Naujienos

Ką iššūkiai Kinijoje reiškia investuotojams?

2021-11-20 07:20:24

Ribojamas elektros energijos tiekimas gamintojams ir gyventojams, lėtėjanti gamyba ir mokumo problemos milžiniškame nekilnojamojo turto sektoriuje bei auganti įtampa su Vakarais – tokias žinias pastaruoju metu girdime iš pasaulio fabriku vadinamos Kinijos.

Ką visa tai gali reikšti investuotojams?

Trečiąjį šių metų ketvirtį antroji didžiausia pasaulio ekonomika augo 4,9 proc. ir atsiliko nuo prognozuoto 5,2 proc. augimo. Visa tai įvyko nepaisant to, kad pirmąjį šių metų ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, Kinijos ekonomika augo net 18,3 proc.

Atsižvelgdami į nedžiuginančius rezultatus, analitikai jau mažina ketvirtojo ketvirčio ir visų 2021 metų augimo prognozes. Ekspertai neslepia laukiantys apčiuopiamų Kinijos vyriausybės žingsnių, kaip aktyviau gesinti ekonomikos gaisrus.

Drebantys nekilnojamojo turto gigantų pamatai

Šių metų rudenį pasaulio akys krypo į nekilnojamojo turto ir statybų bendrovę „Evergrande“ bei jos sunkumus vykdant finansinius įsipareigojimus. Tačiau panašu, kad šie sunkumai būdingi ir kitoms Kinijos NT sektoriaus bendrovėms.

Spalio pabaigoje 250 mln. JAV dolerių vertės obligacijų išpirkimo terminą praleido bendrovė „Modern Land“, o lapkričio pradžioje su panašiomis problemomis susidūrė vystytojas „Kaisa Group Holdings“. Pranešama, kad skolų išpirkimo terminus praleido ir „Fantasia Holdings Group”, „China Properties Group” ir „Sinic Holdings“.

„Bloomberg“ skaičiavimu, vien šiemet skolininkai Kinijoje neatliko mokėjimų už euroobligacijas, kurių bendra suma siekia 8,7 mlrd. JAV dolerių. Net trečdalis šios sumos tenka su sunkumais susiduriančioms NT bendrovėms.

Šio sektoriaus dydis Kinijoje siekia 5 trilijonus JAV dolerių, ir centrinė valdžia Pekine pastaruoju metu siuntė signalus esanti pasiryžusi aukoti ekonomikos augimą tam, kad būtų suvaldyta sektoriaus skolų krizė. Ekspertai prognozuoja, kad NT problemos Kinijoje išliks dėmesio centre ir 2022 m. bei reikšmingai mažins kitų metų ekonomikos augimą.

Problemos brendo dešimtmečius

Iki šių metų rudens vidutinis investuotojas apie problemas Kinijos NT sektoriuje žinojo mažai. Tačiau ekspertų teigimu, dabartinės situacijos priežastys glūdi giliau nei mokumo problemos − dabartinė situacija yra užprogramuota visos rinkos sanklodoje ir net valstybinio kapitalizmo sistemoje.

Kinijos nekilnojamojo turto rinka kartu su gretutinėmis pramonės ir paslaugų šakomis sudaro ketvirtadalį visos antros pagal dydį pasaulio ekonomikos. Iki pat 1988 m. visas būstas Kinijoje priklausė valstybei. Tais metais tuometinio premjero Zhu Rongji iniciatyva valstybė žemomis kainomis pardavė visą turimą būstą, ir Kinija pernakt tapo šalimi su daugybe NT savininkų.

Nuo to laiko NT kainos Kinijoje nuolat kilo. Daugelis kinų būstą mato kaip investiciją be rizikos, todėl žmonės masiškai perka antrus, trečius ar dešimtus butus, kuriuos masiškai stato šiuo metu su problemomis susiduriančios bendrovės. Tuo pat metu Kinijos miestų savivaldybės dėl to trina rankomis, mat didžiulę jų biudžetų pajamų dalį sudaro žemės pardavimai.

