iliustracija iliustracija
iliustracija iliustracija iliustracija
Naujienos

Uhano virusas 2019-nCoV: kaip išlikti saugiam?

2020-02-05 18:10:24

Kinijos epidemijai plintant, viskas gali atrodyti baisu. Čia rasite 10 paprastų atsargumo priemonių, galinčių apsaugoti jus nuo užsikrėtimo koronavirusu.

Kadangi naujasis Uhano koronavirusas išplito ne tik visoje žemyninėje Kinijoje, bet ir visame pasaulyje, kyla panika.

Kinijoje didėja bejėgiškumo jausmas, nes vyriausybė yra priversta imtis drastiškų priemonių virusui sustabdyti, įskaitant kai kuriuos kelionių apribojimus Pekine.

Epidemiją būtų buvę galima gana lengvai suvaldyti prieš tris savaites, jei būtų buvę daugiau atvirumo, greitų veiksmų ir nebandyta paslėpti. Tačiau dabar jau per vėlu ir šis virusas išplito visame pasaulyje .

Kadangi nCoV2019 Wuhano pneumonijai nėra skiepų ir gydymo, o infekcija išplitusi visoje Kinijoje, vyriausybė yra priversta remtis savo patirtimi kovojant su SARS 2003 m. Tai reiškia, kad reikia atskirti ištisus miestus ir apriboti gyventojų judėjimą bei galimą ligų platinimą. Tad nenuostabu, kad gali būti draudžiama keliauti ir iš Pekino. Netrukus visa žemyninė Kinijos dalis gali būti uždaryta.

Žmonės labai sunerimę. Bet labai paprastos priemonės gali jus apsaugoti. Čia yra svarbiausi dalykai, kuriuos reikia žinoti:

1. Išeidami iš namų, mūvėkite pirštines - žiemines kumštines pirštines ar lauko pirštines - ir būkite su jomis metro, autobusuose ir viešose vietose.

2. Jei esate socialinėje aplinkoje, kai turėtumėte nusimauti pirštines, galbūt, jei norite sveikindamiesi paspausti rankas ar pavalgyti, nelieskite savo veido ar akių, nesvarbu, net jei kažką niežti. Saugokite rankas nuo sąlyčio su veidu. Ir prieš vėl užsimaudami pirštines, kruopščiai nusiplaukite rankas muilu ir šiltu vandeniu, šveisdami pirštus. Užsimaukite pirštines.

3. Kasdien keiskite pirštines, kruopščiai jas skalbdami ir venkite mūvėti drėgnas pirštines.

4. Kaukės yra nenaudingos dėvint lauke ir gali būti nelabai naudingos patalpose. Dauguma kaukių nusidėvi po vieno ar dviejų panaudojimų. Jokiu būdų nenaudokite tų pačių kaukių kitą dieną. Kosinčiam patarkite užsidėti kaukę. Nespauskite rankų ir neapkabinkite žmonių - mandagiai elkitės, sakydami, kad epidemijos metu jums abiem geriau nebendrauti.

5. Namie nedelsdami išimkite visus rankšluosčius iš vonios ir virtuvės ir pakeiskite švariais rankšluosčiais, kiekvieną rankšluostį priskirkite konkrečiam šeimos nariui. Nurodykite visiems savo namuose naudoti tik savo rankšluosčius ir niekada neliesti kito šeimos nario rankšluosčio. Skalbkite visus rankšluosčius du kartus per savaitę. Drėgni rankšluosčiai suteikia siaubingai geras sąlygas virusams, tame tarpe ir koronavirusams.

6. Būkite atsargūs naudodami durų rankenas. Jei įmanoma atidaryti ir uždaryti duris alkūnėmis ar kūnu, taip ir darykite. Norėdami pasukti durų rankenėlę, mūvėkite pirštines arba plaukite rankas ją palietę. Jei kas nors jūsų namuose serga, reguliariai plaukite durų rankenėles. Panašiai atsargiai elkitės su laiptų turėklais, staliniais kompiuteriais, mobiliaisiais telefonais, žaislais, nešiojamaisiais kompiuteriais - bet kokiais rankiniais daiktais. Kol tvarkysite tik savo asmeninius daiktus, jums viskas bus gerai, bet jei jums reikia pasiimti kažkieno mobilųjį telefoną ar maisto ruošimo įrankius ar naudoti kažkieno kompiuterio klaviatūrą, nepamirškite neliesti savo veido ir plauti rankas iškart po daikto palietimo.

