iliustracija iliustracija
iliustracija iliustracija iliustracija
Naujienos

Verslo ir ekonomikos studijoms vien tik vadovėlių neužtenka

2015-07-21 21:54:34

„Vadovėlinės tiesos realiame gyvenime dažnai neveikia. „Bloomberg“ yra realaus laiko platforma, kurioje susijungia žinios, informacija, idėjos, profesionalų tinklas, ir tai suteikia galimybę atvesti realų gyvenimą į universiteto auditoriją“, – sako Edita Gimžauskienė.

foto

Jos vadovaujamame KTU Ekonomikos ir verslo fakultete neseniai duris atvėrė pirmoji Baltijos šalyse finansų ir rinkų laboratorija „Bloomberg Financial Markets Lab“.

„Bloomberg“ yra pasaulyje pirmaujanti finansinės informacijos tiekėja. Specialistų teigimu, jos atėjimas į Kauno technologijos universitetą (KTU) reiškia lūžį finansų ir ekonomikos studijose Lietuvoje.

Apie finansų ir rinkų laboratorijos „Bloomberg Financial Markets Lab“ teikiamas naujas galimybes įvairių mokslo sričių studentams ir tyrėjams pasakoja KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto (EVF) dekanė prof. Edita Gimžauskienė ir Finansų katedros vedėjas prof. Rytis Krušinskas.

– Kodėl studentams reikia tokio rimto finansininkų įrankio kaip „Bloomberg“ terminalas? Ar nebeužtenka vadovėlių?

E. Gimžauskienė: Verslo ir ekonomikos studijos negali vykti vien iš vadovėlių, nes vadovėlinės tiesos realiame gyvenime dažnai neveikia. „Bloomberg“ yra realaus laiko platforma, kurioje susijungia žinios, informacija, idėjos, profesionalų tinklas ir tai suteikia galimybę atvesti realų gyvenimą į universiteto auditoriją.

Būtent tokiu tikslu finansų ir rinkų laboratorija „Bloomberg Financial Markets Lab“ ir yra įsteigta KTU Ekonomikos ir verslo fakultete: kad tikros problemos ir situacijos patektų į auditorijas, į studentų studijų procesą.

Taigi, pirmasis aspektas, kodėl ši finansų ir rinkų laboratorija buvo įsteigta, – KTU EVF misijos ugdyti ekonominį ir finansinį raštingumą bei verslumą įgyvendinimas. Tai reiškia, kad visi KTU studentai mažiausiai viename studijuojamame dalyke naudosis šia laboratorija ir jos teikiamomis galimybėmis. Mūsų tikslas yra užtikrinti, kad visų KTU fakultetų absolventai suprastų, kas yra finansai, kaip veikia ekonomika ir gebėtų skaityti „Verslo žinias“ ne kaip romaną.

Antrasis – mūsų fakulteto studentai, tačiau ne tik studijuojantys finansus. „Bloomberg“ reikalinga ir ekonomikos, ir daugybės kitų verslo disciplinų studentams. Norime ugdyti studentų kompetenciją naudotis šia duomenų baze.

Trečiasis lygmuo – tyrėjai ir tyrimai, tai yra mūsų pačių – dėstytojų – kvalifikacijos kėlimas ir atliekamų tyrimų kokybės kėlimas.

– Kokius konkrečius uždavinius ir užduotis studentai ir dėstytojai atliks laboratorijoje?

R. Krušinskas: Paimkime konkrečią paskaitą, pavyzdžiui – apie valstybės skolą. Prisijungę prie „Bloomberg“ terminalo duomenų bazės, studentai iš karto gaus visą reikiamą informaciją – skolos dydis, palūkanos, laikotarpiai, galimos rizikos – ir analitinius instrumentus darbui su ta informacija.

„Bloomberg“ terminalas yra instrumentas, leidžiantis susieti teorines žinias su realaus pasaulio informacija online režimu. Galime pasidžiaugti, kad studentai galės ne tik gauti teorines žinias, bet iš karto jas išbandyti šiandieniniame finansų ir ekonomikos lauke.