Kinijos valstybinė politika, siekianti išlaikyti gyventojų ir įmonių turtą šalyje, suteikia labai ribotas pinigų įdarbinimo galimybes eiliniams kinams. Dėl šios priežasties antras ar trečias būstas atrodo kaip vienintelis kelias išlaikyti ir pakelti savo pinigų vertę. Tai nemažina paklausos, o kartu ir dar stipriau įsuka statybos sektoriaus smagračius, o vėliau – ir spekuliaciją.

Kinijos prezidentas Xi Jinping pareiškė, kad „būstas yra skirtas gyvenimui, o ne spekuliacijai“. Tačiau kol kas nematyti ženklų, kad valstybė imtųsi griežtesnių kontrolės priemonių. Pavyzdžiui, didesnio NT mokesčio, kuris apramintų pirkėjų galimybes išlaikyti kelis butus, o kartu užtikrintų pajamas šalies biudžete.

Stojantis pasaulio fabrikas

Kita nemenka Kinijos ekonomikos problema yra pramonės sulėtėjimas, kurį didele dalimi lemia energijos trūkumas. Jį, savo ruožtu, sukėlė kylančios anglies kainos, jos trūkumas bei griežtesni aplinkosaugos reikalavimai.

Dėl to daliai šalies kurį laiką teko gyventi su elektros kvotomis, parduotuvės aptarnavo klientus pasišviesdamos žvakėmis, o fabrikai buvo priversti laikinai stabdyti gamybą. Tai svariai prisideda prie visame pasaulyje trūkinėjančių tiekimo grandinių.

Ne viena kompanija per pastaruosius mėnesius Kinijoje buvo priversta riboti arba apskritai stabdyti savo darbą. Tarp jų ir įmonės, gaminančios detales „Tesla“ ir „Apple“. Dėl susidariusios padėties susirūpinimą jau išreiškė ir „Tesla“ vadovas Elonas Muskas.

Pekino atsakas siekiant suvaldyti stojančią gamybą – dvigubai didesnis nei prieš metus anglių importas spalio mėnesį. Kinijos valstybinis elektros perdavimo sistemos operatorius lapkričio pradžioje paskelbė, kad energijos krizė yra suvaldyta, tačiau išlieka tikimybė, kad žiemą vartotojams vėl gali kilti sunkumų.

Energijos krizė yra didelis iššūkis šaliai, kuri sudegina daugiau anglių nei visas likęs pasaulis kartu sudėjus, be to, Kinija yra antra didžiausia naftos vartotoja po JAV. Ir nors pastaruoju metu antroji pagal dydį pasaulio ekonomika vis dažniau naudoja gamtines dujas ar pasitelkia atsinaujinančius energijos išteklius, Kinijos ekonomikos garvežys vis dar dažniau varomas iškastiniu kuru.

Vis dėlto, negalima nutylėti, kad Kinijos ekonomika žalėja − Kinija pasaulyje pirmauja pagal investicijas į atsinaujinančią energetiką. Nuo 2010 iki 2019 metų šiam tikslui šalis išleido 760 mlrd. JAV dolerių, kuomet ES 698 mlrd., o JAV – vos 356 mlrd. Pokyčiai matomi ne tik energetikos pyrage, bet ir šalies keliuose – bene 44 proc. visų pasaulio elektromobilių važinėja Kinijos gatvėmis.

Rinkos kol kas ignoruoja problemas Kinijoje

Kol antroji pasaulio ekonomika išgyvena sudėtingiausius laikus per pastaruosius kelis dešimtmečius, Vakarų rinkose sulėtėjimu nė nekvepia. Didieji akcijų indeksai – „SP500”, „Dow Jones Industrial Average“ ir „Nasdaq Composite“ – lapkričio pradžioje fiksavo visų laikų rekordines aukštumas.

Investuotojų apetitą skatina JAV kongreso lapkričio pradžioje priimtas 1 trilijono JAV dolerių vertės infrastruktūros atnaujinimo planas. Problemos Kinijoje ir vis labiau įsisiūbuojanti infliacija Europoje kol kas nemalšina rinkų optimizmo.

Investuotojai turėtų išlikti budrūs

Tiesa, kai kurie analitikai jau skambina pavojaus varpais, rodydami pirštu į šiuo metu vykstantį didžiausią istorijoje Kinijos aukšto pajamingumo, arba vadinamųjų „šiukšlinių“ obligacijų (ang. junk bonds) išsipardavimą.

