Naujienos

Tyrimas: 7 iš 10 lietuvių yra nepatenkinti savo būstu

2019-11-20 12:33:29

Lietuvoje net 70 proc. gyventojų netenkina jų dabartinis būstas. Tokią statistiką atskleidė nekilnojamojo turto vystymo bendrovės „Build Me“ užsakymu atliktas reprezentatyvus šalies gyventojų tyrimas.

„Daugiausia, beveik ketvirtadalis, lietuvių yra nepatenkinti būsto, kuriame gyvena, energinio naudingumo klase. Tačiau klasės raidė – tai tik maža paveikslo detalė. Iš tiesų renkantis naujus ir jums patinkančius namus reikėtų atsižvelgti į visą spektrą – ir į pereinamų koridorių skaičių ar net į bendrąją pastato aplinką puošiantį fontaną“, – tyrimo rezultatus komentuoja „Build Me“ direktorius Martynas Samauskas.

Rikiuojant būsto nepasitenkinimo penketuką, viršūnėje stovi būsto energinė klasė – ja yra nepatenkinti net 23 proc. apklaustųjų. Antroje vietoje – būsto techninė būklė (19 proc.), trečioje – parkavimas (18 proc.), ketvirtoje – būsto plotas (14 proc.), o penktoje – išplanavimas (12 proc.), rodo rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausa.

Ir fontanai turi savo kainą

Žmonės neretai deda lygybės ženklą tarp gyvenamosios vietos ekonomiškumo ir energinės naudingumo klasės, todėl įsigydami nekilnojamąjį turtą (NT) pirmiausia dėmesį kreipia į tai žyminčią raidę. NT specialistas ragina prieš perkant būstą nepamiršti pasidomėti visais realiais jo įsigijimo ir išlaikymo kaštais.

Anot „Build Me“ vadovo, daugelis pirkėjų domisi, kiek kainuos naujųjų namų išlaikymas. Tai pat aktyviai teiraujasi apie išlaidas, kurios yra konkrečiai susijusios su būsto pirkimo ir įrengimo etapais – kiek kainuos notaro paslaugos, kokia preliminari vieno kvadrato įrengimo kaina ir pan. O klausimai apie bendrųjų erdvių išlaikymą – retokas svečias. Tačiau reikėtų nepamiršti, jog vaizdo stebėjimo kameros, uždaruose kiemuose įrengti fontanai ar įmantri augmenija turi savo kainą.

„Besikraustantieji iš senos statybos būsto ir rinkdamiesi naujus namus dažnai akcentuoja ekonomiškumą t.y. mažesnius mokesčius už komunalines paslaugas bei pastato energinę klasę. Tačiau realiai įvertinus seno ir naujo buto komunalinių išlaidų skirtumą, priklausomai nuo būstų kainos, ši investicija dažnu atveju atsipirktų tik per 50 ar net 100 metų. Todėl drįsčiau suabejoti, ar lietuviai tikrai nori kuo aukštesnės energinės klasės būsto dėl mažesnių momentinių mėnesinių išlaidų. Tiesa ta, jog dažnai pagrindinė NT keitimo priežastis – noras pabėgti nuo sovietmečio dvasia alsuojančių daugiabučių bei atšiaurių laiptinių. Todėl reikia nebijoti sau pačiam pripažinti, kad būstas keičiamas ir dėl kitų priežasčių“, – pirkėjų tendencijas pastebi M. Samauskas.

Įmonės vadovas skatina atkreipti dėmesį ir į būsto techninę būklę, kuria yra nepatenkinti net 2 iš 10 lietuvių. Renkantis būstą reikėtų neapsigauti: jei senos statybos name už šildymą mokate 100 eurų per mėnesį, tai dar nereiškia, kad ir gyvensite šiltai. Dėl prastos techninės būklės šiluma vėl išeina per „kiaurus“ langus ir sienas. Tokio tipo būstuose žiemą dažnai nesijaučia šilumos, o vasarą kondicionavimo.

Tačiau ir nauji namai savaime ne iš karto tampa „protingais“ – jiems dažnai reikia padėti. Pavyzdžiui, vos kelis šimtus eurų kainuojantys išmanūs termostatai su programavimo funkcijomis gali kiekvieną mėnesį sutaupyti solidžią sumą šildymo išlaidoms. Reiktų nebijoti ir kritiškai įvertinti namo administratorių pateikiamas sąskaitas – ar jos atitinka rinkos kainas, mat visuomet yra būdas konkurso būdu išsirinkti kitus paslaugų tiekėjus.

