Naujienos

Naujas darbo paieškų sezonas: senos viltys ir naujos bėdos

2017-09-14 17:24:01

Kartu su naujais mokslo metais prasidėjęs naujas darbuotojų ir darbų medžioklės sezonas atneša kozirių tiek darbdaviui, tiek darbuotojui, teigia specialistų paieškos portalas cvmarket.lt.

„Kaip ir kasmet, rugsėjo pirmoji žymi ne tik mokslo pradžią, tačiau ir vėl suaktyvinamas pastangas surasti reikiamų darbuotojų, įsidarbinti arba pakeisti vieną darbą kitu, - teigia cvmarket.lt atstovė Raimonda Tatarėlytė, - būtent rudenį sparčiau nei kitu metu atnaujinami jau darbo paieškos portalų bazėse esantys gyvenimo aprašymai, taip pat išauga ir naujų gyvenimo aprašymų kiekiai. Kaip matome iš portalo veiklos statistikos, tarp dabartinių lankytojų kas antras ieško darbo ar papildomo darbo, o 40 proc. norėtų dabartinę darbovietę pakeisti geresne."

Naujas DK darbo rinkos dar nesukrėtė

Naujasis darbo ir darbuotojų paieškos sezonas šiais metais paženklintas nuo liepos 1 d. įsigaliojusių naujų Darbo kodekso (DK) pataisų. „Tiesa, kol kas didelių pokyčių darbo rinkoje nelabai matyti ir nepanašu, kad šie pakeitimai jau padidino ar sumažino darbo vietų skaičių, - mano R.Tatarėlytė, - Tačiau sulaukėme daugiau užklausų iš ieškančių darbo. Pastarieji dažniau teiravosi, kaip keisis atostogų, išeitinių kompensacijų skaičiavimai, ar darbdaviai galės lengviau juos atleisti ir pan. Kaip parodė tyrimas, mūsų atliktas po pataisų įsigaliojimo, dirbantieji mano, kad juos labiausiai palies nauja DK nuostata, pagal kurią darbdaviai galės siūlyti keisti darbo sąlygas, taip pat mažinti atlyginimą, o darbuotojui nesutikus - atleisti jį įspėjus ir su išeitine. Antroje vietoje pasiliko susitraukusios atostogos (mėgstantiems jas imti po vieną dieną - jos sutrumpėjo 4 dienomis), o trečioje - mažesnės išeitinės atleidžiant darbuotoją be darbuotojo kaltės. Tiesa, net pusė dirbančiųjų kol kas dar nelabai suvokia, ko naujame Darbo kodekse reikėtų baimintis labiausiai.

Antroji naujiena, sujudinusi darbo rinką, - „Sodros" pradėti skelbti vidutiniai atlyginimai. Jei Darbo kodekso pakeitimai itin dažnai pristatomi kaip naudingesni darbdaviui, viešomis tapusiomis įmonių algomis aktyviausiai naudojasi dirbantieji. Tai vienas iš dalykų, kuriuo pasidomima prieš siunčiant savo CV į vieną ar kitą darbo poziciją. Taip pat dalis žmonių algų vidurkius naudoja kaip pretekstą kalboms su esamu darbdaviu apie savo atlyginimo gerinimą. Žinoma, nemažai skeptikų teigia, kad vidutinės algos neatspindi tikrosios padėties, bet valdžios koridoriuose jau sklando kalbos apie dar tikslesnių duomenų apie algas viešinimą.

