Naujienos

Susigyvenimas su alergija – misija įmanoma?

2021-04-26 08:49:50

Su alergijomis susiduria vis daugiau žmonių – skaičiuojama, kad po penkerių metų tokių bus kas antras. Klaipėdos „MediCA klinika“ šeimos gydytoja Danguolė Valatkienė pastebi, kad ilgainiui su šia bėda įmanoma susigyventi, tačiau reikia įsivesti kelias naujas taisykles.

„Visame pasaulyje alergijos atvejų skaičius pastaraisiais dešimtmečiais išaugo. Manoma, kad didelės reikšmės tam turi gyvenimo būdas, pavyzdžiui, pasikeitusi mityba ar aplinka – netinkamas patalpų klimatas, užterštumas lauke ir pan. Taip pat įtakos turi pasikeitusi bakterijų flora ir vis sterilesnė gyvenamoji aplinka, kuri sumažina kontaktų su bakterijomis tikimybę“, – sako „MediCA klinika“ šeimos gydytoja.

Paveldi polinkį susirgti

Medikės teigimu, didelę reikšmę alerginių ligų kilmei turi paveldimumas – tą pagrindžia ir mokslinių tyrimų rezultatai. Tikimybė, kad tėvų, nesergančių alerginėmis ligomis, vaikas bus alergiškas, yra lygi 20 proc. Jei bent vienas iš tėvų serga šia liga, pavojus susilaukti alergiją turinčio vaiko padidėja iki 50 proc. Jeigu alergija yra nustatyta abiem tėvams, egzistuoja 70-80 proc. tikimybė, kad toks pats likimas laukia ir jų atžalos.

D. Valatkienė pastebi, kad vaikai iš tėvų paveldi polinkį susirgti alerginėmis ligomis, o ne tam tikrą ligą. Alergija nebūtinai vaikams pasireiškia tais pačiais požymiais, kaip ir jų tėvams ar seneliams: vieni gali sirgti bronchine astma, kiti – šienlige, treti – odos alergija.

Visa galybė sukėlėjų

Šeimos gydytojos teigimu, alergija gali būti nuolatinė – ją sukelia namų dulkių erkutės, naminiai gyvūnai ar, pavyzdžiui, mikroskopiniai grybeliai (pelėsis). Kitos rūšys – odos alergija, alergija maisto produktams ir sezoninės alergijos.

Lietuvoje dažniausiai pasikartojančios alerginės ligos yra alerginis dermatitas, rinitas (alerginė sloga) ir astma. Pastebima, kad alergenams neatsparesni yra vaikai, ypač pirmaisiais dvejais gyvenimo metais.

D. Valatkienė pasakoja, kad į kelias rūšis skirstomą alerginį dermatitą gali sukelti tiek maistas, tiek įkvepiamos medžiagos ar buityje naudojamos priemonės. Atopinį dermatitą dažniausiai sukelia kai kurie maisto produktai (pienas, kviečiai, žuvis, jūros gėrybės, kiaušinių baltymai, riešutai, egzotiniai vaisiai ir pan.), žiedadulkės, gyvūnų plaukai ir epitelis, pelėsiai, dulkių erkutės. Dermatitą, kurį provokuoja į organizmą patekusios medžiagos, dažniausiai sukelia tam tikri maisto produktai ir vaistai.

„Turėtume būti atidesni rinkdamiesi ir naudodami kvepalus, muilą, ploviklius, įvairias chemines medžiagas, nes jos gali paskatinti kontaktinio dermatito atsiradimą“, – priduria gydytoja.

Lietuvoje dažnai pasitaikančios astmos atsiradimui įtakos turi aplinkos veiksniai: dulkių erkutės, gyvūnų kailis, tarakonai, graužikai, pelėsiai, tabako dūmai, taip pat neatsparumas bakterijoms ir virusams.

Šalies gyventojams taip pat gerai pažįstamą alerginį rinitą, anot D. Valatkienės, sukelia įkvėpti alergenai, pavyzdžiui, žiedadulkės, dulkių erkutės, pelėsiai, gyvūnų epitelis.

Negalima numoti ranka

Požymiai, signalizuojantys apie galimą alergiją, yra nuolatinė sloga, nosies paburkimas, dažnas čiaudėjimas, dusulys, apsunkintas kvėpavimas, kosulys, virškinamojo trakto negalavimai – pilvo pūtimas, skausmai, spazmai. Alergija gali pasireikšti ir odos problemomis – šerpetojimu, bėrimu, tinimu ir pan.

