Naujienos

Pavasaris – vagišių darbymetis: neša kepsnines, net ir sunešiotus batus

2024-04-02 09:49:57

Kaip rodo statistika, pavasaris – ilgapirščių darbymetis. Informatikos ir ryšių departamento duomenimis, vagys suaktyvėja kovą, o vis labiau šylant orams ir dar labiau įsibėgėja – praėjusių metų kovo–gegužės mėnesiais, palyginti su šaltuoju sezonu, vagysčių skaičius išaugo maždaug trečdaliu.

Nuotraukos šaltinis: Pixabay

Savo ruožtu apsaugos specialistai pavasarį fiksuoja maždaug ketvirtadaliu vagysčių daugiau nei žiemą. Atsipalaiduoti negali net tie, kurie galvoja, kad iš jų nėra ką vogti – ilgapirščius gali dominti net, iš pažiūros, menkaverčiai daiktai.

Vagys stebi, kokį turtą laikote savo kieme

Anot Vilniaus AVPK Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos 2-ojo skyriaus viršininko Oleg Bikbajev, pavasarį labiausiai vagis domina privatūs gyvenamieji namai, o ypač – jų terasos ir kiemai.

„Tokios vagystės dažniausiai vykdomos profesionalų, todėl labai gerai planuojamos. Ilgapirščiai gerai apžiūri kiemus, įvertina, kas ten stovi – gal kamado kepsninė, gal koks keturratis – tai reiškia, kad ir viduje kas nors gero yra. Tad jeigu toks turtas paliekamas lauke, vagys pasižymi, kad čia reikia grįžti, nes galima pasipelnyti“, – aiškina jis.

Tarp dažniausiai iš terasų ir namo kiemų dingstančių daiktų metai iš metų – būtent brangios kepsninės ir jų priedai, žoliapjovės–robotai, kiti sodo įrankiai, tokie kaip gyvatvorių žirklės ar elektriniai prietaisai ir technika, taip pat – dviračiai bei elektriniai paspirtukai.

Anot teisėsaugos atstovo, jei akylai saugosite brangius daiktus ir nepaliksite jų vidury kiemo, sumažinsite šansą pakliūti į vagišių akiratį. Šiuos daiktus geriausia uždaryti garaže ar sandėliuke. Tačiau, kaip teigia apsaugos bendrovės „GRIFS AG“ Apsaugos departamento vadovas Žydrūnas Bukauskas, ir čia pravartu imtis papildomų atsargumo priemonių.

„Ne pirmus metus stebime liūdną tendenciją – gyventojai mano, kad saugiai viską paslėpė garaže ar sandėliuke, tačiau vagys ima ir įsisuka į juos. Tad gyventojams reikėtų pagalvoti, ar šių patalpų užraktai yra pakankamai saugūs – galbūt šias patalpas reikėtų apsaugoti signalizacija ar kitais apsaugos sprendimais, mat vagių paprasta spynelė dažnai nesulaiko“, – aiškina jis.

Vagys ima tai, ko net nesugalvotume saugoti

Būna ir taip, kad į namus sugrįžę šeimininkai neranda terasos baldų ar jų kiemą puošiančių augalų, tokių kaip tujos – jas gerai užsimaskavę ilgapirščiai gali išsikasti net dienos metu. Iš kiemų dažnai dingsta ir tai, kas džiugina vaikus – jų žaislai. Tiesa, dažniausiai vagys neša itin vertingus žaislus, tokius kaip akumuliatoriniai žaisliniai automobiliai.

O pastaruoju metu apsaugos specialistai fiksuoja, kad kai kurie ilgapirščiai pavasarį darosi mažiau išrankūs – dažnai pasitaiko, kad pasidarbuoti sugalvoję vagys griebia ir mažą vertę turinčius daiktus.

„Turime istoriją, kai tame pačiame objekte įvyko trys absurdiškos vagystės ir visos – daiktų, paliktų toje pačioje terasoje. Pirmasis atvejis – terasoje šeimininkai paliko kelias poras brangių ir kelias poras sunešiotų batų, skirtų šuniui vedžioti ar po miškus vaikščioti. Vagys pavogė būtent tuos pavargusius batus, o brangiuosius paliko“, – pasakoja Ž. Bukauskas.

