Naujienos

Artėja gripo sezonas: pasitikrinkite, ar namie turite jam visko, ko reikia

2020-10-09 07:58:33

Įprastai gripo sezonas šalyje prasideda apie 40-ąją metų savaitę, t.y. rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje. Sausi ir šilti orai šiais metais gripo ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų sezoną pavėlino, tad dabar puikus metas pasitikrinti, ar esate jam pasiruošę.

Gripo simptomai pasireiškia staiga, todėl pravartu namų vaistinėlėje turėti pagrindinius medikamentus, leisiančius kibti į kovą su liga nedelsiant. BENU vaistininkas Marius Lukštaraupis sako, kad pradėti reikėtų nuo atidžios namų vaistinėlės revizijos.

Namų vaistinėlę patariama peržiūrėti 3-4 kartus į metus. Tačiau pasitaiko atvejų, kai namų vaistinėlėje medikamentai užsiguli ne vienerius metus jau pasibaigus galiojimo datai.

„Namų vaistinėlę rekomenduoju laikyti vaikams nepasiekiamoje, tačiau jums matomoje vietoje – nereikėtų jos nukišti į giliausią spintelės kampą, nes pamiršitereguliariai peržiūrėti vaistus. Svarbu, kad vaistinėlėje neužsiliktų preparatų su pasibaigusia galiojimo data – netyčia suvartoję tokių vaistų galite sau pakenkti. Vaistinėje esame turėję atvejį, kai klientas atsinešė namų vaistinėlę, o joje radome preparatų su prieš dešimtmetį pasibaigusiu galiojimo terminu. Jeigu ir jūs savo vaistinėlėje radote vaistų su pasibaigusia galiojimo data, juos reikėtų atnešti pas mus į vaistinę utilizavimui“, - prisimena M. Lukštaraupis.

Reguliariai peržiūrima vaistinėlėne tik užtikrins, kad po ranka turėsite svarbiausių medikamentų pirmiesiems simptomams lengvinti, bet irleis sutaupyti – susirgę nepirksite tų vaistų, kurių dar turite likusių nuo ankstesnio gydymosi.

Vaistiniai preparatai, kuriuos rekomenduojama turėti prieš gripo sezoną

Gripas prasideda staiga: pakyla aukšta temperatūra, atsiranda sausas kosulys, gali skaudėti gerklę, galvą, raumenis, jaustis nuovargis ir silpnumas. Susirgus gripu taip pat gali atsirasti šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas ar viduriavimas, nors tai nėra būdingi gripo simptomai.

Gripas – užkrečiama ūmi viršutinių kvėpavimo takų infekcija, todėl, pajustus pirmuosius simptomus, rekomenduojama vengti kontakto su artimaisiais ir aplinkiniais. Tam patogu namuose turėti vaistų, padėsiančių palengvinti šiuos simptomus iki konsultacijos su šeimos gydytoju.

BENU vaistininkas M. Lukštaraupis pataria peržiūrėti namų vaistinėlę ir pasitikrinti, ar turite šių preparatų:

Vaistai nuo karščiavimo.Pakilusi temperatūra ar karščiavimas(38OC ir daugiau)–pirmasis gripo simptomas. Temperatūra pakyli ir kitų ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų atveju, tačiau ji nebūna tokia aukšta. Naudinga žinoti, kad pakilusi temperatūra – taip pat būdingas COVID-19 simptomas.

Karščiavimui malštini skirtų vaistų veikliosios medžiagos gali būti paracetamolis arbaibuprofenas. Šių vaistų yra įvairių formų: tablečių, miltelių karštam gėrimui, sirupų. Namuose užtenka turėti vieną preparatą. Vaistininkas karščiavimui malšinti pirmiausia rekomenduoja rinktis preparatus su paracetamoliu.

Vaistai kosuliui lengvinti, gerklės skausmui malšinti.Gripui būdingas sausas kosulys, gerklės skausmas, be to, šie simptomai dažni ir peršalimo ligų palydovai. Nors preparatų šiems simptomams lengvinti pasirinkimas labai didelis, namų vaistinėlėje nereikėtų jų kaupti. Pasak M. Lukštaraupio, vaistinėlėje užtenka turėtivieną pakuotę čiulpiamų pastilių nuo gerklės skausmo, taip pat vaistų kosuliui lengvinti. Sausam kosuliui, atsiradusiam dėl gerklės perštėjimo ir dirginimo pakanka pastilių gerklės skausmui ir uždegimui malšinti.