Žmonėms, manantiems turint alergiją, D. Valatkienė pataria apsilankyti pas gydytoją, kad būtų patvirtinti ar išsklaidyti šie nuogąstavimai.

„Kartais tampa netgi gyvybiškai svarbu išsiaiškinti, kam žmogus yra alergiškas ir kiek yra stipri alerginė reakcija. Nevaldoma ir negydoma alergija progresuoja. Esant sunkiai alerginei reakcijai gali kilti alerginis šokas, kuris pasireiškia staigiu ir gyvybei pavojingu kraujospūdžio kritimu. Žinodamas, kam yra alergiškas, pacientas gali išvengti kontakto su alergenu ir neturėti sunkių padarinių bei pasirinkti tinkamą gydymo būdą“, – sako „MediCA klinika“ šeimos gydytoja.

Paprasčiausias būdas sumažinti alerginę reakciją, pasak D. Valatkienės – nekontaktuoti su alergenais. Nesant tokiai galimybei skiriamas specialus gydymas.

„Gydymui skiriami vaistai, kurie slopina iš putliųjų ląstelių išsiskiriančio histamino ir kitų mediatorių poveikį – tai naujieji antros kartos antihistamininiai preparatai. Jeigu alergijos simptomai vartojant šiuos vaistus išlieka, gydytojas papildomai gali paskirti kitų grupių preparatų. Sunkiais atvejais gydytojas alergologas ir klinikinis imunologas gali skirti ligos eigą pakeičiantį, alergijos paūmėjimų dažnumą mažinantį imunomoduliuojantį gydymą“, – sako šeimos gydytoja.

Kaip palengvinti simptomus?

Lietuvoje gana dažnai nustatoma alergija katėms ir šunims. Žmonės alergiški augintiniams tampa dėl neįprastos imuninės sistemos reakcijos į įprastai nepavojingas medžiagas – katės ir šuns išskiriamus baltymus. Įsijautrinimas šiems keturkojams yra laikomas vienu svarbiausių astmos išsivystymo rizikos veiksnių.

„Jei alergijos reakcija nėra greita ir agresyvi, nereikėtų skubėti atsisakyti naminio gyvūno – pirmiausia svarbu pasirūpinti namų švara, taip pat galima skirti imunomoduliuojantį gydymą“, – pastebi Klaipėdos „MediCA klinika“ šeimos gydytoja.

Švaros užtikrinimas namuose gali padėti sumažinti ir alergijos namų dulkių erkutėms simptomus. Tokiu atveju rekomenduojama atsisakyti kilimų, užuolaidų ir kitų dulkes sugeriančių minkštų paviršių, dažnai plauti patalynę ir minkštus žaislus, drėgnai valyti namus, kasdien vėdinti kambarius, juose palaikyti apie 18-20 laipsnių temperatūrą ir 45-50 proc. santykinę oro drėgmę. Taip pat patariama rinktis sintetinius čiužinius ir uždaras, sandarias spintas ir į miegamąjį neleisti naminių gyvūnų.

Šienlige sergantiems asmenims pirmiausia patariama vengti dirgiklio – augalo žydėjimo metu nebūti lauke ar į jį išeiti tik vakare, nelaikyti pravirų langų. Taip pat svarbu kuo dažniau plauti grindis, šlapiai valyti dulkes, dažniau plauti galvą ir prausti veidą.

„Žiedadulkėms alergiškiems asmenims rekomenduočiau išsitirti, kokiam augalui yra alergiški ir prieš žydėjimo periodą ar jo metu vartoti antihistamininius vaistus. Tinkamiausią gydymą ir jo trukmę parinks gydytojas“, – sako D. Valatkienė.

Su alergija maisto produktams dažniausiai susiduria vaikai, kurie dažnai ją išauga iki 3-10 metų. Ar būtina alergeną visiškai pašalinti iš vaiko maisto raciono?

