Naujienos

Nigerija ir Lietuva – ES ir Afrikos skaitmeninės partnerystės priešakyje

2019-10-16 12:47:16

Spalio 15 d. Lietuvoje oficialiai startavo „Digital Explorers“ programa, siekianti sujungti Lietuvą ir Nigeriją bendradarbiavimui informacinių ir ryšių technologijų (IRT) srityje. Penkiolika kruopščiai atrinktų specialistų iš Nigerijos vienerius metus praleis septyniose Lietuvos IRT bendrovėse.

Jos taip pat turės šansą susipažinti su skaitmenizacijos Afrikos valstybėse kuriamomis verslo galimybėmis ir tarptautinių talentų pritraukimo subtilybėmis.

„Digital Explorers“ – tai vienas pirmųjų projektų Europos Sąjungoje (ES), į skaitmenizacijos ir tvarios ekonominės plėtros skatinimą Afrikoje įtraukiantis privatų sektorių. Taip programa atliepia naujausiuose ES dokumentuose įtvirtintą siekį patikėti IRT bendrovėms didesnį vaidmenį Afrikos-Europos bendradarbiavime.

„Artėjanti ketvirtoji pramonės revoliucija ir skaitmenizacija jau dabar keičia mūsų gyvenimus tiek Lietuvoje, tiek Nigerijoje. Iki 2025 m. beveik ketvirtadalis pasaulio BVP bus sukuriama skaitmeninės ekonomikos ir skaitmenizuotų tradicinių ekonomikos sektorių. Didieji duomenys, finansų technologijos, dirbtinis intelektas ir kitos technologijos gali labai svariai prisidėti transformuojant viešąsias paslaugas ir padėti verslams pasiekti naujas rinkas, bet tam, visų pirma, reikia lyderystės. „Digital Explorers“ programa, mano galva, svarbi būtent dėl to. Ji drauge buria viešojo, nevyriausybinio ir privataus sektoriaus organizacijas iš Nigerijos ir Lietuvos ir ieško dar neišbandytų būdų išlaisvinti skaitmenizacijos potencialą. Esu tikras, jog ši netikėta partnerystė sukurs pridėtinę vertę abiems pusėms,“ – programos atidarymo renginyje Vilniuje pabrėžė Elijus Čivilis, ekonomikos ir inovacijų viceministras.

Motyvuoja tarptautiškumas ir plėtros potencialas

Idėja skatinti IRT bendradarbiavimą su didžiausia Afrikos ekonomika Nigerija gimė Afrikos tyrimų ir konsultacijų centrui „AfriKo“ ir verslumo skatinimo agentūrai „Versli Lietuva“ užmezgus tvirtą partnerystę su technologijų parku Nigerijoje „Ventures Platform“. Prie iniciatyvos prisijungus kitiems partneriams, buvo išvystyta programos „Digital Explorers“ koncepcija bei užtikrintas jos finansavimas.

„Digital Explorers“ neapsiriboja vien IRT specialistų pritraukimu – įmonės kviečiamos dalyvauti verslo misijose Nigerijoje, susitikti su potencialiais partneriais, taip pat dalyvauti tarptautiniuose hakatonuose bei kitose iniciatyvose, padėsiančiose pažinti ne tik Nigerijos, bet ir kitų Afrikos valstybių rinkas. Pavyzdžiui, kitais metais programai įpusėjus jos dalyviai bei IRT specialistai iš Lietuvos bus pakviesti į tarptautinį hakatoną, skirtą inovatyviems finansų technologijų (angl. fintech) ir kitų sričių sprendimams vystyti.

Iš viso prie „Digital Explorers“ programos prisijungė 7-ios Lietuvos IRT bendrovės: „TeleSoftas“, „Syno International“, „Beyond Analysis“, „Ruptela“, „NRD Systems,“ „TransUnion“ ir „iTo”.