– Ar sunku yra išmokti naudotis „Bloomberg“ platforma?

R. Krušinskas: Stažavausi Budapešto Korvinus universitete, kuris „Bloomberg“ terminalą turi jau pusantrų metų. Bandėme išsiaiškinti visus iškilusius procesinius trukdžius ir tokiu būdu išvengti galimų savo klaidų. Ten pamačiau, kad studentai yra daug imlesni naujoms technologijoms, nei mums atrodo.

Be to, pati „Bloomberg“ sistema turi labai gerą pagalbos infrastruktūrą, kurioje patalpinta daugybė instrukcijų, jos yra ir video formate: kur, ką, kaip spausti, kaip elgtis norint įtraukti vienus ar kitus duomenis ir panašiai.

Taigi viskas priklauso nuo to, kiek pats studentas yra imlus naujoms žinioms ir kaip greitai jis nori įsisavinti naujus gebėjimus. Korvinus universitete netgi atsirado sistemą gerai išmanantys studentai, kurie patys pasisiūlė neatlygintinai apmokyti kitas studentų grupes. Taigi nemanau, kad ir KTU bus daug problemų – mūsų studentai yra imlūs ir smalsūs, o bendruomenė stipri, juolab, kad darbas su duomenų bazėmis, internetinėmis platformomis niekam nebėra naujiena.

– KTU šiais metais bus pradedami rengti didžiųjų verslo duomenų analizės specialistai. Pasirinkusieji šią studijų programą taip pat naudosis „Bloomberg“ terminalu, ar ji nėra taip glaudžiai susijusi su finansais?

E. Gimžauskienė: Ir taip, ir ne. „Bloomberg“ yra vienas iš duomenų šaltinių, kurie bus naudojami studijuojant didžiųjų verslo duomenų analitiką. Tačiau pati studijų programa yra išskirtinė tuo, kad kilo iš labai aiškios problemos: įvairiose vietose ir sistemose yra nuolatos kuriamas milžiniškas kiekis duomenų ir jų panaudojimas efektyviems ir greitiems verslo sprendimams yra iš tiesų didelis iššūkis.

Negalima sakyti, kad mokydami studentus naudosimės tik „Bloomberg“ terminalu, nes pati programa, būdama tarpkryptinė, fokusuojasi tiek į matematiką, tiek į informatiką, tiek į verslo studijas. Taigi, nors bus skiriama daug dėmesio duomenų analizei, naudosimės ir kitomis priemonėmis, ne tik „Bloomberg“ laboratorija.

– Ko trūksta šiandieninėms finansų studijoms ir ar daug yra norinčių rinktis šią, atrodytų, nelengvą sritį? Juk neretai sakoma, kad bankininko profesija yra nedėkinga – daug streso, atsakomybės.

R. Krušinskas: Visų pirma, reikėtų suprasti, kad finansai savaime nereiškia bankininko profesijos. Finansai yra gana plati sritis, apimanti įmonių, viešojo sektoriaus, valstybės finansus.

Ko trūksta finansų studijoms? Labiausiai trūksta užsidegusių studentų, bet tikiu, kad jie ateis. Turime siekį nuolatos gerinti studijų kokybę ir tai darome. Pasakyti, kad kažko trūksta, būtų galbūt ne visiškai teisinga. Mes turime sau išsikėlę aukštus tikslus, norime dirbti su naujausia informacija, suteikti studentams geriausias žinias. Ir ne tik vietiniame, lokaliame lygmenyje, bet ir tarptautiniame – dažnai kviečiame užsienio ekspertus, profesorius dalintis savo patirtimi.

Žvelgiant į skaičius, pagal pastarųjų trejų metų tendencijas Kaune, mūsų finansų programos sulaukia didžiausio skaičiaus studentų – per šį laikotarpį parengėme 90 finansų specialistų, o tai yra labai geras rodiklis.

– Tačiau ar Lietuvai reikia tiek daug finansų specialistų?