Antrąjį kartą vagys nugvelbė plytų likutį – maždaug 40 vienetų. Šeimininkai planavo jas panaudoti namo apdailai. Ilgapirščiams tai atrodė pakankamas grobis, daugiau jie nieko ir nepaėmė.

„O štai trečias kartas – pats kurioziškiausias – namo šeimininkas išgirdo kažką vaikštant terasoje. Pamatęs, kad vagis tempia maišą su mažos vertės turtu, pro langą šūktelėjo: „Palik, kur radai“. Vagis pasimetė ir tuoj pat pasišalino. Tad net ir, mūsų požiūriu, menkiausios vertės turtas vagims gali atrodyti įdomus“, – istorija dalijasi apsaugos specialistas.

Gudrauja apsimesdami kurjeriais

Vagys įsisuka ne tik į privačių namų teritoriją – budriems reikėtų išlikti ir daugiabučių gyventojams. Čia besisukantys vagišiai net nelaukia nakties – savo juodų darbelių imasi ir dienos metu.

„Dažnai fiksuojame spontaniškas, neplanuotas vagystes. Jos dažniausiai vyksta daugiabučiuose. Vagys tiesiog skambina į domofoną, prisistato kurjeriu, maisto išvežiotoju ar dar kuo ir taip patenka į laiptinę. Tada tiesiog tikrina nuo pirmo iki paskutinio aukšto – gal kurios nors durys bus neužrakintos. Tokiems vagims visiškai nesvarbu, ar tai yra dienos, ar nakties metas, yra žmonių, ar ne – jie eina varomi adrenalino, rizikuoja ir viskas“, – pasakoja O. Bikbajev.

Vagišiams įsisukus į laiptinę gyventojai gali prarasti čia tiesiog paliktus dviračius ar brangius paspirtukus, o šiems patekus į namus – ir brangius elektronikos prietaisus. Tiesa, kaip pastebi pareigūnas, pastaraisiais metais mažėja televizorių vagysčių, mat išnešti tokį didelį daiktą iš namų vagims yra per daug rizikinga.

Anot O. Bikbajev, ilgapirščiai iš namų, taip pat ir butų dažnai neša pinigus, juvelyriką, brangius antikvarinius ar net kolekcinius daiktus, tokius kaip monetos. Neretai panašių vagysčių nuostoliai siekia ir penkiaženkles ar net šešiaženkles sumas.

Vis dažniau įsisuka į statybvietes

Pavasaris ir vasara – pats statybų įkarštis, tuo naudojasi ir vagys. Anot O. Bikbajev, statybvietes vagys laiko lengvu pasipelnymu, mat dažniausiai visa technika paliekama praktiškai „bet kur“. Statybininkai esą vadovaujasi logika – „Kam viską nešioti, jei rytoj sugrįšime čia dirbti“. O tai labai paranku vagims – lengvai pasisavintus daiktus jie gali greitai realizuoti juos brangiai parduodami.

„GRIFS AG“ apsaugos ekspertas Ž. Bukauskas vardija, kas pirmiausia dingsta iš statybų aikštelių: „Pirmiausia dingsta lengvai išnešama ir be priežiūros palikta įranga – brangūs statybiniai įrankiai, tokie kaip elektriniai pjautuvai, grąžtai, suktuvai, perforatoriai, šlifuokliai ir panašiai. Vėliau ilgapirščiai pasisavina ir įvairias statybines medžiagas, skirtas, pavyzdžiui, apšiltinimui. Jeigu pavyksta, neša ir rekuperatorius, katilus, šildomų grindų kolektorių įrangą ir panašią techniką.“

Tokie vagišių darbeliai gali būti labai skaudūs, mat kartais nuostoliai siekia ir keliolika tūkstančių eurų. Tai vertindami nekilnojamojo turto plėtotojai jau renkasi ir įvairius apsaugos sprendimus, pavyzdžiui – jautrųjį kabelį, kuris reaguoja į tvoros ardymą ar asmens lipimą per tvorą. Tuomet įsilaužėliai pastebimi labai greitai, dar nepasiekę objekto. O štai techniką, esančią lauke, statytojai dažniausiai saugo judesio davikliais.