7. Kiekvienas asmuo turi turėti savo indus. Jei dalijatės valgiais, nenaudokite savo asmeninių įrankių ir indų, kad paimtumėte maistą iš patiekimo dubenėlio ar lėkštės, ir, žinoma, liepkite savo vaikams niekada negerti iš kitų asmenų puodelių ar iš bendro patiekalo indo. Įsidėjimui turi būti atskiri įrankiai. Kruopščiai nusiplaukite virtuvės reikmenis tarp valgymų ir venkite restoranų, kuriuose taikoma bloga higienos praktika.

8. Niekada nepirkite, neskerskite ir nevartokite jokių gyvų gyvūnų ar žuvų, kol nebus žinoma, koks gyvūnas tapo viruso šaltiniu.

9. Kai oras leidžia, atidarykite langus namuose ar darbe. Virusas negali likti gerai vėdinamoje patalpoje. Bet, žinoma, jei labai šalta arba oras labai vėjuotas - nepersišaldykite.

10. Galiausiai, jei rūpinatės karščiuojančiu draugu ar šeimos nariu, visada dėvėkite sandarią kaukę, kai esate šalia jų, ir uždėkite ją ant sunkiai sergančio žmogaus (nebent jis su ja būti negali). Kai pakeisite seną, nešvarią kaukę nuo savo draugo ar mylimo žmogaus veido, būkite labai, labai atsargūs - saugokitės nuo virusų ir tvarkykitės dėvėdami latekso pirštines. Viskas išmetama vienkartinėje sandarioje pakuotėje. Dėvėkite marškinius ilgomis rankovėmis ir drabužius, dengiančius jūsų kūną, kai rūpinatės sunkiai sergančiu draugu ar giminaičiu. Viską, ką pacientas nešioja ar liečia labai kruopščiai išplaukite. Jei turite vietos, izoliuokite sergantį savo namų ūkio atskirame kambaryje.

Kinijos vyriausybė artimiausiomis savaitėmis imsis labai drastiškų veiksmų, o Kinijos žmonėms tai bus sunkumų metas. Kadangi virusas plinta kitose šalyse, epidemijai sulėtinti gali būti imamasi drakoniškų priemonių. Tačiau laikydamiesi šių paprastų aprašytų atsargumo priemonių, kurių imsis visi asmenys jūsų namų ūkyje, pastate, biure ir mokykloje, dramatiškai sumažinsite viruso plitimą.

Būkite saugūs. Nepanikuokite. Laikykitės įprastų atsargumo priemonių. Kad ir kaip gąsdinantis yra šis laikas, jūs su virusu susitvarkysite.

Paruošta pagal foreignpolicy.com

Reklama
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:2020-02-06 16:43:28 / Svarbi naujiena

Nuo koronaviruso mirė kinų medikas, bandęs iš anksto įspėti apie epidemiją

Kinijoje susirgęs koronavirusu mirė Uhano ligoninės gydytojas, kuris buvo vienas pirmųjų bandęs perspėti dėl galimos epidemijos dar gruodį, rašo CNN. Tada jis sulaukė valdžios institucijų persekiojimo.

Apie Li Wenliango mirtį ketvirtadienį pranešė keli Kinijos leidiniai.

Jis dar gruodį savo studijų draugus perspėjo žinutėmis „WeChat“ programėlėje, jog keliems žmonėms Uhano ligoninėje buvo diagnozuotas naujo tipo koronavirusas. Šios žinutės žaibiškai paplito internete, o pats medikas sulaukė policijos persekiojimo už „gandų skleidimą“.

2020-02-06 14:44:06 / D=iugas

Geriausia priemonė - uždaryti sienas. Kodėl tai iki šiol nepadaryta? Ar tą darysime kai situacija bus kaip Kinijoje?

Daugiau naujų naujienų
       2020-02-18 18:07:22

Rekordiškai šilta žiema ir kenkėjai: ko tikėtis pavasarį?

Socialiniuose tinkluose gyventojai dalijasi pirmųjų žibučių, snieguolių bei pumpurus kraunančių medžių fotografijomis. Meteorologai taip pat patvirtino: ši žiema pati šilčiausia per daugiau nei 200 metų, kai Lietuvoje atliekami meteorologiniai stebėjimai.
       2020-02-18 17:59:18

Antžeminės televizijos DVB-T eteryje - nauja programa Delfi.tv

Pasikeitimai DVB-T eteryje į TV programų skaičiaus didėjimo pusę. Iš vienos pusės - gerai, kad TV programų daugėja, o iš kitos pusės - liūdina, nes tai pasikeitimai ne į aukštesnės kokybės pusę.
       2020-02-18 06:42:43

Lietuviško medaus galia: gydo gerklės skausmą, gaivina odą ir stiprina organizmą

Senovės lietuviai sakydavo, kad medus – ne tik maistas, bet ir vaistas. Šiandien jo naudą sveikatai patvirtina ir mokslas. Visgi medus naudingas ne tik malšinant gerklės skausmą ar kovojant su peršalimo simptomais.
       2020-02-18 06:40:37

Vilkas ėriuko kailyje: kaip apsisaugoti nuo apgaulingų programėlių

Kompanija „Google“ šį mėnesį iš savo programėlių parduotuvės „Google Play“ ištrynė 382 milijonus parsisiuntimų turėjusias 24 programėles, kurios pripažintos apgaulingomis. Vartotojams nieko neįtariant jų duomenys galėjo būti naudojami be jų žinios.
       2020-02-15 06:37:41

„Microsoft“ tyrimas: 70 proc. interneto vartotojų patiria internetines grėsmes

Viso pasaulio interneto vartotojų elgesys šiandien vertinamas prasčiausiai per pastaruosius ketverius metus, rodo kompanijos „Microsoft“ kasmet sudaromas Skaitmeninio mandagumo indeksas (angl. Digital Civility Index, DCI).
       2020-02-14 11:15:01

Marius Liatukas: Ar koronavirusas gali pavirsti nenugalima jėga?

Pasaulio fabriku vadinama Kinija pastarosiomis savaitėmis sukaustyta koronaviruso baimės. Tą netruko pajusti ir verslas: nukeliamos kelionės pas šioje Azijos valstybėje veikiančius partnerius, atšaukiami skrydžiai, pristabdytas siuntų ir krovinių gabenimas iš kai kurių Kinijos regionų, neveikia dalis tenykščių fabrikų.
       2020-02-13 21:30:54

Vienas dūris išgelbės gyvybę

„Džiaugiuosi, kad mano vaikas nevakcinuotas. Pasiskaitykite apie skiepus, ten vieni nuodai. Autizmas garantuotas“, - savo įžvalgomis dalijasi vaikų neskiepijantys tėvai. Kai vaikas atsiduria intensyviosios terapijos skyriuje, nuomonę gimdytojai pakeičia. Tik kad nebūtų vėlu.
       2020-02-13 21:27:38

Ką pasirinkti: skalbyklę su džiovinimo funkcija ar atskirą džiovyklę?

Šiais laikais skalbyklių ir džiovyklių pasiūla tokia didelė, kad kartais sunku apsispręsti, kuris variantas būtų tinkamesnis. Kiekvienas prietaisas turi savo pliusų ir minusų, kuriuos pirkėjui verta apsvarstyti prieš įsigyjant naują prietaisą.
       2020-02-12 18:10:10

Dirbtinis intelektas atskleidė aiškiausiai kalbančius TV žinių vedėjus

Šneką paverčiantis tekstu dirbtinis intelektas nustatė, kurie šalies TV žinių vedėjai kalba aiškiausiai. Tyrimą antrąsyk inicijavusi bendrovė „Kantar“ išanalizavo robotų šifruotą žinių medžiagą ir sudarė aiškiausiai kalbančių TV vedėjų dešimtuką.
       2020-02-12 16:14:27

9 iš 10 lietuvių baiminasi dėl robotų keliamų grėsmių darbo rinkai

Daugelį rutininių darbų už mus jau daro robotai, tačiau jie vis labiau kėsinasi ir į profesijas, kurios tradiciškai priskiriamos žmogaus rankų darbui. Kaip parodė naujausias tyrimas*, ši robotizacija sėja nerimą: 88 proc. lietuvių mano, kad robotai kelia grėsmę darbo vietoms.
       2020-02-12 16:11:18

Robotizacija neišvengiama, tačiau bijoti jos nereikia

Gamyba ir sandėliavimas, kaip ir dauguma kitų pramonės šakų, nestovi vietoje. Kuriamos naujos, žmonių darbą palengvinančios technologijos. Diegiami nauji, turimus resursus optimaliau išnaudoti leidžiantys sprendimai. Kaip neatsilikti nuo permainų?
       2020-02-12 15:19:21

Sekstingo ribos: nuo žaidimo iki psichologinių traumų

Sekstingą (angl. sexting – dviejų žodžių „sex“ ir „texting“ kombinacija) Oksfordo žodynas oficialiai įtraukė prieš penkmetį. Tai atviro seksualaus turinio žinučių, apnuoginto ar nuogo kūno nuotraukų, filmukų siuntimas ar gavimas, naudojantis bet kokia skaitmenine priemone.
       2020-02-11 14:08:00

Ką darote ne taip, kad vaikas domisi tik kompiuteriniais žaidimais?

Kompiuteriniai žaidimai ir buvimas virtualioje erdvėje šiandien ne tik užima didelę dalį žmonių laisvalaikio, bet ir kursto karštas diskusijas. Ypač tarp tėvų, kurių vaikai, pasak suaugusiųjų, per daug laiko praleidžia prie kompiuterio ar telefono.
       2020-02-11 14:01:06

Apie propagandos technikas ir kaip jas atpažinti

Parodoje „Studijos 2020“ būsimus studentus Vilniaus universiteto (VU) bendruomenė ne tik kvietė sužinoti aktualią informaciją apie stojimą ir gyvenimą VU, bet ir siūlė įdomių paskaitų ciklą įvairiomis aktualiomis temomis.
       2020-02-07 17:33:10

Įsigijote brangų pirkinį? Patarimai, kaip pasirūpinti, kad jis tarnautų ilgai

Prekybininkams skelbiant finalinius žiemos išpardavimus, gyventojai skuba pasinaudoti nuolaidomis ir įsigyti brangesnių pirkinių: buitinės technikos, elektronikos prietaisų ar išmaniųjų įrenginių. Išsvajotus pirkinius įsigiję gyventojai vis atidžiau jais rūpinasi, ir vis dažniau siekia užsitikrinti papildomą apsaugą nuo rizikų.
       2020-02-07 17:27:53

Pavilnionių gatvė sujungs trūkinėjantį gatvių tinklą

Vilnius vienu etapu priartėjo prie itin reikšmingos miesto susisiekimo sistemai magistralinės gatvės statybos – vyriausiasis miesto architektas Mindaugas Pakalnis pritarė Pavilnionių gatvės nuo Vakarinio aplinkkelio iki Ukmergės gatvės ir Ukmergės – L. Zamenhofo gatvių sankryžos rekonstravimo projektiniams pasiūlymams.
       2020-02-07 08:31:39

Koronavirusas kėsinasi užkrėsti pasaulio ekonomiką: galimi du scenarijai

Kinijoje sparčiai plintantis koronavirusas verčia susirūpinti ir ekonomistus, ir atskirų sektorių atstovus: jei infekcijos plitimas artimiausiomis savaitėmis nebus pažabotas, liūdnus padarinius pajaus žmonės visame pasaulyje.
       2020-02-07 08:27:44

Išmaniosios kartos mokinys: kas jis ir kokie jo iššūkiai?

Pasaulinė statistika rodo, kad iš beveik 5 mlrd. internetu besinaudojančių žmonių net 3,7 mlrd. aktyviai naudoja socialinius tinklus, įsijungdami į juos nuo ankstyvos paauglystės.
       2020-02-07 08:24:07

„Blackberry“ eros pabaiga: kodėl išnyko šis telefonas?

Pirmosiomis vasario dienomis elektronikos prekių gamintojas „TCL“ paskelbė nuo šiol nebeišleisiantis naujų „Blackberry“ telefonų modelių, o nuo rugpjūčio 31 d. sustabdantis prekybą esamais.
       2020-02-06 09:34:40

Su skrydžiais susiję mitai: tinginiaujantys pilotai ir turbulencija

Su komerciniais skrydžiais susiję ne tik gausybe įvairiausių taisyklių, bet ir klaidingų keleivių įsitikinimų, kurie kai kuriuos žmones atgraso lipti į lėktuvą. Tačiau aviakompanijos „GetJet Airlines“ pilotas Irmantas Lasys skuba juos raminti ir paneigia populiariausius mitus.
       2020-02-06 08:59:20

Smulkinta mėsa ar faršas: kaip pasirinkti ir ką pagaminti?

