Naujienos

Saulės panelės – kaip išsirinkti tinkamiausias?

2023-06-30 16:35:38

Vis daugiau gyventojų renkasi tvaresnę, pigesnę saulės energiją. Kadangi tai dar palyginti nauja sritis, apie ją neretai stinga informacijos. Pavyzdžiui, Google paieškos laukelyje suvedus „saulės panelės“ rasime ilgą jų sąrašą.

Daugelis ieškančių geriausio saulės panelių pasirinkimo turbūt suka galvą – kaip atrasti tinkamiausias, kokiais kriterijais vadovautis jas renkantis?

Apie tai kalbamės su vienos didžiausių elektroninių įrenginių didmeninių platintojų Baltijos šalyse „ACC Distribution“, priklausančios „ACME Grupei“, prekių ženklų vadovu Niku Savičiausku.

Pradėkime nuo pačių pradžių – kokiais kriterijais vadovaujantis turėtume rinktis saulės paneles?

Renkantis saulės paneles pagrindiniai kriterijai turėtų būti: modulio galia, garantijos laikotarpis ir gamintojo žinomumas. Reikėtų atkreipti dėmesį ir į modulio efektyvumą. Saulės panelėse efektyvumas nurodomas procentas, jis vyrauja nuo 20 iki 22 proc. Pačio modulio galia gali varijuoti 5 proc., priklausomai nuo saulės panelės gamintojo. Tipinės saulės paneles montuojamos ant gyventojų namų stogų dydis 1,1m x1,7m tad didesnės galios modulis leis sutaupyti vietos arba įrengti galingesnę saulės jėgainę.

Panelei taip pat turėtų būti suteiktas tarptautinio standarto sertifikatas, kuris patvirtina, kad ji atitinka Europos Sąjungos kokybės ir saugumo reikalavimus. Kartais Lietuvos rinkoje atsiranda Azijos rinkoms skirtų saulės panelių, kurios parduodamos itin žemomis kainomis. Jos neturi reikiamų sertifikatų, greičiausiai joms nebus taikoma ir garantija. Todėl jų naudojimas kelia įvairių rizikų. Tokios saulės panelės dažniau turės gedimų, gali kilti įvairių veikimo trikdžių, jų patvarumas yra labai abejotinas.

Pasirinkti geriausias ar teisingiausias paneles savo namams nėra taip paprasta. Reikia įsivertinti energijos poreikį namams ir paskirtą biudžetą, įsivertinti stogo kryptis ir jo kampus. Praktiškai kiekvienas saulės panelių projektas yra unikalus. Atvykęs specialistas turi įvertinti visą gyventojo aplinką ir pritaikyti tokią saulės panelę, kuri būtų skirta pavyzdžiui, labai saulėtoms ar dažnai turinčioms šešėlius vietoms. Taigi geriausia saulės panelė bus ta, kuri labiausiai atitiks namų poreikius ir aplinką.

Kokie technologiniai parametrai svarbiausi saulės panelėse?

Kuo didesnė modulio galia tuo daugiau elektros ir sugeneruos įrengta saulės panelė. Tuo pačiu didesnis efektyvumas reiškia, kad iš saulės bus gaunama daugiau energijos. Šiuo metu rinkoje vyrauja P-type ir N-Type TOPCon panelės. N-Type technologija nėra ženkliai brangesnė už P-Type, tačiau per 20 metų laikotarpį N-Type technologiją turinti saulės panelė sugeneruoja daugiau elektros ir praranda mažiau pirminių savo savybių, turi mažesnį nusidėvėjimą, nesustoja generuoti energijos net ir esant debesuotai aplinkai.

Saulės panelės būna sujungtos į vieną grandį, jeigu nors ant vienos iš panelių krenta šešėlis, visos saulės panelių grandies galia sumažėja. Kad taip nenutiktų integruojami optimizatoriai, jie padeda išsaugoti gaminamos energijos efektyvumą. Kai kurie nauji saulės panelių modeliai jau turi dalinę energijos optimizavimo funkciją.

Saulės moduliuose naudojamos taip pat dviejų tipų celės, tai yra 180 mm ir 210 mm. Gamintojai kalba, kad 210 mm celės yra mūsų saulės panelių ateities technologija, kuri vyraus, tačiau šiuo metu daug gamintojų vis dar aktyviai gamina 180mm celes.

