Naujienos

Patarimai mėgstantiems grybauti ar uogauti: kaip nepasiklysti miške

2023-08-23 15:33:33

Miško gėrybių sezonas jau įsibėgėjo, tačiau grybavimas ir uogavimas gali teikti ne tik geras emocijas. Rinkdami uogas bei ieškodami grybų žmonės dažnai pasiklysta, todėl ekspertai pataria, kaip elgtis, kad pavyktu sklandžiai rasti kelią iš miško.

„Nors dauguma grybautojų ir uogautojų kasmet mėgsta vykti į jau pažįstamas vietas ieškoti miško gėrybių, vis dėlto gali pasitaikyti atvejų, kai kelią atgal rasti tampa sunku ir žmogus nebežino, kuria kryptimi eiti. Dauguma pasiklydusiųjų – vyresnio amžiaus žmonės, tačiau kartais ir jaunesniems sunkiai pavyksta rasti kelią namo. Protingiausia planuoti išvyką į mišką priešpiet, kai lauke šviesu – tuomet būsite tikri, kad namo grįšite dar nesutemus“, – sako draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.

V. Katilienė atkreipia dėmesį, kad laikas miške nėra pasiklydusiojo sąjungininkas. „Jei būdami miške pradedate suprasti, kad pasiklydote, turėtumėte ne laukti, o veikti nedelsdami ir greitai, lauke gali imti temti, be to, tikėtina, kad greitai išsikraus mobiliojo telefono baterija. Tokiu atveju sunkiau ieškoti pagalbos ir sutikti žmonių“, – kalba draudikė.

Pasak grybavimo asociacijos įkūrėjo ir Lietuvos bei pasaulio grybavimo čempiono Vytenio Daugudžio, žmonės dažniausiai pasiklysta apimti azarto dėl aptiktų miško gėrybių, o jei sezonas derlingas – daugiau ir pasiklydusiųjų. „Galima pasakyti liaudiškai, grybai ir uogos žmonėms „susuka“ galvas ne tik nepažįstamose, bet ir gerai jiems žinomose vietovėse. Yra tekę sutikti grybautojų ir uogautojų, kurie nežinoma kryptimi nejučiomis nuklydo po 6-7 kilometrus. Technologijos, žinoma, padeda geriau orientuotis miške, tačiau vis dar yra daug vietų, kur mobilusis ryšys ir GPS sistemos neveikia, todėl pasiklydimo rizika yra išties didelė“, – sako V. Daugudis.

Pirmiausia, pasak V. Daugudžio, atvykusieji grybauti arba uogauti turėtų įsidėmėti vietą, kur palieka automobilį, o einant į mišką įsidėmėti orientyrus – stulpelius, ypatingus medžius, takelius. Jis pataria grybaujant ar uogaujant judėti rato trajektorija. „Iš pradžių eikite nedideliu ratu, grįžkite atgal prie automobilio, tuomet sukite didesniu ratu, tačiau vėl sugrįžkite į tą pačią vietą. Taip atsiranda nuovoka ir geresnis orientavimasis aplinkoje“, – rekomenduoja patyręs grybautojas.

Jis atkreipia dėmesį, kad orientuotis grybaujant ar uogaujant padeda miškų kvartalinės linijos. „Jos, yra ne vingiuotos, kaip miško takai, o tiesios. Miško kvartalinių susikirtimo vietose stovi stulpeliai, ant kurių užrašyti kvartalų numeriai, arba numeriai gali būti tiesiog pakabinti medyje. Tačiau vien jomis pasikliauti negalima, nes, pavyzdžiui, daugumoje Aukštaitijos miškų šių linijų nėra“, – pabrėžia V. Daugudis.

Jis pataria įsidėmėti ir pasaulio kryptis, kurios padėtų rasti kelią iš miško. „Jei einant į mišką saulė šviečia į veidą, tuomet einant atgal ji turėtų šviesti į nugarą, taip pat – naudotis „Google“ žemėlapiais“, – sako grybautojų asociacijos įkūrėjas.

Supratus, jog pasiklydote, V. Daugudis rekomenduoja rasti miško kvartalinių linijų sankryžą ir toje vietoje laukti žmonių. „Jei atvykote su draugija nereikėtų blaškytis ir stengtis juos surasti. Jei jūs ieškosite jų, o jie – jūsų, susitikti pavyks sunkiau. Būtinai paskambinkite saviškiams, bet nepulkite jų ieškoti, nes situaciją tik apsunkinsite. Jus daug greičiau kvartalinių linijų sankryžoje suras kiti grybautojai arba prisikviesite pagalbą numeriu 112“, – pasakoja V. Daugudis.

Jis pataria atsisakyti mūsų visuomenėje populiarios praktikos vežti vyresnio amžiaus tėvus grybauti ar uogauti, miške paliekant juos vienus. „Dažnai vyresnio amžiaus žmonės miške orientuojasi sunkiau, negeba naudotis žemėlapiais telefone, netgi neprisimena automobilio, kuriuo atvažiavo, modelio bei valstybinių numerių“, – pasakoja grybautojų asociacijos įkūrėjas.

Planuojant eiti į mišką ekspertai pataria vadovautis principu, kad miške teks nakvoti. Tai padės susivokti, kokių daiktų reikėtų nepamiršti pasiimti su savimi.

Eidami į mišką įsitikinkite, kad:

- su savimi turite įkrautą mobilųjį telefoną, o esant galimybei – ir išorinę bateriją;
- pranešėte artimiesiems ar kaimynams, kur planuojate vykti ir kada grįšite;
- rengiatės pagal oro sąlygas ir dėvite kuo ryškesnių spalvų drabužius, turite vandeniui atsparią ploną striukę;
- pasirūpinate pakankamu kiekiu vandens ir užkandžių;
- automobilyje turite domkratą, tempimo virvę ir kastuvėlį.

3 patarimai, jei pasiklydote miške:

- Pasistenkite rasti aiškią kryptį miške ir ja vadovaukitės. Laikydamiesi jos, prieisite arba gyvenvietę, arba žmonių sukurtus objektus (kelius, griovius), kur galėsite gauti papildomos pagalbos arba jus būtų lengviau rasti.
- Jei telefonas rodo, kad nėra ryšio, išimkite iš telefono SIM kortelę. Tada telefonas ims ieškoti artimiausio ryšių operatoriaus.
- Jei jaučiate, kad vis dėlto pasiklydote ir sunku rasti kelią namo, nedelsdami skambinkite 112 ir kvieskite pagalbą.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2023-10-04 15:24:07

Verdiktas mėgstamiausiai lietuvių daržovei – bulvei: nuteisti ar išteisinti?

Ko gero nėra namų, kuriuose lietuvių nuo seno numylėta daržovė – bulvė – nebūtų mėgstama ir dažnai naudojama virtuvėje. Didžiausio lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ duomenimis, šalies gyventojai šią daržovę renkasi vis dažniau, o šiemet jau spėjo įsigyti net penktadaliu daugiau bulvių nei prieš du metus.
       2023-10-04 13:33:53

Kaunas šildymo sezonui pasiruošęs: šilumos kaina - viena mažiausių Lietuvoje

Centralizuotai miesto šilumą tiekianti bendrovė „Kauno energija“ baigia pasiruošimą 2023–2024 m. šildymo sezonui. Siekiant užtikrinti stabilų ir patikimą šilumos tiekimą vartotojams, patikrinta 450 km šilumos trasų.
       2023-10-04 13:24:08

Vandens pavojai ir nuolydžio svarba: ką žinoti, įrengiant plokščiąjį stogą?

Plokštieji stogai – dažnas architektų pasirinkimas ne tik dėl estetinių sprendimų, bet ir dėl atsiveriančių galimybių. Ant tokio sutapdintu dar vadinamo stogo galima įrengti erdvią laisvalaikio zoną, paprasta montuoti saulės baterijas, reikalingą įrangą rekuperacijai, šildymui ar vėdinimui.
       2023-10-04 13:14:35

Rūsyje laikomas maistas – vienas pagrindinių žiurkių traukos centrų

Rudenį pastatų administratoriai dažniau sulaukia gyventojų prašymų padėtį įveikti itin nemalonų iššūkį – panaikinti užsiveisusias žiurkes. Vėstant orams šiltų ir saugių kampų pradeda ieškoti graužikai ir kiti kenkėjai, kuriems prieglobsčiu dažnai tampa gyvenamieji namai, ypač daugiabučiai.
       2023-10-04 08:44:43

Dirbtinis intelektas rinkodaroje: neteisingi klausimai gali lemti nesėkmę

Rinkodaros, kaip organizacijos veiksmų, kuriais siekiama sukurti ir pateikti rinkai ekonominę vertę, sritis yra užprogramuota keistis tokiu greičiu, kaip keičiasi vartotojo poreikiai, ir atsižvelgiant į tai, kaip sparčiai vystosi naujos technologijos.
       2023-10-03 15:03:54

Rygoje lankėtės tik praėjusiais metais? 8 naujienos paskatins ten sugrįžti

Latvija – viena populiariausių Lietuvos turistų krypčių. Dažnas jau ne kartą yra lankęsis sostinėje, tačiau jau 822 metus skaičiuojanti Ryga nuolat keičiasi. Vien per pastaruosius metus čia pažiro daug naujienų:
       2023-10-03 14:57:22

Dėl ministerijų neveiklumo ES investicijos vis dar nepasiekia regionų

Besibaigiant jau tretiems 2021-2027 m. Europos Sąjungos (ES) finansinės perspektyvos metams, Lietuvos regionuose nepradėtas nei vienas investicinis projektas, nes šalies ministerijos iki šiol nepabaigia planavimo proceso.
       2023-10-03 14:54:58

Skaitmeninė verslo tapatybė: kaip neprarasti klientų pasitikėjimo?

Pastaraisiais metais keliems Lietuvos verslams teko susidurti su klientų duomenų nutekėjimu. To pasekmes išgyveno abi pusės: klientai tapo sukčiavimo aukomis, taip pat susidūrė su dideliais kiekiais reklaminių laiškų savo pašto dėžutėse.
       2023-10-02 16:02:37

X, Y ir Z kartų finansiniai įpročiai: kokie esminiai jų skirtumai

Vieni taupo „kojinėje“, kiti pinigus laiko net ne fizinėje, o išmaniajame telefone įdiegtoje elektroninėje piniginėje. Ekspertai – „Citadele“ banko valdybos narė Rūta Ežerskienė, psichologė Viktorija Bartkutė-Vyšniauskienė ir doc. dr. Jurga Bučaitė-Vilkė – dalinasi ryškiausiais skirtingų kartų finansiniais įpročiais ir pasakoja to priežastis.
       2023-10-02 16:00:07

„Password“ keičia „passphrase“: atnaujintos slaptažodžių kūrimo rekomendacijos

Tobulėjant kibernetinių nusikaltėlių atakoms, vis daugiau dėmesio skiriama būdams, kaip nuo jų apsisaugoti. Vienas dažniausiai naudojamų, žinoma, yra paskyras internete apsaugantys slaptažodžiai.
       2023-09-29 19:31:44

Elektromobilis, hibridas ar vidaus degimo variklis? Kaip pasirinkti automobilį?

Koks automobilis pats patraukliausias kasdieniniam naudojimui? Visi giria elektromobilius, bet ar pakaks vieno įkrovimo kelionei prie jūros? O galbūt hibridas? Daug kas mano, jog tai protingas kompromisas tarp efektyvumo ir ekologijos.
       2023-09-29 14:17:13

Tamsūs vakarai – ne priežastis išlaidauti. Kaip sumažinti elektros sąskaitą

Trumpėjant dienoms ir ilgėjant tamsiam paros metui vis daugiau laiko praleidžiame namuose, su šeima. Tai lemia ir didesnes elektros sąskaitas – ne tik ilgiau laikome įjungtą apšvietimą, bet ir ilgesnes valandas praleidžiame prie televizoriaus ar elektrinės viryklės.
       2023-09-27 16:56:13

Atostogų biudžetas: ar lietuviai moka planuoti išlaidas?

Nors lietuviai vėl keliones planuoja iš anksto, dažniausiai atostogoms jie išleidžia daugiau nei tikisi. Remiantis „Tez Tour“ užsakymu atliktos reprezentatyvios keliautojų apklausos duomenimis, 48 proc. respondentų atostogoms planuoja išleisti iki 600 eurų asmeniui.
       2023-09-22 16:02:31

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu.
       2023-09-21 18:21:46

Vilnius turės didžiausią šilumos siurblį Baltijos regione

AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) pradėjo statyti galingiausią absorbcinį šilumos siurblį (AŠS) Baltijos regione, kuris padidins biokuro katilo efektyvumą ir leis panaudoti gamybos metu susidarančią atliekinę šilumą.
       2023-09-21 15:10:01

Viena klaida, ir grybus galėsit išmesti – ko nedaryti ruošiant jų atsargas

Auštantis ruduo jau dovanoja gausų miško gėrybių derlių – grybų kepuraitės pamažu užkloja ne tik samanas giriose, bet ir parduotuvių lentynas, kur gyventojai grybauti užsuka kone dar dažniau.
       2023-09-19 18:24:36

Nuo virusinių ligų apsaugos rankų plovimas: kaip taisyklingai jas plauti?