„Jeigu vaikui yra nustatyta greito tipo alergija, kurią rodo teigiami odos dūrio mėginiai ar nustatomi specifiniai „E“ klasės antikūniai, maisto alergenus reikia visiškai pašalinti iš vaiko mitybos. Tačiau jei yra lėto tipo reakcija, kai tam tikri simptomai atsiranda tik po keleto dienų, nerekomenduojama ilgam laikui visiškai atsisakyti tokių maisto produktų. Galima kas keletą mėnesių kartoti tokių produktų įvedimą mažomis porcijomis. Vis dėlto kylant bent mažiausioms abejonėms dėl alergiško vaiko mitybos būtina pasitarti su mediku“, – pataria „MediCA klinika“ šeimos gydytoja.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-05-11 20:00:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1226

Atlikus 22054 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1226. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-11 19:13:07

Aptikus 10 tūkst. tonų asbesto atliekų aplinkos ministras kreipsis į teisėsaugą

Vilniaus miesto pakraštyje aptikus nelegalų pavojingų atliekų sąvartyną, aplinkos ministras Simonas Gentvilas žada kreiptis į prokuratūrą kaltininkams surasti.
       2021-05-10 20:42:33

Elektriniai paspirtukai: kaip išsirinkti ir saugiai naudotis?

Šiltojo sezono metu elektriniai paspirtukai tampa viena populiariausių judėjimo mieste ar kurortuose priemone. Technologijų ekspertai dalinasi patarimais, į ką atsižvelgti renkantis paspirtuką ir primena svarbiausias saugaus važiavimo taisykles visiems paspirtukų vairuotojams.
       2021-05-10 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 786

Atlikus 6734 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 786. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-09 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 883

Atlikus 13039 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 883. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-08 19:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1512

Atlikus 25684 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1512. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-07 16:30:46

SM apgailestauja dėl neišsamiai išdiskutuoto skaitmeninio radijo projekto

Susisiekimo ministerija atsiprašo dėl visuomenėje ažiotažą sukėlusio skaitmeninio radijo projekto, pasiūlius jį įtraukti į Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą (toliau – RRF).
       2021-05-07 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1244

Atlikus 26729 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1244. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-06 13:49:15

Belaidžių ausinių priežiūra: ką daryti, kad tarnautų ilgai ir laimingai?

Ne kartą kalbėta apie tai, kad išmanieji telefonai mums gali tarnauti geriau bei ilgiau, jeigu jiems padėsime ir patys. Pavyzdžiui, nepaliksime krauti per naktį, naudosime nuo smūgių apsaugančius dėkliukus arba saugosime nuo išorinių veiksnių – karščio, šalčio ar smėlio.
       2021-05-06 13:46:46

Klaidos, kurias daro įsigijusieji vejos robotus: toks elgesys – kelias į gedimus

Robotizacija iš vidaus patalpų keliasi į lauką. It ant mielių Lietuvoje auga robotų vejapjovių populiarumas. Šių išmanių vejos priežiūros pagalbininkų gamintoja „Husqvarna“ atskleidžia, kad 2020 m. robotų vejapjovių pardavimai šoktelėjo 77 proc., palyginti su ankstesniais metais.
       2021-05-06 13:43:32

Greitai išsikraunantis telefonas – kaip to išvengti?

Išmanieji telefonai šiandien tampa vis galingesni ir naudotojams suteikia daugiau galimybių. Tačiau šie technologiniai pasiekimai ir inovacijos netenka prasmės, jei telefonas nespėja vytis šiandienio gyvenimo ritmo ir nuolat išsikrauna – dažniausiai pačiu netinkamiausiu metu.
       2021-05-06 13:39:13

Pensinio amžiaus kartelė pasaulyje: riba svyruoja nuo 49 iki 70 metų

Senstanti visuomenė ir ilgėjanti žmonių gyvenimo trukmė visame pasaulyje skatina diskusijas apie valstybių socialinės apsaugos sistemų stabilumą. Dalis šalių – tarp jų ir Lietuva – jau imasi atitinkamų priemonių bei ilgina pensinį piliečių amžių.
       2021-05-06 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1340

Atlikus 24629 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1340. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-05 18:15:30

Išmanūs namai: ką renkasi lietuviai?

Įrenginėdami būstą lietuviai vis dažniau renkasi inovatyvius namų sprendimus. Išmanūs namai turi daugybę galimybių, kurios ne tik palengvina kasdienį gyvenimą, bet ir leidžia sutaupyti.
       2021-05-05 17:56:00

Lemtingas laikas iki trejų metų: ką žinoti turi tėvai?

