Naujienos

Kokia ateitis laukia elektroninių ryšių sektoriaus?

2023-11-15 14:02:54

Elektroninių ryšių sektorius yra inovacijų ir pažangos variklis, kurio reglamentavimas turi atliepti jam keliamus tikslus ir prisitaikyti prie rinkos tendencijų, teigiama Europos Komisijos įžvalgose, parengtose apibendrinus konsultacijos metu gautas daugiau nei 400 nuomonių.

Inovacijos ir efektyvios investicijos

Pažanga neatsiejama nuo inovacijų ir efektyvių investicijų. Tam turi būti sudarytos teisinės prielaidos plėtoti naujos kartos tinklus, o senosios technologijos turi užleisti vietą naujosioms. Europos Sąjungoje šiuo metu svarstomas teisinis mechanizmas – Gigabitinės infrastruktūros aktas, kuris, tikimasi, leis užtikrinti paprastesnes ir trumpesnes administracines procedūras plėtojant naujos kartos tinklus.

„Investicijų skatinimo pareiga neturi gulti vien tik ant rinkos pečių, todėl svarbus vaidmuo tenka ir pačioms valstybėms narėms. Lietuvoje Valstybės pažangos plane skaitmeninei transformacijai numatoma skirti virš 700 mln. Eur, iš jų skaitmeninio dešimtmečio tikslams – virš 660 mln. Eur, tačiau pagrindinis iššūkis Lietuvai bus užtikrinti investicijų efektyvumą, – teigia Indrė Jurgelionienė, RRT vyriausioji patarėja. – Dėl to svarbu ne tik skatinti sklandžią infrastruktūros plėtrą, bet ir užtikrinti, kad šia infrastruktūra teikiamomis elektroninių ryšių paslaugomis būtų faktiškai naudojamasi.“

Pavyzdžiui, vienas ES skaitmeninio dešimtmečio tikslų – užtikrinti, kad „visi galutiniai naudotojai fiksuotoje vietoje yra gigabitinio tinklo aprėptyje iki tinklo galinio taško, ir apgyvendintose vietovėse veikia naujos kartos belaidžiai didelės spartos tinklai, t.y. bent 5G“.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos užsakymu atliktoje studijoje „Gairės Lietuvos skaitmeninio dešimtmečio planui parengti“ akcentuojama, kad Lietuva turėtų pasiekti šį tikslą, tačiau nacionalinė strategija turi užtikrinti naudą galutiniams naudotojams, kurių tankumas Lietuvoje pasiskirsto gana netolygiai.

„Žinant, kad Lietuvoje 32 procentai gyventojų gyvena kaimo vietovėse, ir šis procentas nuosekliai mažėja, tikslo įgyvendinimas turi būti koordinuojamas ne tik su skaitmeninio dešimtmečio tikslais, tačiau ir su atskirties mažinimo iniciatyvomis – regioniniais projektais ir pan.“, – mano I. Jurgelionienė.

Kliūtys pažangai ir investicijoms

Fragmentuotas elektroninių ryšių sektorius, dažnai priklausomas nuo nacionalinių ES narių aplinkybių, trukdo investicijoms ir pakankamai pažangai. Pagal Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos ataskaitą „Ateities ryšių reguliuotojai“, reguliavimas turi keistis atsižvelgiant į technologinę pažangą, prioritetas turėtų būti teikiamas principais, o ne konkrečiais reikalavimais grįstam reglamentavimui, skatinamas holistinis požiūris.

„Deja, tai, kad perkėlus ES direktyvines nuostatas į nacionalinę teisę, reikalavimai atskirose valstybės narėse skiriasi, gali tapti pagrindiniu kliuviniu, formuojant nuoseklią vidaus rinką ES. Rinkos dalyviams veikiant keliose ES šalyse, reglamentavimo skirtumai tampa tikru iššūkiu“, – įsitikinusi RRT ekspertė. Pasak I. Jurgelionienės, apsisprendžiant dėl principais grįsto reglamentavimo, ypač svarbus tampa tarpvalstybinis bendradarbiavimas, siekiant užtikrinti nuoseklų sektoriaus reglamentavimą, tačiau išvengiant perteklinio reguliavimo.

