Naujienos

Vestuvių sezonui įsibėgėjant: ką daryti, jei būti svečiu – per brangu?

2024-07-01 18:16:47

Įsibėgėjus vasarai prasideda intensyviausias švenčių laikotarpis – mokyklų, universitetų išleistuvės, kvietimai į vestuves, krikštynas ar kitas šventes pasiekia daugelį iš mūsų.

Natūraliai kyla klausimas – kaip tinkamai pasiruošti šventėms ir sudalyvauti visur, kur norisi, neišleidžiant visų, vasaros pramogoms numatytų, pinigų. Piniginis galvosūkis dažnai kyla ne tik šventės svečiams, bet ir šeimininkams, vieni – susiveržę diržus ypatingai dienai ruošiasi kone metus, kiti – netgi ryžtasi pasiskolinti.

Jau eilę metų Lietuvoje įprasta šventinių dovanų forma – gražiame voke telpantys piniginiai sveikinimai. Pasak vestuvių planuotojos Ingos Klimienės, kai kurie jaunieji jau pradeda ieškoti ir netradicinių sprendimų – svečius informuoja apie norą gauti knygų, kolekcinių gėrimų, loterijos bilietų ar kviečia aukoti pasirinktai labdaros organizacijai. Visgi, nepaisant atsirandančių originalesnių idėjų, pinigai vokelyje lieka pagrindine ir populiariausia dovana visomis progomis.

Išlaidos ne tik vokelio turiniui, bet ir svečių įvaizdžiui

Besiruošiant į gimtadienio vakarėlį, vestuves ar krikštynas nuolat iškyla klausimas ir diskusija „tai, kiek gi dėti į tą vokelį?“. Vieni svečiai vertina per metus pasikeitusias prekių ir paslaugų kainas, kiti – dovanos dydį matuoja atsižvelgdami į santykį su šventės šeimininkais, treti – įsivertina visas su švente susijusias išlaidas – kiek atsieis gėlės, transporto išlaidos, naujas garderobas ar šukuosena.

„Nerašyta taisyklė sako, kad, svarstant, kiek pinigų dovanoti, šventės svečiui reikėtų atsižvelgti į savo maitinimo ir apgyvendinimo kaštus – bent tokio dydžio dovana turėtų būti. Artimesni giminaičiai, vestuvėse – tėvai ar liudininkai, krikštynose – seneliai ar krikšto tėvai tradiciškai dovanoja didesnes dovanas“, – patirtimi dalinasi „Vestuvių verslo mokyklos“ įkūrėja I. Klimienė.

Svarbu pažymėti ir tai, kad dalyvavimas šventėse šiais laikais reikalauja ir papildomų išlaidų – vis dažniau viešnios prieš šventę specialiai rūpinasi suknelėmis, bateliais, pasitelkia profesionalų pagalbą makiažui ar šukuosenai. I. Klimienės teigimu, vyrams šiuo atveju šiek tiek paprasčiau ir išlaidų mažiau, tačiau jei kviečiama šeima su vaikais, kainuoja ir vaikų apranga, o tai taip pat prisideda prie bendro išlaidų krepšelio.

Svečiams ruošiantis dalyvauti šventėje svarbu racionaliai įsivertinti planuojamas išlaidas ir turimas galimybes – ieškoti būdų, kaip efektyviausiai panaudoti pinigus.

Pasak „Citadele“ banko valdybos narės Rūtos Ežerskienės, atsakingos už mažmeninę bankininkystę Baltijos šalyse, prieš skubant ieškoti naujo garderobo kiekvienam vakarėliui svarbu įsivertinti ar spintoje tikrai nėra šventei tinkamų drabužių. Vienam kartui reikalingas šventines sukneles verta skolintis iš giminaičių ar draugių, bandyti sutaupyti išpardavimų metų ar perkeliant paiešką į drabužių dalijimosi platformas. Jei visgi tenka šventei įsigyti kažką brangesnio ir tinkamo tik prie išskirtinio aprangos kodo – po šventės verta bandyti drabužius parduoti tose pačiose platformose.