Pasiekimai moksluose ir darbe, kasdieniai įpročiai, santykiai ir sveikata, kaip žmogui seksis įvairiose srityse, yra nulemiama per pirmąsias 1000 jo gyvenimo dienų, sako mokslininkai.
       2021-05-05 17:49:20

Kokia IT sistema padėtų atlaikyti masinės vakcinacijos apkrovas Lietuvoje?

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praėjusią savaitę pabrėžė, kad Lietuvoje masinė vakcinacija gali būti vykdoma tik etapais, mat suteikus galimybę vienu metu registruotis visiems norintiems – apkrovos neatlaikytų jokia informacinė sistema.
       2021-05-05 15:49:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1304

Atlikus 25132 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1304. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-04 17:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1055

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1055. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-03 16:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 714

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 714. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-02 21:36:03

K. Glavecko vizija Lietuvai: ryški šviesa niūrioje tikrovėje

Ryški šviesa, laisvo oro gūsis ir vilties spindulys – tokios buvo profesoriaus Kęstučio Glavecko paskaitos mūsų kartai. Tikrovė, kurioje mes visi dusome, nuo jo žodžių prarasdavo savo niūriuosius kerus.
       2021-05-02 20:50:27

Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai – vieningai apie regioninį bendradarbiavimą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene pradėjo vizitą Lenkijos sostinėje Varšuvoje, kur pirmadienį dalyvaus iškilmingoje Gegužės 3-iosios Konstitucijos 230-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.
       2021-05-02 16:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 951

Atlikus 16934 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 951. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-01 20:10:06

Premjerė: per 17 narystės ES metų daug pasiekėme ir išmokome

Sveikindama piliečius Lietuvos narystės Europos Sąjungos (ES) 17-ųjų metinių proga, Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžė narystės svarbą Lietuvos vystymuisi ir stiprėjimui.
       2021-05-01 12:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1415

Atlikus 17053 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1415. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 15:38:47

Iki 5 tūkst. eurų bus didinamos išmokos gyventojams už įsigytą elektromobilį

Siekdama mažinti neigiamą transporto keliamos taršos poveikį klimatui, Aplinkos ministerija numato padidinti Klimato kaitos programos kompensacines išmokas gyventojams už įsigytą elektromobilį.
       2021-04-30 15:36:16

Kaip dirbtinis intelektas gali išgelbėti sveikatos apsaugos ateitį?

Pandemijai atskleidus sveikatos apsaugos sistemos pažeidžiamumą, Europos inovacijų ir technologijų bendruomenė „EIT Health“ skatina Europos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus naudotis dirbtinio intelekto ir technologijų teikiamomis galimybėmis.
       2021-04-30 12:32:42

Laikas pasirūpinti lauko terasa: kaip ją papuošti?

Atėjus šiltajam sezonui laukiame, kada galėsime kuo daugiau laiko praleisti lauke, gryname ore besidžiaugdami saulės spinduliais ir šiluma. Natūralu, kad tokiu metu didelis dėmesys skiriamas terasoms, kur gera leisti kiekvieną laisvą akimirką.
       2021-04-30 10:21:56

Vestuvės per pandemiją: ar įmanoma susikurti išskirtinę šventę?

Panašu, kad ir šiais metais vestuvės vyks su tam tikrais pandemijos padiktuotais apribojimais. Nors tai jaukia įsimylėjėlių planus, sukurti gražiausią gyvenimo šventę padeda ir išmaniosios technologijos.
       2021-04-30 10:19:37

6 sėkmingų žmonių įpročiai, kurie padeda taupyti ir nesukti galvos dėl pinigų

Dar mokykloje esame išmokyti skaičiuoti ir įveikti sudėtingas formules. Tačiau su tikrais gyvenimiškais finansais susiduriame, kai tenka žengti koją į suaugusiųjų pasaulį ir pradėti valdyti savus pinigus.
       2021-04-30 10:09:55

Vegetariškos alternatyvos: daržovės ant grilio įtiks išrankiausiam skoniui

Pavasarį įsibėgėjant kepsninių sezonui, grilio tradicijos tampa vis universalesnės ir ant grotelių dažnai atsiduria ne tik mėsa ar dešrelės, bet ir daržovės. Kepsninėje ruoštos daržovės gali tapti ir gardžiu garnyru, ir puikiu pagrindiniu patiekalu.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.