Naujienos

Lietuvos verslas ir IT: kodėl lietuviai vis dar neuždirba tiek, kiek vokiečiai?

2019-01-30 07:57:40

Teigiama, kad visos informacinių technologijų naujovės ir tendencijos skirtos vienam tikslui – greitinti ir efektyvinti darbą. Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Informacinių sistemų katedros vedėjas prof. dr. Dalius Mažeika atkreipia dėmesį, kad neretai sulaukia klausimo:

kodėl Lietuvoje žmonės vis dar neuždirba tiek, kiek, pavyzdžiui, uždirba vokiečiai? „Atsakymas paprastas – mes dar nepasiekėme jų darbo našumo lygio. Kaip jį pasiekti? Naudoti daugiau IT technologijų ir automatizuotų sistemų“, – sako jis.

VGTU Informacinių sistemų katedros vedėjo klausiame, kiek pažengusios Lietuvos įmonės IT srityje, kodėl vis nemažėja IT specialistų paklausa ir su kokių IT naujovių plėtra šiuo metu dirba Lietuvos mokslininkai?

Ar Lietuvoje verslas, viešasis sektorius pakankamai naudojasi IT naujovėmis?

Tikrai taip. Labai populiari debesų kompiuterija, nors Lietuvoje ja naudojamės vis dar nepakankamai daug. Tačiau debesis visi žino, bent didesnės įmonės, ir galvoja kaip į ten pereiti. Dirbtinis intelektas yra labai plati sritis, bet ir čia turime stiprių veikiančių įmonių, pavyzdžiui, „Neurotechnology“, kuri šiuo metu yra viena inovatyviausių, o pagrindinė jų veikla yra vaizdo atpažinimas. Lietuvos verslui ne naujiena ir išmanieji miestai, išmanieji namai – daug apie tai kalbama, šioje srityje aktyviai veikia statybų sektorius.

IT specialistų paklausa vis nemažėja. Ar tiesa, kad jų viliojimą įmonės pradeda dar universiteto auditorijose?

Teko dalyvauti vienos IT kompanijos naujo biuro atidaryme. Jos augimo tempai įspūdingi: veiklą pradėję 2011 m. su 6 darbuotojais, dabar jų turi 350. Vadinasi, per 7–8 metus įmonės darbuotojų skaičius išaugo beveik 60 kartų. Tempai yra dideli, nes nėra srities, kur nebūtų naudojamos informacinės technologijos, įmonės siekia automatizuoti vis naujus procesus, integruoti informacines sistemas, todėl ir poreikis žmonių, kurie galėtų tai realizuoti, didėja. Be to, didžioji dalis IT įmonių, nors ir įsikūrusios Lietuvoje, dirba užsieniui, vietiniai užsakymai sudaro tik nedidelę dalį pajamų. Mūsų, VGTU, studentai pradeda dirbti jau I–II kurse, ketvirtame kurse turbūt net ir nerastume nedirbančio studento.

Tai, kad mūsų IT specialistai dirba su pasauliniais projektais, yra ir privalumas – plečiasi jų kompetencijos?

Taip, Lietuva yra patraukli tuo, kad žiūrime į darbą labai atsakingai, mūsų aukšta darbo kokybė ir kompetencijos. Tai pagrindiniai dalykai, kuo mes skiriamės nuo kitų šalių ar regionų, pavyzdžiui, Azijos, kur specialistų kompetencija taip pat aukšta, bet darbo kultūra, atsakomybė jau kita.

Lietuviai, dirbantys IT kompanijose, iš esmės dirba globalioje rinkoje, o joje poreikis yra didelis, užsakymų daug. Įmonėms atsiranda naujas iššūkis, kaip šiuos darbuotojus išlaikyti. Minėtas naujas biuras buvo atidarytas todėl, kad darbuotojams būtų sukurtos dar geresnės, patogesnės darbo vietos, pasiūlyta daugiau privalumų. Tad biure rasime ir pirtį, treniruoklių salę, atskiras erdves techninei kūrybai – visa tai, kad žmogus norėtų ateiti į biurą, ten dirbtų ir, svarbiausia, nenorėtų išeiti kitur.

