Naujienos

Saulės panelės – kaip išsirinkti tinkamiausias?

2023-06-30 16:35:38

Vis daugiau gyventojų renkasi tvaresnę, pigesnę saulės energiją. Kadangi tai dar palyginti nauja sritis, apie ją neretai stinga informacijos. Pavyzdžiui, Google paieškos laukelyje suvedus „saulės panelės“ rasime ilgą jų sąrašą.

Daugelis ieškančių geriausio saulės panelių pasirinkimo turbūt suka galvą – kaip atrasti tinkamiausias, kokiais kriterijais vadovautis jas renkantis?

Apie tai kalbamės su vienos didžiausių elektroninių įrenginių didmeninių platintojų Baltijos šalyse „ACC Distribution“, priklausančios „ACME Grupei“, prekių ženklų vadovu Niku Savičiausku.

Pradėkime nuo pačių pradžių – kokiais kriterijais vadovaujantis turėtume rinktis saulės paneles?

Renkantis saulės paneles pagrindiniai kriterijai turėtų būti: modulio galia, garantijos laikotarpis ir gamintojo žinomumas. Reikėtų atkreipti dėmesį ir į modulio efektyvumą. Saulės panelėse efektyvumas nurodomas procentas, jis vyrauja nuo 20 iki 22 proc. Pačio modulio galia gali varijuoti 5 proc., priklausomai nuo saulės panelės gamintojo. Tipinės saulės paneles montuojamos ant gyventojų namų stogų dydis 1,1m x1,7m tad didesnės galios modulis leis sutaupyti vietos arba įrengti galingesnę saulės jėgainę.

Panelei taip pat turėtų būti suteiktas tarptautinio standarto sertifikatas, kuris patvirtina, kad ji atitinka Europos Sąjungos kokybės ir saugumo reikalavimus. Kartais Lietuvos rinkoje atsiranda Azijos rinkoms skirtų saulės panelių, kurios parduodamos itin žemomis kainomis. Jos neturi reikiamų sertifikatų, greičiausiai joms nebus taikoma ir garantija. Todėl jų naudojimas kelia įvairių rizikų. Tokios saulės panelės dažniau turės gedimų, gali kilti įvairių veikimo trikdžių, jų patvarumas yra labai abejotinas.

Pasirinkti geriausias ar teisingiausias paneles savo namams nėra taip paprasta. Reikia įsivertinti energijos poreikį namams ir paskirtą biudžetą, įsivertinti stogo kryptis ir jo kampus. Praktiškai kiekvienas saulės panelių projektas yra unikalus. Atvykęs specialistas turi įvertinti visą gyventojo aplinką ir pritaikyti tokią saulės panelę, kuri būtų skirta pavyzdžiui, labai saulėtoms ar dažnai turinčioms šešėlius vietoms. Taigi geriausia saulės panelė bus ta, kuri labiausiai atitiks namų poreikius ir aplinką.

Kokie technologiniai parametrai svarbiausi saulės panelėse?

Kuo didesnė modulio galia tuo daugiau elektros ir sugeneruos įrengta saulės panelė. Tuo pačiu didesnis efektyvumas reiškia, kad iš saulės bus gaunama daugiau energijos. Šiuo metu rinkoje vyrauja P-type ir N-Type TOPCon panelės. N-Type technologija nėra ženkliai brangesnė už P-Type, tačiau per 20 metų laikotarpį N-Type technologiją turinti saulės panelė sugeneruoja daugiau elektros ir praranda mažiau pirminių savo savybių, turi mažesnį nusidėvėjimą, nesustoja generuoti energijos net ir esant debesuotai aplinkai.

Saulės panelės būna sujungtos į vieną grandį, jeigu nors ant vienos iš panelių krenta šešėlis, visos saulės panelių grandies galia sumažėja. Kad taip nenutiktų integruojami optimizatoriai, jie padeda išsaugoti gaminamos energijos efektyvumą. Kai kurie nauji saulės panelių modeliai jau turi dalinę energijos optimizavimo funkciją.

Saulės moduliuose naudojamos taip pat dviejų tipų celės, tai yra 180 mm ir 210 mm. Gamintojai kalba, kad 210 mm celės yra mūsų saulės panelių ateities technologija, kuri vyraus, tačiau šiuo metu daug gamintojų vis dar aktyviai gamina 180mm celes.

