Naujienos

Pasaulines milžines parklupdę slapukai dažnai ignoruojami ir Lietuvoje

2020-12-21 07:52:04

Metų pabaiga nebuvo itin sėkminga technologijų milžinėms „Google“ ir „Amazon“ – Prancūzijos duomenų apsaugos tarnyba jų antrinėms bendrovėms skyrė atitinkamai 100 mln. eurų ir 35 mln. eurų baudas.

To priežastimi tapo slapukai, kuriuos bendrovės be vartotojų sutikimo įrašydavo į jų kompiuterius ir nepateikdavo apie juos tinkamos informacijos. Teisininkai atkreipia dėmesį, kad ši situacija turėtų tapti rimtu perspėjimo signalu ir Lietuvos interneto svetainių valdytojams, į slapukus dažnai žiūrintiems pernelyg atsainiai.

Advokatų kontoros „Magnusson“ asocijuotos teisininkės Viktorijos Zaikauskienės teigimu, slapukų naudojimo situacija Lietuvoje yra nevienareikšmė: vienos įmonės aiškiai pateikia informaciją ir sudaro galimybes slapukus lengvai atšaukti, o kitos į tai žiūri vien kaip į formalumą.

„Nemažai internetinių svetainių vis dar yra kelyje atitikties Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) reikalavimams link. Tie, kuriems slapukų politika tėra formalumas, paprastai iš pradžių parengia dokumentus (sutikimo formą, slapukų politiką), kai reikėtų pradėti nuo situacijos vertinimo. Dažniausiai pažeidimai atsiranda būtent dėl to, kad dokumentacija neatitinka faktinio duomenų tvarkymo ir yra nepakankamai išsami“, – sako V. Zaikauskienė.

Proga pasimokyti iš svetimų klaidų

Pasak ekspertės, „Google“ ir „Amazon“ atvejis atskleidė pagrindines spragas, pasitaikančias ir mūsų šalies įmonių interneto svetainėse – nepateikiama informacija apie naudojamus konkrečius slapukus ir apie teisę jų atsisakyti, o papildomi slapukai naudojami jau nuo apsilankymo svetainėje momento.

„Lietuvos įmonėms tai puiki proga atidžiai peržiūrėti savo slapukų politiką ir jų naudojimą, nes tobulėti šioje srityje tikrai dar yra kur. Klaidinga manyti, kad slapukai tėra nereikšminga smulkmena. Netinkamai naudojami jie gali ir užtraukti baudas, ir stipriai pakenkti įmonių reputacijai“, – tikina teisininkė.

Slapukai yra nedideli tekstiniai dokumentai, saugomi vartotojo interneto naršyklėje, leidžiantys interneto svetainėms fiksuoti ir „prisiminti“ ankstesnę jo veiklą. Jie skirstomi į būtinuosius (reikalingus norint teikti interneto paslaugą, kurios asmuo paprašė arba tapatybės nustatymo, kai naudotojas patvirtina savo tapatybę prisijungdamas) ir papildomus (analitinius, renkančius duomenis ir analizuojančius juos rinkodaros tikslais).

Būtiniesiems slapukams svetainės lankytojo sutikimo nereikia, tačiau kitų slapukų naudojimui jis privalomas.

Nebūtinieji slapukai gali būti naudojami tik nuo sutikimo davimo momento, o ne tuo tada, kai lankytojas atsidaro svetainę. V. Zaikauskienės teigimu, duomenų rinkimas slapukų pagalba nuo apsilankymo svetainėje momento yra neteisėtas.

Baudos gali siekti milijonus

Prieš duomenų rinkimo pradžią asmenims turėtų būti pateikta informacija apie jų duomenų tvarkymą konkrečiais tikslais, o teisė atsisakyti slapukų turi būti nurodyta tiek slapukų politikoje, tiek sutikimo formoje.

Sutikimas dėl slapukų naudojimo negali būti pateikiamas atmestinai ir laisva forma, jis turi atitikti BDAR reikalavimus. Kiekvienam slapukų naudojimo tikslui sutikimas turi būti gaunamas atskirai, jis privalo būti aiškus, informatyvus, lengvai suprantamas, jame turėtų būti įvardinti duomenų tvarkymo tikslai, pateiktos nuorodos į slapukų politiką bei svetainės naudotojo teisės.

„Dažnai pasitaiko, kad apsilankius svetainėje pateikiama sutikimo forma su iš anksto pažymėtais pasirinkimais arba vos su vienu – „Sutikti su visais“. To būti neturėtų, lankytojas turėtų pats nuspręsti, kokie variantai jam tinkami.

