Naujienos

Jei mokykloje sunku susikaupti, gali būti kalti nesuvalgyti pusryčiai

2024-09-21 12:03:24

Rugsėjis vaikams ir paaugliams skelbia ne tik naujų mokslo metų pradžią, bet ir žaidimų lauke, maudynių, išvykų į gamtą pabaigą. Sugrįžę į klases visi dalijasi ne tik atostogų įspūdžiais, bet ir įvairiausiais virusais.

Nuotraukos šaltinis: Photocamera.click

O jau po pirmųjų savaičių mokykloje ima skųstis nuovargiu, energijos trūkumu, suprastėjusia nuotaika.

Kaip padėti paaugliui, kurio kūne brendimo metu vyksta tiek daug pokyčių? O dar aktyvus jo gyvenimo būdas ir intensyvi protinė veikla. Visa tai šiuo laikotarpiu reikalauja papildomo dėmesio jauno organizmo kūnui ir protui. Sveika mityba svarbi bet kuriame amžiuje, tačiau paaugliui ji ypač aktuali. Kadangi kūnas šiuo amžiaus tarpsniu sparčiai vystosi, labai svarbu jį aprūpinti energija ir būtinosiomis maistinėmis medžiagomis.

Nors paauglystė gali būti smagi, kartu gali būti sunku stebėti, kaip keičiasi tavo kūnas. Jei fiziniai pokyčiai neatitinka lūkesčių, jie gali būti sunkiai pakeliami. Nepasitenkinimą savo išvaizda gali didinti ir draugų spaudimas, kaip turi atrodyti. Tačiau paauglystė – netinkamas metas dietoms, nes badaujantis organizmas paprastai negauna visų jam reikalingų maistinių medžiagų.

Be to, paauglystė reiškia ir didesnę laisvę pačiam nuspręsti, ką valgyti. Skubėdami iš mokyklos į būrelius ar leisdami laiką mieste paaugliai valgo tai, ko nori ir ką mėgsta. Dažniausiai – nieko panašaus į sveikatai palankų maistą.

Ką valgyti paaugliui?

Reguliarus valgymas triskart per dieną ir keletas sveikų užkandžių padės apsirūpinti maistinėmis medžiagomis. Praleidi pusryčius? Negauni dalies vitaminų, mineralų ir angliavandenių, todėl jau nuo pat ryto trūksta energijos, pamokose sunku sukoncentruoti dėmesį. Mitybos specialistai pusryčius laiko svarbiausiu valgymu, kuris užtikrina sklandžią ir darbingą dieną.

Grūdų produktai yra puikus angliavandenių šaltinis ir suteikia energijos kūnui ir protui. Jų sudėtyje taip pat yra organizmui naudingų skaidulų ir B grupės vitaminų.

Valgydamas daug vaisių ir daržovių gausi pakankamai vitaminų ir mineralų, kurie stiprina imuninę sistemą ir saugo nuo susirgimų. Šie produktai taip pat labai svarbūs sveikai odai ir regėjimui. Specialistai rekomenduoja kasdien suvalgyi dvi porcijas vaisių ir penkias porcijas daržovių.

Mėsa, vištiena, žuvis, kiaušiniai, riešutai ir ankštinės daržovės (pvz., pupelės, lęšiai) organizmą aprūpina geležimi ir baltymais. Geležis svarbi raudonųjų kraujo kūnelių, kurie perneša deguonį, gamybai. Merginoms gauti pakankamai geležies svarbu ir todėl, kad jos netenkama menstruacijų metu. O geležies trūkumas gali būti mažakraujystės priežastimi. Baltymų organizmui reikia augimui ir sveikiems raumenims. Jei paauglystėje negausi pakankamai baltymų, gali sutrikti augimas, kristi svoris. Baltymų ims trūkti, jei laikysiesi dietos. Todėl bent dukart per dieną reikia valgyti mėsos, vištienos, žuvies ar kiaušinių patiekalų. Žuvis labai svarbi ir smegenų veiklai, regėjimui, gerai odos būklei. Stenkis 2-3 kartus per savaitę valgyti žuvies.

Jei esi vegetaras arba veganas, geležies poreikį gali užtikrinti valgydamas ankštinius produktus, riešutus, sėklas.

Pieno produktai – pienas, sūris, jogurtas – palaiko stiprius kaulus ir dantis, padeda gerai širdies, raumenų ir nervų sistemų veiklai. Pieno produktų reikia valgyti 3-4 kartus per dieną.

Jei valgysi daug riebaus maisto, didės svoris. Vartok kokybišką aliejų nedideliais kiekiais kepant ar gardinant salotas. Daug riebalų turintys produktai - šokoladas, bulvių traškučiai, saldumynai ir kepti patiekalai – taip pat tik padidins svorį, bet neaprūpins organizmo maistinėmis medžiagomis.

Svarbi mitybos dalis – pakankamas skysčių suvartojimas. Gerk vandenį ir nesijausi pavargęs ar ištroškęs, išvengsi vidurių užkietėjimo. Venk įvairių gėrimų su skoniais, nes jie taip pat priaugins svorio.

Sugalvoti, ką įsidėti į maisto dėžutę, kartais atrodo neįmanoma misija. Pabandyk iš vakaro pasiruošti užkandžių į mokyklą. Galbūt po vakarienės liko makaronų su keptomis daržovėmis, kurie kitą dieną net ir šalti puikiai tiks užkąsti per pertrauką, o gal gali beigelį pertepti sūreliu ir pagardinti sūdyta lašiša ar basusisuk lavašą su kumpiu ir plonai pjaustytu agurku. Jei abejoji dėl savo mitybos, pasitark su tėvais – gal reikėtų vartoti maisto papildų, pavyzdžiui, omega-3 ir paaugliui subalansuotų vitaminų rinkinį.

Paauglystėje ypač svarbu rūpintis:

imunine sistema. O jai svarbiausi vitaminai - A, B6, B12, C, D, taip pat foliatai ir selenas;

protinę veiklą padeda palaikyti pantoteno rūgštis;

smegenimis nepamainomos yra omega-3 riebalų rūgštys. Jų galima gauti valgant pakankamai žuvies arba geriant žuvų taukus;

energija, kurios šaltiniai - biotinas, pantoteno rūgštis, magnis, vitaminai B6 ir B12;

kaulais ir raumenimis - tai reiškia, svarbu gauti pakankamai vitamino D, kalcio ir cinko, taip pat magnio;

regėjimu, kurį saugo tos pačios omega-3 riebalų rūgštys, taip pat vitaminai A ir B2.

Palydovinių antenų ir imtuvų montavimas
Ši naujiena peržiūrėta 9227 kartus. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-10-30 17:45:08

Per 20 metų patyčių mastas Lietuvoje beveik nesumažėjo: kas kiša koją pokyčiams?

Nepaisant daugybės pastangų kovoti su patyčiomis mokyklose ir internete, naujausi tyrimai rodo, kad Lietuvoje šios problemos mastas išlieka vienas didžiausių Europoje – jas patiria trečdalis paauglių.
       2024-10-30 17:42:54

Kenčiate nuo šiukšles kaupiančio kaimyno? Išeitis yra, tik ne visi apie tai žino

Į namus sklindantis dvokas, keliaujantys tarakonai ir nuolatinė gaisro baimė – su tokia kasdienybe susiduria daugiabučių gyventojai, šalia kurių gyvena šiukšles kaupiantis kaimynas.
       2024-10-30 17:40:00

Slaugytojai konsultuodami galės pratęsti paskirtą gydymą receptiniais vaistais

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) plečia bendrosios praktikos slaugytojų profesines veiklos sritis. Nuo šiol slaugytojai, įvertinę pacientų sveikatos būklę, galės savarankiškai pratęsti gydytojo paskirtą lėtinių ligų gydymą ir išrašyti receptą vaistams.
       2024-10-30 17:33:32

Kaip išvengti klaidų renkantis pirmąjį būstą?

Nors pirmuosius namus žmonės perka sau, profesiniai ar šeimos pokyčiai dažnai lemia tai, kad tokį turtą ilgainiui gali tekti parduoti ar išnuomoti. Ekspertų teigimu, būtent patrauklumas antrinėje rinkoje turėtų būti prioritetas jaunam žmogui ar šeimai renkantis pirmąjį būstą.
       2024-10-30 17:27:45

Naudotos ar naujos padangos: kam vairuotojai teikia pirmenybę?

Artėjant žieminių padangų sezonui, daugelis vairuotojų sprendžia, kokias padangas pasirinkti savo automobiliui – naujas ar naudotas? Ar verta skubėti pas meistrus, ar galima darbus atlikti savarankiškai?
       2024-10-30 17:21:50

Pasakė, kam orgazmas yra naudingiausias: sumažina tikimybę susirgti vėžiu

Nepaisant to, kad orgazmas yra natūralus žmogaus kūno atsakas, apie jį vis dar sklando daugybė mitų ir netikslių įsitikinimų. Kodėl vieniems žmonėms šį jausmą pasiekti lengviau nei kitiems?
       2024-10-25 09:54:44

Milijonierius po savaitės: kaip laimėjus loterijoje neprarasti šalto proto

Visai neseniai šalį apskriejo žinia apie lietuvį, loterijoje laimėjusį istoriškai didžiausią sumą Baltijos šalyse – 81 mln. eurų. Nors apie tokią sėkmę svajoja kone kiekvienas, daugelis neįvertina tinkamo finansinio raštingumo pasirengimo svarbos.
       2024-10-21 17:21:30

Kas pragraužė skylę: kandis ar kailiavabalis?

Drabužinės kandys ir kailiavabaliai – vabzdžiai, kenkiantys tekstilės gaminiams, kailiams, kilimams, baldams ir net muziejų eksponatams. Nors pamačius skylę vilnoniame megztinyje, kašmyro šalike ar kilime dažniausiai kaltiname kandžių lervas.
       2024-10-21 14:03:20

„TikTok“ privatumo nustatymai, kuriuos turite pasikeisti dabar

Vidutinis „TikTok“ naudotojas programėlėje praleidžia bent 95 minutes per dieną, nepalyginamai daugiau nei bet kuriame kitame soc. tinkle. Siekdama tobulinti savo paslaugas, trumpų vaizdo įrašų platforma taip pat gausiai renka vartotojų asmeninius duomenis.
       2024-10-21 13:56:51

Atliko elektros naudojimo eksperimentą namuose: kiek pavyktų sutaupyti

„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) skaičiuoja, kad buitiniai vartotojai per 2023 metus sunaudojo 28 proc. visos elektros energijos Lietuvoje. Todėl skatinant energetinį efektyvumą šalyje svarbu tampa kalbėti ne tik apie elektros energijos mažinimą įmonėse, bet ir namų ūkiuose.
       2024-10-21 13:51:20

Bendrabutis, buto nuoma ar buto pirkimas – ką rinktis studentui?

Aukštosiose mokyklose Lietuvoje šiuo metu studijuoja daugiau kaip 100 tūkst. studentų ir net 69 proc. jų gyvena savarankiškai. Kasmet studentai susiduria su sudėtingu pasirinkimu: gyventi dažnai nelabai aukštos kokybės, tačiau pigiame bendrabutyje, mokėti daugiau už komfortiško būsto nuomą ar, padedant tėvams, įsigyti nuosavą butą?
       2024-10-18 17:50:21

Seimas įteisino patogesnį būsto paskolų refinansavimą

Seimas priėmė Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymo pataisas, kuriomis nutarta nuo 2025 m. vasario 1 d. leisti gyventojams paprasčiau, greičiau ir be papildomų išlaidų refinansuoti būsto paskolas.
       2024-10-18 17:39:41

ESO atmeta abejones dėl išmaniųjų skaitiklių: duomenimis manipuliuoti neįmanoma

Lietuvos gyventojams diegiami naujos kartos išmanieji apskaitos prietaisai yra patikimi ir koreguoti jų duomenų neįmanoma, o visose perdavimo sistemos grandyse yra įdiegti aukščiausi saugumo sprendimai.
       2024-10-17 10:30:18

Ar jūsų robotą dulkių siurblį apsėdo demonas? Ne, tai tik programišiai

Robotas dulkių siurblys vejasi katę ir tuo pat metu šūkauja necenzūrinius žodžius. Skamba kaip scenarijus iš mokslinės fantastikos filmo, tačiau tai jau tapo realybe.
       2024-10-16 13:06:23

Tvaresnis dyzelinas: ar Lietuvoje tai taps norma?

Elektromobilių gamintojams Europoje susiduriant su sunkumais pereinant prie šios technologijos, vis daugiau diskutuojama apie neišnaudojamą kitų alternatyvių degalų potencialą.
       2024-10-12 12:17:35

Paaiškėjo tikrieji piratinio turinio naudojimo Lietuvoje mastai

Keturi iš dešimties Lietuvos gyventojų bent kartais vartoja nelegalų turinį, o reguliariai tai daro ketvirtadalis gyventojų. Trečdalis gyventojų piratinį turinį dažniausiai vartoja nelegaliai žiūrėdami filmus, serialus, televizijos laidas, kitus vaizdo įrašus, o apie ketvirtadalis – klausydamiesi muzikos.
       2024-10-11 18:26:10

Darbas nuotoliniu būdu išliks: kaip išvengti ginčų?

Nors nuotolinio darbo galimybė suteikia darbuotojams daugiau lankstumo, tačiau kartu darbdaviui kelia papildomų iššūkių, susijusių su tinkamo darbo organizavimo ir reguliavimo užtikrinimu.
       2024-10-09 17:55:52

Šeimos gydytojai bus skatinami atlikti daugiau tyrimų

Nuo spalio 1 d. plečiamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis papildomai apmokamų pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų spektras, kad šeimos gydytojai galėtų skirti daugiau svarbių tyrimų pacientams.
       2024-10-09 11:08:03

Verta suklusti perkantiems internetu: 900 kenkėjiškų svetainių apsimeta „Amazon“

Prasidėjo kasmetinės „Amazon“ išpardavimų dienos, kai platforma vilioja pirkėjus patraukliais pasiūlymais. Tačiau saugumo ekspertas įspėja – nustatyta daugiau nei 100 skirtingų sukčiavimo atvejų ir beveik 900 naujų kenkėjiškų svetainių, kurios apsimeta „Amazon“.
       2024-10-05 10:02:12

RRT pakeitė savo užmokesčius ir mokėjimo tvarką

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) pakeitė savo, kaip nacionalinio reguliuotojo elektroninių ryšių ir pašto paslaugų srityse, teikiamų paslaugų ir atliekamų darbų užmokesčių dydžius bei jų mokėjimo tvarką.
       2024-10-03 16:23:37

NVSC priminimas apie legioneliozės profilaktiką

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai tiek nuosavų, tiek daugiabučių namų gyventojus, kurie patys savarankiškai ruošia karštą vandenį, ragina atkreipti dėmesį į legioneliozės profilaktines priemones, kurios svarbios visais metų laikais.
       2024-09-29 13:01:22

Kai šviesolaidis tampa ginklu: Ukrainos padangėje – nematyto tipo dronai

Daugelio mūsų namams internetą tiekiantis šviesolaidis pastaruoju metu netikėtai prigijo dronų pramonėje. „Forbes“ žiniomis, Vokietijos bendrovė „HIGHCAT“ Ukrainoje jau kurį laiką testuoja nematytas bepilotes skraidykles, kurios valdomos per optinį kabelį ir yra atsparios signalo blokavimui.
       2024-09-29 11:36:58

8 miego valandos ir kiti mitai: viskas daug paprasčiau

Miegas yra gero kasdienio gyvenimo pagrindas, nes tik gerai pailsėję galime būti produktyvūs, energingi ir sveiki, sako miego mokslininkė. Panašu, kad vis geriau tai suprantame ir patys.
       2024-09-28 10:17:14

Mokslininkės įžvalgos, kaip alkoholis veikia smegenis?

„Stebėkite save ir savo artimą – pradėjus išgėrinėti, siekiant numalšinti fizinius ar psichinius simptomus, formuojasi alkoholio priklausomybė“, – įspėja neuropsichologijos mokslų daktarė, Vilniaus universiteto Psichologijos instituto docentė Ramunė Dirvanskienė.
       2024-09-27 13:18:05

Kaip studentams užsitikrinti ne tik papildomas pajamas, bet ir kitas naudas

Neseniai prasidėjęs naujas studijų semestras – nauja galimybė gauti papildomų pajamų ne tik pragyvenimui, bet ir pramogoms. Ekspertai aiškinasi, kokios galimybės užsidirbti papildomai ir įgyti reikiamos praktikos studijų metu?
       2024-09-20 17:33:57

Keturių dienų darbo savaitė Lietuvoje: galimybės ir iššūkiai

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) informuoja, kad Lietuvoje jau dabar egzistuoja galimybės įgyvendinti trumpesnę darbo savaitę, nekeičiant Darbo kodekso. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį tiek į galimybes, tiek į potencialius iššūkius.
       2024-09-13 17:00:08

Investuoti siūlo nuomonės formuotojas ar sukčius: kaip atpažinti?

Socialiniai tinklai leidžia pasiekti turinį iš viso pasaulio ir atveria galimybes informacijos įvairovei. Nuomonės formuotojai taip pat ieško, kokią nišą juose galėtų užimti.
       2024-09-11 19:37:50

Trečiasis „Lidl Plus“ gimtadienis pirkėjus lepins nuolaidomis

Išskirtinių pasiūlymų ir nuolaidų programėlės „Lidl Plus“ trečiasis gimtadienis tęsiasi! Pirkėjų pamėgta mobilioji programėlė „Lidl Plus“ jau tapo įprasta kiekvieno apsipirkimo dalimi.
       2024-09-10 22:22:14

Miegokite ramiai: ką daryti, kad išmanusis nežadintų naktį?

Negalite užmigti, „scrollinate“ telefoną, o dėl to – dar labiau nesimiega? Tai – tarsi užburtas ratas, vedantis tiesiai į nemigą. Šiuolaikiniai išmanieji telefonai ir laikrodžiai turi įrankius, reikalingus sukurti tinkamą nuotaiką poilsiui ir stebėti, kiek gilus yra jūsų miegas.
    Daugiau ankstesnių naujienų:  1  2  3  4  5  6  7
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.