Naujienos

Abiturientų daromos klaidos ir augantis informatikos populiarumas provincijoje

2017-04-21 16:36:25

Pagrindinė šių metų abiturientų užduotis – sėkmingai išlaikyti pasirinktus brandos egzaminus. Norintieji gauti brandos atestatą privalo išlaikyti ne mažiau kaip 4 ir ne daugiau kaip 6 pasirenkamuosius egzaminus, tarp kurių ir informacinių technologijų valstybinis brandos egzaminas (IT VBE), kurį šiais metais pasirinko laikyti net 2707 abiturientai.

Balandžio 10 d. užsienio kalbos (anglų) brandos egzamino kalbėjimo dalimi prasidėjusi pagrindinė egzaminų sesija vyks iki birželio 21 d. Informacinių technologijų egzaminą pasirinkę abiturientai savo žinias pasitikrins birželio 16 d. Egzaminų tvarkaraštis

Pasiruošti IT VBE moksleiviams šiais metais sutiko padėti KTU Informatikos fakulteto (IF) dėstytoja Renata Burbaitė, kuri balandžio 22 d. 11 val. ves viešą ir nemokamą paskaitą apie didžiausias daromas klaidas informacinių technologijų (IT) egzamine KTU „Santakos“ slėnyje (K. Baršausko g. 59 Kaunas). Registracija ČIA.

R. Burbaitė, IT mokanti ir Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos auklėtinius, taip pat yra IT VBE vertinimo komisijos narė jau nuo pirmojo istorijoje IT egzamino 2006 metais.

IT egzaminas – (ne)populiarus

Informacinių technologijų egzaminas yra įtrauktas į valstybinių brandos egzaminų pasirinkimų sąrašą nuo 2006 metų. Per daugiau nei dešimtmetį pasikeitė ne tik egzamino užduočių turinys, bet ir IT VBE laikančiųjų skaičiai – norinčiųjų laikyti egzaminą skaičius išaugo 132 proc. (2006 m. laikyti egzaminą pasirinko 1164, laikė – 1128).

„Per dešimt metų šį egzaminą laikančiųjų skaičius išaugo dvigubai, tačiau išlaikančiųjų skaičius kasmet ženkliai nekito – apie 90 proc. abiturientų kiekvienais metais išlaiko informacinių technologijų valstybinį brandos egzaminą“, – apie pokyčius kalbėjo R. Burbaitė. Iki šiol rekordinis IT VBE laikiusių abiturientų skaičius buvo užfiksuotas 2015 metais – 2519.

Dėstytoja pastebi, jog dauguma egzaminą besirenkančių abiturientų savo ateitį planuoja sieti su IT ir tiksliųjų mokslų studijomis. Ypatingas pokytis pasirenkant IT VBE įvyko 2010 metais (žr. infografiką).

Džiuginančius rezultatus lėmė ir tai, jog prie IT VBE laikančiųjų gretų aktyviau pradėjo jungtis ir mažesnių miestų ir miestelių abiturientai. Pernai visų didžiųjų Lietuvos miestų abiturientų IT VBE išlaikymų dalis buvo daugiau nei 90 proc.

„Pernai informacinių technologijų valstybinį brandos egzaminą aktyviausiai rinkosi abiturientai iš didžiųjų Lietuvos miestų: Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Šiaulių, Klaipėdos ir Alytaus. Daugiausiai išlaikiusiųjų egzaminą buvo Panevėžyje – iš 109 laikiusiųjų išlaikė net 105. Tuo tarpu daugiausiai aukštų balų (87-100) susirinko abiturientai iš Vilniaus“, – 2016 metų statistiką pateikė R. Burbaitė.

Neišlaikyto egzamino priežastys – aiškios

KTU dėstanti pedagogė teigia, kad kiekvienais metais užduočių sudėtingumas išlieka to paties lygio, tačiau IT VBE neišlaikančiųjų skaičius per dešimt metų vis dėlto svyravo nuo 3 proc. iki 11 proc. Nepasisekimų priežastys yra įvairios, tačiau dažniausiai blogus rezultatus lemia neefektyvus mokinio ir mokytojo tarpusavio santykis, savarankiško darbo stoka ir neatsakingas pasirengimas.

„Labai svarbus faktorius yra mokinio ir mokytojo bendradarbiavimas – ne tik dalykinis, bet ir žmogiškasis. Norint gerai pasirengti bet kuriam egzaminui reikia nuosekliai ir daug dirbti savarankiškai“, – sakė mokytoja.

