Naujienos

Uhano virusas 2019-nCoV: kaip išlikti saugiam?

2020-02-05 18:10:24

Kinijos epidemijai plintant, viskas gali atrodyti baisu. Čia rasite 10 paprastų atsargumo priemonių, galinčių apsaugoti jus nuo užsikrėtimo koronavirusu.

Kadangi naujasis Uhano koronavirusas išplito ne tik visoje žemyninėje Kinijoje, bet ir visame pasaulyje, kyla panika.

Kinijoje didėja bejėgiškumo jausmas, nes vyriausybė yra priversta imtis drastiškų priemonių virusui sustabdyti, įskaitant kai kuriuos kelionių apribojimus Pekine.

Epidemiją būtų buvę galima gana lengvai suvaldyti prieš tris savaites, jei būtų buvę daugiau atvirumo, greitų veiksmų ir nebandyta paslėpti. Tačiau dabar jau per vėlu ir šis virusas išplito visame pasaulyje .

Kadangi nCoV2019 Wuhano pneumonijai nėra skiepų ir gydymo, o infekcija išplitusi visoje Kinijoje, vyriausybė yra priversta remtis savo patirtimi kovojant su SARS 2003 m. Tai reiškia, kad reikia atskirti ištisus miestus ir apriboti gyventojų judėjimą bei galimą ligų platinimą. Tad nenuostabu, kad gali būti draudžiama keliauti ir iš Pekino. Netrukus visa žemyninė Kinijos dalis gali būti uždaryta.

Žmonės labai sunerimę. Bet labai paprastos priemonės gali jus apsaugoti. Čia yra svarbiausi dalykai, kuriuos reikia žinoti:

1. Išeidami iš namų, mūvėkite pirštines - žiemines kumštines pirštines ar lauko pirštines - ir būkite su jomis metro, autobusuose ir viešose vietose.

2. Jei esate socialinėje aplinkoje, kai turėtumėte nusimauti pirštines, galbūt, jei norite sveikindamiesi paspausti rankas ar pavalgyti, nelieskite savo veido ar akių, nesvarbu, net jei kažką niežti. Saugokite rankas nuo sąlyčio su veidu. Ir prieš vėl užsimaudami pirštines, kruopščiai nusiplaukite rankas muilu ir šiltu vandeniu, šveisdami pirštus. Užsimaukite pirštines.

3. Kasdien keiskite pirštines, kruopščiai jas skalbdami ir venkite mūvėti drėgnas pirštines.

4. Kaukės yra nenaudingos dėvint lauke ir gali būti nelabai naudingos patalpose. Dauguma kaukių nusidėvi po vieno ar dviejų panaudojimų. Jokiu būdų nenaudokite tų pačių kaukių kitą dieną. Kosinčiam patarkite užsidėti kaukę. Nespauskite rankų ir neapkabinkite žmonių - mandagiai elkitės, sakydami, kad epidemijos metu jums abiem geriau nebendrauti.

5. Namie nedelsdami išimkite visus rankšluosčius iš vonios ir virtuvės ir pakeiskite švariais rankšluosčiais, kiekvieną rankšluostį priskirkite konkrečiam šeimos nariui. Nurodykite visiems savo namuose naudoti tik savo rankšluosčius ir niekada neliesti kito šeimos nario rankšluosčio. Skalbkite visus rankšluosčius du kartus per savaitę. Drėgni rankšluosčiai suteikia siaubingai geras sąlygas virusams, tame tarpe ir koronavirusams.

6. Būkite atsargūs naudodami durų rankenas. Jei įmanoma atidaryti ir uždaryti duris alkūnėmis ar kūnu, taip ir darykite. Norėdami pasukti durų rankenėlę, mūvėkite pirštines arba plaukite rankas ją palietę. Jei kas nors jūsų namuose serga, reguliariai plaukite durų rankenėles. Panašiai atsargiai elkitės su laiptų turėklais, staliniais kompiuteriais, mobiliaisiais telefonais, žaislais, nešiojamaisiais kompiuteriais - bet kokiais rankiniais daiktais. Kol tvarkysite tik savo asmeninius daiktus, jums viskas bus gerai, bet jei jums reikia pasiimti kažkieno mobilųjį telefoną ar maisto ruošimo įrankius ar naudoti kažkieno kompiuterio klaviatūrą, nepamirškite neliesti savo veido ir plauti rankas iškart po daikto palietimo.