Gamintojų vertinimą savo nustatytais kriterijais atlieka gerai žinoma agentūra Bloomberg. Galima rasti internete nuorodas į sudaromus vertinimo sąrašus.

Ką reiškia ir kuo skiriasi Jūsų minėtos P-type ir N-type technologijos?

P-type technologija yra vyraujanti tarp saulės modulių, gaminama naudojant silicio ir boro sluoksnį. N-type – technologija silicio su fosforu. Jos gamybos procesas yra kiek brangesnis, bet šio tipo moduliai sugeneruoja daugiau energijos ir laikui bėgant praranda mažiau efektyvumo.

Reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad pirmus metus P-type saulės panelės efektyvumas sumažėja apie 2 proc. (degradacija), vėliau šis procesas sulėtėja – kas metus efektyvumas mažėja po maždaug 0,5 proc. O N-type per pirmus metus praranda apie 1 proc. efektyvumo ir atitinkamai toliau mažėja po 0,4 proc. kas metus. Saulės panelių sukuriamos energijos mažėjimo grafikas visada yra pasiekiamas panelių techninėse specifikacijose.

Renkantis efektyvią saulės panelę savo namams, į ką dar reikia atkreipti dėmesį?

Norint pasirinkti savo namams labiausiai tinkančias paneles reikia įsivertinti visumą, pradedant nuo energijos poreikio namų ūkiui, planuojamo biudžeto saulės elektrinei įrengti iki stogo krypties, kampų ir ploto, kuris bus dengiamas panelėmis.

O kalbant apie pačią panelę, derėtų atkreipti dėmesį į modulio konstrukciją ir saulės panelės celes, kurios sugeria saulės šviesą ir paverčia ją energija, stiklo dengimo technologijas. Modulio stiklas apsaugo panelę ir jos celes nuo aplinkos poveikio, kaip kruša, stichijos, tad moduliai turintys stiklą is abiejų pusių yra atsparesni ir tvirtesni.

Yra vienpusių modulių, surenkančių saulės šviesą iš viršaus, tačiau yra ir surenkančių iš abiejų pusių, vadinamųjų dvipusių saulės modulių. Pastarieji dažniausiai naudojami saulės parkuose. Ant stogų dvipusio generavimo moduliai retai kada efektyvūs, nebent stogo danga atspindi šviesą, yra šviesos nesugeriančios spalvos arba efektyvumui didinti specialiai klijuojamos papildomos ant stogo šviesą atspindinčios dangos.

Todėl jokios prasmės nėra naudoti dvipusio generavimo modulius ant plokščių, juodos spalvos, čerpinių, bituminės dangos dengtų stogų, nes šios stogo dangos visiškai neatspindi saulės šviesos.

Renkantis saulės modulius taip pat reikia įsivertinti metamus aplinkos šešėlius nuo aplinkinių pastatų, medžių. Todėl pasikartosiu, labai svarbu, kad už saulės panelių įrengimą atsakingi specialistai atsižvelgtų į gyventojo namo vietą, stogo dangą ir parinktų tinkamiausią modulį, kuris efektyviausiai sugeneruotų maksimalų energijos kiekį.

Kada saulės panelės būna efektyviausios?

Saulės panelės efektyvumas priklauso nuo modulyje panaudotų technologijų, saulės panelės įrengimo kokybės, taip pat ir nuo aplinkos sąlygų, t. y. ar nekrenta aplinkos šešėliai, kaip suorientuoti moduliai (į pietus, rytus, vakarus), kokiu kampu statomos panelės, pavyzdžiui, Lietuvoje rekomenduojama saules paneles statyti maždaug 35 laipsnių kampu.

Atkreipkite dėmesį į daugeliui netikėtą detalę – saulės moduliai prie stipriai aukštesnės temperatūros generuoja mažiau energijos. Todėl labai svarbios oro sąlygos, Lietuvoje aukščiausią efektyvumą saulės panelės pasiekia vėlyvą pavasarį, t.y. balandžio – gegužės mėnesiais, kai vyrauja giedras dangus ir dar nėra labai karštas oras.

Koks saulės panelių garantinis laikotarpis? Kiek kainuoja jų taisymas?

Fiziniai asmenys, įsigiję saulės paneles, gali tikėtis 15 metų ir ilgesnio garantinio laikotarpio. Paprastai saulės panelės gali tarnauti be gedimų 25–30 metų arba ilgiau, tai priklauso nuo kokybės, aplinkos sąlygų, priežiūros.

Apskritai, saulės panelės genda gana retai, o jų remonto kaina priklauso nuo gedimo pobūdžio ir masto, specialisto darbo laiko, pakeičiamų dalių ir kitų veiksnių. Kaip ir minėjau, kuo kokybiškesnė saulės panelė, tuo ji ilgiau tarnauja ir yra efektyvesnė.

Kokias galėtumėte paminėti didžiausias klaidas renkantis ir prižiūrint saulės paneles?

Neįvertintos vietos sąlygos ir parinkta netinkamo galingumo saulės jėgainė, blogas saulės panelių išdėstymas, nepasiruošta aplinkos keliamiems šešėliams. Kitos klaidos: netinkamas montavimas, prasta komponentų kokybė, nesuderinamumas su kitais komponentais.

Jei renkuosi saulės paneles saulės parkuose, į ką svarbu atkreipti dėmesį?

Tokiuose saulės parkuose perkama jau ne panelė, o sugeneruojama jų galia, todėl svarbu atkreipti dėmesį ir įvertinti statytojo (parko savininko) patikimumą. Taip pat vartotojas turi įsivertinti suvartojamos energijos kiekį namuose ar kitame objekte per metus. Pavyzdžiui, jei per metus namų ūkiui sunaudojama 1000 kilovatvalandžių, tai perkama saulės parko galia galetų būti 1kW. Per metus 1kW paprastai pagamina apie 1000 kilovatvalandžių elektros.

Kokie populiariausi saulės panelių prekių ženklai?

Paminėsiu keletą populiariausi Lietuvoje: „Longi“, TrinaSolar“, „Risen“, „Canadian Solar“, „Qcel“, „Jinko“, JA solar“ Jų kainų spektras priklauso nuo įvairių veiksnių, pradedant saulės panelių galingumu, išvaizda, baigiant vyravusia žaliavų kaina gamybos metu.

Ar patartumėte įsigyti jau naudotas saulės paneles?

Rekomenduočiau pirkti naujas, patikimų gamintojų saulės paneles. Pirkti naudotas yra kiek rizikinga, nežinant kiek jos jau yra tarnavusios, kokiomis sąlygomis buvo naudotos, kaip numontuotos ir pervežtos iš vienos vietos į kitą. Tikėtina, kad panaudotos saulės panelės deklaruojamo efektyvumo nebepasieks, o kartu gali padidinti gedimo tikimybę.

Pagalba tvarkant Jūsų TV antenų ūkį
Ši naujiena peržiūrėta 5018 kartų. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Energetika: kitos panašios naujienos
       2024-07-01 18:19:52

Lietuvą užklupę karščiai augina elektros kainas: kaip elgtis vartotojams

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybai prognozuojant, kad termometrų stulpeliai dalyje šalies pasieks 34 laipsnių žymą, įspėjama, kad karščio banga gali lemti didelius elektros kainos šuolius „Nord Pool“ biržoje.
       2024-06-12 11:33:10

Norite gauti APVA paramą? – ESO atsako į svarbiausius klausimus

Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama apie 2400 saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų, rodo „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenys.
       2024-05-31 15:02:14

Skirtingų energinių klasių būstai – kurie iš tiesų pigesni?

Pavarčius parduodamų būstų skelbimus, nesunku pastebėti, kad seniau statyti žemesnės energinės klasės būstai pasižymi patrauklesnėmis kainomis. Kita vertus, už jų gali slypėti tūkstančius eurų per metus siekiančios išlaidos.
       2024-05-10 11:35:56

Baigtas Kruonio HAE 1-ojo hidroagregato kapitalinis remontas

Didžiausius elektros energijos gamybos pajėgumus Lietuvoje vystanti ir valdanti „Ignitis gamyba“ sėkmingai užbaigė Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės (KHAE) 1-ojo hidroagregato kapitalinį remontą.
       2024-05-08 10:58:58

Elektros tinklų sujungimas pripažintas ypatingos valstybinės svarbos projektu

Seimas po svarstymo pritarė nutarimo projektui, kuriuo numatoma Šiaurės vakarų ir rytų elektros perdavimo tinklų sujungimo projektą pripažinti ypatingos valstybinės svarbos projektu.
       2024-05-03 17:32:15

„Independence“ išvyko į apžiūrą sausajame doke

Šių metų gruodžio mėnesį AB „KN Energies” (KN) taps SGD terminalo laivo-saugyklos „Independence“ savininke. Prieš perimant laivą KN nuosavybėn, buvo suplanuota jo apžiūra ir remontas sausajame doke, į kurį „Independence“ ir išvyko.
       2024-04-29 15:05:12

100 tūkstančių gaminančių vartotojų pagamina beveik pusę elektros energijos

Šimtas tūkstančių gaminančių vartotojų (GV). Tiek saulininkų ir vėjininkų prie tinklo per kelis pastaruosius metus prijungė ir balandį 100 tūkstantąjį prijungimą užfiksavo „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).
       2024-04-22 17:08:51

Lietuvoje didmeninė elektros kaina per savaitę augo beveik 3 kartus

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje kilo 2,9 karto ir vidutiniškai siekė 78,65 Eur/MWh. Tiek pat elektra kainavo ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, ji augo 2,9 karto, Estijoje – 2,8 karto.
       2024-04-22 16:22:46

Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?

Elektros sąskaita sudaro bene didžiausią kiekvieno namų ūkio komunalinių išlaidų dalį. Nors žinome pagrindines elektros taupymo taisykles, pavyzdžiui, išjungti tai, kas nenaudojama, tačiau esminio elektros suvartojimo pokyčio tai nepaskatina.
       2024-03-27 09:50:59

4 išmanūs sprendimai, leidžiantys efektyviai taupyti elektrą

Ar kada nors pagalvojote, kad įmanoma padidinti saugumą, palengvinti savo buitį ir dar sumažinti sąskaitas už elektrą? Aktyviai tobulinamos išmaniosios sistemos ne tik padeda siekti šių tikslų, bet ir nereikalauja daug investicijų, o jų nauda pajuntama gana greitai.
       2024-03-27 09:32:07

Delsimas mažinti naftos degalų vartojimą kainuoja 1 mln. eurų per darbo dieną

Kiekviena darbo diena, per kurią nepriimami sprendimai mažinti naftos degalų vartojimą transporto sektoriuje, Lietuvos biudžetui tiesiogiai reiškia apie 1 mln. eurų praradimų – negautų pajamų ir atsiradusių papildomų išlaidų.
       2024-03-06 16:40:13

„Elektrum Lietuva“ pajamos augo 1,7 karto, pelnas – 5 kartus

Didžiausiai Baltijos šalyse žaliosios elektros gamintojai Latvijos energetikos grupei „Latvenergo“ priklausanti bendrovė „Elektrum Lietuva“ neaudituotais duomenimis pernai gavo 357 mln. eurų pajamų ir uždirbo 3,3 mln. eurų grynojo pelno – atitinkamai 1,7 ir 5 kartus daugiau negu 2022 m.
       2024-03-03 09:21:18

Artėja kompensacijų metas už saulės elektrinių sukauptą perteklių

Dalis „Ignitis“ privačių ir verslo klientų, įsigijusių saulės elektrines nutolusiuose parkuose ar įsirengusių jas ant stogo, pagamino daugiau elektros energijos nei reikia jų individualiems ar verslo poreikiams.
       2024-02-13 16:44:26

„Elektrum Lietuva“: sausį didmeninė elektros kaina Lietuvoje augo 32 proc.

Sausio mėnesį Lietuvoje vidutinė didmeninė elektros kaina buvo 32 proc. didesnė nei pernai gruodį ir siekė 117,41 Eur/MWh. Elektra brango ir kitose Baltijos šalyse: Latvijoje – taip pat 32 proc. iki 117,16 Eur/MWh, Estijoje – 42 proc. iki 126,48 Eur/MWh.
       2024-01-09 13:48:05

Lietuvoje sparčiai daugėja planuojamų statyti vėjo elektrinių

Lietuvoje sparčiai daugėja planuojamų statyti vėjo elektrinių skaičius rodo Aplinkos apsaugos agentūros duomenys. Išaugusį planuojamų įrengti vėjo elektrinių skaičių atspindi padidėjęs Agentūroje gautų nagrinėti atrankos dėl poveikio aplinkai vertinimo ir poveikio aplinkai vertinimo dokumentų.
       2024-01-08 20:30:45

Dėl atvėsusių orų Lietuvoje didmeninė elektros kaina per savaitę kilo 4,5 karto

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje išaugo 4,5 karto. Tiek pat ji kilo ir Latvijoje, abiejose šalyse vidutiniškai pasiekdama 201,23 Eur/MWh. Estijoje kaina didėjo 5,5 karto iki 242,52 Eur/MWh.
       2023-12-27 11:31:18

Hidroenergijos gamyba didmeninę elektros kainą Lietuvoje sumažino 57 proc.

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse krito 57 proc. ir visame regione vidutiniškai siekė 46,97 Eur/MWh.
       2023-12-05 20:08:13

Ir žiemai prasidėjus galima šildytis taupiau: 10 praktinių patarimų

Žiemai įgaunant pagreitį ir temperatūrai nukritus žemiau nulio, pastatams šildyti reikia didesnio šilumos kiekio, o tai reiškia ir didesnes šildymo sąskaitas. Vis tik nereikėtų nuleisti rankų – dar galite atlikti keletą nesudėtingų, tačiau efektyviai taupyti šilumą padedančių veiksmų.
       2023-12-05 14:36:07

Kiek elektros sunaudoja kalėdinės girliandos: suma gali siekti kelis šimtus

Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą.
       2023-11-27 16:23:51

Naujasis dujų akcizo mokestis - smūgis Lietuvos regionų gyventojams

Pasaulyje suskystintos naftos dujos yra pripažįstamos kaip vienas švariausias ir draugiškiausias gamtai (aplinkai) energetikos produktų, dėl to, suskystintos naftos dujos (SND) yra noriai naudojama tiek buityje, tiek gamyboje ir pramonėje.
       2023-10-30 19:51:11

ESO mokėti dividendai keliavo į valstybės biudžetą

Viešoje erdvėje pasirodžius informacijai apie tai, kad bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) galbūt turėtų grąžinti išmokėtus dividendus, įmonė patikslina, kad 2016-2021 metais išmokėjo 258 mln. Eur, iš kurių 93 proc. nukeliavo į valstybės biudžetą. 7 procentai buvo išmokėti smulkiesiems akcininkams.
       2023-10-13 14:55:45

Vilniaus šilumos tinklai didina aktyvumą elektros balansavimo rinkoje

AB Vilniaus šilumos tinklai tęsia dalyvavimą elektros balansavimo rinkoje ir didina gamybos pajėgumus. Papildomo turbogeneratoriaus (16,7 MW) prijungimas numatomas dar šiemet, kartu su šildymo sezono pradžia.
       2023-10-10 10:53:02

Į situaciją Izraelyje rinkos kol kas reaguoja pakankamai ramiai

Rinkos kol kas ribotai reagavo į savaitgalį prasidėjusią didžiausią per pusę amžiaus ataką prieš Izraelį. Be Izraelio akcijų rinkos, kurioje „Luminor investicijų valdymas“ nėra investavęs, ryškiausias pokytis kol kas matomas žaliavų kainose.
       2023-10-04 13:33:53

Kaunas šildymo sezonui pasiruošęs: šilumos kaina - viena mažiausių Lietuvoje

Centralizuotai miesto šilumą tiekianti bendrovė „Kauno energija“ baigia pasiruošimą 2023–2024 m. šildymo sezonui. Siekiant užtikrinti stabilų ir patikimą šilumos tiekimą vartotojams, patikrinta 450 km šilumos trasų.
       2023-09-29 14:17:13

Tamsūs vakarai – ne priežastis išlaidauti. Kaip sumažinti elektros sąskaitą

Trumpėjant dienoms ir ilgėjant tamsiam paros metui vis daugiau laiko praleidžiame namuose, su šeima. Tai lemia ir didesnes elektros sąskaitas – ne tik ilgiau laikome įjungtą apšvietimą, bet ir ilgesnes valandas praleidžiame prie televizoriaus ar elektrinės viryklės.
       2023-09-21 18:21:46

Vilnius turės didžiausią šilumos siurblį Baltijos regione

AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) pradėjo statyti galingiausią absorbcinį šilumos siurblį (AŠS) Baltijos regione, kuris padidins biokuro katilo efektyvumą ir leis panaudoti gamybos metu susidarančią atliekinę šilumą.
Daugiau naujų naujienų
       2024-07-12 08:45:45

Telecentras: paslaugų LRT kaina per ateinantį dešimtmetį augs mažiau

Nors Telecentro dalis LRT sąnaudose tesudaro tik 5-6 proc. visų LRT sąnaudų, nacionalinis transliuotojas toliau reiškia nepagrįstas pretenzijas mokėti už suteiktas paslaugas 2015 metų kainomis ir spaudžia politikus, kad būtų priimti LRT vienašališkai naudingi politiniai sprendimai.
       2024-07-12 08:30:22

Saulės elektrinę apgadino kruša ar vėtra – ką daryti?

Lietuvai toliau žengiant Europos žaliojo kurso kryptimi vis daugiau gyventojų ryžtasi įsirengti saulės elektrines. Energetikos ministerijos duomenimis, vien pernai elektrą gaminančių vartotojų skaičius Lietuvoje išaugo daugiau nei du kartus – nuo maždaug 42 tūkst. iki 89 tūkst.
       2024-07-07 23:45:16

Vaisiai ir uogos padės labiau už kremus ir papildus – jais praturtinkite mitybą

Pradėkime kiekvieną vasaros dieną ryškiai: geltonos, raudonos, oranžinės spalvos vaisiai ar uogos ne tik kelia nuotaiką, bet ir teikia begalę naudų mūsų organizmui.
       2024-07-07 23:31:29

Kad atostogos neapkarstų: 5 apgavystės keliaujant

Įsibėgėjant vasarai vis daugiau keliaujame, tačiau atsipalaiduodami turėtume nepamiršti ir saugumo – šiuo sezonu pagausėja turistus siekiančių apgauti sukčių. Kaip elgtis, kad atostogų poilsis neapkarstų, pasakoja Linas Sadeckas, „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas.
       2024-07-07 23:21:39

RRT: mitai ir faktai apie 5G ryšį

Vykstant 5G tinklo plėtrai, daliai visuomenės vis dar kyla klausimų dėl šio ryšio saugumo. Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) ekspertai primena – 5G yra visų plačiai naudojamo 3G ir 4G ryšio tąsa. Kitaip tariant, ryšys yra pagrįstas tais pačiais radijo bangų sklidimo principais.
       2024-07-07 22:19:43

Skonių kovos – aršesnės nei futbolo: Vokietijos ar Ispanijos virtuvė laimėtų?

Šiandien prasideda UEFA EURO 2024 ketvirtfinalio etapas, kuriame susikaus Ispanija su čempionato šeimininkais vokiečiais. Šios šalys garsios ne tik savo ilgametėmis futbolo tradicijomis bei žvaigždėmis, bet ir nacionalinėmis virtuvėmis.
       2024-07-04 20:56:51

Ieškoti voveraičių į mišką: auksinė ne tik šių grybų spalva, bet ir nauda

Įsibėgėjus auksaspalvių voveraičių sezonui pasigirsta gurmanų kalbos, kad jos – tikras virtuvėje gimstančių šedevrų objektas. Ši tendencija pastebima ne tik Lietuvoje, kur neretai šie grybai vadinami nacionaliniu sezono delikatesu, bet ir visame pasaulyje.
       2024-07-03 21:38:28

LRT toliau skleidžia nekorektišką informaciją apie Telecentrą

Nors Vilniaus apygardos teismas atmetė LRT ieškinį dėl AB Lietuvos radijo ir televizijos centro (Telecentro) teikiamų paslaugų kainodaros, ši viešoji įstaiga nenustoja viešai skleisti teisiškai bei ekonomiškai nepagrįstų teiginių, tuo darydama žalą Telecentro reputacijai.
       2024-07-02 11:32:26

Apsaugokite save ir savo turtą: ar naudotis išmaniuoju telefonu žaibuojant?

Gausios vasariškos liūtys neretai atneša įspūdingą, bet pavojingą žaibų spektaklį. Nors daugeliui tikriausiai žinoma, kad žaibuojant lauke būti nepatartina, kelių dalykų rekomenduojama nedaryti ir būnant namuose.
       2024-07-01 18:19:52

Lietuvą užklupę karščiai augina elektros kainas: kaip elgtis vartotojams

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybai prognozuojant, kad termometrų stulpeliai dalyje šalies pasieks 34 laipsnių žymą, įspėjama, kad karščio banga gali lemti didelius elektros kainos šuolius „Nord Pool“ biržoje.
       2024-07-01 18:16:47

Vestuvių sezonui įsibėgėjant: ką daryti, jei būti svečiu – per brangu?

Įsibėgėjus vasarai prasideda intensyviausias švenčių laikotarpis – mokyklų, universitetų išleistuvės, kvietimai į vestuves, krikštynas ar kitas šventes pasiekia daugelį iš mūsų.
       2024-06-26 15:44:41

Televizorius – išmanių namų valdymo centras: taupykite energiją

Ar žinojote, kad per televizorių galite išjungti ar įjungti skalbyklę ar indaplovę? Anot „Samsung Electronics Baltics“ produktų eksperto Tomo Alešiūno, išmanių įrenginių valdymas toli gražu ne viskas, ką šiais laikais gali pasiūlyti išmanūs televizoriai.
       2024-06-25 18:14:43

Seimas denonsavo teisinės pagalbos sutartį su Rusija

Seimas nusprendė denonsuoti 1992 m. liepos 21 d. Vilniuje pasirašytą Lietuvos ir Rusijos sutartį dėl teisinės pagalbos ir teisinių santykių civilinėse, šeimos ir baudžiamosiose bylose, ratifikuotą Aukščiausiosios Tarybos nutarimu.
       2024-06-21 17:22:44

Pasikrauk jonų Virsmo salėje

Birželio 23 dieną švenčiamos Rasos arba kupolinės nuo seno žinomos kaip vasaros saulėgrįžos šventė — ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties metas. Tikima, kad šventės metu būtina pasikrauti energijos, dėl to atliekami ritualai, kurie užtikrina augalų augimą bei klestėjimą, sveikatą ir laimę.
       2024-06-21 11:18:47

Telecentro teikiamų paslaugų LRT kaina yra skaidri ir objektyviai pagrįsta

Komentuodamas pastarojo meto LRT viešus pareiškimus dėl neva neskaidrios ir nepagrįstos paslaugų kainodaros Telecentro vadovas Remigijus Šeris teigia:
       2024-06-19 18:25:41

LRT vadovė: dėl finansavimo keitimo su mumis visiškai nebuvo pasitarta

LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė kritikuoja, kad, priimant sprendimus, kurie paveiktų LRT finansavimą, LRT neišklausomas. M. Garbačiauskaitė-Budrienė taip pat atkreipė dėmesį į Lietuvos radijo ir televizijos centro (LRTC) galimą piktnaudžiavimą.
       2024-06-19 16:36:16

Duomenų nutekėjimas: saugumo ekspertai pataria, kaip apsaugoti savo duomenis

Lietuvoje pranešama apie naujus jautrių gyventojų duomenų nutekėjimo atvejus. Nesaugi gali būti tiek žmonių finansinė, tiek kita asmeninė informacija.
       2024-06-19 13:31:26

Saulės elektrinės negana: ekspertas atskleidė, kaip sutaupyti daugiau

Nors saulės elektrines įsirengę gyventojai džiaugiasi sumažėjusiomis sąskaitomis už elektros energiją, ekspertai pastebi, kad sutaupyti galima dar daugiau, kai šie įrenginiai veikia kartu su energijos kaupikliais.
       2024-06-19 13:24:41

Sužinokite populiariausio vasaros vaisiaus naudas: padės ne tik nuo kaitros

Dėl didžiausio derliaus vasaros mėnesiais arbūzai dažnai siejami su iškylomis gamtoje bei gardžiais, vasariškais desertais, kurie maloniai atgaivina karštą dieną.
       2024-06-19 13:17:53

Vasaros audros: kas gali pridaryti didžiausių nuostolių

Vasarą įsivyraujantys karšti orai neatsiejami nuo audrų – ekspertai pastebi, jog ekstremalių gamtos reiškinių pasitaiko vis dažniau, o jų padaroma žala gali atnešti ir šimtatūkstantinių nuostolių.
       2024-06-19 13:15:02

Pienas ir jo produktai – svarbus, bet ne vienintelis kalcio šaltinis vaikams

Įkalbėti vaiką išgerti stiklinę pieno kartais gali tapti neįmanoma misija. Tėvams neramu, kad tokiu atveju vaiko organizmas negauna pakankamai kalcio? Juk pienas ir jo produktai – pagrindinis kalcio šaltinis, o šis elementas labai svarbus toli gražu ne vien sveikiems dantims bei kaulams.
       2024-06-19 13:04:45

Meilužis, sukčius ar verslo partneris? Kaip apsaugoti investicijas į verslą?

Viešojoje erdvėje pastaruoju metu netyla skandalas, kurio centre – žymus sporto treneris. Jis, moterų tvirtinimu, apgavo ne vieną iš jų bei prisidengdamas romantiniais pažadais ir santykiais išviliojo ženklias, skirtingo dydžio sumas.
       2024-06-18 20:32:26

LRT žada skųsti teismo sprendimą dėl atmesto ieškinio Telecentrui

Valstybės valdomas Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) neturi grąžinti 326,7 tūkst. eurų Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai (LRT), kuriuos šis traktavo kaip permoką už 2021 metais suteiktas signalų perdavimo paslaugas, nusprendė teismas. LRT sprendimą žada skųsti.
       2024-06-17 19:59:42

LRT: keičiamas finansavimo modelis neturi kenkti transliuotojo misijai

Seime kilus iniciatyvai Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos LRT finansavimą sieti su šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) augimu, pats visuomeninis transliuotas įspėja, kad reikia įvertinti, ar naujas modelis nekenks jo misijai karo grėsmės akivaizdoje.
       2024-06-15 12:45:09

Erkės paplitusios visur: kaip apsisaugoti?

Vasarą vis daugiau laiko praleidžiame gryname ore – miestų parkuose, soduose ar sodybose, o mėgstančius grybauti į miškus jau vilioja grybai. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad gamtoje turime išlikti itin atidūs, nes joje mūsų laukia pavojingas ligas platinantys nariuotakojai – erkės.
       2024-06-15 12:38:33

Norite susidraugauti su kaimynais? Ekspertai pataria, nuo ko pradėti

Saugūs namai yra vienas iš pamatinių mūsų poreikių, o naujausias tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidė, kad savo būsto saugumą daugelis sieja ne tik su fizine apsauga (patikimais užraktais ar spynomis), bet ir su tarpasmeniniais santykiais.
       2024-06-12 11:33:10

Norite gauti APVA paramą? – ESO atsako į svarbiausius klausimus

Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama apie 2400 saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų, rodo „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenys.
       2024-06-12 11:13:41

Svajojate padirbėti iš pajūrio? Įmanoma, bet yra papildomų sąlygų

Darbostogos užsienyje ar tik nuotolinis darbas iš namų – per koronaviruso pandemiją įsitvirtinę modeliai niekur nedingo, nors tuo ne visada džiaugiasi darbdaviai.
       2024-06-12 10:53:22

Sukčių pasiūlymas tinkluose: už kiek pirktumėte pamestą svetimą bagažą?

„Pamestas bagažas tik už 2,95 Eur“ – skelbia iš pažiūros oficialus vieno didžiausių Lietuvos oro uostų „Facebook“ puslapis. Skelbime siūloma įsigyti „pamestą“ ir niekam nebereikalingą bagažą, kuriame gali būti vertingų daiktų.
       2024-06-12 10:48:58

Gudriausi sukčių metodai stebina: įkliūva net atsargiausi

Finansinių nusikaltėlių atakų aktyvumui nemažėjant, jų metodai tampa vis išradingesni ir sunkiai atpažįstami net patiems kritiškiausiems. Pasak „Citadele“ banko Baltijos šalių lėšų valdymo ir prekybos finansavimo tarnybos vadovo Romo Čereškos, vasarą gyventojai dar labiau atsipalaiduoja.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.