Pabaigai – trumpa atmintinė gyventojams:

- Nepamirškite elementarių saugumo priemonių – užrakinkite duris, uždarykite langus, nepalikite raktų ten, kur juos gali pasiekti pašaliniai asmenys – po kilimėliais, vazonais ar ant durų apvado.
- Pasirūpinkite apsaugos priemonėmis – nuosavų namų teritoriją aptverkite tvora, o kieme rekomenduotina įrengti stebėjimo kameras, apšvietimą, šviesos ar judesio daviklius.
- Socialiniuose tinkluose neskelbkite apie ilgesnes išvykas ir netalpinkite nuotraukų iki tol, kol sugrįšite – taip vagys, stebintys jūsų dienotvarkę, gali žinoti, kada jūsų nėra namuose.
- Dviračius, paspirtukus, brangias kepsnines, sodo įrankius ir kitus vertingus daiktus laikykite namuose, gerai apsaugotame sandėliuke ar garaže. Geriausia šias patalpas apsaugoti signalizacija. Jei gyvenate daugiabučiuose, dviračių ir paspirtukų net trumpam nepalikite tiesiog laiptinėje ar pirmų aukštų balkonuose.
- Jei gyvenate žemiausiuose daugiabučių aukštuose, pasirūpinkite savo langų apsauga – pavyzdžiui, juose įmontuokite fizinius užraktus.

Pagalba priimant palydovines TV programas
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Kriminalai: kitos panašios naujienos
       2024-10-09 11:08:03

Verta suklusti perkantiems internetu: 900 kenkėjiškų svetainių apsimeta „Amazon“

Prasidėjo kasmetinės „Amazon“ išpardavimų dienos, kai platforma vilioja pirkėjus patraukliais pasiūlymais. Tačiau saugumo ekspertas įspėja – nustatyta daugiau nei 100 skirtingų sukčiavimo atvejų ir beveik 900 naujų kenkėjiškų svetainių, kurios apsimeta „Amazon“.
       2024-03-28 13:39:30

Pasiūlymas internete lėmė prarastą laisvę: kaip atskirti verbavimą?

„Siūlome nemokamai mokytis anglų kalbos ir šokių“ – toks, atrodytų, nekaltas skelbimas internete tapo lemtingu net apie 50 merginų Lietuvoje. Už „nemokamas“ pamokas jos galiausiai priverstos atsiskaityti priverstiniu darbu striptizo klube.
       2021-07-26 12:15:14

Ieškant gamtinių dujų vagystės – rastas sandėlis vogtų daiktų

Atliekant pranešimo apie galimą dujų vagystę tyrimą, bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) Verslo atsparumo skyriaus darbuotojas Andrejus Pavlovas kartu su kolegomis iš apskaitų valdymo komandos ne tik nustatė stambų dujų vagystės faktą, kurio preliminari žala gali siekti apie 11 tūkst. eurų, bet ir kitas, galimai nusikalstamos, veiklos apraiškas.
       2021-04-26 08:58:37

Negaliojantis draudimas, „žiedų valdovai“ ir psichologinis spaudimas

Net ir smulkūs eismo įvykiai kiekvienam sukelia pakankamai streso, kurio lygis dar padidėja paaiškėjus, kad tapote sukčiavimo schemos dalimi. Apgavysčių keliuose „neišgydė“ nė karantinas, priešingai.
Daugiau naujų naujienų
       2025-06-20 09:52:52

Įsigijus naują būstą, atkreipkite dėmesį ir į sprendimus susijusius su elektra

Planuojant įsigyti nuosavą būstą, visuomet atidžiai įvertinama jo vieta: atstumas iki darbo, vaikų darželių ar mokyklų, pati rajono infrastruktūra. Vis dėlto ne mažiau svarbu ir daugybė praktinių dalykų.
       2025-06-13 13:41:27

Nafta brangsta: Izraelio – Irano konflikto kainą mokės visas pasaulis

Izraelis, surengė keliasdešimt oro smūgių ataką prieš Iraną, kuri gali įstumti Artimuosius Rytus į naują karą. Plataus masto atakos taikiniais tapo Irano branduolinė programa, kariniai objektai, buvo nužudyti keli aukščiausio rango vado pareigas ėję Irano karininkai.
       2025-06-07 10:08:51

Prieš protestą – aiški protesto organizatorių pozicija dėl NT mokesčio

Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjunga, reaguodama į Premjero Gintauto Palucko pasisakymus dėl pirmojo būsto neapmokestinimo, šį žingsnį vertina kaip sveikintiną reakciją į visuomenės lūkesčius.
       2025-06-06 10:36:55

Telefonuose – visas gyvenimas: kaip juos apsaugoti keliaujant užsienyje?

Prasidėjusi vasara žymi atostogų kelionių pradžią, kuomet nemaža gyventojų dalis planuoja vykti ilsėtis ar pramogauti į užsienio šalis. Keliautojai vis dažniau daugelį kelionės dokumentų bei kitų svarbių asmeninių duomenų saugo savo išmaniuosiuose telefonuose ar kituose įrenginiuose.
       2025-06-04 16:28:14

Lietuvos pajūryje nebeliko 3G ryšio

Vasaros sezoną pradedančiame Lietuvos pajūryje galutinai išjungta senoji 3G ryšio technologija. Daugiau kaip 20 metų šalyje naudota technologija nuo birželio 3 dienos nebeveikia visoje Klaipėdos apskrityje – Klaipėdos mieste ir rajone, Palangoje, Neringoje, Kretingos, Skuodo ir Šilutės rajonų savivaldybėse.
       2025-05-30 13:32:42

Telefonas – jūsų vaiko saugumo įrankis: ar naudojate šias funkcijas?

Pirmasis telefonas – svarbus žingsnis vaiko gyvenime, tačiau sunkus sprendimas tėvams: kaip užtikrinti, kad įrenginys būtų ne tik patrauklus, bet ir iš tiesų naudingas?
       2025-05-23 12:31:31

Miegas ir nutukimas: glaudus ryšys, apie kurį verta žinoti

Vis daugiau tyrimų rodo, kad miegas ir kūno svoris – glaudžiai susiję. Miego trukmė ir kokybė turi reikšmingą poveikį vaikų sveikatai, ypač nutukimo rizikai. Nutukimas yra būklė, kuri turi įtakos daugeliui organizmo sistemų: širdies ir kraujagyslių bei nervų sistemai, sąnariams ir raumenims.
       2025-05-21 19:32:34

Ryto kava – malonumas ar stresas širdžiai?

Daugeliui mūsų rytas be kavos – ne rytas. Tačiau ar kofeinas visada saugus širdžiai? Kada jis gali būti naudingas, o kada – žalingas? Specialistai pabrėžia: viskas priklauso nuo to, kiek kavos geriame, kaip ją ruošiame ir kaip mūsų organizmas į ją reaguoja.
       2025-05-21 19:26:07

3000 eurų už kompiuterį – ir vis tiek lėtas? IT ekspertas paaiškina klaidas

Ar gali jūsų 3000 eurų vertės garsaus prekės ženklo kompiuteris dirbti lėčiau nei kolegos įrenginys, kainavęs 800 eurų? Deja, bet gali. Ir dėl to kalta ne technologinė įranga, o mūsų blogi įpročiai.
       2025-05-17 12:34:20

Išmanusis televizorius ar televizorius su dirbtiniu intelektu

Televizorių technologijos nuolat tobulėja ir namų pramogos tampa vis labiau personalizuotos. Jau nesame tik pasyvūs žiūrovai – naujosios technologijos siūlo individualizuotą turinį, pritaiko vaizdo ir garso kokybę, leidžia bendrauti pasitelkiant išmaniuosius asistentus.
       2025-05-17 12:26:49

Netrukus Lietuvoje bus visiškai išjungtas 3G ryšys

„Bitė“ birželį pradės senosios 3G ryšio technologijos išjungimą. Iki šių metų pabaigos Lietuvoje bus visiškai išjungtas šis senosios technologijos ryšys. Beveik 20 metų naudotą mobiliojo ryšio technologiją keičia naujesnės kartos 4G ir 5G ryšys.
       2025-05-10 16:24:20

Dirbtinis intelektas kyla – o kur mūsų inžinierių karta?