R. Burbaitės teigimu, gerų rezultatų neįmanoma tikėtis, jei informacijos apdorojimas įvyksta per labai trumpą laiką. Ypatingai svarbu atkreipti dėmesį į tinkamą darbo ir poilsio režimą, prioritetų paskirstymą bei artimųjų palaikymą.

Didžiausios daromos klaidos

Mokytoja savo viešoje paskaitoje KTU „Santakos“ slėnyje ketina detalizuoti didžiausias abiturientų daromas klaidas IT valstybiniame brandos egzamine, kuriam didelę įtaką daro ne tik moksleivio psichologinio pasirengimo svarba, bet ir pačių užduočių parengimo kokybė.

„Vienos didžiausių daromų abiturientų klaidų yra neatidžiai skaitomos užduočių sąlygos ir reikalavimai. Atsakydami į atvirojo tipo klausimus mokiniai vartoja netaisyklingas sąvokas, o atlikdami programavimo užduotis – turi sunkumų tinkamai aprašydami duomenų struktūras ir pasirinkdami bei kurdami uždavinio sprendimo algoritmus“, – apie abiturientų daromas klaidas pasakojo R. Burbaitė.

Brandos egzaminų užduočių rengėjų grupės nėra skelbiamos viešai, tačiau užduočių rengėjai ir recenzentai, kurių paslaugos yra perkamos vykdant viešuosius pirkimus, turi atitikti aiškius reikalavimus: turėti aukštąjį universitetinį ar jam prilygintą išsilavinimą, per pastaruosius penkerius metus būti dirbusiam mokomojo dalyko mokytoju pagal Vidurinio ugdymo programą arba dėsčius pagal aukštųjų mokyklų studijų programas.

„Egzaminas atspindi didžiosios dalies abiturientų žinias ir gebėjimus tuomet, jei egzamino užduotis parengta kokybiškai ir atitinka egzamino programos reikalavimus“, – užduočių svarbą egzamino rezultatui vertino R. Burbaitė.

IT egzaminas Lietuvoje ir užsienyje skiriasi

Informacinės technologijos tampa vis populiaresnės, todėl keičiasi ir požiūris į šios srities egzamino poreikį. Kiekviena šalis turi skirtingas sistemas, pagal kurias vertina abiturientų žinias IT brandos egzamine.

„Rusijoje dviejų dalių informatikos egzaminą moksleiviai laiko devintoje klasėje. Egzamino metu jie turi atsakyti į 18 trumpojo atsakymo klausimų, apimančių informacijos apdorojimo, skaičiuoklės, socialinių aspektų, programavimo skyrius. Tuo tarpu Lenkijoje informatikos brandos egzamino turinį sudaro informacijos kodavimo, skaičiavimo sistemų ir algoritmavimo skyriai“, – apie IT egzaminus svetur pasakojo R. Burbaitė.

Anot jos, Lenkijoje vykdomo informatikos egzamino programa yra platesnė už Lietuvos IT VBE programą, o egzamino užduotį sudaro daugiau uždavinių. Tuo tarpu Naujojoje Zelandijoje abiturientai gauna trijų skirtingų lygių sertifikatus, apimančius skirtingas IT sritis ir temas.

„Kiekvienais metais dirbu su abiturientais, todėl pastebiu, jog šių metų moksleivių žinios ir gebėjimai labai panašūs į pastarųjų kelių metų abiturientų žinias ir gebėjimus. Manau, kad 2017 egzamino rezultatai bus panašūs į keleto paskutinių metų VBE rezultatus“, – prognozavo R. Burbaitė.

Ši naujiena peržiūrėta 3071 kartą. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-05-07 16:30:46

SM apgailestauja dėl neišsamiai išdiskutuoto skaitmeninio radijo projekto

Susisiekimo ministerija atsiprašo dėl visuomenėje ažiotažą sukėlusio skaitmeninio radijo projekto, pasiūlius jį įtraukti į Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą (toliau – RRF).
       2021-05-07 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1244

Atlikus 26729 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1244. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-06 13:49:15

Belaidžių ausinių priežiūra: ką daryti, kad tarnautų ilgai ir laimingai?

