Naujienos

Ar technologijos – ne mergaičių sritis, jei programavimo pradininkė - moteris?

2021-03-03 07:42:43

Lietuvos moksleiviai dažniausiai lanko muzikos ar sporto būrelius, tačiau pastaruoju metu populiariausiųjų penketuke užtikrintai įsitvirtino ir informacinių technologijų užsiėmimai.

Viena priežasčių – technologijoms sparčiai vystantis, tokie įgūdžiai, kaip naudojimasis jomis bei technologijų dizainas ar programavimas, tampa vis svarbesniais ir kasdienėje veikloje, ir darbo rinkoje.

Atviros informavimo, konsultavimo, orientavimo sistemos (AIKOS) duomenimis, Lietuvoje šiuo metu veikia daugiau nei 9 tūkst. neformaliojo vaikų švietimo programų. Informacinių technologijų (IT) programos pagal jų skaičių yra penktoje vietoje po muzikos, sporto, choreografijos (šokių) ir dailės.

Kauno J. Dobkevičiaus progimnazijos Informacinių technologijų pedagogė Rimantė Grumadaitė sako, kad pastaruoju metu šalyje kuriasi labai daug naujų IT būrelių. Daugiausiai jų orientuojasi į programavimą, bet yra ir skirtų kitoms sritims: dizainui, inžinerijai, robotikai, 3D grafikai.

„IT būreliai kartais klaidingai suprantami kaip vien tik programavimui skirtos veiklos. Anaiptol – juose vaikai dirba ir su mikro:bit mikrovaldikliais, virtualia ir papildyta realybe, Arduino programuojamais elektroniniais prietaisais, kuria interneto svetaines, žaidimus, mobiliąsias programėles. Tokių būrelių nauda yra ne tik tai, kad vaikas įgyja tam tikrų įgūdžių, lavinimas labai įvairiapusis. Vieniems būrelis tampa paskata rinktis profesiją, kitiems tai – turiningas laisvalaikio praleidimas, bet stebint sparčią technologijų kaitą, tokios žinios gyvenime pravers visiems“, – tikina mokytoja, taip pat vedanti ir IT būrelio užsiėmimus.

Ugdo ateities įgūdžius

Pasaulio ekonomikos forumas išnagrinėjo profesinio socialinio tinklo „LinkedIn“ ir internetinės mokymosi platformos „Coursera“ informaciją ir išrinko, kokie įgūdžiai bus reikalingiausi 2025 m. Tarp tokių savybių, kaip analitinis bei kritinis mąstymas, kūrybingumas, kompleksinis problemų sprendimas ar atsparumas stresui, yra ir naudojimasis technologijomis bei technologijų dizainas ir programavimas.

R. Grumadaitė sako, kad IT būreliai moko vaikus ne tik tiesioginio darbo su technologijomis, bet skatina ir kitus būtinus įgūdžius: individualų ir komandinį darbą, bendradarbiavimą, loginį mąstymą.

„Programuojant reikia labai tiksliai surašyti komandas ir nustatyti jų eigą, tarkime, ką tavo veikėjas ar programa turi atlikti. Su vaikais būrelyje programavome, kad katinas nupieštų trikampį. Reikia tiksliai žingsnis po žingsnio kompiuteriui nupasakoti, kaip jis turi piešti: turi nuleisti pieštuką, tada nupiešti vieną liniją, kokio ilgio ta linija, kiek laipsnių katinas turi pasisukti piešdamas kitą liniją, kad linijos galiausiai taptų trikampiu. Vaikas turi ir suvokti loginę seką, ir gebėti itin tiksliai ją perteikti. Be to, prireikia ir matematikos žinių, sąvokų, tokių kaip koordinatės, laipsniai, ašys ir panašiai“, – pasakoja Rimantė.

Kūrybiškumas čia taip pat labai svarbus. Mokytoja sako, kad kartais būna tokių užduočių, kur vaikai patys turi sugalvoti, kaip ką nors padaryti ar pakeisti. Iš to išauga bendradarbiavimo kompetencija – vaikai pradeda diskutuoti, kokius žingsnius geriausia atlikti, visi dalinasi savo nuomonėmis, mokosi jas pagrįsti ir argumentuoti.

„Klaidinga manyti, kad IT būreliai tinka tik vaikams, kurių mėgstama veikla yra kompiuteriai, technologijos ar žaidimai. Nieko panašaus – čia turi, ką veikti ir mėgstantys piešti, skaityti, besidomintys kitais dalykais. Būreliuose vaikai vysto įvairius projektus, dažnai šie būna susiję su jų mėgstama veikla. Pavyzdžiui, viena mergaitė darė projektą apie knygas, labai visiems patikęs buvo žaidimo apie šiukšlių rūšiavimą kūrimas, kai kuriame svetaines, kiekvienas pasirenka jį dominančią sritį. Vaikai labiau motyvuoti ir įsitraukę į darbą, kai jiems įdomu“, – teigia mokytoja.

Sužinoti daugiau apie technologijas galima ne tik lankant būrelius, bet ir dalyvaujant projekto „Prisijungusi Lietuva“ organizuojamose nemokamose veiklose. Įvairių mokymų ir renginių metu jaunosios kartos atstovai pagilina turimus skaitmeninio raštingumo įgūdžius, pasisemia žinių tokiomis temomis, kaip svetainės, tinklaraščio ar mobiliosios programėlės kūrimas, virtuali realybė, dirbtinis intelektas, susiranda bendraminčių ir net išgrynina įvairių projektų idėjas. „Kuo toliau, tuo labiau technologijos prasiskverbia į daugumą sričių, šiandien jas matome ir medicinoje, ir maisto pramonėje, ir paslaugų sektoriuje. Todėl jų išmanymas neabejotinai prisidės prie kokybiškesnio gyvenimo ir profesinės sėkmės ateityje“, – sako projektą organizuojančios asociacijos „Langas į ateitį“ veiklų vadovė Jurgita Vasilavičiūtė-Garunkštienė.

Kad mašinos gali mąstyti, sugalvojo moteris

R. Grumadaitė pataria patinkantį būrelį leisti išsirinkti pačiam vaikui, bet tėvai neturėtų būti vien pasyvūs stebėtojai. Reikia domėtis būrelių pasiūla, skaityti juos organizuojančių bendrovių interneto svetainėse pateikiamus aprašymus, pabendrauti su būsimais būrelio vadovais ar atstovais. Daugelis būrelių siūlo nemokamas pirmąsias pamokas, kad vaikas susidarytų įspūdį, ar jam patiktų tokia veikla. Verta informacijos paieškoti ir socialiniuose tinkluose, atsiliepimus susirinkti iš draugų ar pažįstamų.

Anot pašnekovės, IT būrelius pastaruoju metu vis dažniau lanko ir mergaitės, tiesa, persvara vis dar berniukų pusėje. Mažesniųjų grupėse mergaičių visada būna apie pusė, vyresniųjų – jau kiek mažiau, tačiau kad jos apskritai nesidomėtų šia veikla, R. Grumadaitė sako negalinti taip teigti. Koją dažnai pakiša mūsų šalyje dar gajūs stereotipai dėl moteriškų ar vyriškų darbų, tačiau ji mano, kad laikui bėgant jie nublanks ir mergaitės labiau rinksis šią kryptį.

„Jei pažiūrėtume visą programavimo istoriją, tai būtent moteris pirmoji ir sugalvojo idėją, kad mašinos gali mąstyti. Tai Augusta Ada Lovelace Bairon, gimusi 1815 m. Anglijoje. Mergina studijavo matematiką, kas tais laikais buvo labai neįprasta, išnagrinėjo teorines programavimo galimybes ir iškėlė mintį, kad mašina galėtų mąstyti ar kurti muziką. Ada vadinama pirmąja programuotoja, jos garbei pavadinta viena iš programavimo kalbų ADA. Todėl šią sritį mergaitės ne tai kad gali, o turi rinktis drąsiai“, – tikina R. Grumadaitė.

Ji pati IT srityje sako besijaučianti kaip žuvis vandeny ir džiaugiasi šiuo pasirinkimu. „Stojau į informatiką, nes mane sudomino mano IT mokytoja, kuri leido labai iš arti susipažinti, kaip veikia kompiuteriai, programos. Mokykloje atsidūriau studijų metais gavusi kvietimą sukurti interneto svetainę, o vėliau, atsilaisvinus mokytojo vietai, pati tapau mokytoja“, – šypsosi pedagogė, 2019 m. patekusi tarp trijų inovatyviausių IT mokytojų Lietuvoje kasmet vykstančiuose „Inovatyviausių mokytojų apdovanojimuose“.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Mokykla: kitos panašios naujienos
       2021-03-31 09:59:56

Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimai (PUPP) šiemet vyks nuotoliniu būdu

Dešimtokams pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimai (PUPP) dėl pandeminės situacijos šiemet vyks nuotoliniu elektroniniu būdu. Šiais mokslo metais pasiekimų patikrinimuose dalyvaus daugiau kaip 25 tūkst. mokinių.
       2021-03-26 07:18:56

Stephane Ruz: kaip paruošti vaikus besikeičiančiam pasauliui?

Kas bus ateityje? Intriguojantis klausimas, ypač žvelgiant iš dabartinės situacijos, kai net nežinome, kas bus po mėnesio ar dviejų. Tad kaip galime būti tikri, kad tai, ko mokome vaikus šiandien, bus naudinga po dešimties ar dvidešimties metų?
       2021-03-19 13:14:01

Pradinukai grįžta į mokyklas: apie ligos išmokas nesergančio vaiko priežiūrai

Nuo pirmadienio 45 savivaldybėse į klases leista sugrįžti pradinių klasių mokiniams, dalis tėvų sugrįš į darbą, nors dar turi galiojančius nedarbingumo pažymėjimus nesergančių vaikų priežiūrai.
       2021-03-17 06:54:34

Kūrybingas mokytojas – koks jis?

Apie kūrybišką mokytoją daug rašoma ir kalbama – turbūt nerasime nė vieno mokyklos dokumento, kuriame nebūtų minimas vaikų kūrybiškumo ugdymas ar kūrybiškai dirbančio mokytojo svarba mokymo/si procese.
Daugiau naujų naujienų
       2021-04-15 09:51:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1168

Atlikus 17363 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1168. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-15 07:38:36

Elektroninių sukčiavimų mastas Lietuvoje per pandemiją išaugo kartais

Finansinių sukčiavimų virtualioje erdvėje daroma žala per metus padidėjo kartais: Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, vien pirmąjį šių metų ketvirtį elektroniniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų išviliojo 2,9 mln. eurų,
       2021-04-14 14:30:44

Lengvai parauginti agurkai – pavasariško pietų stalo pažiba

Organizmą vitaminais papildyti siekiantys pirkėjai iš parduotuvių lentynų jau kurį laiką renkasi šviežius ridikėlius, morkas, kopūstus, salotas ar agurkus.
       2021-04-14 14:17:38

Vyriausybei pristatytas Galimybių pasas, atversiantis daugiau uždarytų veiklų

Šiandien Vyriausybei pristatyta Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengta galimybių paso koncepcija. Šis pasas leis greičiau atlaisvinti daugelį verslų ir sugražinti dalį žmonių į veiklas, kurios dėl karantino suvaržymų iš esmės yra paralyžiuotos.
       2021-04-14 11:46:00

Trečios koronaviruso COVID-19 bangos naujas REKORDAS: 1311

Atlikus 19681 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1311. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-14 11:28:10

Už 1000 eurų kompensaciją bus galima įsigyti elektrinį motorolerį, motociklą

Sunaikinusieji savo taršų automobilį vietoje jo, be mažataršio automobilio, galės įsigyti ir elektrinį motociklą arba elektrinį motorolerį.
       2021-04-14 11:22:18

Pasiruoškite – siuntos iš ne ES valstybių brangs ir iki jūsų keliaus ilgiau

Kiekvieną dieną Lietuvoje registruojama po kelias dešimtis tūkstančių mažaverčių siuntų iš ne Europos Sąjungos (ES) valstybių. Nuo liepos 1 d. visi Bendrijos gyventojai gaunantys tokias siuntas susidurs su pokyčiais, kurie nebus malonūs ─ reikės ne tik daugiau pinigų, bet ir daugiau kantrybės.
       2021-04-14 11:16:48

Kaip vartoti antibiotikus, kad šie mums padėtų, o ne kenktų?