„Jei vargina itin sausas kosulys, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju – jis paskirs vaistus, malšinančius kosulį“, – pataria vaistininkas.

Vaistai skausmui, uždegimui, temperatūrai malšinti.Jie padės esant galvos, danties, raumenų, menstruacijų skausmui. Šių preparatų veiklioji medžiaga yra ibuprofenas, acetilsalicilo rūgštis, analgetikas skausmui ir temperatūrai – paracetamolis (skirtingos grupės). Greitesnį poveikį turi preparatai, kuriuos reikia ištirpinti vandenyje.

Vaistai slogai lengvinti.Nors sloga nėra būdingas gripo simptomas, ji dažnai užklumpa šaltuoju metų laiku. Tad namų vaistinėlėje pravartu turėti ir preparatų slogos simptomams lengvinti. Nosies plovimui slogos metu galite turėtijūros vandens.

Preparatai imunitetui stiprinti.Organizmo apsauginė funkcija natūraliai saugo nuo infekcijų, padeda jas greičiau įveikti, tačiau ją svarbu stiprinti. Šaltuoju metų laiku naudinga vaistinėlėje turėti ir reguliariai vartoti imunitetą aktyvinančius preparatus, pvz., vitamino C, ežiuolės, vitamino D.

Vaistai virškinimui ir skrandžio veiklai gerinti.Virškinimo ir skrandžio veiklos sutrikimai taip pat yra tarp dažnai pasitaikančių negalavimų, todėl naudinga turėti tokių preparatų, kurie suaktyvintų skrandžio veiklą, pvz., fermentai arba augaliniai analogai, kovotų su virškinimo sutrikimais. Virškinimą gerina fermentai, o esant tokiems negalavimams, pasitaikantiems ir susirgus gripu,kaip vėmimasarviduriavimas,naudojami adsorbentai: aktyvuota anglis, silicio gelis, diosmektitas. Namuose turėkite ir elektrolitų tirpalų mineralų balansui atstatyti.

Dezinfekcijos priemonės.Koronaviruso pandemija jau išmokė dažnai plauti rankas, dėvėti kaukes, naudoti dezinfekcijos priemones. Visos šios priemonės naudingos ir gripo sezono metu – jos padeda užkirsti kelią gripo ir kitų infekcijų, pvz., rotavirusinio enterito, plitimui. Tad pasitikrinkite, ar namuose pakankamai turitedezinfekcijos priemonių rankoms ir paviršiams dezinfekuoti, taip pat veido kaukių. Jos padės saugotis ne tik nuo COVID-19, bet ir kitų infekcinių ir užkrečiamųjų ligų, pvz., gripo, rotavirusinio enterito, plitimo.

Medicinos priemonės.Nepamirškite, kad namų vaistinėlėje reikia turėti ir šių medicinos priemonių pirmajai pagalbai: pleistrų, kelių dydžių tvarsčių, elastinį tvarstį, termometrą, pincetą, vatos.

„Jeigu šeimoje turite mažų vaikų, rekomenduoju turėti ir vaikų namų vaistinėlę. Joje reikėtų tokių pat vaistinių preparatų, kokie paminėti, tik skirtų vaikams. Taip pat, artėjant žiemai, vaikams turėkite ir tepalo nuo šalčio, kuris padės apsaugoti jautrią vaikų odelę, kai eisite į lauką“, - pataria vaistininkas M. Lukštaraupis.

Vaistininkas primena, kad namų vaistinėlę būtina laikyti vaikams nepasiekiamoje vietoje, taip pat apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių, šilumos, drėgmės. Netinkamas vaistų laikymas trumpina jų galiojimo terminą, gali keisti vaistų cheminę sudėtį. Ir niekada neišmeskite vaistų pakuotės su informaciniu lapeliu, jame svarbi informacija – kaip vartoti vaistą ir iki kada jis galioja!

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Sveikata: kitos panašios naujienos
       2020-10-18 14:54:53

Ar mes jau pakeliui į Italijos pavasario COVID-19 scenarijų?

