Naujienos

„Linas Agro Group“ valdoma žemės ūkio bendrovė investuoja į melžimo robotus

2021-04-13 07:31:09

Kėdainių rajono Labūnavos žemės ūkio bendrovėje užbaigtas svarbus modernizacijos etapas ir planuojamos naujos šimtatūkstantinės investicijos į fermų atnaujinimą bei pažangias technologijas, kurios užtikrins aukščiausius gyvūnų gerovės standartus.

Prieš mėnesį AB „Linas Agro Group“ priklausančioje žemės ūkio bendrovėje baigta renovuoti antra ferma, joje įrengti 2 išmanūs olandų gamintojo melžimo robotai. Į šį projektą bendrovė investavo daugiau kaip 345 tūkst. eurų. Dar 420 tūkst. eurų siekiančios investicijos į 3-osios fermos renovaciją bei robotizaciją planuojamos šiemet. Skaičiuojama, kad naujosios technologijos atsipirks per ateinančius 4,5–5 metus.

„Investicijos pasiteisino, todėl iki vėlyvo rudens planuojame atnaujinti dar vieną fermos pastatą ir jame įrengti ne tik išmanius melžimo robotus, bet ir modernias guoliavietes – vandens lovas karvėms. Renovacijos darbus planuojama pradėti jau gegužę“, – pasakoja Kėdainių rajono Labūnavos žemės ūkio bendrovės direktorius Simonas Greičius.

Labūnavos ŽŪB, pernai pirmoji Baltijos šalyse investavusi į išmaniuosius „BouMatic“ melžimo robotus, iki 2025 metų planuoja įdarbinti 10 robotų ir visiškai pereiti prie automatizuotos melžimo sistemos, o laikomų karvių bandą padidinti iki 650–670. Šiuo metu bendrovėje laikomos 538 melžiamos karvės, 2 suremontuotose fermose įrengti 4 robotai, prižiūrintys 210 gyvulių.

Išaugo darbo našumas ir pieno kokybės rodikliai

„Anksčiau, galima sakyti, dirbome primityviai – karvės, kaip ir daugelyje panašių ūkių, buvo laikomos pririštos. Dabar atnaujintuose tvartuose karvės turi visišką judėjimo laisvę ir net vidurnaktį, jei tik nori, gali eiti į roboto melžimo zoną ir būti pamelžtos. Lig šiol kontrolinius pieno tyrimus darydavome kartą per mėnesį, todėl sprendimus dažnai tekdavo daryti kliaujantis vien nuojauta. Kai įdiegėme pirmuosius robotus ir melžiamos karvės prie jų priprato, kasdien matome, kiek ir kokios kokybės pieno duoda kiekviena karvė ir kokia jos sveikatos būklė“, – apie permainas bendrovėje pasakoja Simonas Greičius.

Robotai fiksuoja, kiek kartų per parą kiekviena karvė buvo pamelžta, koks jos atrajojimo laikas, koks gyvulio aktyvumas, kiek pieno primelžta, koks pieno laidumas, kada prasidėjo ruja. Iš daugybės robotų surinktų duomenų specialistai gali nustatyti, kada karvei gresia mastitas, padidėjo skrandžio rūgštingumas arba gresia kita liga, ir užkirsti jai kelią. Be to, robotai kiekvienai karvei parenka kombinuoto pašaro kiekį ir sudėtį, atsižvelgdami į jos sveikatos būklę, laktacijos dienų skaičių bei primilžį.

Bendrovėje įdiegus skaitmenines melžimo technologijas išaugo ir darbo našumas. Vidutiniškai per parą robotai karves melžia 2,5 karto. Vienas robotas aptarnauja 50–55 karves ir atlieka darbą, kuriam anksčiau reikėdavo 3 žmonių. „Iki robotizacijos bendrovėje dirbo 44 darbuotojai, o atnaujinus dvi fermas ir įrengus 4 robotus, darbuotojų skaičius sumažėjo iki 33. Atnaujinus trečiąją komplekso fermą, viso pienininkystės ūkio priežiūrai užteks 29 specialistų“, – sako S.Greičius.

Įdiegus išmanias technologijas, pasak bendrovės vadovo, ekonomiškiau naudojami pašarai, o taip pat pagerėjo melžiamo pieno kokybė. Robotai atskiria karves, kurioms diagnozuotas uždegimas arba prasidėjo ruja. Tokie galvijai nukreipiami į atskirą gardą, kur jais iš karto pasirūpina veterinarai.

Šiuo metu Labūnavos ŽŪB pieno primilžio metinis vidurkis siekia 9,9 tūkst. kilogramų pieno iš karvės. „Geriausi pieno ūkiai Lietuvoje pasiekia ir didesnį nei 13 tūkst. kg vidurkį, kaip, pavyzdžiui, „Linas Agro Group“ priklausanti Šakių rajono Lukšių žemės ūkio bendrovė. Tačiau mes sau keliame kitą tikslą – siekti ne maksimalaus primilžio, o aukštesnės pieno kokybės: didesnio baltymingumo ir riebumo. Tikimės, kad po metų, kai gyvūnai visiškai pripras prie naujų technologijų, mūsų karvių primilžio vidurkis pasieks 11 tūkst. kilogramų“, – pažymi S.Greičius.

Per trejus metus bendrovė planuoja atnaujinti ir bandos genofondą. Jau dabar veisimui pasirenkami buliai, kurių palikuonys būtų tinkamiausi laikymui robotizuotame ūkyje. „Planuodami fermos ateitį turime investuoti ne tik į technologijas, bet ir bandos atnaujinimą“, – sako Labūnavos ŽŪB vadovas.

Karvės gyvens tarsi prabangiame viešbutyje

Šiuo metu, pasak S.Greičiaus, tiek renovuotuose, tiek modernizacijos tebelaukiančiuose tvartuose gyvūnai laikomi ant šiaudų kraiko, tačiau aprūpinti visus penkis tvartus kokybiškais šiaudais yra tikras iššūkis. Ne kasmet užtenka savų šiaudų, o ir jų kokybė priklauso nuo to, kokie orai buvo javų pjūties metu.

„Todėl trečioje fermoje be dviejų melžimo ribotų nutarėme įrengti ir 106 gyvūnams skirtas vandens lovas, kurios šaltuoju sezonu užtikrina šilumą, o vasarą vėsina. Tai – viena pažangiausių technologijų, primenanti paprastą čiužinį, kuris klojamas ant betoninių grindų, pritvirtinamas ir užpildomas vandeniu. Tokiose vandens lovose karvės tarsi plūduriuoja, jų svoris pasiskirsto tolygiai ir apsaugo gyvūnų kojas nuo trynimosi, užtikrina dar didesnį komfortą, sveikesnes, švaresnes ir svarbiausia – sausas gyvenimo sąlygas. Tad trečioji ferma po renovacijos taps viena pažangiausių ir moderniausių, o karvės gyvens tarsi prabangiame viešbutyje“, – sako bendrovės vadovas S. Greičius.

Karvių smalsumas padėjo įveikti iššūkius

Pirmieji žemės ūkio bendrovės robotizacijos metai buvo kupini iššūkių. „Į naujas technologijas didelėm akim žiūrėjome ne tik mes, bet ir gyvūnai. Mums trūko patirties, kaip elgtis ir kaip priversti karves eiti į melžimo vietą“, – pirmuosius robotizacijos žingsnius prisimena S.Greičius ir priduria, jog antrasis modernizacijos etapas buvo žymiai lengvesnis.

Bendrovės vadovo teigimu, jei ne karvių smalsumas, fermos robotizacija nebūtų įmanoma. „Karvės yra be galo žingeidūs gyvūnai – jei tik randa mažiausią plyšį, bando pro jį pralįsti. Būna, kad radusios praviras duris, jos ateina net iki darbuotojų darbo kabinetų“, – pasakoja bendrovės vadovas.

Pirmosioms 100 karvių visiškai apsiprasti su naujomis technologijomis prireikė maždaug mėnesio. Įrengus antrąją fermą, į pagalbą naujokėms buvo pasitelktos karvės „ekspertės“.

„Įrengę antrąją fermą iš bandos, kuri jau žino, kaip veikia melžimo robotai, atsivedėme 50 karvių „mentorių“ ir jas vienai savaitei apgyvendinome kartu su karvėmis, kurios robotų dar nebuvo mačiusios. Tokiu būdu patyrusios karvės naujokėms parodė pavyzdį, kaip reikia elgtis, kaip įeiti į melžimo zoną, tad antrasis modernizacijos etapas praėjo kur kas sklandžiau“, – pasakoja Simonas Greičius.

Kai kurios karvės, pripratusios prie naujų technologijų, net mėgina jas apgauti. Mat melžimo metu robotas duoda gyvūnams skanėstų – granuliuotų pašarų. „Būna, kad kai kurios karvės nuolat eina ir eina melžtis norėdamos pasmaguriauti, tačiau tokias apsukruoles robotas atpažįsta ir nieko nepešusias išvaro lauk“, – juokiasi bendrovės vadovas.

Apie Kėdainių rajono Labūnavos žemės bendrovę

Žemės ūkio ir maisto pramonės investicijų bendrovei AB „Linas Agro Group“ pavaldi Kėdainių rajono Labūnavos ŽŪB verčiasi augalininkyste ir pienininkyste. Per metus užaugina apie 14 tūkst. tonų grūdų ir primelžia 5,7 tūkst. tonų pieno, taip pat parduoda apie 400 tonų gyvo svorio mėsos. Bendrovės metinės pajamos viršija 5 mln. Eur, joje dirba 73 darbuotojai.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-05-11 20:00:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1226

Atlikus 22054 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1226. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-11 19:13:07

Aptikus 10 tūkst. tonų asbesto atliekų aplinkos ministras kreipsis į teisėsaugą

Vilniaus miesto pakraštyje aptikus nelegalų pavojingų atliekų sąvartyną, aplinkos ministras Simonas Gentvilas žada kreiptis į prokuratūrą kaltininkams surasti.
       2021-05-10 20:42:33

Elektriniai paspirtukai: kaip išsirinkti ir saugiai naudotis?

Šiltojo sezono metu elektriniai paspirtukai tampa viena populiariausių judėjimo mieste ar kurortuose priemone. Technologijų ekspertai dalinasi patarimais, į ką atsižvelgti renkantis paspirtuką ir primena svarbiausias saugaus važiavimo taisykles visiems paspirtukų vairuotojams.
       2021-05-10 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 786

Atlikus 6734 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 786. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-09 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 883

Atlikus 13039 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 883. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-08 19:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1512

Atlikus 25684 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1512. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-07 16:30:46

SM apgailestauja dėl neišsamiai išdiskutuoto skaitmeninio radijo projekto

Susisiekimo ministerija atsiprašo dėl visuomenėje ažiotažą sukėlusio skaitmeninio radijo projekto, pasiūlius jį įtraukti į Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą (toliau – RRF).
       2021-05-07 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1244

Atlikus 26729 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1244. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-06 13:49:15

Belaidžių ausinių priežiūra: ką daryti, kad tarnautų ilgai ir laimingai?

Ne kartą kalbėta apie tai, kad išmanieji telefonai mums gali tarnauti geriau bei ilgiau, jeigu jiems padėsime ir patys. Pavyzdžiui, nepaliksime krauti per naktį, naudosime nuo smūgių apsaugančius dėkliukus arba saugosime nuo išorinių veiksnių – karščio, šalčio ar smėlio.
       2021-05-06 13:46:46

Klaidos, kurias daro įsigijusieji vejos robotus: toks elgesys – kelias į gedimus

Robotizacija iš vidaus patalpų keliasi į lauką. It ant mielių Lietuvoje auga robotų vejapjovių populiarumas. Šių išmanių vejos priežiūros pagalbininkų gamintoja „Husqvarna“ atskleidžia, kad 2020 m. robotų vejapjovių pardavimai šoktelėjo 77 proc., palyginti su ankstesniais metais.
       2021-05-06 13:43:32

Greitai išsikraunantis telefonas – kaip to išvengti?

Išmanieji telefonai šiandien tampa vis galingesni ir naudotojams suteikia daugiau galimybių. Tačiau šie technologiniai pasiekimai ir inovacijos netenka prasmės, jei telefonas nespėja vytis šiandienio gyvenimo ritmo ir nuolat išsikrauna – dažniausiai pačiu netinkamiausiu metu.
       2021-05-06 13:39:13

Pensinio amžiaus kartelė pasaulyje: riba svyruoja nuo 49 iki 70 metų

Senstanti visuomenė ir ilgėjanti žmonių gyvenimo trukmė visame pasaulyje skatina diskusijas apie valstybių socialinės apsaugos sistemų stabilumą. Dalis šalių – tarp jų ir Lietuva – jau imasi atitinkamų priemonių bei ilgina pensinį piliečių amžių.
       2021-05-06 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1340

Atlikus 24629 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1340. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-05 18:15:30

Išmanūs namai: ką renkasi lietuviai?

Įrenginėdami būstą lietuviai vis dažniau renkasi inovatyvius namų sprendimus. Išmanūs namai turi daugybę galimybių, kurios ne tik palengvina kasdienį gyvenimą, bet ir leidžia sutaupyti.
       2021-05-05 17:56:00

Lemtingas laikas iki trejų metų: ką žinoti turi tėvai?