Ne kartą kalbėta apie tai, kad išmanieji telefonai mums gali tarnauti geriau bei ilgiau, jeigu jiems padėsime ir patys. Pavyzdžiui, nepaliksime krauti per naktį, naudosime nuo smūgių apsaugančius dėkliukus arba saugosime nuo išorinių veiksnių – karščio, šalčio ar smėlio.
       2021-05-06 13:46:46

Klaidos, kurias daro įsigijusieji vejos robotus: toks elgesys – kelias į gedimus

Robotizacija iš vidaus patalpų keliasi į lauką. It ant mielių Lietuvoje auga robotų vejapjovių populiarumas. Šių išmanių vejos priežiūros pagalbininkų gamintoja „Husqvarna“ atskleidžia, kad 2020 m. robotų vejapjovių pardavimai šoktelėjo 77 proc., palyginti su ankstesniais metais.
       2021-05-06 13:43:32

Greitai išsikraunantis telefonas – kaip to išvengti?

Išmanieji telefonai šiandien tampa vis galingesni ir naudotojams suteikia daugiau galimybių. Tačiau šie technologiniai pasiekimai ir inovacijos netenka prasmės, jei telefonas nespėja vytis šiandienio gyvenimo ritmo ir nuolat išsikrauna – dažniausiai pačiu netinkamiausiu metu.
       2021-05-06 13:39:13

Pensinio amžiaus kartelė pasaulyje: riba svyruoja nuo 49 iki 70 metų

Senstanti visuomenė ir ilgėjanti žmonių gyvenimo trukmė visame pasaulyje skatina diskusijas apie valstybių socialinės apsaugos sistemų stabilumą. Dalis šalių – tarp jų ir Lietuva – jau imasi atitinkamų priemonių bei ilgina pensinį piliečių amžių.
       2021-05-06 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1340

Atlikus 24629 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1340. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-05 18:15:30

Išmanūs namai: ką renkasi lietuviai?

Įrenginėdami būstą lietuviai vis dažniau renkasi inovatyvius namų sprendimus. Išmanūs namai turi daugybę galimybių, kurios ne tik palengvina kasdienį gyvenimą, bet ir leidžia sutaupyti.
       2021-05-05 17:56:00

Lemtingas laikas iki trejų metų: ką žinoti turi tėvai?

Pasiekimai moksluose ir darbe, kasdieniai įpročiai, santykiai ir sveikata, kaip žmogui seksis įvairiose srityse, yra nulemiama per pirmąsias 1000 jo gyvenimo dienų, sako mokslininkai.
       2021-05-05 17:49:20

Kokia IT sistema padėtų atlaikyti masinės vakcinacijos apkrovas Lietuvoje?

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praėjusią savaitę pabrėžė, kad Lietuvoje masinė vakcinacija gali būti vykdoma tik etapais, mat suteikus galimybę vienu metu registruotis visiems norintiems – apkrovos neatlaikytų jokia informacinė sistema.
       2021-05-05 15:49:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1304

Atlikus 25132 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1304. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-04 17:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1055

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1055. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-03 16:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 714

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 714. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-02 21:36:03

K. Glavecko vizija Lietuvai: ryški šviesa niūrioje tikrovėje

Ryški šviesa, laisvo oro gūsis ir vilties spindulys – tokios buvo profesoriaus Kęstučio Glavecko paskaitos mūsų kartai. Tikrovė, kurioje mes visi dusome, nuo jo žodžių prarasdavo savo niūriuosius kerus.
       2021-05-02 20:50:27

Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai – vieningai apie regioninį bendradarbiavimą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene pradėjo vizitą Lenkijos sostinėje Varšuvoje, kur pirmadienį dalyvaus iškilmingoje Gegužės 3-iosios Konstitucijos 230-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.
       2021-05-02 16:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 951

Atlikus 16934 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 951. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-01 20:10:06

Premjerė: per 17 narystės ES metų daug pasiekėme ir išmokome

Sveikindama piliečius Lietuvos narystės Europos Sąjungos (ES) 17-ųjų metinių proga, Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžė narystės svarbą Lietuvos vystymuisi ir stiprėjimui.
       2021-05-01 12:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1415

Atlikus 17053 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1415. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 15:38:47

Iki 5 tūkst. eurų bus didinamos išmokos gyventojams už įsigytą elektromobilį

Siekdama mažinti neigiamą transporto keliamos taršos poveikį klimatui, Aplinkos ministerija numato padidinti Klimato kaitos programos kompensacines išmokas gyventojams už įsigytą elektromobilį.
       2021-04-30 15:36:16

Kaip dirbtinis intelektas gali išgelbėti sveikatos apsaugos ateitį?