Gamintojų vertinimą savo nustatytais kriterijais atlieka gerai žinoma agentūra Bloomberg. Galima rasti internete nuorodas į sudaromus vertinimo sąrašus.

Ką reiškia ir kuo skiriasi Jūsų minėtos P-type ir N-type technologijos?

P-type technologija yra vyraujanti tarp saulės modulių, gaminama naudojant silicio ir boro sluoksnį. N-type – technologija silicio su fosforu. Jos gamybos procesas yra kiek brangesnis, bet šio tipo moduliai sugeneruoja daugiau energijos ir laikui bėgant praranda mažiau efektyvumo.

Reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad pirmus metus P-type saulės panelės efektyvumas sumažėja apie 2 proc. (degradacija), vėliau šis procesas sulėtėja – kas metus efektyvumas mažėja po maždaug 0,5 proc. O N-type per pirmus metus praranda apie 1 proc. efektyvumo ir atitinkamai toliau mažėja po 0,4 proc. kas metus. Saulės panelių sukuriamos energijos mažėjimo grafikas visada yra pasiekiamas panelių techninėse specifikacijose.

Renkantis efektyvią saulės panelę savo namams, į ką dar reikia atkreipti dėmesį?

Norint pasirinkti savo namams labiausiai tinkančias paneles reikia įsivertinti visumą, pradedant nuo energijos poreikio namų ūkiui, planuojamo biudžeto saulės elektrinei įrengti iki stogo krypties, kampų ir ploto, kuris bus dengiamas panelėmis.

O kalbant apie pačią panelę, derėtų atkreipti dėmesį į modulio konstrukciją ir saulės panelės celes, kurios sugeria saulės šviesą ir paverčia ją energija, stiklo dengimo technologijas. Modulio stiklas apsaugo panelę ir jos celes nuo aplinkos poveikio, kaip kruša, stichijos, tad moduliai turintys stiklą is abiejų pusių yra atsparesni ir tvirtesni.

Yra vienpusių modulių, surenkančių saulės šviesą iš viršaus, tačiau yra ir surenkančių iš abiejų pusių, vadinamųjų dvipusių saulės modulių. Pastarieji dažniausiai naudojami saulės parkuose. Ant stogų dvipusio generavimo moduliai retai kada efektyvūs, nebent stogo danga atspindi šviesą, yra šviesos nesugeriančios spalvos arba efektyvumui didinti specialiai klijuojamos papildomos ant stogo šviesą atspindinčios dangos.

Todėl jokios prasmės nėra naudoti dvipusio generavimo modulius ant plokščių, juodos spalvos, čerpinių, bituminės dangos dengtų stogų, nes šios stogo dangos visiškai neatspindi saulės šviesos.

Renkantis saulės modulius taip pat reikia įsivertinti metamus aplinkos šešėlius nuo aplinkinių pastatų, medžių. Todėl pasikartosiu, labai svarbu, kad už saulės panelių įrengimą atsakingi specialistai atsižvelgtų į gyventojo namo vietą, stogo dangą ir parinktų tinkamiausią modulį, kuris efektyviausiai sugeneruotų maksimalų energijos kiekį.

Kada saulės panelės būna efektyviausios?

Saulės panelės efektyvumas priklauso nuo modulyje panaudotų technologijų, saulės panelės įrengimo kokybės, taip pat ir nuo aplinkos sąlygų, t. y. ar nekrenta aplinkos šešėliai, kaip suorientuoti moduliai (į pietus, rytus, vakarus), kokiu kampu statomos panelės, pavyzdžiui, Lietuvoje rekomenduojama saules paneles statyti maždaug 35 laipsnių kampu.

Atkreipkite dėmesį į daugeliui netikėtą detalę – saulės moduliai prie stipriai aukštesnės temperatūros generuoja mažiau energijos. Todėl labai svarbios oro sąlygos, Lietuvoje aukščiausią efektyvumą saulės panelės pasiekia vėlyvą pavasarį, t.y. balandžio – gegužės mėnesiais, kai vyrauja giedras dangus ir dar nėra labai karštas oras.

Koks saulės panelių garantinis laikotarpis? Kiek kainuoja jų taisymas?