„Šiltuoju metų laiku švenčių daug ir dažnai, visose norime dalyvauti, tad tikrai svarbu ieškoti būdų, kaip galėtume optimizuoti išlaidas, tuo pačiu prisidėti prie tvaresnių gamtai sprendimų. Jeigu šventė vyksta toliau nuo namų – galbūt galima susitarti ir į vakarėlį vykti kartu su kitais svečiais. Ruošiantis į svečius svarbu prisiminti, kad vis daugiau žmonių vertina ne dovanos dydį, o parodytą dėmesį, tad jei esate pakviesti, dalyvauti norite, bet negalite skirti lėšų dovanai – reikėtų nesibaiminti ir pasidalinti nuogąstavimais su į šventę kviečiančiais žmonėmis. Piniginiai barjerai dažnu atveju daug svarbesni ir didesni mūsų pačių galvose“, – pataria R. Ežerskienė.

Prieš imant paskolas šventėms – įsivertinti išmokėjimo galimybes

Kylant prekių ir paslaugų kainoms neišvengiamai auga ir šventės rengėjų išlaidos. Įprastai didžiausią pyrago dalį tenka atriekti šventės lokacijai, atlikėjui, o kai kurioms kitoms sritims – ryžtamasi pataupyti.

„Šventės vieta, maistas, gėrimai, muzikinė programa, vedėjas – pagrindiniai elementai, kuriems jaunavedžiai skiria daugiausia numatyto biudžeto, tuo tarpu išleisti daug pinigų dekorui ar gėlėms ranka taip lengvai nekyla. Tiesa, pamažu daugėja vienos dienos ar pusdienio vestuvių be vedėjo, tokie sprendimai leidžia sumažinti ir bendrą šventės biudžetą“, – pasakoja vestuvių planuotoja I. Klimienė.

Visgi dažnu atveju, vestuves jaunieji nori rengti gerokai peržengdami įprastas savo mėnesio išlaidų ribas, tad norint, kad svajonių šventė jau kitą dieną nevirstų finansiniais sunkumais, svarbu iš anksto įsivertinti galimybes.

„Citadele“ banko atstovės R. Ežerskienės teigimu, ruošiantis šventei būtina atsižvelgti ne tik į gaunamas pajamas, bet ir įprastas būtinąsias mėnesio išlaidas. Taip pat, svarbu, kad taupymas šventės biudžetui būtų atskira eilutė, o idealiu atveju – atskira tam dedikuota sąskaita, kuri nesikirstų su finansinės pagalvės kaupimu, kuris įprastai per mėnesį turėtų sudaryti 10-20 proc. nuo pajamų.

Dalis žmonių organizuodami vestuves pasiima paskolą, atsiranda ir tokių, kurie patys besiruošdami dalyvauti šventėje ima vartojimo paskolas – pinigus išleidžia aprangai, dovanai ar makiažui. Tokia praktika įmanoma, tačiau, prieš pasitelkiant pagalbą iš šalies, būtina kritiškai žvelgti į savo galimybes ir būsimą finansinę naštą.

„Prieš priimant sprendimą skolintis reikia gerai apgalvoti – ar tikrai galiu prisiimti tokį finansinį įsipareigojimą ir vėliau mokėti palūkanas. Žinoma, rinkoje egzistuoja ir mokėjimo dalimis be palūkanų galimybė, kuri leidžia išskaidyti pirkinio sumą per kelis mėnesius ir taip sušvelninti smūgį mėnesio biudžetui. Viskas yra įmanoma, tačiau svarbu nepamiršti auksinės taisyklės – nesvarbu, ar pasitelkiu santaupas ar paskolą, pirmiausia – įsivertinu finansines galimybes“, – akcentuoja ekspertė R. Ežerskienė.

