Naujienos

Daugeliui negirdėti faktai apie fejerverkus

2023-11-03 16:17:11

Sunku įsivaizduoti, kad Lietuvoje yra žmogus, kuris neturi bent kelių vaikystės prisiminimų, susijusių su fejerverkais. Triukšmingi ir akinančiai ryškūs - fejerverkai yra beveik universalus šventės simbolis visame pasaulyje. Jie sprogdavo laimėjus karus, per šventes ir net kai Disneilendas užsidarydavo nakčiai!

Milijonai žmonių kaskart stovi eilėse, kad juos pamatytų, ir šimtai milijonų eurų išleidžiami kasmet jiems įsigyti.

Tačiau vartotojai turėtų nepamiršti, kad fejerverkai pagerina šventę tik tuomet, kai su jais elgiamasi saugiai - niekas taip nesužlugdo vakarėlio, kaip kelionė į greitosios pagalbos skyrių dėl sužeidimų, susijusių su fejerverkais. Fejerverkai yra galingi ir potencialiai labai pavojingi, todėl į juos reikėtų žvelgti labai atsakingai. Statistika rodo, kad dešimtys tūkstančių žmonių visame pasaulyje, iš kurių dauguma yra vaikai, kasmet susižeidžia dėl nelaimingų atsitikimų su fejerverkais. Tačiau, kai fejerverkai tinkamai naudojami, jie gali sukurti nuostabius reginius, kurie žavi savo neprilygstamu originalumu.

Pirmieji fejerverkai iš tikrųjų nebuvo fejerverkai

Pasak Smitsono mokslo švietimo centro, pirmieji fejerverkai iš tikrųjų buvo tik bambuko lazdelės. Daugiau nei prieš 2 000 metų, maždaug 200 metų prieš Kristų, Kinijoje žmonės bambuką mėtė į ugnį, todėl tuščiaviduriai strypai sprogdavo, kai įkaitęs viduje esančiose kišenėse užsilaikęs oras sprogdavo.

Tikrieji fejerverkai Kinijoje atsirado VII-X a.

Pasak Amerikos pirotechnikos asociacijos (APA), apytiksliai tarp 600 ir 900 m. po Kr. mūsų planetoje tapo daug triukšmingiau. Tuo laikotarpiu Kinijos alchemikai, maišydami medžio anglį su kalio nitratu ir siera, sukūrė tai, kas vėliau tapo juodaisiais milteliais. Šis atsitiktinis atradimas buvo šiuolaikinių šaunamųjų ginklų miltelių ir fejerverkų sudedamųjų dalių pirmtakas.

Pirminiai fejerverkų šou buvo gana paprasti

Nors dabar oficialūs pirotechnikos renginiai jau yra paremti milteliniais fejerverkais, jie anuomet greičiausiai nebūtų patenkinę šiuolaikinio vartotojo poreikių. Kinai į fejerverkus nepridėdavo spalvų ir dar nebuvo sukūrę fejerverkų, kurie būtų galėję išskrieti aukštai į dangų, todėl fejerverkų pasirodymai neapšvietė dangaus. Jie tiesiog mėtė bambuke ar popieriuje supakuotą mišinį į ugnį, kur jis užsidegdavo ir sukeldavo virtinę sprogimų, panašių į šiuolaikinių petardų sprogimus.

Kinai fejerverkus naudojo dvasinių apeigų metu

Iš pradžių kinai juodųjų miltelių fejerverkus naudojo ne pramogai, o dvasinėms apeigoms. Tai buvo panašu į jų senovės pirmtakų, kurie prieš daugelį amžių naudojo oru pripildytus bambukinius fejerverkus piktosioms dvasioms atbaidyti, pasitelkiamas priemones.

Fejerverkai turi karines šaknis

Neilgai trukus kontroliuojamų sprogimų koncepcija sudomino karo taktikus, o 1200 metais kinai išrado raketines patrankas. Šie prietaisai naudojo juodus miltelius, kad į artėjančius priešus paleistų sviedinius. Tačiau ši mirtina technologija taip pat leido į dangų leisti fejerverkus, todėl neilgai trukus pasirodė pirmieji fejerverkų šou.