Fiziniai asmenys, įsigiję saulės paneles, gali tikėtis 15 metų ir ilgesnio garantinio laikotarpio. Paprastai saulės panelės gali tarnauti be gedimų 25–30 metų arba ilgiau, tai priklauso nuo kokybės, aplinkos sąlygų, priežiūros.

Apskritai, saulės panelės genda gana retai, o jų remonto kaina priklauso nuo gedimo pobūdžio ir masto, specialisto darbo laiko, pakeičiamų dalių ir kitų veiksnių. Kaip ir minėjau, kuo kokybiškesnė saulės panelė, tuo ji ilgiau tarnauja ir yra efektyvesnė.

Kokias galėtumėte paminėti didžiausias klaidas renkantis ir prižiūrint saulės paneles?

Neįvertintos vietos sąlygos ir parinkta netinkamo galingumo saulės jėgainė, blogas saulės panelių išdėstymas, nepasiruošta aplinkos keliamiems šešėliams. Kitos klaidos: netinkamas montavimas, prasta komponentų kokybė, nesuderinamumas su kitais komponentais.

Jei renkuosi saulės paneles saulės parkuose, į ką svarbu atkreipti dėmesį?

Tokiuose saulės parkuose perkama jau ne panelė, o sugeneruojama jų galia, todėl svarbu atkreipti dėmesį ir įvertinti statytojo (parko savininko) patikimumą. Taip pat vartotojas turi įsivertinti suvartojamos energijos kiekį namuose ar kitame objekte per metus. Pavyzdžiui, jei per metus namų ūkiui sunaudojama 1000 kilovatvalandžių, tai perkama saulės parko galia galetų būti 1kW. Per metus 1kW paprastai pagamina apie 1000 kilovatvalandžių elektros.

Kokie populiariausi saulės panelių prekių ženklai?

Paminėsiu keletą populiariausi Lietuvoje: „Longi“, TrinaSolar“, „Risen“, „Canadian Solar“, „Qcel“, „Jinko“, JA solar“ Jų kainų spektras priklauso nuo įvairių veiksnių, pradedant saulės panelių galingumu, išvaizda, baigiant vyravusia žaliavų kaina gamybos metu.

Ar patartumėte įsigyti jau naudotas saulės paneles?

Rekomenduočiau pirkti naujas, patikimų gamintojų saulės paneles. Pirkti naudotas yra kiek rizikinga, nežinant kiek jos jau yra tarnavusios, kokiomis sąlygomis buvo naudotos, kaip numontuotos ir pervežtos iš vienos vietos į kitą. Tikėtina, kad panaudotos saulės panelės deklaruojamo efektyvumo nebepasieks, o kartu gali padidinti gedimo tikimybę.

Ši naujiena peržiūrėta 3167 kartus. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Energetika: kitos panašios naujienos
       2023-10-04 13:33:53

Kaunas šildymo sezonui pasiruošęs: šilumos kaina - viena mažiausių Lietuvoje

Centralizuotai miesto šilumą tiekianti bendrovė „Kauno energija“ baigia pasiruošimą 2023–2024 m. šildymo sezonui. Siekiant užtikrinti stabilų ir patikimą šilumos tiekimą vartotojams, patikrinta 450 km šilumos trasų, rekonstruota 9,3 km įvairaus skersmens vamzdynų, nepertraukiamai šilumos gamybai paruoštos bendrovei priklausančios katilinės.
       2023-09-29 14:17:13

Tamsūs vakarai – ne priežastis išlaidauti. Kaip sumažinti elektros sąskaitą

Trumpėjant dienoms ir ilgėjant tamsiam paros metui vis daugiau laiko praleidžiame namuose, su šeima. Tai lemia ir didesnes elektros sąskaitas – ne tik ilgiau laikome įjungtą apšvietimą, bet ir ilgesnes valandas praleidžiame prie televizoriaus ar elektrinės viryklės.
       2023-09-21 18:21:46

Vilnius turės didžiausią šilumos siurblį Baltijos regione

AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) pradėjo statyti galingiausią absorbcinį šilumos siurblį (AŠS) Baltijos regione, kuris padidins biokuro katilo efektyvumą ir leis panaudoti gamybos metu susidarančią atliekinę šilumą.
       2023-09-04 15:52:27

Rugpjūtį buvo karšta ir elektros rinkoje – ar ruduo atvėsins kainų kilimą?

Paskutinis vasaros mėnuo nepagailėjo karštų orų. Jie ne tik džiugino poilsiautojus, bet ir atnešė mažiau pozityvių naujienų, mat aukšta oro temperatūra įprastai žengia koja kojon su kylančiomis elektros kainomis.
       2023-06-23 09:39:26

Kaip turėtų keistis vartojimo įpročiai, perėjus prie saulės gaminamos elektros?

Saulės elektrinės paprastai pristatomos kaip geriausias būdas sutaupyti pinigų už elektros energiją, tačiau kartais gyventojai, net ir tapę gaminančiais vartotojais, negali pasigirti smarkiai sumažėjusiomis išlaidomis.
       2023-05-05 19:26:11

„Ignitis“ pataria, kurį su birža susietą planą pasirinkti: keli skirtumai

Nusprendę išmėginti su birža susietą nepriklausomo elektros energijos tiekimo planą „Išmanus“, nuo vasario mėnesio sumanių energetikos sprendimų bendrovės „Ignitis“ klientai gali rinktis jau iš dviejų jo variantų.
       2023-05-04 14:05:19

„Ignitis“ vienašališkai sumažins elektros tarifus gyventojams

„Ignitis“ užtikrins, kad tiems klientams, kurie iki liepos 1 d. patys nepasikeis turimo fiksuotos kainos plano į pigesnį, dabar turimos sąlygos po valstybės kompensavimo, neblogėtų.
       2023-04-28 13:07:54

Startavo kvietimas gyventojams saulės elektrinių įsirengimui

Šiandien 12 val. Aplinkos projektų valdymo agentūra (toliau - APVA) paskelbė naują kvietimą teikti paraiškas kompensacijoms nuosavoms saulės elektrinėms iki 10 kW savo gyvenamajame būste įsirengti.
       2023-04-28 11:54:50

Norite pasirinkti su birža susietą planą? „Ignitis“ atsako į klausimus

Elektros energijos kainai mažėjant ir įsibėgėjant išmanių skaitiklių diegimui, vis daugiau žmonių pozityviai žvelgia į su birža susietus nepriklausomus elektros energijos tiekimo planus.
       2023-04-23 10:59:22

Sėkmingai atliktas Lietuvos elektros sistemos izoliuoto darbo bandymas

Lietuvos elektros perdavimo sistema šeštadienį pirmą kartą veikė visiškai savarankiškai. Sistemos operatorė „Litgrid“ atliko izoliuoto darbo bandymą, kurio metu Lietuvos elektros tinklas buvo atjungtas nuo Rusijos kontroliuojamos IPS / UPS sistemos.
       2023-04-17 12:58:17

Elektros rinkos barometras: Lietuvoje didmeninė elektros kaina krito perpus

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje mažėjo 51 proc. ir siekė 42,52 Eur/MWh. Latvijoje ir Estijoje kaina krito po 54 proc. ir abiejose šalyse vidutiniškai siekė 40,19 Eur/MWh, o kai kuriomis valandomis buvo pasiekusi ir 0 Eur/MWh.
       2023-04-08 11:57:31

Brangios klaidos – kaip nesuklysti prižiūrint nuosavą saulės elektrinę

ESO duomenis, šiuo metu Lietuvoje yra beveik 40 tūkst. nuosavų saulės elektrinių savininkų. Ir šis skaičius sparčiai auga. Dažnas elektrinės šeimininkas imasi uoliai prižiūrėti ir puoselėti savo investiciją.
       2023-03-29 14:54:57

Pigios elektros laikai baigėsi, ko reikia saulės energetikos proveržiui

Saulės energetika Lietuvoje didina tempus. Pernai fiksuota rekordinė saulės energetikos plėtra – Aplinkos bendros galios elektrines.
       2023-03-21 12:58:24

Ekspertai: ką butų gyventojams reikia žinoti apie nutolusias saulės elektrines

Brangstant elektrai, vis daugiau žmonių svarsto apie nuosavos saulės elektrinės įsirengimą. Ir nors ilgą laiką manyta, kad investuoti į saulės energiją gali tik namų savininkai, tačiau ši galimybė prieinama ir daugiabučių gyventojams.
       2023-03-19 08:02:04

Saulės moduliai: kuo juos nuplauti pavasarį?

Po tamsios ir niūrios žiemos saulės modulių savininkai ruošiasi pradėti „gaudyti“ pavasario saulę. Tačiau kartu su prasidedančiu intensyviu saulės gamybos sezonu patariama nepersistengti valant, plaunant ar kitaip bandant nušveisti saulės modulius.
       2023-03-15 14:07:27

Gaminantiems vartotojams: kompensavimo tvarka už elektrinių sukauptą perteklių

Pernai daugiau nei 10 tūkst. „Ignitis“ klientų, įsigijusių elektrines saulės parkuose ar įsirengusių jas ant stogo, pagamino daugiau elektros energijos nei reikia jų individualiems poreikiams. Už sukauptą energijos perteklių, gyventojai gali gauti kompensaciją.
       2023-03-15 14:02:19

Elektros rinkoje – kova dėl vartotojų: vis daugiau gyventojų keičia tiekėją

Antrą mėnesį mažinamos elektros kainos nepriklausomų elektros tiekėjų klientų skaičius kreipia skirtingomis kryptimis – vieni sulaukia daugiau naujų klientų, kiti skaičiuoja praradimus.
       2023-02-20 12:39:39

Nuosava saulės elektrinė – kada įsirengti, kad ji neštų didžiausią naudą?

Valstybės skiriama parama ir praėjusių metų pabaigoje smarkiai šoktelėjusios elektros kainos lėmė, kad gyventojų susidomėjimas saulės elektrinėmis itin išaugo – laukdami jų įrengimo žmonės eilėse laukia net po kelis mėnesius.
       2023-02-05 18:28:38

2022 metais vėjo elektrinės pagamino trečdaliu daugiau energijos

2022 metais vėjo elektrinių galia, palyginus su 2021 metais, išaugo trečdaliu - įrengta 370 MW galios vėjo elektrinių, o šiais metais numatomas tolimesnis plėtros augimas - prie perdavimo tinklo artimiausiu metu planuojama prijungti dar keturis vėjo jėgainių parkus.
       2023-02-01 13:43:59

Lietuva pajėgi gaminti dar daugiau pigios saulės energijos, tačiau to nedaro

2022 m. Lietuvoje veikė virš 500MW saulės energijos elektrinių kuriuos sugeneruoja iki 3 proc. šalies elektros energijos poreikio. Nors jau artimiausiu metu šią rinkos dalį galima dar daugiau išplėsti, energetikos ekspertų teigimu, atsinaujinančių energetikos šaltinių potencialas užstringa ministerijos ir rinkos dalyvių interesų skirtumuose.
       2023-01-31 11:25:46

5 praktiniai patarimai norintiems sutaupyti – ar namuose neeikvojama energija

Vis didėjančios sąskaitos už elektrą – svari priežastis ieškoti praktinių būdų, kaip sutaupyti. Tačiau kodėl sąskaitos nemažėja net ir pakeitus savo elektros suvartojimo įpročius?
       2023-01-27 12:29:01

Tyrimas: pusė šalies gyventojų sumažino elektros energijos suvartojimą

Pusė Lietuvos gyventojų sumažino savo elektros suvartojimą ir atsakingiau stebi savo įpročius, rodo „Luminor“ banko užsakymu atlikta apklausa. Vis dėlto, maždaug kas ketvirtas apklaustasis neketina imtis jokių veiksmų, kad sumažintų mokesčius už elektros energijos suvartojimą.
       2023-01-12 15:23:29

ENERGOBALT ruošiasi pradėti hibridinių inverterių gamybą

Pasaulyje sparčiai besivystant atsinaujinančios energijos gamybai ir augant poreikiui racionaliai gaminti, vartoti bei kaupti elektrą, Lietuvos įmonė ENERGOBALT imasi naujos iniciatyvos pradėti gaminti hibridinius inverterius.
       2023-01-11 11:59:19