Kaip universitetui konkuruoti su IT kompanijomis? Juk ir Jums svarbu auginti naują tyrėjų kartą?

Universitete lieka žmonės, kurie turi vidinę motyvaciją, kurie yra linkę į mokslą, jiems yra įdomiau tyrinėti. Pastebėję gabų studentą, po magistrantūros studijų kalbiname jį stoti į doktorantūrą, motyvuojame, pasakojame, ką galėtume drauge nuveikti ir pasiekti. Didžioji dalis doktorantų visgi nepalieka įmonės, kurioje dirba, bando derinti studijas su darbu. Be to, į doktorantūrą ateina studijuoti ir trisdešimtmečiai, jau įgiję patirties ir ieškantys naujų prasmių.

Finansinė pusė jau nebėra pagrindinė problema. Doktorantų stipendijos yra pakeltos, jos pakankamai didelės, be to, papildomai galima uždirbti dirbant lektoriumi universitete – taip susidaro daugiau nei 1 000 Eur. Nors doktoranto kolega įmonėje vis tiek uždirbs daugiau, tačiau ateinantys į doktorantūrą turi kitas vertybes ir motyvaciją. Ir tokių žmonių yra, visas doktorantūros vietas užpildome.

Kokiose IT naujovių srityse mokslininkai koncentruoja savo tyrimus?

Pagrindinės mūsų tyrimų kryptys yra dirbtinis intelektas, didžiųjų duomenų apdorojimas, IT sauga, debesų kompiuterija, sprendimų paramos sistemos. Taigi, manau, kad dirbame turbūt visose šiuolaikinėse srityse. VGTU Fundamentinių mokslų Informacinių sistemų katedroje daugiausiai dėmesio skiriame IT saugai, programų inžinerijai, debesų kompiuterijai; Informacinių technologijų katedra nagrinėja mašininio mokymo, operacijų tyrimo uždavinius. Kolegos Elektronikos fakultete dirba su dirbtinio intelekto sistemomis: kalbos ir vaizdo atpažinimu, daiktų internetu, išmaniosiomis vietomis (išmanieji namai, miestai, gamyklos), belaidžiais tinklais. Virtualios realybės uždavinius nagrinėja Kompiuterinės grafikos katedra. Vykdome ir tyrimus blokų grandinių srityje, o viena iš naujos informacinių technologijų studijų programos specializacijų yra finansinės informacinės technologijos, kur studentai mokomi kurti blokų grandinių (angl. blockchain) pagrindu veikiančias sistemas. Čia mes bendradarbiausime su Verslo vadybos fakultetu.

Lietuva siekia tapti pasauliniu finansinių technologijų centru, tačiau teko girdėti, kad blokų grandinių technologija gali būti pritaikoma kur kas plačiau. Kur?

Blokų grandinių technologija – tai viena iš paskirstyto duomenų saugojimo technologijų, kur duomenys yra saugomi ne centralizuotai, o pas visus sistemos naudotojus. Paprasčiau kalbant, tai tartum grupė žmonių, kurie žino viską apie vienas kito atliekamus veiksmus. Jei kalbame apie kriptovaliutą kaip pavyzdį, tai reikštų, kad kiekvienas žino, kas kokias operacijas atlieka. Tokia sistema yra apsaugota nuo duomenų praradimo ir sukčiavimo. Jei esame penkių žmonių grupė ir žinome apie atliktus piniginius pervedimus, net ir pasitraukus vienam iš dalyvių, likę keturi žino, kas vyko, ir tokiu būdu sistema išlieka tvari. Šį principą galima pritaikyti ir išmaniosioms sutartims – jei dvi šalys pasirašo sutartį ir apie tai informuoja kitus sutarties gavėjus, tokiu būdu mes patvirtiname, kad sutartis sudaryta ir ji galioja.

Blokų grandinės technologija gali būti naudinga ir rinkimuose, siekiant išvengti rezultatų klastojimo, pavyzdžiui, neteisingai suskaičiavus balsavimo biuletenius. Jei visi žinos apie kitus, kas ir kiek balsavo, sukčiauti būtų neįmanoma.