Bendrovės "iTo" vadovas Paulius Lazauskas pastebi, jog "Digital Explorers" išsiskiria tarptautiškumu ir teikiama pagalba, įveikiant biurokratinius barjerus. "Esame auganti, lietuviškas šaknis turinti kompanija, siūlanti programavimo paslaugas bei kurianti produktus, paremtus šiuolaikinėmis mobiliosiomis technologijomis. Kiekvieną dieną bendraudami su savo darbuotojais Bangladeše ir klientais užsienyje susiduriame su kultūriniais skirtumais, kurie įgalina mus kurti patirtimi grįstus produktus. Žengti žingsnį dalyvauti "Digital Explorers" programoje paskatino siekis praplėsti "minkštąsias" ir technologines komandos kompetencijas. Kolegos iš Nigerijos turi patirties naudojant skirtingas technologijas, taip pat kasdienis bendravimas komandoje vyksta užsienio kalba. Grįžtant prie biurokratinių barjerų temos, verta pažymėti, jog šiuo metu galiojantis teisinis reguliavimas nėra itin palankus IRT talentų iš už ES ribų įdarbinimui, tad projekto komandos pagalba, gaunant reikalingus leidimus ir padedant specialistams atvykti dirbti į mūsų kompaniją, yra išties vertinga," - pažymi P. Lazauskas.

Verslumo ir eksporto plėtros agentūros „Versli Lietuva“ duomenimis, lietuviškos kilmės prekių eksportas į Afriką pernai viršijo 362 mln. eurų, o paslaugų eksporto vertė siekė tik 16,5 mln.

Daina Kleponė, „Versli Lietuva“ generalinė direktorė neabejoja, kad bendra ES ir Afrikos skaitmeninė vizija Lietuvos IRT įmonėms atvers naujas rinkas. „Ši partnerystė Lietuvos įmonėms svarbi dviem aspektais – stiprinami prekybiniai ryšiai ir IRT verslo plėtra. Afrikos valstybių rinkos dar nėra prisotintos ir lietuvių IRT įmonės gali teikti aibę paslaugų, kurias jau įdiegė ir išbandė kitose šalys. Lietuvos įmonių sėkminga patirtis yra paklausi vykdant tokius projektus kaip valstybinių paslaugų skaitmeninimas, kritinės infrastruktūros kibernetinė sauga, produktų, skirtų mobiliųjų technologijų vartotojams, e-prekybos platformų vystymas. IT paslaugų eksportas yra viena pagrindinių sektoriaus plėtros priežasčių ir akivaizdu, kad Europos žemyno mūsų turimam potencialui išnaudoti neužtenka“, – pažymi D. Kleponė.

Politinio dėmesio centre – Afrikos IRT talentai

„Digital Explorers“ atliepia naujausius ES ir Afrikos skaitmeninės partnerystės prioritetus. Reaguojant į Europos Komisijos pirmininko Jean‘o-Claude‘o Junckerio pasiūlymą suformuluoti naują tvaraus investavimo ir darbo vietų kūrimo Afrikoje strategiją, 2018 m. gruodį darbą pradėjo bendra ES ir Afrikos Sąjungos skaitmeninės ekonomikos darbo grupė (angl. task force). Sudaryta iš skirtingų sektorių ir organizacijų atstovų, ji per pusmetį parengė bendrą viziją, kaip skaitmeninės technologijos turėtų būti išnaudojamos, perbraižant ligšiolinius Europos ir Afrikos partnerystės kontūrus. Pokyčiai Europos politinėje darbotvarkėje svarbūs ir Lietuvos IRT bendrovėms, turinčioms puikų šansą atrasti sparčiai augančias Afrikos šalių rinkas ir pritraukti jaunus ir motyvuotus IRT specialistus į savo komandas.

Per paskutinius dvidešimt metų Afrika išgyveno itin greitą interneto tinklo plėtrą, jo prieinamumui augant nuo 2,1 proc. 2005 m. iki 24,4 proc. 2018 m. Ne ką mažiau svarbi ir „mobilioji ekonomika“, 2016 m. sudariusi 6,7 proc. žemyno BVP arba 153 mlrd. JAV dolerių. Šie įspūdingi skaičiai itin aktualūs milijonams jaunų žmonių, kiekvienais metais įsiliejančių į Afrikos šalių darbo rinkas – Afrika išlieka jauniausiu pasaulio žemynu, kuriame vidutinis gyventojų amžius siekia 19,4 metų. Atsižvelgdama į tolimesnio augimo prognozes, bendra ES ir Afrikos Sąjungos skaitmeninės ekonomikos darbo grupė ragina IRT bendroves išnaudoti atsiveriančias galimybes ir prisidėti prie naujų darbo vietų kūrimo.

Investuodamos į jaunus Afrikos IRT talentus, megzdamos partnerystes su Afrikos šalių IRT bendrovėmis ir startuoliais, Europos kompanijos ne tik prisidėtų prie tvaraus ekonomikos augimo žemyne, bet ir išsiveržtų į priekį globaliose lenktynėse dėl Afrikos talentų. Tokiam požiūriui antrina ir Bankole Oluwafemi, vieno svarbiausių Afrikos technologijų tinklaraščio TechCabal.com įkūrėjas ir vyriausiasis redaktorius.

Pasak jo, „Digital Explorers“ programa suteikia jauniems Nigerijos IRT specialistams realią galimybę išbandyti save tarptautinėje aplinkoje, dirbti su itin kompleksiškais projektais ir per trumpą laiką įgyti vertingą patirtį, o be privataus sektoriaus dalyvavimo tai būtų tiesiog neįmanoma. „Kita vertus, Afrika jau senokai tapo dinamiškiausiai augančiu pasaulio technologijų regionu. Dėmesį Afrikos talentams rodo ir į juos jau ne pirmus metus investuoja tiek tarptautinės korporacijos, tiek didžiosios pasaulio valstybės: JAV, Vokietija, Kinija, Japonija. Puikus to pavyzdys – gegužės 13 d. Lagose atidarytas pirmasis Afrikoje „Microsoft“ kompetencijų centras, kuriame iki 2023 metų dirbs apie 500 programuotojų, vystysiančių dirbtinio intelekto ir virtualios realybės produktus. Taigi esu tikras, jog „Digital Explorers“ padės ir Lietuvai bei jos IRT bendrovėms atrasti tarptautinėje rinkoje paklausius Nigerijos IRT talentus“, - teigia B. Oluwafemi.

2019-2020 m. programą „Digital Explorers“ įgyvendina skirtingas ekspertines sritis apjungiantis konsorciumas, kurį sudaro verslumo ir eksporto skatinimo agentūra „Versli Lietuva“, Afrikos tyrimų ir konsultacijų centras „AfriKo“, Nigerijos technologijų parkas „Ventures Platform“, programavimo akademija „CodeAcademy“ ir mobilumo politikos ekspertai „Diversity Development Group“. Konsorciumą konsultuoja bei prie programos įgyvendinimo prisideda asociacija INFOBALT.

Pagalba tvarkant Jūsų TV antenų ūkį
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2025-06-24 19:16:19

Sezonui ruošiasi ir sukčiai: 5 dažniausiai pasitaikantys turistų spąstai

Vasaros metu daugiau keliaujame, tačiau atostogų sezonui ruošiasi ne tik poilsiautojai, bet ir sukčiai. Į ką verta atkreipti dėmesį, kad kelionės neapkartintų finansiniai nuostoliai, pasakoja „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas Linas Sadeckas.
       2025-06-20 09:52:52

Įsigijus naują būstą, atkreipkite dėmesį ir į sprendimus susijusius su elektra

Planuojant įsigyti nuosavą būstą, visuomet atidžiai įvertinama jo vieta: atstumas iki darbo, vaikų darželių ar mokyklų, pati rajono infrastruktūra. Vis dėlto ne mažiau svarbu ir daugybė praktinių dalykų.
       2025-06-13 13:41:27

Nafta brangsta: Izraelio – Irano konflikto kainą mokės visas pasaulis

Izraelis, surengė keliasdešimt oro smūgių ataką prieš Iraną, kuri gali įstumti Artimuosius Rytus į naują karą. Plataus masto atakos taikiniais tapo Irano branduolinė programa, kariniai objektai, buvo nužudyti keli aukščiausio rango vado pareigas ėję Irano karininkai.
       2025-06-07 10:08:51

Prieš protestą – aiški protesto organizatorių pozicija dėl NT mokesčio

Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjunga, reaguodama į Premjero Gintauto Palucko pasisakymus dėl pirmojo būsto neapmokestinimo, šį žingsnį vertina kaip sveikintiną reakciją į visuomenės lūkesčius.
       2025-06-06 10:36:55

Telefonuose – visas gyvenimas: kaip juos apsaugoti keliaujant užsienyje?

Prasidėjusi vasara žymi atostogų kelionių pradžią, kuomet nemaža gyventojų dalis planuoja vykti ilsėtis ar pramogauti į užsienio šalis. Keliautojai vis dažniau daugelį kelionės dokumentų bei kitų svarbių asmeninių duomenų saugo savo išmaniuosiuose telefonuose ar kituose įrenginiuose.
       2025-06-04 16:28:14

Lietuvos pajūryje nebeliko 3G ryšio

Vasaros sezoną pradedančiame Lietuvos pajūryje galutinai išjungta senoji 3G ryšio technologija. Daugiau kaip 20 metų šalyje naudota technologija nuo birželio 3 dienos nebeveikia visoje Klaipėdos apskrityje – Klaipėdos mieste ir rajone, Palangoje, Neringoje, Kretingos, Skuodo ir Šilutės rajonų savivaldybėse.
       2025-05-30 13:32:42

Telefonas – jūsų vaiko saugumo įrankis: ar naudojate šias funkcijas?

Pirmasis telefonas – svarbus žingsnis vaiko gyvenime, tačiau sunkus sprendimas tėvams: kaip užtikrinti, kad įrenginys būtų ne tik patrauklus, bet ir iš tiesų naudingas?
       2025-05-23 12:31:31

Miegas ir nutukimas: glaudus ryšys, apie kurį verta žinoti

Vis daugiau tyrimų rodo, kad miegas ir kūno svoris – glaudžiai susiję. Miego trukmė ir kokybė turi reikšmingą poveikį vaikų sveikatai, ypač nutukimo rizikai. Nutukimas yra būklė, kuri turi įtakos daugeliui organizmo sistemų: širdies ir kraujagyslių bei nervų sistemai, sąnariams ir raumenims.
       2025-05-21 19:32:34

Ryto kava – malonumas ar stresas širdžiai?

Daugeliui mūsų rytas be kavos – ne rytas. Tačiau ar kofeinas visada saugus širdžiai? Kada jis gali būti naudingas, o kada – žalingas? Specialistai pabrėžia: viskas priklauso nuo to, kiek kavos geriame, kaip ją ruošiame ir kaip mūsų organizmas į ją reaguoja.
       2025-05-21 19:26:07

3000 eurų už kompiuterį – ir vis tiek lėtas? IT ekspertas paaiškina klaidas

Ar gali jūsų 3000 eurų vertės garsaus prekės ženklo kompiuteris dirbti lėčiau nei kolegos įrenginys, kainavęs 800 eurų? Deja, bet gali. Ir dėl to kalta ne technologinė įranga, o mūsų blogi įpročiai.
       2025-05-17 12:34:20

Išmanusis televizorius ar televizorius su dirbtiniu intelektu

Televizorių technologijos nuolat tobulėja ir namų pramogos tampa vis labiau personalizuotos. Jau nesame tik pasyvūs žiūrovai – naujosios technologijos siūlo individualizuotą turinį, pritaiko vaizdo ir garso kokybę, leidžia bendrauti pasitelkiant išmaniuosius asistentus.
       2025-05-17 12:26:49

Netrukus Lietuvoje bus visiškai išjungtas 3G ryšys

„Bitė“ birželį pradės senosios 3G ryšio technologijos išjungimą. Iki šių metų pabaigos Lietuvoje bus visiškai išjungtas šis senosios technologijos ryšys. Beveik 20 metų naudotą mobiliojo ryšio technologiją keičia naujesnės kartos 4G ir 5G ryšys.
       2025-05-10 16:24:20

Dirbtinis intelektas kyla – o kur mūsų inžinierių karta?

Skaitmenizacija, automatizacija, robotika ir dirbtinis intelektas iš esmės keičia pramonės veidą, o kartu – ir inžinieriaus vaidmenį joje. Jei anksčiau pramonės įmonei pakakdavo šaltkalvio mechaniko ir elektriko, tai dabartiniai reikalavimai inžinieriui – kur kas didesni.
       2025-05-09 11:04:58

Moderni, šiuolaikinė gamyba neįmanoma be inžinerijos

Skaitmenizacija, automatizacija, robotika ir dirbtinis intelektas iš esmės keičia pramonės veidą, o kartu – ir inžinieriaus vaidmenį joje. Jei anksčiau pramonės įmonei pakakdavo šaltkalvio mechaniko ir elektriko, tai dabartiniai reikalavimai inžinieriui – kur kas didesni.
       2025-05-07 18:39:16

Atskleidė, koks darbas būtų Z kartos košmaras

Privalomas darbas biure nuo 8 iki 17 val., viršvalandžiai, rutininės užduotys, nuolatinė kontrolė ir neaiški darbo prasmė. Šias sąlygas siūlantys darbdaviai gali neabejoti – didžioji dalis Z kartos atstovų nuo tokio darbo bėgs neatsisukdami.
       2025-04-30 15:18:43

Paauglį užklupo aistra: kaip degti, bet nesudegti?

Brendimui įsibėgėjus paauglio gyvenime aistra užgriežia pirmuoju smuiku. Čia kyla dilema – laisvai mėgautis tuo, kas duota gamtos, ar lėtinti greitį, kad staigus gyvenimo posūkis neišmestų į šalikelę?
       2025-04-25 18:45:47

Ką apie pinigus byloja liaudies išmintis ir ką sako ekspertai?

Apie pinigus egzistuoja daugybė patarlių ir posakių, kurie yra įsitvirtinę giliai mūsų sąmonėje. Turbūt kiekvienas yra girdėjęs posakius „laikas – pinigai“, „šykštus moka du kartus“ ir daugelį kitų.
       2025-04-25 18:38:09

Besaikės saulės vonios – kelias į melanomą: deginimąsi reikėtų pamiršti

Nors melanoma tarp vyrų yra trečias pagal paplitimą vėžys, o tarp moterų – antras, į saulės spindulius neretai numojame ranka. Dažnas ne tik neskuba teptis apsauginėmis priemonėmis, bet ir ilgiausiai deginasi, tepasi įdegį stiprinančiais aliejais.
       2025-04-25 18:33:42

Įspėjo naudojančius „Skype“ – turite mažai laiko pereiti prie kitos programėlės

Gegužės 5 d. viena pirmųjų vaizdo skambučių ir susirašinėjimo programėlių – „Skype“ bus išjungta visiems laikams. „Microsoft“ oficialiai nutraukia programos veikimą ir ragina žmones pereiti prie kitų nemokamų sprendimų.
       2025-04-23 12:13:43

Lošimų reklamai – stop ženklas: kas pasikeis ir kodėl tai svarbu?

Praeitų metų pabaigoje Seimas žengė ryžtingą žingsnį – pritarė reikšmingiems Azartinių lošimų įstatymo pakeitimams, kurie jau nuo 2025 m. liepos 1 d. iš esmės pakeis lošimų reklamos taisykles Lietuvoje.
       2025-04-18 15:02:51

Ar darbdavys turi teisę naudoti darbuotojo atvaizdą reklamuojant paslaugas?

Šių dienų socialinių tinklų tendencijos - verslininkai vis dažniau į parduodamų prekių ir paslaugų reklamas įtraukia savo darbuotojus. Šios tendencijos šalutinis efektas – nutraukus darbo sutartį, darbuotojai įprastai nenori, kad jis pats ir jo atvaizdas būtų siejamas su konkrečia įmone ir jos produktais.
       2025-04-18 14:55:19

Būsto kainos ir vėl gali kilti: ką daryti laukiantiems dar mažesnių palūkanų?

Europos Centrinis Bankas šiais metais jau ne kartą mažino bazinę palūkanų normą, o naujausių žinių dėl pokyčių turėtume sulaukti jau balandžio 17 dieną. Planuojančius būsto paskolą tai skatina viltis, kad ši data reikš dar vieną palūkanų normos sumažėjimą.
       2025-04-18 14:44:54

Kodėl kartojame tėvų klaidas, nors pažadame sau būti kitokie?

Ar pagaunate save sakant ar darant tai, ką sakydavo ar darydavo jūsų tėvai – nors sau kartojote, kad elgsitės kitaip? Pavyzdžiui, kitaip bendrausite su partneriu (-e) ir auginsite vaikus, niekada jų nekontroliuosite, visada mylėsite?
       2025-04-18 14:32:28

Odai, širdžiai ir energijai palankiausi vaisiai: kuriuos rinktis ir kodėl?

Daliai žmonių vaisiai ir uogos – ne tik gaivus užkandis ar desertas, bet ir svarbi kasdienio maisto dalis: nuo rytinių glotnučių, spalvingų salotų ar ingredientų pagrindiniuose patiekaluose.
       2025-04-18 14:26:04

Atostogos svetur: dažna klaida, dėl kurios permokate atsiskaitydami kortele

Atėjus pavasariui vis dažniau planuojame išvykas svetur. „Luminor“ banko kasdienės bankininkystės vadovė Aušrinė Mincienė primena – keliaujant į ne euro zonos šalis atsiskaitymo banko kortele metu verta pasirinkti vietinę valiutą.
       2025-04-18 14:21:38

Apie perdegimo prevenciją: poilsis turi būti tikras, o ne apsimestinis

Ar jums pažįstama situacija, kai prabudę ryte jaučiatės nepailsėję, atostogaudami vis dirsčiojate į mobilųjį telefoną, o jaukiausių metų švenčių šurmulys virsta nerimu?
       2025-04-16 11:26:03

Kraustotės į naują būstą? Kokių su elektra susijusių klausimų reikėtų nepamiršti

Naujo būsto pirkimas – jaudinanti ir džiugi patirtis, tačiau už jos slypi ir daugybė praktinių klausimų, į kuriuos reikia atsakyti, kad gyvenimas būtų kuo patogesnis. Vienas tokių – elektros tiekimas ir energijos valdymo sprendimai.
       2025-04-16 11:23:16

Ar žinote, kur kreiptis nemokamos pagalbos susirgus per šventes?

Šeimos medicinos įstaigos jose prirašytiems gyventojams turi užtikrinti, kad šeimos gydytojo komandos paslaugas jie galėtų gauti 12 valandų per dieną, 5 darbo dienas per savaitę.
       2025-04-12 10:10:31

Auksiniai antrankiai. Ar ne per daug aukojame dėl pinigų?

Šiandien profesinėje aplinkoje vis dažniau girdima metafora „auksiniai antrankiai“. Kai kurie darbdaviai, dažniausiai startuoliai, stengiasi paskatinti nuomonę, kad darbuotojai, norintys pakeisti darbo vietą ar netgi karjeros kryptį, rizikuoja prarasti per daug, ir todėl šie geriau renkasi likti.
       2025-04-09 15:51:33

Vogti kaip į darbą: kaip vagystės iš parduotuvių maitina šešėlinę rinką

Vagystės iš parduotuvių – ne pavieniai nusikaltimai, o įsitvirtinęs, organizuotas ir paplitęs reiškinys. Pavogtos prekės atsiduria šešėlinėje rinkoje – dėl to nuostolių patiria ne tik verslas, bet ir valstybė: mažėja biudžeto pajamos, o teisėsaugos pareigūnai priversti skirti daug laiko pasikartojantiems iškvietimams ir protokolų pildymui.
    Daugiau ankstesnių naujienų:  1  2  3  4  5  6  7  8  9
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.