Europiečiai fejerverkus pritaikė pramogoms

Naujajai karinei technikai paplitus į Vakarus, raketinės patrankos virto artilerijos patrankomis ir rankinėmis muškietomis. Europiečiai perėmė ne tik ginklus, bet ir fejerverkus. Jie ėmė naudoti šią technologiją ir rengti sudėtingus šou, skirtus religinėms šventėms, karinėms pergalėms ir karališkoms šventėms švęsti - pirmą kartą istorijoje fejerverkai tapo vakarėlių dalimi.

Nuo 1776 m. fejerverkai visada buvo Liepos 4-osios šventės dalis

Smitsono muziejus išspausdino laiško, kurį 1776 m. liepos 2 d., likus dviem dienoms iki Nepriklausomybės deklaracijos pasirašymo, būsimasis prezidentas Džonas Adamsas parašė savo žmonai, ištraukas. Jis rašė, kad, jo manymu, reikia surengti didžiulę šventę ir kad į ją turėtų būti įtraukti fejerverkai, nors jis juos vadino „iliuminacijomis“. Adamsui buvo pagaminti jo pageidauti fejerverkai, ir nuo to laiko jie tapo glaudžiai susiję su Nepriklausomybės švente.

Amerikiečiai sunaudoja tonas fejerverkų

APA duomenimis, 2020 m. buvo panaudota apie 8,5 mln. tonas fejerverkų. Tačiau tai tik lašas jūroje, palyginti su 183,5 mln. tonų fejerverkų, kurie buvo panaudoti per tą patį laikotarpį visame pasaulyje.

Vartotojai naudoja daugiau fejerverkų, nes mažėja parodomųjų fejerverkų naudojimas

Fejerverkų naudojimas bėgant metams labai sparčiai auga. Jei lygintume 2020 m. sunaudotų fejerverkų kiekį, kuris yra lygus 183,5 mln. tonų, su 2000 m., kuomet buvo panaudotos tik 69 tonos fejerverkų, matome akivaizdų skirtumą. Per tą laiką parodomųjų fejerverkų (profesionalių šou, kuriuose naudojama gerokai daugiau sprogstamųjų medžiagų nei buitiniuose fejerverkuose) naudojimas sumažėjo daugiau nei perpus - nuo 23 mln. tonų 2000 m. iki 8,5 mln. tonų 2020 m. Tačiau vartotojai per tą patį laikotarpį sunaudojo nuo 46 mln. tonų iki 175 mln. tonų.

Fejerverkai yra legalūs didžiojoje JAV dalyje

APA duomenimis, visose JAV valstijose ir Vašingtone leidžiama naudoti kai kuriuos arba visus fejerverkus, kurie yra legalūs federaliniu lygmeniu, išskyrus vieną. Masačusetse draudžiami visi fejerverkai, o Ilinojaus, Ohajo ir Vermonto valstijose leidžiama naudoti tik silpnesnius gaminius.

Fejerverkai yra milijardų eurų vertės verslas

APA teigimu, „per pastarąjį pusantro dešimtmečio JAV fejerverkų pramonė neregėtai išaugo“. 2000 m. pajamos iš fejerverkų demonstravimo ir naudojimo sudarė atitinkamai 50,6 mln. ir 102 mln. USD. 2020 m. šie skaičiai siekė 18,7 mln. ir 385,8 mln. USD. Organizacija šį pakilimą sieja su rugsėjo 11-ąja ir fejerverkų technologijų pažanga tūkstantmečio pradžioje.

2019 m. sumušti du fejerverkų rekordai

Al Marjan sala Ras Al Khaimah mieste Jungtiniuose Arabų Emyratuose 2019-ųjų pradžią pradėjo galbūt didžiausiu fejerverkų šou žmonijos istorijoje. Gineso duomenimis, šou sumušė du rekordus: ilgiausio tiesios linijos fejerverko, kuris tęsėsi 13 kilometrų, ir ilgiausios fejerverkų grandinės, kurią sudarė 11 284 fejerverkai, rekordą. 2020 m. grupė iš Steamboat Springs, Kolorado valstijoje, sumušė rekordą, iššaudama 2 797 kg fejerverką, kuris buvo laikomas didžiausiu istorijoje - jis buvo toks didžiulis, kad jam iššauti buvo pastatytas milžiniškas „minosvaidis“.

Niujorke surengtas didžiausias Amerikoje fejerverkų šou

Macy's liepos 4-osios fejerverkų šou yra didžiausias ir garsiausias tokio pobūdžio renginys Jungtinėse Valstijose. 2021 m. fejerverkai buvo paleisti nuo Bruklino tilto ir kelių baržų. 25 minutes trukusiame šou buvo panaudota daugiau kaip 65 000 fejerverkų, o jų variacijos apėmė riaumojančius drakonus, sidabrinius tvisterius, ūžiančius vilkus ir 488 metrų aukščio krioklį.

Fejerverkai kasmet sužaloja tūkstančius žmonių

Fejerverkai dėl akivaizdžių priežasčių yra potencialiai labai pavojingi – jie sprogsta, dega ir skrieja dideliu greičiu. Vartotojų produktų saugos komisijos (CPSC) duomenimis, 2019 m. per fejerverkų sukeltus nelaimingus atsitikimus 10 000 žmonių buvo sužeisti taip sunkiai, kad jiems prireikė skubios pagalbos.

Yra net keletas mirtinų atvejų

Taip pat 2019 m. per su fejerverkais susijusius incidentus žuvo 12 žmonių. Įskaitant šias 12 mirčių, CPSC apskaičiavo, kad vidutinis mirčių nuo fejerverkų skaičius yra 7,9 mirčių per metus. Iš 12 žuvusiųjų pastaraisiais metais septyni žuvo dėl „netinkamo fejerverkų naudojimo“, dvi mirtys „buvo susijusios su fejerverkų įrenginio gedimu (pavėluotu užsidegimu)“, o trys žuvo „nežinomomis aplinkybėmis“. CPSC savo ataskaitoje pabrėžia, kad įvardyti mirties atvejai nėra vieninteliai ir tikrasis 2019 m. nuo fejerverkų žuvusių žmonių skaičius greičiausiai yra didesnis.

Šaltosios ugnelės nėra saugūs fejerverkai vaikams

Dažnai manoma, kad šaltosios ugnelės yra visiškai nekenksmingos ir saugios alternatyvos fejerverkams, todėl gali būti tinkamos vaikams, nes jos blizga ir švyti, tačiau nesprogsta. Nacionalinės saugos tarybos duomenimis, jos dega ypatingai karštai - apie 2 000 laipsnių temperatūroje - pakankamai karštai, kad išlydytų metalą. Daugelis vaikų patiria sunkius nudegimus nukritus šaltosioms ugnelėms ant kojų arba užsidegus drabužiams.

Dažniausiai sužalojamos galūnės

CPSC duomenimis, daugiau nei pusė visų su fejerverkų naudojimu susijusių traumų patiriama dėl nudegimų, o didžioji dalis (beveik kas trečias atvejis) visų fejerverkų traumų būna susijusios su rankomis ir pirštais. Kiti dažniausiai pasitaikantys sužalojimai yra galvos, veido, ausų ir akių pažeidimai.

Daugiausia sužalojimų patiria vyrai

Daugiausia su fejerverkais susijusių sužalojimų patiria vyrai. CPSC duomenimis, vyrų ir moterų sužeidimai pasiskirsto atitinkamu santykiu - 66/34.

Jauni žmonės yra ypač pažeidžiami

CPSC duomenimis, pusė fejerverkų sukeltų sužeidimų, kurie yra pakankamai rimti, kad juos tektų gydyti skubios pagalbos skyriuje, tenka jaunesniems nei 20 metų amžiaus žmonėms. Jaunesni nei 15 metų vaikai patenka į antrą pagal rizikos lygį grupę - 36 proc. sužeidimų, dėl kurių teikiama skubi pagalba.

