Naujienos

Išmanusis telefonas – ne žaislas: 5 patarimai, kaip jį tinkamai paruošti vaikui

2023-08-24 13:39:39

Pradinio amžiaus vaikų prie ekranų praleidžiamas laikas pastaraisiais metais pakilo iki pusšeštos valandos per dieną arba beveik trijų mėnesių per metus, rodo šeimų gerove besirūpinančios „Common Sense Media“ organizacijos duomenys.

Per pastaruosius septynerius metus šis laikas išaugo beveik valanda. Tačiau ilgėjant kasdieniams vaikų vizitams skaitmeniniame pasaulyje, tėvai vis dar pamiršta pasirūpinti net minimaliomis apsaugos priemonėmis. Artėjant rugsėjui, „Telia“ Skaitmeninės pažangos centras pateikia 5 patarimus, kaip tinkamai paruošti jau patį pirmąjį savo atžalos išmanųjį telefoną.

„Būdami atsakingais tėvais, savo vaikui turbūt neleistume naktį vienam vaikščioti miesto gatvėmis, bet kartais net nesusimąstome, kad telefone jo tyko ne ką mažiau pavojų. Jį naudodamas mažametis gali savo sveikatos sąskaita piktnaudžiauti naudojimosi laiku, prisisiųsti kenksmingų programėlių ir lengvai nuklysti į suaugusiesiems skirtas svetaines. Gera žinia, kad norint apsisaugoti nuo visų šių rizikų, pakaks skirti vos keletą minučių pirminiam vaiko telefono nustatymui ir vėliau kartas nuo karto užmesti akį į jo veiklą kibernetinėje erdvėje“, – teigia „Telia“ Skaitmeninės pažangos centro vaikų saugumo internete ekspertė Indrė Bimbirytė-Yun.

Apsaugokite namų bevielį tinklą

Vaikui nupirkus pirmąjį išmanųjį, vertėtų namuose sukurti ir atskirą bevielio ryšio tinklą. „Telia Smart Control“ programėlėje įjungus „Svečio“ tinklą, atsiranda galimybė nustatyti atskirą prieigos slaptažodį, patogiai matyti, ar mūsų atžala yra prisijungusi prie interneto, ir, pastebėjus piktnaudžiavimo atvejus, išjungti tinklą, nesutrikdant prie pagrindinio namų tinklo prijungtų įrenginių veikimo. Be to, vaikui dėl patirties trūkumo savo išmaniajame įsidiegus žaidimu ar kita programėle apsimetantį virusą, jis negalės atakuoti prie pagrindinio namų tinklo prijungtų kitų mūsų skaitmeninių prietaisų.

„Neskolinkite“ nuosavų paskyrų

Skaitmeninės pažangos centro atstovė pastebi, jog pirmojo vaiko telefono nustatymo metu paprašyti įvesti „Google“ ar „Apple“ paskyros duomenis tėvai susigundo pridėti savąją. Tačiau taip sutaupytos kelios minutės iš tėvų rankų gali atimti kontrolės svertus ir būti pavojingos iš finansinės pusės. Aplikacijų parduotuvėse išsaugoti suaugusiųjų mokėjimo kortelių duomenys mažamečiui gali leisti paslapčia įsigyti mokamų žaidimų ir jų papildinių, kas mėnesio pabaigoje gali virsti už galvos griebtis verčiančia banko sąskaita.

Teisingas kelias būtų pasinaudoti atitinkamai „Android“ ir „Apple“ telefonams skirtomis „Google Family Link“ ir „Family Sharing“ funkcijomis, kurios leis sukurti su tėvų paskyromis visiškai susietą vaiko paskyrą. Taip atsiras galimybė vaiko telefono nustatymus reguliuoti, neaukojant savo įrenginių naudojimo patogumo.

Blokuokite žalingą turinį ir neleiskite piktnaudžiauti

Ne paslaptis, kad mokyklinio amžiaus vaikai yra labai smalsūs, todėl gavę pirmąjį savo telefoną ir pasinėrę į interneto platybes jose gali „nardyti“ pernelyg ilgai bei galiausiai nukeliauti netinkama kryptimi. Juo labiau, kai šiais laikais seksualinio pobūdžio, smurtą, lošimą, draudžiamų medžiagų vartojimą ir kitų žalingų įpročių formavimą skatinantis turinys yra itin nesunkiai pasiekiamas. Laimė, tam nesunkiai galima užkirsti kelią.

„Pasinaudodami „Google Family Link“ ir „Family Sharing“, tėvai gali įjungti turinio filtravimą. „Apple“ įrenginių vartotojams reikėtų pasinaudoti vaiko telefone esančiais „Screen Time“ nustatymais, aktyvuoti „Content & Privacy Restrictions“ funkciją ir jos parinktyse nustatyti, ką blokuoti. „Android“ įrenginių savininkai tai gali atlikti „Google Family Link“ programėlėje įjungę „SafeSearch“ funkcionalumą. Šie abiejų operacinių sistemų įrankių rinkiniai tėvams taip pat leis nesunkiai įvesti naudojimosi laiko limitus įvairioms aplikacijoms ir, esant reikalui, juos pratęsti“, – rekomenduoja I. Bimbirytė-Yun.

Tikrinkite programėles ir švieskite vaikus apie jų naudojimą

Pasak pašnekovės, tėvams nepakanka riboti ekrano laiko, nes pavojai gali slypėti ir pačiose vaikų naudojamose programėlėse. Siekiant išvengti kenkėjiškų aplikacijų, mažuosius reikėtų mokyti aplikacijas siųstis tik iš oficialių „Play Store“ ir „App Store“ parduotuvių bei naršant internete nespausti ant įvairių programėles reklamuojančių reklamų. Tuo metu prieš kiekvienos naujos programos ar žaidimo atsisiuntimą tėvai turėtų patikrinti jo kūrėjų nustatytą amžiaus ribojimą ir vartotojų atsiliepimus, o aplikaciją įsidiegus – jos prašomus suteikti leidimus.

„Įtarimų kilti turėtų tada, jei žaidimas ar kokia nors programėlė prašo prieigos prie kameros ar kontaktų sąrašo, nors neteikia jokio su tuo susijusio funkcionalumo. Tokiu atveju reikėtų šių leidimų nesuteikti ir netgi apsvarstyti, ar apskritai verta rizikuoti naudojant šią programą. Papildomai tėvams rekomenduojama patikrinti ir programėlės privatumo nustatymus – kokios informacijos prašoma paskyrai sukurti, ar galima apriboti profilio matomumą bei kokią informaciją apie vaiką galės matyti kiti vartotojai. Vaiką taip pat turėtume paraginti bet kada į mus kreiptis pagalbos, jei kas nors jį programėlėje jį priverstų jaustis nepatogiai ar nesaugiai“, – aiškina vaikų saugumo internete specialistė.

Instaliuokite buvimo vietos stebėjimo programėlę

Nors daliai tėvų vaiko buvimo vietos sekimas gali pasirodyti kaip nepasitikėjimo savo atžala išdava, I. Bimbirytė-Yun siūlo į šią veiklą pažiūrėti kiek iš kito taško. Kad ir kaip pasitikėtume savo vaiku, būdami tėvais, turime pareigą reguliariai patikrinti jo rezultatus mokyklos dienyne bei pasidomėti, su kuo jis leidžia laiką, tad vaiko buvimo vietos žinojimą galime dėti į tą pačią lentyną.

Šiuo metu viena populiariausių vietovės sekimo programėlių yra „life360“, kuri prieinama tiek „Android“, tiek „iOS“ platformose. Instaliavę „life360“ tiek vaiko, tiek savo telefonuose, tėvai gali žemėlapyje sužymėti populiariausias vietas ir gauti pranešimus, kai vaikas peržengia mokyklos slenkstį ar grįžta namo.

Daugiau naudingų patarimų tėvams galite rasti čia: https://www.telia.lt/skaitmenines-pazangos-centras/vaiku-saugumas-internete

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2023-10-04 15:24:07

Verdiktas mėgstamiausiai lietuvių daržovei – bulvei: nuteisti ar išteisinti?

Ko gero nėra namų, kuriuose lietuvių nuo seno numylėta daržovė – bulvė – nebūtų mėgstama ir dažnai naudojama virtuvėje. Didžiausio lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ duomenimis, šalies gyventojai šią daržovę renkasi vis dažniau, o šiemet jau spėjo įsigyti net penktadaliu daugiau bulvių nei prieš du metus.
       2023-10-04 13:33:53

Kaunas šildymo sezonui pasiruošęs: šilumos kaina - viena mažiausių Lietuvoje

Centralizuotai miesto šilumą tiekianti bendrovė „Kauno energija“ baigia pasiruošimą 2023–2024 m. šildymo sezonui. Siekiant užtikrinti stabilų ir patikimą šilumos tiekimą vartotojams, patikrinta 450 km šilumos trasų.
       2023-10-04 13:24:08

Vandens pavojai ir nuolydžio svarba: ką žinoti, įrengiant plokščiąjį stogą?

Plokštieji stogai – dažnas architektų pasirinkimas ne tik dėl estetinių sprendimų, bet ir dėl atsiveriančių galimybių. Ant tokio sutapdintu dar vadinamo stogo galima įrengti erdvią laisvalaikio zoną, paprasta montuoti saulės baterijas, reikalingą įrangą rekuperacijai, šildymui ar vėdinimui.
       2023-10-04 13:14:35

Rūsyje laikomas maistas – vienas pagrindinių žiurkių traukos centrų

Rudenį pastatų administratoriai dažniau sulaukia gyventojų prašymų padėtį įveikti itin nemalonų iššūkį – panaikinti užsiveisusias žiurkes. Vėstant orams šiltų ir saugių kampų pradeda ieškoti graužikai ir kiti kenkėjai, kuriems prieglobsčiu dažnai tampa gyvenamieji namai, ypač daugiabučiai.
       2023-10-04 08:44:43

Dirbtinis intelektas rinkodaroje: neteisingi klausimai gali lemti nesėkmę

Rinkodaros, kaip organizacijos veiksmų, kuriais siekiama sukurti ir pateikti rinkai ekonominę vertę, sritis yra užprogramuota keistis tokiu greičiu, kaip keičiasi vartotojo poreikiai, ir atsižvelgiant į tai, kaip sparčiai vystosi naujos technologijos.
       2023-10-03 15:03:54

Rygoje lankėtės tik praėjusiais metais? 8 naujienos paskatins ten sugrįžti

Latvija – viena populiariausių Lietuvos turistų krypčių. Dažnas jau ne kartą yra lankęsis sostinėje, tačiau jau 822 metus skaičiuojanti Ryga nuolat keičiasi. Vien per pastaruosius metus čia pažiro daug naujienų:
       2023-10-03 14:57:22

Dėl ministerijų neveiklumo ES investicijos vis dar nepasiekia regionų

Besibaigiant jau tretiems 2021-2027 m. Europos Sąjungos (ES) finansinės perspektyvos metams, Lietuvos regionuose nepradėtas nei vienas investicinis projektas, nes šalies ministerijos iki šiol nepabaigia planavimo proceso.
       2023-10-03 14:54:58

Skaitmeninė verslo tapatybė: kaip neprarasti klientų pasitikėjimo?

Pastaraisiais metais keliems Lietuvos verslams teko susidurti su klientų duomenų nutekėjimu. To pasekmes išgyveno abi pusės: klientai tapo sukčiavimo aukomis, taip pat susidūrė su dideliais kiekiais reklaminių laiškų savo pašto dėžutėse.
       2023-10-02 16:02:37

X, Y ir Z kartų finansiniai įpročiai: kokie esminiai jų skirtumai

Vieni taupo „kojinėje“, kiti pinigus laiko net ne fizinėje, o išmaniajame telefone įdiegtoje elektroninėje piniginėje. Ekspertai – „Citadele“ banko valdybos narė Rūta Ežerskienė, psichologė Viktorija Bartkutė-Vyšniauskienė ir doc. dr. Jurga Bučaitė-Vilkė – dalinasi ryškiausiais skirtingų kartų finansiniais įpročiais ir pasakoja to priežastis.
       2023-10-02 16:00:07

„Password“ keičia „passphrase“: atnaujintos slaptažodžių kūrimo rekomendacijos

Tobulėjant kibernetinių nusikaltėlių atakoms, vis daugiau dėmesio skiriama būdams, kaip nuo jų apsisaugoti. Vienas dažniausiai naudojamų, žinoma, yra paskyras internete apsaugantys slaptažodžiai.
       2023-09-29 19:31:44

Elektromobilis, hibridas ar vidaus degimo variklis? Kaip pasirinkti automobilį?

Koks automobilis pats patraukliausias kasdieniniam naudojimui? Visi giria elektromobilius, bet ar pakaks vieno įkrovimo kelionei prie jūros? O galbūt hibridas? Daug kas mano, jog tai protingas kompromisas tarp efektyvumo ir ekologijos.
       2023-09-29 14:17:13

Tamsūs vakarai – ne priežastis išlaidauti. Kaip sumažinti elektros sąskaitą

Trumpėjant dienoms ir ilgėjant tamsiam paros metui vis daugiau laiko praleidžiame namuose, su šeima. Tai lemia ir didesnes elektros sąskaitas – ne tik ilgiau laikome įjungtą apšvietimą, bet ir ilgesnes valandas praleidžiame prie televizoriaus ar elektrinės viryklės.
       2023-09-27 16:56:13

Atostogų biudžetas: ar lietuviai moka planuoti išlaidas?

Nors lietuviai vėl keliones planuoja iš anksto, dažniausiai atostogoms jie išleidžia daugiau nei tikisi. Remiantis „Tez Tour“ užsakymu atliktos reprezentatyvios keliautojų apklausos duomenimis, 48 proc. respondentų atostogoms planuoja išleisti iki 600 eurų asmeniui.
       2023-09-22 16:02:31

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu.
       2023-09-21 18:21:46

Vilnius turės didžiausią šilumos siurblį Baltijos regione

AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) pradėjo statyti galingiausią absorbcinį šilumos siurblį (AŠS) Baltijos regione, kuris padidins biokuro katilo efektyvumą ir leis panaudoti gamybos metu susidarančią atliekinę šilumą.
       2023-09-21 15:10:01

Viena klaida, ir grybus galėsit išmesti – ko nedaryti ruošiant jų atsargas

Auštantis ruduo jau dovanoja gausų miško gėrybių derlių – grybų kepuraitės pamažu užkloja ne tik samanas giriose, bet ir parduotuvių lentynas, kur gyventojai grybauti užsuka kone dar dažniau.
       2023-09-19 18:24:36

Nuo virusinių ligų apsaugos rankų plovimas: kaip taisyklingai jas plauti?

Įsibėgėjant rudens sezonui, vis sparčiau auga rizika susirgti virusinėmis ligomis kaip gripas ar koronavirusas. Vienos geriausių apsaugos priemonių – tai imuniteto stiprinimas ir skiepai, tačiau „Eurovaistinės“ vaistininkė Toma Gečienė išskiria ir kitą, dažnai pamirštamą priemonę – higienos laikymąsi.
       2023-09-19 11:26:54

Gyventojų siaubas – kas valandą šalyje užliejama bent po vieną būstą

Viena iš dažniausių būsto žalų priežasčių yra užliejimai, su kuriais gyventojai susiduria kiekvieną dieną. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, kasdien šalyje yra užliejama vidutiniškai po 28 būstus.
       2023-09-18 12:33:43

Soros – ateities augalai, maistingumu lenkiantys javus?

Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 2023 metus paskelbė tarptautiniais sorų metais (IYM 2023). #IYM2023 siekiama kalbėti apie sorų naudą mitybai bei sveikatai ir jų tinkamumą augti nepalankiomis ir kintančio klimato sąlygomis.
       2023-09-17 15:42:18

Kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais.
       2023-09-17 14:25:43

LNDT pristatys naują Yanos Ross spektaklį „Apmąstant omarą“

Pastaruoju metu retai Lietuvoje spektaklius statanti ir su septyniais kitais menininkais savo vadovavimo kadenciją Ciuricho teatrui (Schauspielhaus Zürich) baigianti Yana Ross rugsėjo mėnesį žiūrovus pakvies į premjerą „Apmąstant omarą“ Lietuvos nacionalinio dramos teatro Mažojoje salėje.
       2023-09-15 15:43:53

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai.
       2023-09-15 10:50:38

Dirbtinį intelektą pasitelkia ir finansiniai sukčiai – nepraraskite budrumo

Dirbtinis intelektas (DI) sparčiai skverbiasi į pačias įvairiausias gyvenimo sritis – šiandien jis pasitelkiamas ne tik surinkti informaciją ar parengti dokumentus, jau pasigirsta ir kalbų apie mėginimą DI įdarbinti įmonės vadovais ar fondų valdytojais.
       2023-09-15 10:42:37

Vos 25 centai už kilogramą bulvių garantuos gardžius ir pigius pietus

Savaitgalis daugeliui yra tas metas, kai atsiranda daugiau laiko apsipirkimui ir galima neskubant įsigyti ne tik kasdienių maisto produktų, bet ir ilgo galiojimo prekių.
       2023-09-14 16:23:33

Dizainerė pataria, kaip įrengti studento būstą turint nedidelį biudžetą

Jaukaus ir praktiško studento būsto įrengimui didelių išlaidų tikrai neprireiks. Dažnai pakanka tik kūrybiškumo ir kelių detalių, kad sukurtumėte patogias gyvenimo sąlygas.
       2023-09-14 16:12:10

Stabligė – kaustanti liga

„Prevencija netūrėtų būti pakabinta tik ant sveikatos priežiūros sistemos, šeimos gydytojų komandos, bet mums reikėtų pasidalinti šia atsakomybe su socialiniu sektoriumi ir visuomenės sveikatos biurais“, – teigia šeimos gydytoja Jolanta Sauserienė.
       2023-09-14 16:08:17

Dirbti ar nedirbti sulaukus pensinio amžiaus?

Atrodytų, kad atsakymas aiškus – tie asmenys, kurie uždirba mažiau ir kurių laukia mažesnės pensinės išmokos, turėtų dažniau pasilikti darbo rinkoje sulaukę pensinio amžiaus.
       2023-09-13 18:49:13

Blokuojami 53 IP adresai, kuriais pasiekiami Rusijos propagandiniai kanalai

2023 m. rugsėjo 13 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) priėmė sprendimą blokuoti 53 IP adresus, kuriais sudaroma galimybė žiūrėti Lietuvos Respublikoje draudžiamas transliuoti pagrindines Kremliaus propagandos televizijos programas.
       2023-09-13 10:13:23

„iPhone 15“ serijos įrenginiai: tokią laisvę „Apple“ duoda retai

Rugsėjo 12-tąją, antradienį technologijų milžinė „Apple“ surengė laukiamiausią metų renginį – tiesioginėje transliacijoje pristatė naujausius įrenginius. Jame „iPhone“ gerbėjai pagaliau galėjo išvysti ir netrukus rinkoje pasirodysiančius 15 kartos išmaniuosius telefonus.
       2023-09-12 13:34:22

Ekspertas apie dirbtinio intelekto įrankius verslui: leisti?

Nors aplink apstu pavyzdžių, kaip dirbtinis intelektas (DI) padeda sukurti sėkmingą reklaminę kampaniją, pameta gerų idėjų verslo plėtrai, duoda rekomendacijų, kaip sutrumpinti darbuotojų priėmimo į darbą procedūras,
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.