Naujienos

Ketvirtoji pramonės revoliucija: kova dėl kvalifikuotos darbo jėgos

2023-12-11 21:08:45

Dažnai girdimas naratyvas, jog prasidėjusi ketvirtoji pramonės revoliucija, kitaip dar vadinama Pramone 4.0, sumažins gamybos darbuotojų poreikį iki minimumo. Tačiau bent šiandien realybė yra kitokia.

Skaitmenizavimo procesai darbuotojų poreikį sumažina, tačiau ne taip drastiškai, kaip tikėtasi. Tuo pat metu darbuotojų kompetencijos turi būti gerokai išaugusios. Spręsdamos kvalifikuotos darbo jėgos trūkumą, įmonės dalyvauja pameistrystės programose bei esamiems ar potencialiems darbuotojams suteikia galimybę mokytis darbo metu tiek švietimo įstaigose, tiek savo gamyklose. Viena iš tokių įmonių – bendrovė „Švyturys-Utenos alus“, pernai pradėjusi Utenos alaus daryklos darbuotojų kompetencijų tobulinimo studijas.

„Pameistrystės programose mokosi mūsų aktyviausi darbuotojai ir tikimės, jog ateityje jie galės užpildyti atsiradusias pozicijas, reikalaujančias aukštesnės kvalifikacijos. O šiose naujose pozicijose jie ir toliau galės gilinti įgytas žinias. Žinoma, darbuotojai, kurie buvo atrinkti mokytis, jau turėjo pakankamus įgūdžius. Tačiau matydami ateities tendencijas, nusprendėme skirti dar daugiau dėmesio darbuotojų kompetencijų auginimui“, – pasakoja Utenos alaus daryklos vadovė Dalia Jočytė.

Pameistrystės programos yra galimos įgyvendinti tik įmonėms bendradarbiaujant su švietimo įstaigomis. Juk mokymo programos vykdomos pusę laiko praleidžiant švietimo įstaigoje, o likusią pusę – darbo vietoje. Besimokantysis arba jau pradeda mokytis būdamas įmonės darbuotoju, arba yra įdarbinamas vos pradėjęs mokslus ir juos tęsdamas įgyja reikalingus įgūdžius.

Pameistrystė išsiskiria tuo, kad pabaigę šią programą mokiniai tampa nuolatiniais įmonės darbuotojais, nepalyginamai dažniau gauna darbo pasiūlymus, yra labiau patrauklūs darbdaviams. „Juk šiuo metu darbo rinkoje juntamas itin stiprus kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas. Labiausiai trūksta technikų, inžinerinės gamybos specialistų, gebančių dirbti su sudėtingais mechanizmais, skaitmenizuotais procesais, pramoniniais robotais. Šiandien labai didelė gamybos procesų dalis yra automatizuota, o ketvirtoji, dar kitaip vadinama 4.0 pramonės revoliucija, tikrai sparčiai įsibėgėjo“, – pasakoja Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centro (TVPMC), bendradarbiaujančio su bendrove „Švyturys-Utenos alus“ pameistrystės programos rėmuose, direktorius Dr. Vytautas Petkūnas.

Apie pameistrystės programų patrauklumą Dr. Vytautui Petkūnui antrina ir Utenos alaus daryklos vadovė. Ji pasakoja, kad darbuotojai tokio mokymosi metu gali įgyti naują profesiją, mokosi darbo valandomis. Taip pat darbuotojai mokosi praktinių, ne tik darbe pritaikomų, mechanikos, elektromechanikos, automatikos pagrindų. O svarbiausias privalumas, jog tokie mokymai atveria dar daugiau karjeros galimybių įmonės viduje.

„Gamybos automatizavimas keičia paklausą: bendrovėms darbuotojų reikia nežymiai, bet mažiau, visgi jie turi būti gerokai aukštesnės kvalifikacijos. Šiuo metu sunku be pasirengimo ateiti į gamybos įmonę ir iš karto pradėti dirbti. O tokį kelią pasirinkęs darbuotojas labai save apriboja ir nėra lankstus. Todėl labai džiaugiamės savo bendradarbiavimu su bendrove „Švyturys-Utenos alus“. Turime daug iš jų atkeliavusių pameistrių, matome jų motyvaciją. Su įmone nuolat bendraujame, dalinamės atgaliniu ryšiu“, – dalijasi Dr. V. Petkūnas.

Pirmieji Utenos alaus daryklos darbuotojai kompetencijų tobulinimo studijas pradėjo lankyti dar 2022 m. Šiuo metu Visagino TVPMC mokosi 10 bendrovės darbuotojų, tačiau planuojama, kad darbuotojų kvalifikacijų kėlimo procesas bus tęstinis. Pameistrystės mokymo programas siūlantis Visagino TVPMC šiuo metu bendradarbiauja su daugiau kaip 20 didžiųjų šalies įmonių.

Skaitmenizavimo galimybių ieškoma visuose gamybos etapuose

Bendrovė „Švyturys-Utenos alus“ jau daugelį metų ieško sprendimų skaitmenizuojant procesus visose gamybos etapuose. Štai 2017 m. Utenos alaus darykloje buvo įdiegta energetinių resursų, garo, vandens, elektros apskaitos sistema „meterON“, leidžianti realiu laiku matyti sąnaudas ne tik gamybos padalinių lygiu, bet ir atskirų įrengimų lygiu. Įdiegta sistema padeda priimti sprendimus dėl energetinių resursų sąnaudų efektyvinimo ir būtinų investicijų.

2019 m. Utenos daryklos logistikos sandėlyje buvo įdiegta pačių sukurta sandėlio valdymo sistema WMS. Šis sprendimas leido efektyviau išnaudoti turimus sandėliavimo plotus. Tais pačiais metais buvo įdiegta MES sistema, renkanti su pakavimo linijų darbo efektyvumu susijusius duomenis. Šis įrankis pateikia detalizuotą informaciją apie konkrečių gamybos linijų bei įrenginių efektyvumą ir efektyvumo praradimus. O štai pernai įdiegta multifunkcinė ZAPTIC sistema leido skaitmenizuoti darbo saugos pranešimų pateikimą, įrangos gedimų registravimą, vidinių auditų ataskaitų rengimą ir darbo užduočių formavimą bei jų įgyvendinimo sekimą.

Šiemet Utenos darykloje buvo įgyvendintas prekių surinkimo su skaitytuvais projektas. Tai leidosumažinti užsakymų surinkimo klaidas net 400 proc. Šis įrankis taip pat atvėrė galimybę gyvai stebėti užsakymų įvykdymo progresą, matyti bei lengviau analizuoti darbuotojų efektyvumą bei visą šią informaciją atvaizduoti darbuotojams realiu laiku.

Taip pat šiemet buvo pradėtas gamybos planavimo procesų skaitmenizavimo projektas, kurį planuojama užbaigti kitais metais. Šiuo projektu siekiama apjungti ir automatizuoti paklausos ir gamybos planavimo procesus, sukurti galimybę lengvai modeliuoti įvairius scenarijus.

O kokie yra artimiausios ateities planai? 2024 m. planuojama perkelti sandėlio valdymo sistemą iš „Windows“ operacinės sistemos į „Android“, plėsti sandėlio valdymo sistemos apimtį, automatizuoti užduočių kūrimą bei praplėsti kiemo valdymo sistemos naudojimą.

Bendrovei „Švyturys-Utenos alus“ priklausančioje Utenos darykloje gaminami tiek fermentuoti, tiek nefermentuoti gėrimai. Metiniai gamybos kiekiai siekia apie 130 mln. litrų. O daryklos darbuotojų skaičius viršija 150.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2024-03-01 21:00:10

Kokie naudoti automobiliai labiausiai domino pirkėjus 2023-aisiais?

Naudotų automobilių rinka nėra vis dar nėra skaidri ir prireiks daug laiko pokyčiams, todėl automobilių defektai vis dar slepiami, o rida ir toliau klastojama.
       2024-02-28 18:37:46

„Hanner“ statomam viešbučiui Venecijoje atsirinko Lietuvos gamintojus

Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ į Venecijoje statomo viešbučio „Hampton by Hilton“ projektą įtraukė ir lietuviškų kompanijų. Viešbutyje jau montuojami šalies gamintojo „Aluvesto“ langai, o kambariuose bus naudojami Kaune pagaminti „Fitsout“ baldai ir interjero elementai.
       2024-02-28 18:30:33

Kirenija – uostamiestis, kuris padės sielą prikelti iš žiemos miego

Nors kalendorinis pavasaris jau ne už kalnų, budinančių saulės spindulių dar tenka palaukti. Trūksta įspūdžių, augalijos, o kartais atrodo, kad šaltasis sezonas tiesiog išsiurbė jėgas ir sunku bus jas susigrąžinti.
       2024-02-28 18:23:34

Patarė, kaip užtikrinti darbuotojų pasitikėjimą savo darboviete

Konkurencingas darbo užmokestis, profesinio augimo galimybės, papildomos premijos ir vieninga komanda – tai dažnai yra kriterijai, į kuriuos darbuotojai atsižvelgia, ieškodami būsimos darbovietės.
       2024-02-28 18:08:18

Paprasta, bet genialu: originalūs užkandžiai su vynuogėmis – tereikės 10 minučių

Ieškant ingredientų užkandžių stalui, retas apsieina be vynuogių. Jau vien paguldytos prie sūrių jos suteikia šventiškumo ir sukuria malonų skonių kontrastą.
       2024-02-28 16:26:15

Energijos atsargos: valgykite produktą bent 2–3 kartus per savaitę

Pusryčiai dažnai įvardijami svarbiausiu dienos valgymu, nuo jų prasideda mūsų diena, tad ryte valgomas maistas yra itin svarbus formuojant sveikatai palankius mitybos įpročius.
       2024-02-26 14:03:49

Palankios žinios iš Europos Komisijos dėl daugiamečių pievų

Europos Sąjungos žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryba svarstė Europos Komisijos (EK) pristatytą administracinės naštos ūkininkams mažinimo paketą, kuriame atlieptas Lietuvos prašymas peržiūrėti reikalavimus dėl daugiamečių pievų užskaitos.
       2024-02-24 15:54:36

Kaip SEO paslaugos teigiamai veikia verslą ir jo žinomumą?

Kiekvienam verslui norisi klestėti, bet vien noro neužtenka. Siekiant sėkmės internete vienas iš įrankių yra SEO (angl. Search engine optimization). Tai paslaugos, kurios skirtos optimizuoti svetainės turinį, struktūrą ir technines savybes, kad ji būtų aukštesnėse paieškos sistemų rezultatų pozicijose.
       2024-02-24 15:49:14

Gydytoja įspėja: sušalus gali grėsti labai nemaloni liga

Net žiemai einant į pabaigą svarbu daug dėmesio skirti šiltai aprangai, apsaugoti kūną nuo šalčio šalikais, kepurėmis, pirštinėmis, megztiniais. Pasak gydytojų, per ilgai pabuvus šaltoje aplinkoje ir sušalus gali grėsti labai nemaloni liga.
       2024-02-23 11:46:32

Netikrus profilius dirbtinis intelektas „kepa“ milijardais: kaip juos atpažinti

Praėjusią savaitę technologijų gigantai, įskaitant „Microsoft“, „Meta“, „Google“, „Amazon“, „X“, „OpenAI“ ir „TikTok“ paskelbė susitarimą, kuriuo siekiama sumažinti riziką, kad dirbtinis intelektas sutrikdys šių metų rinkimus JAV.
       2024-02-21 13:10:09

Dirbtinis intelektas ir konkurencijos teisė: kur slypi rizikos verslui?

Nors dirbtinis intelektas (DI) plačiajam ratui naudotojų buvo pristatytas visai neseniai, tačiau jau sugebėjo įnešti naujų vėjų ne tik fiziniams asmenims, bet ir verslui. Naujovės sukuria ne tik naujas galimybes, bet ir naujas rizikas, kurių reikėtų nepamiršti.
       2024-02-20 08:17:19

Tyrimas: kokių automobilių rida Lietuvoje klastojama dažniausiai?

Nors situacija Lietuvos naudotų automobilių rinkoje po truputį gerėja, šalyje vis dar parduodama tūkstančiai transporto priemonių su suklastota rida. Dėl didelių sukčiavimo mastų pirkėjai praranda ne tik pinigus, bet ir rizikuoja savo saugumu.
       2024-02-19 19:55:56

2G ir 3G įranga paveiks jūsų daiktų interneto sprendimus ateityje

Jūsų namuose veikia signalizacija? Naudojate automatinius vartų pakėlimo mechanizmus? Vaizdo stebėjimo kameros, mokėjimo terminalai ar bet kokia kita įranga naudojanti daiktų internetą (IoT).
       2024-02-17 11:38:18

5 būdai, kaip dirbtinis intelektas gali palengvinti jūsų kasdienybę

Kiekvienas iš mūsų išmaniaisiais įrenginiais naudojamės kone kiekvieną dieną – nesvarbu, ar tai būtų išmanusis telefonas, televizorius ar skalbyklė. Tiesa, retai pagalvojame apie tai, kad už naujausių įrenginių inovatyvių funkcijų slypi iš duomenų gebantis mokytis dirbtinis intelektas.
       2024-02-17 11:35:31

Apie šią problemą vis dar nejauku kalbėti: impotencija skundžiasi ne tik vyresni

Vidutinio amžiaus vyrai neretai susiduria ne tik su stereotipinėmis problemomis, tokiomis kaip nuplikimas ar vidurio amžiaus krizė, bet ir su impotencija. Vaistininkė teigia, kad šiuos nemalonumus dažniausiai sukelia nesveikas gyvenimo būdas arba širdies bei kraujagyslių ligos.
       2024-02-17 11:28:49

Greičiausią 5G Lietuvoje pasiūliusi „Bitė“ skundžia „Telia“ reklamą

Greičiausią 5G Lietuvoje pasiūliusi „Bitė Lietuva“ galimai klaidinančias ir net šmeižikiškas „Telia Lietuva“ reklamas skundžia institucijoms. „Telia“ reklamose be leidimo naudojami registruoti „Bitės“ prekės ženklai, taip pat paskleisti gerą bendrovės reputaciją menkinantys teiginiai.
       2024-02-13 16:44:26

„Elektrum Lietuva“: sausį didmeninė elektros kaina Lietuvoje augo 32 proc.

Sausio mėnesį Lietuvoje vidutinė didmeninė elektros kaina buvo 32 proc. didesnė nei pernai gruodį ir siekė 117,41 Eur/MWh. Elektra brango ir kitose Baltijos šalyse: Latvijoje – taip pat 32 proc. iki 117,16 Eur/MWh, Estijoje – 42 proc. iki 126,48 Eur/MWh.
       2024-02-13 16:38:40

Gyvsidabrio garai: ką daryti sudaužius termometrą ar išsiliejus gyvsidabriui?

Lietuvoje gyvsidabrio turintys termometrai neparduodami jau daugelį metų, tačiau kai kurie gyventojai vis dar jų turi ir naudoja, o sudaužę ne visada žino, ką daryti.
       2024-02-08 12:46:22

Patiriant stresą, sutrinka virškinimo sistema: kaip reikėtų elgtis?

Kai kuriems neretu atveju patyrus stresą tenka susidurti su tokiais virškinimo sutrikimais kaip pykinimas, viduriavimas, pilvo pūtimas ar vidurių užkietėjimas.
       2024-02-04 20:15:27

Žiema ir elektronika – ką svarbu žinoti norint nesugadinti savo prietaisų?

Žiemą paspaudžiantis šaltukas iš rikiuotės veda ne tik gyventojų automobilius. Ne vienas gyventojas šalčio poveikį pastebėjo ir savo išmaniesiems įrenginiams, kurie pabuvoję minusinėje temperatūroje greičiau išsikrauna ar ima sunkiau veikti.
       2024-01-30 19:04:43

Po bandymų RRT laboratorijoje iš rinkos pašalinti 21 tipo įrenginiai ir aparatai

Praėjusiais metais Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) nustatė mažiau gaminių tipų, kurie neatitiktų techninių reglamentų esminių reikalavimų. Po akredituotoje laboratorijoje atliktų bandymų iš prekybos buvo pašalinti 7 tipų radijo ryšio įrenginiai ir 14 tipų elektriniai bei elektroniniai aparatai.
       2024-01-30 18:59:24

Pristatytas pirmasis pasaulyje belaidis skaidrus OLED televizorius

„LG Electronics“ (LG) parodoje CES 2024 pristatė pirmąjį pasaulyje belaidį permatomą OLED televizorių. LG SIGNATURE OLED T yra tikras technologinis stebuklas, sujungiantis skaidrų 4K OLED ekraną ir LG belaidžio vaizdo ir garso perdavimo technologiją, todėl žiūrėjimo patirtis pasikeičia neatpažįstamai.
       2024-01-30 18:51:56

APVA kvietimas paramai saulės elektrinėms – vartotojai apgauti

Nors Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) kvietimo teikti paraiškas paramai saulės elektrinėms gauti Lietuvos gyventojai laukė dar nuo pernai, šiandien, sausio 30 dieną, paskelbta galimybė nuvylė.
       2024-01-29 15:35:03

Rado dar vieną būdą apgauti: nuskenavus „QR“ kodą bando pavogti duomenis

Vienos didžiausių JAV energetikos įmonių darbuotojai neseniai susidūrė su pavojinga kibernetine ataka. Sukčiai išsiuntė el. laiškus, kuriuose buvo prašoma nuskenuoti į greitojo atsako „QR“ kodą ir prisijungti prie savo „Microsoft“ paskyros.
       2024-01-24 16:09:50

„Hanner“ investuoja į futbolo stadiono statybas Vilniuje

Lietuvos futbolo bendruomenei šiais metais bus pristatytas naujas tarptautinius standartus atitinkantis stadionas. Jau gautas Vilniaus Lazdynų rajone iškilsiančio futbolo komplekso statybos leidimas, darbai bus pradėti vos nutirpus sniegui.
       2024-01-24 16:03:06

Kada matysime elektromobilių revoliuciją: stabdžius spaudžia ir elektros tinklai

Nors elektromobilių skaičius per ketverius pastaruosius metus šalyje išaugo beveik dešimt kartų, taip laukiamos jų revoliucijos vis dar nematome. Viena pagrindinių priežasčių yra neišplėtotas jų įkrovos stotelių tinklas ir įvairūs stabdžiai jį plėsti:
       2024-01-23 16:36:16

Vairavimo ypatumai žiemą: ką daryti, jei automobilis kelyje ima slysti

Pastarąjį mėnesį vairuotojai Lietuvoje, deja, negali išvengti važiavimo slidžia kelio danga. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad dažniausiai eismo įvykiai fiksuojami transporto priemonei išslydus iš posūkio, o koją dažniausiai pakiša per didelis žmonių pasitikėjimas vairavimo įgūdžiais bei transporto priemonės techninėmis galimybėmis.
       2024-01-23 16:33:52

Darbdavys dėl jūsų kaltės patyrė žalą? Kokia atsakomybė gali grėsti

Sugadintas darbinis kompiuteris, įmonės konfidencialios informacijos pasisavinimas ar atskleidimas, autoavarija darbiniu automobiliu ar dėl palikto krauti elektroninio prietaiso darbdavio patalpose kilęs gaisras – visa tai galėtų būti laikoma darbuotojo padaryta žala įmonei.
       2024-01-23 16:28:57

„Avia Solutions Group“ perka Australijos oro linijų bendrovę „Skytrans“

„Avia Solutions Group“, didžiausia pasaulyje ACMI (orlaivių nuoma su įgula, technine priežiūra ir draudimu) paslaugas teikianti įmonių grupė, turinti 199 orlaivių parką, perka Australijos oro linijų bendrovę „Skytrans“.
       2024-01-23 10:49:00

Po 15 metų – didelis pokytis milijonams „Microsoft Office“ naudotojų

Jei darbui, mokslams ar laisvalaikiui naudojatės „Microsoft Office“ programomis – „Word“, „Teams“, „Outlook“ ar kitomis – jau galėjote pastebėti, kad jos nebeatrodo taip, kaip anksčiau.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.