Naujienos

Maisto pramonės įtaka klimatui – ar vienas pakeistas įprotis gali padėti gamtai?

2023-10-24 21:26:57

Spalio 24 d. minima Tarptautinė kovos su klimato kaita diena, skirta atkreipti žmonių dėmesį į tai, kaip visuomenė gali prisidėti prie klimato kaitos stabdymo. Šioje kovoje svarbus kiekvieno indėlis, o prisidėti prie jos galime netgi maisto prekių parduotuvėje.

Ekspertai dalijasi įžvalgomis, kaip parduotuvių lankytojai ir prekybininkai gali prisidėti prie klimato kaitos stabdymo.

Maisto pramonė yra atsakinga už maždaug nuo ketvirtadalio iki trečdalio į atmosferą išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD), kurios prisideda prie klimato kaitos.

„Dėl to yra itin svarbu, kad įvairios maisto sektoriaus grandys – nuo žaliavų augintojų iki pardavėjų ir galutinių vartotojų – elgtųsi atsakingai ir savo veiksmais stengtųsi sumažinti ŠESD kiekį. Juk vienas iš sparčiai besikeičiančių oro sąlygų pavojų yra sutrikdytas žemės ūkis, kuris gali lemti maisto produktų trūkumą“, – pasakoja „Lidl Lietuva“ pirkimų tvarumo specialistė Karolina Labulytė.

Vartotojai gali dažniau rinktis augalinės kilmės baltymų šaltinius

Pasak VšĮ „Žiedinė ekonomika“ vadovo Domanto Tracevičiaus, nors didžiausia atsakomybė mažinant klimato kaitą tenka verslui ir valstybinėms institucijomis, žmonės taip pat gali prisidėti prie klimato kaitos mažinimo.

Vienas dalykų, ką gali padaryti vartotojai, tai atkreipti dėmesį į kai kurių savo vartojamų produktų daromą įtaką klimato kaitai ir pagal tai keisti savo vartojimo įpročius. Pavyzdžiui, norint užauginti ir patiekti į prekybą 1 kg jautienos yra išskiriama net 60 kg ŠESD. Tuo metu 1 kg kiekiui žirnių užauginti – tik 0,9 kg ŠESD.

„Kiekvienas gyventojas gali riboti suvartojamų gyvūninės kilmės produktų kiekį. Reikia turėti omeny, kad gyvūninės kilmės produktai nėra lygiaverčiai. Kiaušinių ar paukštienos pramonė palieka kur kas mažesnį pėdsaką nei atrajojančių gyvulių, kaip jaučių ar avių, mėsos pramonė. Tad mažiau vartodami pastarųjų gyvulių mėsos, galime prisidėti prie klimato kaitos stabdymo“, – sako D. Tracevičius.

Galima aktyviau reikalauti „žalesnių“ produktų

Kalbant apie kitus maisto produktus, pasakoja D. Tracevičius, vartotojams yra nelengva nuspręsti dėl jų tvarumo, nes žmonės įprastai neturi tokių gilių žinių apie produktų paliekamą CO2 pėdsaką.

„Įprastai, gyventojai, norintys rinktis tvarius produktus, privalo praleisti begalę laiko tyrinėdami etiketes ir ieškodami reikalingos informacijos. Tai nėra racionalu ir efektyvu. Žmonės negali tam skirti daug laiko bei jie neturėtų tapti aplinkosaugininkais ar CO2 detektyvais. Dėl to tvarumas apsiperkant gali būti užtikrinamas tik parduotuvių tinklams ir maisto gamintojams gilinant savo įsitraukimą į tvarią veiklą, o valstybinėms institucijoms remiant tuos, kurie nori ir pasiryžta mažinti savo CO2 pėdsaką. Žinoma, visuomenės įtaka išlieka svarbi. Tam, kad verslai teiktų tvaresnę produkciją, reikia ir daugiau spaudimo iš visuomenės, kuri aktyviau reikalautų tvaresnių ir „žalesnių“ produktų“, – pasakoja D. Tracevičius.

Pardavėjai turi padėti vartotojams

K. Labulytė pritaria, kad siekiant sudaryti pirkėjams kuo palankesnes sąlygas rinktis tvaresnius produktus, iniciatyvos turėtų imtis ir pačios prekybos įmonės.

„Pavyzdžiui, mes siekdami padėti žmonėms mažinti gyvūninės kilmės produktų vartojimą, o tuo pačiu – ŠESD, esame išsikėlę tikslą iki 2025 finansinių metų pabaigos savo asortimente didinti augalinės kilmės baltymų kiekį, įtraukiant daugiau įvairių produktų iš ankštinių augalų, veganiškus mėsos, žuvies, pieno pakaitalus ir kt. Be to, siekdami paskatinti visuomenėje augalinę mitybą bendradarbiaujame su visuomenės mitybos pokyčių siekiančia organizacija „Gyvi Gali“, – sako K. Labulytė.

Taip pat, pratęsia K. Labulytė, bendrovė stengiasi, kad kuo daugiau „Lidl“ privačių prekių ženklų produktų būtų pagaminti iš tvaresnių, sertifikuotų žaliavų.

„Neatsakingai valdomas žemės ūkis taip pat turi didžiulį neigiamą poveikį klimato atšilimui, ekosistemoms, įvairiems ištekliams. Todėl įsipareigojome svarbiausias šiuo požiūriu žaliavas nuo 2025 metų pabaigos įsigyti tik iš tvaresnių šaltinių ir šį tikslą palaipsniui įgyvendiname“, – kalba pašnekovė.

Svarbu ir kaip elgiamės su produktais

„Lidl Lietuva“ Pirkimų tarnybos tvarumo specialistė atkreipia dėmesį, kad vienas iš klimato kaitos veiksnių yra ir maisto švaistymas. Remiantis Europos Komisijos duomenimis, per metus yra išmetama apie 30 proc. viso pagaminamo maisto. Tiek žaliavų auginimo, tiek maisto produktų gaminimo, tiek po vartojimo susidariusių atliekų irimo metu yra išskiriamos ŠESD, kurių būtų galima išvengti.

„Be abejo, yra svarbu, kad kiekvienas iš mūsų stengtumėmės atsakingai planuoti savo pirkinius ir taip mažinti išmetamo maisto kiekį. Bet tuo pačiu yra svarbūs ir prekybininkų veiksmai. Pavyzdžiui, dėl to mes siūlome netobulos išvaizdos, bet vis dar tinkamus vartoti vaisius bei daržoves įsigyti pigiau specialiuose „Geradarių maišeliuose“. Jau nurašytus, bet gyvūnų pašarui tinkamus produktus perduodame ūkininkams, o likusius atiduodame biodujas gaminantiems atliekų tvarkytojams“, – vardija K. Labulytė.

Tvarumas visuose etapuose

Pasak K. Labulytės, siekiant didesnio maisto pramonės tvarumo taip pat itin svarbu užtikrinti, kad produktų gamybos, transportavimo ir prekybos procesai būtų kuo efektyvesni ir išskirtų kuo mažiau ŠESD.

„Mes kartu su visa „Lidl“ įmonių grupe esame prisijungę prie moksliškai pagrįstų tikslų iniciatyvos (SBTi) ir išsikėlę klimato kaitos mažinimo tikslus. Siekiame iki 2030 metų pabaigos sumažinti savo operatyvinės veiklos metu susidarančią ŠESD emisiją 80 procentų. Tam imamės įvairiausių priemonių: nuo biometanu varomų vilkikų naudojimo, saulės elektrinių ant parduotuvių stogų įrengimo iki efektyvinamų procesų. Be to, siekiame, kad ir didžiausias CO2 emisijas generuojantys mūsų tiekėjai taip pat turėtų savo išsikeltus ŠESD emisijų mažinimo tikslus“, – sako K. Labulytė.

Ji pažymi, kad efektyvūs procesai ne tik užtikrina mažesnį ŠESD kiekį, bet ir padeda garantuoti geresnę tvarių produktų kainą.

„Daugelis mūsų asortimente esančių tvaresnių produktų, priklauso mūsų privatiems prekių ženklams. Tai reiškia, kad šiuos produktus užsakome dideliais kiekiais, kartais net ir su visa „Lidl“ grupe, ir galime pasiūlyti juos už patrauklesnes kainas. Tokiu būdu mūsų pirkėjams nereikia už aplinkai draugiškesnius produktus mokėti papildomai“, – sako K. Labulytė.

Palydovinių antenų ir imtuvų montavimas
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2024-07-12 08:45:45

Telecentras: paslaugų LRT kaina per ateinantį dešimtmetį augs mažiau

Nors Telecentro dalis LRT sąnaudose tesudaro tik 5-6 proc. visų LRT sąnaudų, nacionalinis transliuotojas toliau reiškia nepagrįstas pretenzijas mokėti už suteiktas paslaugas 2015 metų kainomis ir spaudžia politikus, kad būtų priimti LRT vienašališkai naudingi politiniai sprendimai.
       2024-07-12 08:30:22

Saulės elektrinę apgadino kruša ar vėtra – ką daryti?

Lietuvai toliau žengiant Europos žaliojo kurso kryptimi vis daugiau gyventojų ryžtasi įsirengti saulės elektrines. Energetikos ministerijos duomenimis, vien pernai elektrą gaminančių vartotojų skaičius Lietuvoje išaugo daugiau nei du kartus – nuo maždaug 42 tūkst. iki 89 tūkst.
       2024-07-07 23:45:16

Vaisiai ir uogos padės labiau už kremus ir papildus – jais praturtinkite mitybą

Pradėkime kiekvieną vasaros dieną ryškiai: geltonos, raudonos, oranžinės spalvos vaisiai ar uogos ne tik kelia nuotaiką, bet ir teikia begalę naudų mūsų organizmui.
       2024-07-07 23:31:29

Kad atostogos neapkarstų: 5 apgavystės keliaujant

Įsibėgėjant vasarai vis daugiau keliaujame, tačiau atsipalaiduodami turėtume nepamiršti ir saugumo – šiuo sezonu pagausėja turistus siekiančių apgauti sukčių. Kaip elgtis, kad atostogų poilsis neapkarstų, pasakoja Linas Sadeckas, „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas.
       2024-07-07 23:21:39

RRT: mitai ir faktai apie 5G ryšį

Vykstant 5G tinklo plėtrai, daliai visuomenės vis dar kyla klausimų dėl šio ryšio saugumo. Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) ekspertai primena – 5G yra visų plačiai naudojamo 3G ir 4G ryšio tąsa. Kitaip tariant, ryšys yra pagrįstas tais pačiais radijo bangų sklidimo principais.
       2024-07-07 22:19:43

Skonių kovos – aršesnės nei futbolo: Vokietijos ar Ispanijos virtuvė laimėtų?

Šiandien prasideda UEFA EURO 2024 ketvirtfinalio etapas, kuriame susikaus Ispanija su čempionato šeimininkais vokiečiais. Šios šalys garsios ne tik savo ilgametėmis futbolo tradicijomis bei žvaigždėmis, bet ir nacionalinėmis virtuvėmis.
       2024-07-04 20:56:51

Ieškoti voveraičių į mišką: auksinė ne tik šių grybų spalva, bet ir nauda

Įsibėgėjus auksaspalvių voveraičių sezonui pasigirsta gurmanų kalbos, kad jos – tikras virtuvėje gimstančių šedevrų objektas. Ši tendencija pastebima ne tik Lietuvoje, kur neretai šie grybai vadinami nacionaliniu sezono delikatesu, bet ir visame pasaulyje.
       2024-07-03 21:38:28

LRT toliau skleidžia nekorektišką informaciją apie Telecentrą

Nors Vilniaus apygardos teismas atmetė LRT ieškinį dėl AB Lietuvos radijo ir televizijos centro (Telecentro) teikiamų paslaugų kainodaros, ši viešoji įstaiga nenustoja viešai skleisti teisiškai bei ekonomiškai nepagrįstų teiginių, tuo darydama žalą Telecentro reputacijai.
       2024-07-02 11:32:26

Apsaugokite save ir savo turtą: ar naudotis išmaniuoju telefonu žaibuojant?

Gausios vasariškos liūtys neretai atneša įspūdingą, bet pavojingą žaibų spektaklį. Nors daugeliui tikriausiai žinoma, kad žaibuojant lauke būti nepatartina, kelių dalykų rekomenduojama nedaryti ir būnant namuose.
       2024-07-01 18:19:52

Lietuvą užklupę karščiai augina elektros kainas: kaip elgtis vartotojams

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybai prognozuojant, kad termometrų stulpeliai dalyje šalies pasieks 34 laipsnių žymą, įspėjama, kad karščio banga gali lemti didelius elektros kainos šuolius „Nord Pool“ biržoje.
       2024-07-01 18:16:47

Vestuvių sezonui įsibėgėjant: ką daryti, jei būti svečiu – per brangu?

Įsibėgėjus vasarai prasideda intensyviausias švenčių laikotarpis – mokyklų, universitetų išleistuvės, kvietimai į vestuves, krikštynas ar kitas šventes pasiekia daugelį iš mūsų.
       2024-06-26 15:44:41

Televizorius – išmanių namų valdymo centras: taupykite energiją

Ar žinojote, kad per televizorių galite išjungti ar įjungti skalbyklę ar indaplovę? Anot „Samsung Electronics Baltics“ produktų eksperto Tomo Alešiūno, išmanių įrenginių valdymas toli gražu ne viskas, ką šiais laikais gali pasiūlyti išmanūs televizoriai.
       2024-06-25 18:14:43

Seimas denonsavo teisinės pagalbos sutartį su Rusija

Seimas nusprendė denonsuoti 1992 m. liepos 21 d. Vilniuje pasirašytą Lietuvos ir Rusijos sutartį dėl teisinės pagalbos ir teisinių santykių civilinėse, šeimos ir baudžiamosiose bylose, ratifikuotą Aukščiausiosios Tarybos nutarimu.
       2024-06-21 17:22:44

Pasikrauk jonų Virsmo salėje

Birželio 23 dieną švenčiamos Rasos arba kupolinės nuo seno žinomos kaip vasaros saulėgrįžos šventė — ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties metas. Tikima, kad šventės metu būtina pasikrauti energijos, dėl to atliekami ritualai, kurie užtikrina augalų augimą bei klestėjimą, sveikatą ir laimę.
       2024-06-21 11:18:47

Telecentro teikiamų paslaugų LRT kaina yra skaidri ir objektyviai pagrįsta

Komentuodamas pastarojo meto LRT viešus pareiškimus dėl neva neskaidrios ir nepagrįstos paslaugų kainodaros Telecentro vadovas Remigijus Šeris teigia:
       2024-06-19 18:25:41

LRT vadovė: dėl finansavimo keitimo su mumis visiškai nebuvo pasitarta

LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė kritikuoja, kad, priimant sprendimus, kurie paveiktų LRT finansavimą, LRT neišklausomas. M. Garbačiauskaitė-Budrienė taip pat atkreipė dėmesį į Lietuvos radijo ir televizijos centro (LRTC) galimą piktnaudžiavimą.
       2024-06-19 16:36:16

Duomenų nutekėjimas: saugumo ekspertai pataria, kaip apsaugoti savo duomenis

Lietuvoje pranešama apie naujus jautrių gyventojų duomenų nutekėjimo atvejus. Nesaugi gali būti tiek žmonių finansinė, tiek kita asmeninė informacija.
       2024-06-19 13:31:26

Saulės elektrinės negana: ekspertas atskleidė, kaip sutaupyti daugiau

Nors saulės elektrines įsirengę gyventojai džiaugiasi sumažėjusiomis sąskaitomis už elektros energiją, ekspertai pastebi, kad sutaupyti galima dar daugiau, kai šie įrenginiai veikia kartu su energijos kaupikliais.
       2024-06-19 13:24:41

Sužinokite populiariausio vasaros vaisiaus naudas: padės ne tik nuo kaitros

Dėl didžiausio derliaus vasaros mėnesiais arbūzai dažnai siejami su iškylomis gamtoje bei gardžiais, vasariškais desertais, kurie maloniai atgaivina karštą dieną.
       2024-06-19 13:17:53

Vasaros audros: kas gali pridaryti didžiausių nuostolių

Vasarą įsivyraujantys karšti orai neatsiejami nuo audrų – ekspertai pastebi, jog ekstremalių gamtos reiškinių pasitaiko vis dažniau, o jų padaroma žala gali atnešti ir šimtatūkstantinių nuostolių.
       2024-06-19 13:15:02

Pienas ir jo produktai – svarbus, bet ne vienintelis kalcio šaltinis vaikams

Įkalbėti vaiką išgerti stiklinę pieno kartais gali tapti neįmanoma misija. Tėvams neramu, kad tokiu atveju vaiko organizmas negauna pakankamai kalcio? Juk pienas ir jo produktai – pagrindinis kalcio šaltinis, o šis elementas labai svarbus toli gražu ne vien sveikiems dantims bei kaulams.
       2024-06-19 13:04:45

Meilužis, sukčius ar verslo partneris? Kaip apsaugoti investicijas į verslą?

Viešojoje erdvėje pastaruoju metu netyla skandalas, kurio centre – žymus sporto treneris. Jis, moterų tvirtinimu, apgavo ne vieną iš jų bei prisidengdamas romantiniais pažadais ir santykiais išviliojo ženklias, skirtingo dydžio sumas.
       2024-06-18 20:32:26

LRT žada skųsti teismo sprendimą dėl atmesto ieškinio Telecentrui

Valstybės valdomas Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) neturi grąžinti 326,7 tūkst. eurų Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai (LRT), kuriuos šis traktavo kaip permoką už 2021 metais suteiktas signalų perdavimo paslaugas, nusprendė teismas. LRT sprendimą žada skųsti.
       2024-06-17 19:59:42

LRT: keičiamas finansavimo modelis neturi kenkti transliuotojo misijai

Seime kilus iniciatyvai Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos LRT finansavimą sieti su šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) augimu, pats visuomeninis transliuotas įspėja, kad reikia įvertinti, ar naujas modelis nekenks jo misijai karo grėsmės akivaizdoje.
       2024-06-15 12:45:09

Erkės paplitusios visur: kaip apsisaugoti?

Vasarą vis daugiau laiko praleidžiame gryname ore – miestų parkuose, soduose ar sodybose, o mėgstančius grybauti į miškus jau vilioja grybai. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad gamtoje turime išlikti itin atidūs, nes joje mūsų laukia pavojingas ligas platinantys nariuotakojai – erkės.
       2024-06-15 12:38:33

Norite susidraugauti su kaimynais? Ekspertai pataria, nuo ko pradėti

Saugūs namai yra vienas iš pamatinių mūsų poreikių, o naujausias tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidė, kad savo būsto saugumą daugelis sieja ne tik su fizine apsauga (patikimais užraktais ar spynomis), bet ir su tarpasmeniniais santykiais.
       2024-06-12 11:33:10

Norite gauti APVA paramą? – ESO atsako į svarbiausius klausimus

Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama apie 2400 saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų, rodo „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenys.
       2024-06-12 11:13:41

Svajojate padirbėti iš pajūrio? Įmanoma, bet yra papildomų sąlygų

Darbostogos užsienyje ar tik nuotolinis darbas iš namų – per koronaviruso pandemiją įsitvirtinę modeliai niekur nedingo, nors tuo ne visada džiaugiasi darbdaviai.
       2024-06-12 10:53:22

Sukčių pasiūlymas tinkluose: už kiek pirktumėte pamestą svetimą bagažą?

„Pamestas bagažas tik už 2,95 Eur“ – skelbia iš pažiūros oficialus vieno didžiausių Lietuvos oro uostų „Facebook“ puslapis. Skelbime siūloma įsigyti „pamestą“ ir niekam nebereikalingą bagažą, kuriame gali būti vertingų daiktų.
       2024-06-12 10:48:58

Gudriausi sukčių metodai stebina: įkliūva net atsargiausi

Finansinių nusikaltėlių atakų aktyvumui nemažėjant, jų metodai tampa vis išradingesni ir sunkiai atpažįstami net patiems kritiškiausiems. Pasak „Citadele“ banko Baltijos šalių lėšų valdymo ir prekybos finansavimo tarnybos vadovo Romo Čereškos, vasarą gyventojai dar labiau atsipalaiduoja.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.