Naujienos

Egzotinių sodų puošmena: lauke žiemojantys bananai

2021-10-22 09:15:21

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sode Kaune prieš keletą metų pradėta kaupti šalčiui atsparių subtropinių augalų lauko kolekcija. Vieni iš jos eksponatų – bananai.

Nors auginami tik trys skirtingi bananai, tačiau ir jų įvairovė, tinkama Lietuvos klimatui – labai menka. Vis dėlto šie augalai tapo netikėta lauko gėlynų ir sodų naujove, kuriuos pabandyti auginti verta.

Europoje vis populiarėjant bambukiniams augalams ir pradėjus juos masiškai sodinti želdynuose, atsirado poreikis įdomiems deriniams su kitais egzotiniais augalais, ypač su šalčiui atspariomis palmėmis, imbieriniais augalais ir sodo bananais. Tiesa, sodai su tokiais augalų deriniais klaidingai vadinami „tropikų sodais“. Tropikų augalai paprastai neišgyvena apyvėsio klimato sąlygomis. Tačiau mus domina augalai iš subtropinio klimato zonos kalnų – tokie, kaip išraiškingais plačiais lapais akį patraukiantys bananai.

Praminti džiunglių piktžolėmis

Bananai (Musa) yra bananinių (Musaceae) šeimos augalai. Manoma, kad gentis lotyniškai pavadinta graikų botaniko Antonio Musa, kuris buvo Romos imperatoriaus gydytojas, vardu. Bananinių šeimoje yra tik 3 gentys: bananas, ensetas (Ensete) ir Musella.

Banano genties augalai paplitę nuo Malaizijos, Šri Lankos, rytinės Indijos, pietų Kinijos ir pietryčių Azijos iki Ramiojo vandenyno pietvakarių ir šiaurės Australijos. Gentį sudaro daugiau nei 50 rūšių, kai kurios jų turi daugybę porūšių.

Bananai ̶ tropinių lygumų augalai, jiems patinka aukšta temperatūra ir drėgmė. Šios genties augalai vadinami džiunglių piktžolėmis, nes dažniausiai užkariauja pažeistas augavietes ‒ erozijos pažeistus kalvų šlaitus, miško properšas ir retmes. Šios savaiminės buveinių pažaidos yra neatskiriama tropinių miškų augalijos dinamikos dalis, sukurianti nišas bananinių šeimos augalams augti. Labai tikėtina, kad ankstyvieji žmonės įsikurdavo miškų properšose, kuriose augdavo bananai. Tik vėliau, pradėjus miškus kirsti, bananai tapo būdingais tropinių miškų kirtaviečių augalais.

Bananai ‒ žoliniai augalai, kuriems būdingi pseudostiebai. Spirališki lapamakščiai, apgaubdami vienas kitą, suformuoja daugiasluoksnį vamzdelį ir sudaro netikrą stiebą. Banano vaisių įprastai vadiname bananu, tačiau botanikai vadina uoga, nes jis turi tris skirtingus sluoksnius: egzokarpą (išorinę luobelę), mezokarpą (minkštimą) ir endokarpą (vidinį sluoksnį, gaubiantį sėklas). Pavyzdžiui, vynuogės luobelė yra egzokarpas, jos skanioji, mėsingoji dalis yra mezokarpas, o dalinai suskystėjęs centras, kuriame susikaupusios sėklos – endokarpas. Tokia pati trijų sluoksnių struktūra būdinga bananams. Tik jų egzokarpas yra sukietėjęs, netinkamas valgyti ir mūsų vadinamas žieve.

Bananai naudojami maistui, pašarams, vaistams, buitinėmis medžiagomis gaminti ir pastogei ręsti. Žmogus panaudoja visas bananų dalis ‒ vaisius, žiedynus, lapus, pseudostiebus ir šakniastiebius. Augalai taip pat turi ritualinę ir ceremoninę reikšmę.

