Naujienos

Mišrainių ir salotų istorijos: populiarumo paslaptys ir intriguojantys faktai

2021-10-25 12:22:44

Lietuvių nacionaliniu patiekalu tapusi baltoji mišrainė buvo sukurta siekiant įtikti carinės Maskvos elito pomėgiui skanauti prancūziškos virtuvės delikatesus, o Cezario salotos neturi nieko bendro su garsiuoju Romos imperatoriumi.

Tuo tarpu gardintos krabų lazdelėmis yra siejamos su Lietuvos nepriklausomybės atgavimo laikotarpiu. Tokiomis paslaptimis bei mažai kam girdėtais istoriniais faktais turtingos daugelio pamėgtos salotos ir mišrainės. Kaip keitėsi jų mados, gamybos receptai ir kokia yra tikroji šių patiekalų kilmė, pasakoja lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ kulinarijos ekspertai.

Siejamos netgi su epochomis

Lietuviška mišrainė, naminės salotos ir pagamintos iš ryžių bei krabų lazdelių. Tokį patiekalų trejetuką įvardija „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė, paklausta, kokie šios kategorijos produktai yra labiausiai pamėgti lietuvių bei dažniausiai atsiduriantys pirkėjų krepšeliuose.

„Visgi tradicinė lietuviška, arba baltoji, mišrainė yra vienareikšmė lyderė. Be šio patiekalo jau neįsivaizduojamas nei šventinis, nei kasdienis stalas Lietuvoje. Baltosios mišrainės skonis pažįstamas beveik kiekvienam, ji mėgstama daugelio, lengvai pagaminama ir yra tapusi kone šalies kulinariniu paveldu. Tai tik įrodo mūsų pardavimai. Susumavę vien 2021-ųjų prekybos statistiką, pastebime, kad savo parduotuvėse baltosios mišrainės pardavėme virš 250 tūkst. kilogramų“, – sako E. Dapkienė.

Jai antrina ir „Maximos“ Maisto gamybos departamento vadovė Brigita Baratinskaitė. Pasak kulinarijos ekspertės, lietuviai įvairias salotas bei mišraines taip pamėgę, kad renkasi ir jau įprastus skonius, ir noriai eksperimentuoja virtuvėje.

„Šie patiekalai suteikia absoliučią kūrybinę laisvę bandyti, ieškoti ir atrasti savo mėgstamiausią receptą. Be to, kiekvienas kulinaras turi asmeninių gamybos paslapčių, todėl visos mišrainės bei salotos yra unikalios. Šie patiekalai turi ir savo mados tendencijas, kurias netgi galima pavadinti epochomis. Pavyzdžiui, sovietmetis asocijuojasi su baltąja mišraine, nepriklausomybės laikotarpis – krabų salotomis, o vėliau maisto mylėtojų širdis užkariavo Cezario, graikiškos salotos. Savo ruožtu šiandien ypač populiarios Azijos virtuvių įkvėptos, sveikuoliškos, veganiškos patiekalų versijos. Kartu ir pagamintos su šviežiu itališku sūriu burata, ar naujai atrastos klasikinės. Pavyzdžiui, Cezario salotos su ant žarijų keptomis krevetėmis bei šparagais“, – pasakoja B. Baratinskaitė.

Todėl, prieš atrandant naujus skonius ir jų derinius, „Maximos“ maisto ekspertė siūlo pažvelgti į šių patiekalų istoriją bei receptų raidą. Stebinantys ir mažai kam žinomi faktai, anot B. Baratinskaitės, turėtų paskatinti ne tik kitomis akimis pamatyti tradicines mišraines bei salotas, bet ir įkvėpti netikėtiems kulinariniams eksperimentams.

Baltoji mišrainė

Virtas kiaušinis, taip pat paruoštos bulvės ir morkos, dar žirneliai, marinuoti agurkai bei majonezas. Daugeliui sentimentus keliančios ir iki pat šių dienų lietuvių dievinamos baltosios mišrainės receptas atrodo paprastas kaip senas posakis apie „tris kapeikas“. Tačiau patiekalo istorija yra daug turtingesnė ir pirmąkart pagamintas jis kainavo tikrai ne minėtą sumą.