Kalbant apie blokų grandinių technologijos pritaikymą švietimo srityje, kaip pavyzdį galėčiau paminėti studento kreditų kaupimo sistemą, kur galėtų būti kaupiami formaliu ir neformaliu būdu studento įgytų žinių kreditai. Tokioje sistemoje galėtų dalyvauti įvairios mokymo įstaigos.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-10-20 10:48:41

Lietuvoje – kaip Italijoje: pirmasis kietagrūdžių derlius ir makaronai

Pirmą kartą Lietuvoje, po ne vienerių metų bandymų, užaugintas sėkmingas kietagrūdžių kviečių derlius, iš kurio „Malsena Plius“ pagamino makaronus. Iki šiol kietagrūdžiai kviečiai buvo siejami su šiltesnio klimato šalimis – tai tradicinė itališka grūdinė kultūra, kurią pagaliau pavyko užauginti ir lietuviams.
       2020-10-20 10:41:16

Angeliška kantrybė: Lietuvoje klientus pas konkurentus išveda nusivylimas

Lojalumas Lietuvoje anaiptol nėra atgyvenusi sąvoka, o persivilioti klientą iš konkurentų ne tokia ir lengva užduotis. Reprezentatyvus šalies gyventojų nuomonės tyrimas atskleidė, kad netgi prastą aptarnavimą jie yra linkę atleisti.
       2020-10-20 10:36:39

Didžiausi mitai apie belaides ausines ir ar jais vis dar tikite?

Per pastarąjį dešimtmetį belaidžių ausinių populiarumas pasiekė aukštumas – tai lėmė rinkoje atsiradusi didesnė technologijų įvairovė. Vis dėlto nepaisant jų nepaprasto populiarumo, belaidės ausinės vis dar neatsikrato aplink jas sklandančių klaidingų prielaidų.
       2020-10-20 10:31:03

„iPhone 12“ dėžutėje neberasime kroviklio ir ausinių: kodėl?

Praeitą savaitę pristatyti naujosios „iPhone 12“ serijos išmanieji telefonai dėžutėje pirmą kartą atkeliaus be įkroviklių ir ausinių. Tokiu sprendimu bendrovė, manoma, siekia dar labiau paskatinti sparčiai populiarėjančią belaidžio įkrovimo technologiją, belaidžių ausinių naudojimo populiarumą.
       2020-10-20 10:24:42

Iki sprendimo statyti Vilniuje metro liko paskutinis žingsnis

Didžiųjų Europos miestų politinis apsisprendimas dėl metropolitenų statybos trukdavo įvairiai. Londonas apsisprendė per 4 metus, o Varšuva dėl metro diskutavo apie 70 metų, nes diskusijas nutraukdavo pasauliniai karai. Užtat šiuo metu Varšuvos metropoliteną, dosniai remiamą ES pinigais, stato net dvi tarptautinės korporacijos.
       2020-10-20 10:21:05

Seimui pristatytas 2021 m. valstybės biudžetas

Finansų ministras Vilius Šapoka parlamentui pristatė 2021 m. valstybės biudžeto projektą (Nr. XIIIP-5302), kuriame pagrindinis dėmesys skiriamas pažeidžiamiausiems, skolos ir išlaidų valdymui bei investicijoms į ateitį.
       2020-10-20 10:17:21

Šalyje patvirtinti 202 koronavirusinės infekcijos atvejai

Per vakar parą Lietuvoje buvo patvirtinti 202 atvejai koronavirusinės infekcijos atvejai. 65 atvejai buvo patvirtinti Vilniaus apskrityje, 58 Kauno, 22 Klaipėdos, 15 Marijampolės, 8 Panevėžio, 28 Šiaulių, po 3 Telšių ir Utenos apskrityse.
       2020-10-19 18:22:27

Būsto energinės klasės: kuo jos skiriasi ir kokie pokyčiai laukia nuo 2021 m.

Nuo kitų metų statybų leidimai bus išduodami tik aukščiausią – A++ – energinę klasę turintiems daugiabučiams, beveik prilygstantiems pasyviems namams.
       2020-10-19 16:48:37

Susirūpinimas dėl COVID-19 pradeda pasiekti ir Vyriausybę

Saulius Skvernelis: "Atėjo laikas padaryti pauzę visuomeniniame gyvenime. Koronavirusas ir toliau plinta Lietuvoje. Ypač grėsminga situacija keliose savivaldybėse.
       2020-10-19 16:11:35

Pandemija noro įsigyti būstą neatėmė – ieško didesnių ir ne tik Vilniuje

Šių metų pradžioje užklupusi koronaviruso pandemija tapo iššūkiu pastaraisiais metais Lietuvoje stabiliai augusiai būsto rinkai. Visgi, panašu, kad stabtelėjimas tebuvo trumpalaikis, o pasibaigus karantinui šalies gyventojai vėl pradėjo aktyviai domėtis galimybėmis įsigyti būstą.
       2020-10-19 16:04:25

VU virusologė L. Kalinienė apie koronavirusą: klausimų šiandien daug

Koronaviruso susirgimų atvejams sparčiai augant, naujos informacijos apie šį virusą poreikis tampa vis aktualesnis. Imunologai nuolat apžvelgia padėtį, kuriama nauja vakcina ir problema atrodo kryptingai sprendžiama.
       2020-10-19 15:45:02

Sostinėje nuo antradienio pradedamos dalyti jodo tabletės

Nuo antradienio, spalio 20 d., vilniečiai vaistinių tinkluose „Eurovaistinė“, „Camelia“, „Gintarinė vaistinė“, „Norfos vaistinė“ ir „Benu“ gali nemokamai gauti kalio jodido tablečių, skirtų apsaugoti organizmą nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio galimos radiacinės nelaimės atveju.
       2020-10-19 09:48:20

Kodėl latviai aplenkė lietuvius lenktynėse dėl 5G?

Nauja ryšio technologijos karta – 5G ryšys – ne tik kelia diskusijų apie šios technologijos galimybes ir trūkumus, tačiau paskatino ir neregėtas lenktynes tarp šalių. Šiandien praktiškai visos valstybės konkuruoja dėl to, kurios gyventojai galės greičiau naudotis itin sparčia interneto technologija.
       2020-10-19 09:43:50

Lietuvoje – 205 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 205 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 70 iš jų registruota Vilniaus, 44 Šiaulių, 27 Kauno, 22 Klaipėdos, 21 Telšių, po 7 – Marijampolės ir Panevėžio, 6 Tauragės bei 1 Alytaus apskrityse.
       2020-10-18 14:54:53

Ar mes jau pakeliui į Italijos pavasario COVID-19 scenarijų?

Ženklus naujų COVID-19 atvejų skaičiaus augimas rodo rimtas infekcijos prevencijos spragas. Paradoksalu, kad tai vyksta LR Sveikatos apsaugos ministerijai ir LR Vyriausybei nuveikus krūvą gerų darbų karantino metu kartu su visuomene.
       2020-10-18 14:51:27

Praėjusią parą patvirtini 252 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 252 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 97 iš jų registruoti Vilniaus, 43 Klaipėdos, 39 Kauno, 23 Šiaulių apskrityse. Dar 20 atvejų fiksuota Panevėžio, 10 Tauragės, 9 Telšių, 6 Alytaus ir 5 Marijampolės apskrityse.
       2020-10-17 13:33:19

Atgijo seniausias Palangoje kurortinis pastatas

Šeštadienį po rekonstrukcijos atidarytas Palangos kurhauzas. „Šiandien matome Palangos kurhauzą atkurtą, restauruotą ir netrukus galėsiantį priimti dar daugiau svečių, atlikėjų, žiūrovų.
       2020-10-17 10:45:35

Klementinas ar mandarinas? Ekspertė įvardijo pagrindinius jų skirtumus

Jei vasarą nesikuklindami valgėme prisirpusias braškės, vyšnias ar šilauoges, rudenį kibirais namo nešamės obuolius ir kriaušes. Pamažu pradedame žvalgytis į parduotuvių lentynas, tikėdamiesi pradėti daugelio laukiamą mandarinų valgymo sezoną.
       2020-10-17 10:38:36

Gyventojų prašoma budrumo: plinta virusu užkrėsti kenkėjiški el. laiškai

Šalyje plintant virusu apkrėstiems suklastotiems elektroniniams laiškams, Lietuvos bankų asociacija (LBA) primena, kad visus gaunamus elektroninius pranešimus reikia vertinti itin apdairiai ir neskubėti atsidaryti prisegtų priedų.
       2020-10-17 10:33:13

Lietuvoje – 228 nauji koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 228 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 66 iš jų registruoti Vilniaus, po 42 – Kauno ir Klaipėdos apskrityse.
       2020-10-17 06:28:07

Patarimai smulkiajam verslui: kur ieškoti pagalbos pandemijos metu?

Koronaviruso pandemijai nesitraukiant, šalyje veikiančios verslo įmonės savo veikloje susiduria su vis didesniais iššūkiais. Naujausi apklausų duomenys rodo, kad susidariusią situaciją jos vertina iš tiesų kritiškai.
       2020-10-17 06:11:08

Pakartotinis visuomenės informavimas dėl Vilniaus TV bokšto rekonstrukcijos

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (toliau – Telecentras) tęsdamas pasirengimą Vilniaus televizijos bokšto rekonstrukcijai organizuoja rekonstrukcijos projekto pristatymą visuomenei.
       2020-10-16 15:41:37

Pavargęs vadovas – stereotipas, kurį būtina keisti

Šiandien, kai daug įmonių dirba iš namų vadovams ant pečių krinta daugybė papildomų užduočių, dienotvarkės perpildytos, todėl dažną jų lydi stresas ir nuovargis.
       2020-10-16 10:36:11

Pasaulinė maisto diena: kaip efektyviai pakeisti mitybos įpročius?

Minint pasaulinę maisto dieną, Vilniaus visuomenės sveikatos biuro (Biuras) specialistai pabrėžia subalansuotos ir sveikos mitybos svarbą bei pataria, kaip galima efektyviai pakeisti savo mitybos įpročius.
       2020-10-16 10:34:14

Skonių penketukas: kaip tinkamai juos derinti ir sukurti tobulą patiekalą?

Pasaulio virtuvės yra be galo spalvingos, tačiau visus jų ypatumus galima sutalpinti vos į penkis pagrindinius skonius. Tai saldumas, rūgštumas, kartumas, sūrumas bei naujai atrastas umami.
       2020-10-16 10:27:44

REKORDAS! Per parą registruotas 281 naujas koronaviruso atvejis

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtintas 281 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejis. 83 iš jų registruoti Kauno apskrityje, 69 Vilniaus, 38 Klaipėdos, 34 Šiaulių, 26 Telšių, 14 Marijampolės, 9 Panevėžio, 7 Tauragės bei 1 Utenos apskrityse.
       2020-10-16 08:39:04

Su savadarbėmis kaukėmis į lėktuvą keleiviai gali būti neįleisti

Keliautojai, kurie naudojasi Lietuvos oro uostų paslaugomis, turėtų įsidėmėti, jog į terminalų vidų įleidžiami tik nosį ir burną dengiančias asmens apsaugos priemones (AAP) dėvintys asmenys.
       2020-10-16 08:15:29

NVSC: tikslas – kad verslas veiktų, bet tam būtina išpildyti svarbias sąlygas

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) iniciatyva šiandien organizuoto susitikimo su Vilniaus miesto savivaldybe atstovais metu sutarta, kad verslas privalo ieškoti būdų, kaip užtikrinti, jog būtų laikomasi visų infekcijos prevencijos reikalavimų.
       2020-10-15 18:14:46

Andrius Kubilius apie kitų metų biudžetą

"Kai gerai užšventi, tai iš ryto būna blogai. Ir pabudęs galvoji - kodėl reikėjo vakar taip neatsargiai ir neatsakingai švaistytis. Šiandien Vyriausybė patvirtino kitų metų biudžeto projektą. "Neturiu jo kaip kitaip pavadinti, kaip tik “skausmingų pagirių biudžetu”."
       2020-10-15 09:21:11

REKORDAS! Lietuvoje 255 koronaviruso atvejai. Ar mes turime valdžią?

Europos šalys imasi viruso stabdymo priemonių. Kaimyninė Latvija paskelbė apie naujas prevencines priemones. O Lietuvoje tylu. Kodėl? Rinkimai? Suprantame, kad gatvėse ir renginiuose daug "besmegenių", kuriems viruso buvimas nė motais.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.