Atauga iš požeminių stiebų

Sodo bananams augti reikia daug erdvės. Juos galima auginti tiek lauke, tiek kambaryje. Lauke auginami dėl gražios lapijos, siekiant sukurti tropinių miškų įspūdį. Geriausiai sodinti palei pietinę pastatų sieną, kur dirva ne taip stipriai įšąla. Be to, bananai mėgsta šviesią ir saulėtą vietą. Pietinė panamė juos apsaugos ir nuo stiprių vėjų, kurie rudenį suplėšo masyvius augalo lapus. Pavasarį reikia turėti kantrybės, kol sulauksite pirmųjų ūglių, nes bananai suželia daug vėliau, nei kiti augalai, kartais pirmieji ūgliai pasirodo tik vasaros pradžioje.

VDU Botanikos sode bananai auga jau trečius metus. Jie puikiai žiemoja lauke, pasodinti pietinėje pusėje palei oranžeriją. Vasarą mulčiuojami ir gausiai laistomi, o žiemą dengiami apie 30 cm durpių sluoksniu. Visi sode auginami bananai žiemą nušąla iki žemės paviršiaus, tačiau vėlyvą pavasarį atauga iš požeminių stiebų. Labai svarbu pasibaigus šalnų periodui nužerti supiltą durpių sluoksnį, kad augalas neiššustų ir nežūtų.

VDU Botanikos sode auginami bananai

Japoninis bananas (Musa basjoo) – tai puikus tropinės išvaizdos augalas apyvėsio klimato egzotiniams sodams. Kilęs iš Pietų Japonijos (Ryukyu salyno). Galima klimato atšiaurumo zona – 5. Nors jo lapai nėra atsparūs šalčiui, kaip ir kitų atogrąžų augalų rūšių, tačiau jis išskirtinis tuo, kad auga net esant labai žemai (iki +6 °C) temperatūrai. Tai greitai augantis, žydintis didelis augalas, pasiekianti 2–4 metrų aukštį. Minimaliai apsaugant nuo žiemos šalčių (po 30 cm neutralios durpės sluoksniu), atėjus pavasariui, jis vėl suveši. Žiemą nušąla iki pat žemės, tačiau atželia iš šakniastiebių. Sodininkai augina šiuos augalus ne dėl vaisių (kurie yra nedideli, žali ir nevalgomi), bet dėl dekoratyvios lapijos, suteikiančios kraštovaizdžiui egzotiškos auros. Jų lapai užauga iki 60 cm pločio ir 180 cm ilgio. Vasarą subrendę augalai gali pražysti kremiškai geltonais žiedais, vėliau užmezga vaisius (uogas). Japonijoje ši bananų rūšis auginama pluoštui išgauti, todėl kartais jis dar pavadinamas japonišku pluoštiniu bananu.

Musa sikkimensis 'Red Tiger'

M. sikkimensis yra kilęs iš Indijos Sikimo provincijos, taip pat auga Butane, Asame ir Manipūre (rytinėje Himalajų dalyje). Tai regionai, kur įprastai būna šiltos, drėgnos vasaros, merkia musonininai lietūs ir palyginti švelnios, šiek tiek sausesnės žiemos. Ši rūšis randama žemesnėse, švelnesnėse vietovės dalyse, apie 1 800 metrų aukštyje, kur kartais iškrenta sniegas. Dar vadinama Dardžilingo bananu pagal miestą Indijoje, Vakarų Bengalijos valstijoje, kuris įsikūręs 2 000 metrų aukštyje ir yra puiki priebėga nuo alinančių Indijos karščių.

M. sikkimensis lapai yra šiek tiek storesni nei japoninio banano, tamsesnės žalios spalvos, su raudonomis juostomis, kurios ypač išryškėja popietės saulėje. Kolekcininkai ir augintojai pastebėjo, kad ant kai kurių šios rūšies augalų lapų raudonos juostos labiau išreikštos, tad tokie atrinkti augalai buvo pavadinti 'Red Tiger' vardu.

