Naujienos

Kokia ateitis laukia elektroninių ryšių sektoriaus?

2023-11-15 14:02:54

Elektroninių ryšių sektorius yra inovacijų ir pažangos variklis, kurio reglamentavimas turi atliepti jam keliamus tikslus ir prisitaikyti prie rinkos tendencijų, teigiama Europos Komisijos įžvalgose, parengtose apibendrinus konsultacijos metu gautas daugiau nei 400 nuomonių.

Inovacijos ir efektyvios investicijos

Pažanga neatsiejama nuo inovacijų ir efektyvių investicijų. Tam turi būti sudarytos teisinės prielaidos plėtoti naujos kartos tinklus, o senosios technologijos turi užleisti vietą naujosioms. Europos Sąjungoje šiuo metu svarstomas teisinis mechanizmas – Gigabitinės infrastruktūros aktas, kuris, tikimasi, leis užtikrinti paprastesnes ir trumpesnes administracines procedūras plėtojant naujos kartos tinklus.

„Investicijų skatinimo pareiga neturi gulti vien tik ant rinkos pečių, todėl svarbus vaidmuo tenka ir pačioms valstybėms narėms. Lietuvoje Valstybės pažangos plane skaitmeninei transformacijai numatoma skirti virš 700 mln. Eur, iš jų skaitmeninio dešimtmečio tikslams – virš 660 mln. Eur, tačiau pagrindinis iššūkis Lietuvai bus užtikrinti investicijų efektyvumą, – teigia Indrė Jurgelionienė, RRT vyriausioji patarėja. – Dėl to svarbu ne tik skatinti sklandžią infrastruktūros plėtrą, bet ir užtikrinti, kad šia infrastruktūra teikiamomis elektroninių ryšių paslaugomis būtų faktiškai naudojamasi.“

Pavyzdžiui, vienas ES skaitmeninio dešimtmečio tikslų – užtikrinti, kad „visi galutiniai naudotojai fiksuotoje vietoje yra gigabitinio tinklo aprėptyje iki tinklo galinio taško, ir apgyvendintose vietovėse veikia naujos kartos belaidžiai didelės spartos tinklai, t.y. bent 5G“.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos užsakymu atliktoje studijoje „Gairės Lietuvos skaitmeninio dešimtmečio planui parengti“ akcentuojama, kad Lietuva turėtų pasiekti šį tikslą, tačiau nacionalinė strategija turi užtikrinti naudą galutiniams naudotojams, kurių tankumas Lietuvoje pasiskirsto gana netolygiai.

„Žinant, kad Lietuvoje 32 procentai gyventojų gyvena kaimo vietovėse, ir šis procentas nuosekliai mažėja, tikslo įgyvendinimas turi būti koordinuojamas ne tik su skaitmeninio dešimtmečio tikslais, tačiau ir su atskirties mažinimo iniciatyvomis – regioniniais projektais ir pan.“, – mano I. Jurgelionienė.

Kliūtys pažangai ir investicijoms

Fragmentuotas elektroninių ryšių sektorius, dažnai priklausomas nuo nacionalinių ES narių aplinkybių, trukdo investicijoms ir pakankamai pažangai. Pagal Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos ataskaitą „Ateities ryšių reguliuotojai“, reguliavimas turi keistis atsižvelgiant į technologinę pažangą, prioritetas turėtų būti teikiamas principais, o ne konkrečiais reikalavimais grįstam reglamentavimui, skatinamas holistinis požiūris.

„Deja, tai, kad perkėlus ES direktyvines nuostatas į nacionalinę teisę, reikalavimai atskirose valstybės narėse skiriasi, gali tapti pagrindiniu kliuviniu, formuojant nuoseklią vidaus rinką ES. Rinkos dalyviams veikiant keliose ES šalyse, reglamentavimo skirtumai tampa tikru iššūkiu“, – įsitikinusi RRT ekspertė. Pasak I. Jurgelionienės, apsisprendžiant dėl principais grįsto reglamentavimo, ypač svarbus tampa tarpvalstybinis bendradarbiavimas, siekiant užtikrinti nuoseklų sektoriaus reglamentavimą, tačiau išvengiant perteklinio reguliavimo.

Dar viena iš Europos Komisijos keliamų idėjų – Europinio investicinio fondo steigimo galimybė. Jo tikslas – mažinti infrastruktūros plėtros skirtumus tarp ES narių ir užtikrinti investicijų į elektroninių ryšių tinklus efektyvumą.

„Visgi tokio pobūdžio priemonės įgyvendinimas turi būti vertinamas atsargiai, ir, antrinant Europos elektroninių ryšių reguliuotojų institucijos (BEREC) išsakytai pozicijai, turi būti aiškiai apibrėžti tokios priemonės tikslai, aiški metodika, identifikuoti subjektai, prisidedantys prie fondo, bei naudos gavėjai. Tai ypač svarbu, vertinant skirtingus ES narių dydžius, gyventojų kiekį, tankumą, finansines galimybes, taip pat poveikį vartotojams ir konkurencinei aplinkai“, – vardija I. Jurgelionienė.

Saugumo klausimai

Kitas svarbus aspektas – saugumas ir tinklų atsparumas nėra vien tik nacionalinis ES narių klausimas.

„Reikia didesnio koordinavimo ES mastu, norint apsisaugoti nuo nepageidaujamo neigiamo išorinio poveikio. Pastaruoju metu saugumo klausimai buvo įtraukti į ES ir nacionalines darbotvarkes. Plėtojant elektroninių ryšių infrastruktūrą, reikia apgalvoti, kaip apsisaugoti nuo veiksnių, didinančių tinklų, informacijos, perduodamos tinklais, konfidencialumo ir vientisumo, pažeidžiamumo riziką“, – aiškina RRT ekspertė.

Jos teigimu, Lietuvoje šis aspektas buvo ypač aktualus, RRT vykdant radijo dažnių, naudojamų 5G technologijai, aukcionus. Aukcionų sąlygose buvo įtrauktos papildomos nuostatos, siekiant užtikrinti tinkluose naudotinos įrangos atitiktį nacionalinio saugumo reikalavimams.

„Tačiau ES svarbus ne tik nacionalinis, bet ir europinis saugumas, ypač diegiant naujos kartos tinklus. Toks požiūris be galo reikšmingas mažoms valstybėms, taip pat pasienio valstybėms, kurioms bendra ES pozicija leistų užtikrinti tinklų atsparumo aukštą lygį, mažintų nedraugiškų šalių poveikį, taip pat prisidėtų prie atskirties mažinimo“, – pabrėžia I. Jurgelionienė, RRT vyriausioji patarėja.

Ši naujiena peržiūrėta 3499 kartus. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2023-12-11 21:08:45

Ketvirtoji pramonės revoliucija: kova dėl kvalifikuotos darbo jėgos

Dažnai girdimas naratyvas, jog prasidėjusi ketvirtoji pramonės revoliucija, kitaip dar vadinama Pramone 4.0, sumažins gamybos darbuotojų poreikį iki minimumo. Tačiau bent šiandien realybė yra kitokia.
       2023-12-11 15:36:02

„ChatGPT“ jau turi rimtą konkurentą: sugebės pranokti ir atsakymais, ir saugumu?

Šių metų lapkritį bene populiariausio dirbtinio intelekto (DI) įrankio „ChatGPT“ naudotojų skaičius pasiekė 180 milijonų žmonių, o vien per spalį jame buvo apsilankyta daugiau kaip 1,7 milijardo kartų.
       2023-12-08 19:21:36

Ką apie dizainų ir idėjų apsaugą turėtų žinoti smulkiojo verslo atstovai

Neretai mugėse matome rankų darbo gaminius, kurie tarsi primena žinomų gaminių dizainus: panašios formos odos gaminiai, panašūs rūbų modeliai ar detalės. Natūraliai kyla klausimas, ar juos kuriant nepasinaudota kažkieno kito intelektine nuosavybe?
       2023-12-08 17:47:11

Sukčių apgaulės – Holivudo aktoriai, astronautai neturi pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kibte kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus.
       2023-12-08 17:37:30

Nesigėdyti prostatos vėžio

„Didžioji dalis profilaktinių patikrų prasideda nuo kokio nors neskausmingo testo. Profilaktinės patikros dėl prostatos vėžio atveju tai yra paprastas kraujo paėmimas iš venos“, – sako Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriaus gydytojas urologas (onkologas) doc. dr. Aušvydas Patašius.
       2023-12-08 17:26:47

D. Nausėdienė Suvalkų lietuvių mokyklos atidaryme: Lietuva ten, kur yra lietuvių

Pirmoji ponia Diana Nausėdienė penktadienį Lenkijoje dalyvavo Suvalkų lietuvių pagrindinės mokyklos atidarymo ceremonijoje.
       2023-12-08 08:55:48

Išmani kalėdinė dovana vaikui: kaip išsirinkti ir į ką atkreipti dėmesį?

Prasidėjus šventinių dovanų pirkimo maratonui dalis tėvų svarsto galimybę Kalėdų proga padovanoti savo vaikams išmanųjį įrenginį. Akivaizdu, kad išmanusis telefonas vaikams gali suteikti ne tik nuolatinį ryšį su tėvais, bet ir papildomų mokymosi galimybių, daugiau laisvės pramogoms.
       2023-12-07 20:04:07

Ar tikrai įmanoma sutaupyti naudotą automobilį užsienyje perkant savarankiškai?

Prekyba naudotais automobiliais nėra hobis ar laisvalaikio praleidimo būdas, todėl kiekvienas pardavėjas pirmiausia tikisi ir siekia iš to uždirbti.
       2023-12-07 19:36:48

Vilniuje bus įrengtas butas, kurio interjerą sukūrė dirbtinis intelektas

Vilniuje bus įrengtas pirmasis butas Baltijos šalyse, kurio interjerą sukūrė dirbtinis intelektas. Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ Vilniuje įrengs pirmąjį butą Baltijos šalyse, kurio interjeras sukurtas pasitelkiant dirbtinį intelektą (DI).
       2023-12-07 15:06:42

Atsisveikinimas su darbuotoju: neieškokite pigesnių būdų

Dinamiškoje darbo rinkoje išvengti darbuotojų atleidimų sudėtinga. Neretai atsisveikinimas su darbuotoju perauga į darbo ginčą, o šis vėliau nukeliauja ir į teismą.
       2023-12-06 16:41:12

Skaitmenizuota logistika: kuria ateities krovinių pervežimo standartus

Ne vieną dešimtmetį logistikos sektoriuje veikiančios bendrovės ieško tinkamų būdų optimizuoti veiklos procesus tam, kad galėtų išspręsti pagrindines efektyvumo, saugumo ir bendros veiklos tvarumo problemas.
       2023-12-06 08:19:40

„iPhone“ žinutės netrukus atrodys kitaip: pokyčius paskatino konkurentai

Ar kada nors pastebėjote, kad vienos į jūsų „iPhone“ ateinančios žinutės yra mėlynos spalvos, o kitos – žalios? Taip yra todėl, kad mėlynai žymimos iš kitų „iPhone“ ateinančios „iMessage“ žinutės, o žalia spalva pažymėtos iš „Android“ įrenginių ateinančios įprastos SMS ar MMS žinutės, kurios neturi papildomų funkcionalumų.
       2023-12-05 20:08:13

Ir žiemai prasidėjus galima šildytis taupiau: 10 praktinių patarimų

Žiemai įgaunant pagreitį ir temperatūrai nukritus žemiau nulio, pastatams šildyti reikia didesnio šilumos kiekio, o tai reiškia ir didesnes šildymo sąskaitas. Vis tik nereikėtų nuleisti rankų – dar galite atlikti keletą nesudėtingų, tačiau efektyviai taupyti šilumą padedančių veiksmų.
       2023-12-05 14:51:51

Tyrimas: kokį NT kainų likimą prognozuoja gyventojai?

Nors nekilnojamo turto (NT) rinka atrodo aprimusi, dauguma šalies gyventojų mano, kad butai brangs –atskleidė NT plėtros bendrovės „Omberg group“ užsakymu atliktas tyrimas. Ar tokios gyventojų prognozės NT rinkai sparčiai kintančioje ekonominėje aplinkoje gali išsipildyti?
       2023-12-05 14:36:07

Kiek elektros sunaudoja kalėdinės girliandos: suma gali siekti kelis šimtus

Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą.
       2023-12-05 14:27:28

Ko nepamiršti vykstant slidinėti – 4 svarbiausi patarimai keliaujantiems

Netrukus startuosiantis slidinėjimo sezonas primena, kad jau visai greitai šalies oro uostus užplūs lagaminais su slidėmis ir kita šio žiemos sporto įranga nešini keliautojai.
       2023-12-04 18:00:28

VU ekspertai iš palydovinių duomenų atskleidė atakų Gazoje mastą

Palydovinėms technologijoms radikaliai keičiant karinių veiksmų ir konfliktų regionų stebėseną, atvirųjų duomenų amžiuje anksčiau ribota informacija šiuo metu yra nesunkiai pasiekiama, o beveik realiu laiku prieinami aukštos ir vidutinės raiškos palydoviniai vaizdai naudojami ne tik žvalgybos tikslais, bet ir kovojant su plačiai paplitusia dezinformacija.
       2023-12-04 17:49:20

5G ryšio plėtra viršijo lūkesčius: abonentai jau skaičiuojami milijardais

Pasaulinės 5G plėtros šiemet nesugebėjo sulėtinti nei ekonominiai iššūkiai, nei geopolitiniai neramumai. Neseniai paskelbto „Ericsson Mobility Report“ tyrimo duomenimis, 2023 m. penktos kartos tinklas visoje planetoje pasipildė daugiau, nei 600 milijonų, naujų abonentų bei viršijo net optimistiškiausias analitikų prognozes.
       2023-12-04 09:48:27

Baltijos šalių BVP ateinančiais metais vėl turėtų augti

Ateities tendencijų rodikliai atskleidžia kontrastingas Baltijos regiono ekonomikos prognozes. Lietuvoje ekonominis aktyvumas pradėjo didėti daugiausia dėl stiprėjančio optimizmo gamybos sektoriuje.
       2023-12-01 19:10:00

Lietuviai rudenį keliavo kitaip: prioritetas egzotinėms kryptims

Rudenį lietuviai keliavo mažiau, nei vasarą, o labiausiai aktyvumu išsiskyrė spalio 30 d. – lapkričio 5 d. laikotarpis, kai šalyje vyko moksleivių atostogos.
       2023-12-01 16:05:21

Dirbtinis intelektas mokykloje: kam su juo kovoti, jei galime išnaudoti?

Mūsų pasaulis yra ankstyvojoje technologinės revoliucijos stadijoje. Prognozuojama, kad dirbtinis intelektas (DI), kurį įgalina tokie didžiuliai generatyvinės kalbos modeliai kaip „ChatGPT“, pakeis beveik visas visuomenės gyvenimo sritis.
       2023-12-01 09:12:13

Varnikuose atidaryta išskirtinė mineralinio vandens biuvetė

Lapkričio 30 dieną Varnikų kaime, netoli pažintinio tako, atidaryta mineralinio vandens biuvetė su Trakų Dievo Motinos koplytėle. Jos statybos projektui buvo pritarta š. m. rugpjūčio 23 dieną vykusio Trakų rajono savivaldybės tarybos posėdžio metu.
       2023-12-01 08:47:19

Darbo ir laisvalaikio balanso nebuvimas – žala darbuotojo sveikatai, ekonomikai

Jei darbas kelia dažną nuovargį, o atliekant kasdienes užduotis nuolat kankina abejonės, gali būti, kad jus kankina perdegimas. Brangiai jis kainuoja ne tik emociškai, bet ir finansiškai.
       2023-11-30 20:41:39

Kodėl JAV ekonomika neauga taip greitai kaip anksčiau?

Remiantis naujausiais rodikliais, panašu, kad euro zonos verslo nuotaikos stabilizavosi, o vangumas JAV būsto rinkoje ir kiti veiksniai slopina JAV ekonomikos augimą.
       2023-11-30 20:35:01

5 esminės taisyklės, kaip skalbti drabužius ir užtikrinti skalbyklės efektyvumą

Skalbimas – tai namų ruošos darbas, kurį atliekame kiekvieną savaitę. Tačiau atliekant šią, iš esmės paprastą užduotį, rekomenduojama laikytis tam tikrų taisyklių.
       2023-11-30 12:06:31

Ar pasauliui pavyks iki 2030-ųjų galutinai įveikti ŽIV ir AIDS epidemiją?

Kada tapsime karta be AIDS? Šį klausimą, gruodžio 1-ąją minėdami Pasaulinę AIDS dieną, užduoda tiek ŽIV infekuotieji, tiek šioje srityje dirbantys specialistai. Deja, pasak jų, Lietuvai iki šio tikslo dar reikia gerokai pasitempti.
       2023-11-30 11:58:40

Ką verta žinoti, siekiant karjeros naujoje komandoje?

Pradėti karjerą po studijų baigimo arba pereiti į naują komandą gali būti nedrąsu, ypač kai jautiesi visiškai „žalias“. Tačiau už viso to slypi daugybė galimybių augti ir tobulėti.
       2023-11-28 16:42:27

Sužavėkite aplinkinius: šventinio stalo dekoro ir serviravimo tendencijos

Iki Kalėdų liko mažiau nei mėnuo, todėl neišvengiamai pradedame galvoti apie dovanas artimiesiems, Kalėdų eglutės puošybą, jaukias dekoracijas.
       2023-11-28 16:40:14

Slidinėjimo profesionalas pataria, kaip pasiruošti žiemos atostogoms kalnuose

Per pastarąjį dešimtmetį susidomėjimas žiemos sportu Lietuvoje smarkiai išaugo. Šią tendenciją patvirtina ir kelionių organizatoriai.
       2023-11-28 16:37:04

Kas yra „VoLTE“ ir „VoWiFi“ technologijos bei kokį iššūkį jos sprendžia?

Per pastaruosius kelis dešimtmečius telekomunikacijų pasaulyje įvyko net keletas revoliucinių pokyčių, o vieni svarbiausių yra susiję su balso technologijomis.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.