Šiandien parduotuvėse esantis šviežios mėsos pasirinkimas gali atitikti kiekvieno, net ir reikliausio, pirkėjo poreikius – siūloma nuo įvairiausių išpjovų iki smulkintos šviežios mėsos ar faršo. Tiesa, dažnam vis dar gali kilti klausimas, kuo skiriasi faršas ir smulkinta mėsa?
       2020-02-06 08:52:18

Sveikas maistas – kaip vaistas. Subalansuota mityba – ligų profilaktikai

Gydytoja dietologė Rūta Petereit pataria, kaip nesunkiai pereiti prie subalansuotos mitybos, užtikrina, kad pradėti gyventi sveikai niekada nevėlu. Aktorė Kristina Savickytė-Damanskienė dalijasi mažomis gudrybėmis, kaip prie sveikos mitybos pratina septynmetį sūnų.
       2020-02-06 08:47:55

Seksologas – apie erekcijos sutrikimų priežastis ir būdus, kaip jų išvengti

Pasak Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Urologijos centro seksualinės medicinos gydytojo, urologo dr. Roberto Adomaičio, seksualinė sveikata vis dar nėra prioritetinė sritis, nors lytinės funkcijos sutrikimai gali pranašauti apie kur kas rimtesnes ligas.
       2020-02-06 08:07:55

Po 10-ies metų emigracijoje: darbdavio požiūris skyrėsi kaip diena ir naktis

Jei jautiesi laukiamas, priimti sprendimą grįžti į Lietuvą nėra sunku net po svetur praleisto dešimtmečio, sako gyvenimą gimtinėje vėl pradėję kurti buvę emigrantai. Jų teigimu, norėdami susigrąžinti išvykusiuosius turėtume sudaryti patrauklias darbo sąlygas ir suteikti galimybę jiems pritaikyti jau įgytas žinias.
       2020-02-06 07:57:13

Vaistininkas atsako, kaip saugotis įvairių virusų

Koronaviruso žaibiškas plitimas paskui save sėja nerimą ir nežinomybę, kaip apsisaugoti nuo šio viruso. Kol gyventojai ginkluojasi medicininėmis kaukėmis, sveikatos specialistai primena ir kitus būdus saugotis virusų – dažnu atveju net efektyvesnius.
       2020-02-06 07:52:19

Ko šiandien ieško ir ko neranda Lietuvos darbdaviai?

Ketvirtoji pramonės revoliucija keičia darbo specifiką, procesą bei žmogaus vietą ir savijautą darbo rinkoje. Robotai jau perėmė 29 proc. žmogaus atliekamų užduočių, o kelerių metų bėgyje šis skaičius turėtų pasiekti 42 proc., rodo Pasaulio ekonomikos forumo atliktas tyrimas „The Future of Jobs Report 2018“.
       2020-02-05 18:10:24

Uhano virusas 2019-nCoV: kaip išlikti saugiam?

Kinijos epidemijai plintant, viskas gali atrodyti baisu. Čia rasite 10 paprastų atsargumo priemonių, galinčių apsaugoti jus nuo užsikrėtimo koronavirusu. Kadangi naujasis Uhano koronavirusas išplito ne tik visoje žemyninėje Kinijoje, bet ir visame pasaulyje, kyla panika.
       2020-02-05 14:35:48

Ar medicininės kaukės gali apsaugoti nuo naujo koronaviruso 2019-nCoV?

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), remdamasis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, pabrėžia, kad medicininių kaukių dėvėjimas yra viena iš kvėpavimo takų infekcijų, tarp jų ir naujojo koronaviruso (2019-nCoV) infekcijos, prevencijos priemonė viruso paveiktose teritorijose.
       2020-02-04 07:27:50

Negydomi dantys gali sukelti kraujagyslių ir širdies ligas

Nuo mūsų burnos higienos, dantų ir dantenų sveikatos priklauso daugybė kitų organizmo funkcijų. Jau eilę metų medikai skambina pavojaus varpais, norėdami atkreipti dėmesį į dantų ir dantenų ligų sukeliamus širdies bei kraujagyslių susirgimus.
       2020-02-04 07:15:15

Kaip išmokti taupyti?

„Žodis – taupyti, tikriausiai, dar daugeliui kelia asociacijas su pasakymu „reikės susiveržti diržus“, tai savęs ribojimo jausmus keliantis procesas. Tačiau išmokus, kaip tai daryti tiksliai, šis įsitikinimas turėtų dingti“, – teigia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Ekonomikos ir vadybos fakulteto lektorė dr. Asta Kamandulienė.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama