Naujienos

Pasaulines milžines parklupdę slapukai dažnai ignoruojami ir Lietuvoje

2020-12-21 07:52:04

Metų pabaiga nebuvo itin sėkminga technologijų milžinėms „Google“ ir „Amazon“ – Prancūzijos duomenų apsaugos tarnyba jų antrinėms bendrovėms skyrė atitinkamai 100 mln. eurų ir 35 mln. eurų baudas.

To priežastimi tapo slapukai, kuriuos bendrovės be vartotojų sutikimo įrašydavo į jų kompiuterius ir nepateikdavo apie juos tinkamos informacijos. Teisininkai atkreipia dėmesį, kad ši situacija turėtų tapti rimtu perspėjimo signalu ir Lietuvos interneto svetainių valdytojams, į slapukus dažnai žiūrintiems pernelyg atsainiai.

Advokatų kontoros „Magnusson“ asocijuotos teisininkės Viktorijos Zaikauskienės teigimu, slapukų naudojimo situacija Lietuvoje yra nevienareikšmė: vienos įmonės aiškiai pateikia informaciją ir sudaro galimybes slapukus lengvai atšaukti, o kitos į tai žiūri vien kaip į formalumą.

„Nemažai internetinių svetainių vis dar yra kelyje atitikties Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) reikalavimams link. Tie, kuriems slapukų politika tėra formalumas, paprastai iš pradžių parengia dokumentus (sutikimo formą, slapukų politiką), kai reikėtų pradėti nuo situacijos vertinimo. Dažniausiai pažeidimai atsiranda būtent dėl to, kad dokumentacija neatitinka faktinio duomenų tvarkymo ir yra nepakankamai išsami“, – sako V. Zaikauskienė.

Proga pasimokyti iš svetimų klaidų

Pasak ekspertės, „Google“ ir „Amazon“ atvejis atskleidė pagrindines spragas, pasitaikančias ir mūsų šalies įmonių interneto svetainėse – nepateikiama informacija apie naudojamus konkrečius slapukus ir apie teisę jų atsisakyti, o papildomi slapukai naudojami jau nuo apsilankymo svetainėje momento.

„Lietuvos įmonėms tai puiki proga atidžiai peržiūrėti savo slapukų politiką ir jų naudojimą, nes tobulėti šioje srityje tikrai dar yra kur. Klaidinga manyti, kad slapukai tėra nereikšminga smulkmena. Netinkamai naudojami jie gali ir užtraukti baudas, ir stipriai pakenkti įmonių reputacijai“, – tikina teisininkė.

Slapukai yra nedideli tekstiniai dokumentai, saugomi vartotojo interneto naršyklėje, leidžiantys interneto svetainėms fiksuoti ir „prisiminti“ ankstesnę jo veiklą. Jie skirstomi į būtinuosius (reikalingus norint teikti interneto paslaugą, kurios asmuo paprašė arba tapatybės nustatymo, kai naudotojas patvirtina savo tapatybę prisijungdamas) ir papildomus (analitinius, renkančius duomenis ir analizuojančius juos rinkodaros tikslais).

Būtiniesiems slapukams svetainės lankytojo sutikimo nereikia, tačiau kitų slapukų naudojimui jis privalomas.

Nebūtinieji slapukai gali būti naudojami tik nuo sutikimo davimo momento, o ne tuo tada, kai lankytojas atsidaro svetainę. V. Zaikauskienės teigimu, duomenų rinkimas slapukų pagalba nuo apsilankymo svetainėje momento yra neteisėtas.

Baudos gali siekti milijonus

Prieš duomenų rinkimo pradžią asmenims turėtų būti pateikta informacija apie jų duomenų tvarkymą konkrečiais tikslais, o teisė atsisakyti slapukų turi būti nurodyta tiek slapukų politikoje, tiek sutikimo formoje.

Sutikimas dėl slapukų naudojimo negali būti pateikiamas atmestinai ir laisva forma, jis turi atitikti BDAR reikalavimus. Kiekvienam slapukų naudojimo tikslui sutikimas turi būti gaunamas atskirai, jis privalo būti aiškus, informatyvus, lengvai suprantamas, jame turėtų būti įvardinti duomenų tvarkymo tikslai, pateiktos nuorodos į slapukų politiką bei svetainės naudotojo teisės.

„Dažnai pasitaiko, kad apsilankius svetainėje pateikiama sutikimo forma su iš anksto pažymėtais pasirinkimais arba vos su vienu – „Sutikti su visais“. To būti neturėtų, lankytojas turėtų pats nuspręsti, kokie variantai jam tinkami.

Sutikimo formoje turėtų būti aiškiai nurodyta ir tai, kad sutikimas gali būti bet kada atšauktas, be to, naudotojui turi būti sudaryta galimybė paprastai atsisakyti slapukų naudojimo, pavyzdžiui, tiesiog nuimant pažymėtas varneles, ir pateikta instrukcija, kaip slapukus ištrinti“, – aiškina ji.

Kol kas Lietuvoje dėl neteisingo slapukų naudojimo nėra nubausta nė viena įmonė, tačiau baudos už tokius pažeidimus numatytos solidžios – pavyzdžiui, kai nesilaikoma sutikimo sąlygų papildomų slapukų naudojimo atveju, jos gali siekti iki 20 mln. eurų arba 4 proc. metinių pajamų. Teisininkė atkreipia dėmesį, kad baudos yra individualizuojamos, o vien neteisėtas slapukų naudojimas nebūtinai reiškia maksimalią baudą, tačiau gali turėti reikšmingą įtaką tolimesnei verslo veiklai.

Slapukų nustatymus ignoruoja ir svetainių lankytojai

V. Zaikauskienė sako, kad nors situacija tikrai gerėja, mūsų visuomenė dar nepasiekė tokio sąmoningumo lygio, kad išsamiai tikrintų savo atžvilgiu vykdomą duomenų tvarkymą. Siekdami greičiau įsigyti prekes ar gauti norimą informaciją, žmonės dažnai praleidžia susipažinimo ir sutikimo su slapukais etapą tiesiog paspausdami „Sutikti su visais“ ar tiesiog „Sutinku“.

Teisininkė sako, kad slapukų naudojimas dažnai palengvina naršymą: interneto svetainei atpažinus vartotoją identifikuojama, kuo jis domėjosi ankstesnio apsilankymo metu, todėl jam siūlomi panašūs, poreikius labiausiai galintys atitikti variantai. Kita vertus, slapukai kelia pavojų privatumui, nes jie kaupia ne tik svetainės lankytojų poreikius, bet ir jų naršymo įpročius ar asmeninę informaciją, kurią asmenys įveda naudodamiesi interneto svetainės funkcionalumais.

„Manyčiau, kad daugiau atsakomybės turėtų prisiimti ir verslas. Analitiniai ar rinkodaros slapukai yra labai aktualūs ir naudingi veiklai, tačiau tokie psichologiniai triukai, kaip labiau išryškintas mygtukas „Sutinku su visais“, negarantuoja tinkamos atitikties BDAR reikalavimams. O juk ginčo atveju būtent verslui tenka pareiga įrodyti, kad susitikimas gautas tinkamai, o informacija apie duomenų tvarkymą pateikta aiškiai ir suprantamai“, – tikina pašnekovė.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Kompiuterija: kitos panašios naujienos
       2021-05-27 14:09:05

5 patarimai, kaip iš savo „Windows“ kompiuterio išpešti daugiau

Nešiojamasis kompiuteris – be konkurencijos pats svarbiausias mūsų darbo, o dažniausiai – ir pramogų įrankis. Labai svarbu prisiminti, kad į sklandų kompiuterio veikimą reikia šiek tiek investuoti. Visų pirma, savo laiko.
       2021-05-13 13:05:34

Saugūs namuose: 5 žingsniai, kaip išvengti kibernetinės atakos

Pasaulyje kas 30 sekundžių įvyksta kibernetinė ataka ir 95 proc. jų pasitaiko dėl neatsargaus žmogaus elgesio. Paspausta provokuojanti antraštė, užsilikę gamykliniai parametrai ar atidarytas nesaugus draugo laiškas – kviečiame programišių užsukti vidun!
       2021-03-25 13:52:43

Donatas Zaveckas: Registrų centras, Muitinė – kas toliau?

Kai vasarą „plaukė“ Registrų centro sistemos, šalies technologijų bendruomenė ne tik aklai kritikavo supelijusį viešąjį sektorių, bet pateikė ne vieną racionalų pasiūlymą.
       2021-02-26 08:24:05

Senos ir neprižiūrėtos sistemos – lengvas grobis programišiams

Beveik 800 000. Tiek įvairių sistemų ir paslaugų vartotojų duomenų buvo nutekinta vos per savaitę. Drįstu spėti, kad tai – tik ledkalnio viršūnė, ir apie pavogtus asmeninius duomenis išgirsime dar ne kartą.
Daugiau naujų naujienų
       2021-06-14 17:27:20

TVF gerina Lietuvos ekonomikos augimo prognozes, bet horizonte mato ir rizikų

Lietuvos ekonomikos padėtis šiuo metu yra palanki stipriam augimui, jis paspartės šių metų antrąją pusę, konstatuoja Tarptautinis valiutos fondas (TVF), prognozuojantis, kad šalies ekonomika šiais metais augs 4,4 proc.
       2021-06-14 17:16:53

Gegužę elektra Lietuvoje brango 13 proc.

Lietuvoje elektros energijos kaina gegužę siekė 50,35 Eur/MWh – palyginti su balandžio mėn., ji buvo 13 proc. didesnė. Latvijos ir Estijos pardavimo vietose vidutinė mėnesio elektros energijos kaina siekė 48,42 Eur/MWh – 11 proc. daugiau nei balandį.
       2021-06-14 15:03:49

Ankstyvojo ugdymo ekspertai: tėvai – savo vaikų smegenų skulptoriai

Žmogaus smegenys yra plastiškos ir vystosi visą jo gyvenimą. Tačiau, mokslininkų teigimu, per pirmąsias 1000 gyvenimo dienų jos auga greičiausiai ir jose vyksta svarbiausi asmenybę, charakterio savybes ir net sėkmę ateityje nulemiantys procesai.
       2021-06-14 12:06:11

Kaip prie inovacijos sėkmės rinkoje prisideda gera komunikacija?

Verslo atstovai vartotojams kone kasdien pristato aibę naujų produktų ar paslaugų. Tačiau net ir patys inovatyviausi produktai patiria nesėkmę, jeigu nėra tinkamai pristatomi vartotojams ar jais nesusidomi gamintojai.
       2021-06-14 11:47:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 66

Atlikus 4112 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 66. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-14 10:32:02

Nagų grybelis: atsiradimo priežastys ir kaip jį panaikinti?

Rūpintis savo sveikata ne tik reikia, bet ir privaloma. Nevertėtų praleisti pro pirštus atsiradus net menkiausiems dariniams. Visi žinome tą jausmą, kai ore tvyro tvanka, o uždara avalynė siunčia signalą apie „perkaitusią“ pėdą.
       2021-06-14 09:38:08

Salotos be padažo – ne salotos: top 5 padažai, kuriuos privalote išbandyti

Šiltuoju metų laiku atsigręžiame į sveikatingesnę mitybą, valgome daugiau lengvesnio maisto ir ruošiame sezoninių daržovių salotas. Juolab kad vasarą su įvairiausiais salotų receptais tampa dar lengviau eksperimentuoti.
       2021-06-13 09:47:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 117

Atlikus 8005 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 117. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-12 11:54:11

Lašiša ant grilio: receptas, kuris patiks net ir nemėgstantiems žuvies

Vasara ir įsibėgėjantis grilio sezonas skatina leistis į eksperimentus ir ant kepsninės ruošti įvairiausius patiekalus. Daugelis ieško įdomesnių receptų bei skonių, o juos atrasti padeda ir ant žarijų kepta lašiša, ypač panaudojant vieną netikėtą ingredientą.
       2021-06-12 11:46:32

Rytoj vilniečiams – 2000 „Janssen“ vakcinų be registracijos

Šį sekmadienį vilniečiams bus pasiūlyta kiek daugiau nei 2000 laisvų „Janssen“ vakcinų – norintys pasiskiepyti galės atvykti į „Litexpo“ be registracijos, nuo 10 iki 16 valandos.
       2021-06-12 11:17:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 221

Atlikus 19399 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 221. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-12 05:38:18

Juodkalnija: gidas papasakojo, ką būtina pamatyti ir aplankyti

„Kai žmonės nusileisdavo Tivato oro uoste, jų akyse dažnai matydavau daug klausimų. Jie suprasdavo, kad yra Balkanuose, bet kokia tai šalis dažnam trūkdavo supratimo“, – apie keliautojų dar mažai atrastą Viduržemio regiono perlą – Juodkalniją – pasakoja joje gidu dirbęs Šarūnas Gurskas.
       2021-06-11 17:01:50

68-erių Birutė įrodė, kad judėjimas – jaunystės šaltinis

Judėjimas – sveikatos, grožio ir jaunystės šaltinis, sako žingsniavimo entuziastė Birutė Giedraitienė. Norint aktyviau leisti laiką, nebūtina užsiimti varginančiomis treniruotėmis.
       2021-06-11 16:49:13

Vokietijos kompanija Lietuvoje filmuoja serialą: Hofburgo rūmus atrado Vilniuje

Vilniuje įsibėgėjo „Bavaria Film“ grupei priklausančios vokiečių kino gamybos kompanijos „Story House Pictures GmbH“ serialo „Sisi“ filmavimo darbai, truksiantys vasarą. Filmavimo metu Lietuvoje investuojami keli milijonai eurų, o tarptautinėje komandoje dirba beveik 100 lietuvių.
       2021-06-11 16:36:52

Pokyčiai finansų ir bankininkystės srityje: ko laukti ateityje?