Sutikimo formoje turėtų būti aiškiai nurodyta ir tai, kad sutikimas gali būti bet kada atšauktas, be to, naudotojui turi būti sudaryta galimybė paprastai atsisakyti slapukų naudojimo, pavyzdžiui, tiesiog nuimant pažymėtas varneles, ir pateikta instrukcija, kaip slapukus ištrinti“, – aiškina ji.

Kol kas Lietuvoje dėl neteisingo slapukų naudojimo nėra nubausta nė viena įmonė, tačiau baudos už tokius pažeidimus numatytos solidžios – pavyzdžiui, kai nesilaikoma sutikimo sąlygų papildomų slapukų naudojimo atveju, jos gali siekti iki 20 mln. eurų arba 4 proc. metinių pajamų. Teisininkė atkreipia dėmesį, kad baudos yra individualizuojamos, o vien neteisėtas slapukų naudojimas nebūtinai reiškia maksimalią baudą, tačiau gali turėti reikšmingą įtaką tolimesnei verslo veiklai.

Slapukų nustatymus ignoruoja ir svetainių lankytojai

V. Zaikauskienė sako, kad nors situacija tikrai gerėja, mūsų visuomenė dar nepasiekė tokio sąmoningumo lygio, kad išsamiai tikrintų savo atžvilgiu vykdomą duomenų tvarkymą. Siekdami greičiau įsigyti prekes ar gauti norimą informaciją, žmonės dažnai praleidžia susipažinimo ir sutikimo su slapukais etapą tiesiog paspausdami „Sutikti su visais“ ar tiesiog „Sutinku“.

Teisininkė sako, kad slapukų naudojimas dažnai palengvina naršymą: interneto svetainei atpažinus vartotoją identifikuojama, kuo jis domėjosi ankstesnio apsilankymo metu, todėl jam siūlomi panašūs, poreikius labiausiai galintys atitikti variantai. Kita vertus, slapukai kelia pavojų privatumui, nes jie kaupia ne tik svetainės lankytojų poreikius, bet ir jų naršymo įpročius ar asmeninę informaciją, kurią asmenys įveda naudodamiesi interneto svetainės funkcionalumais.

„Manyčiau, kad daugiau atsakomybės turėtų prisiimti ir verslas. Analitiniai ar rinkodaros slapukai yra labai aktualūs ir naudingi veiklai, tačiau tokie psichologiniai triukai, kaip labiau išryškintas mygtukas „Sutinku su visais“, negarantuoja tinkamos atitikties BDAR reikalavimams. O juk ginčo atveju būtent verslui tenka pareiga įrodyti, kad susitikimas gautas tinkamai, o informacija apie duomenų tvarkymą pateikta aiškiai ir suprantamai“, – tikina pašnekovė.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Kompiuterija: kitos panašios naujienos
       2021-03-25 13:52:43

Donatas Zaveckas: Registrų centras, Muitinė – kas toliau?

Kai vasarą „plaukė“ Registrų centro sistemos, šalies technologijų bendruomenė ne tik aklai kritikavo supelijusį viešąjį sektorių, bet pateikė ne vieną racionalų pasiūlymą.
       2021-02-26 08:24:05

Senos ir neprižiūrėtos sistemos – lengvas grobis programišiams

Beveik 800 000. Tiek įvairių sistemų ir paslaugų vartotojų duomenų buvo nutekinta vos per savaitę. Drįstu spėti, kad tai – tik ledkalnio viršūnė, ir apie pavogtus asmeninius duomenis išgirsime dar ne kartą.
       2021-02-24 09:41:20

5 kriterijai, kurie padės išsirinkti naują nešiojamąjį kompiuterį

Darbams ir mokslams persikėlus į namus, išaugo nešiojamųjų kompiuterių poreikis. „Tele2“ pardavimų duomenys rodo, kad praėjusiais metais jų buvo parduota 60 proc. daugiau nei 2019 m.
       2021-02-19 09:14:58

Ar pasirūpinote vakcina savo kompiuteriui ar išmaniajam?

Virusai atakuoja ne tik žmones, bet ir mūsų kasdien naudojamus įrenginius. Žinoma, tie kenkėjai kitokie, skaitmeniniai, nors tarp simptomų panašumų rasti galima – užkrėsti įrenginiai tampa lėti, tingūs, pasikeičia jų elgsena.
Daugiau naujų naujienų
       2021-04-11 09:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 839

Atlikus 10682 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 839. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-10 18:20:48

Simonos Albavičiūtės šaldytuvas: iš gendančių produktų pavyko pagaminti salotas

Velykas antrus metus iš eilės šventėme nuotoliniu būdu, tačiau patiekalų ant daugelio pavasarinių stalų buvo ne ką mažiau, nei įprastai.
       2021-04-10 09:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1018

Atlikus 17947 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1018. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-10 07:27:38

Ką veikia 21 amžiaus inžinieriai?

Kokia pirma mintis ateina į galvą išgirdus žodį „inžinierius“? Greičiausiai tai priklauso nuo to, kokios srities inžinierių įsivaizduosime. Telekomunikacijų tinklai, pastatai ir tiltai, automobiliai, robotai, lėktuvai...
       2021-04-09 14:05:10

Kvietinių miltų alternatyvos – kas užima jų vietą?

Kasdienė maisto ruoša be miltų būtų sudėtinga – tai vienas dažniausiai naudojamų produktų. Makaronų, blynų ar saldžių kepinių beveik neįsivaizduojame be jų.
       2021-04-09 10:05:04

Prezidentas: būtina šalinti kliūtis senjorų skiepijimui

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį per nuotolinį susitikimą su senjorus vienijančių ir jais besirūpinančių nevyriausybinių organizacijų atstovais aptarė kliūtis, trukdančias sparčiau nuo koronaviruso ligos (COVID-19) skiepyti vyriausio amžiaus šalies gyventojus, ir galimybes jas pašalinti.
       2021-04-09 09:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1157

Atlikus 16162 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1157. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-09 09:11:31

Praktiniai patarimai, kaip patiems sustiprinti namų interneto ryšį

Šiuo metu, kai daug laiko praleidžiame namuose, ypač svarbus kokybiškas ir greitas interneto ryšys. Technologijų ekspertai dalinasi naudingais patarimais, ką daryti, jei internetas stringa arba yra labai lėtas.
       2021-04-09 09:08:24

Pradėjus skiepyti darbuotojus, daugiau atsakomybės teks darbdaviams

Komentuoja teisės firmos „Sorainen“ ekspertė, advokatė Agnietė Venckienė ir vyresnioji teisininkė Irma Kirklytė. Velykų savaitgalį Lietuvoje nuo Covid-19 ligos buvo paskiepyta keliolika tūkstančių gyventojų.
       2021-04-09 07:35:37

Namų atnaujinimas karantino laikotarpiu: misija įmanoma?

COVID-19 pandemija stipriai paveikė Lietuvos nekilnojamojo turto rinką – išaugo ne tik būstų pirkimas, bet ir gyventojų investicijos į jų įrengimą ar atnaujinimą. Apie tai kalbantys specialistai pastebi:
       2021-04-09 07:33:17

Sulos skoniu pirkėjai nori mėgautis ne tik pavasarį

Sula – viena iš bundančios gamtos dovanų žmogui. Iš klevų ir beržų ankstyvą pavasarį tekantys syvai yra turtingi vitaminų, mineralų ir kitų vertingų medžiagų.
       2021-04-08 10:28:20

Nepaisant mažėjusio vandens vartojimo, „Vilniaus vandenų“ pajamos augo 12 proc.

Nors pandemija pernai lėmė mažesnį vandens suvartojimą, auditorių patvirtintais duomenimis, didžiausios Lietuvoje vandentvarkos įmonės „Vilniaus vandenys“ pajamos 2020 m. siekė 37,27 mln. eurų ir buvo 4,05 mln. eurų arba 12 proc. didesnės nei 2019 m.
       2021-04-08 10:21:31

VMI primena, kada gyventojams reikia deklaruoti pajamas už NT nuomą

Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) primena, kad savo nekilnojamąjį turtą nuomojantys gyventojai turi deklaruoti gautas pajamas ir nuo jų sumokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM) iki gegužės 3 d.
       2021-04-08 10:10:59

Trys technologinės baimės: kodėl žmonės vis dar tiki netikėčiausiais mitais

Naujosios technologijos atveria neregėtas galimybes visuomenei, tačiau kiekviena inovacija ar naujovė dažnai apipinama įvairiausiais mitais, kartais net ir nepagrįstomis baimėmis.
       2021-04-08 09:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1092

Atlikus 16402 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1092. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-08 06:16:03

Karantiną kultūros įstaigos išnaudoja atsinaujinimui

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) ir kitos šalies miestų kultūros įstaigos užsitęsusį karantiną išnaudoja rekonstrukcijos darbams ir naujų technologinių sprendimų diegimui.
       2021-04-07 14:05:26

Vyriausybė trečiadienį nusprendė tik kiek pakeisti karantino sąlygas

Lauktų pokyčių nesulaukė verslo atstovai, jiems buvo žadėti didesni atlaisvinimai. Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė po Vyriausybės posėdžio surengtoje spaudos konferencijoje sakė, jog trečiadienį priimti sprendimai tik techniniai.
       2021-04-07 13:54:36

Vaistinės galės skiepyti gyventojus nuo COVID-19

Siekdamas gerinti gyventojų skiepijimo prieinamumą ir didinti skiepijimo apimtis, sveikatos apsaugos ministras pasirašė teisės aktus, kuriais vadovaujantis išplėstinės praktikos vaistininkai galės teikti vakcinacijos nuo COVID-19 paslaugas.
       2021-04-07 13:36:18

Grįžimo į mokyklas tvarkoje – visiškas chaosas

LR Seimui pakeitus užkrečiamųjų ligų įstatymą ir LR Vyriausybei patvirtinus privalomą pedagogų testavimą bei abiturientų konsultacijas kontaktiniu būdu, didžiausia šalyje Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga (LŠMPS) sulaukė švietimo bendruomenės pasipiktinimo ir klausimų lavinos.
       2021-04-07 13:31:07

Pasaulinė sveikatos diena: 5 būdai, kurie paskatins nužingsniuoti daugiau

Šiuo metu, kai dažnam nereikia keliauti į darbą ar susitikimus, ypač svarbu kompensuoti judėjimo stygių. Nors daugelis sporto ir pramogų vietų uždarytos, galime mėgautis pasivaikščiojimais lauke.
       2021-04-07 09:54:00

Trečios koronaviruso COVID-19 bangos naujas REKORDAS: 1161

Atlikus 14768 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1161. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-07 09:42:55

„Gubernijai“ – rekordinės 2 mln. eurų investicijos: sieks aukščiausių standartų

Šiauliuose veikianti „Gubernijos“ darykla ir toliau sparčiai atsinaujina bei didina veiklos apsukas. Įgyvendinamos strateginės permainos ir vykdydoma ambicinga plėtra eksporto rinkose.
       2021-04-07 09:34:00

Naujas telefonas: 10 žingsnių iki teisingo pasirinkimo

Telefono naudojimas yra tapęs neatsiejama mūsų darbo bei laisvalaikio dalimi. Kasdien po kelias valandas praleidžiame žvelgdami į jo ekraną.
       2021-04-07 09:27:11

4 iš 10 Lietuvos biurų darbuotojų fizinė būklė karantino metu suprastėjo

Praėjus metams po pirmojo karantino Lietuvoje pradžios, net 4 iš 10 šalies biurų darbuotojų sako pastebėję suprastėjusią fizinę sveikatą. Tokie duomenys atsispindi rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanijos „Spinter“ šių metų vasarį atliktoje biurų darbuotojų apklausoje.
       2021-04-07 09:14:44

Stoju į universitetą: labiausiai moksleiviams rūpimų klausimų Top 5

Konkursinio balo sandara ir papildomi balai, studijų kaina, karjeros perspektyvos – šie klausimai išlieka populiariausi tarp vyresniųjų klasių moksleivių.
       2021-04-07 09:01:22

Duomenų apžvalga: pusė šalies yra eksponentinio augimo fazėje

Pusė Lietuvos šiuo metu yra eksponentinio augimo fazėje, rodo naujausia COVID-19 situacijos Lietuvoje apžvalga.
       2021-04-07 08:50:08

Vegetariškos mitybos pagrindai – kaip nenualinti organizmo?

Šiandien minimą pasaulinę sveikatos dieną daug dėmesio skiriama sveikatai palankesnei mitybai. O kaip viena iš sveikesnių atmainų vis dažniau, pasak gydytojos dietologės Dalios Vaitkevičiūtės, įvardijamas vegetarizmas.
       2021-04-07 08:46:40

Kokių specialistų nepakeis dirbtinis intelektas?

Dabar karjerą baigiantys žmonės darbo rinkoje išsilaikė apie 40 metų. Nesunku suvokti, kaip radikaliai per tą laiką pasikeitė technologijos. Kaip galime nuspėti, kas laukia dar po 40 metų?
       2021-04-07 08:36:14

Pandemija – aukso amžius IT ir telekomunikacijų rinkoje

Paslaugų augimą skaičiuoja ir 1000 proc. Jau metus gyvenant įvairių ribojimų sąlygomis, nerasime srities ir verslo sektoriaus, kuris nebūtų vienu ar kitu lygmeniu paveiktas šios pasaulinės krizės.
       2021-04-07 08:32:57

Artėja metas tręšti veją: kokius darbus atlikti ir kokias trąšas rinktis?

Agronomas, apželdinimo specialistas Tautvydas Gurskas besirūpinantiems savo veja, planuojant pavasario darbus, pataria neskubėti. Kaip jis pastebi, dažniausiai daroma klaida – per anksti atliekami darbai, įskaitant ir vejos tręšimą, kai žemė dar nėra pakankamai įšilusi.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.