Kokie pokyčiai dar gresia

„Perspektyvoje darbo rinkos laukia ir dar keletas svarbių naujienų, - sako cvmarket.lt atstovė, - visų pirma, nuo 2018 m. pradžios ketinama iki 400 eurų padidinti minimali mėnesio alga, o taip pat nuo 2018 m. gegužės įsigaliosiančios naujos asmens duomenų apsaugos direktyvos, kurios sugriežtins asmeninių duomenų saugojimo bei laikymo taisykles. Taip pat pasigirsta kalbų, kad galbūt bus ribojamos galimybės gyvenimo aprašyme matyti kandidatų amžių bei lytį, taip pat tautybę. Mūsų šalyje lytį lengvai galima nustatyti pagal vardą bei pavardę, todėl šis galimas ribojimas vargu ar paveiks darbo rinką. Tuo tarpu amžiaus nenurodymas gali būti gan efektyvus. Šiuo metu diskriminacijos pagal amžių vis mažėja, tačiau nepaisant to, vis dar pasitaiko darbdavių, kurie pirmenybę teikia jaunesniems - 25-40 metų - darbuotojams, kurie, girdi, geriau moka užsienio kalbas, tobuliau dirba kompiuteriu ir labiau derės prie jauno kolektyvo."

Atlyginimai kilstelėjo, bet lūkesčiai - labiau

„Statistikų ir ekonomistų fiksuojamą algų augimą pastebime ir analizuodami darbo skelbimus, - pasakoja R.Tatarėlytė, - lyginant su praėjusiais metais, darbdavių siūlomos algos pakilo, bet vidutiniškai tik apie 3-5%.Tuo tarpu darbuotojų lūkesčiai padidėjo labiau - norima vidutiniškai bent 10% didesnio atlyginimo. Beje, skelbimų su nurodytais atlyginimais skaičius išliko panašus - vidutiniškai apie 10-15 proc. nuo visų darbo pasiūlymų. Tačiau pastebime, kad darbdaviai darbuotojus vis labiau vilioja kitomis „gėrybėmis": įvairiais sveikatos ar kitokiais draudimais, galimybe bent dalinai dirbti iš namų, įvairiais priedais už rezultatus ir pan."

Kokie specialistai paklausiausi ir kokie ne

Šiuo metu labiausiai ieškoma įvairių rūšių pardavimo specialistų: vadybininkų, vadovų, konsultantų. Gerų pardavikų reikia visiems, be to, tokie žmonės įmonėje dažnai keičiasi: vieni suvokia, kad tai ne jų pašaukimas, kiti, įgudę pardavinėti, perbėga pas tuos, kas daugiau moka.

Pardavimų specialistų pagal populiarumą niekaip neaplenks dabar dažnai linksniuojami IT ar inžinerijos profesionalai. IT srityje su išskėstomis rankomis laukiama ne pradedančių, o patyrusių informacinių technologijų specialistų, duomenų analitikų, be to, labai reikia statybų vadovų, projektuotojų, inžinierių, mat nemaža dalis šių specialistų dirba užsienyje. Dėl lietuviškų profesionalų pešasi ne tik vietinės, bet ir užsienyje veikiančios įmonės. Lietuviai užsienyje garsėja savo patikimumu, gera kvalifikacija, o kainuoja pigiau nei toks pats specialistas iš vakarų.

Kaip ir anksčiau ieškodami darbo su didelėmis problemomis susiduria teisės, humanitarinių bei socialinių mokslų specialistai. Panašu, kad didžioji jų dalis jau susitaikė, kad pagal profesiją darbo negaus ir renkasi kitokius užsiėmimus. Pavyzdžiui, pabando tapti pardavikais. Pastebime ir teigiamų pokyčių. Po truputį eižėja Lietuvoje vyravęs „gelžbetoninis” įsitikinimas, kad jauni žmonės tiesiog privalo po mokyklos stoti į universitetus, užuot pabandę, kaip priimta vakaruose, pirma studijuoti koledže, kur mokoma labiau praktinių, profesinių žinių. Kaip rodo šiųmetinio priėmimo į kolegijas rezultatai - ledai pajudėjo. Gali būti, kad dabar egzistuojantis didelis profesinį išsilavinimą turinčių darbuotojų trūkumas ims mažėti. Jeigu, žinoma, didesniais atlyginimais kvalifikuotų specialistų vėl neišvilios užsienio darbdaviai.

Tai ar darbuotojas jau karalius?

Ne vienas ekspertas viltingai pranašavo, kad netrukus Lietuvoje ne darbdavys, o darbuotojas diktuos sąlygas. Tačiau šiandien vėlgi daug kas priklauso nuo darbo pozicijos ir nuo darbo vietos. Jeigu tai sostinė ar didesnis miestas, čia daugiau darbo pasiūlymų,daugiau ir kandidatų į darbo vietą. Todėl konkurencija tarp darbdavių ir tarp potencialių darbuotojų yra didžiulė. Jeigu geidžiamas retas specialistas - visi koziriai darbuotojo rankose. Jeigu kandidatuojama į poziciją, kur galima didžiulė kandidatų banga - renkasi darbdavys. Su mažesniais miestais irgi dviprasmiška situacija - viena vertus juose mažiau potencialių darbuotojų, todėl konkurencija mažesnė, iš kitos pusės - mažiau darbo pasiūlymų ir čia jau renkasi darbdavys, o ne darbuotojas.

Užsieniečiai Lietuvos darbo rinkoje

Lietuvoje veikiančioms įmonėms vis dažniau savo paslaugas siūlo užsienio specialistai. Paprastai tai vadybos, vadovavimo studijas baigę asmenys, taikantys į vadovų pozicijas. Darbdaviai tokius pretendentus vertina įvairiai - iš vienos pusės, tai žmogus, puikia mokantis užsienio kalbą ir galbūt pažįstantis užsienio rinką, iš kitos pusės - jis nelabai išmano Lietuvos situaciją.

„Skelbimų, kuriose darbą lietuviams siūlo užsienio įmonės, taip pat nemažai, nors tokių skelbimų skaičius gan panašus į pernykštį. Vasaros sezono metu jų visada padaugėja, mat ieškoma darbuotojų sezoniniams darbams (paprastai turizmo ir aptarnavimo sektoriuose). Taip pat pastebime padidėjusią statybos bei inžinerijos sektoriaus specialistų paklausą užsienio įmonėse," - baigia cvmarket.lt atstovė.

TV antenų montavimas ir remontas
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2025-06-24 19:16:19

Sezonui ruošiasi ir sukčiai: 5 dažniausiai pasitaikantys turistų spąstai

Vasaros metu daugiau keliaujame, tačiau atostogų sezonui ruošiasi ne tik poilsiautojai, bet ir sukčiai. Į ką verta atkreipti dėmesį, kad kelionės neapkartintų finansiniai nuostoliai, pasakoja „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas Linas Sadeckas.
       2025-06-20 09:52:52

Įsigijus naują būstą, atkreipkite dėmesį ir į sprendimus susijusius su elektra

Planuojant įsigyti nuosavą būstą, visuomet atidžiai įvertinama jo vieta: atstumas iki darbo, vaikų darželių ar mokyklų, pati rajono infrastruktūra. Vis dėlto ne mažiau svarbu ir daugybė praktinių dalykų.
       2025-06-13 13:41:27

Nafta brangsta: Izraelio – Irano konflikto kainą mokės visas pasaulis

Izraelis, surengė keliasdešimt oro smūgių ataką prieš Iraną, kuri gali įstumti Artimuosius Rytus į naują karą. Plataus masto atakos taikiniais tapo Irano branduolinė programa, kariniai objektai, buvo nužudyti keli aukščiausio rango vado pareigas ėję Irano karininkai.
       2025-06-07 10:08:51

Prieš protestą – aiški protesto organizatorių pozicija dėl NT mokesčio

Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjunga, reaguodama į Premjero Gintauto Palucko pasisakymus dėl pirmojo būsto neapmokestinimo, šį žingsnį vertina kaip sveikintiną reakciją į visuomenės lūkesčius.
       2025-06-06 10:36:55

Telefonuose – visas gyvenimas: kaip juos apsaugoti keliaujant užsienyje?

Prasidėjusi vasara žymi atostogų kelionių pradžią, kuomet nemaža gyventojų dalis planuoja vykti ilsėtis ar pramogauti į užsienio šalis. Keliautojai vis dažniau daugelį kelionės dokumentų bei kitų svarbių asmeninių duomenų saugo savo išmaniuosiuose telefonuose ar kituose įrenginiuose.
       2025-06-04 16:28:14

Lietuvos pajūryje nebeliko 3G ryšio

Vasaros sezoną pradedančiame Lietuvos pajūryje galutinai išjungta senoji 3G ryšio technologija. Daugiau kaip 20 metų šalyje naudota technologija nuo birželio 3 dienos nebeveikia visoje Klaipėdos apskrityje – Klaipėdos mieste ir rajone, Palangoje, Neringoje, Kretingos, Skuodo ir Šilutės rajonų savivaldybėse.
       2025-05-30 13:32:42

Telefonas – jūsų vaiko saugumo įrankis: ar naudojate šias funkcijas?

Pirmasis telefonas – svarbus žingsnis vaiko gyvenime, tačiau sunkus sprendimas tėvams: kaip užtikrinti, kad įrenginys būtų ne tik patrauklus, bet ir iš tiesų naudingas?
       2025-05-23 12:31:31

Miegas ir nutukimas: glaudus ryšys, apie kurį verta žinoti

Vis daugiau tyrimų rodo, kad miegas ir kūno svoris – glaudžiai susiję. Miego trukmė ir kokybė turi reikšmingą poveikį vaikų sveikatai, ypač nutukimo rizikai. Nutukimas yra būklė, kuri turi įtakos daugeliui organizmo sistemų: širdies ir kraujagyslių bei nervų sistemai, sąnariams ir raumenims.
       2025-05-21 19:32:34

Ryto kava – malonumas ar stresas širdžiai?

Daugeliui mūsų rytas be kavos – ne rytas. Tačiau ar kofeinas visada saugus širdžiai? Kada jis gali būti naudingas, o kada – žalingas? Specialistai pabrėžia: viskas priklauso nuo to, kiek kavos geriame, kaip ją ruošiame ir kaip mūsų organizmas į ją reaguoja.
       2025-05-21 19:26:07

3000 eurų už kompiuterį – ir vis tiek lėtas? IT ekspertas paaiškina klaidas

Ar gali jūsų 3000 eurų vertės garsaus prekės ženklo kompiuteris dirbti lėčiau nei kolegos įrenginys, kainavęs 800 eurų? Deja, bet gali. Ir dėl to kalta ne technologinė įranga, o mūsų blogi įpročiai.
       2025-05-17 12:34:20

Išmanusis televizorius ar televizorius su dirbtiniu intelektu

Televizorių technologijos nuolat tobulėja ir namų pramogos tampa vis labiau personalizuotos. Jau nesame tik pasyvūs žiūrovai – naujosios technologijos siūlo individualizuotą turinį, pritaiko vaizdo ir garso kokybę, leidžia bendrauti pasitelkiant išmaniuosius asistentus.
       2025-05-17 12:26:49

Netrukus Lietuvoje bus visiškai išjungtas 3G ryšys

„Bitė“ birželį pradės senosios 3G ryšio technologijos išjungimą. Iki šių metų pabaigos Lietuvoje bus visiškai išjungtas šis senosios technologijos ryšys. Beveik 20 metų naudotą mobiliojo ryšio technologiją keičia naujesnės kartos 4G ir 5G ryšys.
       2025-05-10 16:24:20

Dirbtinis intelektas kyla – o kur mūsų inžinierių karta?

Skaitmenizacija, automatizacija, robotika ir dirbtinis intelektas iš esmės keičia pramonės veidą, o kartu – ir inžinieriaus vaidmenį joje. Jei anksčiau pramonės įmonei pakakdavo šaltkalvio mechaniko ir elektriko, tai dabartiniai reikalavimai inžinieriui – kur kas didesni.
       2025-05-09 11:04:58

Moderni, šiuolaikinė gamyba neįmanoma be inžinerijos

Skaitmenizacija, automatizacija, robotika ir dirbtinis intelektas iš esmės keičia pramonės veidą, o kartu – ir inžinieriaus vaidmenį joje. Jei anksčiau pramonės įmonei pakakdavo šaltkalvio mechaniko ir elektriko, tai dabartiniai reikalavimai inžinieriui – kur kas didesni.
       2025-05-07 18:39:16

Atskleidė, koks darbas būtų Z kartos košmaras

Privalomas darbas biure nuo 8 iki 17 val., viršvalandžiai, rutininės užduotys, nuolatinė kontrolė ir neaiški darbo prasmė. Šias sąlygas siūlantys darbdaviai gali neabejoti – didžioji dalis Z kartos atstovų nuo tokio darbo bėgs neatsisukdami.
       2025-04-30 15:18:43

Paauglį užklupo aistra: kaip degti, bet nesudegti?

Brendimui įsibėgėjus paauglio gyvenime aistra užgriežia pirmuoju smuiku. Čia kyla dilema – laisvai mėgautis tuo, kas duota gamtos, ar lėtinti greitį, kad staigus gyvenimo posūkis neišmestų į šalikelę?
       2025-04-25 18:45:47

Ką apie pinigus byloja liaudies išmintis ir ką sako ekspertai?

Apie pinigus egzistuoja daugybė patarlių ir posakių, kurie yra įsitvirtinę giliai mūsų sąmonėje. Turbūt kiekvienas yra girdėjęs posakius „laikas – pinigai“, „šykštus moka du kartus“ ir daugelį kitų.
       2025-04-25 18:38:09

Besaikės saulės vonios – kelias į melanomą: deginimąsi reikėtų pamiršti

Nors melanoma tarp vyrų yra trečias pagal paplitimą vėžys, o tarp moterų – antras, į saulės spindulius neretai numojame ranka. Dažnas ne tik neskuba teptis apsauginėmis priemonėmis, bet ir ilgiausiai deginasi, tepasi įdegį stiprinančiais aliejais.
       2025-04-25 18:33:42

Įspėjo naudojančius „Skype“ – turite mažai laiko pereiti prie kitos programėlės

Gegužės 5 d. viena pirmųjų vaizdo skambučių ir susirašinėjimo programėlių – „Skype“ bus išjungta visiems laikams. „Microsoft“ oficialiai nutraukia programos veikimą ir ragina žmones pereiti prie kitų nemokamų sprendimų.
       2025-04-23 12:13:43

Lošimų reklamai – stop ženklas: kas pasikeis ir kodėl tai svarbu?

Praeitų metų pabaigoje Seimas žengė ryžtingą žingsnį – pritarė reikšmingiems Azartinių lošimų įstatymo pakeitimams, kurie jau nuo 2025 m. liepos 1 d. iš esmės pakeis lošimų reklamos taisykles Lietuvoje.
       2025-04-18 15:02:51

Ar darbdavys turi teisę naudoti darbuotojo atvaizdą reklamuojant paslaugas?

Šių dienų socialinių tinklų tendencijos - verslininkai vis dažniau į parduodamų prekių ir paslaugų reklamas įtraukia savo darbuotojus. Šios tendencijos šalutinis efektas – nutraukus darbo sutartį, darbuotojai įprastai nenori, kad jis pats ir jo atvaizdas būtų siejamas su konkrečia įmone ir jos produktais.
       2025-04-18 14:55:19

Būsto kainos ir vėl gali kilti: ką daryti laukiantiems dar mažesnių palūkanų?

Europos Centrinis Bankas šiais metais jau ne kartą mažino bazinę palūkanų normą, o naujausių žinių dėl pokyčių turėtume sulaukti jau balandžio 17 dieną. Planuojančius būsto paskolą tai skatina viltis, kad ši data reikš dar vieną palūkanų normos sumažėjimą.
       2025-04-18 14:44:54

Kodėl kartojame tėvų klaidas, nors pažadame sau būti kitokie?

Ar pagaunate save sakant ar darant tai, ką sakydavo ar darydavo jūsų tėvai – nors sau kartojote, kad elgsitės kitaip? Pavyzdžiui, kitaip bendrausite su partneriu (-e) ir auginsite vaikus, niekada jų nekontroliuosite, visada mylėsite?
       2025-04-18 14:32:28

Odai, širdžiai ir energijai palankiausi vaisiai: kuriuos rinktis ir kodėl?

Daliai žmonių vaisiai ir uogos – ne tik gaivus užkandis ar desertas, bet ir svarbi kasdienio maisto dalis: nuo rytinių glotnučių, spalvingų salotų ar ingredientų pagrindiniuose patiekaluose.
       2025-04-18 14:26:04

Atostogos svetur: dažna klaida, dėl kurios permokate atsiskaitydami kortele

Atėjus pavasariui vis dažniau planuojame išvykas svetur. „Luminor“ banko kasdienės bankininkystės vadovė Aušrinė Mincienė primena – keliaujant į ne euro zonos šalis atsiskaitymo banko kortele metu verta pasirinkti vietinę valiutą.
       2025-04-18 14:21:38

Apie perdegimo prevenciją: poilsis turi būti tikras, o ne apsimestinis

Ar jums pažįstama situacija, kai prabudę ryte jaučiatės nepailsėję, atostogaudami vis dirsčiojate į mobilųjį telefoną, o jaukiausių metų švenčių šurmulys virsta nerimu?
       2025-04-16 11:26:03

Kraustotės į naują būstą? Kokių su elektra susijusių klausimų reikėtų nepamiršti

Naujo būsto pirkimas – jaudinanti ir džiugi patirtis, tačiau už jos slypi ir daugybė praktinių klausimų, į kuriuos reikia atsakyti, kad gyvenimas būtų kuo patogesnis. Vienas tokių – elektros tiekimas ir energijos valdymo sprendimai.
       2025-04-16 11:23:16

Ar žinote, kur kreiptis nemokamos pagalbos susirgus per šventes?

Šeimos medicinos įstaigos jose prirašytiems gyventojams turi užtikrinti, kad šeimos gydytojo komandos paslaugas jie galėtų gauti 12 valandų per dieną, 5 darbo dienas per savaitę.
       2025-04-12 10:10:31

Auksiniai antrankiai. Ar ne per daug aukojame dėl pinigų?

Šiandien profesinėje aplinkoje vis dažniau girdima metafora „auksiniai antrankiai“. Kai kurie darbdaviai, dažniausiai startuoliai, stengiasi paskatinti nuomonę, kad darbuotojai, norintys pakeisti darbo vietą ar netgi karjeros kryptį, rizikuoja prarasti per daug, ir todėl šie geriau renkasi likti.
       2025-04-09 15:51:33

Vogti kaip į darbą: kaip vagystės iš parduotuvių maitina šešėlinę rinką

Vagystės iš parduotuvių – ne pavieniai nusikaltimai, o įsitvirtinęs, organizuotas ir paplitęs reiškinys. Pavogtos prekės atsiduria šešėlinėje rinkoje – dėl to nuostolių patiria ne tik verslas, bet ir valstybė: mažėja biudžeto pajamos, o teisėsaugos pareigūnai priversti skirti daug laiko pasikartojantiems iškvietimams ir protokolų pildymui.
    Daugiau ankstesnių naujienų:  1  2  3  4  5  6  7  8  9
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.