R. Krušinskas: Mes į tai žvelgiame truputį kitaip. Vėlgi, norėčiau akcentuoti, kad tai nėra tik bankų darbuotojai. Kuriam verslui nereikia gerai išmanančio tiek ekonomikos, tiek finansų sritį specialisto? Mes matome, kad šiandien daugelyje įstaigų ir organizacijų gerų ekonomistų ir gerų vadybininkų, plačiąja prasme, labai trūksta.

– Kokie specialistai rengiami KTU Ekonomikos ir verslo fakultete ir kuo jie patrauklūs darbo rinkai?

E. Gimžauskienė: Fakultetas turi tokią dvejopą strategiją ir mūsų programų portfelyje yra dvejopo tipo programos. Pirmosios – verslo funkcinės programos: tai yra jau minėti finansai, apskaita, ekonomika, esančios arčiausiai mūsų aptartos „Bloomberg“ laboratorijos. Tačiau mes taip pat turime ir rinkodaros/marketingo programą, industrinių technologijų vadybą, verslo administravimą.

Fakultetas kombinuoja ir modeliuoja dviejų tipų studijas. Tai yra plačiosios, skirtos labai aiškioms funkcijoms, su labai aiškiai numatyta vieta organizacijoje ir profesine karjera. Ir yra lanksčiosios studijos – leidžiame studentams patiems susikonstruoti savo kompetencijų portfelį. Jie turi galimybę pasirinkti pačias įvairiausias gretutines studijas.

Į finansus įstojęs studentas gali rinktis rinkodaros studijas, o rinkodarą studijuojantis – žmonių išteklių vadybą. Tai yra lankstus studijų modelis ir mūsų fakultetas jį yra įveiklinęs ko gero labiausiai universitete. Tačiau galimybės neapsiriboja vien ekonomikos ir verslo studijomis – įstoję į apskaitą gali rinktis studijuoti informatiką, mokydamiesi matematiką, gali rinktis ekonomiką. Šį mūsų siūlomą itin lankstų studijų modelį apibrėžia labai paprastas šūkis: „Susikonstruok profesiją sau pats!“.

Reklama
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2019-10-21 17:02:54

VRM institucijos negeba tinkamai koordinuoti ekstremalių situacijų valdymo?

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcija prašo vidaus reikalų ministrės atsakymų dėl problemų, kurias apnuogino vis dar bandomas suvaldyti gaisras, įsiplieskęs Alytuje veikiančioje padangų perdirbimo gamykloje.
       2019-10-21 14:02:43

Senjorai skatinami atrasti skaitmeninę aplinką

Pastaruoju metu Lietuvoje vyresnio amžiaus žmonės vis aktyviau naudoja internetą, tačiau pastebima, jog didelė dalis senjorų drovisi naudotis e.paslaugomis bei vis dar stokoja skaitmeninių įgūdžių. Spalio 21–25 d. visoje šalyje projektas „Prisijungusi Lietuva“ inicijuoja akciją „Senjorų dienos internete 2019“.
       2019-10-21 10:22:00

Apsipirkinėjimas internetu: greita, patogu, bet ar saugu?

Jau dabar skaičiuojama, kad pasaulyje egzistuoja apie 1,92 mlrd. internetinių pirkėjų, o 2021 m. šis skaičius turėtų perkopti ketvirtadalį planetos gyventojų – 2 milijardus. Apsipirkinėti internetu – greita, patogu ir kartais net pigiau nei fizinėje parduotuvėje, tačiau ar patikima ir saugu?
       2019-10-21 10:17:15

Žaisti negalima drausti – kur dėti kablelį?

Šiuolaikiniai vaikai nuo pat mažumės yra apsupti išmaniųjų technologijų: vaikiškų racijų ir kamerų, įvairius garsus ir šviesą skleidžiančių žaidimų, o dvimečio svajonių žaislais dažnai tampa telefonas, nes mato, kad mama ar tėtis jo nepaleidžia iš rankų.
       2019-10-21 10:15:12

Beveik trečdalis lietuvių prisipažįsta esantys priklausomi nuo interneto

Dauguma Lietuvos gyventojų taip pasinėrė į mobiliąsias technologijas, kad jau ir patys pripažįsta esantys nuo jų priklausomi. Paprašyti įvardinti asmeninius priklausomybės šaltinius, beveik trečdalis mini internetą (29 proc.), kas ketvirtas – išmaniuosius telefonus (24 proc).
       2019-10-19 09:25:08

Trūksta idėjų asmenukėms? Užfiksuokite ją kosmose

Technologijų gamintojai nesiliauja stebinti vis pažangesniais įrenginiais ir nematytomis inovacijomis, kurios vartotojams kasdienybėje suteikia vis daugiau galimybių. Riba tarp „įmanoma“ ir „neįmanoma“ tapo dar plonesnė – bendrovė „Samsung“ rado būdą, kaip žmonės galėtų pasijausti lyg pabuvoję kosmose – jie turės galimybę pasidaryti asmenukę visatos erdvėje.
       2019-10-18 15:25:49

Elektromagnetinės spinduliuotės normas Lietuvoje siūloma padidinti

Sveikatos apsaugos ministerija siūlo Lietuvoje taikomas elektromagnetinės spinduliuotės normas padidinti ir suvienodinti su rekomenduojamomis autoritetingų tarptautinių organizacijų. Šiuo metu mūsų šalyje galiojančios ribinės vertės yra vienos žemiausių Europoje.
       2019-10-18 15:22:13

Technologijos ir sveikata: kaip išvengti negalavimų?

Akių paraudimas, pablogėjęs matymas, bendras silpnumas, galvos skausmai – tai tik maža dalis simptomų, kurie ištinka daug laiko prie kompiuterio ar kitų išmaniųjų įrenginių praleidžiančius žmones. Pasak sveikatos specialistų, nuo išmaniųjų technologijų kenčia ne tik akys ar stuburas, bet jos gali sukelti ir kur kas rimtesnių sveikatos negalavimų.
       2019-10-18 15:17:41

Miego ritmas ir miego sezonai – kas tai?

Kada turime keltis ir eiti miegoti, kad kitą rytą pabudę jaustumėmės žvalūs ir energingi? Vieno tobulo, universalaus miego recepto nėra. Mūsų miego kokybę veikia daugybė veiksnių – amžius, metų laikų kaita, individualūs kūno duomenys bei daugelis kitų išorinių bei vidinių stimuliatorių.
       2019-10-18 15:14:19

5 telefoniniai žaidimai, kurie įėjo į istoriją

Šiandien, prieš 61 metus, 1958 m. spalio 18 d., pasauliui pristatytas vienas pirmųjų kompiuterinių žaidimų pasaulyje „Tennis for two“. Tai – teniso simuliacija, į kurią žvelgiant iš šių dienų perspektyvos, sunku patikėti, jog keli brūkšneliai ir rutuliukas galėjo būti pasaulį stebinanti inovacija.
       2019-10-18 15:11:38

Keliaukite su vaikais: TOP 5 kryptys ir patarimai

Norite pradžiuginti mažuosius naujomis atrakcijomis ir vietovėmis bei pažinti pasaulį kartu? Kelionės su vaikais ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų, žavi jus? Atraskite naujas vietas, susipažinkite su kultūriniais skirtumais, šalių papročiais, maisto įvairove, bei gerai praleiskite laiką!
       2019-10-18 15:09:56

Akių gydytoja rekomenduoja nuo 35 metų reguliariai tikrintis regėjimą

Akių gydytojai įsitikinę, kad šiandien galima išgydyti 80 proc. regėjimo sutrikimų, tačiau daugelis suskuba savo akių būkle rūpintis tik tuomet, kai pasireiškia pirmieji nemalonūs pojūčiai – sausumas, perštėjimas, vaizdas lyg per rūką.
       2019-10-18 14:48:58

Emigrantai ir turistai Lietuvoje mobilųjį ryšį siurbia šimtais terabaitų

Į Lietuvą grįžtantys emigrantai ir čia apsilankantys svečiai iš užsienio naudojimosi telefonu įpročių keisti nelinkę, o šią vasarą jie pagerino visų laikų naršymo rekordą. Keliaudami skaičiuoti megabaitus ir minutes jau atprato ir lietuviai, rodo naujausi „Telia“ duomenys.
       2019-10-17 18:50:56

Nebrangu ir paprasta: maža stiliaus detalė kardinaliai pakeisianti jūsų išvaizdą

Šiandien kojinės jau yra tapusios reikšminga aprangos detale, ne tik pagyvinančia stilių, bet ir padedančia išreikšti požiūrį į pasaulį. Jų ypač prireikia pamažu vėstant orams.
       2019-10-17 10:21:00

5 kepėjų triukai, garantuosiantys sėkmę virtuvėje

Ką turiningo nuveikti ilgėjančiais rudens vakarais? Sezonas negaili užderėjusių gėrybių, todėl pats metas imti prijuostę ir išsikepti obuolių pyragą ar įdarytą moliūgą. Jei manote, kad iš jūsų kulinaras nekoks, galime nuraminti, kad net geriausiems virtuvėms kepėjams pavyko ne iš pirmo karto.
       2019-10-17 10:15:55

„Android 10” jau pasiekė „Nokia 8.1” išmaniųjų savininkus

„Nokia“ telefonų gamintojai „HMD Global“ tęsi pažadą tobulėti – nuo spalio 15 dienos „Nokia 8.1” išmaniųjų telefonų savininkai jau gali išbandyti „Android 10“. Šis „Android“ programinis atnaujinimas leis mėgautis naujausiomis dirbtinio intelekto kuriamomis inovacijomis.
       2019-10-16 18:06:51

Klimato kaita jau tiek pažengusi, kad atskirų iniciatyvų nebeužtenka

Lietuva neišvengė per visą Europą nuvilnijusios karščio bangos – šis birželis šalyje buvo pats karščiausias per paskutinius 58 metus. O žemė yra ne tik žmonių namai. Praėjus vos mėnesiui, jau pranešta ir apie kaitros pasekmes, pavyzdžiui, apie žūstančius paukščius po sausros nusekus Nemunui.
       2019-10-16 17:27:33

Išaugo pieno supirkimo kaina

Didžiausios Lietuvos pieno perdirbimo įmonės rugsėjį už natūralų pieną stambiesiems pieno ūkiams vidutiniškai mokėjo 313 eurų už toną, arba 4,1 proc. daugiau nei rugpjūtį. Žemės ūkio ministerijos skelbiamais duomenimis, pagal rugsėjį už natūralų pieną stambiesiems pieno gamintojams „Nordic proteins“ už toną mokėjo 329 eurus.
       2019-10-16 12:47:16

Nigerija ir Lietuva – ES ir Afrikos skaitmeninės partnerystės priešakyje

Spalio 15 d. Lietuvoje oficialiai startavo „Digital Explorers“ programa, siekianti sujungti Lietuvą ir Nigeriją bendradarbiavimui informacinių ir ryšių technologijų (IRT) srityje. Penkiolika kruopščiai atrinktų specialistų iš Nigerijos vienerius metus praleis septyniose Lietuvos IRT bendrovėse.
       2019-10-16 12:35:47

Menkių žvejyba Baltijos jūroje kitąmet uždrausta – kokia Lietuvos pozicija?

Seimo nario S. Gentvilo pranešimas: „Menkių žvejyba Baltijos jūroje kitąmet uždrausta – kokia Lietuvos valdžios pozicija?“ ES Žemės ūkio ir žuvininkystės ministrai šią savaitė sutarė, kad atsižvelgiant į mokslininkų rekomendacijas ir Europos Komisijos siūlymą nuo sausio 1 d. Baltijos jūroje ir verslinė, ir mėgėjišką menkių žvejybą bus visiškai uždrausta.
       2019-10-16 11:57:19

Prezidentas siūlo užkirsti kelią nesaugios elektros patekimui į Lietuvą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pateikė Seimui įstatymų pataisas, skirtas užkirsti kelią elektros energijos patekimui į Lietuvą iš trečiųjų šalių, kuriose veikia nesaugiomis pripažintos branduolinės elektrinės.
       2019-10-16 11:33:02

