Naujienos

Maisto pramonės įtaka klimatui – ar vienas pakeistas įprotis gali padėti gamtai?

2023-10-24 21:26:57

Spalio 24 d. minima Tarptautinė kovos su klimato kaita diena, skirta atkreipti žmonių dėmesį į tai, kaip visuomenė gali prisidėti prie klimato kaitos stabdymo. Šioje kovoje svarbus kiekvieno indėlis, o prisidėti prie jos galime netgi maisto prekių parduotuvėje.

Ekspertai dalijasi įžvalgomis, kaip parduotuvių lankytojai ir prekybininkai gali prisidėti prie klimato kaitos stabdymo.

Maisto pramonė yra atsakinga už maždaug nuo ketvirtadalio iki trečdalio į atmosferą išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD), kurios prisideda prie klimato kaitos.

„Dėl to yra itin svarbu, kad įvairios maisto sektoriaus grandys – nuo žaliavų augintojų iki pardavėjų ir galutinių vartotojų – elgtųsi atsakingai ir savo veiksmais stengtųsi sumažinti ŠESD kiekį. Juk vienas iš sparčiai besikeičiančių oro sąlygų pavojų yra sutrikdytas žemės ūkis, kuris gali lemti maisto produktų trūkumą“, – pasakoja „Lidl Lietuva“ pirkimų tvarumo specialistė Karolina Labulytė.

Vartotojai gali dažniau rinktis augalinės kilmės baltymų šaltinius

Pasak VšĮ „Žiedinė ekonomika“ vadovo Domanto Tracevičiaus, nors didžiausia atsakomybė mažinant klimato kaitą tenka verslui ir valstybinėms institucijomis, žmonės taip pat gali prisidėti prie klimato kaitos mažinimo.

Vienas dalykų, ką gali padaryti vartotojai, tai atkreipti dėmesį į kai kurių savo vartojamų produktų daromą įtaką klimato kaitai ir pagal tai keisti savo vartojimo įpročius. Pavyzdžiui, norint užauginti ir patiekti į prekybą 1 kg jautienos yra išskiriama net 60 kg ŠESD. Tuo metu 1 kg kiekiui žirnių užauginti – tik 0,9 kg ŠESD.

„Kiekvienas gyventojas gali riboti suvartojamų gyvūninės kilmės produktų kiekį. Reikia turėti omeny, kad gyvūninės kilmės produktai nėra lygiaverčiai. Kiaušinių ar paukštienos pramonė palieka kur kas mažesnį pėdsaką nei atrajojančių gyvulių, kaip jaučių ar avių, mėsos pramonė. Tad mažiau vartodami pastarųjų gyvulių mėsos, galime prisidėti prie klimato kaitos stabdymo“, – sako D. Tracevičius.

Galima aktyviau reikalauti „žalesnių“ produktų

Kalbant apie kitus maisto produktus, pasakoja D. Tracevičius, vartotojams yra nelengva nuspręsti dėl jų tvarumo, nes žmonės įprastai neturi tokių gilių žinių apie produktų paliekamą CO2 pėdsaką.

„Įprastai, gyventojai, norintys rinktis tvarius produktus, privalo praleisti begalę laiko tyrinėdami etiketes ir ieškodami reikalingos informacijos. Tai nėra racionalu ir efektyvu. Žmonės negali tam skirti daug laiko bei jie neturėtų tapti aplinkosaugininkais ar CO2 detektyvais. Dėl to tvarumas apsiperkant gali būti užtikrinamas tik parduotuvių tinklams ir maisto gamintojams gilinant savo įsitraukimą į tvarią veiklą, o valstybinėms institucijoms remiant tuos, kurie nori ir pasiryžta mažinti savo CO2 pėdsaką. Žinoma, visuomenės įtaka išlieka svarbi. Tam, kad verslai teiktų tvaresnę produkciją, reikia ir daugiau spaudimo iš visuomenės, kuri aktyviau reikalautų tvaresnių ir „žalesnių“ produktų“, – pasakoja D. Tracevičius.

Pardavėjai turi padėti vartotojams

K. Labulytė pritaria, kad siekiant sudaryti pirkėjams kuo palankesnes sąlygas rinktis tvaresnius produktus, iniciatyvos turėtų imtis ir pačios prekybos įmonės.

„Pavyzdžiui, mes siekdami padėti žmonėms mažinti gyvūninės kilmės produktų vartojimą, o tuo pačiu – ŠESD, esame išsikėlę tikslą iki 2025 finansinių metų pabaigos savo asortimente didinti augalinės kilmės baltymų kiekį, įtraukiant daugiau įvairių produktų iš ankštinių augalų, veganiškus mėsos, žuvies, pieno pakaitalus ir kt. Be to, siekdami paskatinti visuomenėje augalinę mitybą bendradarbiaujame su visuomenės mitybos pokyčių siekiančia organizacija „Gyvi Gali“, – sako K. Labulytė.

Taip pat, pratęsia K. Labulytė, bendrovė stengiasi, kad kuo daugiau „Lidl“ privačių prekių ženklų produktų būtų pagaminti iš tvaresnių, sertifikuotų žaliavų.

„Neatsakingai valdomas žemės ūkis taip pat turi didžiulį neigiamą poveikį klimato atšilimui, ekosistemoms, įvairiems ištekliams. Todėl įsipareigojome svarbiausias šiuo požiūriu žaliavas nuo 2025 metų pabaigos įsigyti tik iš tvaresnių šaltinių ir šį tikslą palaipsniui įgyvendiname“, – kalba pašnekovė.

Svarbu ir kaip elgiamės su produktais

„Lidl Lietuva“ Pirkimų tarnybos tvarumo specialistė atkreipia dėmesį, kad vienas iš klimato kaitos veiksnių yra ir maisto švaistymas. Remiantis Europos Komisijos duomenimis, per metus yra išmetama apie 30 proc. viso pagaminamo maisto. Tiek žaliavų auginimo, tiek maisto produktų gaminimo, tiek po vartojimo susidariusių atliekų irimo metu yra išskiriamos ŠESD, kurių būtų galima išvengti.

„Be abejo, yra svarbu, kad kiekvienas iš mūsų stengtumėmės atsakingai planuoti savo pirkinius ir taip mažinti išmetamo maisto kiekį. Bet tuo pačiu yra svarbūs ir prekybininkų veiksmai. Pavyzdžiui, dėl to mes siūlome netobulos išvaizdos, bet vis dar tinkamus vartoti vaisius bei daržoves įsigyti pigiau specialiuose „Geradarių maišeliuose“. Jau nurašytus, bet gyvūnų pašarui tinkamus produktus perduodame ūkininkams, o likusius atiduodame biodujas gaminantiems atliekų tvarkytojams“, – vardija K. Labulytė.

Tvarumas visuose etapuose

Pasak K. Labulytės, siekiant didesnio maisto pramonės tvarumo taip pat itin svarbu užtikrinti, kad produktų gamybos, transportavimo ir prekybos procesai būtų kuo efektyvesni ir išskirtų kuo mažiau ŠESD.

„Mes kartu su visa „Lidl“ įmonių grupe esame prisijungę prie moksliškai pagrįstų tikslų iniciatyvos (SBTi) ir išsikėlę klimato kaitos mažinimo tikslus. Siekiame iki 2030 metų pabaigos sumažinti savo operatyvinės veiklos metu susidarančią ŠESD emisiją 80 procentų. Tam imamės įvairiausių priemonių: nuo biometanu varomų vilkikų naudojimo, saulės elektrinių ant parduotuvių stogų įrengimo iki efektyvinamų procesų. Be to, siekiame, kad ir didžiausias CO2 emisijas generuojantys mūsų tiekėjai taip pat turėtų savo išsikeltus ŠESD emisijų mažinimo tikslus“, – sako K. Labulytė.

Ji pažymi, kad efektyvūs procesai ne tik užtikrina mažesnį ŠESD kiekį, bet ir padeda garantuoti geresnę tvarių produktų kainą.

„Daugelis mūsų asortimente esančių tvaresnių produktų, priklauso mūsų privatiems prekių ženklams. Tai reiškia, kad šiuos produktus užsakome dideliais kiekiais, kartais net ir su visa „Lidl“ grupe, ir galime pasiūlyti juos už patrauklesnes kainas. Tokiu būdu mūsų pirkėjams nereikia už aplinkai draugiškesnius produktus mokėti papildomai“, – sako K. Labulytė.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2023-12-11 21:08:45

Ketvirtoji pramonės revoliucija: kova dėl kvalifikuotos darbo jėgos

Dažnai girdimas naratyvas, jog prasidėjusi ketvirtoji pramonės revoliucija, kitaip dar vadinama Pramone 4.0, sumažins gamybos darbuotojų poreikį iki minimumo. Tačiau bent šiandien realybė yra kitokia.
       2023-12-11 15:36:02

„ChatGPT“ jau turi rimtą konkurentą: sugebės pranokti ir atsakymais, ir saugumu?

Šių metų lapkritį bene populiariausio dirbtinio intelekto (DI) įrankio „ChatGPT“ naudotojų skaičius pasiekė 180 milijonų žmonių, o vien per spalį jame buvo apsilankyta daugiau kaip 1,7 milijardo kartų.
       2023-12-08 19:21:36

Ką apie dizainų ir idėjų apsaugą turėtų žinoti smulkiojo verslo atstovai

Neretai mugėse matome rankų darbo gaminius, kurie tarsi primena žinomų gaminių dizainus: panašios formos odos gaminiai, panašūs rūbų modeliai ar detalės. Natūraliai kyla klausimas, ar juos kuriant nepasinaudota kažkieno kito intelektine nuosavybe?
       2023-12-08 17:47:11

Sukčių apgaulės – Holivudo aktoriai, astronautai neturi pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kibte kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus.
       2023-12-08 17:37:30

Nesigėdyti prostatos vėžio

„Didžioji dalis profilaktinių patikrų prasideda nuo kokio nors neskausmingo testo. Profilaktinės patikros dėl prostatos vėžio atveju tai yra paprastas kraujo paėmimas iš venos“, – sako Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriaus gydytojas urologas (onkologas) doc. dr. Aušvydas Patašius.
       2023-12-08 17:26:47

D. Nausėdienė Suvalkų lietuvių mokyklos atidaryme: Lietuva ten, kur yra lietuvių

Pirmoji ponia Diana Nausėdienė penktadienį Lenkijoje dalyvavo Suvalkų lietuvių pagrindinės mokyklos atidarymo ceremonijoje.
       2023-12-08 08:55:48

Išmani kalėdinė dovana vaikui: kaip išsirinkti ir į ką atkreipti dėmesį?

Prasidėjus šventinių dovanų pirkimo maratonui dalis tėvų svarsto galimybę Kalėdų proga padovanoti savo vaikams išmanųjį įrenginį. Akivaizdu, kad išmanusis telefonas vaikams gali suteikti ne tik nuolatinį ryšį su tėvais, bet ir papildomų mokymosi galimybių, daugiau laisvės pramogoms.
       2023-12-07 20:04:07

Ar tikrai įmanoma sutaupyti naudotą automobilį užsienyje perkant savarankiškai?

Prekyba naudotais automobiliais nėra hobis ar laisvalaikio praleidimo būdas, todėl kiekvienas pardavėjas pirmiausia tikisi ir siekia iš to uždirbti.
       2023-12-07 19:36:48

Vilniuje bus įrengtas butas, kurio interjerą sukūrė dirbtinis intelektas

Vilniuje bus įrengtas pirmasis butas Baltijos šalyse, kurio interjerą sukūrė dirbtinis intelektas. Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ Vilniuje įrengs pirmąjį butą Baltijos šalyse, kurio interjeras sukurtas pasitelkiant dirbtinį intelektą (DI).
       2023-12-07 15:06:42

Atsisveikinimas su darbuotoju: neieškokite pigesnių būdų

Dinamiškoje darbo rinkoje išvengti darbuotojų atleidimų sudėtinga. Neretai atsisveikinimas su darbuotoju perauga į darbo ginčą, o šis vėliau nukeliauja ir į teismą.
       2023-12-06 16:41:12

Skaitmenizuota logistika: kuria ateities krovinių pervežimo standartus

Ne vieną dešimtmetį logistikos sektoriuje veikiančios bendrovės ieško tinkamų būdų optimizuoti veiklos procesus tam, kad galėtų išspręsti pagrindines efektyvumo, saugumo ir bendros veiklos tvarumo problemas.
       2023-12-06 08:19:40

„iPhone“ žinutės netrukus atrodys kitaip: pokyčius paskatino konkurentai

Ar kada nors pastebėjote, kad vienos į jūsų „iPhone“ ateinančios žinutės yra mėlynos spalvos, o kitos – žalios? Taip yra todėl, kad mėlynai žymimos iš kitų „iPhone“ ateinančios „iMessage“ žinutės, o žalia spalva pažymėtos iš „Android“ įrenginių ateinančios įprastos SMS ar MMS žinutės, kurios neturi papildomų funkcionalumų.
       2023-12-05 20:08:13

Ir žiemai prasidėjus galima šildytis taupiau: 10 praktinių patarimų

Žiemai įgaunant pagreitį ir temperatūrai nukritus žemiau nulio, pastatams šildyti reikia didesnio šilumos kiekio, o tai reiškia ir didesnes šildymo sąskaitas. Vis tik nereikėtų nuleisti rankų – dar galite atlikti keletą nesudėtingų, tačiau efektyviai taupyti šilumą padedančių veiksmų.
       2023-12-05 14:51:51

Tyrimas: kokį NT kainų likimą prognozuoja gyventojai?

Nors nekilnojamo turto (NT) rinka atrodo aprimusi, dauguma šalies gyventojų mano, kad butai brangs –atskleidė NT plėtros bendrovės „Omberg group“ užsakymu atliktas tyrimas. Ar tokios gyventojų prognozės NT rinkai sparčiai kintančioje ekonominėje aplinkoje gali išsipildyti?
       2023-12-05 14:36:07

Kiek elektros sunaudoja kalėdinės girliandos: suma gali siekti kelis šimtus

Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą.
       2023-12-05 14:27:28

Ko nepamiršti vykstant slidinėti – 4 svarbiausi patarimai keliaujantiems

Netrukus startuosiantis slidinėjimo sezonas primena, kad jau visai greitai šalies oro uostus užplūs lagaminais su slidėmis ir kita šio žiemos sporto įranga nešini keliautojai.
       2023-12-04 18:00:28

VU ekspertai iš palydovinių duomenų atskleidė atakų Gazoje mastą

Palydovinėms technologijoms radikaliai keičiant karinių veiksmų ir konfliktų regionų stebėseną, atvirųjų duomenų amžiuje anksčiau ribota informacija šiuo metu yra nesunkiai pasiekiama, o beveik realiu laiku prieinami aukštos ir vidutinės raiškos palydoviniai vaizdai naudojami ne tik žvalgybos tikslais, bet ir kovojant su plačiai paplitusia dezinformacija.
       2023-12-04 17:49:20

5G ryšio plėtra viršijo lūkesčius: abonentai jau skaičiuojami milijardais

Pasaulinės 5G plėtros šiemet nesugebėjo sulėtinti nei ekonominiai iššūkiai, nei geopolitiniai neramumai. Neseniai paskelbto „Ericsson Mobility Report“ tyrimo duomenimis, 2023 m. penktos kartos tinklas visoje planetoje pasipildė daugiau, nei 600 milijonų, naujų abonentų bei viršijo net optimistiškiausias analitikų prognozes.
       2023-12-04 09:48:27

Baltijos šalių BVP ateinančiais metais vėl turėtų augti

Ateities tendencijų rodikliai atskleidžia kontrastingas Baltijos regiono ekonomikos prognozes. Lietuvoje ekonominis aktyvumas pradėjo didėti daugiausia dėl stiprėjančio optimizmo gamybos sektoriuje.
       2023-12-01 19:10:00

Lietuviai rudenį keliavo kitaip: prioritetas egzotinėms kryptims

Rudenį lietuviai keliavo mažiau, nei vasarą, o labiausiai aktyvumu išsiskyrė spalio 30 d. – lapkričio 5 d. laikotarpis, kai šalyje vyko moksleivių atostogos.
       2023-12-01 16:05:21

Dirbtinis intelektas mokykloje: kam su juo kovoti, jei galime išnaudoti?

Mūsų pasaulis yra ankstyvojoje technologinės revoliucijos stadijoje. Prognozuojama, kad dirbtinis intelektas (DI), kurį įgalina tokie didžiuliai generatyvinės kalbos modeliai kaip „ChatGPT“, pakeis beveik visas visuomenės gyvenimo sritis.
       2023-12-01 09:12:13

Varnikuose atidaryta išskirtinė mineralinio vandens biuvetė

Lapkričio 30 dieną Varnikų kaime, netoli pažintinio tako, atidaryta mineralinio vandens biuvetė su Trakų Dievo Motinos koplytėle. Jos statybos projektui buvo pritarta š. m. rugpjūčio 23 dieną vykusio Trakų rajono savivaldybės tarybos posėdžio metu.
       2023-12-01 08:47:19

Darbo ir laisvalaikio balanso nebuvimas – žala darbuotojo sveikatai, ekonomikai

Jei darbas kelia dažną nuovargį, o atliekant kasdienes užduotis nuolat kankina abejonės, gali būti, kad jus kankina perdegimas. Brangiai jis kainuoja ne tik emociškai, bet ir finansiškai.
       2023-11-30 20:41:39

Kodėl JAV ekonomika neauga taip greitai kaip anksčiau?

Remiantis naujausiais rodikliais, panašu, kad euro zonos verslo nuotaikos stabilizavosi, o vangumas JAV būsto rinkoje ir kiti veiksniai slopina JAV ekonomikos augimą.
       2023-11-30 20:35:01

5 esminės taisyklės, kaip skalbti drabužius ir užtikrinti skalbyklės efektyvumą

Skalbimas – tai namų ruošos darbas, kurį atliekame kiekvieną savaitę. Tačiau atliekant šią, iš esmės paprastą užduotį, rekomenduojama laikytis tam tikrų taisyklių.
       2023-11-30 12:06:31

Ar pasauliui pavyks iki 2030-ųjų galutinai įveikti ŽIV ir AIDS epidemiją?

Kada tapsime karta be AIDS? Šį klausimą, gruodžio 1-ąją minėdami Pasaulinę AIDS dieną, užduoda tiek ŽIV infekuotieji, tiek šioje srityje dirbantys specialistai. Deja, pasak jų, Lietuvai iki šio tikslo dar reikia gerokai pasitempti.
       2023-11-30 11:58:40

Ką verta žinoti, siekiant karjeros naujoje komandoje?

Pradėti karjerą po studijų baigimo arba pereiti į naują komandą gali būti nedrąsu, ypač kai jautiesi visiškai „žalias“. Tačiau už viso to slypi daugybė galimybių augti ir tobulėti.
       2023-11-28 16:42:27

Sužavėkite aplinkinius: šventinio stalo dekoro ir serviravimo tendencijos

Iki Kalėdų liko mažiau nei mėnuo, todėl neišvengiamai pradedame galvoti apie dovanas artimiesiems, Kalėdų eglutės puošybą, jaukias dekoracijas.
       2023-11-28 16:40:14

Slidinėjimo profesionalas pataria, kaip pasiruošti žiemos atostogoms kalnuose

Per pastarąjį dešimtmetį susidomėjimas žiemos sportu Lietuvoje smarkiai išaugo. Šią tendenciją patvirtina ir kelionių organizatoriai.
       2023-11-28 16:37:04

Kas yra „VoLTE“ ir „VoWiFi“ technologijos bei kokį iššūkį jos sprendžia?

Per pastaruosius kelis dešimtmečius telekomunikacijų pasaulyje įvyko net keletas revoliucinių pokyčių, o vieni svarbiausių yra susiję su balso technologijomis.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.