Skaitmenizacija, automatizacija, robotika ir dirbtinis intelektas iš esmės keičia pramonės veidą, o kartu – ir inžinieriaus vaidmenį joje. Jei anksčiau pramonės įmonei pakakdavo šaltkalvio mechaniko ir elektriko, tai dabartiniai reikalavimai inžinieriui – kur kas didesni.
       2025-05-09 11:04:58

Moderni, šiuolaikinė gamyba neįmanoma be inžinerijos

Skaitmenizacija, automatizacija, robotika ir dirbtinis intelektas iš esmės keičia pramonės veidą, o kartu – ir inžinieriaus vaidmenį joje. Jei anksčiau pramonės įmonei pakakdavo šaltkalvio mechaniko ir elektriko, tai dabartiniai reikalavimai inžinieriui – kur kas didesni.
       2025-05-07 18:39:16

Atskleidė, koks darbas būtų Z kartos košmaras

Privalomas darbas biure nuo 8 iki 17 val., viršvalandžiai, rutininės užduotys, nuolatinė kontrolė ir neaiški darbo prasmė. Šias sąlygas siūlantys darbdaviai gali neabejoti – didžioji dalis Z kartos atstovų nuo tokio darbo bėgs neatsisukdami.
       2025-04-30 15:18:43

Paauglį užklupo aistra: kaip degti, bet nesudegti?

Brendimui įsibėgėjus paauglio gyvenime aistra užgriežia pirmuoju smuiku. Čia kyla dilema – laisvai mėgautis tuo, kas duota gamtos, ar lėtinti greitį, kad staigus gyvenimo posūkis neišmestų į šalikelę?
       2025-04-25 18:45:47

Ką apie pinigus byloja liaudies išmintis ir ką sako ekspertai?

Apie pinigus egzistuoja daugybė patarlių ir posakių, kurie yra įsitvirtinę giliai mūsų sąmonėje. Turbūt kiekvienas yra girdėjęs posakius „laikas – pinigai“, „šykštus moka du kartus“ ir daugelį kitų.
       2025-04-25 18:38:09

Besaikės saulės vonios – kelias į melanomą: deginimąsi reikėtų pamiršti

Nors melanoma tarp vyrų yra trečias pagal paplitimą vėžys, o tarp moterų – antras, į saulės spindulius neretai numojame ranka. Dažnas ne tik neskuba teptis apsauginėmis priemonėmis, bet ir ilgiausiai deginasi, tepasi įdegį stiprinančiais aliejais.
       2025-04-25 18:33:42

Įspėjo naudojančius „Skype“ – turite mažai laiko pereiti prie kitos programėlės

Gegužės 5 d. viena pirmųjų vaizdo skambučių ir susirašinėjimo programėlių – „Skype“ bus išjungta visiems laikams. „Microsoft“ oficialiai nutraukia programos veikimą ir ragina žmones pereiti prie kitų nemokamų sprendimų.
       2025-04-23 12:13:43

Lošimų reklamai – stop ženklas: kas pasikeis ir kodėl tai svarbu?

Praeitų metų pabaigoje Seimas žengė ryžtingą žingsnį – pritarė reikšmingiems Azartinių lošimų įstatymo pakeitimams, kurie jau nuo 2025 m. liepos 1 d. iš esmės pakeis lošimų reklamos taisykles Lietuvoje.
       2025-04-18 15:02:51

Ar darbdavys turi teisę naudoti darbuotojo atvaizdą reklamuojant paslaugas?

Šių dienų socialinių tinklų tendencijos - verslininkai vis dažniau į parduodamų prekių ir paslaugų reklamas įtraukia savo darbuotojus. Šios tendencijos šalutinis efektas – nutraukus darbo sutartį, darbuotojai įprastai nenori, kad jis pats ir jo atvaizdas būtų siejamas su konkrečia įmone ir jos produktais.
       2025-04-18 14:55:19

Būsto kainos ir vėl gali kilti: ką daryti laukiantiems dar mažesnių palūkanų?

Europos Centrinis Bankas šiais metais jau ne kartą mažino bazinę palūkanų normą, o naujausių žinių dėl pokyčių turėtume sulaukti jau balandžio 17 dieną. Planuojančius būsto paskolą tai skatina viltis, kad ši data reikš dar vieną palūkanų normos sumažėjimą.
       2025-04-18 14:44:54

Kodėl kartojame tėvų klaidas, nors pažadame sau būti kitokie?

