Naujienos

Perspėja: pavasarinė saulė taip pat gali pakenkti odai ir ją nudeginti

2024-04-27 13:54:00

Po permainingų pavasario orų mėgaudamiesi pasiilgta saule, gyventojai dažnai daro vieną klaidą – nepasirūpina odos apsauga nuo kenksmingų ultravioletinių (UV) spindulių.

Net jei diena debesuota ar atrodo, kad saulė nepakankamai kaitri, neapsaugota oda vis tiek gali nudegti, joje gali būti suaktyvinami pavojingi procesai.

Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Lauros Vanagaitės, net ir debesuotomis dienomis apie 80 procentų UV saulės spindulių gali prasiskverbti per odą. Toks poveikis gali būti žalingas ne tik tuo, kad sukelia odos nudegimus ar matomus senėjimo požymius, tokius kaip raukšlės ir hiperpigmentacija, bet ir gali paskatinti odos vėžio išsivystymą.

„Net ir pusvalandis saulės atokaitoje be apsauginio kremo nuo saulės gali sukelti odos nudegimus, ypač jei oda jautresnė, šviesesnė. Šį pavasarį vaistinėje jau teko sulaukti pacientų, kurie stipriai nudegė veidą pirmojoje pavasarinėje saulėje, nes nebuvo pasitepę specialiais kremais. Be apsaugos nuo saulės jokiu būdu nevertėtų palikti vaikų odos. Taip pat nemažai gyventojų turi kuperozinę odą, kuri yra plona, jautri, dažnai dehidratuota ir labai reaguojanti į aplinkos faktorius – vėją, saulę, todėl ją būtina dar labiau saugoti“, – sako L. Vanagaitė.

Tepamos ar purškiamos priemonės?

Vaistininkė aiškina, kad UV saulės spindulius, kurie kenkia odai, sudaro UVB ir UVA tipų spinduliai. UVB spinduliai lemia, kad oda įdega saulėje, o odos nesaugant, atlieka didžiausią vaidmenį sukeliant odos vėžį. UVA spinduliai prasiskverbia giliau į odą ir dalyvauja priešlaikiniuose odos senėjimo pokyčiuose, tokiuose kaip raukšlių susidarymas, odos pigmentacija. Dažniausiai įprastinės priemonės su apsaugos nuo saulės faktoriumi (SPF) blokuoja abiejų tipų spindulius, tačiau UVB spindulius kiek geriau nei UVA.

„Prekybos vietose galima rasti kremų, pienelių bei kitų priemonių su įvairiu SPF – nuo 5 iki 50 ar dar didesniu, tačiau mes rekomenduojame visiems, nepriklausomai nuo amžiaus, lyties ar odos spalvos, naudoti SPF 30 arba didesnį. Nors atrodo, kad kuo didesnis skaičius, tuo didesnė apsauga, bet iš tikrųjų skirtumas labai mažas. Pavyzdžiui, SPF 30 blokuoja 97 proc. saulės spindulių, o SPF 50 – 98 proc. Bet kuo didesnis SPF, tuo ilgiau galite išbūti saulėje nenudegę. Jeigu jūsų oda dažniausiai įdega jau po 10 minučių, tai, pavyzdžiui, naudojant SPF 15 apsaugos nuo saulės priemones, galėtumėte saulėje išbūti 15 kartų ilgiau – apie 150 minučių“, – aiškina L. Vanagaitė.

Ji teigia vaistinėje dažnai sulaukianti pacientų klausimų, susijusių su SPF apsauga. Vienas dažniausių – kokios formos priemonės efektyviausios: purškiamos, dulksna, losjonas ar kremas. Iš esmės nėra jokio skirtumo, reikėtų rinktis tą formą, kurią patogiausia naudoti, nes visose jose gali būti skirtingi SPF.

Neretai teiraujamasi ir to, kuo skiriasi vaikiškos apsaugos priemonės nuo suaugusiųjų ir ar, pavyzdžiui, vaikui nupirktą priemonę gali naudoti visa šeima. Anot L. Vanagaitės, priemonės su apsauga nuo saulės, skirtos suaugusiems bei vaikams, praktiškai nesiskiria, tiesiog vaikiškų kremų ingredientai mažiau dirgina odą, juose paprastai nėra cheminių blokatorių, kurie sugeria saulės spindulius, blizgučių ir kvapiklių.

„Drąsiai galite rinktis priemonę, kuri yra tinkama naudoti visai šeimai. Svarbiausia, visada perskaityti etiketes ir laikytis jose nurodytų naudojimo rekomendacijų. Kartais pasitaiko, kad kažkuriam iš šeimos narių netinka ar nepatinka naudojamos priemonės tekstūra ar kvapas, o gal kažkas turi labai specifinių poreikių – tuomet galima rinktis atskiras priemones“, – sako ji.

Sudėtis – ne paskutinėje vietoje

Visas priemones nuo saulės galima suskirstyti į dvi grupes – su cheminiais ir mineraliniais filtrais. Pirmosios grupės kremuose esančios cheminės medžiagos prasiskverbia į odą ir ten neutralizuoja kenksmingą saulės spindulių poveikį. Šios priemonės lengvai susigeria ir nepalieka ant odos balkšvų dėmių, tačiau silpnai apsaugo nuo UVA spindulių ir nelabai tinka vaikams, nes jų oda gali jautriau reaguoti į sudėtyje esančias chemines medžiagas.

Tuo tarpu mineralinių kremų nuo saulės sudėtyje yra cinko arba titano oksido, kuris tiesiog atspindi abiejų tipų žalingus saulės spindulius.

„Priemonių nuo saulės sudėtis yra tokia pat svarbi kaip ir SPF. Reikėtų rinktis produktus, kuriuose nėra oksibenzono – junginio, susijusio su hormonų sutrikimu ir neigiamu poveikiu ląstelėms, galinčiu sukelti odos vėžį. Prieš perkant bet kokią odos priežiūros priemonę, turite žinoti savo odos tipą. Jeigu oda yra linkusi į spuogus, riebi, rinkitės nekomedogeninę priemonę, kuri nekemša porų. Jeigu turite sausą odą, ieškokite drėkinamųjų kremų nuo saulės. Jautriai odai idealiai tinka mineralinės kilmės kremai su jau minėtu cinko ar titano dioksidu“, – vardija L. Vanagaitė.

Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės, priemonę nuo saulės svarbu naudoti tinkamai: tepti visas atviras kūno vietas, įskaitant ausis, lūpas ir kaklą, nenaudoti pasibaigus galiojimo laikui, stengtis nemaišyti su kitais veido priežiūros ar kosmetikos produktais.

„SPF apsaugos maišymas su kitais produktais gali sumažinti jo veiksmingumą dėl galimų cheminių reakcijų. Kad apsauga nuo saulės būtų efektyviausia, priemonę su SPF tepkite ant švarios sausos odos prieš kitas odos priežiūros ar makiažo priemones. Išimtis taikoma vitamino C serumams ar kitiems produktams, kuriuos reikia tepti ant odos prieš kremą nuo saulės ir palaukti, kol gerai įsigers“, – pataria pašnekovė.

Pagalba tvarkant Jūsų TV antenas
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2024-05-17 14:42:59

Kaip apsiauti vairuojant: geriau basomis nei su šlepetėmis

Eismo nelaimės dažnai įvyksta dėl prastų oro sąlygų, prie vairo sėdinčio asmens neatidumo ar transporto priemonės techninio gedimo, tačiau eismo įvykio priežastimi gali tapti ir netinkamai pasirinkta vairuotojo avalynė.
       2024-05-17 14:38:16

Atostogauti į užsienį automobiliu – kokius namų darbus svarbu atlikti?

Vis daugiau lietuvių planuodami atostogas Lietuvos pajūriu neapsiriboja ir nusprendžia ryžtis kelionei automobiliu po Europą. Šiandien net ir keli tūkstančiai kilometrų norintiems pasiekti žavingus Italijos miestelius ar šiltus Viduržemio jūros krantus nebeatrodo kliūtimi.
       2024-05-15 16:33:29

Valdas Adamkus išpildė seną troškimą: rekordus prisiminė Kauno stadione

Nuo mažų dienų Žaliakalnyje šalia Ąžuolyno gyvenęs ir jaunystę aktyviam sportui dedikavęs Prezidentas Valdas Adamkus aplankė atstatytą Dariaus ir Girėno stadioną bei renovuotą Sporto halę.
       2024-05-15 12:53:19

Naujas socialinis tinklas: imituoja jūsų draugus, renkami netikri „like“

Kai įprastuose socialiniuose tinkluose dalijatės savo įrašais – nuotraukomis ar mintimis – žinote, kad juos matys ir vertins visi drauguose esantys žmonės. Tačiau neseniai pasirodžiusi ir populiarėjanti platforma „Palmsy“ siūlo įrašais dalintis su... savimi.
       2024-05-11 14:47:28

JK ministrė įsipareigoja palaikyti antžeminę televiziją iki 2034 metų

Kalboje per Skaitmeninės televizijos grupės aukščiausiojo lygio susitikimą Londone Julia Lopez sakė, kad buvo aišku, kad IPTV ateityje turės didelę dalį to, kaip mes priimsime televiziją, nes maždaug 99 % kitais metais parduodamų televizorių bus prijungti prie interneto.
       2024-05-10 18:12:32

Nepavyko su egzaminais – galimybė studijuoti išlieka

Mykolo Romerio universitetas (MRU) suteikia galimybę abiturientams, kuriems pritrūko konkursinio balo, patekti į savo svajonių studijų programą, neprarandant metų, siekti savo tikslų universitetinėse studijose.
       2024-05-10 17:43:43

Vištienos kepsneliai „Eurovizijos“ vakarui: pirštus apsilaižys visa kompanija

Šeštadienį lauksite svečių „Eurovizijos“ vakarui ir nežinote, ką greitai, skaniai bei pigiai paruošti? Pamarinavę vištienos šlauneles su citrinos žievele, aromatingais kepsneliais mėgausitės vos po pusvalandžio.
       2024-05-10 11:51:56

Kartų kaitos problema – žmonės vengia darbo gamybinėse įmonėse

Aprangos ir tekstilės pramonė Lietuvoje turi gilias tradicijas ir užimą svarbią vietą šalies ūkio struktūroje. Mūsų šalyje veikia ne viena istorinė tekstilės įmonė, savo pavyzdžiu įrodanti šios pramonės šakos gyvybingumą. Viena jų – AB „Liteksas“, netrukus švęsianti įmonės gyvavimo šimtmetį.
       2024-05-10 11:35:56

Baigtas Kruonio HAE 1-ojo hidroagregato kapitalinis remontas

Didžiausius elektros energijos gamybos pajėgumus Lietuvoje vystanti ir valdanti „Ignitis gamyba“ sėkmingai užbaigė Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės (KHAE) 1-ojo hidroagregato kapitalinį remontą.
       2024-05-10 11:30:28

Biotechnologijos – vienas iš pasaulio ekonomikos augimo variklių

„Šiandien biotechnologijos yra vienas iš Europos ir pasaulio ekonomikos augimo variklių: 2023 metais pasaulinės biotechnologijų rinkos dydis siekė net 1,55 trilijonų JAV dolerių. Jų pritaikymas itin platus – nuo naujų, sveikų maisto produktų, ligų gydymo metodų iki genų inžinerijos ir aplinkos apsaugos.
       2024-05-10 11:24:26

„Eurovizijos“ populiarumas Lietuvoje: transliacijoms prireikė visų pajėgumų

„Eurovizijos“ žiūrimumas Lietuvoje ir toliau muša rekordus. Jau rytoj daugelis stebės konkurso finalą, o antradienį nuskambėjęs pirmasis pusfinalis prie ekranų tradiciškai subūrė didžiulį žiūrovų skaičių ir maksimaliai išnaudojo internetinei transliacijai skirtus vietinius pajėgumus.
       2024-05-10 10:16:50

Santuokų - Skyrybų statistika per pastaruosius 5-10 metų

Vis mažiau porų įteisina savo santykius vedybomis: - 2023 metais buvo 11 proc. mažiau santuokų palyginus su 2022 m. - Per paskutinius 9 metus santuokų, tenkančių 1000 gyventojų, sumažėjo 35 proc.
       2024-05-10 10:10:18

Šeimos gydytoja papasakojo, kokių klaidų nedaryti, norint sėkmingai mesti svorį

Sparčiai šylant, orams nemaža dalis žmonių pradeda intensyviai ruoštis vasaros sezonui ir daugiau dėmesio skiria savo kūno linijoms. Tiesa, net pradėjus aktyviau sportuoti ir riboti tam tikrų maisto produktų kiekį, ne visada gali pavykti atsikratyti nereikalingais kilogramais.
       2024-05-10 10:01:28

Būsimas sutuoktinis turi būsto paskolą, ar aš automatiškai tapsiu bendraskoliu?

Vidutinis asmenų, sudarančių santuoką, amžius, anot Valstybės duomenų agentūros duomenų, pamažu didėja, tad neretai vienas iš būsimų jaunavedžių jau būna žengęs pirmuosius savarankiško gyvenimo žingsnius ir įsigijęs nekilnojamąjį turtą su būsto paskola.
       2024-05-09 21:09:45

Keisis eismo organizavimas po Trakų viaduku

Akcinė bendrovė „Via Lietuva“ informuoja, kad artimiausiu metu, dėl atnaujinamų ir intensyvių Trakų viaduko kapitalinio remonto darbų, šioje atkarpoje keisis eismo organizavimo tvarka. Planuojama, kad kelyje nuo Vilniaus į Trakus esančio viaduko remontas bus baigtas iki šių metų pabaigos.
       2024-05-09 20:57:53

Kai rolės apsikeičia – 50-mečio vadovo darbo paieškos patirtis

„Aš irgi vengdavau samdyti vyresnius žmones, paprastai – dėl per didelės jų kvalifikacijos. Dabar pats esu tokioje jų situacijoje“, – sako penktą dešimtį peržengęs Saulius, beveik tris dešimtmečius vadovavęs vienai prekybos sektoriaus įmonei.
       2024-05-09 20:51:46

Lytinis švietimas pagal estus: tūkstančiai įsimylėjėlių bučiuosis gatvėje

Jau gegužės 18 dieną tūkstančiai besibučiuojančių žmonių užplūs Europos kultūros sostinės Tartu (Estija) gatves. Šia pikantiška iniciatyva estai siekia atkreipti dėmesį į lytinio švietimo svarbą regione.
       2024-05-08 11:33:17

Genetinė liga gali paklaidinti net gydytojus

Tikslią ligos diagnozę vilnietė Diana išgirdo maždaug prieš ketverius metus. Genetinis tyrimas patvirtino neurologų įtarimus dėl spinalinės raumenų atrofijos (SRA). Reta genetinė nervų ir raumenų liga leido paaiškinti, kodėl ilgus metus moteris jautėsi silpnesnė negu bendraamžiai, turėjo mažiau energijos ir greitai pavargdavo.
       2024-05-08 11:17:06

Someljė: lietuviai atranda neakoholinius vynus, bet nežino, kaip juos derinti

„Daugelis svarsto, kokios salotos labiausiai tinka prie vištienos kepsnio, bet mažai kas ieško gėrimo, kuris padėtų sukurti naujus vakarienės skonius. Mat, gėrimai papildo maistą ir padeda jam atsiskleisti kitaip nei esam įpratę.
       2024-05-08 11:12:44

Artėja vasaros sezonas: ką reikia žinoti apie vaikų ir paauglių darbą?

Artėjant vasaros atostogoms, jaunuoliai aktyviai ima ieškoti sezoninių darbų, t. y. laikinų įdarbinimo vietų, norėdami ne tik užsidirbti, bet ir išbandyti save naujoje srityje. Tai naudinga ir darbdaviams: toks darbo rinkos naujokas padeda užpildyti trumpalaikes sezonines darbo vietas.
       2024-05-08 11:06:40

Naujausias sukčių įrankis – „FraudGPT“: kaip apsisaugoti

Tobulėjant technologijoms nuo pažangos neatsilieka ir sukčiai bei jų apgavysčių įrankiai. Viena naujausių šiandieninių grėsmių – dirbtinio intelekto programa „FraudGPT“. Sužinokite, kaip veikia ši priemonė ir kaip apsaugoti savo pinigus nuo ją naudojančių asmenų.
       2024-05-08 10:58:58

Elektros tinklų sujungimas pripažintas ypatingos valstybinės svarbos projektu

Seimas po svarstymo pritarė nutarimo projektui, kuriuo numatoma Šiaurės vakarų ir rytų elektros perdavimo tinklų sujungimo projektą pripažinti ypatingos valstybinės svarbos projektu.
       2024-05-08 10:48:14

Ar įmonių vadovai gali miegoti ramiai naudodami dirbtinį intelektą?

Dirbtiniam intelektui (DI) tobulėjant atsiranda ne tik galimybių inovacijoms, bet ir rizikų. Skirtingos Lietuvos institucijos stebi DI vystymąsi ir vertina, kaip jis gali keisti taisyklių taikymą. Vienos tokių – Konkurencijos institucijos.
       2024-05-08 10:45:48

5 įrenginiai, kuriuos įsigiję pasiruošite vasaros karščiams

Nors iki kalendorinės vasaros dar lieka nepilnas mėnuo, bet pasimėgauti vasariškais karščiais šiemet jau turėjome ne vieną galimybę. Kartu su ateinančiais karščiais svarbu pasirūpinti, kad namai taip pat būtų tinkamai tam paruošti ir vėliau nereiktų karštligiškai ieškoti sprendimų kaip atsivėsinti ir už juos permokėti.
       2024-05-08 10:40:47

RRT: atsirado daugiau galimybių naujoms radijo stotims

Nuo šių metų gegužės 1 dienos atsirado daugiau galimybių kurtis naujoms radijo stotims įvairiose Lietuvos vietovėse, o transliuotojams plėsti veikiančius analoginio antžeminio radijo tinklus, skelbia Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT).
       2024-05-08 10:34:35

Reikia pavaduoti kolegas? Turi būti mokamas padidintas darbo užmokestis

Artėjant vasarai, jūsų prašo pavaduoti kolegas? Darbo kodekso 144 straipsnio 7 dalyje nurodyta, jog kai padidinamas darbuotojo darbo mastas, mokamas padidintas, palyginti su normaliomis darbo sąlygomis, darbo užmokestis.
       2024-05-08 10:29:29

Gilios techninės žinios – inovatyvumo katalizatorius ar stabdis?

Akademinės bendruomenės, verslas ir valstybinės institucijos vis dažniau apjungia pajėgas ieškodami galimybių kartu plėtoti naujoves pažangių skaitmeninių technologijų srityje.
       2024-05-03 18:11:01

Lietuvos nacionalinį dramos teatrą elektros energija aprūpins saulės elektrinė

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) vis dažniau kelia tvaraus teatro klausimus ir peržiūri savo veiklas, siekdamas tvarių ir ekologiškų sprendimų. 2024 m. pavasarį teatrui perduota dalis nutolusios saulės energijos elektrinės, kuri jau pradėjo veikti.
       2024-05-03 17:53:47

Dirbantiems nuotoliniu būdu iš užsienio – aiškesnė socialinio draudimo tvarka

COVID-19 pandemijos metu visame pasaulyje, taip pat ir Europos Sąjungoje, reikšmingai padaugėjo žmonių, dirbančių nuotoliniu būdu ir gyvenančių kitoje valstybėje narėje, nei yra įprastinė darbo vieta. Net ir pasibaigus pandemijai, nuotolinis darbas išlieka populiarus.
       2024-05-03 17:32:15

„Independence“ išvyko į apžiūrą sausajame doke

Šių metų gruodžio mėnesį AB „KN Energies” (KN) taps SGD terminalo laivo-saugyklos „Independence“ savininke. Prieš perimant laivą KN nuosavybėn, buvo suplanuota jo apžiūra ir remontas sausajame doke, į kurį „Independence“ ir išvyko.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.