9-tojoje Bankininkystės ir finansų konferencijoje „Tektoniniai poslinkiai bankininkystėje“, didžiausių Lietuvoje veikiančių bankų vadovai bei Švedijos bankų ir „Fintech“ industrijos atstovai aptarė iššūkius,
       2021-06-11 13:59:32

Kankina nuolatinis nuovargis? 8 būdai įsikrauti energijos

Sakoma, kad mums tiek metų, kaip jaučiamės patys. Tačiau ką daryti, jei jaučiamės seni, pavargę ir vos pavelkame kojas? Laimė, yra daugybė paprastų būdų, kaip įsikrauti energijos.
       2021-06-11 13:50:17

Ispanija turi grąžinti nesuderinamą pagalbą iš DTT (antžeminės TV) operatorių

Europos Komisija (EK) padarė išvadą, kad antžeminių operatorių gauta pagalba skaitmeninant ir plėtojant antžeminės televizijos tinklą atokiose Ispanijos vietovėse prieštaravo ES valstybės pagalbos taisyklėms.
       2021-06-11 12:07:20

Upėje plūduriuojantis išmanus būstas – ar išdrįstumėte tokiame apsistoti?

Įsivaizduokite Nemune ar Neryje plūduriuojančius apartamentus, kuriuose apsistoję svečiai gali mėgautis tekančios upės vaizdais ir praplaukiančiais laivais.
       2021-06-11 11:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 155

Atlikus 20483 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 155. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-10 12:14:03

Klasika tapę šaltibarščiai – kitaip: išbandykite receptus su vėžių uodegėlėmis

Vasaros lietuviai neįsivaizduoja be šaltibarščių ir ši ryškiaspalvė šaltsriubė jau tapo tikra karštos dienos valgiaraščio klasika.
       2021-06-10 12:05:08

Ekspertų prognozės: kaip darbas iš namų paveiks biurų poreikį?

Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai.
       2021-06-10 11:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 212

Atlikus 20905 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 212. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-10 09:30:43

Specialistai atskleidžia naujausią tendenciją – duomenų mokslas bus naujasis IT?

Įstaigos, valstybės tarnybos, mobiliojo ryšio operatoriai, bankai, parduotuvės, transporto ir kitų verslo sričių įmonės, socialiniai tinklai ir išmanieji įrenginiai kasdien sukaupia milžinišką duomenų kiekį.
       2021-06-10 09:20:34

Seimas pritarė siūlymui keisti kompensuojamųjų vaistų skyrimo tvarką

Seimas pritarė Farmacijos įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-337(2), kuriomis sudaromos sąlygos geresniam kompensuojamųjų vaistinių preparatų prieinamumui užtikrinti.
       2021-06-09 20:08:33

Top 5 naudingiausi vasaros supervaisiai

Orams vis labiau lepinant, į parduotuves atkeliavo ir tikri šiltojo sezono pranašai – švieži ir sultingi egzotika dvelkiantys vaisiai. Be kvapnių persikų, nektarinų, arbūzų ir melionų vasara sunkiai įsivaizduojama.
       2021-06-09 20:04:31

Nepraleiskite knygų naujienų

Tikriausiai girdėjote posakį, jog norint perskaityti visas parašytas knygas, reikia nugyventi ne vieną gyvenimą? Tai tikra tiesa. Ypač šiomis dienomis. Knygynų lentynos lūžta nuo naujų knygų, o skaitytojams sunku išsirinkti tą pačią geriausią.
       2021-06-09 19:52:38

Skrydžio planas atostogoms: kokias vietas verta aplankyti Ispanijoje?

Ispanija – nuo seno turistų mėgstama šalis, kuri pasižymi įspūdingais paplūdimiais, akį traukiančia architektūra ir istorinėmis vietomis, o sau patrauklių vietų gali rasti tiek ramaus poilsio norintys keliautojai, tiek pageidaujantys aktyvių atostogų.
       2021-06-09 19:45:13

Sveiki ir gaivūs vasariški desertai, kurie nepakenks kūno linijoms

Vasarą norisi pasilepinti saldžiu kąsneliu, tačiau kartu ir išsaugoti dailias kūno linijas. Nors laikantis subalansuotos mitybos desertais piktnaudžiauti nevertėtų, šiltasis metų laikas itin palankus pasimėgauti sveikesniais saldumynais.
       2021-06-09 19:39:50

„Vilniaus planas“ sukurtoje aplikacijoje – visas Vilniaus eismo organizavimas

SĮ „Vilniaus planas“ sukurtoje aplikacijoje atvaizduojamos visos eismo organizavimo priemonės, tarp kurių daugiau nei 1 400 km Vilniaus miesto gatvių (horizontaliojo ženklinimo) elementų ir daugiau nei 60 000 vertikaliojo kelio ženklų.
       2021-06-09 19:32:17

5 naudingos mobilios programėlės nepamirštamai ir smagiai vasarai

Vasara visuomet pralekia greitai, todėl būtina pasimėgauti kiekviena šilta diena. Šiais laikais lengva pasimesti informacijos gausybėje, tačiau visą reikalingą informaciją vienoje vietoje turėti padeda mobiliosios programėlės.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.