Energetinė krizė Europos Sąjungoje: priežastys ir pasekmės

Europa išgyvena energijos kainų šoką, kurį lėmė daugelis veiksnių. Svarbu panagrinėti, ar kai kurių aplinkybių yra įmanoma išvengti ir užkirsti kelią tolesniam neapibrėžtumo augimui energetikos sektoriuje, kuris galiausiai lemia bendro kainų lygio augimą.
       2023-01-10 19:20:22

Skubiai šaliname kliūtį, dėl kurios už elektrą permokame iki 0,5 mlrd. eurų

Vartotojams galimai permokant iki pusės milijardo eurų per metus už elektrą, antradienį dalis Seimo narių nusprendė dėti pastangas panaikinant dirbtinus žaliosios energijos plėtros apribojimus, kurie neleidžia greičiau sumažinti energijos kainų.
Daugiau naujų naujienų
       2023-10-04 15:24:07

Verdiktas mėgstamiausiai lietuvių daržovei – bulvei: nuteisti ar išteisinti?

Ko gero nėra namų, kuriuose lietuvių nuo seno numylėta daržovė – bulvė – nebūtų mėgstama ir dažnai naudojama virtuvėje. Didžiausio lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ duomenimis, šalies gyventojai šią daržovę renkasi vis dažniau, o šiemet jau spėjo įsigyti net penktadaliu daugiau bulvių nei prieš du metus.
       2023-10-04 13:33:53

Kaunas šildymo sezonui pasiruošęs: šilumos kaina - viena mažiausių Lietuvoje

Centralizuotai miesto šilumą tiekianti bendrovė „Kauno energija“ baigia pasiruošimą 2023–2024 m. šildymo sezonui. Siekiant užtikrinti stabilų ir patikimą šilumos tiekimą vartotojams, patikrinta 450 km šilumos trasų, rekonstruota 9,3 km įvairaus skersmens vamzdynų, nepertraukiamai šilumos gamybai paruoštos bendrovei priklausančios katilinės.
       2023-10-04 13:24:08

Vandens pavojai ir nuolydžio svarba: ką žinoti, įrengiant plokščiąjį stogą?

Plokštieji stogai – dažnas architektų pasirinkimas ne tik dėl estetinių sprendimų, bet ir dėl atsiveriančių galimybių. Ant tokio sutapdintu dar vadinamo stogo galima įrengti erdvią laisvalaikio zoną, paprasta montuoti saulės baterijas, reikalingą įrangą rekuperacijai, šildymui ar vėdinimui.
       2023-10-04 13:14:35

Rūsyje laikomas maistas – vienas pagrindinių žiurkių traukos centrų

Rudenį pastatų administratoriai dažniau sulaukia gyventojų prašymų padėtį įveikti itin nemalonų iššūkį – panaikinti užsiveisusias žiurkes. Vėstant orams šiltų ir saugių kampų pradeda ieškoti graužikai ir kiti kenkėjai, kuriems prieglobsčiu dažnai tampa gyvenamieji namai, ypač daugiabučiai.
       2023-10-04 08:44:43

Dirbtinis intelektas rinkodaroje: neteisingi klausimai gali lemti nesėkmę

Rinkodaros, kaip organizacijos veiksmų, kuriais siekiama sukurti ir pateikti rinkai ekonominę vertę, sritis yra užprogramuota keistis tokiu greičiu, kaip keičiasi vartotojo poreikiai, ir atsižvelgiant į tai, kaip sparčiai vystosi naujos technologijos.
       2023-10-03 15:03:54

Rygoje lankėtės tik praėjusiais metais? 8 naujienos paskatins ten sugrįžti

Latvija – viena populiariausių Lietuvos turistų krypčių. Dažnas jau ne kartą yra lankęsis sostinėje, tačiau jau 822 metus skaičiuojanti Ryga nuolat keičiasi. Vien per pastaruosius metus čia pažiro daug naujienų:
       2023-10-03 14:57:22

Dėl ministerijų neveiklumo ES investicijos vis dar nepasiekia regionų

Besibaigiant jau tretiems 2021-2027 m. Europos Sąjungos (ES) finansinės perspektyvos metams, Lietuvos regionuose nepradėtas nei vienas investicinis projektas, nes šalies ministerijos iki šiol nepabaigia planavimo proceso.
       2023-10-03 14:54:58

Skaitmeninė verslo tapatybė: kaip neprarasti klientų pasitikėjimo?

Pastaraisiais metais keliems Lietuvos verslams teko susidurti su klientų duomenų nutekėjimu. To pasekmes išgyveno abi pusės: klientai tapo sukčiavimo aukomis, taip pat susidūrė su dideliais kiekiais reklaminių laiškų savo pašto dėžutėse.
       2023-10-02 16:02:37

X, Y ir Z kartų finansiniai įpročiai: kokie esminiai jų skirtumai

Vieni taupo „kojinėje“, kiti pinigus laiko net ne fizinėje, o išmaniajame telefone įdiegtoje elektroninėje piniginėje. Ekspertai – „Citadele“ banko valdybos narė Rūta Ežerskienė, psichologė Viktorija Bartkutė-Vyšniauskienė ir doc. dr. Jurga Bučaitė-Vilkė – dalinasi ryškiausiais skirtingų kartų finansiniais įpročiais ir pasakoja to priežastis.
       2023-10-02 16:00:07

„Password“ keičia „passphrase“: atnaujintos slaptažodžių kūrimo rekomendacijos

Tobulėjant kibernetinių nusikaltėlių atakoms, vis daugiau dėmesio skiriama būdams, kaip nuo jų apsisaugoti. Vienas dažniausiai naudojamų, žinoma, yra paskyras internete apsaugantys slaptažodžiai.
       2023-09-29 19:31:44

Elektromobilis, hibridas ar vidaus degimo variklis? Kaip pasirinkti automobilį?

Koks automobilis pats patraukliausias kasdieniniam naudojimui? Visi giria elektromobilius, bet ar pakaks vieno įkrovimo kelionei prie jūros? O galbūt hibridas? Daug kas mano, jog tai protingas kompromisas tarp efektyvumo ir ekologijos.
       2023-09-29 14:17:13

Tamsūs vakarai – ne priežastis išlaidauti. Kaip sumažinti elektros sąskaitą

Trumpėjant dienoms ir ilgėjant tamsiam paros metui vis daugiau laiko praleidžiame namuose, su šeima. Tai lemia ir didesnes elektros sąskaitas – ne tik ilgiau laikome įjungtą apšvietimą, bet ir ilgesnes valandas praleidžiame prie televizoriaus ar elektrinės viryklės.
       2023-09-27 16:56:13

Atostogų biudžetas: ar lietuviai moka planuoti išlaidas?

Nors lietuviai vėl keliones planuoja iš anksto, dažniausiai atostogoms jie išleidžia daugiau nei tikisi. Remiantis „Tez Tour“ užsakymu atliktos reprezentatyvios keliautojų apklausos duomenimis, 48 proc. respondentų atostogoms planuoja išleisti iki 600 eurų asmeniui.
       2023-09-22 16:02:31

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu.
       2023-09-21 18:21:46

Vilnius turės didžiausią šilumos siurblį Baltijos regione

AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) pradėjo statyti galingiausią absorbcinį šilumos siurblį (AŠS) Baltijos regione, kuris padidins biokuro katilo efektyvumą ir leis panaudoti gamybos metu susidarančią atliekinę šilumą.
       2023-09-21 15:10:01

Viena klaida, ir grybus galėsit išmesti – ko nedaryti ruošiant jų atsargas

Auštantis ruduo jau dovanoja gausų miško gėrybių derlių – grybų kepuraitės pamažu užkloja ne tik samanas giriose, bet ir parduotuvių lentynas, kur gyventojai grybauti užsuka kone dar dažniau.
       2023-09-19 18:24:36

Nuo virusinių ligų apsaugos rankų plovimas: kaip taisyklingai jas plauti?

Įsibėgėjant rudens sezonui, vis sparčiau auga rizika susirgti virusinėmis ligomis kaip gripas ar koronavirusas. Vienos geriausių apsaugos priemonių – tai imuniteto stiprinimas ir skiepai, tačiau „Eurovaistinės“ vaistininkė Toma Gečienė išskiria ir kitą, dažnai pamirštamą priemonę – higienos laikymąsi.
       2023-09-19 11:26:54

Gyventojų siaubas – kas valandą šalyje užliejama bent po vieną būstą

Viena iš dažniausių būsto žalų priežasčių yra užliejimai, su kuriais gyventojai susiduria kiekvieną dieną. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, kasdien šalyje yra užliejama vidutiniškai po 28 būstus.
       2023-09-18 12:33:43

Soros – ateities augalai, maistingumu lenkiantys javus?

Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 2023 metus paskelbė tarptautiniais sorų metais (IYM 2023). #IYM2023 siekiama kalbėti apie sorų naudą mitybai bei sveikatai ir jų tinkamumą augti nepalankiomis ir kintančio klimato sąlygomis.
       2023-09-17 15:42:18

Kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais.
       2023-09-17 14:25:43

LNDT pristatys naują Yanos Ross spektaklį „Apmąstant omarą“

Pastaruoju metu retai Lietuvoje spektaklius statanti ir su septyniais kitais menininkais savo vadovavimo kadenciją Ciuricho teatrui (Schauspielhaus Zürich) baigianti Yana Ross rugsėjo mėnesį žiūrovus pakvies į premjerą „Apmąstant omarą“ Lietuvos nacionalinio dramos teatro Mažojoje salėje.
       2023-09-15 15:43:53

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai.
       2023-09-15 10:50:38

Dirbtinį intelektą pasitelkia ir finansiniai sukčiai – nepraraskite budrumo

Dirbtinis intelektas (DI) sparčiai skverbiasi į pačias įvairiausias gyvenimo sritis – šiandien jis pasitelkiamas ne tik surinkti informaciją ar parengti dokumentus, jau pasigirsta ir kalbų apie mėginimą DI įdarbinti įmonės vadovais ar fondų valdytojais.
       2023-09-15 10:42:37

Vos 25 centai už kilogramą bulvių garantuos gardžius ir pigius pietus

Savaitgalis daugeliui yra tas metas, kai atsiranda daugiau laiko apsipirkimui ir galima neskubant įsigyti ne tik kasdienių maisto produktų, bet ir ilgo galiojimo prekių.
       2023-09-14 16:23:33

Dizainerė pataria, kaip įrengti studento būstą turint nedidelį biudžetą

Jaukaus ir praktiško studento būsto įrengimui didelių išlaidų tikrai neprireiks. Dažnai pakanka tik kūrybiškumo ir kelių detalių, kad sukurtumėte patogias gyvenimo sąlygas.
       2023-09-14 16:12:10

Stabligė – kaustanti liga

„Prevencija netūrėtų būti pakabinta tik ant sveikatos priežiūros sistemos, šeimos gydytojų komandos, bet mums reikėtų pasidalinti šia atsakomybe su socialiniu sektoriumi ir visuomenės sveikatos biurais“, – teigia šeimos gydytoja Jolanta Sauserienė.
       2023-09-14 16:08:17

Dirbti ar nedirbti sulaukus pensinio amžiaus?

Atrodytų, kad atsakymas aiškus – tie asmenys, kurie uždirba mažiau ir kurių laukia mažesnės pensinės išmokos, turėtų dažniau pasilikti darbo rinkoje sulaukę pensinio amžiaus.
       2023-09-13 18:49:13

Blokuojami 53 IP adresai, kuriais pasiekiami Rusijos propagandiniai kanalai

2023 m. rugsėjo 13 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) priėmė sprendimą blokuoti 53 IP adresus, kuriais sudaroma galimybė žiūrėti Lietuvos Respublikoje draudžiamas transliuoti pagrindines Kremliaus propagandos televizijos programas.
       2023-09-13 10:13:23

„iPhone 15“ serijos įrenginiai: tokią laisvę „Apple“ duoda retai

Rugsėjo 12-tąją, antradienį technologijų milžinė „Apple“ surengė laukiamiausią metų renginį – tiesioginėje transliacijoje pristatė naujausius įrenginius. Jame „iPhone“ gerbėjai pagaliau galėjo išvysti ir netrukus rinkoje pasirodysiančius 15 kartos išmaniuosius telefonus.
       2023-09-12 13:34:22

Ekspertas apie dirbtinio intelekto įrankius verslui: leisti?

Nors aplink apstu pavyzdžių, kaip dirbtinis intelektas (DI) padeda sukurti sėkmingą reklaminę kampaniją, pameta gerų idėjų verslo plėtrai, duoda rekomendacijų, kaip sutrumpinti darbuotojų priėmimo į darbą procedūras,
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.