7. Kiekvienas asmuo turi turėti savo indus. Jei dalijatės valgiais, nenaudokite savo asmeninių įrankių ir indų, kad paimtumėte maistą iš patiekimo dubenėlio ar lėkštės, ir, žinoma, liepkite savo vaikams niekada negerti iš kitų asmenų puodelių ar iš bendro patiekalo indo. Įsidėjimui turi būti atskiri įrankiai. Kruopščiai nusiplaukite virtuvės reikmenis tarp valgymų ir venkite restoranų, kuriuose taikoma bloga higienos praktika.

8. Niekada nepirkite, neskerskite ir nevartokite jokių gyvų gyvūnų ar žuvų, kol nebus žinoma, koks gyvūnas tapo viruso šaltiniu.

9. Kai oras leidžia, atidarykite langus namuose ar darbe. Virusas negali likti gerai vėdinamoje patalpoje. Bet, žinoma, jei labai šalta arba oras labai vėjuotas - nepersišaldykite.

10. Galiausiai, jei rūpinatės karščiuojančiu draugu ar šeimos nariu, visada dėvėkite sandarią kaukę, kai esate šalia jų, ir uždėkite ją ant sunkiai sergančio žmogaus (nebent jis su ja būti negali). Kai pakeisite seną, nešvarią kaukę nuo savo draugo ar mylimo žmogaus veido, būkite labai, labai atsargūs - saugokitės nuo virusų ir tvarkykitės dėvėdami latekso pirštines. Viskas išmetama vienkartinėje sandarioje pakuotėje. Dėvėkite marškinius ilgomis rankovėmis ir drabužius, dengiančius jūsų kūną, kai rūpinatės sunkiai sergančiu draugu ar giminaičiu. Viską, ką pacientas nešioja ar liečia labai kruopščiai išplaukite. Jei turite vietos, izoliuokite sergantį savo namų ūkio atskirame kambaryje.

Kinijos vyriausybė artimiausiomis savaitėmis imsis labai drastiškų veiksmų, o Kinijos žmonėms tai bus sunkumų metas. Kadangi virusas plinta kitose šalyse, epidemijai sulėtinti gali būti imamasi drakoniškų priemonių. Tačiau laikydamiesi šių paprastų aprašytų atsargumo priemonių, kurių imsis visi asmenys jūsų namų ūkyje, pastate, biure ir mokykloje, dramatiškai sumažinsite viruso plitimą.

Būkite saugūs. Nepanikuokite. Laikykitės įprastų atsargumo priemonių. Kad ir kaip gąsdinantis yra šis laikas, jūs su virusu susitvarkysite.

Paruošta pagal foreignpolicy.com

Reklama
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:2020-02-06 16:43:28 / Svarbi naujiena

Nuo koronaviruso mirė kinų medikas, bandęs iš anksto įspėti apie epidemiją

Kinijoje susirgęs koronavirusu mirė Uhano ligoninės gydytojas, kuris buvo vienas pirmųjų bandęs perspėti dėl galimos epidemijos dar gruodį, rašo CNN. Tada jis sulaukė valdžios institucijų persekiojimo.

Apie Li Wenliango mirtį ketvirtadienį pranešė keli Kinijos leidiniai.

Jis dar gruodį savo studijų draugus perspėjo žinutėmis „WeChat“ programėlėje, jog keliems žmonėms Uhano ligoninėje buvo diagnozuotas naujo tipo koronavirusas. Šios žinutės žaibiškai paplito internete, o pats medikas sulaukė policijos persekiojimo už „gandų skleidimą“.

2020-02-06 14:44:06 / D=iugas

Geriausia priemonė - uždaryti sienas. Kodėl tai iki šiol nepadaryta? Ar tą darysime kai situacija bus kaip Kinijoje?