Sudarė įtakingiausių influencerių reitingus socialiniuose tinkluose

Skaitmeninio turinio agentūra „SuperYou“ sudarė Lietuvos influencerių reitingą skirtinguose socialiniuose tinkluose. Įtakingiausia socialiame tinkle „Instagram“ tituluota Karolina Meschino, „Facebook“ – „Happy356“ vyriausioji redaktorė Jurgita Baltrukonytė, o „Youtube“ – Paulius Mikolaitis, geriau žinomas kaip Paul de Miko.
       2019-10-16 11:22:19

„Sodra“ ir kitąmet planuoja didesnes įplaukas negu išlaidas

Finansų ministerijai prognozuojant, jog vidutinis darbo užmokestis ir kitąmet augs, o dirbančiųjų – nemažės, dėl to ir „Sodra“ 2020 metais tikisi didesnių socialinio draudimo įmokų, o kartu ir išmokų. Planuojama, kad kitąmet „Sodros“ biudžeto pajamos augs 6 proc., o išlaidos – 7,7 proc., palyginti su laukiamu šių metų rezultatu.
       2019-10-16 08:40:16

7 patarimai vairuotojams, kaip išvengti susidūrimo su laukiniais gyvūnais

Šį rudenį laukiniai gyvūnai dažniau nei ankstesniais metais išbėga į kelią ir sukelia avarines situacijas ar eismo nelaimes. Specialistai įspėja automobilių vairuotojus būti atsargius ir atidžiai stebėti, kas vyksta jų kelią supančioje gamtoje.
       2019-10-16 08:26:52

Keliavimas lėktuvais gripo sezono metu – specialistų patarimai padės nesusirgti

Viena iš sveikatos specialistų rekomendacijų prasidėjus gripo sezonui – vengti didelių žmonių susibūrimų. Tačiau ką daryti, jei laukia kelionė ir prireiks būti oro uoste ar skristi lėktuvu, kuriuose – šimtai keliautojų?
       2019-10-15 17:12:02

7 požymiai, rodantys, kad jums reikia naujo telefono

Paprastai sakoma, kad išmanieji telefonai veikia dvejus metus. Bet jei jūsų įrenginys ir toliau veikia puikiai – ar bent jau jums taip atrodo – galbūt visai nesinori keisti modelio. Juk turimas telefonas paprastai atrodo pats praktiškiausias.
       2019-10-15 17:01:20

Pasaulinę rankų plovimo dieną specialistų raginimas nepersistengti

Spalio 15 d. minima Pasaulinė rankų plovimo diena. Sveikatos specialistai teigia, kad rankas reikia plauti ne tuomet, kai jos purvinos, o kur kas dažniau. Vis tik socialiniame tinkle pasiteiravus, kaip dažnai žmonės plauna rankas, specialistai paragino nepersistengti.
       2019-10-15 16:48:05

Nustatyta prognozuojama elektros energijos rinkos kaina 2020 metams

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), įvertino praėjusių 12 mėnesių biržoje susiformavusią vidutinę faktinę elektros energijos kainą, pagalbiniais instrumentais bei dvišalėmis sutartimis suprekiautos elektros energijos kiekius ir kainas.
       2019-10-15 16:43:13

Augant elektromobilių skaičiui sostinėje atsiras dar 59 greito įkrovimo stotelės

Vilniaus meras Remigijus Šimašius, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas ir bendrovės „Ignitis grupė“ generalinis direktorius Darius Maikštėnas šiandien Upės gatvėje atidarė elektromobilių greitos įkrovos stotelę, kuri priklausys didžiausiam greito įkrovimo elektromobilių tinklui Lietuvoje.
       2019-10-15 15:15:05

Tyrimas: 81 proc. Lietuvos dirbančiųjų norėtų dažniau dirbti nuotoliniu būdu

Daugiau nei pusė apklaustų dirbančiųjų teigia dirbantys tokį darbą, kurį būtų galima atlikti atsitraukus iš darbo vietos, o 81 proc. iš jų norėtų nuotoliniu būdu dirbti dažniau nei iki šiol – parodė paslaugų centro „Telia Global Services Lithuania“ užsakymu bendrovės Spinter atliktas Lietuvos gyventojų nuomonės tyrimas.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama