Naujienos

Scenoje reikia tik vyro, moters ir MEILĖS

2017-11-28 17:19:03

Kirgizų kilmės režisierius Ulanbekas Baialievas Vilniaus mažajame teatre rengiasi premjerai „Dviese sūpuoklėse“. Šis Viljamo Gibsono kūrinys yra santykių drama apie du vienišus žmones, kurie reflektuoja savo patirtį. Tai spektaklis apie dvi vienatves ir neįvykusią ateitį. Premjera jau gruodžio 8, 9, 22 dienomis.

– „Dviese sūpuoklėse“ kadaise suvaidino legendinė Lietuvos aktorė Monika Mironaitė su Artiomu Inozemcevu. Kaip atrodo Jums, kur slypi šios amerikiečių dramaturgo V.Gibsono pjesės grožis?

– Jis slypi vyro ir moters santykyje, paslaptyje. Būtent tai, čia svarbiausia ir įdomiausia. Vyras ir moteris – teatro sukūrimui daugiau nieko nereikia. Legendinis Rusijos teatro režisierius Piotras Fomenka yra sakęs: „scenoje reikia vyro, moters ir Dievo“, o aš pridurčiau: „Vyro, moters ir MEILĖS, nes Dievas ir Meilė ko gero yra tas pats“. Šis spektaklis apie tarpusavio santykių sunkumą, vienatvę, problemas, kurios turi prasmę. Visko reikia, kad žmogus galėtų susitaikyti ir po kurio laiko į viską pažiūrėti kitomis akimis. Juk gyvenime blogi dalykai pasimiršta ir lieka tik šviesa. Kad ir kaip herojai šioje istorijoje besikankintų, jiems tai gera pamoka. Tai istorija, kuri liks jų atminty. Ši pjesė parašyta 1958 m., jos herojai gyvena kančioje jau beveik šešiasdešimt metų, reikia duoti jiems galimybę išsilaisvinti, gal net sugalvoti kitą finalą, mes apie tai dar galvojam...

– Kaip gražiai pasakyta: „Scenoje reikia tik vyro, moters ir meilės“. Sakykite, kaip meilę supranta Jūsų herojai: JIS ir JI?

– Tai – įdomi tema. Vyrams meilė susijusi su romantika, iššūkiais, jiems meilė – lyg skrydis į kosmosą. Tuo tarpu moterims – tai gamtos šauksmas, šeima, savęs dovanojimas vyrui, vaikams. Mūsų herojė taip pat norėtų surasti savo žmogų, susilaukti vaikų. Iki susitikimo su Džeriu tai nebuvo taip skausminga. Ji labai savarankiška, tvirta, stipri mergina, kuri nenori atiduoti nė centimetro savo laisvės. Jos natūrali būsena vienatvė. Tuo tarpu Džeris buvo vedęs, išsiskyrė ir išvažiavo į kitą miestą. Jo žmona yra pirmoji ir viso jo gyvenimo meilė. Jis galvoja apie ją visą laiką. Abu spektaklio herojai jaučiasi panašiai: jis jaučiasi vienišas, ji – vieniša. VIENATVĖ yra pagrindinė spektaklio tema. Jie neturi kur eiti, neturi su kuo susitikti. Abu artėja prie ribos, kai nesinori su bet kuo leisti laiką, taip dažnai elgiamasi iki 30-ies. Vėliau tai jau nenatūralu.

– Repeticijos jau į pabaigą, premjera jau gruodžio 8 dieną. Kokį pažadą galėtumėte duoti šio spektaklio žiūrovui ?

– Minimum – tai bus gražu, o maksimum – tai bus labai įdomu. Ši istorija užburs, joje bus labai daug paslaptingos energijos, neišsakytų dalykų tarp vyro ir moters. Tikrai nebus nuobodu ir tai turėtų sužavėti, sudominti. Tai bus spektaklis apie vienatvę. Čia bus dvi nepridengtos vienatvės su tiksinčiu biologiniu laikrodžiu. Jam jau 33-eji, o jai net 29-eri ir jie bando spėti įšokti į paskutinį nuvažiuojančio jaunystės traukinio vagoną. Mes bandome save apgauti, galvodami, kad jaunystė amžina, kad mūsų laikais viską galima patempti, pataisyti, nupjauti...Visa tai melas: laikas praeina ir mes suvokiame, kad nieko negalime padaryti. Nuo amžiaus nepasislėpsi.