Antibiotikai – vaistai, o ne panacėja nuo visų ligų. Kartais tuo klaidingai įtikėję žmonės antibiotikais griebiasi gydyti virusines ligas, taip sau darydami didelę žalą.
       2021-04-14 11:05:42

Ar mokame taupyti? 5 patarimai pradedantiesiems

Mintyse savo pinigus pradedame leisti jų dar nė negavę. Juk išleisti daug smagiau negu taupyti – galima iš karto džiaugtis nusipirktu daiktu, o taupomi pinigai bus išleidžiami tik vėliau ir einamuoju momentu jokio džiaugsmo neteiks.
       2021-04-14 10:58:23

VDU rektorius J. Augutis: svarbu prisitaikyti ir nebijoti mokytis čia ir dabar

„Mane dažnai stebina Lietuvoje girdimos kalbos, kad žmonių su aukštuoju išsilavinimu šalyje turėtų būti mažiau. Esą vieną išsilavinusį, aukštąjį išsilavinimą turintį asmenį darbo rinkoje turėtų atitikti bent aštuoni darbininkai.
       2021-04-14 10:42:40

Startuolių verslas ir rinkodara: ką daryti, kad idėja neužstrigtų stalčiuje?

Pažinti tikslinę auditoriją, pasirinkti tinkamus kanalus jai pasiekti ir sulauktą dėmesį paversti pardavimais – viena svarbiausių startuolių ir apskritai bet kokio sėkmingo verslo užduočių.
       2021-04-13 15:32:36

Epidemiologai: pastarąsias savaites didžiausią susirūpinimą kelia darželiai

Šalies ugdymo įstaigose praėjusios savaitės pabaigoje fiksuoti 87 aktyvūs koronavirusinės infekcijos (COVID-19 ligos) protrūkiai, kai savaitę prieš tai – pusantro karto mažiau, t. y. 49.
       2021-04-13 11:54:49

Jautiena – sportininkų pamėgta, itin paprastai paruošiama mėsa

Bulių mėsa, buliena arba tiesiog jautiena – viena populiariausių mėsos rūšių, kurioje yra gausu įvairiausių vitaminų bei mineralų. Ši mėsa ypatingai pamėgta tarp sportininkų, mat ji pasižymi dideliu baltymų kiekiu.
       2021-04-13 10:01:22

Atostogos 2021: dauguma lietuvių ilsėsis Lietuvoje

Reklamos planavimo agentūros „Inspired UM“ tyrimas rodo, jog pasaulinis karantinas neišgąsdino Lietuvos gyventojų ir jie planuoja atostogas praleisti ne namuose, tačiau tolimų kelionių dažnas atsisakys - net 53 proc. teigė atostogoms pasirinksiantys Lietuvą.
       2021-04-13 09:58:14

Vaida Kurpienė: „Maisto išmestume mažiau, jei susitvarkytume šaldytuvą“

Ar dažnai tenka išmesti nesuvartotą ar su pasibaigusio galiojimo data maistą? Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos duomenimis, daugiau nei pusė maisto atliekų išsivysčiusiose Europos Sąjungos šalyse susidaro namų ūkiuose.
       2021-04-13 09:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1178

Atlikus 17382 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1178. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-13 09:10:13

Seimas pritarė siūlymui griežtinti atsakomybę už neeksploatuojamus automobilius

Seimas po svarstymo bendru sutarimu pritarė Administracinių nusižengimų kodekso pataisoms (projektas Nr. XIIIP-4532(2), kuriomis siekiama reglamentuoti ne tik neeksploatuojamų,
       2021-04-13 09:04:56

Naujoji Lietuvos raudonoji knyga – atmintinė kiekvienam gyventojui

Po 14 metų pertraukos išleista nauja Lietuvos raudonoji knygą. Kapitalinį Aplinkos ministerijos leidinį rengė beveik 50 mokslininkų ir gamtininkų daugiau kaip ketverius metus.
       2021-04-13 09:00:05

Statybas stabdo laiku nesuvaldytos rizikos ir nenumatytos atsakomybės

Laikinai stojančios įvairių objektų statybos mūsų šalyje yra tapusios ganėtinai įprastu reiškiniu. Lazdynų baseinas Vilniuje, Kauno centre stūksantis viešbutis-vaiduoklis, Nidos kultūros centras yra tik keletas to neišvengusių pastatų.
       2021-04-13 08:42:37

„Angliuko“ vartojimo ypatumai – gali prireikti ir 30 tablečių per dieną

Kilus virškinimo sutrikimams, ko gero, dažniausias preparatas, kurio griebiamasi – aktyvinta anglis, geriau žinoma „angliuko“ pavadinimu. „Eurovaistinės“ vaistininkai sako, kad vaistinėse dažnai teiraujamasi šio preparato.
       2021-04-13 08:34:28

Elektromobilių bumą prognozuoja jau po penkerių metų: kainos susilygins

Nepaisant globalios pandemijos, praėjusiais metais visame pasaulyje įsigytų naujų elektromobilių skaičius pasiekė rekordines aukštumas. Tai lėmė ne tik keliami vis griežtesni taršos reikalavimai automobilių gamintojams, bet ir didėjantis elektromobilių pasirinkimas ir gerėjanti jų įkrovimo infrastruktūra.
       2021-04-13 08:29:08

9 svarbiausi faktai apie mokesčių susigrąžinimą iš Didžiosios Britanijos

Didžioji Britanija iki šiol išlieka viena populiariausių lietuvių emigracijos krypčių. Tačiau ne visi ten dirbę tautiečiai pakankamai žino apie mokesčių susigrąžinimo galimybes. Ką kiekvienam, dirbančiam svetur, būtina žinoti apie mokestinių permokų atgavimą?
       2021-04-13 08:24:51

Kauno startuolių ekosistemą stiprins Silicio slėnyje sėkmės sulaukęs lietuvis

Vieno sėkmingiausio Lietuvos mobiliųjų aplikacijų startuolio „GetJar“ ir „Google“ milžinės autonominių automobilių kompanijoje „Waymo“ dirbęs ir susipažinęs su Silicio slėnio kūrėjais lietuvis padės vystyti verslą Kauno startuoliams.
       2021-04-13 07:31:09

„Linas Agro Group“ valdoma žemės ūkio bendrovė investuoja į melžimo robotus

Kėdainių rajono Labūnavos žemės ūkio bendrovėje užbaigtas svarbus modernizacijos etapas ir planuojamos naujos šimtatūkstantinės investicijos į fermų atnaujinimą bei pažangias technologijas, kurios užtikrins aukščiausius gyvūnų gerovės standartus.
       2021-04-13 07:10:36

Įtrauktiems į pensijų kaupimą – dar vienas raginimas apsispręsti

Į antros pakopos pensijų kaupimą šiemet įtraukti gyventojai netrukus sulauks registruotų laiškų. Gyventojai, kurie iki šiol nepriėmė sprendimo dėl dalyvavimo pensijų kaupime turi galimybę pasirinkti iki birželio pabaigos.
       2021-04-13 07:03:15

Konditerio patarimai: gudrybės, kurios pamėgtus desertus pavers sveikesniais

Atšilus orams vis dažniau susirūpiname ne tik savo sveikata, bet ir kūno linijomis, todėl prieš save apdovanojant įvairiausiais desertais dažniau susimąstome ar verta juos valgyti.
       2021-04-13 06:31:10

Braškes auginantis ūkininkas Manfredas Rudis džiaugiasi atradęs savo kelią

Joniškio rajone braškes auginantis Manfredas Rudis džiaugiasi atradęs savo kelią ir sako, kad savame ūkyje atidirbęs 12 valandų nejaučia nuovargio, o nuotaika visada pakili, nes daug padaryta. Smulkaus ūkio verlas plečiamas – praeitais metais ūkyje auginta 2,2 ha braškių, o šiais – 3,7 hektaro.
       2021-04-13 06:24:41

„Kad jūs matytumėte, kaip tas vyras pradėjo tą duonos kepaliuką bučiuoti..."

„Onkologijos institute dirbau daugiau kaip 40 metų, – pasakoja maltiečių savanorė Aldona Pupelienė. – Daug ten teko visko matyti – žmogiškų tragedijų, skausmo, netekčių...
       2021-04-12 14:22:22

Kaune iškils didžiausia Baltijos šalyse infekcinių ligų ligoninė

Šalia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų iškils didžiausia Baltijos šalyse infekcinių ligų ligoninė. Kauno klinikų užsakymu infekcinių ligų ligoninės projektą įgyvendins projektavimo paslaugų konkursą laimėjusi UAB „Maspro“.
       2021-04-12 12:26:34

Ką išduoda pykinimas ir kaip sau padėti

Niekas nenuneigs, pykinimas – itin nemalonus jausmas. Pykinant apima silpnumas, pila šaltas prakaitas, oda išblykšta, gausėja seilėtekis, pulsas retėja, mažėja kraujospūdis.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.