Labiausiai tikėtina, kad susižeis vaikai nuo 0 iki 4 metų

CPSC duomenimis, 2019 m. 100 000 gyventojų teko 5,3 sužeidimų, o 4 metų ir jaunesni vaikai patyrė daugiausia fejerverkų sukeltų sužeidimų, kurie buvo gydomi skubios pagalbos skyriuose. Paaugliams nuo 15 iki 19 metų teko antras didžiausias apskaičiuotas rodiklis (4,4 sužalojimų 100 000 žmonių).

Fejerverkai sukelia tūkstančius gaisrų

Nacionalinės priešgaisrinės apsaugos asociacijos duomenimis, 2018 m. fejerverkai sukėlė 19 000 gaisrų, iš jų 17 100 gaisrų lauke, 1 900 statinių gaisrų ir 500 transporto priemonių gaisrų. Šiuose gaisruose žuvo vidutiniškai penki žmonės, buvo sužeisti 46 civiliai ir padaryta žalos už 105 mln. USD. Liepos 4 d. pranešama apie daugiau gaisrų nei bet kurią kitą metų dieną. Atsižvelgiant į sausringas sąlygas ir vis didesnę žalą darančius gaisrus, fejerverkų nereikėtų naudoti vietose, kurios gali lengvai užsidegti.

Fejerverkų įstatymai tampa mažiau griežti

APA duomenimis, nuo 2000 m. bent devynios valstijos savo įstatymus fejerverkų atžvilgiu pavertė mažiau griežtais, o daugelis jų nusprendė įteisinti rankose naudojamus ir ant žemės esančius blyksinčius fejerverkus. Dar aštuonios valstijos nuo 2011 m. liberalizavo jau galiojančius įstatymus.

Apskritai fejerverkai sužeidžia gana retai

Fejerverkai yra juodųjų miltelių tipo sprogstamosios medžiagos, todėl, žinoma, yra pavojingi. Tačiau fejerverkus tikrai galima saugiai ir atsakingai gabenti, laikyti ir naudoti - iš tikrųjų fejerverkai sudaro tik 2,4 % visų įprastų vasaros pramogų lauke, kuriomis užsiima 5-18 metų amžiaus vaikai. Iš tikrųjų daugiau nei pusė visų tokio pobūdžio sužalojimų yra susiję tik su trimis veiklomis, iš kurių nė viena nėra susijusi su fejerverkais: plaukimu, važinėjimu dviračiu ir veikla žaidimų aikštelėse.

TV antenų montavimas ir remontas
Ši naujiena peržiūrėta 3193 kartus. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2025-06-24 19:16:19

Sezonui ruošiasi ir sukčiai: 5 dažniausiai pasitaikantys turistų spąstai

Vasaros metu daugiau keliaujame, tačiau atostogų sezonui ruošiasi ne tik poilsiautojai, bet ir sukčiai. Į ką verta atkreipti dėmesį, kad kelionės neapkartintų finansiniai nuostoliai, pasakoja „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas Linas Sadeckas.
       2025-06-20 09:52:52

Įsigijus naują būstą, atkreipkite dėmesį ir į sprendimus susijusius su elektra

Planuojant įsigyti nuosavą būstą, visuomet atidžiai įvertinama jo vieta: atstumas iki darbo, vaikų darželių ar mokyklų, pati rajono infrastruktūra. Vis dėlto ne mažiau svarbu ir daugybė praktinių dalykų.
       2025-06-13 13:41:27

Nafta brangsta: Izraelio – Irano konflikto kainą mokės visas pasaulis

Izraelis, surengė keliasdešimt oro smūgių ataką prieš Iraną, kuri gali įstumti Artimuosius Rytus į naują karą. Plataus masto atakos taikiniais tapo Irano branduolinė programa, kariniai objektai, buvo nužudyti keli aukščiausio rango vado pareigas ėję Irano karininkai.
       2025-06-07 10:08:51

Prieš protestą – aiški protesto organizatorių pozicija dėl NT mokesčio

Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjunga, reaguodama į Premjero Gintauto Palucko pasisakymus dėl pirmojo būsto neapmokestinimo, šį žingsnį vertina kaip sveikintiną reakciją į visuomenės lūkesčius.
       2025-06-06 10:36:55

Telefonuose – visas gyvenimas: kaip juos apsaugoti keliaujant užsienyje?

Prasidėjusi vasara žymi atostogų kelionių pradžią, kuomet nemaža gyventojų dalis planuoja vykti ilsėtis ar pramogauti į užsienio šalis. Keliautojai vis dažniau daugelį kelionės dokumentų bei kitų svarbių asmeninių duomenų saugo savo išmaniuosiuose telefonuose ar kituose įrenginiuose.
       2025-06-04 16:28:14

Lietuvos pajūryje nebeliko 3G ryšio

Vasaros sezoną pradedančiame Lietuvos pajūryje galutinai išjungta senoji 3G ryšio technologija. Daugiau kaip 20 metų šalyje naudota technologija nuo birželio 3 dienos nebeveikia visoje Klaipėdos apskrityje – Klaipėdos mieste ir rajone, Palangoje, Neringoje, Kretingos, Skuodo ir Šilutės rajonų savivaldybėse.
       2025-05-30 13:32:42

Telefonas – jūsų vaiko saugumo įrankis: ar naudojate šias funkcijas?

Pirmasis telefonas – svarbus žingsnis vaiko gyvenime, tačiau sunkus sprendimas tėvams: kaip užtikrinti, kad įrenginys būtų ne tik patrauklus, bet ir iš tiesų naudingas?
       2025-05-23 12:31:31

Miegas ir nutukimas: glaudus ryšys, apie kurį verta žinoti

Vis daugiau tyrimų rodo, kad miegas ir kūno svoris – glaudžiai susiję. Miego trukmė ir kokybė turi reikšmingą poveikį vaikų sveikatai, ypač nutukimo rizikai. Nutukimas yra būklė, kuri turi įtakos daugeliui organizmo sistemų: širdies ir kraujagyslių bei nervų sistemai, sąnariams ir raumenims.
       2025-05-21 19:32:34

Ryto kava – malonumas ar stresas širdžiai?

Daugeliui mūsų rytas be kavos – ne rytas. Tačiau ar kofeinas visada saugus širdžiai? Kada jis gali būti naudingas, o kada – žalingas? Specialistai pabrėžia: viskas priklauso nuo to, kiek kavos geriame, kaip ją ruošiame ir kaip mūsų organizmas į ją reaguoja.
       2025-05-21 19:26:07

3000 eurų už kompiuterį – ir vis tiek lėtas? IT ekspertas paaiškina klaidas

Ar gali jūsų 3000 eurų vertės garsaus prekės ženklo kompiuteris dirbti lėčiau nei kolegos įrenginys, kainavęs 800 eurų? Deja, bet gali. Ir dėl to kalta ne technologinė įranga, o mūsų blogi įpročiai.
       2025-05-17 12:34:20

Išmanusis televizorius ar televizorius su dirbtiniu intelektu

Televizorių technologijos nuolat tobulėja ir namų pramogos tampa vis labiau personalizuotos. Jau nesame tik pasyvūs žiūrovai – naujosios technologijos siūlo individualizuotą turinį, pritaiko vaizdo ir garso kokybę, leidžia bendrauti pasitelkiant išmaniuosius asistentus.
       2025-05-17 12:26:49

Netrukus Lietuvoje bus visiškai išjungtas 3G ryšys

„Bitė“ birželį pradės senosios 3G ryšio technologijos išjungimą. Iki šių metų pabaigos Lietuvoje bus visiškai išjungtas šis senosios technologijos ryšys. Beveik 20 metų naudotą mobiliojo ryšio technologiją keičia naujesnės kartos 4G ir 5G ryšys.
       2025-05-10 16:24:20

Dirbtinis intelektas kyla – o kur mūsų inžinierių karta?

Skaitmenizacija, automatizacija, robotika ir dirbtinis intelektas iš esmės keičia pramonės veidą, o kartu – ir inžinieriaus vaidmenį joje. Jei anksčiau pramonės įmonei pakakdavo šaltkalvio mechaniko ir elektriko, tai dabartiniai reikalavimai inžinieriui – kur kas didesni.
       2025-05-09 11:04:58

Moderni, šiuolaikinė gamyba neįmanoma be inžinerijos

Skaitmenizacija, automatizacija, robotika ir dirbtinis intelektas iš esmės keičia pramonės veidą, o kartu – ir inžinieriaus vaidmenį joje. Jei anksčiau pramonės įmonei pakakdavo šaltkalvio mechaniko ir elektriko, tai dabartiniai reikalavimai inžinieriui – kur kas didesni.
       2025-05-07 18:39:16

Atskleidė, koks darbas būtų Z kartos košmaras

Privalomas darbas biure nuo 8 iki 17 val., viršvalandžiai, rutininės užduotys, nuolatinė kontrolė ir neaiški darbo prasmė. Šias sąlygas siūlantys darbdaviai gali neabejoti – didžioji dalis Z kartos atstovų nuo tokio darbo bėgs neatsisukdami.
       2025-04-30 15:18:43

Paauglį užklupo aistra: kaip degti, bet nesudegti?

Brendimui įsibėgėjus paauglio gyvenime aistra užgriežia pirmuoju smuiku. Čia kyla dilema – laisvai mėgautis tuo, kas duota gamtos, ar lėtinti greitį, kad staigus gyvenimo posūkis neišmestų į šalikelę?
       2025-04-25 18:45:47

Ką apie pinigus byloja liaudies išmintis ir ką sako ekspertai?

Apie pinigus egzistuoja daugybė patarlių ir posakių, kurie yra įsitvirtinę giliai mūsų sąmonėje. Turbūt kiekvienas yra girdėjęs posakius „laikas – pinigai“, „šykštus moka du kartus“ ir daugelį kitų.
       2025-04-25 18:38:09

Besaikės saulės vonios – kelias į melanomą: deginimąsi reikėtų pamiršti

Nors melanoma tarp vyrų yra trečias pagal paplitimą vėžys, o tarp moterų – antras, į saulės spindulius neretai numojame ranka. Dažnas ne tik neskuba teptis apsauginėmis priemonėmis, bet ir ilgiausiai deginasi, tepasi įdegį stiprinančiais aliejais.
       2025-04-25 18:33:42

Įspėjo naudojančius „Skype“ – turite mažai laiko pereiti prie kitos programėlės

Gegužės 5 d. viena pirmųjų vaizdo skambučių ir susirašinėjimo programėlių – „Skype“ bus išjungta visiems laikams. „Microsoft“ oficialiai nutraukia programos veikimą ir ragina žmones pereiti prie kitų nemokamų sprendimų.
       2025-04-23 12:13:43

Lošimų reklamai – stop ženklas: kas pasikeis ir kodėl tai svarbu?

Praeitų metų pabaigoje Seimas žengė ryžtingą žingsnį – pritarė reikšmingiems Azartinių lošimų įstatymo pakeitimams, kurie jau nuo 2025 m. liepos 1 d. iš esmės pakeis lošimų reklamos taisykles Lietuvoje.
       2025-04-18 15:02:51

Ar darbdavys turi teisę naudoti darbuotojo atvaizdą reklamuojant paslaugas?

Šių dienų socialinių tinklų tendencijos - verslininkai vis dažniau į parduodamų prekių ir paslaugų reklamas įtraukia savo darbuotojus. Šios tendencijos šalutinis efektas – nutraukus darbo sutartį, darbuotojai įprastai nenori, kad jis pats ir jo atvaizdas būtų siejamas su konkrečia įmone ir jos produktais.
       2025-04-18 14:55:19

Būsto kainos ir vėl gali kilti: ką daryti laukiantiems dar mažesnių palūkanų?

Europos Centrinis Bankas šiais metais jau ne kartą mažino bazinę palūkanų normą, o naujausių žinių dėl pokyčių turėtume sulaukti jau balandžio 17 dieną. Planuojančius būsto paskolą tai skatina viltis, kad ši data reikš dar vieną palūkanų normos sumažėjimą.
       2025-04-18 14:44:54

Kodėl kartojame tėvų klaidas, nors pažadame sau būti kitokie?

Ar pagaunate save sakant ar darant tai, ką sakydavo ar darydavo jūsų tėvai – nors sau kartojote, kad elgsitės kitaip? Pavyzdžiui, kitaip bendrausite su partneriu (-e) ir auginsite vaikus, niekada jų nekontroliuosite, visada mylėsite?
       2025-04-18 14:32:28

Odai, širdžiai ir energijai palankiausi vaisiai: kuriuos rinktis ir kodėl?

Daliai žmonių vaisiai ir uogos – ne tik gaivus užkandis ar desertas, bet ir svarbi kasdienio maisto dalis: nuo rytinių glotnučių, spalvingų salotų ar ingredientų pagrindiniuose patiekaluose.
       2025-04-18 14:26:04

Atostogos svetur: dažna klaida, dėl kurios permokate atsiskaitydami kortele

Atėjus pavasariui vis dažniau planuojame išvykas svetur. „Luminor“ banko kasdienės bankininkystės vadovė Aušrinė Mincienė primena – keliaujant į ne euro zonos šalis atsiskaitymo banko kortele metu verta pasirinkti vietinę valiutą.
       2025-04-18 14:21:38

Apie perdegimo prevenciją: poilsis turi būti tikras, o ne apsimestinis

Ar jums pažįstama situacija, kai prabudę ryte jaučiatės nepailsėję, atostogaudami vis dirsčiojate į mobilųjį telefoną, o jaukiausių metų švenčių šurmulys virsta nerimu?
       2025-04-16 11:26:03

Kraustotės į naują būstą? Kokių su elektra susijusių klausimų reikėtų nepamiršti

Naujo būsto pirkimas – jaudinanti ir džiugi patirtis, tačiau už jos slypi ir daugybė praktinių klausimų, į kuriuos reikia atsakyti, kad gyvenimas būtų kuo patogesnis. Vienas tokių – elektros tiekimas ir energijos valdymo sprendimai.
       2025-04-16 11:23:16

Ar žinote, kur kreiptis nemokamos pagalbos susirgus per šventes?

Šeimos medicinos įstaigos jose prirašytiems gyventojams turi užtikrinti, kad šeimos gydytojo komandos paslaugas jie galėtų gauti 12 valandų per dieną, 5 darbo dienas per savaitę.
       2025-04-12 10:10:31

Auksiniai antrankiai. Ar ne per daug aukojame dėl pinigų?

Šiandien profesinėje aplinkoje vis dažniau girdima metafora „auksiniai antrankiai“. Kai kurie darbdaviai, dažniausiai startuoliai, stengiasi paskatinti nuomonę, kad darbuotojai, norintys pakeisti darbo vietą ar netgi karjeros kryptį, rizikuoja prarasti per daug, ir todėl šie geriau renkasi likti.
       2025-04-09 15:51:33

Vogti kaip į darbą: kaip vagystės iš parduotuvių maitina šešėlinę rinką

Vagystės iš parduotuvių – ne pavieniai nusikaltimai, o įsitvirtinęs, organizuotas ir paplitęs reiškinys. Pavogtos prekės atsiduria šešėlinėje rinkoje – dėl to nuostolių patiria ne tik verslas, bet ir valstybė: mažėja biudžeto pajamos, o teisėsaugos pareigūnai priversti skirti daug laiko pasikartojantiems iškvietimams ir protokolų pildymui.
    Daugiau ankstesnių naujienų:  1  2  3  4  5  6  7  8  9
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.