Pasiekimai moksluose ir darbe, kasdieniai įpročiai, santykiai ir sveikata, kaip žmogui seksis įvairiose srityse, yra nulemiama per pirmąsias 1000 jo gyvenimo dienų, sako mokslininkai.
       2021-05-05 17:49:20

Kokia IT sistema padėtų atlaikyti masinės vakcinacijos apkrovas Lietuvoje?

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praėjusią savaitę pabrėžė, kad Lietuvoje masinė vakcinacija gali būti vykdoma tik etapais, mat suteikus galimybę vienu metu registruotis visiems norintiems – apkrovos neatlaikytų jokia informacinė sistema.
       2021-05-05 15:49:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1304

Atlikus 25132 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1304. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-04 17:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1055

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1055. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-03 16:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 714

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 714. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-02 21:36:03

K. Glavecko vizija Lietuvai: ryški šviesa niūrioje tikrovėje

Ryški šviesa, laisvo oro gūsis ir vilties spindulys – tokios buvo profesoriaus Kęstučio Glavecko paskaitos mūsų kartai. Tikrovė, kurioje mes visi dusome, nuo jo žodžių prarasdavo savo niūriuosius kerus.
       2021-05-02 20:50:27

Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai – vieningai apie regioninį bendradarbiavimą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene pradėjo vizitą Lenkijos sostinėje Varšuvoje, kur pirmadienį dalyvaus iškilmingoje Gegužės 3-iosios Konstitucijos 230-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.
       2021-05-02 16:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 951

Atlikus 16934 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 951. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-01 20:10:06

Premjerė: per 17 narystės ES metų daug pasiekėme ir išmokome

Sveikindama piliečius Lietuvos narystės Europos Sąjungos (ES) 17-ųjų metinių proga, Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžė narystės svarbą Lietuvos vystymuisi ir stiprėjimui.
       2021-05-01 12:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1415

Atlikus 17053 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1415. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 15:38:47

Iki 5 tūkst. eurų bus didinamos išmokos gyventojams už įsigytą elektromobilį

Siekdama mažinti neigiamą transporto keliamos taršos poveikį klimatui, Aplinkos ministerija numato padidinti Klimato kaitos programos kompensacines išmokas gyventojams už įsigytą elektromobilį.
       2021-04-30 15:36:16

Kaip dirbtinis intelektas gali išgelbėti sveikatos apsaugos ateitį?

Pandemijai atskleidus sveikatos apsaugos sistemos pažeidžiamumą, Europos inovacijų ir technologijų bendruomenė „EIT Health“ skatina Europos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus naudotis dirbtinio intelekto ir technologijų teikiamomis galimybėmis.
       2021-04-30 12:32:42

Laikas pasirūpinti lauko terasa: kaip ją papuošti?

Atėjus šiltajam sezonui laukiame, kada galėsime kuo daugiau laiko praleisti lauke, gryname ore besidžiaugdami saulės spinduliais ir šiluma. Natūralu, kad tokiu metu didelis dėmesys skiriamas terasoms, kur gera leisti kiekvieną laisvą akimirką.
       2021-04-30 10:21:56

Vestuvės per pandemiją: ar įmanoma susikurti išskirtinę šventę?

Panašu, kad ir šiais metais vestuvės vyks su tam tikrais pandemijos padiktuotais apribojimais. Nors tai jaukia įsimylėjėlių planus, sukurti gražiausią gyvenimo šventę padeda ir išmaniosios technologijos.
       2021-04-30 10:19:37

6 sėkmingų žmonių įpročiai, kurie padeda taupyti ir nesukti galvos dėl pinigų

Dar mokykloje esame išmokyti skaičiuoti ir įveikti sudėtingas formules. Tačiau su tikrais gyvenimiškais finansais susiduriame, kai tenka žengti koją į suaugusiųjų pasaulį ir pradėti valdyti savus pinigus.
       2021-04-30 10:09:55

Vegetariškos alternatyvos: daržovės ant grilio įtiks išrankiausiam skoniui

Pavasarį įsibėgėjant kepsninių sezonui, grilio tradicijos tampa vis universalesnės ir ant grotelių dažnai atsiduria ne tik mėsa ar dešrelės, bet ir daržovės. Kepsninėje ruoštos daržovės gali tapti ir gardžiu garnyru, ir puikiu pagrindiniu patiekalu.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.