Pandemijai atskleidus sveikatos apsaugos sistemos pažeidžiamumą, Europos inovacijų ir technologijų bendruomenė „EIT Health“ skatina Europos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus naudotis dirbtinio intelekto ir technologijų teikiamomis galimybėmis.
       2021-04-30 12:32:42

Laikas pasirūpinti lauko terasa: kaip ją papuošti?

Atėjus šiltajam sezonui laukiame, kada galėsime kuo daugiau laiko praleisti lauke, gryname ore besidžiaugdami saulės spinduliais ir šiluma. Natūralu, kad tokiu metu didelis dėmesys skiriamas terasoms, kur gera leisti kiekvieną laisvą akimirką.
       2021-04-30 10:21:56

Vestuvės per pandemiją: ar įmanoma susikurti išskirtinę šventę?

Panašu, kad ir šiais metais vestuvės vyks su tam tikrais pandemijos padiktuotais apribojimais. Nors tai jaukia įsimylėjėlių planus, sukurti gražiausią gyvenimo šventę padeda ir išmaniosios technologijos.
       2021-04-30 10:19:37

6 sėkmingų žmonių įpročiai, kurie padeda taupyti ir nesukti galvos dėl pinigų

Dar mokykloje esame išmokyti skaičiuoti ir įveikti sudėtingas formules. Tačiau su tikrais gyvenimiškais finansais susiduriame, kai tenka žengti koją į suaugusiųjų pasaulį ir pradėti valdyti savus pinigus.
       2021-04-30 10:09:55

Vegetariškos alternatyvos: daržovės ant grilio įtiks išrankiausiam skoniui

Pavasarį įsibėgėjant kepsninių sezonui, grilio tradicijos tampa vis universalesnės ir ant grotelių dažnai atsiduria ne tik mėsa ar dešrelės, bet ir daržovės. Kepsninėje ruoštos daržovės gali tapti ir gardžiu garnyru, ir puikiu pagrindiniu patiekalu.
       2021-04-30 10:05:19

Kaip susigrąžinti dingusį šunį: į pagalbą ateis mobilioji programėlė

Jungtinėse Valstijose šiuo metu kuriama ir jau vartotojų testuojama mobilioji programėlė gali išvaduoti keturkojų augintinių šeimininkus nuo vieno didelio rūpesčio – „NOSEiD“ aplikacija padės dingusiems šunims rasti savo namus.
       2021-04-30 10:03:00

Į kosmosą pakilo antras lietuvių „NanoAvionics“ JAV bendrovei sukurtas palydovas

Ankstų ketvirtadienio rytą Lietuvos laiku iš Prancūzijos Gvianos mieste Kourou esančio kosmodromo pakilo Europos kosmoso bendrovės „Arianespace“ raketa „Vega“, kurioje – dar vienas Lietuvos mažųjų palydovų kūrėjos „NanoAvionics“ pagamintas palydovas.
       2021-04-30 09:57:04

Mirė Seimo narys Kęstutis Glaveckas

Balandžio 30 d. mirė ilgametis Seimo narys, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, ekonomistas Kęstutis Glaveckas. K. Glaveckas gimė 1949 m. balandžio 30 d. Vilniuje medicinos darbuotojo Vlado Glavecko (1926–2002) ir buhalterės Veronikos Laurinavičiūtės Glaveckienės (1927–2010) šeimoje.
       2021-04-30 09:54:31

Penkeri „Lidl“ metai Lietuvoje: 5 permainos, kurias lėmė prekybos tinklo startas

Lietuvoje prieš penkerius metus veiklą pradėjęs „Lidl“ į šalį įnešė naujų tarptautinių vėjų ir šviežių idėjų. Tai lėmė ne tik sėkmingą prekybos tinklo įsitvirtinimą, bet ir aukštesnę kartelę daugybėje mažmeninės prekybos sričių.
       2021-04-30 09:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1351

Atlikus 18724 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1351. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 09:30:04

Rengiantis nėštumui: ne tik gerti vitaminus ir atsisakyti žalingų įpročių

Ruoštis motinystei pastojus – įprasta, tačiau ar reikia specialaus pasirengimo dar prieš pastojant? Sveikatos specialistų teigimu, nuo pat pradžios prisižiūrint sveikatą, mažesnė tikimybė, kad nėštumo metu vargins skausmai ar kamuos stresas ir ligos, o laukimo periodas bus šviesesnis.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.