Ženklus naujų COVID-19 atvejų skaičiaus augimas rodo rimtas infekcijos prevencijos spragas. Paradoksalu, kad tai vyksta LR Sveikatos apsaugos ministerijai ir LR Vyriausybei nuveikus krūvą gerų darbų karantino metu kartu su visuomene.
       2020-10-15 08:54:44

Ką apie krūties vėžį reikėtų žinoti kiekvienai moteriai

Krūties vėžys yra dažniausia onkologinė moterų liga pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje. Mūsų šalyje kasmet nustatoma daugiau nei 1,5 tūkst. naujų ligos atvejų. Remiantis statistika, krūties vėžiu gyvenimo eigoje suserga kas aštunta moteris.
       2020-10-09 07:53:35

Sutrikęs mėnesinių ciklas – signalas labiau rūpintis savimi

Ne laiku prasidėjusios mėnesinės gali sukelti diskomfortą – sugadinti ilgai lauktas atostogas ar laisvalaikį, sujaukti kitus planus. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Akušerijos ir ginekologijos centro gydytoja akušerė-ginekologė Gintarė Denafaitė-Jaseliūnienė sako, kad jei toks atvejis pasitaiko vieną ar kelis kartus, sunerimti neverta.
Daugiau naujų naujienų
       2020-10-26 17:20:20

Ne puošmena, bet pagrindinis deserto ingredientas: 3 receptai su moliūgais

Artėjant Helovinui tėveliai iš dėžių pradeda traukti specialius kostiumus savo atžaloms ir kartu su jais iš moliūgų skaptuoti įvairaus dydžio ir formų žibintus.
       2020-10-26 17:00:12

Vietiniai karantinai įvedami dar aštuoniose savivaldybėse

Atsižvelgiant į blogėjančią epidemiologinę situaciją šalyje, nuo 2020 m. spalio 28 d. 00:00 val. iki 2020 m. lapkričio 11 d. 24:00 val. vietinis karantinas įvedamas dar 8 savivaldybėse: Kauno, Klaipėdos, Vilniaus miestų, Šilalės, Širvintų, Telšių, Trakų, Vilniaus rajonų savivaldybėse.
       2020-10-26 11:50:32

REKORDAS po penkių iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 766 koronaviruso atvejai

Šią savaitę, nuo spalio 26 d. iki lapkričio 1 d. imtinai, remiantis naujuoju šviesoforo principus, raudonajai zonai priskiriamos dar aštuonios šalies savivaldybės: tai Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų savivaldybės, taip pat Vilniaus, Širvintų, Šilalės, Trakų ir Telšių rajonų savivaldybės.
       2020-10-26 10:12:12

Trijų partijų vadovai paskelbė bendrą deklaraciją

Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis šiandien paskelbė bendrą deklaraciją dėl koalicijos formavimo pradžios.
       2020-10-26 09:42:46

Kaip spręsti problemą su pardavėju, kilusią apsiperkant internetu? 6 žingsniai

Nors gyvename internetinės prekybos aukso amžiuje, sunku rasti žmogų, kuris nebūtų bent kartą nusivylęs nuotoliniu būdu įsigytomis prekėmis ar paslaugomis.
       2020-10-26 09:09:06

Kaip technologijos padeda išlikti sveikam ir palaikyti gerą savijautą?

Sveika gyvensena ir rūpestis savo fiziniu kūnu yra šiuolaikinės visuomenės bruožas, taip pat – ir kasdien naudojamos technologijos. Iš pradžių su išmaniaisiais laikrodžiais ar išmaniosiomis apyrankėmis entuziastingai skaičiavome ir kontroliavome per dieną nueitus žingsnius.
       2020-10-26 05:28:42

2020 m. spalio 25 d. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų rezultatai

Baigėsi Seimo rinkimų antrasis turas. Rinkėjai dabartiniams valdantiesiems siūlo padirbėti opozicijoje. Tačiau ir dešiniesiems prireiks ne mažiau kaip trijų politinių partijų koalicijos norint užsitikrinti daugumą Seime.
       2020-10-25 18:35:32

Ruduo – tinkamas metas pagauti gyvenimo žuvį: ko prireiks sėkmingai žvejybai?

Pasaulyje siaučiant pandemijai, siekdami išvengti masinių susibūrimo vietų bei uždarų patalpų, vis daugiau žmonių laisvą laiką leidžia gamtoje.
       2020-10-25 17:51:09

REKORDAS po keturių iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 603 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad buvo patikslinta šiandien (spalio 25 d.) centro skelbiama koronavirusinės infekcijos (COVID-19) statistika už spalio 24 d.
       2020-10-24 10:05:22

Karantinas: į raudoną zoną pateko ir didieji šalies miestai

Ateinančią savaitę, nuo spalio 26 iki lapkričio 1 d. imtinai, remiantis naujuoju šviesoforo principus, raudonajai zonai priskiriamos dar aštuonios šalies savivaldybės: tai Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų savivaldybės, taip pat Vilniaus, Širvintų, Šilalės, Trakų ir Telšių rajonų savivaldybės.
       2020-10-24 10:03:12

Paskelbtas pagal šviesoforo principą atnaujintas paveiktų šalių sąrašas

Nuo pirmadienio, spalio 26 d. įsigalioja naujas, pagal šviesoforo principą sudarytas paveiktų šalių sąrašas. Kartu su Lietuva geltonojoje zonoje atsidūrė kaimyninės Latvija ir Estija, taip pat Norvegija, Danija, Suomija, Kipras.
       2020-10-24 09:56:59

Nauja tvarka dėl izoliacijos: kas keičiasi

Europoje Tarybai pateikus rekomendacijas dėl suderinto požiūrio į laisvo judėjimo apribojimą reaguojant į koronaviruso infekcijos (COVID-19) pandemiją ir numačius šalių skirstymo į atskiras kategorijas, atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją jose, tvarką,
       2020-10-24 09:52:14

REKORDAS po trijų iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 474 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 474 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 188 iš jų registruoti Vilniaus, 89 Kauno, 75 Klaipėdos, 54 Šiaulių, 21 Marijampolės, 20 Telšių, 14 Tauragės, 9 Alytaus, 3 Utenos ir 1 Panevėžio apskrityse.
       2020-10-23 18:58:01

Kam senjorui išmanusis? Nustebsite, ką jie moka ir veikia su telefonu

Visuomenėje susiformavusi nuomonė, neva garbaus amžiaus žmonėms technologijos svetimos, o jei senjoras ir moka naudotis išmaniuoju, tai juo tik skambina ir žinutes siunčia. Šį mitą griauna „Telia“ salonų darbuotojai: daugybė garbaus amžiaus žmonių yra įvaldę išmaniuosius, o jų užduoti klausimai neretai nustebina.
       2020-10-23 12:11:55

NVSC budės Lietuvos kariuomenės Taikos meto užduočių operacinės pajėgos

Lietuvos kariuomenė gavusi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) vadovybės prašymą pasitelkti karius į pagalbą aktyvavo Taikos meto užduočių operacines pajėgas. Kariai ruošiasi padėti NVSC specialistams atlikti pirminės atvejų apklausos procedūras ir suvesti duomenis į jų sistemas.
       2020-10-23 12:04:43

REKORDAS po dviejų iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 442 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 442 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 215 iš jų registruota Vilniaus, 72 Kauno, 45 Klaipėdos, 41 Šiaulių, 25 Panevėžio, 24 Telšių, 10 Marijampolės, 7 Tauragės ir 3 Utenos apskrityse.
       2020-10-23 08:09:19

Kaip parenkama vieta vėjo elektrinėms: palankus vėjas – dar ne viskas

Lietuvai siekiant jau po kelių dešimtmečių visą reikalingą elektros energiją gaminti iš atsinaujinančių šaltinių, itin reikšmingą vaidmenį vaidins vėjo energetika. Sąlygos vystyti šią energetikos rūšį mūsų šalyje iš tiesų palankios – vėjo elektrines galima statyti beveik visoje Lietuvos teritorijoje.
       2020-10-23 08:05:52

Covid-19 verčia kavines ir barus duomenų valdytojais – kaip neprisidaryti bėdų?

Trečiadienį Vyriausybė priėmė nutarimą, pagal kurį visos laisvalaikio, pramogų ir viešojo maitinimo įstaigos įpareigotos registruoti lankytojus. Su nauja prievole verslininkų pečius užgulė ir Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) reikalavimai.
       2020-10-23 07:57:22

Psichologijos knygų TOP5: kas aktualu šiais metais

Stresas, nerimas, depresija, nepasitenkinimas savo karjera ir santykiais, irzlumas, pervargimas, nemiga – XXI amžiaus žmogaus kasdienybė. Tačiau 2020-ieji metai į kiekvieno mūsų gyvenimą įnešė dar daug sumaišties.
       2020-10-23 07:55:23

Taisyklės darbo rinkoje: prie nuotolinio darbo grįžta ne tik dėl pandemijos

Nuotolinio darbo principas plačiai aptarinėtas dar gerokai iki pandemijos, tačiau pastaroji aplinkybė privertė jį suklestėti. Įmonių atliekamos darbuotojų apklausos rodo, kad toks darbo organizavimas pasiteisina, o tiesioginiai susitikimai biuruose pageidaujami tik norint retkarčiais pamatyti kolegas.
       2020-10-23 07:51:21

Priemonės bus bereikšmės, jei kiekvienas mūsų jų nesiimsime

R. Lingienė apie pandemijos eigą: „Priemonės bus bereikšmės, jei kiekvienas mūsų jų nesiimsime“. Lietuvoje toliau augant susirgimų COVID-19 infekcijos atvejų skaičiui ir keliolikoje šalies regionų paskelbus lokalų karantiną, ekspertai kalba apie kelis galimus situacijos scenarijus.
       2020-10-23 07:45:55

3 paprasti patarimai, kaip taupyti: pirmiausiai išvenkite spyruoklės principo

Praradus pagrindinį pajamų šaltinį kas trečias Lietuvos namų ūkis nesiskolindamas sugebėtų išgyventi iki 3 mėnesių. Lietuvos banko apklausoje dalyvavusių respondentų atsakymai atskleidžia, kad artimiausią pusmetį nusiteikę taupyti dauguma šalies gyventojų.
       2020-10-22 11:30:59

Skaitmeninės rinkodaros strategas T. Nemura: apie Z kartą

Tendencijas keičianti ir naują informacijos vartojimo kultūrą atnešanti Z karta kelia kitokius reikalavimus tiek įmonėms, norinčioms pasiekti jaunąją auditoriją, tiek darbdaviams, sprendžiantiems kitokio profesinio bendravimo ir bendradarbiavimo klausimus.
       2020-10-22 11:26:11

5 skaitmeninio etiketo patarimai: kaip elgtis mokantis nuotoliniu būdu?

Iki koronaviruso dauguma tėvų buvo įpratę savo vaikams nustatyti taisykles, kaip ir kiek laiko jie turėtų naudotis išmaniaisiais įrenginiais, bet dėl nuotolinio mokymo tai kontroliuoti tapo daug sunkiau.
       2020-10-22 10:29:35

NVSC: rizikoms valdyti būtinas svaresnis pačių žmonių indėlis

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad atsižvelgiant į prastėjančią epidemiologinę situaciją Lietuvoje, dabar reikšmingas kiekvieno iš mūsų indėlis.
       2020-10-22 10:24:58

REKORDAS po REKORDO! Lietuvoje – 424 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 424 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 200 iš jų registruota Vilniaus, 80 Kauno, 38 Šiaulių, 30 Klaipėdos, 24 Marijampolės apskrityse. Dar 18 patvirtinta Telšių, 14 Panevėžio, 10 Utenos, 8 Tauragės ir 2 Alytaus apskrityse.
       2020-10-22 06:27:25

Mažos galios transporto priemonės – nauja rizika Lietuvos gatvėse

Lietuvoje daugėjant elektrinių motorolerių, paspirtukų bei riedžių, auga ir su šiomis transporto priemonėmis susijusių kelių eismo įvykių skaičius. „Gjensidige“ duomenimis, šiemet užfiksuota beveik pusšimtis nelaimių, kurių metu nukentėjo elektrinius paspirtukus vairuojantys žmonės.
       2020-10-21 15:59:07

Oficialu: šviesoforo principas bus taikomas ir vertinant užsienio šalis

Atsižvelgdama į patvirtintas Europos Tarybos rekomendacijas, trečiadienio posėdyje Vyriausybė apsisprendė dėl nacionaliniu mastu taikomų kriterijų, kuriais remiantis į keturias grupes šviesoforo principu būtų skirstomos visos Europos Sąjungos (ES) šalys.
       2020-10-21 15:31:46

Savivaldybės pagal sergamumą COVID-19 bus skirstomos į šviesoforo spalvų zonas

Atsižvelgdama į tarptautinių organizacijų rekomendacijas, trečiadienio posėdyje Vyriausybė pritarė savivaldybių skirstymui į tris zonas pagal epidemiologinius rodiklius – geltoną, žalią ir raudoną.
       2020-10-21 15:25:37

Gydytojai kreipiasi į visuomenę, prašydami virusui plintant pagyventi ramiau

Mes, Lietuvos gydytojai, epidemiologai ir visi sveikatos priežiūros specialistai, kreipiamės į Jus prašydami visų Jūsų pagalbos: kviečiame susitelkti, susivienyti bendram tikslui būti atsakingiems ir padėti sustabdyti COVID-19 plitimą.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.