Naujienos

Patarimai mėgstantiems grybauti ar uogauti: kaip nepasiklysti miške

2023-08-23 15:33:33

Miško gėrybių sezonas jau įsibėgėjo, tačiau grybavimas ir uogavimas gali teikti ne tik geras emocijas. Rinkdami uogas bei ieškodami grybų žmonės dažnai pasiklysta, todėl ekspertai pataria, kaip elgtis, kad pavyktu sklandžiai rasti kelią iš miško.

„Nors dauguma grybautojų ir uogautojų kasmet mėgsta vykti į jau pažįstamas vietas ieškoti miško gėrybių, vis dėlto gali pasitaikyti atvejų, kai kelią atgal rasti tampa sunku ir žmogus nebežino, kuria kryptimi eiti. Dauguma pasiklydusiųjų – vyresnio amžiaus žmonės, tačiau kartais ir jaunesniems sunkiai pavyksta rasti kelią namo. Protingiausia planuoti išvyką į mišką priešpiet, kai lauke šviesu – tuomet būsite tikri, kad namo grįšite dar nesutemus“, – sako draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.

V. Katilienė atkreipia dėmesį, kad laikas miške nėra pasiklydusiojo sąjungininkas. „Jei būdami miške pradedate suprasti, kad pasiklydote, turėtumėte ne laukti, o veikti nedelsdami ir greitai, lauke gali imti temti, be to, tikėtina, kad greitai išsikraus mobiliojo telefono baterija. Tokiu atveju sunkiau ieškoti pagalbos ir sutikti žmonių“, – kalba draudikė.

Pasak grybavimo asociacijos įkūrėjo ir Lietuvos bei pasaulio grybavimo čempiono Vytenio Daugudžio, žmonės dažniausiai pasiklysta apimti azarto dėl aptiktų miško gėrybių, o jei sezonas derlingas – daugiau ir pasiklydusiųjų. „Galima pasakyti liaudiškai, grybai ir uogos žmonėms „susuka“ galvas ne tik nepažįstamose, bet ir gerai jiems žinomose vietovėse. Yra tekę sutikti grybautojų ir uogautojų, kurie nežinoma kryptimi nejučiomis nuklydo po 6-7 kilometrus. Technologijos, žinoma, padeda geriau orientuotis miške, tačiau vis dar yra daug vietų, kur mobilusis ryšys ir GPS sistemos neveikia, todėl pasiklydimo rizika yra išties didelė“, – sako V. Daugudis.

Pirmiausia, pasak V. Daugudžio, atvykusieji grybauti arba uogauti turėtų įsidėmėti vietą, kur palieka automobilį, o einant į mišką įsidėmėti orientyrus – stulpelius, ypatingus medžius, takelius. Jis pataria grybaujant ar uogaujant judėti rato trajektorija. „Iš pradžių eikite nedideliu ratu, grįžkite atgal prie automobilio, tuomet sukite didesniu ratu, tačiau vėl sugrįžkite į tą pačią vietą. Taip atsiranda nuovoka ir geresnis orientavimasis aplinkoje“, – rekomenduoja patyręs grybautojas.

Jis atkreipia dėmesį, kad orientuotis grybaujant ar uogaujant padeda miškų kvartalinės linijos. „Jos, yra ne vingiuotos, kaip miško takai, o tiesios. Miško kvartalinių susikirtimo vietose stovi stulpeliai, ant kurių užrašyti kvartalų numeriai, arba numeriai gali būti tiesiog pakabinti medyje. Tačiau vien jomis pasikliauti negalima, nes, pavyzdžiui, daugumoje Aukštaitijos miškų šių linijų nėra“, – pabrėžia V. Daugudis.

Jis pataria įsidėmėti ir pasaulio kryptis, kurios padėtų rasti kelią iš miško. „Jei einant į mišką saulė šviečia į veidą, tuomet einant atgal ji turėtų šviesti į nugarą, taip pat – naudotis „Google“ žemėlapiais“, – sako grybautojų asociacijos įkūrėjas.

Supratus, jog pasiklydote, V. Daugudis rekomenduoja rasti miško kvartalinių linijų sankryžą ir toje vietoje laukti žmonių. „Jei atvykote su draugija nereikėtų blaškytis ir stengtis juos surasti. Jei jūs ieškosite jų, o jie – jūsų, susitikti pavyks sunkiau. Būtinai paskambinkite saviškiams, bet nepulkite jų ieškoti, nes situaciją tik apsunkinsite. Jus daug greičiau kvartalinių linijų sankryžoje suras kiti grybautojai arba prisikviesite pagalbą numeriu 112“, – pasakoja V. Daugudis.

Jis pataria atsisakyti mūsų visuomenėje populiarios praktikos vežti vyresnio amžiaus tėvus grybauti ar uogauti, miške paliekant juos vienus. „Dažnai vyresnio amžiaus žmonės miške orientuojasi sunkiau, negeba naudotis žemėlapiais telefone, netgi neprisimena automobilio, kuriuo atvažiavo, modelio bei valstybinių numerių“, – pasakoja grybautojų asociacijos įkūrėjas.

Planuojant eiti į mišką ekspertai pataria vadovautis principu, kad miške teks nakvoti. Tai padės susivokti, kokių daiktų reikėtų nepamiršti pasiimti su savimi.

Eidami į mišką įsitikinkite, kad:

- su savimi turite įkrautą mobilųjį telefoną, o esant galimybei – ir išorinę bateriją;
- pranešėte artimiesiems ar kaimynams, kur planuojate vykti ir kada grįšite;
- rengiatės pagal oro sąlygas ir dėvite kuo ryškesnių spalvų drabužius, turite vandeniui atsparią ploną striukę;
- pasirūpinate pakankamu kiekiu vandens ir užkandžių;
- automobilyje turite domkratą, tempimo virvę ir kastuvėlį.

3 patarimai, jei pasiklydote miške:

- Pasistenkite rasti aiškią kryptį miške ir ja vadovaukitės. Laikydamiesi jos, prieisite arba gyvenvietę, arba žmonių sukurtus objektus (kelius, griovius), kur galėsite gauti papildomos pagalbos arba jus būtų lengviau rasti.
- Jei telefonas rodo, kad nėra ryšio, išimkite iš telefono SIM kortelę. Tada telefonas ims ieškoti artimiausio ryšių operatoriaus.
- Jei jaučiate, kad vis dėlto pasiklydote ir sunku rasti kelią namo, nedelsdami skambinkite 112 ir kvieskite pagalbą.

Pagalba tvarkant Jūsų TV antenų ūkį
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2024-07-12 08:45:45

Telecentras: paslaugų LRT kaina per ateinantį dešimtmetį augs mažiau

Nors Telecentro dalis LRT sąnaudose tesudaro tik 5-6 proc. visų LRT sąnaudų, nacionalinis transliuotojas toliau reiškia nepagrįstas pretenzijas mokėti už suteiktas paslaugas 2015 metų kainomis ir spaudžia politikus, kad būtų priimti LRT vienašališkai naudingi politiniai sprendimai.
       2024-07-12 08:30:22

Saulės elektrinę apgadino kruša ar vėtra – ką daryti?

Lietuvai toliau žengiant Europos žaliojo kurso kryptimi vis daugiau gyventojų ryžtasi įsirengti saulės elektrines. Energetikos ministerijos duomenimis, vien pernai elektrą gaminančių vartotojų skaičius Lietuvoje išaugo daugiau nei du kartus – nuo maždaug 42 tūkst. iki 89 tūkst.
       2024-07-07 23:45:16

Vaisiai ir uogos padės labiau už kremus ir papildus – jais praturtinkite mitybą

Pradėkime kiekvieną vasaros dieną ryškiai: geltonos, raudonos, oranžinės spalvos vaisiai ar uogos ne tik kelia nuotaiką, bet ir teikia begalę naudų mūsų organizmui.
       2024-07-07 23:31:29

Kad atostogos neapkarstų: 5 apgavystės keliaujant

Įsibėgėjant vasarai vis daugiau keliaujame, tačiau atsipalaiduodami turėtume nepamiršti ir saugumo – šiuo sezonu pagausėja turistus siekiančių apgauti sukčių. Kaip elgtis, kad atostogų poilsis neapkarstų, pasakoja Linas Sadeckas, „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas.
       2024-07-07 23:21:39

RRT: mitai ir faktai apie 5G ryšį

Vykstant 5G tinklo plėtrai, daliai visuomenės vis dar kyla klausimų dėl šio ryšio saugumo. Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) ekspertai primena – 5G yra visų plačiai naudojamo 3G ir 4G ryšio tąsa. Kitaip tariant, ryšys yra pagrįstas tais pačiais radijo bangų sklidimo principais.
       2024-07-07 22:19:43

Skonių kovos – aršesnės nei futbolo: Vokietijos ar Ispanijos virtuvė laimėtų?

Šiandien prasideda UEFA EURO 2024 ketvirtfinalio etapas, kuriame susikaus Ispanija su čempionato šeimininkais vokiečiais. Šios šalys garsios ne tik savo ilgametėmis futbolo tradicijomis bei žvaigždėmis, bet ir nacionalinėmis virtuvėmis.
       2024-07-04 20:56:51

Ieškoti voveraičių į mišką: auksinė ne tik šių grybų spalva, bet ir nauda

Įsibėgėjus auksaspalvių voveraičių sezonui pasigirsta gurmanų kalbos, kad jos – tikras virtuvėje gimstančių šedevrų objektas. Ši tendencija pastebima ne tik Lietuvoje, kur neretai šie grybai vadinami nacionaliniu sezono delikatesu, bet ir visame pasaulyje.
       2024-07-03 21:38:28

LRT toliau skleidžia nekorektišką informaciją apie Telecentrą

Nors Vilniaus apygardos teismas atmetė LRT ieškinį dėl AB Lietuvos radijo ir televizijos centro (Telecentro) teikiamų paslaugų kainodaros, ši viešoji įstaiga nenustoja viešai skleisti teisiškai bei ekonomiškai nepagrįstų teiginių, tuo darydama žalą Telecentro reputacijai.
       2024-07-02 11:32:26

Apsaugokite save ir savo turtą: ar naudotis išmaniuoju telefonu žaibuojant?

Gausios vasariškos liūtys neretai atneša įspūdingą, bet pavojingą žaibų spektaklį. Nors daugeliui tikriausiai žinoma, kad žaibuojant lauke būti nepatartina, kelių dalykų rekomenduojama nedaryti ir būnant namuose.
       2024-07-01 18:19:52

Lietuvą užklupę karščiai augina elektros kainas: kaip elgtis vartotojams

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybai prognozuojant, kad termometrų stulpeliai dalyje šalies pasieks 34 laipsnių žymą, įspėjama, kad karščio banga gali lemti didelius elektros kainos šuolius „Nord Pool“ biržoje.
       2024-07-01 18:16:47

Vestuvių sezonui įsibėgėjant: ką daryti, jei būti svečiu – per brangu?

Įsibėgėjus vasarai prasideda intensyviausias švenčių laikotarpis – mokyklų, universitetų išleistuvės, kvietimai į vestuves, krikštynas ar kitas šventes pasiekia daugelį iš mūsų.
       2024-06-26 15:44:41

Televizorius – išmanių namų valdymo centras: taupykite energiją

Ar žinojote, kad per televizorių galite išjungti ar įjungti skalbyklę ar indaplovę? Anot „Samsung Electronics Baltics“ produktų eksperto Tomo Alešiūno, išmanių įrenginių valdymas toli gražu ne viskas, ką šiais laikais gali pasiūlyti išmanūs televizoriai.
       2024-06-25 18:14:43

Seimas denonsavo teisinės pagalbos sutartį su Rusija

Seimas nusprendė denonsuoti 1992 m. liepos 21 d. Vilniuje pasirašytą Lietuvos ir Rusijos sutartį dėl teisinės pagalbos ir teisinių santykių civilinėse, šeimos ir baudžiamosiose bylose, ratifikuotą Aukščiausiosios Tarybos nutarimu.
       2024-06-21 17:22:44

Pasikrauk jonų Virsmo salėje

Birželio 23 dieną švenčiamos Rasos arba kupolinės nuo seno žinomos kaip vasaros saulėgrįžos šventė — ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties metas. Tikima, kad šventės metu būtina pasikrauti energijos, dėl to atliekami ritualai, kurie užtikrina augalų augimą bei klestėjimą, sveikatą ir laimę.
       2024-06-21 11:18:47

Telecentro teikiamų paslaugų LRT kaina yra skaidri ir objektyviai pagrįsta

Komentuodamas pastarojo meto LRT viešus pareiškimus dėl neva neskaidrios ir nepagrįstos paslaugų kainodaros Telecentro vadovas Remigijus Šeris teigia:
       2024-06-19 18:25:41

LRT vadovė: dėl finansavimo keitimo su mumis visiškai nebuvo pasitarta

LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė kritikuoja, kad, priimant sprendimus, kurie paveiktų LRT finansavimą, LRT neišklausomas. M. Garbačiauskaitė-Budrienė taip pat atkreipė dėmesį į Lietuvos radijo ir televizijos centro (LRTC) galimą piktnaudžiavimą.
       2024-06-19 16:36:16

Duomenų nutekėjimas: saugumo ekspertai pataria, kaip apsaugoti savo duomenis

Lietuvoje pranešama apie naujus jautrių gyventojų duomenų nutekėjimo atvejus. Nesaugi gali būti tiek žmonių finansinė, tiek kita asmeninė informacija.
       2024-06-19 13:31:26

Saulės elektrinės negana: ekspertas atskleidė, kaip sutaupyti daugiau

Nors saulės elektrines įsirengę gyventojai džiaugiasi sumažėjusiomis sąskaitomis už elektros energiją, ekspertai pastebi, kad sutaupyti galima dar daugiau, kai šie įrenginiai veikia kartu su energijos kaupikliais.
       2024-06-19 13:24:41

Sužinokite populiariausio vasaros vaisiaus naudas: padės ne tik nuo kaitros

Dėl didžiausio derliaus vasaros mėnesiais arbūzai dažnai siejami su iškylomis gamtoje bei gardžiais, vasariškais desertais, kurie maloniai atgaivina karštą dieną.
       2024-06-19 13:17:53

Vasaros audros: kas gali pridaryti didžiausių nuostolių

Vasarą įsivyraujantys karšti orai neatsiejami nuo audrų – ekspertai pastebi, jog ekstremalių gamtos reiškinių pasitaiko vis dažniau, o jų padaroma žala gali atnešti ir šimtatūkstantinių nuostolių.
       2024-06-19 13:15:02

Pienas ir jo produktai – svarbus, bet ne vienintelis kalcio šaltinis vaikams

Įkalbėti vaiką išgerti stiklinę pieno kartais gali tapti neįmanoma misija. Tėvams neramu, kad tokiu atveju vaiko organizmas negauna pakankamai kalcio? Juk pienas ir jo produktai – pagrindinis kalcio šaltinis, o šis elementas labai svarbus toli gražu ne vien sveikiems dantims bei kaulams.
       2024-06-19 13:04:45

Meilužis, sukčius ar verslo partneris? Kaip apsaugoti investicijas į verslą?

Viešojoje erdvėje pastaruoju metu netyla skandalas, kurio centre – žymus sporto treneris. Jis, moterų tvirtinimu, apgavo ne vieną iš jų bei prisidengdamas romantiniais pažadais ir santykiais išviliojo ženklias, skirtingo dydžio sumas.
       2024-06-18 20:32:26

LRT žada skųsti teismo sprendimą dėl atmesto ieškinio Telecentrui

Valstybės valdomas Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) neturi grąžinti 326,7 tūkst. eurų Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai (LRT), kuriuos šis traktavo kaip permoką už 2021 metais suteiktas signalų perdavimo paslaugas, nusprendė teismas. LRT sprendimą žada skųsti.
       2024-06-17 19:59:42

LRT: keičiamas finansavimo modelis neturi kenkti transliuotojo misijai

Seime kilus iniciatyvai Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos LRT finansavimą sieti su šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) augimu, pats visuomeninis transliuotas įspėja, kad reikia įvertinti, ar naujas modelis nekenks jo misijai karo grėsmės akivaizdoje.
       2024-06-15 12:45:09

Erkės paplitusios visur: kaip apsisaugoti?

Vasarą vis daugiau laiko praleidžiame gryname ore – miestų parkuose, soduose ar sodybose, o mėgstančius grybauti į miškus jau vilioja grybai. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad gamtoje turime išlikti itin atidūs, nes joje mūsų laukia pavojingas ligas platinantys nariuotakojai – erkės.
       2024-06-15 12:38:33

Norite susidraugauti su kaimynais? Ekspertai pataria, nuo ko pradėti

Saugūs namai yra vienas iš pamatinių mūsų poreikių, o naujausias tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidė, kad savo būsto saugumą daugelis sieja ne tik su fizine apsauga (patikimais užraktais ar spynomis), bet ir su tarpasmeniniais santykiais.
       2024-06-12 11:33:10

Norite gauti APVA paramą? – ESO atsako į svarbiausius klausimus

Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama apie 2400 saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų, rodo „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenys.
       2024-06-12 11:13:41

Svajojate padirbėti iš pajūrio? Įmanoma, bet yra papildomų sąlygų

Darbostogos užsienyje ar tik nuotolinis darbas iš namų – per koronaviruso pandemiją įsitvirtinę modeliai niekur nedingo, nors tuo ne visada džiaugiasi darbdaviai.
       2024-06-12 10:53:22

Sukčių pasiūlymas tinkluose: už kiek pirktumėte pamestą svetimą bagažą?

„Pamestas bagažas tik už 2,95 Eur“ – skelbia iš pažiūros oficialus vieno didžiausių Lietuvos oro uostų „Facebook“ puslapis. Skelbime siūloma įsigyti „pamestą“ ir niekam nebereikalingą bagažą, kuriame gali būti vertingų daiktų.
       2024-06-12 10:48:58

Gudriausi sukčių metodai stebina: įkliūva net atsargiausi

Finansinių nusikaltėlių atakų aktyvumui nemažėjant, jų metodai tampa vis išradingesni ir sunkiai atpažįstami net patiems kritiškiausiems. Pasak „Citadele“ banko Baltijos šalių lėšų valdymo ir prekybos finansavimo tarnybos vadovo Romo Čereškos, vasarą gyventojai dar labiau atsipalaiduoja.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.