Augalas sukrauna žiedus ant sėkmingai peržiemojusių ūglių. Tiesiog reikia daugiau nei vieno vasaros sezono, kad pseudostiebai pasiektų brandą. Todėl vargu, ar mūsų klimato sąlygomis auginant šį bananą sulauksime žiedų. Savo tėvynėje šis greitai augantis žolinis augalas gali užaugti iki 3–4 m aukščio. Žydi liepos mėnesį. Vaisius nokina spalį. Mėgsta saulėkaitą ir dalinį pavėsį.

Bananas (Musa) 'Yangtze' – mažiau žinomas bananas, neretai vadinamas Musa 'Yangtse'. Jis yra kilęs iš Jangdzės upės slėnio, nusidriekusio 2 800 metrų aukštyje Birmoje, Tibete ir Junanio provincijoje. Literatūroje teigiama, kad ši geografinė atmaina yra ištvermingesnė nei Musa basjoo.

VDU Botanikos sode augantys M. basjoo ir M. sikkimensis yra išleidę po 5–6 pseudostiebus. Jų aukštis siekia 2–3 metrus. Kiek silpnesnis ir sunkiau žiemoja bananas iš Jangdzės slėnio: išleidęs tik 2 pseudostiebus, mažesniais lapais ir keliasdešimties centimetrų aukščio. Ši žiema tapo tikru bananų atsparumo išbandymu: oro temperatūra krito iki ‒28 °C, o tai atitinka 5 klimato atšiaurumo zoną. Lietuviškos žiemos egzaminą išlaikė visi VDU Botanikos sode auginami bananai. Nors literatūroje nurodoma, kad bananas 'Yangtze' yra pats atspariausias iš visų Europoje auginamų bananų, Kaune adaptavosi sunkiai. Nors ir peržiemoja, suformuoja retą neišvaizdų kerą, o pseudostiebai gana silpni, todėl augalas neįgyja būdingos išvaizdos. Kaip parodė praktika, tinkamiausi auginti lauke mūsų šalyje yra M. basjoo ir M. sikkimensis 'Red Tiger'.

VDU Botanikos sodo vyr. specialistas Ričardas Narijauskas

Ši naujiena peržiūrėta 4151 kartą. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Ivairenybės: kitos panašios naujienos
       2023-12-08 17:47:11

Sukčių apgaulės – Holivudo aktoriai, astronautai neturi pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kibte kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus.
       2023-11-10 18:24:40

Antrąją pusę nuo šiol išrinks mama: „Tinder“ funkcija leidžia rekomenduoti

Renkantis galimą antrąją pusę pažinčių programėlėse daugelis jų naudotojų mėgsta pasitarti su artimaisiais. Iki šiol tai tekdavo daryti draugui stebint per petį ar siunčiant ekrano kopijas, tačiau milijonus vartotojų turinti „Tinder“ sugalvojo naują išeitį.
       2023-10-09 21:02:23

Atliekos pakelėse – kelininkai dalinasi netikėčiausių radinių istorijomis

Drabužiai, pagalvės, lovų čiužiniai, dulkių siurbliai, dujinės viryklės ir, žinoma, padangos – tokias atliekas kelininkai Lietuvos keliuose randa bene kasdien.
       2023-01-09 14:10:28

Trumpas IQ intelekto testas, jame yra tik trys klausimai

Susikaupkite, dabar turite išlaikyti trumpiausią pasaulyje intelekto įvertinimo testą! Jis vadinamas kognityvinės refleksijos testu (CRT), t.y. pažinimo refleksijos testu. Jį išrado Jeilio universiteto profesorius Shane'as Frederickas, norėdamas įvertinti, kaip žmogus sugeba suvokti sudėtingą, kas iš pirmo žvilgsnio atrodo kad paprasta.
       2022-11-23 10:38:58

Nesusipratėliams gyvenimas teikia įtaigias pamokas

Lapkričio 19-ąją apie 17 val. pro Šiaulių rajone, Dargaičių kaime, esantį tvenkinį važiavę žmonės pamatė sunerimti privertusį vaizdelį – vandenyje iki pusės buvo paniręs automobilis RENAULT LAGUNA. Žmonių jame nesimatė.
       2022-09-30 16:49:34

Žinutė būsimiems darbuotojams: darbe siūlo pasijausti kaip žuvis vandenyje

Didžiausia šalyje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ atnaujina savo prisistatymą pritraukiant reikalingus specialistus. Besidomintiems darbo galimybėmis įmonė pristato naują šūkį „Jauskis kaip žuvis vandenyje“.
       2022-08-04 10:07:23

RRT nustatė automobilių pultelių masinio sutrikimo Jurbarke priežastį

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT), reaguodama į gautą pranešimą apie Jurbarke prekybos centro automobilių stovėjimo aikštelėje nuolat pasikartojančius masinius trukdžius, operatyviai ištyrė ir nustatė trukdžių skleidimo šaltinį.
       2022-01-10 10:31:19

Kaip perdirbami telefonai: nuo atsuktuvo iki lydymo krosnies

Žmonės telefonus atsinaujina vidutiniškai kas 2–3 metus. Senųjų, nebereikalingų įrenginių likimas būna įvairus: vieni dulka namų stalčiuje, kiti atitenka vaikams ar seneliams, o dalis grąžinami pardavėjams perdirbimui.
       2021-12-22 19:19:41

Rusijoje atšaukta asmeninių automobilių ir motociklų techninė apžiūra

Rusijos Valstybės Dūma per antrąjį svarstymą priėmė įstatymo projektą dėl privalomosios techninės apžiūros asmenims priklausančiems automobiliams ir motociklams panaikinimo.
       2021-09-09 08:16:16

Tikra istorija: 81-erių senjorė tikėjo suradusi meilę, tačiau tapo sukčių auka

Romantinių sukčių taikomos schemos tokios paveikios, kad nuo jų gali neapsaugoti net didžiulė gyvenimiška patirtis, rodo tikra „Swedbank“ saugumo specialistų išnarpliota istorija.
       2021-08-24 12:53:19

Ežere narai rado raudoną „golfą“, kibirus dažų ir veikiantį telefoną

„Vos tik ištrauki vieną butelį, po jo iškart iškyla kitas“, – sakė pirmojoje ežerų valymo akcijoje dalyvavęs naras. Vilniečių pamėgtos maudymosi vietos – Balsio ežero – dugną šukavę narai pririnko visą konteinerį šiukšlių.
       2021-06-03 12:06:41

Neoficialus saugos darbuotojo etatas Šiaulių oro uoste: budi sakalas

Po Minsko įvykių saugumo aviacijoje klausimas iškilo nauju aštrumu. Su NATO kariškiais erdve besidalijančio Šiaulių oro uosto saugumo vadovas teigia, kad tokia kaimynystė civilinei oro uosto daliai didina užtikrintumo jausmą.
       2020-07-14 10:09:33

Kviečia išsėdėti tiek, kiek trunka kelionė aplink pasaulį

Jau šį savaitgalį, liepos 17-19 dienomis, Sporto aikštyne prie Baltojo tilto Lietuvos oro uostai siūlo priimti iššūkį, truksiantį tiek, kiek trunka kelionė aplink pasaulį – 45 valandas.
       2020-07-09 16:22:36

Liepos danguje įspūdingi sidabriškieji debesys ir nauja kometa

Liepos naktimis šiaurinėje padangėje galima išvysti slaptingą, į šiaurės pašvaistę panašų švytėjimą. Tai paslaptingieji sidabriškieji debesys.
       2020-04-01 10:10:37

Balandžio 1-osios pokštai Lietuvos zoologijos sode

Melagių diena – tai Pasaulinė juoko diena, švenčiama visame pasaulyje. Tą dieną visi krečiame pokštus ir išdaigas savo artimiesiems, draugams ir kolegoms. O kaip yra gyvūnų pasaulyje? Ar jie taip pat apgaudinėja ir krečia išdaigas?
       2020-03-13 13:46:47

