Naujienos

Ar triukšmas gali įtakoti klausos sutrikimą?

2021-04-27 14:29:11

Kasmet paskutinį balandžio trečiadienį (2021-04-28) minima Tarptautinė triukšmo prevencijos diena, kurios tikslas – informuoti visuomenę apie triukšmo įtaką klausos sveikatai, jo poveikį ir apsisaugojimo priemones.

Intensyvus ar ilgalaikis triukšmas gali pakenkti jautriai vidinės ausies struktūrai ir įtakoti triukšmo sukeltą klausos sutrikimą, kurio padariniai dažnai gali būti negrįžtami. Sąmoningai savo klausą galite apsaugoti dėvėdami specialias klausos priemones, skirtas žalingam triukšmo poveikiui sumažinti. UAB „Opera-klausos sprendimai“ rūpindamiesi klausos reabilitacija visada akcentuoja ir klausos prevencijos svarbą. Šiais metais jau galime pasidžiaugti atidarę novatorišką 3D skaitmeninio modeliavimo otoplastikų laboratoriją, kurioje gaminamos individualios klausos apsaugos nuo triukšmo įvairių pramonės šakų darbuotojams, kurių veikloje triukšmas yra aukštos rizikos faktorius. Tokia laboratorija yra vienintelė ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse.

Žalingas triukšmo poveikis klausai

Triukšmas mus supa visur: namuose ir darbe, gatvėje ir laisvalaiko metu, tačiau dažnas nesusimąstome apie jo žalą mūsų sveikatai. Pasak Respublikinės Klaipėdos ligoninės gydytojo otorinolaringologo Dainiaus Guzevičiaus, labiausiai klausai kenkia nuolatinis buvimas triukšme. Klausa silpsta pamažu, daugeliu atveju pradinis triukšmo sukelto sutrikusios klausos simptomas – „pradingę“ aukšto dažnio garsai. Nesisaugant žmogaus klausa gali ir toliau blogėti, prarandant galimybę girdėti ir žemesnio dažnio garsus. Deja, klausos praradimo procesas yra negrįžtamas. Triukšmo poveikis sveikatai priklauso nuo jo intensyvumo ir poveikio trukmės. Labiausiai klausai kenkia 85 dB ar dar intensyvesni garsai. Kuo garsas didesnis, tuo labiau kenčia Jūsų klausa. Jei, pvz., pagal numatytas sveikatos normas esant 85 dB triukšmui galima dirbti visą 8 val. darbo pamainą, tai prie 100 dB leidžiama laikas jau bus tik 15 min. (atitinkamai žoliapjovės arba traukinio keliamas triukšmas).

Gydytojas teigia, kad nuo didelio intensyvumo garsų poveikio vidinei ausiai saugo vidurinės ausies raumenys, sumažinantys būgnelio judrumą bei kilputės judesių amplitudę. Tačiau, jei triukšmo intensyvumas didelis ar jo poveikis ilgalaikis – šie mechanizmai išsenka ir nebeapsaugo jautriųjų vidinės ausies ląstelių. Iš pradžių neigiamas triukšmo poveikis gali apsiriboti atsiradusiu ūžesiu ausyse ar laikinu klausos slenksčių padidėjimu – turbūt dažnas esam patyrę ausų užgulimą po koncerto ar diskotekos. Vėliau klausos slenksčių padidėjimas tampa negrįžtamu. Nors pavieniai triukšmo impulsai palyginus nedaug įtakoja suminį triukšmo intensyvumą, vis tik jo poveikis klausai bus didesnis, nei pastovaus, t.y., šaltkalvių, dirbančių mechaniniuose cechuose, klausos sutrikimas bus didesnis, nei miško pramonės darbininkų, kur pjovimo agregatų keliamas triukšmas bus pastovaus intensyvumo. Ypač pavojingi klausai arti sprogusios petardos, fejerverkai, artilerijos pabūklų salvės, tiek švenčių, tiek karinių pratybų metu. Klausa nuo triukšmo nukentės anksčiau ir labiau, jei kartu bus ir kitų žalingų veiksnių: įvairių organinių tirpiklių, pvz., popieriaus kartono fabrikuose, stiklo pluošto gamyboje; kartu vartojami ototoksiniai medikamentai ar kitos gretutinės ligos: dislipidemija, padidintas arterinis kraujospūdis ir pan.

Otorinolaringologas pažymi, kad per intensyvus triukšmas kenkia ne tik mūsų klausai, bet ir bendrai mūsų savijautai. Nuolatinis buvimas triukšme veikia miego kokybę: sunku užmigti naktį ir atsiranda mieguistumas bei nuovargis dienos metu; širdies kraujagyslių sistemą – didina arterinį kraujo spaudimą, širdies susitraukimų ir kvėpavimo dažnį; psichoemocinę būklę – atsiranda nerimas, nuotaikų kaita, irzlumas.

Išeitis – individualios klausos apsaugos priemonės

Apsisaugoti nuo triukšmo ir jo sukeliamų padarinių padės individualios apsauginės priemonės, kur specialių medžiagų ir įvairių filtrų pagalba nuslopinamas bendras triukšmo ar tik specifinių dažnių garsų intensyvumas bei impulsiniai garsai, tuo pačiu leidžiant klausytis pageidaujamų garsų:

pramonės darbuotojams leis išgirsti signalizaciją ar pavojaus signalą,
muzikantams ar DJ’ams sumažins girdimos muzikos intensyvumą nenukenčiant kokybei ir leis susikalbėti,
skirti miegui leis išgirsti žadintuvo, pavojaus ar įspėjamųjų sistemų signalus netrukdant gatvės ar partnerio keliamam triukšmui,
medžiotojai galės susikalbėti su kolegomis, girdėti šunų lojimą ar žvėrių sukeliamus miško garsus,
aviacijos sektoriaus darbuotojams neribos galimybės bendrauti tarp įgulos narių ir su keleiviais.

OPERA klausos centro 3D skaitmeninio modeliavimo laboratorijoje spausdinami individualūs klausos apsauginiai įdėklai tiksliai pagal žmogaus ausies formą bei atsižvelgiant į kiekvieno žmogaus individualius poreikius. Šie įdėklai efektyviai slopina nepageidaujamą triukšmą, yra patogūs ir lengvai prižiūrimi, o jų gamybai naudojamos specialios sertifikuotos medžiagos.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-05-11 20:00:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1226

Atlikus 22054 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1226. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-11 19:13:07

Aptikus 10 tūkst. tonų asbesto atliekų aplinkos ministras kreipsis į teisėsaugą

Vilniaus miesto pakraštyje aptikus nelegalų pavojingų atliekų sąvartyną, aplinkos ministras Simonas Gentvilas žada kreiptis į prokuratūrą kaltininkams surasti.
       2021-05-10 20:42:33

Elektriniai paspirtukai: kaip išsirinkti ir saugiai naudotis?

Šiltojo sezono metu elektriniai paspirtukai tampa viena populiariausių judėjimo mieste ar kurortuose priemone. Technologijų ekspertai dalinasi patarimais, į ką atsižvelgti renkantis paspirtuką ir primena svarbiausias saugaus važiavimo taisykles visiems paspirtukų vairuotojams.
       2021-05-10 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 786

Atlikus 6734 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 786. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-09 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 883

Atlikus 13039 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 883. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-08 19:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1512

Atlikus 25684 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1512. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-07 16:30:46

SM apgailestauja dėl neišsamiai išdiskutuoto skaitmeninio radijo projekto

Susisiekimo ministerija atsiprašo dėl visuomenėje ažiotažą sukėlusio skaitmeninio radijo projekto, pasiūlius jį įtraukti į Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą (toliau – RRF).
       2021-05-07 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1244

Atlikus 26729 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1244. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-06 13:49:15

Belaidžių ausinių priežiūra: ką daryti, kad tarnautų ilgai ir laimingai?

Ne kartą kalbėta apie tai, kad išmanieji telefonai mums gali tarnauti geriau bei ilgiau, jeigu jiems padėsime ir patys. Pavyzdžiui, nepaliksime krauti per naktį, naudosime nuo smūgių apsaugančius dėkliukus arba saugosime nuo išorinių veiksnių – karščio, šalčio ar smėlio.
       2021-05-06 13:46:46

Klaidos, kurias daro įsigijusieji vejos robotus: toks elgesys – kelias į gedimus

Robotizacija iš vidaus patalpų keliasi į lauką. It ant mielių Lietuvoje auga robotų vejapjovių populiarumas. Šių išmanių vejos priežiūros pagalbininkų gamintoja „Husqvarna“ atskleidžia, kad 2020 m. robotų vejapjovių pardavimai šoktelėjo 77 proc., palyginti su ankstesniais metais.
       2021-05-06 13:43:32

Greitai išsikraunantis telefonas – kaip to išvengti?

Išmanieji telefonai šiandien tampa vis galingesni ir naudotojams suteikia daugiau galimybių. Tačiau šie technologiniai pasiekimai ir inovacijos netenka prasmės, jei telefonas nespėja vytis šiandienio gyvenimo ritmo ir nuolat išsikrauna – dažniausiai pačiu netinkamiausiu metu.
       2021-05-06 13:39:13

Pensinio amžiaus kartelė pasaulyje: riba svyruoja nuo 49 iki 70 metų

Senstanti visuomenė ir ilgėjanti žmonių gyvenimo trukmė visame pasaulyje skatina diskusijas apie valstybių socialinės apsaugos sistemų stabilumą. Dalis šalių – tarp jų ir Lietuva – jau imasi atitinkamų priemonių bei ilgina pensinį piliečių amžių.
       2021-05-06 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1340

Atlikus 24629 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1340. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-05 18:15:30

Išmanūs namai: ką renkasi lietuviai?

Įrenginėdami būstą lietuviai vis dažniau renkasi inovatyvius namų sprendimus. Išmanūs namai turi daugybę galimybių, kurios ne tik palengvina kasdienį gyvenimą, bet ir leidžia sutaupyti.
       2021-05-05 17:56:00

Lemtingas laikas iki trejų metų: ką žinoti turi tėvai?

Pasiekimai moksluose ir darbe, kasdieniai įpročiai, santykiai ir sveikata, kaip žmogui seksis įvairiose srityse, yra nulemiama per pirmąsias 1000 jo gyvenimo dienų, sako mokslininkai.
       2021-05-05 17:49:20

Kokia IT sistema padėtų atlaikyti masinės vakcinacijos apkrovas Lietuvoje?

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praėjusią savaitę pabrėžė, kad Lietuvoje masinė vakcinacija gali būti vykdoma tik etapais, mat suteikus galimybę vienu metu registruotis visiems norintiems – apkrovos neatlaikytų jokia informacinė sistema.
       2021-05-05 15:49:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1304

Atlikus 25132 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1304. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-04 17:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1055

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1055. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-03 16:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 714

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 714. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-02 21:36:03

K. Glavecko vizija Lietuvai: ryški šviesa niūrioje tikrovėje

Ryški šviesa, laisvo oro gūsis ir vilties spindulys – tokios buvo profesoriaus Kęstučio Glavecko paskaitos mūsų kartai. Tikrovė, kurioje mes visi dusome, nuo jo žodžių prarasdavo savo niūriuosius kerus.
       2021-05-02 20:50:27

Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai – vieningai apie regioninį bendradarbiavimą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene pradėjo vizitą Lenkijos sostinėje Varšuvoje, kur pirmadienį dalyvaus iškilmingoje Gegužės 3-iosios Konstitucijos 230-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.
       2021-05-02 16:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 951

Atlikus 16934 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 951. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-01 20:10:06

Premjerė: per 17 narystės ES metų daug pasiekėme ir išmokome

Sveikindama piliečius Lietuvos narystės Europos Sąjungos (ES) 17-ųjų metinių proga, Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžė narystės svarbą Lietuvos vystymuisi ir stiprėjimui.
       2021-05-01 12:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1415

Atlikus 17053 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1415. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 15:38:47

Iki 5 tūkst. eurų bus didinamos išmokos gyventojams už įsigytą elektromobilį

Siekdama mažinti neigiamą transporto keliamos taršos poveikį klimatui, Aplinkos ministerija numato padidinti Klimato kaitos programos kompensacines išmokas gyventojams už įsigytą elektromobilį.
       2021-04-30 15:36:16

Kaip dirbtinis intelektas gali išgelbėti sveikatos apsaugos ateitį?

Pandemijai atskleidus sveikatos apsaugos sistemos pažeidžiamumą, Europos inovacijų ir technologijų bendruomenė „EIT Health“ skatina Europos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus naudotis dirbtinio intelekto ir technologijų teikiamomis galimybėmis.
       2021-04-30 12:32:42

Laikas pasirūpinti lauko terasa: kaip ją papuošti?

Atėjus šiltajam sezonui laukiame, kada galėsime kuo daugiau laiko praleisti lauke, gryname ore besidžiaugdami saulės spinduliais ir šiluma. Natūralu, kad tokiu metu didelis dėmesys skiriamas terasoms, kur gera leisti kiekvieną laisvą akimirką.
       2021-04-30 10:21:56

Vestuvės per pandemiją: ar įmanoma susikurti išskirtinę šventę?

Panašu, kad ir šiais metais vestuvės vyks su tam tikrais pandemijos padiktuotais apribojimais. Nors tai jaukia įsimylėjėlių planus, sukurti gražiausią gyvenimo šventę padeda ir išmaniosios technologijos.
       2021-04-30 10:19:37

6 sėkmingų žmonių įpročiai, kurie padeda taupyti ir nesukti galvos dėl pinigų

Dar mokykloje esame išmokyti skaičiuoti ir įveikti sudėtingas formules. Tačiau su tikrais gyvenimiškais finansais susiduriame, kai tenka žengti koją į suaugusiųjų pasaulį ir pradėti valdyti savus pinigus.
       2021-04-30 10:09:55

Vegetariškos alternatyvos: daržovės ant grilio įtiks išrankiausiam skoniui

Pavasarį įsibėgėjant kepsninių sezonui, grilio tradicijos tampa vis universalesnės ir ant grotelių dažnai atsiduria ne tik mėsa ar dešrelės, bet ir daržovės. Kepsninėje ruoštos daržovės gali tapti ir gardžiu garnyru, ir puikiu pagrindiniu patiekalu.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.