Įsibėgėjant rudens sezonui, vis sparčiau auga rizika susirgti virusinėmis ligomis kaip gripas ar koronavirusas. Vienos geriausių apsaugos priemonių – tai imuniteto stiprinimas ir skiepai, tačiau „Eurovaistinės“ vaistininkė Toma Gečienė išskiria ir kitą, dažnai pamirštamą priemonę – higienos laikymąsi.
       2023-09-19 11:26:54

Gyventojų siaubas – kas valandą šalyje užliejama bent po vieną būstą

Viena iš dažniausių būsto žalų priežasčių yra užliejimai, su kuriais gyventojai susiduria kiekvieną dieną. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, kasdien šalyje yra užliejama vidutiniškai po 28 būstus.
       2023-09-18 12:33:43

Soros – ateities augalai, maistingumu lenkiantys javus?

Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 2023 metus paskelbė tarptautiniais sorų metais (IYM 2023). #IYM2023 siekiama kalbėti apie sorų naudą mitybai bei sveikatai ir jų tinkamumą augti nepalankiomis ir kintančio klimato sąlygomis.
       2023-09-17 15:42:18

Kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais.
       2023-09-17 14:25:43

LNDT pristatys naują Yanos Ross spektaklį „Apmąstant omarą“

Pastaruoju metu retai Lietuvoje spektaklius statanti ir su septyniais kitais menininkais savo vadovavimo kadenciją Ciuricho teatrui (Schauspielhaus Zürich) baigianti Yana Ross rugsėjo mėnesį žiūrovus pakvies į premjerą „Apmąstant omarą“ Lietuvos nacionalinio dramos teatro Mažojoje salėje.
       2023-09-15 15:43:53

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai.
       2023-09-15 10:50:38

Dirbtinį intelektą pasitelkia ir finansiniai sukčiai – nepraraskite budrumo

Dirbtinis intelektas (DI) sparčiai skverbiasi į pačias įvairiausias gyvenimo sritis – šiandien jis pasitelkiamas ne tik surinkti informaciją ar parengti dokumentus, jau pasigirsta ir kalbų apie mėginimą DI įdarbinti įmonės vadovais ar fondų valdytojais.
       2023-09-15 10:42:37

Vos 25 centai už kilogramą bulvių garantuos gardžius ir pigius pietus

Savaitgalis daugeliui yra tas metas, kai atsiranda daugiau laiko apsipirkimui ir galima neskubant įsigyti ne tik kasdienių maisto produktų, bet ir ilgo galiojimo prekių.
       2023-09-14 16:23:33

Dizainerė pataria, kaip įrengti studento būstą turint nedidelį biudžetą

Jaukaus ir praktiško studento būsto įrengimui didelių išlaidų tikrai neprireiks. Dažnai pakanka tik kūrybiškumo ir kelių detalių, kad sukurtumėte patogias gyvenimo sąlygas.
       2023-09-14 16:12:10

Stabligė – kaustanti liga

„Prevencija netūrėtų būti pakabinta tik ant sveikatos priežiūros sistemos, šeimos gydytojų komandos, bet mums reikėtų pasidalinti šia atsakomybe su socialiniu sektoriumi ir visuomenės sveikatos biurais“, – teigia šeimos gydytoja Jolanta Sauserienė.
       2023-09-14 16:08:17

Dirbti ar nedirbti sulaukus pensinio amžiaus?

Atrodytų, kad atsakymas aiškus – tie asmenys, kurie uždirba mažiau ir kurių laukia mažesnės pensinės išmokos, turėtų dažniau pasilikti darbo rinkoje sulaukę pensinio amžiaus.
       2023-09-13 18:49:13

Blokuojami 53 IP adresai, kuriais pasiekiami Rusijos propagandiniai kanalai

2023 m. rugsėjo 13 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) priėmė sprendimą blokuoti 53 IP adresus, kuriais sudaroma galimybė žiūrėti Lietuvos Respublikoje draudžiamas transliuoti pagrindines Kremliaus propagandos televizijos programas.
       2023-09-13 10:13:23

„iPhone 15“ serijos įrenginiai: tokią laisvę „Apple“ duoda retai

Rugsėjo 12-tąją, antradienį technologijų milžinė „Apple“ surengė laukiamiausią metų renginį – tiesioginėje transliacijoje pristatė naujausius įrenginius. Jame „iPhone“ gerbėjai pagaliau galėjo išvysti ir netrukus rinkoje pasirodysiančius 15 kartos išmaniuosius telefonus.
       2023-09-12 13:34:22

Ekspertas apie dirbtinio intelekto įrankius verslui: leisti?

Nors aplink apstu pavyzdžių, kaip dirbtinis intelektas (DI) padeda sukurti sėkmingą reklaminę kampaniją, pameta gerų idėjų verslo plėtrai, duoda rekomendacijų, kaip sutrumpinti darbuotojų priėmimo į darbą procedūras,
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.