Naujienos

M.Dubnikovas: Pigūs pinigai – galimybė tapti stipresniais nei prieš krizę

2020-07-08 08:17:09

Ne veltui sakoma, kad krizė gali tapti ir puikia galimybe sustiprėti. Tik reikia laiku ir protingai tuo pasinaudoti. Ši pandemija, kurią su visais jos padariniais, vis dar išgyvena pasaulis, neišvengiamai įeis į istoriją kaip vienas didžiausių iššūkių verslui.

Tačiau šiame kontekste verta prisiminti vieno turtingiausio pasaulyje žmogaus, Voreno Bufeto, frazę apie krizes ir investicijas jų metu – „Kai visi bijo, reikia būti labai drąsiam. Kai visi yra drąsūs, reikia būti atsargiam“. Akivaizdu, kad dabar daug kas bijo, tad laikas būti drąsiam. Investicijos šiuo laikotarpiu vėliau gali tapti kur kas pelningesnės.

Efektyviausia priemonė – lengvatinės paskolos

Valstybės, kurios buvo drąsios, nukreipė didžiules lėšas į ekonomikos gelbėjimą, patyrė kur kas mažesnius ekonomikos susitraukimus, palyginti su tomis šalimis, kurios pralaukė.

Šiame kontekste Lietuva teoriškai, pagal skaičius, atrodo gerai. Skirtos sumos verslui gelbėti yra pakankami didelės, bet problema ta, kad dalis paramos nepasiekia įmonių arba tų pinigų įsisavinimas yra pernelyg apsunkintas įvairiais biurokratiniais mechanizmais. Tad atrodant gerai „ant popieriaus“, realybė gali būti kur kas prastesnė.

Tačiau turiu pastebėti, kad gerasis pavyzdys visame finansavimo pagalbos priemonių kontekste yra lengvatinės valstybės paskolos labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiam verslui. Galima pagrįstai teigti, kad ši parama pasiekia verslą. Tokio tipo paskolų verslo organizacijoms šiuo metu labai reikia. Jų netgi norėtųsi didesnėmis apimtimis, negu dabar patvirtinta.

Priemonės sėkmei įtakos turi ir veiksminga partnerystė su įvairiomis finansų įstaigomis, tarp jų ir alternatyviais finansuotojais. Pavyzdžiui, vien tik per sutelktinio finansavimo platformą „Finbee Verslui“ jau suteikta apie pusę lengvatinėms paskoloms skirtų lėšų. Tiesa, kaip pastebi tos pačios platformos atstovai, nepasinaudojusiųjų galimybe gauti lengvatines paskolas, bet galinčių tai padaryti, dar tikrai daug – apie 4 tūkst. įmonių.

Istoriškai bene pigiausi pinigai

Ištikus COVID-19 krizei, Lietuvos valdžia dotacijų dalinimo nesiėmė. Tai labai brangu. Neturime pinigų spausdinimo mašinos savam kieme kaip, pavyzdžiui, šveicarai, kurie turi savo valiutą ir gali spausdinti pinigus. Mes tokios prabangos sau leisti negalime. Tačiau biudžete turime pakankamai daug pinigų, kurie dabar yra pigiausi bene per visą istoriją. Tokiu būdu valstybė gali suteikti lengvatines paskolas ir įmonė, atitinkanti nustatytus finansavimo priemonės kriterijus, gali pasiskolinti labai pigiai. Taip pat pigiai kaip gali pasiskolinti ir pati valstybė. Tikrai galima drąsiai sakyti, kad tokių pinigų verslas niekada nėra matęs.

Dar prieš krizę smulkios ir vidutinės įmonės pigiausiai galėjo pasiskolinti 5-7 proc. ribose. Tuo tarpu šių lengvatinių paskolų labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiam verslui palūkanos yra beveik nulinės. Tai suteikia galimybę verslininkams finansuoti veiklą pigesniais pinigais.

Taip, paskolų labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams paskirtis griežtai reglamentuojama valstybės – jos skirtos konkrečiai šios pandemijos padariniams švelninti ir padėti SVV subjektams padengti būtinąsias išlaidas, reikalingas veiklos tęstinumui užtikrinti. Tačiau tai reiškia, kad pasinaudojusiam paskola verslui lieka daugiau nuosavų lėšų, kurios gali būti nukreiptos be jokių apribojimų į tolesnę veiklą, kitas išlaidas, tarp jų – ir papildomam darbuotojų samdymui.

Įmonėms, kurios net ir susitraukus apyvartai jaučiasi galinčios išsiversti savo jėgomis, taip pat tikslinga pasinaudoti šiomis lėšomis. Ypač kalbant apie verslus, kurie patyrė apyvartos susitraukimą, bet nuostolingumas dėl to ženkliai nepadidėjo, nes kaštai irgi atitinkamai sumažėjo. Tai dažniausiai būdinga paslaugų sektoriui.

Pažiūrėkime į tokius pasaulinius „grandus“ kaip, pavyzdžiui, „Apple“. Tokios įmonės turi milžiniškas lėšas, bet jos vis tiek leidžia obligacijų emisijas tam, kad pasiskolintų pinigų. Pigių pinigų turėjimas yra energija, kurią galima investuoti į plėtrą. Pavyzdžiui, verslui skaitmenizuoti, kas dar labiau stiprins efektyvumą.

Kitaip tariant, tai – galimybė, kuria pasinaudojusios įmonės gali netgi tapti stipresnės negu buvo prieš krizę. Skamba banaliai, bet šis laikotarpis tikrai gali tapti ir galimybių metu. Tokių galimybių pasitaiko retai.

Nepagrįstos baimės turėti paskolą

Įmonių delsimą ar nedrąsą skolintis net ir sudėtingu laikotarpiu galima sieti su tam tikromis baimėmis, kurios gimė iš istorijos bei verslų praktikos.

Pirmiausia, natūrali baimė apskritai turėti paskolą. Ji ypač aktuali vyresnio amžiaus žmonėms, verslininkams, veikiantiems mažesniuose regionuose. Tai tarsi baimė būti įsipareigojusiam kažkam. Bet ši problema traukiasi. Atsiranda vis daugiau supratimo, kad turėdamas papildomų pinigų gali ne tik spręsti susidariusias problemas, bet ir didinti įmonės efektyvumą.

Antra baimė kyla iš tam tikrų išmoktų pamokų, gaunant ES paramą. Bijomasi administravimo sąnaudų kaštų ir energijos eikvojimo: reikiamų ataskaitų formavimas, rezultatų sisteminimas, deklaravimas ir pan. Tai žmonėms neretai varo didžiulę neviltį, ne visi moka tinkamai tą padaryti. Tuomet prasideda konsultantų samdymas ir kiti papildomi galvos skausmai, kurie galiausiai susiveda į kaštus. Tačiau ši baimė nepagrįsta, paskolos administravimas yra kur kas paprastesnis nei ES ar kitos paramos. Šios paskolos gavimas – greitas, lengvas procesas be didesnės administracinės naštos.

Dar viena baimė ateina iš ne tokios tolimos praeities. Verslas ir visuomenė puikiai atsimena 2009 m. „košmarą“, kai nuvilnijo bankrotų eilė dėl to, kad ištikus krizei tam tikros turėtos kredito linijos neretai nebuvo pratęsiamos, skolos sutartys buvo peržiūrimos, kai kuriuo atveju netgi nutraukiamos kredito linijos. Tokiu atveju verslas pakliūdavo į spąstus – paėmus paskolą negalėjo jos refinansuoti. Tačiau reikia suprasti, kad ši pandemijos sukelta krizė iš esmės yra visiškai kitokia. Tada pinigų kiekis buvo ribotas, dabar valstybė pinigų turi ir gali juos paskolinti, paremdama šalies verslą.

Tokios paskolos turėjimas savo balanse neblogina įmonės įvaizdžio ar kredito reitingo. Ateity bankas, matydamas, kad įmonė yra pasiskolinusi už tokias palūkanas ir be turto įkeitimo, gali refinansuoti tokią įmonę.

Racionaliau – ilgesnio laikotarpio paskolos

Šioje neapibrėžtoje situacijoje kol kas sudėtinga tiksliai atsakyti, kaip viskas rutuliosis.

Gerasis scenarijus, kuris bent kol kas, panašu, pildosi – verslas atsistatys ganėtinai greitai, nes vartotojai irgi yra linkę grįžti prie įprasto gyvenimo. Tačiau tuo atveju, jeigu pasaulį ištiks antroji COVID-19 banga – vėl karantinas, vėl nutrūkusios įprastos veiklos grandinės, tai neabejotinai palaužtų ir verslus, ir gyventojus. Pasekmės gali būti kur kas skaudesnės nei turime iki šiol.

Tad žiūrint į šį paramos instrumentą, verta atkreipti dėmesį, kad ilgesnio periodo paskolos atrodo daug patraukliau, nes nežinome, kas bus rudenį. Ypač palanku tai, kad paskola yra teikiama net iki 6 metų laikotarpiui. Jei yra galimybė pasiskolinti ilgesniam laikotarpiui, paprastai verta ja pasinaudoti kur kas labiau nei skolintis trumpam, iki metų. Taip, ilgesnio periodo pinigai kainuoja šiek tiek daugiau, bet tai neretai racionalesnis sprendimas, kai situacija vis dar neapibrėžta.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Ekonomika: kitos panašios naujienos
       2020-10-14 11:27:48

Pieno supirkimo kainos Lietuvoje augo trečią mėnesį iš eilės

Pieno supirkimo kainos Lietuvoje augo trečią mėnesį iš eilės – per šių metų rugsėjį, palyginti su praėjusiu mėnesiu, vidutinės natūralaus pieno supirkimo kainos padidėjo 7,6 proc., iki 281,5 euro už toną.
       2020-08-01 09:14:30

Asmeninis finansų planavimas banke – misija (ne)įmanoma?

Su finansais susiję sprendimai neabejotinai yra vieni svarbiausių gyvenime. Nepaisant to, šioje srityje prireikus patarimo ar rekomendacijos, daugeliui gyventojų tenka kliautis savo gebėjimais susirasti informaciją internete patiems ar vadovautis artimųjų patarimais.
       2020-05-12 09:04:35

Dabartinė ekonominė krizė Baltijos šalyse bus ne tokia sunki kaip ankstesnė

Pasaulio ekonomika patiria giliausią krizę nuo pat Didžiosios depresijos. Viruso COVID-19 protrūkis ir priemonės jo plitimui stabdyti tapo didžiausiu sukrėtimu pasaulio ekonomikai nuo pat Didžiosios depresijos.
Daugiau naujų naujienų
       2020-10-28 14:37:09

„Microsoft“ nuotolinio darbo tyrimas: išlikome produktyvūs, bet inovuoti sunkiau

Praėjusiais metais tik 15 proc. įmonių leido darbuotojams dirbti lanksčiai. Kilusi pandemija situaciją pakeitė ir šiandien nuotolinį darbą propaguoja net 76 proc. tirtų įmonių, o 88 proc. verslo lyderių tikisi ilgalaikių pokyčių šioje srityje, rodo „Microsoft“ tyrimas 15-oje Europos rinkų.
       2020-10-28 14:23:36

Amerikiečius į Kauną atviliojo IT specialistų pasiūla

Prieš 5 metus sudėliota strategija šiandien jau virto realybe: atidarydama biurą Kaune JAV kapitalo įmonė „Bentley Systems“ tuomet skelbė ketinanti per artimiausius kelerius metus nusamdyti apie keturias dešimtis IT specialistų.
       2020-10-28 14:18:08

„RTR Planeta“ retransliavimas gali būti laikinai sustabdytas

2020 m. spalio 28 d. posėdyje Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) nusprendė pradėti procedūrą dėl Lietuvoje rusų kalba retransliuojamos televizijos programos „RTR Planeta“ laisvo priėmimo Lietuvos Respublikos teritorijoje sustabdymo.
       2020-10-28 11:44:45

Laikinai apriboti renginiai ir susibūrimai viešose vietose

Atsižvelgusi į šalyje blogėjančią epidemiologinę situaciją, Vyriausybė trečiadienio posėdyje apsisprendė nuo 2020 m. spalio 30 d. iki lapkričio 13 d. riboti atvirose ir uždarose erdvėse organizuojamus renginius ir susibūrimus viešose vietose.
       2020-10-28 11:20:46

Nuotekose daugėja pavojingų cheminių medžiagų, naudojamų buityje

Gyventojų ir įmonių išleidžiamose nuotekose daugėja sveikatai pavojingų cheminių medžiagų, rodo vandentvarkos bendrovės „Vilniaus vandenys“ tyrimai. Nustatytos pavojingos medžiagos dažnai slypi kasdieniuose buities daiktuose, kaip tualetiniame popieriuje ar vaikų seilinukuose.
       2020-10-28 11:13:35

Vizija: Lietuva – stipri, teisinga, žalia ir inovatyvi gerovės valstybė

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį visuomenei pristatė Gerovės Lietuvos viziją, kuria ketina vadovautis, dirbdamas kartu su būsima Vyriausybe.
       2020-10-28 10:56:36

REKORDAS! Praėjusią parą registruoti 776 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 776 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 270 iš jų registruota Vilniaus, 173 Kauno, 120 Klaipėdos, 73 Šiaulių, 63 Telšių apskrityse.
       2020-10-28 10:32:09

Vaistininkų teiraujasi preparatų nuo nemigos, šluoja vitaminus imunitetui

Į vaistinę užsukę klientai stebuklingo recepto apsisaugoti nuo COVID-19 jau neieško, tačiau kur kas dažniau ieško pagalbos pandemijos sukeltiems psichologiniams negalavimams gydyti.
       2020-10-28 08:34:10