– Jūs nuostabiai pataikėte pasirinkdami aktorių duetą. Indrė Patkauskaitė ir Mantas Vaitiekūnas itin talentinga ir vizualiai labai graži pora. Kuriant vaidmenis, jiems labai pravers ir gyvenimiška patirtis, kuri yra jų išgyventa, išjausta, jų – kaip Indrės ir Manto.

– Indrė trapi, gyvybingomis, degančiomis akimis. Kai pirmą kartą išvydau Indrę vaidinant „Madagaskare“, suvokiau neįtikėtiną jos talentą. O Mantą pirmą kartą pamačiau komiškame vaidmenyje, bet paskui aptikau vidinę jėgą, talentą, supratau, kad tokio vaidmens, kaip „Dviese sūpuoklėse“ jis niekada neturėjo, tai jo pirmasis itin rimtas vaidmuo. Nenorėjome atskleisti jo komiškosios natūros, talento, bet šiandien repetavome vieną sceną, kurioje jis kalbėjo seno žmogaus balsu ir tai buvo labai žavu. Galbūt panaudosime kažką iš jo praeities arsenalo, bet tai skirsis nuo to, ką jis darė anksčiau. Jo rolė šiame spektaklyje nėra komiška, čia jis – lyrinis herojus: reflektuojantis, nervingas, kenčiantis žmogus. Tai kažkas naujo ir jam. Džiaugiuosi šia aktorių pora, jų talentu, gyvybe, kurią jie skleidžia žiūrovui, jų energija scenoje. Džiaugiuosi, kad aktorei Indrei Patkauskaitei šiame spektaklyje labai pravers ir jos šokėjos patirtis. Mat jos herojė svajoja būti šokėja. Kiti režisieriai neatkreipė dėmesio į šį faktą, tik užsiminė, kad Gitela netalentinga, tačiau mes tuo nelabai tikime. Aš turiu parodyti, kad ji moka šokti, kad ji gali šokti, kad ji talentinga. Ji tiesiog dar neišgyveno tos istorijos, kuri leistų jai atsiskleisti. Ji dar neišgyveno sukrėtimo, nepatyrė impulso, kurio reikia, kad šoktum genealiai. Mūsų spektaklyje ji turi šansą atrasti savo talentą ir galbūt mes jai duosim šią galimybę...

– Aktoriai džiaugiasi galimybe padirbėti su Jumis. Apie Jus žinome tiek, kad esate Rimo Tumino mokinys, gyvenate ir dirbate Maskvoje, šiuo metu J.Vachtangovo teatre galima pasižiūrėti jūsų spektaklį „Audra“. Būtų įdomu sužinoti apie Jus daugiau.

– Esu laisvai samdomas režisierius. Gyvenu Maskvoje. Esu žmogus, kuris ieško. Nesakau, kad ieškau savo teatro. Šiuo atveju pasitikiu R.Tuminu, kuris kalba apie tai, kad personažai yra gyvi: su savo valia, teise ir mes turime juos išgirsti. Mes labai dažnai juos traktuojame pagal savo įsitikinimus, neduodam galimybės personažui prabilti, pasakyti apie save. Aš galiu pasitikėti savo herojais, aš turiu duoti jiems galimybę išsisakyti, išsipasakoti, jie juk gyvena pjesių puslapiuose daugybę metų. Tokia pati užduotis manęs laukia ir spektaklyje „Dviese sūpuoklėse“, noriu duoti savo herojams galimybę išsisakyti, išsiverkti, nusiraminti, susitaikyti su savimi, su savo būtimi.

Statyti pjesę Rimo Tumino teatre yra neįtikėtina garbė, man patinka darbiniai santykiai teatre, atmosfera, komanda, kurią pavyko suburti: kompozitorius Faustas Latėnas parašė labai gražią – liūdną ir švelnią – muziką. Scenografas suteiks galimybę mūsų herojams būti pakylėtiems, jie bus lyg dvi planetos virš Žemės.

– Užsiminėte apie spektaklio scenografą ir kostiumų dailininką – Julianą Tabakovą, kuris šiek tiek yra pažįstamas Lietuvos publikai. Lygiai prieš dešimtį metų su švedų režisieriumi E. Glaster, jis Vilniaus mažajame teatre sukūrė scenografiją W. Shakespeare‘o „Audrai“...

– Julianas yra Bulgarijos ir Švedijos pilietis, gyvenantis keliuose miestuose, dirbantis keliose valstybėse, mokslus ėjęs Sofijoje, Paryžiuje ir Londone. Tai ne šio pasaulio žmogus: jo kūryba apima ne tik teatro scenovaizdžius, kostiumus, performansus, fotografiją, knygų iliustraciją, autorinių filmų režisūrą. Dailininkas yra sukūręs scenografiją daugiau kaip 35 spektakliams Sofijos, Maskvos, Stokholmo, Upsalos ir Gioteburgo teatruose. Julianas yra neįtikėtinai tikslus, jautrus, turintis unikalų pajautimą. Mačiau vieną jo darbą, kurį jis padarė su Rimu Tuminu ir užsidegiau noru padirbėti kartu. Tai mūsų pirmas bendras darbas, bet tikrai ne paskutinis.

„Dviese sūpuoklėse“ premjera jau gruodžio 8, 9, 22 dienomis. O gruodžio 1 dieną, 18 val. 30 min. Vilniaus mažajame teatre šio spektaklio scenografo ir kostiumų dailininko Juliano Tabakovo kūrybos vakaras, kurį moderuos dailėtyrininkė dr. Dalia Karatajienė. Renginys nemokamas ir atviras visiems.

Artėjant Vilniaus mažojo teatro premjerai „Dviese sūpuoklėse“, režisierių Ulanbeką Baialievą kalbino Rūta Jakimauskienė. Lauros Vansevičienės foto.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-04-19 19:12:53

Kas dešimtas skambutis Lietuvoje – sukčių iš padirbto numerio

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus bendrovei padėjo dar pernai aktyvuota automatinė padirbtų mobiliųjų numerių (angl. „spoofing“) filtravimo sistema.
       2024-04-19 19:00:45

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai.
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
       2024-04-19 12:19:30

Ekspertai: norite statyti moderniai? Atsigręžkite į natūralumą ir tradicijas

Mes tikimės, kad statybų technologijos nuolat tobulės ir taps futuristiškesnės, tačiau klimato kaita verčia suabejoti, ar aklas progresas yra geriausias pasirinkimas.
       2024-04-18 22:33:13

Kokybiška vištiena vertinama visame pasaulyje, kokia jos perspektyva Lietuvoje?

Šiuolaikinė visuomenė vis labiau rūpinasi savo sveikata, geresne savijauta vartodama maistingesnę, natūralesnę ir sveikatai palankesnę produkciją. Vištiena – ne išimtis, o pagaminta iš be antibiotikų užaugintų paukščių yra būtent ta mėsa, kuri vis dažniau aptinkama kiekvieno pirkėjo krepšelyje.
       2024-04-18 20:56:05

Reikalavimo važinėti vasarinėmis padangomis nėra – kodėl būtina tai daryti?

Kaip ir kasmet, nuo balandžio 1 d. automobiliai šalies keliuose gali būti eksploatuojami su vasarinėmis padangomis. Visgi dažnam vairuotojui kyla klausimas, kodėl apskritai verta tai daryti, nes žieminių padangų, jei jos nėra dygliuotos, naudojimas vasaros metu neuždraustas.
       2024-04-18 14:29:51

Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti 70 simptomų

Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį.
       2024-04-18 12:50:03

Esu mažos, iki 3 ha miško valdos savininkas. Ką turėčiau žinoti?

Lietuvoje yra apie 319 tūkst. privačių žemės sklypų, kuriuose yra miško. Vidutinis sklypo dydis – apie 2,7 hektaro. Dažnai šių sklypų savininkai yra žmonės, nesusiję su miškininkyste, turintys kitų sričių išsilavinimą, gyvenantys ir dirbantys miestuose.
       2024-04-17 15:34:10

Automobilio vairuotojo atsakomybė: kada keleivis privalo būti išlaipintas

Saugumas kelyje labiausiai priklauso nuo vairuotojo įgūdžių ir atidumo bei automobilio techninės būklės. Transporto priemonėje įrengtos oro pagalvės taip pat reiškia saugumą nelaimės atveju, tačiau saugos diržo segėjimas yra kiekvieno automobilio vairuotojo bei keleivio asmeninis pasirinkimas, kuris, deja, ne visada būna teisingas.
       2024-04-17 15:31:22

Vasarai, kai atsivalgysite šaltibarščių: atgaivins agurkų šaltsriubė

Šylant orams, į mūsų virtuves vis dažniau atkeliauja agurkai: juos pjaustome į salotas, dedame į šaltibarščius, gardiname jais geriamąjį vandenį. Kai nesinori karštų ir sočių pietų, puikiai atgaivins bulgariška „Tarator“ sriuba.
       2024-04-17 15:17:21

Schema, kai tampate nusikaltėlių bendrininku: kaip atpažinti ir apsisaugoti

Viena iš pastaruoju metu populiariausių finansinio sukčiavimo schemų – netikri darbo skelbimai. Jie aukoms gali kelti ypač didelį pavojų, nes jos, pačios to nesuprasdamos, gali tapti nusikaltėlių bendrininkėmis.
       2024-04-17 15:11:49

RRT: skaitmeninių sukčių metodams tobulėjant, esamų priemonių nebepakanka

Praėjus beveik metams nuo pirmųjų Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) sprendimų, skirtų skaitmeniniams sukčiams pažaboti, buvo apžvelgti jų rezultatai – pristatyta statistika, kurią renka tiek operatoriai, pašto paslaugų teikėjai, tiek susijusios institucijos.
       2024-04-17 15:08:56

Įminė mįslę, kaip nesutikti su vadovu ar aukštesnio statuso žmogumi?

Daugeliui mūsų labai sunku nesutikti su vadove arba bet kuo kitu, kas yra aukštesnėje galios pozicijoje. Tai gali būti ir darbinė, ir asmeninė aplinka – statusu viršesnis žmogus ar vyresnis šeimos narys, mama, tėtis ar kitas autoritetas.
       2024-04-17 15:02:57

Kaip saugiai transportuoti televizorių, skalbimo mašiną ar šaldytuvą

Persikraustymas į naujus namus paprastai būna džiaugsmingas nuotykis, tačiau kartu su juo tenka ir nelengva užduotis saugiai pervežti didelius prietaisus, pavyzdžiui, televizorius, šaldytuvus ir skalbykles.
       2024-04-17 14:56:33

5 svarbiausi dokumentai, norintiems parduoti automobilį greičiau ir brangiau

Parduodant automobilį svarbu turėti visus su jo eksploatavimu susijusius dokumentus. Tai sumažins abejones dėl pardavėjo sąžiningumo bei transporto priemonės būklės.
       2024-04-16 22:02:22

Lietuvos radijo ir televizijos komisija patyrė kibernetinę ataką

Š. m. balandžio 16 d. nuo 9 val. iki 12 val. Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) interneto svetainė patyrė kibernetinę ataką, tačiau dėl greitos LRTK reakcijos ir pritaikytų techninių priemonių, jokia žala nepadaryta.
       2024-04-16 16:45:30

Kokias didžiausias klaidas daro keliautojai: galite būti nepasiekiami

Be išmaniojo telefono – nė žingsnio namuose, tad tokio paties komforto norisi ir keliaujant. Likti be ryšio svetimoje šalyje – ne išeitis, tad Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, primena, ką reikėtų pasitikrinti ir kokius žingsnius būtina atlikti dar prieš kelionę.
       2024-04-16 13:41:30

7 finansiniai žmonių asmenybės tipai: pasitikrinkite, kuris esate jūs

Siekiant finansinės gerovės ir stabilumo, dažnai pamirštamas aspektas yra mūsų finansinis asmenybės tipas. Tai – pasikartojantis elgesys su pinigais ir požiūris į juos.
       2024-04-16 13:30:44

Vilniaus TV bokšto rekonstrukcija: taurėje lankytojams atvertos naujos erdvės

Šiandien aukščiausiame Lietuvos statinyje – Vilniaus televizijos bokšte – surengtos bokšto viršutinės taurės naujų erdvių rekonstrukcijos pabaigtuvės. Pabaigus šį darbų etapą, lankytojams atveriamos naujos erdvės, kuriose jų laukia naujos paslaugos bei pramogos.
       2024-04-15 14:01:19

Dirbtinio intelekto rinka 2030-aisiais: investuoti, reguliuoti ar bijoti?

Gyvename dirbtinio intelekto psichozės laikais – stebime lenktynes, kuriose neaiškios nei taisyklės, nei starto ir finišo linijos. Nežinome, kada jos baigsis, tačiau aišku viena – šiandien svarbiausia pasirinkti strategiją ir judėti kryptingai, sako advokatas, „TGS Baltic“ partneris Mindaugas Civilka.
       2024-04-15 13:37:33

Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis

Išankstiniai indikatoriai rodo, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Vis dėlto, kol daugelis pagrįstai Lietuvos ekonomikos atsigavimą sieja su eksporto ir pramonės rodikliais, vidaus vartojimas tampa ypač svarbiu komponentu, šiemet stipriai patempsiančiu šalies ekonomiką į viršų.
       2024-04-15 13:35:07

Ne tik varlių šlaunelės ir sraigės: 2 greiti ir pigūs prancūziški patiekalai

Maisto gamyboje prancūzai išties moka panaudoti viską, kas yra geriausia: tiek šviežius ir kokybiškus ingredientus, tiek ištobulintas skonių derinimo technikas. Ką ir bekalbėti apie valgymo kultūrą, kuri skatina mėgautis ne tik maistu, bet ir kompanija.
       2024-04-15 12:56:56

Kodėl įspėjamuosius pranešimus kartais gauna ne visi gyventojai?

Jonas, gyvenantis Vilniaus Naujamiesčio mikrorajone, bet dirbantis Viršuliškėse, darbo metu negavo pranešimo apie gaisrą, įsiplieskusį netoli jo namų. Kodėl? Pasak Arnoldo Lukošiaus, „Tele2” Inovacijų eksperto, nors ši konkreti situacija išgalvota,
       2024-04-15 12:48:50

JAV atvėrė rinką Lietuvos oro bendrovėms

JAV atvėrė rinką Lietuvos oro bendrovėms: atlikusi Lietuvos civilinės aviacijos valdymo ir skrydžių saugos užtikrinimo sistemos auditą, JAV federalinės aviacijos administracija (FAA) suteikė galimybes Lietuvos oro vežėjams vykdyti komercinius skrydžius JAV teritorijoje Lietuvoje registruotais orlaiviais.
       2024-04-15 12:24:48

Kuo naudinga garso terapija?

Teigiamas garso poveikis žmogui žinomas nuo senų laikų. Įvairių istorijų galima rasti jau senovės Egipte, Indijoje, Graikijoje. Tam tikri aspektai pasiekė ir dabartinį laikotarpį. Pavyzdžiui, ganėtinai populiariu užsiėmimu vis dar išlieka garso terapija.
       2024-04-15 12:17:15

Koks turėtų būti seifo saugumo lygis?

Seifas yra naudingas itin įvairių daiktų saugojimui nuo įsilaužimų ar gaisro. Dažniausiai žmonės šį įsigyja norėdami paslėpti ginklus, dokumentus, pinigus, brangią įrangą, papuošalus, raktus. Žinoma, įvairių vertingų daiktų egzistuoja ir gerokai daugiau.
       2024-04-15 12:10:41

Ką veikti lietingais vakarais porai? 5 idėjos

Nors už lango oras vis gerėja, vasarėja, tačiau saulėtas dienas anksčiau arba vėliau keičia lietingos ir tenka galvoti ką smagaus nuveikti. Žinoma, kad kai šalia yra mylimas žmogus – rasti smagias veiklas yra kur kas paprasčiau.
       2024-04-12 11:27:43

Ką būtina žinoti apie vaistų nuo skausmo vartojimą? Didžiausios klaidos

Vaistai nuo skausmo yra dažnas medikamentas kiekvieno žmogaus vaistinėlėje. Jų populiarumą didžiąja dalimi lemia universalus poveikis – jie vartojami tiek kenčiant ūminį skausmą, tiek turint lėtinių ligų.
       2024-04-10 18:52:18

Blokuojami 23 IP adresai, kuriais pasiekiama Kremliaus propaganda

2024 m. balandžio 10 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) priėmė sprendimą blokuoti 23 IP adresus, kuriais sudaroma galimybė žiūrėti Lietuvos Respublikoje draudžiamas transliuoti pagrindines Kremliaus propagandos televizijos programas.
       2024-04-10 18:47:02

Ženšenis: natūralus adaptogenas jūsų sveikatai

Kas yra adaptogenai ir kodėl jie svarbūs mūsų organizmui? Adaptogenai yra natūralios kilmės medžiagos, kurios padeda organizmui prisitaikyti prie stresinių situacijų ir įveikti iššūkius. 1947 m. rusų mokslininkas Nikolai Lazarev sukūrė terminą „adaptogenas‘‘.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.