Naujienos

Europos Centrinis Bankas mažina palūkanas, bet įmonės Lietuvoje reaguoti neskuba

2024-09-06 17:46:30

Europos Centrinis Bankas (ECB) dar birželio mėnesį sumažino palūkanų normas 0,25 proc. Infliacijos tempai pastaruoju metu gerokai sumažėję, tad ECB nutarė, kad vėl galima pradėti aktyviau skatinti ekonomiką.

Nuotraukos šaltinis: Pixabay

Visgi, banko „Bigbank“ specialistai pastebi, kad Baltijos šalys sudaro labai mažą dalį Europos Sąjungos ekonomikos, todėl iš Lietuvos perspektyvos gali atrodyti, kad ECB reakcija galimai buvo per lėta – dalis verslo atstovų jau ir Lietuvoje pastebi gyventojų ir įmonių diržų susiveržimą.

Mažėjančios palūkanos ekonomikos aktyvumą skatina ne iš karto

Kai Europos Centrinis Bankas (ECB) sumažina palūkanų normas, bankams skolintis tampa pigiau, o tai reiškia, kad atitinkamai pigiau savo klientams skolina ir bankai.

Dėl to dažnai išauga ir įmonių plėtros tempai, ypač jeigu plėtros finansavimui yra imamos paskolos. Na, o padidėjęs skolinimasis ir išlaidos skatina bendrą ekonominį aktyvumą, nes ekonomikoje cirkuliuoja daugiau pinigų.

Visgi, kaip pastebi banko „Bigbank“ verslo paskolų skyriaus vadovas Deividas Žukas, tai – tik teorija, o realybėje įvykiai gali atrodyti kiek kitaip. „Palūkanų mažinimas nėra stebuklinga burtų lazdelė. Verslų planai ir įpročiai nepasikeičia per vieną parą ir, paprastai, norint pamatyti realų poveikį, reikia palaukti bent pusmetį. Reikėtų nepamiršti, kad EURIBOR norma įmonėms paprastai peržiūrima kas 3 ar 6 mėnesius, priklausomai nuo pasirinkimo. Todėl pakeltos palūkanų normos infliacijos nesumažina iš karto, o krentančios normos nepriverčia įmonių staiga plėstis ar žmonių pirkti nekilnojamąjį turtą.“

Skirtingai nei fiziniai asmenys, įmonės savo finansus ir augimą dažnai planuoja keleriems metams į priekį ir palūkanų normų pokyčiai ar netgi pasikeitimai ekonominėje padėtyje iš karto pastebimos įtakos turi rečiau, nebent tai labai didelės įmonės.

Įmonės plėtrą Lietuvoje tęsia, tačiau ekonominę padėtį stebi atidžiai

Dar kovo mėnesį Lietuvos bankas prognozavo, kad Lietuvos ekonomika per šiuos metus augs 1,6 proc., tačiau jau birželio mėnesį prognozė pasikeitė į 1,9 proc. augimą. Tai nėra labai spartus augimas, tačiau – augimas.

Panašios nuotaikos vyrauja ir privačiame sektoriuje. Štai pramonės lūkesčių indeksas mažėja jau 3 mėnesį iš eilės. Tai rodo, kad pramonės įmonių vadovai šiuo metu gali tikėtis nedidelio veiklos apimčių mažėjimo, kas neramina įmones ir gali vesti prie atleidimų.

Na, o dalis verslininkų vis dar planuoja savo plėtrą, nors tai daro dažniausiai tik todėl, kad plėtra buvo planuota gerokai iš anksto. Greitojo maisto tinklo „Jammi“ strategijos vadovas Žilvinas Kuprėnas sako, kad per artimiausius metus planuojama atidaryti du naujus restoranus, tačiau šis etapas buvo planuotas dar prieš kelerius metus.

Tiesa, maisto tinklo vadovybė ekonomiką seka atidžiai ir pastebi, kad klientai pradeda taupyti vis labiau: „Nors užsakymų turime daugiau, vis dažniau pirkėjai renkasi užsisakyti tiesiogiai iš mūsų ir atsiimti maistą vietoje, o ne naudojasi trečiųjų šalių programėlėmis, kurios siūlo pristatymą, bet dėl mokamo komisinio mokesčio yra apie 30 proc. brangesnės. Be to, ekonomikai prastėjant ir žmonių perkamajai galiai mažėjant, įprasta, kad žmonės pradeda dažniau lankytis žemesnėmis kainomis pasižyminčiuose restoranuose kaip mūsiškis“, – pasakoja Ž. Kuprėnas.

Panašu, kad lietuviams technologinė įranga ir mobiliojo ryšio ar interneto paslaugos yra svarbesnis prioritetas nei laiko praleidimas restoranuose. Kaip pastebi „Bitė Lietuva“ korporatyvinės komunikacijos vadovas Jaunius Špakauskas, palūkanų normų pokyčiai daro poveikį labiau bendrai ekonomikos sveikatai: „Krentant palūkanoms, bet toliau augant darbo užmokesčiui Lietuvoje, perkamoji galia auga. Tas pozityviai veikia ir mūsų klientų ekonominį elgesį – žmonės drąsiau atsinaujina įrangą, perka televizorius, renkasi brangesnes, daugiau vertės suteikiančias paslaugas. Na, o rekordiškai dideles investicijas į naujos kartos 5G tinklo statybas bei turimų ryšių tinklų modernizaciją vykdome iš nuosavų lėšų, tad ECB pokyčiai „Bitės“ investicijoms apčiuopiamos įtakos neturi.“

Didesnės įmonės į pokyčius reaguoja labiau

Paprastai, didesnės bendrovės yra linkusios labiau reaguoti į sumažėjusias ECB palūkanų normas ir kitus ekonominius veiksnius, nes jos dažniau priklauso nuo didelių pinigų sumų skolinimosi savo veiklai ir plėtrai finansuoti.

„Kadangi didelės įmonės paprastai turi daugiau išteklių ir planų, kuriems reikia didelių investicijų, jos jautriau reaguoja į skolinimosi išlaidų pokyčius. Jeigu nedidelei įmonei gali užtekti 10 naujų įrenginių, tai didelė dažnai gali pirkti visą 1000 ir dažnai net ir tokiam sąlyginai smulkiam pirkiniui yra reikalingas finansavimas. O ką jau kalbėti apie transporto priemonių ar patalpų pirkimus. Todėl didesnių įmonių plėtra ir veiklos auginimas nuo palūkanų normų ir rinkos sąlygų priklauso daug labiau“, – kalba D. Žukas.

„Bigbank“ vyriausias ekonomistas Raul Eamets taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad situacija Lietuvoje ir likusioje ES kiek skiriasi, kadangi liepos mėnesį infliacija Europos Sąjungoje buvo 2,6 proc. Tai yra daugiau nei centrinio banko nustatytas tikslas (2 proc.), o Lietuvoje infliacija yra gerokai mažesnė. Todėl vienareikšmiškai teigti, kad ECB sprendimai yra vėlyvi būtų neteisinga.

ECB sprendimai priimami atsižvelgiant į visą ES ekonomiką, o Lietuva ir kitos Baltijos šalys sudaro tik labai mažą jos dalį. Ekonomisto teigimu, galima prognozuoti, kad dar vienas palūkanų normos mažinimas įvyks rudenį, jeigu ES infliacija ir toliau artės prie normos lygio: „Kada ta norma bus pasiekta, prognozuoti sunku, tačiau metų pabaigos terminas skamba gana tikėtinai. Prognozuojama, kad metų pabaigoje EURIBOR mažės iki 3,2–3,3 proc. lygio. Didesni mažinimai bus kitais metais, o iki 2025 m. pabaigos tikimasi, kad EURIBOR pasieks 2,2 proc.“

Pagalba priimant vietines TV programas
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Verslas: kitos panašios naujienos
       2024-09-06 17:42:22

Lietuvos ir Lenkijos verslo misija stiprina bendradarbiavimą gynybos sektoriuje

Daugiau nei 40 Lietuvos gynybos sektoriaus įmonių ir organizacijų dalyvavo Lenkijos ir Lietuvos gynybos sektoriaus verslo misijoje Varšuvoje. Trijų dienų verslo misijos metu lietuviai buvo supažindinti su Lenkijos gynybos ekosistema, dalyvavo MSPO parodoje ir Lenkijos-Lietuvos verslo forume.
       2021-02-10 07:49:43

Ugdomasis vadovavimas: raktas į verslo ir asmeninę sėkmę?

Augant inovatyvių verslų skaičiui, auga ir įvairių sričių ekspertų, konsultantų, verslo psichologų poreikis. Savo vietą Lietuvos rinkoje atranda ir ugdantieji vadovai, geriau žinomi kaip koučeriai.
       2020-06-16 06:35:45

Švelninant karantino sąlygas sektoriai atsigauna, tačiau netolygiai

Artėjant tris mėnesius trukusio karantino pabaigai, Vyriausybės strateginės analizės centro (STRATA) parengta pirmoji mėnesinė apžvalga rodo, kad švelninant karantino sąlygas sektoriai atsigauna, tačiau netolygiai.
       2020-05-26 09:11:23

„Barbora“ stiprina pozicijas: dar šiemet taps e. prekybos centru

Iki šiol save pozicionavusi kaip maisto ir kasdienių prekių elektroninė parduotuvė, „Barbora“ žengia į platesnę rinką – didina ne maisto produktų asortimentą. Plėtrą į plataus vartojimo prekių pardavimą įmonė vykdo keliais etapais.
       2020-04-14 09:34:19

Į Lietuvą atvyko istorinis pašto traukinys tiesiai iš Kinijos

Pasaulį sukausčius koronaviruso pandemijai ir dėl to sutrikus daugeliui logistikos grandinių, Lietuva tampa logistikos centru iš Tolimųjų Rytų į Europą. Šventinį Velykų savaitgalį pirmą kartą istorijoje į Europą atvyko traukinys iš Kinijos.
       2020-03-20 09:05:05

Kaip pasinaudoti krize ir verslą vystyti elektroninėje erdvėje

Nors pasaulyje elektroninė prekyba auga labai sparčiai ir vien per 2019 m. vartotojai joje išleido beveik 3,5 trilijonus JAV dolerių, pirmenybė vis dar teikiama tradicinei prekybai, ypač Europoje.
       2020-02-28 06:46:14

Kaip veiklos kliūtims dėl plintančio koronaviruso turi ruoštis verslas?

Komentaro autorė - Personalo valdymo profesionalų asociacijos (PVPA) direktorė Aušra Bytautienė Lietuvoje vyriausybei dėl koronaviruso paskelbus ekstremalią situaciją ir platinant instrukcijas visuomenei, verslo organizacijoms būtina suplanuoti veiksmus tam atvejui, jei darbuotojų judėjimas būtų apribotas.
Daugiau naujų naujienų
       2025-01-10 11:18:59

Slidinėjimo trasos bei saulės vonios – kur traukia lietuvių keliautojai žiemą?

Įsibėgėjus žiemos sezonui, daugelis lietuvių svajoja apie idealias atostogas, kol už lango darganota ir neretai pilka. Vieni ieško adrenalino snieguotuose kalnuose, leisdamiesi slidinėjimo trasomis, o kiti trokšta atsipūsti šiltuose kraštuose, kur tropinė saulė ir maudynės leidžia pamiršti žvarbų orą.
       2025-01-10 11:02:41

Spalvos ir pinigai: kaip nepasiduoti slaptiems rinkodaros triukams

Ar kada susimąstėte, kodėl nuolaidų etiketės dažniausiai yra raudonos, o kvietimo veiksmui mygtukai (angl. call to action) – oranžinės spalvos? Spalvų psichologija yra veiksminga rinkodaros priemonė, galinti reikšmingai paveikti vartotojų elgesį ir sprendimus.
       2025-01-07 21:12:10

Euro ir dolerio kurso paritetas: euras – pasmerktas kurį laiką būti pigesnis

Ką tik prasidėję 2025-ieji jau spėjo atnešti įdomių tendencijų į finansų rinkas. Viena iš jų – tolesnis euro silpnėjimas JAV dolerio atžvilgiu. Nuo 2025 m. pradžios euras dolerio atžvilgiu jau spėjo nukristi 0,4 proc.
       2025-01-02 11:05:49

Įsigaliojo SIM kortelių registravimo reikalavimas: viskas, ką reikia žinoti

Siekiant apsunkinti telefoninių sukčių veiklą, Lietuvoje nuo Naujųjų metų atsirado reikalavimas registruoti naujas išankstinio mokėjimo SIM korteles. Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, sako, kad šis pokytis atims iš sukčių pagrindinį jų ginklą – anonimiškumą.
       2024-12-27 10:15:52

RRT įspėjo Telią dėl įpareigojimų nevykdymo

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) pripažino, kad Telia Lietuva, AB (Telia) netinkamai vykdė jai 2019 m. nustatytus prieigos ir nediskriminavimo įpareigojimus.
       2024-12-21 15:24:09

Apsaugokime gyvūnus: atsisakykime fejerverkų ir neskubėkime dovanoti augintinių

Aplinkos ministerija primena, kad artėjantis šventinis laikotarpis gali tapti tikru išbandymu tiek laukiniams gyvūnams, tiek mūsų augintiniams dėl fejerverkų keliamo triukšmo ir neatsakingo gyvūnų dovanojimo.
       2024-12-21 15:18:15

Daugelyje naujų automobilių Lietuvoje veiks tiktai šios bendrovės internetas

„Bitė Lietuva“ dėl partnerystės susitarė su pasauline telekomunikacijų lydere „Vodafone“. Dėl šio susitarimo daugelyje Lietuvoje parduodamų naujų automobilių jau veikia ar netrukus veiks išskirtinai tik „Bitės“ internetas.
       2024-12-19 18:36:31

Taikant ES sankcijas, blokuojami 36 IP adresai ir 621 interneto svetainė

2024 m. gruodžio 18 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) priėmė sprendimus blokuoti 621 interneto svetainę ir 36 IP adresus, kuriais sudaroma galimybė žiūrėti į ES Tarybos sankcijų sąrašą įtrauktas televizijos programas.
       2024-12-18 10:21:03

Teismas patvirtino Telecentro teikiamų LRT siuntimo paslaugų kainų pagrįstumą

Lietuvos apeliacinis teismas gruodžio 17 d. nutartimi patvirtino Vilniaus apygardos teismo birželio 14 d. sprendimą, kuriuo buvo atmestas LRT ieškinys AB Lietuvos radijo ir televizijos centrui (Telecentrui) dėl neva piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi ir neva nesąžiningos kainodaros.
       2024-12-11 10:46:30

Draudimas apeliacinės instancijos teismui priimti blogesnį sprendimą

Lietuvos teisinėje sistemoje viena iš pamatinių teisingumo vertybių yra užtikrinti sąžiningą ir teisingą bylos nagrinėjimą. Čia ypatingai svarbus principas „non reformatio in peius“, kuris užtikrina, kad asmuo, apskundęs pirmosios instancijos teismo sprendimą, nepatirs dar blogesnių pasekmių vien dėl to, kad pasinaudojo savo teise į apeliaciją.
       2024-12-07 15:35:40

Kaip teisingai interpretuoti prietaisų skydelio siunčiamus signalus

Daugelis vairuotojų į prietaisų skydelio rodmenis žvilgteli tik tada, kai reikia pasitikrinti greitį ar degalų likutį. Tačiau ką daryti, kai prietaisų skydelyje netikėtai užsidega koks nors indikatorius ar perspėjanti lemputė?
       2024-12-07 15:19:48

5 programėlės, kurios pravers kiekvienam vairuotojui

Šiais laikais galima rasti programėlę kiekvienai gyvenimo sričiai – ne išimtis ir automobilio vairavimas. Rinkoje siūloma daugybė mobiliųjų aplikacijų, kurios ne tik palengvina kasdienę automobilio priežiūrą, bet ir padeda išvengti aibės nepatogumų kelyje.
       2024-12-04 12:13:29

KTU kibernetinio saugumo specialistas: DI tampa puolimo įrankiu

Sparčiai augant technologijų naudojimui kasdienybėje, daugėja ir kibernetinių grėsmių. Kauno technologijos universiteto Informatikos fakulteto (KTU IF) kibernetinio saugumo specialistas doc. Šarūnas Grigaliūnas sako, kad pasaulyje kibernetinių išpuolių skaičius per pastaruosius penkerius metus išaugo 75%.
       2024-11-30 12:44:22

5 magiški šventinio laikotarpio filmai, kuriuos privalote pamatyti su visa šeima

Kalėdų laikotarpis – tai metas, kai daugiau laiko praleidžiame namuose, apsupti šeimos šilumos ir jaukumo. Šventinė atmosfera suartina, o viena mėgstamiausių veiklų šaltuoju metu – kartu žiūrėti filmus, kurie įtraukia ir padeda atsipalaiduoti.
       2024-11-27 10:33:13

Ar verta kurti interneto svetainę savo hobiui ir kokį domeną naudoti?

Pasak psichologų, laisvalaikio pomėgiai yra vienas geriausių būdų, kaip po sunkios darbo dienos toliau negalvoti apie darbinius reikalus ir atsipalaiduoti. Hobis – sveikos emocinės sveikatos šaltinis, todėl vis daugiau lietuvių ieško įdomių laisvalaikio veiklų, kurias siekia paversti net savo verslu.
       2024-11-22 10:00:32

Ekspertai apie atliekų rūšiavimą: kartais žmonių pastangos nueina perniek

Skaičiuojama, kad visame pasaulyje vidutiniškai perdirbama tik apie 9 proc. plastiko, 21 proc. stiklo ir 60 proc. popieriaus atliekų. Jungtinių tautų organizacijos (JTO) vertinimu, situacija gali dar labiau pablogėti, nes iki 2050 m. kietųjų komunalinių atliekų susidarymas išaugs nuo 2,3 mlrd. iki, tikėtina, 3,8 mlrd. tonų.
       2024-11-20 17:16:39

„Teltonikos“ skandalas atskleidė biurokratijos problemų mastą

Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmai ragina kurti verslo tarybą. Pastarosiomis dienomis kilęs įmonės „Teltonika skandalas atskleidė ne tik vienos įmonės problemas, bet ir platesnį biurokratijos iššūkių kontekstą Lietuvoje.
       2024-11-20 17:11:42

Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: infrastruktūros spragos stabdo pažangą?

„Teltonikos“ atvejis tikėtina padės spręsti elektros infrastruktūros vystymo klausimus. Tačiau Lietuvai turint ambiciją tapti skaitmeninės pažangos lydere, lygiai taip pat būtina turėti aukštos kokybės patikimą interneto ryšį, kurį gali užtikrinti tik išvystyta plačiajuosčio ryšio infrastruktūra.
       2024-11-16 15:20:51

Dėl vasarinių padangų nebegalioja automobilio techninė apžiūra ir draudimas

Naudodami šaltajam sezonui netinkamas automobilio padangas, vairuotojai rizikuoja ne tik savo ir kitų eismo dalyvių sveikata ir gyvybėmis, bet ir gali susidurti su kitais nemalonumais, pavyzdžiui, nebegaliojančiais techninės apžiūros pažyma ir draudimu.
       2024-11-13 18:05:56

Technologijų herojai: kaip telefonai ir kiti prietaisai gelbėja žmonių gyvybes?

Ne visi herojai dėvi apsiaustus – kai kurie jų turi tik ekranus, bet yra visada pasiruošę traukti mus iš mirties gniaužtų. Jie pastebi net menkiausius savininko sveikatos nukrypimus, geriau už bet ką kitą žino, kada iškviesti pagalbą, o prireikus – netgi patys jį pristato į gydymo įstaigą.
       2024-10-30 17:45:08

Per 20 metų patyčių mastas Lietuvoje beveik nesumažėjo: kas kiša koją pokyčiams?

Nepaisant daugybės pastangų kovoti su patyčiomis mokyklose ir internete, naujausi tyrimai rodo, kad Lietuvoje šios problemos mastas išlieka vienas didžiausių Europoje – jas patiria trečdalis paauglių.
       2024-10-30 17:42:54

Kenčiate nuo šiukšles kaupiančio kaimyno? Išeitis yra, tik ne visi apie tai žino

Į namus sklindantis dvokas, keliaujantys tarakonai ir nuolatinė gaisro baimė – su tokia kasdienybe susiduria daugiabučių gyventojai, šalia kurių gyvena šiukšles kaupiantis kaimynas.
       2024-10-30 17:40:00

Slaugytojai konsultuodami galės pratęsti paskirtą gydymą receptiniais vaistais

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) plečia bendrosios praktikos slaugytojų profesines veiklos sritis. Nuo šiol slaugytojai, įvertinę pacientų sveikatos būklę, galės savarankiškai pratęsti gydytojo paskirtą lėtinių ligų gydymą ir išrašyti receptą vaistams.
       2024-10-30 17:33:32

Kaip išvengti klaidų renkantis pirmąjį būstą?

Nors pirmuosius namus žmonės perka sau, profesiniai ar šeimos pokyčiai dažnai lemia tai, kad tokį turtą ilgainiui gali tekti parduoti ar išnuomoti. Ekspertų teigimu, būtent patrauklumas antrinėje rinkoje turėtų būti prioritetas jaunam žmogui ar šeimai renkantis pirmąjį būstą.
       2024-10-30 17:27:45

Naudotos ar naujos padangos: kam vairuotojai teikia pirmenybę?

Artėjant žieminių padangų sezonui, daugelis vairuotojų sprendžia, kokias padangas pasirinkti savo automobiliui – naujas ar naudotas? Ar verta skubėti pas meistrus, ar galima darbus atlikti savarankiškai?
       2024-10-30 17:21:50

Pasakė, kam orgazmas yra naudingiausias: sumažina tikimybę susirgti vėžiu

Nepaisant to, kad orgazmas yra natūralus žmogaus kūno atsakas, apie jį vis dar sklando daugybė mitų ir netikslių įsitikinimų. Kodėl vieniems žmonėms šį jausmą pasiekti lengviau nei kitiems?
       2024-10-25 09:54:44

Milijonierius po savaitės: kaip laimėjus loterijoje neprarasti šalto proto

Visai neseniai šalį apskriejo žinia apie lietuvį, loterijoje laimėjusį istoriškai didžiausią sumą Baltijos šalyse – 81 mln. eurų. Nors apie tokią sėkmę svajoja kone kiekvienas, daugelis neįvertina tinkamo finansinio raštingumo pasirengimo svarbos.
       2024-10-21 17:21:30

Kas pragraužė skylę: kandis ar kailiavabalis?

Drabužinės kandys ir kailiavabaliai – vabzdžiai, kenkiantys tekstilės gaminiams, kailiams, kilimams, baldams ir net muziejų eksponatams. Nors pamačius skylę vilnoniame megztinyje, kašmyro šalike ar kilime dažniausiai kaltiname kandžių lervas.
       2024-10-21 14:03:20

„TikTok“ privatumo nustatymai, kuriuos turite pasikeisti dabar

Vidutinis „TikTok“ naudotojas programėlėje praleidžia bent 95 minutes per dieną, nepalyginamai daugiau nei bet kuriame kitame soc. tinkle. Siekdama tobulinti savo paslaugas, trumpų vaizdo įrašų platforma taip pat gausiai renka vartotojų asmeninius duomenis.
       2024-10-21 13:56:51

Atliko elektros naudojimo eksperimentą namuose: kiek pavyktų sutaupyti

„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) skaičiuoja, kad buitiniai vartotojai per 2023 metus sunaudojo 28 proc. visos elektros energijos Lietuvoje. Todėl skatinant energetinį efektyvumą šalyje svarbu tampa kalbėti ne tik apie elektros energijos mažinimą įmonėse, bet ir namų ūkiuose.
    Daugiau ankstesnių naujienų:  1  2  3  4  5  6  7  8
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.