Kaltas ne plotas, o išplanavimas

Tyrimo duomenimis, savo gyvenamosios vietos plotu yra nepatenkinti 14 proc. apklaustųjų. Tačiau „Build Me“ dizainerė Aušrinė Samauskienė pastebi, kad daugeliu atveju situacija pagerėtų, jei paprasčiausiai daugiau dėmesio būtų skiriama būsto išplanavimui. Dizainerė įsitikinusi, jog perkant būstą išplanavimo funkcionalumas yra daug svarbiau nei kvadratinių metrų kiekis ar jų kaina.

„Ar kada esate pakliuvę į situaciją, kai 60 kv. m. kotedžas, kuriame įsikūrė draugai, atrodo daug erdvesnis ir patogesnis gyventi nei 80 kv. m. plotą užimantis jūsų tėvų trijų kambarių butas? Viskas slypi funkcionaliame išplanavime, kai projektas yra apgalvojamas iki mažiausių detalių – braukomas ir trinamas, kuriamas ir projektuojamas iš naujo. Perkant naują būstą reikia skirti ypatingai daug dėmesio patogaus ir racionalaus išplanavimo paieškai. Rinkitės kuo mažiau pereinamų koridorių, įvertinkite savo gyvenimo būdą – ar kasdien dirbate iš namų, o gal prie darbų namuose prisėdate tik kartą per mėnesį? Pagal tai suplanuokite savo darbo namuose plotą – ieškokite tinkamų kambarių formų, dydžių ir apšvietimo. Lažinamės, jog jei išsirinksite mažesnį, tačiau funkcionaliai išplanuotą butą, jame jausitės daug geriau nei neapgalvotais sprendimais apkrautame dideliame bute?“, – šypsosi A. Samauskienė.

Pasak dizainerės, jei nesate patenkinti savo būsto išplanavimu, o tyrimas atskleidė, kad juo nepatenkinti net 12 proc. lietuvių, nėra būtina pirkti naują gyvenamąjį plotą. Viena iš būsto atnaujinimo galimybių – sujungti virtuvės kambarį su svetaine.

„Anksčiau svetainė ir virtuvė buvo projektuojamos atskirose patalpose dėl kitokio gyvenimo būdo. Turbūt ne visi prisimena, kad virtuvės erdvė buvo naudojama ne tik maistui gaminti. Joje buvo virinami ir skalbiami šeimos drabužiai, todėl, kad namai nevirstų patalpa, kurioje nuolat jaučiama drėgmė, virtuvės turėjo atskiras patalpas su durimis. Tačiau gyvenimo būdas kinta. Sujungę virtuvę su svetaine nušausite kelis zuikius vienu šūvius – pagerinsite būsto erdvės funkcionalumą, praplėsite svetainės plotą ir gamindami firminę lazaniją galėsite šnekučiuotis su svetainėje sėdinčiais svečiais“, – teigia A. Samauskienė.

Dizainerė taip pat pastebi, jog atsinaujinant virtuvės-svetainės zoną galima atsisakyti valgomojo ir vietoje jo įsirengti virtuvės salą, kurios vienoje pusėje įmontuojamos virtuvės spintelės, o kitoje – laisva vieta atsisėsti. Taip dar labiau padidinsite bendrąją erdvę.

Vis dėlto butai su atskira virtuve išlieka ypatingai vertinami studentų, kurie ieško nuomojamo būsto. „Build Me“ vadovas pastebi, jog jei galvojate apie būsto keitimą, galbūt vertėtų apsvarstyti ilgalaikės nuomos galimybę: „Tokiu atveju jūsų nuomojamas būstas bus nuolat paklausus rinkoje tarp atskirų erdvių ieškančių studentų, jūs kiekvieną mėnesį gausite pasyvias pajamas, o patys gyvensite dabartinius poreikius tenkinančiame bute, kur idėjos taps namais, o ne tik kvadratiniais metrais“.

Nebūtina griauti

Nenorintiems griauti sienų, A. Samauskienė pataria atkreipti dėmesį į tai, kaip optimaliai išnaudoti erdves. Pasak dizainerės, padidinti ir praplėsti erdvę padeda mažesni baldai, šviesios spalvos ir ploto apstatymas reikiamais daiktais tik tiek, kiek reikia dabar.

„Kartais norint vizualiai padidinti erdvę pakanka sienas nudažyti šviesesne spalva, didesnius baldus prislinkti šalia jų bei atsikratyti nereikalingų ir erdvę apkraunančių daiktų. Atvirose būsto lentynose sudėkite jums mieliausius ir estetiškai patrauklius daiktus. Ir visai nereikia bijoti palikti tarpų ar laisvos erdvės – kuo mažiau įvairių daiktų, tuo laisviau ir geriau savo namuose jausitės jūs. O likusius daiktus verčiau laikykite uždaroje spintoje – išsirinkite kambaryje tam patogiausią sieną ir ten įsirenkite šviesios spalvos spintą nuo žemės iki lubų. Tokia spinta nekris į akis ir neužgoš erdvės, o jūs joje sutalpinsite daugiau daiktų. Svarbiausia suvokti, jog namai – tai ne tik sienos, bet ir gyvenamąją aplinką kuriančios detalės“, – patarimais dalinasi dizainerė.

„Spinter tyrimai“ šalies gyventojų nuomonės dėl turimo dabartinio būsto tyrimą atliko 2019 m. rugsėjį, apklausoje dalyvavo 1012 respondentų.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-03-19 10:18:35

Ilgesnės dienos – mažesnės elektros sąskaitos: kokie įpročiai jas dar sumažins?

Šiltuoju metų laiku įprastai tikimės sulaukti mažesnių sąskaitų už dujas, šiluminę ar elektros energiją. Vis dėlto kartais sąskaitos ne mažėja, o priešingai – išauga.
       2024-03-18 11:21:18

Vairuotojų išbandymas duobėtais keliais, gatvėmis: nuostoliai siekia tūkstančius

Atėjus pavasariui vairuotojų gyvenimą kartina duobės mūsų šalies gatvėse ir keliuose. Pataikius į duobę kartais pakanka pakeisti padangą, tačiau dažnai transporto priemonę, deja, tenka gabenti į remonto dirbtuves.
       2024-03-15 16:47:59

ES reguliavimas „ChatGPT“ ir dirbtiniam intelektui: pliusų daugiau, nei minusų?

Šią savaitę Europos Parlamentas (EP) vienbalsiai patvirtino taisyklių rinkinį, kuris reguliuos dirbtinio intelekto (DI) įrankius, įskaitant „Google Gemini“ ir „ChatGPT“.
       2024-03-15 15:20:11

Skrendame dažnai, suprantame mažai: 9 keisti faktai apie aviaciją

Aviacijos specialistai skaičiuoja, kad kasmet lėktuvais skrenda apie 4,5 mlrd. žmonių. Be to, šios transporto priemonės kasmet pergabena apie 60 mln. tonų krovinių. Šie skaičiai, ko gero, būtų dar didesni, jeigu ne aviaciją kiek pristabdžiusi pandemija.
       2024-03-15 14:32:47

Lietuvoje pasirinktas 5G diegimo būdas gerina ne visus kokybės parametrus

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) 2023 m. atliko mobiliosios interneto prieigos paslaugų kokybės rodiklių įvertinimo matavimus Lietuvos teritorijoje veikiančiuose operatorių UAB „Bitė Lietuva“, Telia Lietuva, AB, UAB „Tele2“ tinkluose.
       2024-03-12 13:43:04

Odos niežulį gali sukelti net patiriamas stresas ar įtampa

Odos niežulys – itin varginantis pojūtis, galintis kilti dėl pačių įvairiausių veiksnių. Dažnai visai nesudėtinga atpažinti jo priežastį, pavyzdžiui, reakciją į vabzdžio įkandimą, tačiau pasitaiko, kad niežulys nepraeina net nesant jokiems matomiems odos pakitimams.
       2024-03-12 13:38:53

Žvejyba – ar tikrai verta?

Žvejyba nėra tik žuvų gaudymas; tai laisvalaikio praleidimo būdas, aistra ir veikla, kuri turi gilią reikšmę daugeliui žmonių visame pasaulyje. Nuo ramybės akimirkų, praleistų prie vandens, iki didžiulio džiaugsmo, kurį suteikia didelio laimikio sugavimas. Žvejyba teikia daugybę patirčių, kurios praturtina tiek protą, tiek sielą.
       2024-03-12 12:50:01

Skelbiami „Auksinių scenos kryžių“ nominantai

Profesionaliojo scenos meno vertinimo komisija iš 93-ių pateiktų pasiūlymų išrinko „Auksinių scenos kryžių“ nominantus už 2023 m. kūrybą pagal atskiras kategorijas.
       2024-03-08 18:44:44

FM siūlo reikšmingai didesnes baudas ir daugiau saugiklių azartiniams lošimams

Finansų ministerija pristatė parengtas azartinių lošimų įstatymo (ALĮ) pataisas, kuriomis reikšmingai didinamos baudos azartinių lošimų organizatoriams už įstatymo reikalavimų nevykdymą.
       2024-03-08 10:16:10

Amžiui nepavaldus kelionių troškimas: kur dažniausiai keliauja senjorai?

Kelionių organizatoriai pastebi, kad kasmet vis daugiau vyresniosios kartos atstovų nori pažinti pasaulį ir leidžiasi atostogauti į svečias šalis. „Tez Tour“ atlikto visuomenės tyrimo duomenimis, 55 metų ir vyresni asmenys sudaro apie 20 proc. visų keliautojų.
       2024-03-07 20:15:00

„Bitė“ nutraukia 4G namų maršrutizatorių prekybą

„Bitė Lietuva“ stabdo 4G namų maršrutizatorių prekybą. Vietoje jų naujieji 5G įrenginiai, kurie padės naudotis dar spartesniu ir stabilesniu internetu. Naudojantys 4G maršrutizatorius pokyčio nepajaus, pasak ekspertų, naujieji įrenginiai suteiks 10 kartų greitesnį internetą bei atvers galimybes naudotis naujomis paslaugomis.
       2024-03-07 20:09:02

Įpročiai iš vaikystės: 5 smagūs būdai, padėsiantys vaikams gyventi tvariau

Didžioji dalis mūsų įpročių yra įgyjami dar vaikystėje, todėl labai svarbu apie aplinkai ir žmonėms draugiško gyvenimo būdo naudą savo atžaloms pasakoti nuo pat mažų dienų.
       2024-03-07 13:40:46

Atkreipia dėmesį į dažniausias vaistų nuo skausmo vartojimo klaidas

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto praėjusiais metais pateiktais duomenimis, Lietuvoje net ketvirtadalis žmonių kenčia nuo nugaros ar kaklo skausmų, o beveik vienas iš penkių – nuo rankų, kojų skausmo.
       2024-03-07 13:00:00

Tenusišypso Jums Viešpats, Maestro Rimai Tuminai

Eidamas 73-iuosius metus, kovo 6 d. mirė Valstybinio Vilniaus mažojo teatro įkūrėjas, ilgametis šio teatro meno vadovas režisierius Rimas Tuminas. Simboliška, kad vos prieš keletą dienų, kovo 2-ąją, paminėję Valstybinio Vilniaus mažojo teatro 34-ąjį gimtadienį, dabar atsisveikiname su jo pradininku Maestro Rimu Tuminu.
       2024-03-06 16:40:13

„Elektrum Lietuva“ pajamos augo 1,7 karto, pelnas – 5 kartus

Didžiausiai Baltijos šalyse žaliosios elektros gamintojai Latvijos energetikos grupei „Latvenergo“ priklausanti bendrovė „Elektrum Lietuva“ neaudituotais duomenimis pernai gavo 357 mln. eurų pajamų ir uždirbo 3,3 mln. eurų grynojo pelno – atitinkamai 1,7 ir 5 kartus daugiau negu 2022 m.
       2024-03-06 16:30:24

Pajamų deklaravimas ir įmokos „Sodrai“: ką svarbu žinoti

Prasidėjus pajamų deklaravimui, savarankiškai dirbantys gyventojai turėtų prisiminti, kad nuo uždirbtų ir deklaruotų pajamų taip pat reikia sumokėti ir socialinio draudimo bei sveikatos draudimo įmokas.
       2024-03-06 16:24:50

Šį delikatesą valgė dar pirmykščiai žmonės: jis turi unikalią dietinę savybę

Austrės – visais laikais Europos didikų mėgtas delikatesas, neseniai iš naujo atrastas ir Lietuvoje. Savo išskirtiniu, vandenynu alsuojančiu skoniu jos papuošia dažną šventę ar draugų susibūrimą.
       2024-03-05 19:54:51

Palygino Baltijos šalių gyventojų taupymo ir apsipirkimo įpročius

„Rimi“ duomenimis, per praėjusius metus tinklo parduotuvėse visoje Lietuvoje parduota beveik 1 715 tonų nukainotų maisto produktų su besibaigiančio galiojimo terminu. „Rimi Lietuva“ generalinis direktorius Vaidas Lukoševičius sako, kad tokia iniciatyva padėjo pirkėjams ženkliai sutaupyti.
       2024-03-05 17:28:21

Mūsų augintiniams tai nepatiks: MWC parodoje pristatyti net du šunys-robotai

Dirbtiniam intelektui (DI) kasdien kėsinantis į mūsų darbo vietą, ją „prarasti“ iškilo grėsmė ir mūsų šuniui. Neseniai pasibaigusioje „Mobile World Congress“ (MWC) parodoje net dvi kompanijos pristatė augintinius robotus, kurie ne tik atlieka triukus, bet ir leidžiasi paglostomi.
       2024-03-05 17:22:30

Tokia sriuba – tikra oranžinės spalvos terapija: šildo skrandį ir kelia nuotaiką

Kai beveik pusmetį gyvename pilkoje darganoje, pasiilgstame spalvų ne tik aprangoje, interjere, bet ir lėkštėse. Todėl tokie ryškūs patiekalai, kaip oranžinė sriuba iš batatų bei morkų, suvilios net nemėgstančius tradicinių sriubų.
       2024-03-05 14:44:32

Ekspertas pataria, kaip valyti plokščiaekranį televizorių

Kadangi naujausiuose televizoriuose įdiegtos pažangiausios technologijos, norint mėgautis išskirtine vaizdo kokybe, labai svarbu, kad ekranas būtų švarus. Kartais dulkės ir dėmės gadina vaizdo kokybę, todėl būtina nuolat valyti ekraną.
       2024-03-05 11:09:56

Dirbtinis intelektas. Kaip nuo jo apsisaugoti kūrėjams?

Pastaraisiais metais kūrybinėse industrijose kilo rimtų neramumų dėl dirbtinio intelekto (DI) panaudojimo. Holivudą sukrėtė galingas aktorių ir scenaristų streikas, dėl kurio studijos buvo priverstos sustabdyti daugumos pagrindinių projektų įgyvendinimą.
       2024-03-05 10:45:01

Gauti šių medžiagų vaikams yra gyvybiškai svarbu

Dauguma tėvų žino: kalcis gyvybiškai svarbus sveikiems vaikų dantims ir stipriems kaulams. Tačiau šis mineralas taip pat nepakeičiamas nervų, kraujotakos ir širdies sistemų veiklai, medžiagų apykaitos procesui.
       2024-03-04 17:18:30

Kodėl Grenlandijos gyventojai beveik neserga širdies ligomis: tai žuvis

Nors lašišą dažniausiai kepame, o rūkyta arba sūdyta keliauja ant sumuštinukų, galima pasilepinti ir gardžiomis salotomis, kurios tikrai papuoš šventės ar savaitgalio stalą.
       2024-03-04 12:26:29

Ką daryti norint išlaikyti savo nekilnojamojo turto vertę

Beveik 60 proc. visų Lietuvos gyventojų gyvena daugiabučiuose namuose ir jame esantis butas, dažniausiai, yra vienintelis nekilnojamasis turtas, kuris jiems priklauso. Kokia bus jo vertė priklauso ne tik nuo buto, bet ir viso daugiabučio, techninės būklės.
       2024-03-04 12:21:10

„Tele2“ su senosios kartos 3G ryšiu atsisveikins iki 2025-ųjų pabaigos

Mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ savo tinkle pradeda senosios kartos 3G ryšio išjungimą. Su nebeaktualiu 3G ryšiu visiškai bus atsisveikinta iki 2025 m. pabaigos.
       2024-03-03 13:39:10

Trys technologijų tendencijos, kurios keičia mūsų gyvenimo būdą

Įsibėgėjant XXI amžiui, inovatyvių technologijų įgalinimas iš naujo apibrėžia mūsų kasdienio gyvenimo būdą ir įpročius. Naujovių horizonte išsiskiria trys tendencijos, kurios iš esmės pakeis mūsų santykį su mus supančiu pasauliu:
       2024-03-03 09:21:18

Artėja kompensacijų metas už saulės elektrinių sukauptą perteklių

Dalis „Ignitis“ privačių ir verslo klientų, įsigijusių saulės elektrines nutolusiuose parkuose ar įsirengusių jas ant stogo, pagamino daugiau elektros energijos nei reikia jų individualiems ar verslo poreikiams.
       2024-03-01 21:00:10

Kokie naudoti automobiliai labiausiai domino pirkėjus 2023-aisiais?

Naudotų automobilių rinka nėra vis dar nėra skaidri ir prireiks daug laiko pokyčiams, todėl automobilių defektai vis dar slepiami, o rida ir toliau klastojama.
       2024-02-28 18:37:46

„Hanner“ statomam viešbučiui Venecijoje atsirinko Lietuvos gamintojus

Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ į Venecijoje statomo viešbučio „Hampton by Hilton“ projektą įtraukė ir lietuviškų kompanijų. Viešbutyje jau montuojami šalies gamintojo „Aluvesto“ langai, o kambariuose bus naudojami Kaune pagaminti „Fitsout“ baldai ir interjero elementai.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.