Jis pataria neprisijunginėti prie nepatikimų interneto tinklų. Viešbučiuose, restoranuose ir kitose įstaigose oficialus „Wi-Fi“ tinklas dažniausiai nurodomas įstaigos savininkų. O tam, kad galėtumėte juo naudotis, tikrai nereikės suvesti savo banko duomenų.

Per brangios paslaugos ir paslėpti mokesčiai

L. Sadeckas taip pat pažymi, kad dažnai keliautojai nukenčia nuo įvairių paslaugų tiekėjų.

„Atvykę į kitą šalį įprastai ieškome ekskursijų ir unikalių tos šalies patirčių, tačiau turime būti atsargūs, kad neišleistume per daug. Pavyzdžiui, pasitaiko atvejų, kai gidas ar taksi vairuotojas už savo paslaugas reikalauja pernelyg didelės sumos arba prideda paslėptus mokesčius. Taip galiausiai turistai sumoka gerokai daugiau už standartinį tarifą, o kitais atvejais iš anksto sumokėję už paslaugą jos išvis negauna ar gauna ją nekokybišką“, – sako L. Sadeckas.

Tam, kad tokios situacijos neapkartintų atostogų, prieš planuodamiesi transporto paslaugas, pramogas, ekskursijas ir pan., iš anksto pasidomėkite jų kainomis, palyginkite skirtingus tiekėjus, paieškokite internete kitų keliautojų atsiliepimų.

Romantiniai sukčiai

Galiausiai, kartais sukčiai turistus įvilioja į spąstus per romantines ar asmenines pažintis.

„Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad atostogų metu sutiktas malonus nepažįstamasis yra paprasčiausias vietinis, siūlantis aprodyti jums apylinkes, arba draugijos ieškantis kitas keliautojas. Tačiau, deja, vėliau gali paaiškėti, kad šis žmogus esą netikėtai pakliuvo į bėdą ir jam iš jūsų skubiai reikia pinigų arba dar kokios nors pagalbos“, – sako ekspertas.

L. Sadeckas pažymi, kad tai anaiptol nereiškia, jog reikia laikytis atokiau nuo visų vietinių ar kitų turistų, tačiau jis ragina nepamesti šalto proto.

„Bet kokiomis aplinkybėmis, kai neseniai pažįstamas žmogus prašo iš jūsų didelės pinigų sumos, reikia elgtis apdariai ir neskubėti, pasitarti su artimaisiais, kurie galės objektyviau įvertinti situaciją. Jeigu kelionės metu jaučiatės, kad galimai pakliuvote į apgaulę, iš jūsų buvo pasisavinti pinigai ar asmens dokumentai, nedelsdami kreipkitės į policiją ir vietinę Lietuvos ambasadą“, – sako L. Sadeckas.

Pagalba tvarkant Jūsų TV antenų ūkį
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Turizmas: kitos panašios naujienos
       2021-03-25 08:01:07

Vertingi patarimai keliaujantiems į Dubajų

Ne taip seniai Jungtiniai Arabų Emyratai atsirado tų žmonių, kurie mėgsta keliauti, svajonių šalių sąrašuose. Per kelis dešimtmečius Vidurio Rytų šalis davė pasauliui ne vieną, o dvi prabangiausias atostogų vietas.
       2020-07-07 13:30:36

Frankfurtas – vieta, kurią privalote aplankyti

Ar galite įsivaizduoti nuostabų rezultatą, kai vienoje vietoje dera spindintys dangoraižiai ir tuo pačiu nuostabios gamtos plotmės? Nereikia net įsivaizduoti, jeigu turite galimybę apsilankyti Frankfurte.
       2020-03-24 16:20:18

Vilniaus miesto savivaldybės informacija dėl privalomo karantino

Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimą, nuo kovo 24 d. visi grįžusieji iš užsienio turi būti privalomai karantinuojami 14 dienų. Kaip Vilniaus miesto savivaldybė įgyvendina šį sprendimą?
Daugiau naujų naujienų
       2025-03-14 18:13:45

Jūsų duomenys jau interneto sukčių rankose: kaip jie gali būti panaudoti?

Asmens duomenų vagystės tampa vis dažnesnės, tačiau ar susimąstėte, kas vyksta po to? Tai ne tik skaičiai nugulę duomenų bazėje – pavogta informacija parduodama juodojoje rinkoje, o jos pasekmės gali persekioti metus.
       2025-03-14 17:47:10

Gyventojai už saulės elektrines sulaukia APVA paramos: išmokėti 1,3 mln. eurų

Dalis gyventojų, įsirengusių nuosavas saulės elektrines (ar padidinusių jų galią) bei nuo vasario 25 d. pateikusių prašymus Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) savo banko sąskaitose jau sulaukė valstybės paramos.
       2025-03-12 12:59:59

Ką daryti, kai šuo tampa namų karaliumi ir kelia elgesio problemas

„Šuns sužmoginimas – viena didžiausių ir dažniausiai pasitaikančių klaidų, kurias daro augintinių šeimininkai,“ – teigia Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro profesijos mokytojas ir Baltijos kinologijos centro antros kartos instruktorius Martynas Gustaitis.
       2025-03-07 20:09:54

Kokybiško moters gyvenimo formulė: kaip išlikti sveikai ir energingai kasdien?

Šiais laikais, kai gyvenimo tempas spartėja, o darbų sąrašas niekada nesibaigia, ypač svarbu rasti laiko sau. Nuolatiniai rūpesčiai ir įtampa gali išvarginti, neleisti mėgautis gyvenimu, atimti jėgas naujiems iššūkiams.
       2025-03-07 20:06:36

Amsterdame meilę radęs lietuvis atskleidė, kuo jį žavi Nyderlandų sostinė

Į Amsterdamą Aivaras Vaitiekūnas atsikraustė gavęs darbo pasiūlymą finansų įmonėje. Tačiau Nyderlandų sostinėje lietuvis pasiliko ilgam, nes pamilo olandę. Dabar pora tiesiog mėgaujasi aktyviu gyvenimu ir nuolatiniais atradimais, kurių Amsterdame apstu.
       2025-03-07 20:03:07

Paskutinieji be interneto, pirmieji – soc. tinkluose: „Xennials“ karta

Jei kada nors aiškinote savo tėvams, kaip prisijungti prie „Zoom“, arba stebėjote, kaip jūsų paauglys stebisi laidiniu telefonu, tikriausiai įsitikinote milžiniškais šių kartų skirtumais.
       2025-03-05 10:27:58

Ar elektromobiliai ir hibridai dėvisi greičiau nei tradiciniai automobiliai?

Lietuvoje daugėjant elektromobilių ir hibridų, diskusijos apie jų patvarumą ir eksploatacinius kaštus tampa vis karštesnės. Ar šie automobiliai išties nusidėvi greičiau nei tradiciniai vidaus degimo varikliais varomi automobiliai?
       2025-02-26 12:05:26

Vasaris – meilės mėnuo: ko dažniausiai klausia vaistinėje?

Lytinė sveikata išlieka tema, apie kurią daugelis vis dar nedrįsta kalbėti atvirai, tačiau klausimų kyla nuolat. Viena iš vietų, kur žmonės ieško atsakymų ir patarimų, yra vaistinės. Meilės mėnesiu vadinamą vasarį su lytine sveikata susijusių klausimų skaičius išauga.
       2025-02-26 11:55:02

Bulvių vieta – šaldytuve? Kaip derliumi namuose mėgautis ilgiau

Šviežios daržovės ir vaisiai – ne tik skanūs, bet ir tikra vitaminų bomba, mūsų organizmui suteikianti daugybę naudingų elementų. „Lidl“ parduotuvių lentynose jau puikuojasi pirmasis šio pavasario derlius – traškios salotos, sultingi pomidorai bei kvapnūs vaisiai.
       2025-02-26 11:48:39

Ką daryti, jei jūsų artimas žmogus dingo?

Dingusio žmogaus paieška yra viena iš sudėtingiausių ir emociškai sunkiausių situacijų, su kuriomis gali susidurti bet kuris žmogus. Nerimas, baimė ir bejėgiškumo jausmas gali apimti nuo pirmųjų akimirkų, kai supranti, kad artimasis dingo be ženklų.
       2025-02-21 11:27:08

„Nevadovystės“ era: kodėl Z karta atsisako būti vadovais?

Z kartos nenoras siekti „vadovo antpečių“ darbo rinkoje kuria dar nematytą „nevadovystės“ (angl. unbossing) fenomeną. Personalo atrankos bendrovė „Robert Walters“ nustatė, kad net 52 proc. jaunųjų specialistų nepageidauja tapti vidurinės grandies vadovais ir prioritetą teikia ramesniam asmeniniam gyvenimui.
       2025-02-19 16:14:26

Kaip gauti APVA paramą saulės elektrinėm 2025 m.? Viskas, ką reikia žinoti!

Saulės elektrinės įsirengimas vis dar yra vienas patraukliausių būdų tapti nepriklausomu elektros gamintoju. APVA (Aplinkos projektų valdymo agentūra) parama kasmet leidžia gyventojams sumažinti pradines investicijas, tačiau ar tikrai visi gali ja pasinaudoti?
       2025-02-17 19:05:00

Pabrangę degalai lėmė infliacijos šuolį: teks nusiteikti tolesniam kainų augimui

Nuo metų pradžios padidėję akcizai ir dėl to pabrangę degalai sausį lėmė daugelio pagrindinių vartojimo prekių ir paslaugų kainų augimą. Ekonomistai mano, kad infliacija nemaloniai nustebins dar ne kartą.
       2025-02-17 18:56:45

Sukūrėte pasitelkę dirbtinį intelektą. Kam priklauso autorių teisės?

Dirbtinio intelekto (DI) įrankiai jau daugeliui tapo neatsiejama kiekvienos dienos dalimi. Vieni prašo pagalbos sprendžiant darbines užduotis, kiti – buitinius klausimus. Tačiau DI jau įsitvirtino ir meninės kūrybos srityse: vizualiniame mene, muzikoje, literatūroje ir net scenografijoje.
       2025-02-14 19:39:48

Elektros biržoje: vasario 15 dieną rekomenduojama mažinti vartojimą

Gyventojai ir verslo įmonės, pasirinkę nefiksuotos elektros kainos planus, rytoj, vasario 15 dieną, ryte nuo 8 iki 9 val. ir vakare nuo 19 iki 20 val. turėtų atsisakyti nebūtino elektros vartojimo dėl reikšmingai išaugsiančios jos kainos „Nord Pool“ biržoje.
       2025-02-14 11:03:08

Vis daugiau lietuvių elektrą gaminasi patys: kas lėmė saulės elektrinių šuolį?

Saulės energiją naudojančių vartotojų skaičius Lietuvoje sparčiai auga – praeitų metų pabaigoje jis perkopė 124 tūkst. O tai yra 40 proc. daugiau nei 2023 metais, rodo „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenys.
       2025-02-14 10:58:53

Gurmaniški nuotykiai: 10 patiekalų, kuriuos turite paragauti keliaujant

Naujus kraštus smagu pažinti ne tik lankant istorinius ir kultūrinius objektus, grožintis užburiančiais gamtovaizdžiais, bet ir ragaujant vietinės virtuvės patiekalų, tokių kaip graikiškas suvlakis (orig. souvlaki), sicilietiški arančinai (orig. arancini), portugališki pyragėliai su kremu (orig. pastel de Nata) ar turkiškas lukumas (orig. luqma).
       2025-02-14 10:53:38

Nematomas pavojus duše: būtina laikytis kelių taisyklių

Lietuvoje kiekvienais metais fiksuojama legioneliozės atvejų, pernai 8 iš jų baigėsi mirtimis. Dėl šios priežasties gyventojams svarbu neužmiršti laikytis kelių paprastų taisyklių, kurios padės apsisaugoti.
       2025-02-14 10:45:21

Sukčių meilės pinklės: kaip nelikti su tuščia sąskaita ir sudaužyta širdimi?

Nors praėjusiais metais internetą sudrebinusi istorija, kai prancūzė sukčiui, apsimetusiam Bradu Pittu, pervedė solidžią sumą pinigų, daug kam galėjo sukelti šypseną, vis dėl to amžiną meilę žadantys apgavikai aktyvūs ir Lietuvoje.
       2025-02-12 17:40:43

Šiose šalyse geriau būti atsargiems – kur traumos kainuoja brangiausiai

Kasmet mažėjant sniego kritulių kiekiui, žiemos sporto entuziastai vis dažniau renkasi slidinėjimo pramogas užsienio kalnų kurortuose. Tiesa, dėl įgūdžių stokos, netinkamo trasų pasirinkimo ar oro sąlygų ignoravimo tokias atostogas neretai aptemdo patiriamos traumos.
       2025-02-11 09:10:31

Brangstantys degalai ir elektromobilių pasiūla keičia vairavimo įpročius

Lietuvoje elektromobilių era įsibėgėja. Dar prieš kelerius metus elektrifikuotas transportas buvo laikomas prabangos preke, tačiau šiandien jis tampa vis labiau prieinamas įvairioms vartotojų grupėms.
       2025-02-11 09:05:11

Dirbtinis intelektas inžinerijoje: palengvina darbą, ar kelia naujų iššūkių?

Dirbtinis intelektas (DI) vis sparčiau keičia daugelį sričių, tarp jų – ir inžineriją bei jos darbo specifiką. Ši technologija leidžia palengvinti kai kuriuos procesus ir sutaupyti laiko, tačiau kartu kyla klausimų apie naudą, trūkumus ir ką tai reiškia inžinieriams kurių rinkoje trūksta.
       2025-02-11 09:00:53

Meilės evoliucija: kaip keičiasi mūsų požiūris į Valentino dieną?

Gėlės ir saldainiai – tai tik viena Valentino dienos pusė, tačiau šiuolaikinė visuomenė vis dažniau žvelgia į meilę kitaip. Daugiau dėmesio skiriama laikui kartu ir dėmesio rodymui.
       2025-02-07 13:46:29

Profesorė – apie 4 dienų darbo savaitės modelį: „Tai – tik laiko klausimas“

Siūlymams pereiti į 4 dienų darbo savaitės modelį skambant vis dažniau ir garsiau, girdime ir daug prieštaravimų. Vienas argumentas – „visada taip buvo“, kitas – „verslui bus per sunku“.
       2025-02-07 11:55:48

Gedimus šalinantis ir ryšio planus siūlantis DI: 2025 m. tendencijos

Įsivaizduokite, kad jūsų namų internetas pats persijungia į stabilesnį kanalą prieš svarbų skambutį, o operatoriaus klientų aptarnavimo robotas išsprendžia paslaugų sutrikimus, net nespėjus apie juos pranešti.
       2025-02-07 09:24:44

Vaistai nuo peršalimo: ką būtina žinoti, kad nepakenktumėte sveikatai?

Peršalimo simptomus lengvinančių vaistų pasirinkimas vaistinėse itin platus, tačiau Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) specialistai pabrėžia, kad nereceptinius vaistus netinkamai vartojant galima ne tik nepasiekti laukiamo efekto, bet ir pakenkti sveikatai.
       2025-02-07 09:16:56

Ekspertas: lietuviai vis dar bijo biržos elektros planų, nors dažnai permoka

Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) duomenys rodo, kad per 200 tūkst. vartotojų Lietuvoje už elektros energijos kilovatvalandę moka daugiau kaip 0,29 euro.
       2025-02-07 09:10:37

Internete perkame daugiau: kaip neužkibti ant sukčių kabliuko?

Eurostato duomenimis, 2024 m. 72 proc. 16–75 m. Europos Sąjungos gyventojų apsipirko internetu, nors dar 2019 m. šis rodiklis siekė 60 proc. Labiausiai internetu apsiperka Airijos (95 proc.), Nyderlandų (94 proc.) ir Danijos (90 proc.) gyventojai, o Lietuvoje e. komercija pernai naudojosi 51 proc. gyventojų.
       2025-02-05 14:52:35

Statybos žiemą – misija įmanoma: ekspertas pataria, kaip išvengti nuostolių

Lietuvos klimatas pasižymi šaltomis žiemomis, kurios dažniausiai bent trims mėnesiams sustabdo statybų darbus. Tačiau šie metai parodė, kad situacija keičiasi, o tuo pačiu, ir požiūris į statybas šaltuoju sezonu.
       2025-02-05 09:21:37

Verslas ir 5G: kodėl pažangus ryšys būtinas technologinėms inovacijoms?

Europoje investicijos į skaitmeninę infrastruktūrą sudaro mažiau nei pusę JAV skiriamų lėšų. Tai Europos šalyse labai apsunkina išmaniųjų technologijų vystymąsi, kurioms reikalingas greitasis 5G ryšys.
    Daugiau ankstesnių naujienų:  1  2  3  4  5  6  7  8  9
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.