Baltoji mišrainė pasirodė XIX a. 7-ajame dešimtmetyje Maskvoje, šefo Liusjeno Olivjė vadovaujamame prancūziškos virtuvės restorane „Ermitažas“. Iki šiol nesutariama, kokios tautybės buvo jo virtuvės vadovas – prancūzas, šveicaras ar belgas. Tačiau L. Olivjė kalbėjo prancūziškai ir puikiai įtiko tuometės Maskvos „grietinėlės“ skoniui. Turtingi bei kilmingi rusai tiesiog ėjo iš proto dėl Prancūzijos virtuvės, o šefas, atliepdamas poreikį, į mišrainę sudėjo išskirtinius ir brangius ingredientus, dėl kurių patiekalas buvo prieinamas tikrai ne kiekvienam.

Šios mišrainės gamybai buvo naudoti ikrai, elnienos, fazanų, omarų, kurapkų bei kitos prabangios mėsos. Pavadintos „Olivjė“ salotomis, jos vėliau apkeliavo visą pasaulį, pasiekė netgi Indiją ir Argentiną, o galiausiai Lietuvoje tapo baltąja mišraine.

Cezario salotos

Jos tikrai neturi nieko bendro su Romos imperatoriumi Julijumi Cezariu. Nors net neabejojama, kad buvusios imperijos vadovas tikrai neatsisakytų lėkštėje sumaišytų romėniškų salotų, skrebučių, ančiuvių padažo, citrinų sulčių, kiaušinio ir parmezano sūrio.

Šį patiekalą pirmąkart 1924-aisiais virtuvės šefas Cezaris Cardinis pagamino JAV. Jo garbei salotos buvo pavadintos būtent šiuo vardu. Jos dienos šviesą išvydo Liepos 4-ąją, dėl to tapo neatsiejamos nuo šalies Nepriklausomybės dienos šventimo tradicijų. Netgi tikima, kad patiekalui naudojamas česnakas, kuris ypač gerina regėjimą, leidžia labiau mėgautis tądien pasirodančiais fejerverkais.

Tačiau tai ne vienintelis stebinantis faktas apie Cezario salotas. Jos 2007-aisiais pateko į Gineso rekordų knygą, kai buvo pagamintas net 3 tonų sveriantis patiekalas. Tiek sveria beveik du vidutiniai lengvieji automobiliai.

Graikiškos salotos

Jos spalvingos, šarmingos, lengvos, gaivios bei turtingos skoniais. Taip pat būtų galima apibūdinti ir tradicišką Graikijos provinciją. Ne veltui patiekalo pavadinimas reiškia „kaimo salotas“ – „Horyatiki salada“. Skirtingose šalies vietovėse jų receptas gali skirtis, tačiau visur dominuoja penki pagrindiniai ingredientai – švieži pomidorai, agurkai, alyvuogių aliejus, alyvuogės ir fetos sūris.

Tuo tarpu apie salotų kilmę sklando keletas legendų. Viena jų, kad patiekalą sugalvojo graikų emigrantas, persikėlęs į JAV.

Krabų lazdelių salotos

Šį patiekalą galima pavadinti bene lietuviškiausiu. Salotų atsiradimas mena šalies nepriklausomybės laikotarpį – nestabilaus ekonominio ir politinio gyvenimo metus. Tuomet kasdienybė Lietuvoje atrodė išties spalvinga, parduotuvėse pasirodė pirmieji vakarietiški produktai ir vieni jų – 1997-aisiais pradėtos prekiauti krabų lazdelės. Kartu lentynas pasiekė ir tada egzotiškais vadinti konservuoti kukurūzai, kurie su ryžiais, agurkais bei majonezu maišyti į salotas, iki šiol ypač mylimi lietuvių.

Pikantiškos salotos

Jų gamyba – ypač paprasta. Salotos maišomos iš sūrio, kiaušinių, agurkų, duonos, majonezo ir, žinoma, česnakų. Būtent pastarasis patiekalo ingredientas ir nusako jo kilmę. Pikantiškos salotos dar vadinamos „žydiškomis“. Ši tauta nuo seno virtuvėje įpratusi smulkiai tarkuoti produktus ir juos gardinti gausiu česnako kiekiu.

Taigi neretai menamos iš sovietmečio, pikantiškos salotos visgi žymi daug senesnius laikus. Metus, kai žydų šeimininkės smulkiai kapodavo kiaušinius, gausiai dėdavo sūrio bei viską gardindavo česnaku. Daržove, dar Babilono rabinų vadinta puikia dietos priemone ir gero bei turtingo gyvenimo simboliu.

„Šie faktai tik parodo, kad dažno mėgstamos salotos bei mišrainės yra ne tik gardžios, bet ir lydimos legendų, mitų, įvairiausių spalvingų istorijų. Tuo ir žavus kulinarijos pasaulis – atskleisdami jo paslaptis, galime leistis į netikėtus atradimus. Patirti pastarųjų lengva – tereikia mylėti, vertinti ir mėgautis maistu“, – apibendrina B. Baratinskaitė.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Maistas: kitos panašios naujienos
       2021-12-06 16:32:03

Skirtingi, šaldytų sodo ir daržo gėrybių, panaudojimo būdai

Atėjus šalčiams metas prisiminti vasaros ir rudens skonius bei žiemai paruoštas sodo, daržo ir miško gėrybes. Šaldikliuose šlovės minutės laukia braškės, avietės, moliūgai ir įvairiausių rūšių grybai.
       2021-12-03 13:48:43

Kepyklose – kūčiukų kepimo įkarštis: krosnys bus užgesintos tik Kūčių vakarą

30 sunkvežimių kūčiukų – tiek jų po Lietuvą pasklis vien iš kepyklos Panevėžyje, kur pastarosiomis savaitėmis krosnys negęsta net ir naktį. Išlaikyti lietuvišką kūčiukų kepimo tradiciją – itin atsakinga užduotis.
       2021-12-03 13:34:24

Nemirštanti klasika – šprotai: 4 pasiūlymai, kaip juos valgyti

Prasidėjus žiemai daugiau laiko praleidžiame namuose, tad paprastai ir gaminame daugiau. Nors besiruošdami šventėms ieškome naujų receptų, kartu atsigręžiame į tradicinius patiekalus bei nuo vaikystės pažįstamus skonius.
       2021-11-26 17:14:53

Ekspertai atskleidžia priežastį, kodėl vaikai nemėgsta brokolių

Brokoliai – tikras super produktas: jie gausūs vitaminų A, C ir E, saugančių odą, taip pat stiprina širdies sveikatą, malšina alerginius sudirgimus bei uždegimus, gerina virškinimą, mažina vėžio tikimybę.
Daugiau naujų naujienų
       2021-12-06 16:38:36

10 priežasčių, kodėl knyga – geriausia dovana ir rekomendacijos, ką dovanoti

Laikas pakalbėti apie dovanas? Juk artėja gražiausios metų šventės! Šis tekstas orientuotas į Kalėdas, tačiau jis universalus ir daugelis patarimų bei rekomendacijų tiks bet kokia proga.
       2021-12-06 16:35:02

Saulės elektrinių klausimams – dedikuota ESO telefono linija

Augant gyventojų susidomėjimui ir siekiant suteikti aiškią ir kokybišką informaciją saulės elektrinių įsirengimo ir kitais susijusiais klausimais, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pristato elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių gaminantiems vartotojams skirtą pagalbos telefonu liniją.
       2021-12-06 16:32:03

Skirtingi, šaldytų sodo ir daržo gėrybių, panaudojimo būdai

Atėjus šalčiams metas prisiminti vasaros ir rudens skonius bei žiemai paruoštas sodo, daržo ir miško gėrybes. Šaldikliuose šlovės minutės laukia braškės, avietės, moliūgai ir įvairiausių rūšių grybai.
       2021-12-06 16:26:29

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 522

Atlikus 4091 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 522. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-05 22:12:10

Viskas apie tai, ką reikia žinoti, norint atsivežti augintinį iš užsienio

Ketinantys įsigyti augintinį iš užsienio turi žinoti, kad į Lietuvą įsivežti šunį, katę ar šešką galima tik tuomet, jei jis paženklintas, vakcinuotas nuo pasiutligės ir turi tinkamus dokumentus.
       2021-12-05 22:06:56

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1347

Atlikus 8145 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1347. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-04 13:43:53

Ieva Mackevičienė: darbas biure – nepalyginamas su darbu iš namų

Ieva Mackevičienė, skaitmeninio turinio kūrėja ir nuomonės formuotoja, šį sezoną dar ir tapusi „Lietuvos balso“ komandos nare, naujų projektų vystymui pasirinko „Workland“ pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių centrą, įsikūrusį Vilniuje, Gedimino pr. 9, G9 prekybos centro viršutiniame aukšte.
       2021-12-04 12:50:27

Dėl Omikron atmainos griežtinamos izoliacijos taisyklės

Europoje kasdien fiksuojant naujus susirūpinimą keliančios koronaviruso atmainos Omikron atvejus, Lietuva kartu su kitomis šalimis stiprina šios atmainos stebėseną ir epidemiologinę kontrolę.
       2021-12-04 12:45:33

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1875

Atlikus 14486 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1875. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-03 20:15:24

„Starlink“ palydovinis internetas jau Lietuvoje

Astronautikos bendrovė „Space X“ pranešė Lietuvoje pradedanti teikti „Starlink“ plačiajuosčio palydovinio interneto paslaugas – nors buvo žadėta, kad šios paslaugos Lietuvos vartotojus pasieks 2022 m. pradžioje.
       2021-12-03 13:48:43

Kepyklose – kūčiukų kepimo įkarštis: krosnys bus užgesintos tik Kūčių vakarą

30 sunkvežimių kūčiukų – tiek jų po Lietuvą pasklis vien iš kepyklos Panevėžyje, kur pastarosiomis savaitėmis krosnys negęsta net ir naktį. Išlaikyti lietuvišką kūčiukų kepimo tradiciją – itin atsakinga užduotis.
       2021-12-03 13:34:24

Nemirštanti klasika – šprotai: 4 pasiūlymai, kaip juos valgyti

Prasidėjus žiemai daugiau laiko praleidžiame namuose, tad paprastai ir gaminame daugiau. Nors besiruošdami šventėms ieškome naujų receptų, kartu atsigręžiame į tradicinius patiekalus bei nuo vaikystės pažįstamus skonius.
       2021-12-03 13:24:55

Aido Gedvilo pranešimas: „Ne automobilių taršos, o tautos kiršinimo mokestis“

Aplinkos ministerija po ilgų svarstymų, gąsdinimų ir klaidinimų, be platesnių diskusijų su visuomene, kaip jau tapo įprasta šioje Vyriausybėje, pagaliau išgrynino automobilių apmokestinimo koncepciją.
       2021-12-03 13:18:58

Paruoškite namus šventėms – buities darbai, kuriuos būtina atlikti iki Kalėdų

Gražiausias metų šventes norisi sutikti jaukiuose, tvarkinguose namuose. Todėl jau dabar verta pradėti planuoti ir ruoštis didžiajam jų tvarkymui bei švarinimui.
       2021-12-03 13:07:08

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2040

Atlikus 17022 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2040. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-02 18:45:26

Kalėdos Panemunės pilyje

Renginio tipas: Renginys Renginio data: Trečiadienis, 2021 m. gruodžio 1 d. Renginio pradžia: 10:00 Renginio pabaiga: Sekmadienis, 2022 m. sausio 9 d. Renginio vieta: Panemunės pilis, Vytėnų g. 53, Pilies k., Jurbarko r.
       2021-12-02 14:25:59

„YIT Lietuva“ Viršuliškėse statys naują 18 aukštų verslo centrą

Vilniuje, Viršuliškių rajone, iškils naujas draugiškas aplinkai 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Jo vystytoja, darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“, į projektą investuos 21 mln. eurų.
       2021-12-02 14:17:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1813

Atlikus 16774 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1813. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-01 16:14:10

„Litgrid“: sinchroninius kompensatorius Lietuvoje įrengs „Siemens Energy“

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ užbaigs sinchronizacijos su kontinentine Europa įgyvendinimui būtinų įrenginių – sinchroninių kompensatorių – pirkimą.
       2021-12-01 13:56:24

VRM imasi pokyčių – atsisako penkių pavaldžių įstaigų

Įgyvendinant Vyriausybės programą, vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės sudaryta Viešojo valdymo tobulinimo grupė įvertino Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pavaldžių įstaigų vykdomą veiklą ir funkcijas.
       2021-12-01 10:45:26

Ekspertas pataria, kaip neprarasti ryšio per pūgą

Rudenį keičiant žiemai, į Lietuvą vis dažniau atklysta stiprus vėjas su sniegu ar lietumi. Kaip pasiruošti artėjant audrai ar pūgai, ką daryti stichijos metu ir ar įmanoma likti su ryšiu net dingus elektrai? Patarimais dalijasi „Telia“ Tinklo vadovas Arūnas Strolia.
       2021-12-01 10:39:59

„Netflix“ vartotojų skaičius Lietuvoje ir toliau auga

Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) neseniai atliktas tyrimas parodė, kad užsakomosios visuomenės informavimo audiovizualinėmis priemonėmis paslaugų platformos „Netflix“ populiarumas Lietuvoje 2021 m., palyginus su praėjusiais metais vėl augo.
       2021-12-01 10:19:53

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1793

Atlikus 26502 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1793. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-30 12:42:43

Dovanojimo etiketas – viskas, ką reikia žinoti planuojant kalėdines dovanas

Jau įsibėgėja kalėdinių dovanų pirkimo bumas. Tačiau ruošiant staigmenas savo artimiesiems ir draugams, itin svarbu neužmiršti ir etiketo principų.
       2021-11-30 11:03:23

„Kibernetinis pirmadienis“ – proga pasitikrinti, ar apsiperkate saugiai

„Kibernetinis pirmadienis“ yra internetinė „Juodojo penktadienio“ versija, kai elektroninėse parduotuvėse skelbiamos didžiausios metų nuolaidos. Ši diena skirta ne tik išlaidauti, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį į saugų apsipirkimą internete.
       2021-11-30 11:01:05

Naujas vardas saugesniuose „Toyota“ automobiliuose – „T-Mate“

Siekdama pabrėžti savo norą didinti transporto saugumą, „Toyota“ pristato „T-Mate“ – naują bendrą vardą, aprėpiantį visas gamintojos saugumo ir pažangių vairavimo asistentų (ADAS) sistemas.
       2021-11-30 10:58:32

Mokslo metų statistika: gerėja rezultatai, bet daugėja praleistų pamokų

Naujus mokslo metus pradėję klasėse, didžioji dalis mokyklų ir toliau tęsia ugdymą kontaktiniu būdu. Statistika rodo, kad sugrįžimas į klases paskatino geresnį žinių įsisavinimą, augo visų pagrindinių mokomųjų dalykų įvertinimų vidurkiai.
       2021-11-30 10:32:03

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1701

Atlikus 24506 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1701. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-29 11:31:27

Stojantiesiems į aukštąsias mokyklas: ką svarbu žinoti ruošiantis stojimams?

Pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) gaires, nuo 2024 m. visi stojantieji į aukštąsias mokyklas turės būti išlaikę bent tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir trečią laisvai pasirenkamą.
       2021-11-29 11:24:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 584

Atlikus 7273 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 584. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.