Pažeidėjas pats save paskundė pareigūnams

Kovo pradžioje Klaipėdos valdybos Šilutės aplinkos apsaugos inspekcija gavo rajono gyventojo pranešimą, kad kaimynai namuose krosnyje kūrena plastiką ir senus baldus. Skambinantis asmuo skundėsi, kad degančios atliekos užteršė orą, todėl tame name gyvenantiems žmonėms sunku kvėpuoti.
       2020-02-22 17:15:21

Kaip Bendrojo pagalbos centro operatoriai pažeidėjus auklėjo

Auklėjimas – tai tinkamo elgesio formavimas. Paprastai auklėjami yra vaikai ir lemiamas vaidmuo tenka jų tėvams. Bet ką daryti, jei žmogus suaugęs, o jo elgesys vis tiek yra neatsakingas ir nebrandus? Tokiais atvejais auklėjimu gali tekti užsiimti ir Bendrojo pagalbos centro pareigūnams.
       2020-02-21 14:44:58

Regionų virtuvė: iš kur atėjo patiekalai, neatsiejami nuo mūsų kasdienybės?

Skanaudami cepelinus ar šaltibarščius esame tikri, kad tai nacionaliniai mūsų šalies patiekalai – jie pirmiausia šauna į galvą, pagalvojus apie lietuvišką virtuvę. Bet yra ir daugybė kitų lietuviškų valgių ar maisto produktų, kuriais mėgaujamės kasdien, tačiau net nesusimąstome, iš kur jie atsirado.
Daugiau naujų naujienų
       2024-04-26 17:27:41

Stabdo senėjimą ir uždegimus – šie vaisiai privalo atsidurti ant jūsų grilio

Žinomas angliškas posakis „Vienas obuolys per dieną sveiką padaro kiekvieną“ tikrai tinka ir persikams. Vienas persikas per dieną ne tik suteiks daug naudų įvairioms organizmo sistemoms, bet ir pagerins odos būklę.
       2024-04-26 12:51:17

Farmacinės rūpybos paslauga leis rečiau lankytis pas gydytoją dėl recepto

Nuo kitų metų pradžios gydytojai galės išrašyti vaistus ilgiau nei pusmečiui, t. y. 6–12 mėnesių laikotarpiui. Tačiau siekiant užtikrinti tinkamą ir racionalų vaistų vartojimą ilguoju laikotarpiu, po 6 mėnesių vaistai pagal galiojantį receptą galės būti išduodami po farmacinės rūpybos paslaugos, kurią suteiks vaistininkas.
       2024-04-25 19:58:59

Kaip būti arčiau gamtos, jei neturite nuosavo kiemo?

Tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidžia, kad kas penktam Lietuvos gyventojui vienas iš svarbiausių idealių namų aspektų yra ryšys su gamta. Deja, daugelis žmonių neturi nuosavos lauko erdvės. Todėl interjero dizainerė dalinasi praktiškais patarimais, kaip pajusti ryšį su gamta, būnant namuose.
       2024-04-25 18:07:11

„Samsung“ „AI TV“ dirbtinis intelektas geresniam vaizdui ir garsui

Technologijų bendrovė „Samsung“ renginyje „Unbox & Discover 2024“ pristatė naują televizorių liniją. Naujieji „Neo QLED 8K“, „4K“ ir „OLED“ modeliai pasižymi „Samsung AI TV“ dirbtinio intelekto (DI) funkcijomis, tarp kurių – dar našesnis vaizdo kokybės gerinimas, triukšmo slopinimas bei išmanus energijos taupymas.
       2024-04-24 13:18:23

Kaip vos už kelis eurus pasigaminti gardų patiekalą pietums ar vakarienei

Paprasta paruošti, sotu ir pigu – sakote, taip nebūna? Pritrūkusiems idėjų gardžiai ir nebrangiai vakarienei, prekybos tinklo „Maxima“ kulinarijos meistrai turi pasiūlymą – iškepkite orkaitėje sultingas vištienos šlauneles su daržovių garnyru.
       2024-04-24 13:08:54

Susidūrėte su gyvūnu kelyje: ar būtina kviesti policiją?

Įsibėgėjant pavasariui, keliuose auga susidūrimų su laukiniais gyvūnais skaičius. Tą lemia balandžio mėnesį prasidedanti gyvūnų migracija, kurios metu žvėrys dažniau pasirodo keliuose, bei ne visuomet atsargus vairuotojų elgesys.
       2024-04-24 13:05:06

Gyventojai dažniau skundžiasi dėl keliamo triukšmo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, kasmet minimą balandžio paskutinį trečiadienį, atkreipia dėmesį į triukšmo žalą sveikatai ir primena, kur kreiptis, kai ramybės neduoda netoliese esantys triukšmą skleidžiantys objektai.
       2024-04-24 12:55:04

Priešpienis: svarbus raktas į vaikų sveikatą

Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių antikūnų, kurie padeda kūdikiams apsisaugoti nuo įvairių ligų, skatina jų imunitetą ir ruošia juos kovoti su virusais ir bakterijomis.
       2024-04-24 12:50:56

Ženšenis: natūralus kelias į gerą seksualinį gyvenimą

Nevaisingumas yra didėjanti problema visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad apie 17,5% suaugusiųjų planetos žmonių – tai beveik 1 iš 6 žmonių – patiria šią bėdą. Be to, maždaug 40% atvejų problema kyla dėl vyrų fiziologijos.
       2024-04-24 10:11:24

Ketinate imti paskolą namo statybai? Štai ką svarbu žinoti

Mintis nuosavame sklype pasistatyti savus namus – itin patraukli, tačiau neturint pakankamai santaupų tą padaryti ne visada paprasta. Kokius kriterijus turi atitikti būsimasis tokios paskolos gavėjas ir kokios yra ne visiems žinomos šio kredito subtilybės.
       2024-04-24 09:59:54

Internetiniai sukčiai aktyviausi tada, kai esame labiausiai pažeidžiami

Bene efektyviausias internetinių sukčių ginklas – netikėtumas. Dažniausiai sukčių siųstos žinutės ragina nedelsiant imtis veiksmų dėl užblokuotos banko sąskaitos, neteisingai nurodyto siuntos gavėjo adreso ar gautos baudos.
       2024-04-24 09:34:31

Šių uogų priešuždegiminės savybės dažnai pamirštamos: ką gausite suvalgę saują

Dar pirmųjų civilizacijų laikais valgytos vynuogės, pastaraisiais dešimtmečiais tapo vienos mėgstamiausių lietuvių uogų. Jos dažnai papuošia šventinį stalą, o savo saldumu papildo kasdienę mitybą.
       2024-04-24 09:22:04

Sugadintas kaimynų turtas: kada teks mokėti iš savos kišenės

Lietuvos žmonės nėra linkę artimai bičiuliautis su kaimynais – tyrimai rodo, kad 6 iš 10 apsiriboja mandagiu pasisveikinimu. Santykius su jais, deja, dar labiau kartina nelaimės, kurių metu sugadinamas kaimynų būstas ir jame esantis turtas.
       2024-04-23 15:06:05

Europos Parlamentas užtikrino geresnes vartotojų teises į remontą

Siekiant sumažinti atliekų kiekį, naujosiomis taisyklėmis vartotojams suteikiamos didesnės teisės į prekių remontą bei didinamas šio sektoriaus prieinamumas ir patrauklumas.
       2024-04-23 13:15:52

Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: „Android 15“ atnaujinimas

Šių metų duomenimis, „Android“ išlieka populiariausia operacine sistema pasaulyje, todėl jos atnaujinimų laukia milijonai vartotojų. Iki oficialaus „Android 15“ išleidimo liko beveik pusė metų.
       2024-04-22 17:08:51

Lietuvoje didmeninė elektros kaina per savaitę augo beveik 3 kartus

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje kilo 2,9 karto ir vidutiniškai siekė 78,65 Eur/MWh. Tiek pat elektra kainavo ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, ji augo 2,9 karto, Estijoje – 2,8 karto.
       2024-04-22 17:04:57

Vos iš kelių pigių ingredientų – purus biskvitinis pyragas per pusvalandį

Yra receptų, kurių neįmanoma sugadinti, ir šis paprastutis biskvitinis pyragas – vienas iš jų. Jei nesijaučiate drąsiai kepinių fronte, būtinai pabandykite, o patyrę konditeriai įvertins, kaip greitai ant stalo atsiras uogomis kvepiantis šviežias kepinys, jei netikėtai užsuko svečiai, o saldumynų lentynėlė – kaip tyčia tuščia.
       2024-04-22 16:36:43

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 patarimai

Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat ir padės ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių bei daržovių.
       2024-04-22 16:28:39

Įspėja verslus, kaip neapsigauti: ką žada vietoj ISO sertifikato?

„Nemokamas sūris tik pelėkautuose“ – posakis, aktualus ne tik taupantiems vartotojams, bet ir augti (tačiau – tik už kiek įmanoma palankesnį biudžetą) siekiantiems verslams. Vienu dažniausių žingsnių verslo procesų optimizavime tampa ISO vadybos sistemos diegimas.
       2024-04-22 16:22:46

Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?

Elektros sąskaita sudaro bene didžiausią kiekvieno namų ūkio komunalinių išlaidų dalį. Nors žinome pagrindines elektros taupymo taisykles, pavyzdžiui, išjungti tai, kas nenaudojama, tačiau esminio elektros suvartojimo pokyčio tai nepaskatina.
       2024-04-22 11:32:19

Automobilio priežiūra pavasarį: kam būtina skirti didžiausią dėmesį

Pavasarį žmonės dažniau nei šaltuoju sezonu sėda prie automobilio vairo. Kad transporto priemonė negestų, svarbu laiku atlikti techninės priežiūros darbus ir pašalinti po žiemos atsiradusius gedimus.
       2024-04-22 11:00:35

Tommy Hilfiger batų kokybė - kokia ji?

Tommy Hilfiger – tai vardas, kuris daugeliui asocijuojasi su amerikietišku stiliumi ir nepriekaištinga kokybe. Šis prekės ženklas jau daugelį metų žinomas dėl savo ryškios spalvų paletės, klasikinio dizaino ir aukštos klasės medžiagų, kurios naudojamos kurti viską - nuo drabužių iki aksesuarų.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-22 09:51:47

Interjero dizainas: Kaip įsirengti svetainę?

Svetainė – tai nėra tiesiog paprastas kambarys. Tai erdvė, kurioje susilieja kasdieniai mūsų gyvenimai, kur susitinkame su šeimos nariais ir svečiais, kur atsipalaiduojame po įtemptos darbo dienos arba švenčiame svarbias progas.
       2024-04-20 20:38:34

Pakruojo dvaro gėlininkai: tulpės gali išgelbėti gyvybę

Likus vos kelioms dienoms iki didžiausio regione tulpių ir pavasario gėlių festivalio Pakruojo dvare, kurio metu erdvioje išskleidžia keli milijonai žiedų, dvaro gėlininkai pasidalino mažai žinoma istorija, kad tulpės pasaulyje buvo naudojamos ne vien grožiui.
       2024-04-20 10:41:23

Vyndarystės tradicijos Lietuvoje – ar jos egzistuoja ar mes aludarių kraštas

Jeigu internetinėje enciklopedijoje „Vikipedija“ užsuktumėte į kategoriją „lietuviški gėrimai“, paieškoje atrastumėte tik vieną subkategoriją – „Lietuvos alus“. Tikriausiai, nuostabos tai nekelia, juk mes – aludarių kraštas.
       2024-04-19 19:12:53

Kas dešimtas skambutis Lietuvoje – sukčių iš padirbto numerio

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus bendrovei padėjo dar pernai aktyvuota automatinė padirbtų mobiliųjų numerių (angl. „spoofing“) filtravimo sistema.
       2024-04-19 19:00:45

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai.
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.