Palydovinių antenų ir imtuvų montavimas
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2024-07-12 08:45:45

Telecentras: paslaugų LRT kaina per ateinantį dešimtmetį augs mažiau

Nors Telecentro dalis LRT sąnaudose tesudaro tik 5-6 proc. visų LRT sąnaudų, nacionalinis transliuotojas toliau reiškia nepagrįstas pretenzijas mokėti už suteiktas paslaugas 2015 metų kainomis ir spaudžia politikus, kad būtų priimti LRT vienašališkai naudingi politiniai sprendimai.
       2024-07-12 08:30:22

Saulės elektrinę apgadino kruša ar vėtra – ką daryti?

Lietuvai toliau žengiant Europos žaliojo kurso kryptimi vis daugiau gyventojų ryžtasi įsirengti saulės elektrines. Energetikos ministerijos duomenimis, vien pernai elektrą gaminančių vartotojų skaičius Lietuvoje išaugo daugiau nei du kartus – nuo maždaug 42 tūkst. iki 89 tūkst.
       2024-07-07 23:45:16

Vaisiai ir uogos padės labiau už kremus ir papildus – jais praturtinkite mitybą

Pradėkime kiekvieną vasaros dieną ryškiai: geltonos, raudonos, oranžinės spalvos vaisiai ar uogos ne tik kelia nuotaiką, bet ir teikia begalę naudų mūsų organizmui.
       2024-07-07 23:31:29

Kad atostogos neapkarstų: 5 apgavystės keliaujant

Įsibėgėjant vasarai vis daugiau keliaujame, tačiau atsipalaiduodami turėtume nepamiršti ir saugumo – šiuo sezonu pagausėja turistus siekiančių apgauti sukčių. Kaip elgtis, kad atostogų poilsis neapkarstų, pasakoja Linas Sadeckas, „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas.
       2024-07-07 23:21:39

RRT: mitai ir faktai apie 5G ryšį

Vykstant 5G tinklo plėtrai, daliai visuomenės vis dar kyla klausimų dėl šio ryšio saugumo. Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) ekspertai primena – 5G yra visų plačiai naudojamo 3G ir 4G ryšio tąsa. Kitaip tariant, ryšys yra pagrįstas tais pačiais radijo bangų sklidimo principais.
       2024-07-07 22:19:43

Skonių kovos – aršesnės nei futbolo: Vokietijos ar Ispanijos virtuvė laimėtų?

Šiandien prasideda UEFA EURO 2024 ketvirtfinalio etapas, kuriame susikaus Ispanija su čempionato šeimininkais vokiečiais. Šios šalys garsios ne tik savo ilgametėmis futbolo tradicijomis bei žvaigždėmis, bet ir nacionalinėmis virtuvėmis.
       2024-07-04 20:56:51

Ieškoti voveraičių į mišką: auksinė ne tik šių grybų spalva, bet ir nauda

Įsibėgėjus auksaspalvių voveraičių sezonui pasigirsta gurmanų kalbos, kad jos – tikras virtuvėje gimstančių šedevrų objektas. Ši tendencija pastebima ne tik Lietuvoje, kur neretai šie grybai vadinami nacionaliniu sezono delikatesu, bet ir visame pasaulyje.
       2024-07-03 21:38:28

LRT toliau skleidžia nekorektišką informaciją apie Telecentrą

Nors Vilniaus apygardos teismas atmetė LRT ieškinį dėl AB Lietuvos radijo ir televizijos centro (Telecentro) teikiamų paslaugų kainodaros, ši viešoji įstaiga nenustoja viešai skleisti teisiškai bei ekonomiškai nepagrįstų teiginių, tuo darydama žalą Telecentro reputacijai.
       2024-07-02 11:32:26

Apsaugokite save ir savo turtą: ar naudotis išmaniuoju telefonu žaibuojant?

Gausios vasariškos liūtys neretai atneša įspūdingą, bet pavojingą žaibų spektaklį. Nors daugeliui tikriausiai žinoma, kad žaibuojant lauke būti nepatartina, kelių dalykų rekomenduojama nedaryti ir būnant namuose.
       2024-07-01 18:19:52

Lietuvą užklupę karščiai augina elektros kainas: kaip elgtis vartotojams

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybai prognozuojant, kad termometrų stulpeliai dalyje šalies pasieks 34 laipsnių žymą, įspėjama, kad karščio banga gali lemti didelius elektros kainos šuolius „Nord Pool“ biržoje.
       2024-06-26 15:44:41

Televizorius – išmanių namų valdymo centras: taupykite energiją

Ar žinojote, kad per televizorių galite išjungti ar įjungti skalbyklę ar indaplovę? Anot „Samsung Electronics Baltics“ produktų eksperto Tomo Alešiūno, išmanių įrenginių valdymas toli gražu ne viskas, ką šiais laikais gali pasiūlyti išmanūs televizoriai.
       2024-06-25 18:14:43

Seimas denonsavo teisinės pagalbos sutartį su Rusija

Seimas nusprendė denonsuoti 1992 m. liepos 21 d. Vilniuje pasirašytą Lietuvos ir Rusijos sutartį dėl teisinės pagalbos ir teisinių santykių civilinėse, šeimos ir baudžiamosiose bylose, ratifikuotą Aukščiausiosios Tarybos nutarimu.
       2024-06-21 17:22:44

Pasikrauk jonų Virsmo salėje

Birželio 23 dieną švenčiamos Rasos arba kupolinės nuo seno žinomos kaip vasaros saulėgrįžos šventė — ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties metas. Tikima, kad šventės metu būtina pasikrauti energijos, dėl to atliekami ritualai, kurie užtikrina augalų augimą bei klestėjimą, sveikatą ir laimę.
       2024-06-21 11:18:47

Telecentro teikiamų paslaugų LRT kaina yra skaidri ir objektyviai pagrįsta

Komentuodamas pastarojo meto LRT viešus pareiškimus dėl neva neskaidrios ir nepagrįstos paslaugų kainodaros Telecentro vadovas Remigijus Šeris teigia:
       2024-06-19 18:25:41

LRT vadovė: dėl finansavimo keitimo su mumis visiškai nebuvo pasitarta

LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė kritikuoja, kad, priimant sprendimus, kurie paveiktų LRT finansavimą, LRT neišklausomas. M. Garbačiauskaitė-Budrienė taip pat atkreipė dėmesį į Lietuvos radijo ir televizijos centro (LRTC) galimą piktnaudžiavimą.
       2024-06-19 16:36:16

Duomenų nutekėjimas: saugumo ekspertai pataria, kaip apsaugoti savo duomenis

Lietuvoje pranešama apie naujus jautrių gyventojų duomenų nutekėjimo atvejus. Nesaugi gali būti tiek žmonių finansinė, tiek kita asmeninė informacija.
       2024-06-19 13:31:26

Saulės elektrinės negana: ekspertas atskleidė, kaip sutaupyti daugiau

Nors saulės elektrines įsirengę gyventojai džiaugiasi sumažėjusiomis sąskaitomis už elektros energiją, ekspertai pastebi, kad sutaupyti galima dar daugiau, kai šie įrenginiai veikia kartu su energijos kaupikliais.
       2024-06-19 13:24:41

Sužinokite populiariausio vasaros vaisiaus naudas: padės ne tik nuo kaitros

Dėl didžiausio derliaus vasaros mėnesiais arbūzai dažnai siejami su iškylomis gamtoje bei gardžiais, vasariškais desertais, kurie maloniai atgaivina karštą dieną.
       2024-06-19 13:17:53

Vasaros audros: kas gali pridaryti didžiausių nuostolių

Vasarą įsivyraujantys karšti orai neatsiejami nuo audrų – ekspertai pastebi, jog ekstremalių gamtos reiškinių pasitaiko vis dažniau, o jų padaroma žala gali atnešti ir šimtatūkstantinių nuostolių.
       2024-06-19 13:15:02

Pienas ir jo produktai – svarbus, bet ne vienintelis kalcio šaltinis vaikams

Įkalbėti vaiką išgerti stiklinę pieno kartais gali tapti neįmanoma misija. Tėvams neramu, kad tokiu atveju vaiko organizmas negauna pakankamai kalcio? Juk pienas ir jo produktai – pagrindinis kalcio šaltinis, o šis elementas labai svarbus toli gražu ne vien sveikiems dantims bei kaulams.
       2024-06-19 13:04:45

Meilužis, sukčius ar verslo partneris? Kaip apsaugoti investicijas į verslą?

Viešojoje erdvėje pastaruoju metu netyla skandalas, kurio centre – žymus sporto treneris. Jis, moterų tvirtinimu, apgavo ne vieną iš jų bei prisidengdamas romantiniais pažadais ir santykiais išviliojo ženklias, skirtingo dydžio sumas.
       2024-06-18 20:32:26

LRT žada skųsti teismo sprendimą dėl atmesto ieškinio Telecentrui

Valstybės valdomas Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) neturi grąžinti 326,7 tūkst. eurų Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai (LRT), kuriuos šis traktavo kaip permoką už 2021 metais suteiktas signalų perdavimo paslaugas, nusprendė teismas. LRT sprendimą žada skųsti.
       2024-06-17 19:59:42

LRT: keičiamas finansavimo modelis neturi kenkti transliuotojo misijai

Seime kilus iniciatyvai Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos LRT finansavimą sieti su šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) augimu, pats visuomeninis transliuotas įspėja, kad reikia įvertinti, ar naujas modelis nekenks jo misijai karo grėsmės akivaizdoje.
       2024-06-15 12:45:09

Erkės paplitusios visur: kaip apsisaugoti?

Vasarą vis daugiau laiko praleidžiame gryname ore – miestų parkuose, soduose ar sodybose, o mėgstančius grybauti į miškus jau vilioja grybai. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad gamtoje turime išlikti itin atidūs, nes joje mūsų laukia pavojingas ligas platinantys nariuotakojai – erkės.
       2024-06-15 12:38:33

Norite susidraugauti su kaimynais? Ekspertai pataria, nuo ko pradėti

Saugūs namai yra vienas iš pamatinių mūsų poreikių, o naujausias tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidė, kad savo būsto saugumą daugelis sieja ne tik su fizine apsauga (patikimais užraktais ar spynomis), bet ir su tarpasmeniniais santykiais.
       2024-06-12 11:33:10

Norite gauti APVA paramą? – ESO atsako į svarbiausius klausimus

Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama apie 2400 saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų, rodo „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenys.
       2024-06-12 11:13:41

Svajojate padirbėti iš pajūrio? Įmanoma, bet yra papildomų sąlygų

Darbostogos užsienyje ar tik nuotolinis darbas iš namų – per koronaviruso pandemiją įsitvirtinę modeliai niekur nedingo, nors tuo ne visada džiaugiasi darbdaviai.
       2024-06-12 10:53:22

Sukčių pasiūlymas tinkluose: už kiek pirktumėte pamestą svetimą bagažą?

„Pamestas bagažas tik už 2,95 Eur“ – skelbia iš pažiūros oficialus vieno didžiausių Lietuvos oro uostų „Facebook“ puslapis. Skelbime siūloma įsigyti „pamestą“ ir niekam nebereikalingą bagažą, kuriame gali būti vertingų daiktų.
       2024-06-12 10:48:58

Gudriausi sukčių metodai stebina: įkliūva net atsargiausi

Finansinių nusikaltėlių atakų aktyvumui nemažėjant, jų metodai tampa vis išradingesni ir sunkiai atpažįstami net patiems kritiškiausiems. Pasak „Citadele“ banko Baltijos šalių lėšų valdymo ir prekybos finansavimo tarnybos vadovo Romo Čereškos, vasarą gyventojai dar labiau atsipalaiduoja.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.