Korona virusas: kitos panašios naujienos
       2020-03-31 17:55:11

Koronavirusinė infekcija nustatyta dar 4 asmenims

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad antradienį, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinti dar 4 užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejai.
       2020-03-31 17:52:33

Pasveikusieji nuo koronaviruso – po dviejų neigiamų testų

Lengvus koronavirusinės infekcijos (COVID-19) simptomus jaučiantys pacientai, kuriems leista gydytis ambulatoriškai, privalo laikytis visų izoliavimosi taisyklių iki tol, kol gaus patvirtinimą, jog pasveiko.
       2020-03-31 09:26:06

Šiuo metu Lietuvoje nustatyti 533 koronavirusine infekcija užsikrėtę asmenys

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra patvirtinti 533 užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejai. Šie duomenys surinkti iš visų laboratorijų, kuriuose šie tyrimai atliekami.
       2020-03-30 11:40:00

Šiuo metu Lietuvoje nustatyti 484 koronavirusine infekcija užsikrėtę asmenys

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra patvirtinti 484 užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejai. Šie duomenys surinkti iš visų laboratorijų, kuriuose šie tyrimai atliekami.
Daugiau naujų naujienų
       2020-03-31 17:55:11

Koronavirusinė infekcija nustatyta dar 4 asmenims

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad antradienį, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinti dar 4 užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejai.
       2020-03-31 17:52:33

Pasveikusieji nuo koronaviruso – po dviejų neigiamų testų

Lengvus koronavirusinės infekcijos (COVID-19) simptomus jaučiantys pacientai, kuriems leista gydytis ambulatoriškai, privalo laikytis visų izoliavimosi taisyklių iki tol, kol gaus patvirtinimą, jog pasveiko.
       2020-03-31 14:19:40

Prezidentas: nepaliksime medikų vienų

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį vaizdo konferencijoje su medikų atstovais aptarė medicinos darbuotojų darbo sąlygas koronaviruso ligos (COVID-19) protrūkio metu.
       2020-03-31 14:16:44

Imuniteto svarba apsisaugant nuo korona viruso

Sergančiųjų skaičius korona virusu kasdien vis didėja, tad ir kiekvienam iš mūsų didėja rizika užsikrėsti šiuo virusu. Be abejonės, visi norime išlikti sveiki. Tad, dabar – ypatingai svarbu turėti stiprų imunitetą.
       2020-03-31 09:31:04

Kibernetinis saugumas: daugiau iššūkių persikėlus dirbti į namus?

Karantino metu daugeliui šalies gyventojų jų namai tapo biuru, tačiau darbams persikėlus į namus išaugo ir susirūpinimas įmonių įrenginių ir duomenų kibernetiniu saugumu.
       2020-03-31 09:26:06

Šiuo metu Lietuvoje nustatyti 533 koronavirusine infekcija užsikrėtę asmenys

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra patvirtinti 533 užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejai. Šie duomenys surinkti iš visų laboratorijų, kuriuose šie tyrimai atliekami.
       2020-03-30 11:58:12

7 gėrybės iš gamtos – imunitetui stiprinti

Stiprus imunitetas padeda išvengti sveikatos negalavimų ir lengviau įveikti užklupusias ligas. Subalansuota mityba yra svarbi sveikos gyvensenos dalis, o keli paprasti produktai gali greitai ir efektyviai sutvirtinti organizmą saugantį imuniteto skydą.
       2020-03-30 11:50:17

LRT Lituanica televizija – į Lenkijos lietuvių namus

Jau nuo šių metų rudens Lenkijos Suvalkų krašte gyvenantys lietuviai galės matyti LRT Lituanica televizijos programą. Tai numatyta pasirašytoje trišalėje Susisiekimo ministerijos, VšĮ „Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija“ (LRT) ir AB Lietuvos radijo ir televizijos centro sutartyje.
       2020-03-30 11:40:00

Šiuo metu Lietuvoje nustatyti 484 koronavirusine infekcija užsikrėtę asmenys

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra patvirtinti 484 užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejai. Šie duomenys surinkti iš visų laboratorijų, kuriuose šie tyrimai atliekami.
       2020-03-29 17:32:38

Tikslinama atvejo apibrėžtis: bus tiriami visi, kuriems pasireiškia simptomai

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), reaguodama į situaciją dėl koronavirusinės infekcijos (COVID-19) plitimo Lietuvoje, tikslina atvejo apibrėžimą ir tiriamųjų grupes. Nuo šiol dėl galimos infekcijos gali būti tiriami visi, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai.
       2020-03-29 14:37:42

Ieškoma galimybių plėsti tyrimų koronavirusui nustatyti apimtis

Nacionalinei visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai (NVSPL) pavesta įvertinti dar keturias laboratorijas – UAB „Baltic Medics“, UAB „Diagnostikos laboratorija, UAB „Medicina practica laboratorija“, UAB „SK Impeks Medicinos diagnostikos centras“.
       2020-03-25 18:07:41

Šiandien nustatyta dar 19 koronavirusinės infekcijos atvejų

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinta dar devyniolika naujų koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejų. Taigi šiuo metu Lietuvoje iš viso yra nustatyti 274 užsikrėtimo šia infekcija atvejai.
       2020-03-25 17:13:03

Koronavirusinė infekcija nustatyta NVSC darbuotojui

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad vienam Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento darbuotojui patvirtinta koronavirusinė infekcija (COVID-19). Žmogus izoliuotas, pagal jo sveikatos būklę jam bus teikiama pagalba.
       2020-03-25 17:11:08

Šiandien Lietuvą pasiekė virš 10 tūkst. reagentų

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad šiandien Lietuvą pasiekė užsakytieji reagentai. Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją (NVSPL) jau šįryt pasiekė 4500 reagentų, kurie atkeliavo iš Jungtinės Karalystės, o neseniai čia atgabenta ir kita siunta su 6000 reagentų iš Pietų Korėjos.
       2020-03-25 13:43:51

Patvirtintas ketvirtasis mirties nuo koronavirusinės infekcijos atvejis

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad Lietuvoje patvirtintas ketvirtasis mirties nuo koronaviruso (COVID-19) atvejis. Asmuo mirė Respublikinėje Panevėžio ligoninėje, kurioje buvo gydytas nuo kovo 12 d. Mirusysis priklausė rizikos grupei.
       2020-03-25 10:19:31

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos kreipimasis į visuomenę

Mieli Lietuvos žmonės, Turbūt pirmą kartą nuo šios COVID-19 sukeltos krizės pradžios nebeužtenka tik epidemiologinių ar medicininių žinių. Nebeužtenka tik politinės valios ir gebėjimo priimti greitus sprendimus.
       2020-03-25 10:12:26

Šiuo metu Lietuvoje nustatyti 255 koronavirusine infekcija užsikrėtę asmenys

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis, šiuo metu Lietuvoje patvirtinti 255 užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejai. Šie duomenys surinkti iš visų laboratorijų, kuriuose šie tyrimai atliekami.
       2020-03-25 07:34:45

Medikai kreipiasi į besilaukiančias moteris: prašo supratimo ir palaikymo

Siekiant išvengti galimų infekcijų ir komplikacijų, akušerijos ir ginekologijos specialistai ragina nėščiąsias bei karantino metu besiruošiančias gimdyti moteris atsakingai laikytis visų joms šiuo laikotarpiu teikiamų rekomendacijų.
       2020-03-25 06:22:42

Per 5 dienas į rinką patiekta dar beveik 300 tūkst. litrų dezinfekcinio skysčio

Prekybos vietas jau pasiekė ar artimiausiu metu pasieks beveik 300 tūkst. litrų dezinfekcinio skysčio. Šis kiekis į rinką patiektas per penkias dienas, t. y., nuo kovo 19 d. iki kovo 23 d. Tokius duomenis Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) pateikė dezinfekcinio skysčio gamintojai.
       2020-03-24 19:53:04

Nuo koronaviruso infekcijos mirė antras žmogus

Sveikatos apsaugos ministerija su liūdesiu praneša, kad šį vakarą Santaros klinikose mirė antroji koronaviruso infekcijos auka. Moteris priklausė rizikos grupei. SAM reiškia nuoširdžią užuojautą artimiesiems.
       2020-03-24 17:53:52

Vakare nustatyti 6 koronaviruso infekcijos atvejai

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad kovo 24 d. vakarą nustatyti 6 nauji koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejai, bendras infekuotų žmonių skaičius – 209.
       2020-03-24 16:20:18

Vilniaus miesto savivaldybės informacija dėl privalomo karantino

Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimą, nuo kovo 24 d. visi grįžusieji iš užsienio turi būti privalomai karantinuojami 14 dienų. Kaip Vilniaus miesto savivaldybė įgyvendina šį sprendimą?
       2020-03-24 16:15:16

Šiandien nustatyta dar 16 koronavirusinės infekcijos atvejų

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien, kovo 24 d., popietę, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinta dar šešiolika naujų koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejų. Taigi šiuo metu Lietuvoje iš viso yra nustatyti 203 užsikrėtimo šia infekcija atvejai.
       2020-03-24 16:13:43

Utenoje rytoj pradės veikti mobilusis punktas

Darbui paruoštas ir nuo rytojaus 12 val. Utenoje pradeda veikti mobilusis punktas, kuriame pacientams bus imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso (COVID-19). Punktas įkurtas „Utenio“ stadiono aikštelėje (Užpalių g. 100).
       2020-03-24 16:11:37

Siekiant užtikrinti vaistų prieinamumą, jų vienu kartu bus galima įsigyti mažiau

Šiuo metu vienas pagrindinių pasaulio farmacijos kompanijų uždavinių – kuo greičiau sukurti vaistą nuo koronaviruso infekcijos (COVID-9). Kol jo dar neturime, daugelyje pasaulio šalių taikoma praktika koronaviruso infekciją gydyti vaistais Lopinaviru/Ritonaviru ir Hidroksichlorokvinu.
       2020-03-24 16:07:22

Panevėžyje rytoj pradės veikti mobilusis punktas

Darbui paruoštas ir nuo rytojaus 12 val. Panevėžyje pradeda veikti mobilusis punktas, kuriame pacientams bus imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso (COVID-19). Punktas įkurtas aikštelėje prie „Cido“ arenos (Parko g. 12).
       2020-03-24 16:03:22

Tauragėje rytoj pradės veikti mobilusis punktas

Darbui paruoštas ir nuo rytojaus 12 val. Tauragėje pradeda veikti mobilusis punktas, kuriame pacientams bus imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso (COVID-19). Punktas įkurtas aikštelėje šalia Raudonojo kryžiaus draugijos pastato (V. Kudirkos g. 2).
       2020-03-24 16:01:09

Koronovirusas pirmą kartą diagnozuotas vaikui

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad paryčiais gautais tyrimų rezultatais patvirtinta, jog koronavirusine infekcija (COVID-19) užsikrėtė pirmasis vaikas šalyje. Infekcija diagnozuota trejų metų pacientui, kuris šiuo metu išleistas gydytis į namus.
       2020-03-24 15:59:14

Griežtinami higienos reikalavimai prekybos vietose

Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimu, nuo šios dienos prekybininkai turės imtis griežtesnių koronaviruso infekcijos valdymo priemonių prekybos vietose.
       2020-03-24 09:35:39

Prekės ženklo komunikacija force majeure situacijoje: ką daryti ir ko vengti?

Krizės akivaizdoje tinkama prekės ženklo komunikacija ir teigiama vartotojo patirtis svarbesnė nei kada nors anksčiau. Pasirinkta bendravimo forma gali padidinti pasitikėjimą bei sustiprinti prekės ženklo ir vartotojo ryšį arba priešingai, jį sumenkinti ir sukelti kliento nepasitikėjimą ar nusivylimą.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama