Naujienos

Perkame pirmąjį išmanųjį telefoną vaikui: 4 aspektai

2023-08-09 10:14:35

Pasiruošimo mokyklai sezonas šiemet daugeliui vaikų neapsieis ne tik be kuprinės, sąsiuvinių bei pieštukų, bet ir be pirmojo išmaniojo. Tačiau tėvų galvose neabejotinai knibžda dvejonės, kokį telefoną pasirinkti, ką įvertinti prieš perkant ir ar apskritai toks daiktas jų vaikui yra reikalingas.

Ekspertai ragina šio įrenginio nepirkti spontaniškai ir pateikia keturis svarbiausius aspektus, į kuriuos vertėtų atsižvelgti prieš mažajam atveriant vartus į mobilųjį ryšį.

„Priežasčių, kodėl vaikui reikėtų išmaniojo, ilgai galvoti nereikia. Jis padeda tėvams rūpintis savo atžalos saugumu, stebint jo buvimo vietą, prireikus leidžia susisiekti ir praverčia mokymosi procese. Vis dėlto svarbu suprasti, kad vaiko poreikiai smarkiai skiriasi nuo suaugusiojo, todėl renkantis pirmąjį telefoną reikia įvertinti jaunuolio amžių, svarbiausius įsigijimo motyvus ir visa tai protingai subalansuoti su turimu biudžetu. Šis išmanusis vaiko gyvenime greičiausiai nebus paskutinis, todėl nėra prasmės su juo persistengti“, – teigia „Telia“ telefonų kategorijos vadovė Rimantė Marcišauskienė.

Ar tikrai reikia telefono?

Atsakant į klausimą, nuo kokio amžiaus vaikui galima patikėti nuosavą išmanųjį, daugelio specialistų nuomonės išsiskiria. Vieni jį ragina nupirkti sulaukus 10 m., kiti skatina palaukti bent jau iki 13–14 m. Visgi nemaža dalis tėvų dėl būtinybės koordinuoti pasiėmimą iš mokyklos ar keliones į būrelius apie šį įrenginį susimąsto ir kur kas ankstesniame amžiuje. Bet daugeliu atvejų šiuos poreikius gali patenkinti ir paprastesnis įrenginys.

„Vaikiškas išmanusis laikrodis pradinukui yra lyg aukso viduriukas tarp kur kas brangiau kainuojančio išmaniojo telefono, kurį mažasis galėtų pamesti ar sudaužyti, ar kokio nors GPS sekiklio, kuris suteiktų galimybę stebėti vaiko buvimo vietą, bet reikalui esant neleistų su juo pasikalbėti. Pavyzdžiui, šios vasaros „Telia“ pardavimų hitas „Gudrutis Super-G Active Pro“ dėl įmontuotos priekinės kameros leidžia skambinti ne tik balso skambučiais, bet ir vaizdu, kartu tėvų išmaniajame realiu laiku suteikdamas galimybę stebėti, kur yra vaikas. Su tokio tipo prietaisu patenkinami pagrindiniai tėvų poreikiai, o pakankamos brandos išmaniojo telefono turėjimui dar nepasiekęs mažametis apsaugomas nuo įvairių rizikų ir pagundų“, – alternatyvą pateikia R. Marcišauskienė.

Atskirkite poreikius nuo norų

Vaikai yra labai socialios būtybės, todėl pageidavimą turėti išmanųjį neretai gali nulemti ne realus poreikis, o noras pritapti prie bendraamžių. Matydamas kuriuos nors klasės draugus išmaniuosiuose žaidžiančius įtraukiančius žaidimus, mažasis natūraliai norės to paties, tačiau tai ne visada turėtų būti pagrindas šio įrenginio įsigijimui.

Vienas „New York Times“ asmeninių finansų tvarkymo rubrikos autorių Ronas Lieberis pataria vaikui nuo mažų dienų aiškinti, kad pirkinius įsigyjame tada, kai jie yra būtini. Jei mažasis turi nuosavą kompiuterį, planšetę ar retkarčiais gali pasinaudoti tėvų išmaniuoju, lygiavimasis į kitus vaikus ar žaidimai neturėtų būti brangaus telefono įsigijimo motyvas. Šis prietaisas turėtų būti perkamas tik tada, kai jis reikalingas ryšio palaikymui, mokymuisi ar būreliams, ir tik toks, kad patenkintų jų poreikius. Išmaniojo galimybių nepakankant pramogoms, tai vaikui gali veikti kaip paskata mokytis taupyti ar galingesnio modelio nusipelnyti geresniais mokymosi rezultatais.

Pernelyg neišlaidaukite, bet ir nepirkite paties pigiausio

Pasak „Telia“ atstovės, kad ir kaip pasitikėtume savo vaiku, pirmasis jo išmanusis niekada neturėtų būti brangus. Mažamečiai paprastai neturi daiktų saugojimo įgūdžių, todėl linkę telefonus pamesti ar sugadinti. Be to, jie vargiai gebės įvertinti pažangiausias kamerų galimybes ir išskirtines produktyvumo funkcijas, kurias įprastai siūlo aukščiausios klasės modeliai. Kita vertus, tėvams nepatartina žvalgytis ir žemiausioje išmaniųjų lentynoje, nes šiais laikas vaiko telefonas, esant poreikiui, turėtų leisti sklandžiai atlikti namų darbus skaitmeninėje erdvėje, dalyvauti vaizdo skambučiuose ir naudotis įvairiomis programėlėmis.

„Užuot savo atžalai pirkus brangesnį telefoną ilgiems metams į priekį, geriausia taikytis į vidurinę klasę, apsisaugant nuo itin skaudžiai per piniginę kertančių remonto išlaidų ir kitų nemalonių netikėtumų. Tarp idealiai vaikams tinkančių modelių galima paminėti galingais lustais ir itin ištverminga baterija pasižyminčius „Xiaomi Redmi 12 Pro 5G“ ir „Xiaomi Poco X5 5G“ bei IP67 atsparumu vandeniui ir itin ryškiais ekranais aprūpintus „Samsung Galaxy A34 5G“ bei „Galaxy A54 5G“. Visi čia išvardinti modeliai taip pat palaiko 5G ryšį, užtikrinantį įrenginio ilgaamžiškumą ir geresnes komunikacijos galimybes“, – detalizuoja išmaniųjų telefonų ekspertė.

R. Marcišauskienė taip pat atkreipia dėmesį, kad jeigu vaikas išreiškia norą turėti būtent „Iphone“ telefoną, galima rinktis ir atnaujintus telefonus, kurie išlaiko kainos ir kokybės santykį.

Pagalvokite ir apie mobilųjį ryšį

Perkant pirmąjį išmanųjį, nereikėtų pamiršti ir mobiliojo ryšio paslaugų. Tam, kad vaikas galėtų susisiekti su artimaisiais, būtinas bent jau minimalus pokalbių ir SMS žinučių planas, o norint stebėti vaiko buvimo vietą ar su juo bendrauti susirašinėjimo programėlėmis – ir pakankamas mobiliojo interneto duomenų kiekis.

Optimaliausia jaunuolio mobiliojo ryšio kelionę pradėti nuo išankstinio mokėjimo SIM kortelės, kuri apsaugo nuo neplanuotų išlaidų, bet garantuoja kokybišką ryšį. Vaikui augant, išmokus atsakingai naudotis telefonu ir nepiktnaudžiauti papildomai užsakomomis paslaugomis, jo numerį galima nesunkiai perkelti į reguliarųjį abonentą, kuris palengvins atsiskaitymą už mobiliojo ryšio paslaugas ir suteiks platesnes galimybes.

Asmenukė? Ar pasikviesti fotografą?
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2023-10-04 15:24:07

Verdiktas mėgstamiausiai lietuvių daržovei – bulvei: nuteisti ar išteisinti?

Ko gero nėra namų, kuriuose lietuvių nuo seno numylėta daržovė – bulvė – nebūtų mėgstama ir dažnai naudojama virtuvėje. Didžiausio lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ duomenimis, šalies gyventojai šią daržovę renkasi vis dažniau, o šiemet jau spėjo įsigyti net penktadaliu daugiau bulvių nei prieš du metus.
       2023-10-04 13:33:53

Kaunas šildymo sezonui pasiruošęs: šilumos kaina - viena mažiausių Lietuvoje

Centralizuotai miesto šilumą tiekianti bendrovė „Kauno energija“ baigia pasiruošimą 2023–2024 m. šildymo sezonui. Siekiant užtikrinti stabilų ir patikimą šilumos tiekimą vartotojams, patikrinta 450 km šilumos trasų, rekonstruota 9,3 km įvairaus skersmens vamzdynų, nepertraukiamai šilumos gamybai paruoštos bendrovei priklausančios katilinės.
       2023-10-04 13:24:08

Vandens pavojai ir nuolydžio svarba: ką žinoti, įrengiant plokščiąjį stogą?

Plokštieji stogai – dažnas architektų pasirinkimas ne tik dėl estetinių sprendimų, bet ir dėl atsiveriančių galimybių. Ant tokio sutapdintu dar vadinamo stogo galima įrengti erdvią laisvalaikio zoną, paprasta montuoti saulės baterijas, reikalingą įrangą rekuperacijai, šildymui ar vėdinimui.
       2023-10-04 13:14:35

Rūsyje laikomas maistas – vienas pagrindinių žiurkių traukos centrų

Rudenį pastatų administratoriai dažniau sulaukia gyventojų prašymų padėtį įveikti itin nemalonų iššūkį – panaikinti užsiveisusias žiurkes. Vėstant orams šiltų ir saugių kampų pradeda ieškoti graužikai ir kiti kenkėjai, kuriems prieglobsčiu dažnai tampa gyvenamieji namai, ypač daugiabučiai.
       2023-10-04 08:44:43

Dirbtinis intelektas rinkodaroje: neteisingi klausimai gali lemti nesėkmę

Rinkodaros, kaip organizacijos veiksmų, kuriais siekiama sukurti ir pateikti rinkai ekonominę vertę, sritis yra užprogramuota keistis tokiu greičiu, kaip keičiasi vartotojo poreikiai, ir atsižvelgiant į tai, kaip sparčiai vystosi naujos technologijos.
       2023-10-03 15:03:54

Rygoje lankėtės tik praėjusiais metais? 8 naujienos paskatins ten sugrįžti

Latvija – viena populiariausių Lietuvos turistų krypčių. Dažnas jau ne kartą yra lankęsis sostinėje, tačiau jau 822 metus skaičiuojanti Ryga nuolat keičiasi. Vien per pastaruosius metus čia pažiro daug naujienų:
       2023-10-03 14:57:22

Dėl ministerijų neveiklumo ES investicijos vis dar nepasiekia regionų

Besibaigiant jau tretiems 2021-2027 m. Europos Sąjungos (ES) finansinės perspektyvos metams, Lietuvos regionuose nepradėtas nei vienas investicinis projektas, nes šalies ministerijos iki šiol nepabaigia planavimo proceso.
       2023-10-03 14:54:58

Skaitmeninė verslo tapatybė: kaip neprarasti klientų pasitikėjimo?

Pastaraisiais metais keliems Lietuvos verslams teko susidurti su klientų duomenų nutekėjimu. To pasekmes išgyveno abi pusės: klientai tapo sukčiavimo aukomis, taip pat susidūrė su dideliais kiekiais reklaminių laiškų savo pašto dėžutėse.
       2023-10-02 16:02:37

X, Y ir Z kartų finansiniai įpročiai: kokie esminiai jų skirtumai

Vieni taupo „kojinėje“, kiti pinigus laiko net ne fizinėje, o išmaniajame telefone įdiegtoje elektroninėje piniginėje. Ekspertai – „Citadele“ banko valdybos narė Rūta Ežerskienė, psichologė Viktorija Bartkutė-Vyšniauskienė ir doc. dr. Jurga Bučaitė-Vilkė – dalinasi ryškiausiais skirtingų kartų finansiniais įpročiais ir pasakoja to priežastis.
       2023-10-02 16:00:07

„Password“ keičia „passphrase“: atnaujintos slaptažodžių kūrimo rekomendacijos

Tobulėjant kibernetinių nusikaltėlių atakoms, vis daugiau dėmesio skiriama būdams, kaip nuo jų apsisaugoti. Vienas dažniausiai naudojamų, žinoma, yra paskyras internete apsaugantys slaptažodžiai.
       2023-09-29 19:31:44

Elektromobilis, hibridas ar vidaus degimo variklis? Kaip pasirinkti automobilį?

Koks automobilis pats patraukliausias kasdieniniam naudojimui? Visi giria elektromobilius, bet ar pakaks vieno įkrovimo kelionei prie jūros? O galbūt hibridas? Daug kas mano, jog tai protingas kompromisas tarp efektyvumo ir ekologijos.
       2023-09-29 14:17:13

Tamsūs vakarai – ne priežastis išlaidauti. Kaip sumažinti elektros sąskaitą

Trumpėjant dienoms ir ilgėjant tamsiam paros metui vis daugiau laiko praleidžiame namuose, su šeima. Tai lemia ir didesnes elektros sąskaitas – ne tik ilgiau laikome įjungtą apšvietimą, bet ir ilgesnes valandas praleidžiame prie televizoriaus ar elektrinės viryklės.
       2023-09-27 16:56:13

Atostogų biudžetas: ar lietuviai moka planuoti išlaidas?

Nors lietuviai vėl keliones planuoja iš anksto, dažniausiai atostogoms jie išleidžia daugiau nei tikisi. Remiantis „Tez Tour“ užsakymu atliktos reprezentatyvios keliautojų apklausos duomenimis, 48 proc. respondentų atostogoms planuoja išleisti iki 600 eurų asmeniui.
       2023-09-22 16:02:31

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu.
       2023-09-21 18:21:46

Vilnius turės didžiausią šilumos siurblį Baltijos regione

AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) pradėjo statyti galingiausią absorbcinį šilumos siurblį (AŠS) Baltijos regione, kuris padidins biokuro katilo efektyvumą ir leis panaudoti gamybos metu susidarančią atliekinę šilumą.
       2023-09-21 15:10:01

Viena klaida, ir grybus galėsit išmesti – ko nedaryti ruošiant jų atsargas

Auštantis ruduo jau dovanoja gausų miško gėrybių derlių – grybų kepuraitės pamažu užkloja ne tik samanas giriose, bet ir parduotuvių lentynas, kur gyventojai grybauti užsuka kone dar dažniau.
       2023-09-19 18:24:36

Nuo virusinių ligų apsaugos rankų plovimas: kaip taisyklingai jas plauti?

Įsibėgėjant rudens sezonui, vis sparčiau auga rizika susirgti virusinėmis ligomis kaip gripas ar koronavirusas. Vienos geriausių apsaugos priemonių – tai imuniteto stiprinimas ir skiepai, tačiau „Eurovaistinės“ vaistininkė Toma Gečienė išskiria ir kitą, dažnai pamirštamą priemonę – higienos laikymąsi.
       2023-09-19 11:26:54

Gyventojų siaubas – kas valandą šalyje užliejama bent po vieną būstą

Viena iš dažniausių būsto žalų priežasčių yra užliejimai, su kuriais gyventojai susiduria kiekvieną dieną. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, kasdien šalyje yra užliejama vidutiniškai po 28 būstus.
       2023-09-18 12:33:43

Soros – ateities augalai, maistingumu lenkiantys javus?

Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 2023 metus paskelbė tarptautiniais sorų metais (IYM 2023). #IYM2023 siekiama kalbėti apie sorų naudą mitybai bei sveikatai ir jų tinkamumą augti nepalankiomis ir kintančio klimato sąlygomis.
       2023-09-17 15:42:18

Kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais.
       2023-09-17 14:25:43

LNDT pristatys naują Yanos Ross spektaklį „Apmąstant omarą“

Pastaruoju metu retai Lietuvoje spektaklius statanti ir su septyniais kitais menininkais savo vadovavimo kadenciją Ciuricho teatrui (Schauspielhaus Zürich) baigianti Yana Ross rugsėjo mėnesį žiūrovus pakvies į premjerą „Apmąstant omarą“ Lietuvos nacionalinio dramos teatro Mažojoje salėje.
       2023-09-15 15:43:53

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai.
       2023-09-15 10:50:38

Dirbtinį intelektą pasitelkia ir finansiniai sukčiai – nepraraskite budrumo

Dirbtinis intelektas (DI) sparčiai skverbiasi į pačias įvairiausias gyvenimo sritis – šiandien jis pasitelkiamas ne tik surinkti informaciją ar parengti dokumentus, jau pasigirsta ir kalbų apie mėginimą DI įdarbinti įmonės vadovais ar fondų valdytojais.
       2023-09-15 10:42:37

Vos 25 centai už kilogramą bulvių garantuos gardžius ir pigius pietus

Savaitgalis daugeliui yra tas metas, kai atsiranda daugiau laiko apsipirkimui ir galima neskubant įsigyti ne tik kasdienių maisto produktų, bet ir ilgo galiojimo prekių.
       2023-09-14 16:23:33

Dizainerė pataria, kaip įrengti studento būstą turint nedidelį biudžetą

Jaukaus ir praktiško studento būsto įrengimui didelių išlaidų tikrai neprireiks. Dažnai pakanka tik kūrybiškumo ir kelių detalių, kad sukurtumėte patogias gyvenimo sąlygas.
       2023-09-14 16:12:10

Stabligė – kaustanti liga

„Prevencija netūrėtų būti pakabinta tik ant sveikatos priežiūros sistemos, šeimos gydytojų komandos, bet mums reikėtų pasidalinti šia atsakomybe su socialiniu sektoriumi ir visuomenės sveikatos biurais“, – teigia šeimos gydytoja Jolanta Sauserienė.
       2023-09-14 16:08:17

Dirbti ar nedirbti sulaukus pensinio amžiaus?

Atrodytų, kad atsakymas aiškus – tie asmenys, kurie uždirba mažiau ir kurių laukia mažesnės pensinės išmokos, turėtų dažniau pasilikti darbo rinkoje sulaukę pensinio amžiaus.
       2023-09-13 18:49:13

Blokuojami 53 IP adresai, kuriais pasiekiami Rusijos propagandiniai kanalai

2023 m. rugsėjo 13 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) priėmė sprendimą blokuoti 53 IP adresus, kuriais sudaroma galimybė žiūrėti Lietuvos Respublikoje draudžiamas transliuoti pagrindines Kremliaus propagandos televizijos programas.
       2023-09-13 10:13:23

„iPhone 15“ serijos įrenginiai: tokią laisvę „Apple“ duoda retai

Rugsėjo 12-tąją, antradienį technologijų milžinė „Apple“ surengė laukiamiausią metų renginį – tiesioginėje transliacijoje pristatė naujausius įrenginius. Jame „iPhone“ gerbėjai pagaliau galėjo išvysti ir netrukus rinkoje pasirodysiančius 15 kartos išmaniuosius telefonus.
       2023-09-12 13:34:22

Ekspertas apie dirbtinio intelekto įrankius verslui: leisti?

Nors aplink apstu pavyzdžių, kaip dirbtinis intelektas (DI) padeda sukurti sėkmingą reklaminę kampaniją, pameta gerų idėjų verslo plėtrai, duoda rekomendacijų, kaip sutrumpinti darbuotojų priėmimo į darbą procedūras,
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.