Automobilio termometras daugiau dėl ramybės, negu vardan tikslumo

Vairavimo sąlygas tiksliau įsivertinti bei pagal jas pasirinkti saugų vairavimo būdą norintys vairuotojai ne visuomet linkę pasitikėti atskiriems miestams ar vietovėms sinoptikų skelbiama apytiksle temperatūra.
       2020-10-28 08:25:29

Patarimai, kaip padidinti įmonės apyvartinį kapitalą

Kaip vadinamas kiekvienam verslui svarbus finansų rodiklis, neretai įvardijamas įmonės „kraujotakos“ sistema? Ko gero, daugeliui verslininkų nebus sudėtinga atsakyti, kad tai – apyvartinis kapitalas. Tačiau kalbai pasisukus apie tai, kaip jį tinkamai valdyti, galima išgirsti nebūtinai teisingų idėjų.
       2020-10-28 08:18:04

Belaidžių ausinių funkcijos: ar tikrai visas žinojote?

Belaidės ausinės – vienas patogiausių aksesuarų, nes leidžia lengvai, be laidų klausytis muzikos ar kalbėtis telefonu. Taip pat tai ir šiuo metu gana populiari stiliaus detalė, nes tokias ausines gali pamatyti pas dažną praeivį gatvėje.
       2020-10-27 22:03:24

Vilniaus meras Remigijus Šimašius kreipiasi į vilniečius

Kreipimesi išdėstomas ir požiūris į koronaviruso pandemijos valdymą mieste. Štai pilnas tekstas: "Jau kuris laikas visoje Lietuvoje smarkiai auga COVID-19 viruso atvejų skaičius. Nuo rytojaus Vilniuje, kaip ir didelėje dalyje kitų Lietuvos savivaldybių, skelbiamas lokalus karantinas.
       2020-10-27 14:48:38

Deividas Norvilas: „Gyvenimo kokybė už miesto yra nepalyginamai aukštesnė“

Dabartinė situacija pasaulyje įnešė pokyčių ne tik į visuomenės, bet ir į asmeninį gyvenimą. Saugodami save ir kitus, atrandame daugiau alternatyvų dirbti nuotoliniu būdu, dar labiau vertiname artimųjų draugiją ir gamtos prieglobstį.
       2020-10-27 14:40:45

Nuo trečiadienio – karantinas ir Kaune: įvedamos naujos priemonės, ribojimai

Atsižvelgiant į kasdien kylančią koronavirusinės infekcijos plitimo kreivę bei prastėjančią epidemiologinę padėtį šalyje, greta kitų didžiųjų miestų nuo spalio 28 dienos karantinas skelbiamas ir Kaune.
       2020-10-27 14:36:15

Santaros klinikos: artėjame prie kritinės ribos

Didėjant koronaviruso infekcija užsikrėtusiųjų ir COVID-19 liga sergančių pacientų skaičiui, VUL Santaros klinikos, kaip paslaugų teikimą Vilniaus regione organizuojanti įstaiga, jau nuo praėjusios savaitės tariasi su vadinamosiomis atraminėmis ligoninėmis dėl ekstremaliai išaugusių pacientų srautų suvaldymo.
       2020-10-27 14:31:42

Kuo skiriasi pirmos ir trečios šalies slapukai – bent kartą pasiskaitykite

Merilendo universiteto duomenimis kibernetinės atakos pasaulyje vyksta kas 39 sekundes. Spalio mėnuo jau aštuntą kartą paskelbtas Europos kibernetinio saugumo mėnesiu. Saugiai naudotis internetu itin svarbu. To galima mokytis bet kokiame amžiuje.
       2020-10-27 11:45:44

ULAC medikai primena: kaip tinkamai dėvėti kaukę?

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad netaisyklingas veido kaukės dėvėjimas gali sumažinti jos veiksmingumą. Veido kaukių dėvėjimas yra viena iš infekcijos šaltinio kontrolės priemonių, kuri sumažina infekcijos plitimą visuomenėje.
       2020-10-27 11:33:25

Lietuvoje – 413 koronaviruso atvejų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 413 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 108 iš jų registruota Vilniaus, 104 Kauno, 90 Šiaulių, 52 Klaipėdos, 15 Panevėžio apskrityse.
       2020-10-27 09:37:23

Ką daryti, jeigu šeimos nariui diagnozuotas koronavirusas?

Koronavirusu Lietuvoje užsikrečiant vis daugiau žmonių, „Eurovaistinės“ farmacininkai sako sulaukiantys vis dažnesnio klausimo, ką daryti jeigu koronavirusas buvo nustatytas artimajam?
       2020-10-27 09:02:03

Pradeda dominuoti nevaldomi COVID-19 židiniai, gali laukti Čekijos likimas

Šiuo metu Lietuvoje galimi net keturi koronaviruso epidemijos vystymosi scenarijai. Vadovaujantis pačiu pesimistiškiausiu, jau lapkričio pradžioje reikėtų ruoštis griežtoms karantino priemonėms, pastebi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ir Lietuvos energetikos instituto (LEI) mokslininkai.
       2020-10-27 07:30:36

Žmonės tikisi kaimynų pagalbos bėdoje, bet patys su jais – tik pasisveikina

Tyrimas parodė, kad daugiau negu pusė Baltijos šalyse gyvenančių žmonių su kaimynais nekuria ir nepalaiko draugiškų santykių, o apsiriboja mandagiu pasisveikinimu. Tik vienas iš dešimties Baltijos šalių gyventojų į kaimynus kreipiasi pagalbos.
       2020-10-27 07:24:39

Vienišais jaučiasi vis daugiau žmonių: kaip niekada svarbus tampa bendravimas

„Kai pasidalini džiaugsmu, džiaugsmas padvigubėja. O kai pasidalini skausmu, tai skausmas perpus sumažėja“, – sakydavo ilgametė „Sidabrinės linijos“ pašnekovė Teodora iš Vilniaus.
       2020-10-27 06:11:42

Profesorius Mindaugas Stankunas: Mes nebevaldome COVID-19 protrūkio Lietuvoje

Profesorius Mindaugas Stankūnas mano, kad laikas pasakyti jog Karalius nuogas: "Tikriausiai po šio Facebook‘o įrašo būsiu pavadintas „Apokalipsės raiteliu“ ar pan., bet kažkas tai turi pasakyti:
       2020-10-26 17:20:20

Ne puošmena, bet pagrindinis deserto ingredientas: 3 receptai su moliūgais

Artėjant Helovinui tėveliai iš dėžių pradeda traukti specialius kostiumus savo atžaloms ir kartu su jais iš moliūgų skaptuoti įvairaus dydžio ir formų žibintus.
       2020-10-26 17:00:12

Vietiniai karantinai įvedami dar aštuoniose savivaldybėse

Atsižvelgiant į blogėjančią epidemiologinę situaciją šalyje, nuo 2020 m. spalio 28 d. 00:00 val. iki 2020 m. lapkričio 11 d. 24:00 val. vietinis karantinas įvedamas dar 8 savivaldybėse: Kauno, Klaipėdos, Vilniaus miestų, Šilalės, Širvintų, Telšių, Trakų, Vilniaus rajonų savivaldybėse.
       2020-10-26 11:50:32

REKORDAS po penkių iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 766 koronaviruso atvejai

Šią savaitę, nuo spalio 26 d. iki lapkričio 1 d. imtinai, remiantis naujuoju šviesoforo principus, raudonajai zonai priskiriamos dar aštuonios šalies savivaldybės: tai Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų savivaldybės, taip pat Vilniaus, Širvintų, Šilalės, Trakų ir Telšių rajonų savivaldybės.
       2020-10-26 10:12:12

Trijų partijų vadovai paskelbė bendrą deklaraciją

Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis šiandien paskelbė bendrą deklaraciją dėl koalicijos formavimo pradžios.
       2020-10-26 09:42:46

Kaip spręsti problemą su pardavėju, kilusią apsiperkant internetu? 6 žingsniai

Nors gyvename internetinės prekybos aukso amžiuje, sunku rasti žmogų, kuris nebūtų bent kartą nusivylęs nuotoliniu būdu įsigytomis prekėmis ar paslaugomis.
       2020-10-26 09:09:06

Kaip technologijos padeda išlikti sveikam ir palaikyti gerą savijautą?

Sveika gyvensena ir rūpestis savo fiziniu kūnu yra šiuolaikinės visuomenės bruožas, taip pat – ir kasdien naudojamos technologijos. Iš pradžių su išmaniaisiais laikrodžiais ar išmaniosiomis apyrankėmis entuziastingai skaičiavome ir kontroliavome per dieną nueitus žingsnius.
       2020-10-26 05:28:42

2020 m. spalio 25 d. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų rezultatai

Baigėsi Seimo rinkimų antrasis turas. Rinkėjai dabartiniams valdantiesiems siūlo padirbėti opozicijoje. Tačiau ir dešiniesiems prireiks ne mažiau kaip trijų politinių partijų koalicijos norint užsitikrinti daugumą Seime.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.