Dar viena iš Europos Komisijos keliamų idėjų – Europinio investicinio fondo steigimo galimybė. Jo tikslas – mažinti infrastruktūros plėtros skirtumus tarp ES narių ir užtikrinti investicijų į elektroninių ryšių tinklus efektyvumą.

„Visgi tokio pobūdžio priemonės įgyvendinimas turi būti vertinamas atsargiai, ir, antrinant Europos elektroninių ryšių reguliuotojų institucijos (BEREC) išsakytai pozicijai, turi būti aiškiai apibrėžti tokios priemonės tikslai, aiški metodika, identifikuoti subjektai, prisidedantys prie fondo, bei naudos gavėjai. Tai ypač svarbu, vertinant skirtingus ES narių dydžius, gyventojų kiekį, tankumą, finansines galimybes, taip pat poveikį vartotojams ir konkurencinei aplinkai“, – vardija I. Jurgelionienė.

Saugumo klausimai

Kitas svarbus aspektas – saugumas ir tinklų atsparumas nėra vien tik nacionalinis ES narių klausimas.

„Reikia didesnio koordinavimo ES mastu, norint apsisaugoti nuo nepageidaujamo neigiamo išorinio poveikio. Pastaruoju metu saugumo klausimai buvo įtraukti į ES ir nacionalines darbotvarkes. Plėtojant elektroninių ryšių infrastruktūrą, reikia apgalvoti, kaip apsisaugoti nuo veiksnių, didinančių tinklų, informacijos, perduodamos tinklais, konfidencialumo ir vientisumo, pažeidžiamumo riziką“, – aiškina RRT ekspertė.

Jos teigimu, Lietuvoje šis aspektas buvo ypač aktualus, RRT vykdant radijo dažnių, naudojamų 5G technologijai, aukcionus. Aukcionų sąlygose buvo įtrauktos papildomos nuostatos, siekiant užtikrinti tinkluose naudotinos įrangos atitiktį nacionalinio saugumo reikalavimams.

„Tačiau ES svarbus ne tik nacionalinis, bet ir europinis saugumas, ypač diegiant naujos kartos tinklus. Toks požiūris be galo reikšmingas mažoms valstybėms, taip pat pasienio valstybėms, kurioms bendra ES pozicija leistų užtikrinti tinklų atsparumo aukštą lygį, mažintų nedraugiškų šalių poveikį, taip pat prisidėtų prie atskirties mažinimo“, – pabrėžia I. Jurgelionienė, RRT vyriausioji patarėja.

Palydovinių antenų ir imtuvų montavimas
Ši naujiena peržiūrėta 3721 kartą. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2024-06-19 16:36:16

Duomenų nutekėjimas: saugumo ekspertai pataria, kaip apsaugoti savo duomenis

Lietuvoje pranešama apie naujus jautrių gyventojų duomenų nutekėjimo atvejus. Nesaugi gali būti tiek žmonių finansinė, tiek kita asmeninė informacija.
       2024-06-19 13:31:26

Saulės elektrinės negana: ekspertas atskleidė, kaip sutaupyti daugiau

Nors saulės elektrines įsirengę gyventojai džiaugiasi sumažėjusiomis sąskaitomis už elektros energiją, ekspertai pastebi, kad sutaupyti galima dar daugiau, kai šie įrenginiai veikia kartu su energijos kaupikliais.
       2024-06-19 13:24:41

Sužinokite populiariausio vasaros vaisiaus naudas: padės ne tik nuo kaitros

Dėl didžiausio derliaus vasaros mėnesiais arbūzai dažnai siejami su iškylomis gamtoje bei gardžiais, vasariškais desertais, kurie maloniai atgaivina karštą dieną.
       2024-06-19 13:17:53

Vasaros audros: kas gali pridaryti didžiausių nuostolių

Vasarą įsivyraujantys karšti orai neatsiejami nuo audrų – ekspertai pastebi, jog ekstremalių gamtos reiškinių pasitaiko vis dažniau, o jų padaroma žala gali atnešti ir šimtatūkstantinių nuostolių.
       2024-06-19 13:15:02

Pienas ir jo produktai – svarbus, bet ne vienintelis kalcio šaltinis vaikams

Įkalbėti vaiką išgerti stiklinę pieno kartais gali tapti neįmanoma misija. Tėvams neramu, kad tokiu atveju vaiko organizmas negauna pakankamai kalcio? Juk pienas ir jo produktai – pagrindinis kalcio šaltinis, o šis elementas labai svarbus toli gražu ne vien sveikiems dantims bei kaulams.
       2024-06-19 13:04:45

Meilužis, sukčius ar verslo partneris? Kaip apsaugoti investicijas į verslą?

Viešojoje erdvėje pastaruoju metu netyla skandalas, kurio centre – žymus sporto treneris. Jis, moterų tvirtinimu, apgavo ne vieną iš jų bei prisidengdamas romantiniais pažadais ir santykiais išviliojo ženklias, skirtingo dydžio sumas.
       2024-06-15 12:45:09

Erkės paplitusios visur: kaip apsisaugoti?

Vasarą vis daugiau laiko praleidžiame gryname ore – miestų parkuose, soduose ar sodybose, o mėgstančius grybauti į miškus jau vilioja grybai. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad gamtoje turime išlikti itin atidūs, nes joje mūsų laukia pavojingas ligas platinantys nariuotakojai – erkės.
       2024-06-15 12:38:33

Norite susidraugauti su kaimynais? Ekspertai pataria, nuo ko pradėti

Saugūs namai yra vienas iš pamatinių mūsų poreikių, o naujausias tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidė, kad savo būsto saugumą daugelis sieja ne tik su fizine apsauga (patikimais užraktais ar spynomis), bet ir su tarpasmeniniais santykiais.
       2024-06-12 11:33:10

Norite gauti APVA paramą? – ESO atsako į svarbiausius klausimus

Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama apie 2400 saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų, rodo „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenys.
       2024-06-12 11:13:41

Svajojate padirbėti iš pajūrio? Įmanoma, bet yra papildomų sąlygų

Darbostogos užsienyje ar tik nuotolinis darbas iš namų – per koronaviruso pandemiją įsitvirtinę modeliai niekur nedingo, nors tuo ne visada džiaugiasi darbdaviai.
       2024-06-12 10:53:22

Sukčių pasiūlymas tinkluose: už kiek pirktumėte pamestą svetimą bagažą?

„Pamestas bagažas tik už 2,95 Eur“ – skelbia iš pažiūros oficialus vieno didžiausių Lietuvos oro uostų „Facebook“ puslapis. Skelbime siūloma įsigyti „pamestą“ ir niekam nebereikalingą bagažą, kuriame gali būti vertingų daiktų.
       2024-06-12 10:48:58

Gudriausi sukčių metodai stebina: įkliūva net atsargiausi

Finansinių nusikaltėlių atakų aktyvumui nemažėjant, jų metodai tampa vis išradingesni ir sunkiai atpažįstami net patiems kritiškiausiems. Pasak „Citadele“ banko Baltijos šalių lėšų valdymo ir prekybos finansavimo tarnybos vadovo Romo Čereškos, vasarą gyventojai dar labiau atsipalaiduoja.
       2024-06-09 10:35:47

Sukčiai nusitaikė į keliautojus: oro uoste gali būti nesaugu krauti telefoną

Nekaltas telefono įkrovimas oro uoste gali pasibaigti nutekintais asmens duomenimis – kibernetiniai nusikaltėliai nusitaikė ir į keliautojus, kuriuos jau perspėjo JAV žvalgybos ir saugumo tarnyba (FBI).
       2024-06-07 14:52:07

DI keliasi į ausines: padės susikalbėti restorane ir parinks muziką

Įsivaizduokite ausines, kurios žino jūsų mėgstamiausius atlikėjus, su jumis gali pasikalbėti keliomis kalbomis ir net pritildyti muziką, kai kažkas pašaukia jūsų vardą. Pasirodo, dėl dirbtinio intelekto pažangos (DI) visas šis scenarijus nėra tokia jau didelė utopija.
       2024-06-05 13:01:52

10 naujų sukčiavimo būdų, kuriais bandoma apgauti naudotų automobilių pirkėjus

Naudotų automobilių pirkėjai kasmet patiria didelių nuostolių, nes transporto priemonės pirkimas vis dar nėra toks skaidrus, kokio norėtųsi. Sukčiai ir toliau sugalvoja schemų, kurios padeda iš pirkėjų išvilioti dideles sumas arba nelegaliai padidinti automobilio vertę.
       2024-05-31 19:03:58

Išaugusi skaitmeninių sprendimų pasiūla – iššūkis verslui: kaip pasirinkti?

Augant elektroninės prekybos vartotojų skaičiui ir mokėjimo sprendimų pasiūlai, verslui gali kilti iššūkių užtikrinti savo klientų poreikius atitinkančius atsiskaitymo būdus. Kaip tiksliai pasirinkti ir kodėl pigiausias sprendimas ne visuomet pasiteisina?
       2024-05-31 18:50:24

Dietistė rabarbarus vadina „organizmo šluota“

Plačialapiai rabarbarai daugeliui kelia nostalgiškas asociacijas su vaikyste, kai paskaninus su cukrumi ar medumi jie tapdavo tikru desertu. Dietistės Vaidos Kurpienės teigimu, rabarbarai ne tik verti sveikatai palankesnio gardėsio titulo, bet ir dėl vitaminų, mineralų bei antioksidantų gausos jie nusipelnę išskirtinio įvertinimo.
       2024-05-31 18:36:05

Ekspertas pataria, kokią skalbinių džiovyklę pasirinkti

Šiandien rinkoje gausu įvairiausių skalbimo ir džiovinimo įrenginių, todėl kartais būna nelengva išsirinkti, kuris variantas yra pats tinkamiausias mūsų gyvenimo būdui. Kiekvienas buitinis prietaisas turi savų privalumų ir trūkumų, kuriuos reikėtų apsvarstyti dar prieš jį įsigyjant.
       2024-05-31 18:27:04

Startuolių indekse Vilnius – pirmasis Europoje kibernetinio saugumo srityje

Lietuva toliau įsitvirtina kaip viena sparčiausiai augančių ir tvirčiausių startuolių ekosistemų regione ir pasaulyje. Tai parodė naujausias „StartupBlink“ pasaulinio startuolių ekosistemų indeksas, kuriame Lietuva užėmė 16 vietą pasaulyje, o Vilnius pakilo į 71 vietą pasaulyje.
       2024-05-31 15:02:14

Skirtingų energinių klasių būstai – kurie iš tiesų pigesni?

Pavarčius parduodamų būstų skelbimus, nesunku pastebėti, kad seniau statyti žemesnės energinės klasės būstai pasižymi patrauklesnėmis kainomis. Kita vertus, už jų gali slypėti tūkstančius eurų per metus siekiančios išlaidos.
       2024-05-31 14:55:33

Renkatės, kur stoti? Paaiškino, kaip reitinguojamos aukštosios mokyklos

Artėjant pagrindiniams brandos egzaminams būsimiems studentams aktualiausiu klausimu tampa – kur stoti? Jau nuo birželio 1 d. prasidės 2024 m. pagrindinis priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas ir profesinio mokymo įstaigas.
       2024-05-29 16:21:55

Tiesiai iš Graikijos – kelis kilogramus sveriančios „uogos“: kas tai

Tūkstančiai pirkėjų žino, kad norint apsipirkti pigiai ir kokybiškai, tereikia užsukti į bet kurią „Lidl“ parduotuvę, ir taip – jau aštuonerius metus. Artėjančią vasarą „Lidl“ kviečia pasitikti skanaujant kokybiškus šviežius vaisius ir daržoves.
       2024-05-29 16:09:02

Tėčiai nusipelnė geriausio: jų dienos šventei – gardžiausi grilio kepsniai

Šį savaitgalį švęsdami Tėvo dieną palepinkite juos gardžiausiais grilio kepsniais: tėčiai įvertins gurmanišką sausai brandintos jautienos didkepsnį, o galbūt jų mėgstamiausi – klasikiniai kiaulienos sprandinės šašlykai?
       2024-05-29 15:45:00

4 būdai apsaugoti namus vasaros atostogų metu

Namai – svarbiausia vieta mūsų gyvenime, kur randame ir užuovėją, ir poilsio oazę, ir pasipildome jėgų. Kiekvienas savo namuose norime jaustis saugiai, o kur nors išvykę – būti ramūs, kad saugūs išliks ir jie.
       2024-05-29 15:41:20

2 skaniausios šaltos sriubos: šaltibarščiai ir „konkurentė“

Kai už lango – tikra vasara, šaltibarščiais gaivintis norisi nors ir kasdien. Kavinėse toks įprotis gali gerokai palengvinti kišenę, tačiau gaminant namuose, jais mėgautis galima iki valiai.
       2024-05-29 14:03:56

Nesąžininga, kad ūkininkui lieka tik penktadalis galutinės pieno vertės

Remiantis Oficialiosios statistikos portalo duomenimis, auginamų galvijų ir karvių, kurios melžiamos 2 metus ir yra vyresnės, skaičius Lietuvoje kasmet mažėja. Pernai metais galvijų, kurie buvo auginami ūkininkų ir šeimos ūkiuose turėjome 512 120, tuo tarpu šiemet – 492 686 galvijus.
       2024-05-29 13:54:11

Visame pasaulyje pastebėta sutrikusi „YouTube“ veikla: kodėl nebeveiks

Naudotojai visame pasaulyje praneša apie „YouTube“ sutrikimus – žiūrimi vaizdo įrašai neužsikrauna, leidžiami be garso, yra prasukami automatiškai arba atsiranda puslapio klaida.
       2024-05-29 13:47:04

Daiktų interneto įrenginiai skaičiuojami milijardais: kaip 5G keičia IoT rinką?

Po žaibiškais atsisiuntimais ir aukščiausios raiškos vaizdo turinio peržiūromis išmaniajame slepiasi ir kita mažiau žinoma 5G pusė – nauja daiktų interneto (IoT) era.
       2024-05-29 13:36:32

Televizorių evoliucija: nuo pirmųjų iki šiuolaikinių išmaniųjų ekranų

Duomenys rodo, kad televizorius vis dar išlieka viena populiariausių pramogų formų ir planuojama, kad jo populiarumas ateityje dar augs – tyrimų bendrovė „Statista“ prognozuoja, kad 2024-aisiais televizijos žiūrovų skaičius visame pasaulyje išaugs iki daugiau nei 5,5 milijardų.
       2024-05-25 17:40:34

Šeštadienis – ir gardus, ir pigus: paskanaukite kepsnio ir trešnių deserto

Sakoma, kad šeštadienio popietę, kai saulė – zenite, įsiklausę išgirsite ne tik čirškiančius varnėnus ar pamiškėje trepsiančius šerniukus, bet ir čirškinamus kepsnius, šašlykus bei kitus grilio gardumynus.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.