Ar pagaunate save sakant ar darant tai, ką sakydavo ar darydavo jūsų tėvai – nors sau kartojote, kad elgsitės kitaip? Pavyzdžiui, kitaip bendrausite su partneriu (-e) ir auginsite vaikus, niekada jų nekontroliuosite, visada mylėsite?
       2025-04-18 14:32:28

Odai, širdžiai ir energijai palankiausi vaisiai: kuriuos rinktis ir kodėl?

Daliai žmonių vaisiai ir uogos – ne tik gaivus užkandis ar desertas, bet ir svarbi kasdienio maisto dalis: nuo rytinių glotnučių, spalvingų salotų ar ingredientų pagrindiniuose patiekaluose.
       2025-04-18 14:26:04

Atostogos svetur: dažna klaida, dėl kurios permokate atsiskaitydami kortele

Atėjus pavasariui vis dažniau planuojame išvykas svetur. „Luminor“ banko kasdienės bankininkystės vadovė Aušrinė Mincienė primena – keliaujant į ne euro zonos šalis atsiskaitymo banko kortele metu verta pasirinkti vietinę valiutą.
       2025-04-18 14:21:38

Apie perdegimo prevenciją: poilsis turi būti tikras, o ne apsimestinis

Ar jums pažįstama situacija, kai prabudę ryte jaučiatės nepailsėję, atostogaudami vis dirsčiojate į mobilųjį telefoną, o jaukiausių metų švenčių šurmulys virsta nerimu?
       2025-04-16 11:26:03

Kraustotės į naują būstą? Kokių su elektra susijusių klausimų reikėtų nepamiršti

Naujo būsto pirkimas – jaudinanti ir džiugi patirtis, tačiau už jos slypi ir daugybė praktinių klausimų, į kuriuos reikia atsakyti, kad gyvenimas būtų kuo patogesnis. Vienas tokių – elektros tiekimas ir energijos valdymo sprendimai.
       2025-04-16 11:23:16

Ar žinote, kur kreiptis nemokamos pagalbos susirgus per šventes?

Šeimos medicinos įstaigos jose prirašytiems gyventojams turi užtikrinti, kad šeimos gydytojo komandos paslaugas jie galėtų gauti 12 valandų per dieną, 5 darbo dienas per savaitę.
       2025-04-12 10:10:31

Auksiniai antrankiai. Ar ne per daug aukojame dėl pinigų?

Šiandien profesinėje aplinkoje vis dažniau girdima metafora „auksiniai antrankiai“. Kai kurie darbdaviai, dažniausiai startuoliai, stengiasi paskatinti nuomonę, kad darbuotojai, norintys pakeisti darbo vietą ar netgi karjeros kryptį, rizikuoja prarasti per daug, ir todėl šie geriau renkasi likti.
       2025-04-09 15:51:33

Vogti kaip į darbą: kaip vagystės iš parduotuvių maitina šešėlinę rinką

Vagystės iš parduotuvių – ne pavieniai nusikaltimai, o įsitvirtinęs, organizuotas ir paplitęs reiškinys. Pavogtos prekės atsiduria šešėlinėje rinkoje – dėl to nuostolių patiria ne tik verslas, bet ir valstybė: mažėja biudžeto pajamos, o teisėsaugos pareigūnai priversti skirti daug laiko pasikartojantiems iškvietimams ir protokolų pildymui.
       2025-04-04 19:19:47

Gydytojas kardiologas apie širdies permušimus: ką svarbu apie juos žinoti

Širdies permušimus bent kartą gyvenime yra pajutęs kiekvienas. Juos gali nulemti pervargimas, ilgalaikis stresas, nesaikingas kavos, alhoholio vartojimas ir įvairios kitos aplinkybės. Tačiau kada tai tėra jokio pavojaus nesukeliantis pojūtis, o kada – įspėjimas apie rimtas širdies ligas ar kitas sveikatos problemas?
    Daugiau ankstesnių naujienų:  1  2  3  4  5  6  7  8  9
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.