Vos per šešis mėnesius jų turėtojai prarado apie trečdalį jų vertės, tačiau dar svarbesnė žinia rinkoms yra kita. Didelė dalis Kinijos įmonių negalės pasiskolinti ir taip refinansuoti savo skolų, o tai reiškia bankrotus.

Svyruojantys ir pasimetę investuotojai gali išgirsti pačių įvairiausių nuomonių. Pavyzdžiui, „Credit Suisse“ įspėja investuotojus kol kas laikytis atokiau nuo Kinijos ekonomikos, o „HSBC“ ar „Fidelity Investments“, atvirkščiai, demonstruoja optimizmą ir pataria savo klientams vėl pirkti aktyvus Kinijoje.

Gyvename įdomiais laikais, kuomet rinkos ne visuomet elgiasi pagal ekonominę logiką ar per langą matomą realybę. Vyraujant tokiam neapibrėžtumui, investuotojai turėtų išlikti ramūs, tačiau neprarasti budrumo.

Greta Šiaučiulytė, „Swedbank“ investavimo produktų srities vadovė

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-12-06 16:38:36

10 priežasčių, kodėl knyga – geriausia dovana ir rekomendacijos, ką dovanoti

Laikas pakalbėti apie dovanas? Juk artėja gražiausios metų šventės! Šis tekstas orientuotas į Kalėdas, tačiau jis universalus ir daugelis patarimų bei rekomendacijų tiks bet kokia proga.
       2021-12-06 16:35:02

Saulės elektrinių klausimams – dedikuota ESO telefono linija

Augant gyventojų susidomėjimui ir siekiant suteikti aiškią ir kokybišką informaciją saulės elektrinių įsirengimo ir kitais susijusiais klausimais, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pristato elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių gaminantiems vartotojams skirtą pagalbos telefonu liniją.
       2021-12-06 16:32:03

Skirtingi, šaldytų sodo ir daržo gėrybių, panaudojimo būdai

Atėjus šalčiams metas prisiminti vasaros ir rudens skonius bei žiemai paruoštas sodo, daržo ir miško gėrybes. Šaldikliuose šlovės minutės laukia braškės, avietės, moliūgai ir įvairiausių rūšių grybai.
       2021-12-06 16:26:29

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 522

Atlikus 4091 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 522. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-05 22:12:10

Viskas apie tai, ką reikia žinoti, norint atsivežti augintinį iš užsienio

Ketinantys įsigyti augintinį iš užsienio turi žinoti, kad į Lietuvą įsivežti šunį, katę ar šešką galima tik tuomet, jei jis paženklintas, vakcinuotas nuo pasiutligės ir turi tinkamus dokumentus.
       2021-12-05 22:06:56

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1347

Atlikus 8145 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1347. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-04 13:43:53

Ieva Mackevičienė: darbas biure – nepalyginamas su darbu iš namų

Ieva Mackevičienė, skaitmeninio turinio kūrėja ir nuomonės formuotoja, šį sezoną dar ir tapusi „Lietuvos balso“ komandos nare, naujų projektų vystymui pasirinko „Workland“ pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių centrą, įsikūrusį Vilniuje, Gedimino pr. 9, G9 prekybos centro viršutiniame aukšte.
       2021-12-04 12:50:27

Dėl Omikron atmainos griežtinamos izoliacijos taisyklės

Europoje kasdien fiksuojant naujus susirūpinimą keliančios koronaviruso atmainos Omikron atvejus, Lietuva kartu su kitomis šalimis stiprina šios atmainos stebėseną ir epidemiologinę kontrolę.
       2021-12-04 12:45:33

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1875

Atlikus 14486 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1875. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-03 20:15:24

„Starlink“ palydovinis internetas jau Lietuvoje

Astronautikos bendrovė „Space X“ pranešė Lietuvoje pradedanti teikti „Starlink“ plačiajuosčio palydovinio interneto paslaugas – nors buvo žadėta, kad šios paslaugos Lietuvos vartotojus pasieks 2022 m. pradžioje.
       2021-12-03 13:48:43

Kepyklose – kūčiukų kepimo įkarštis: krosnys bus užgesintos tik Kūčių vakarą

30 sunkvežimių kūčiukų – tiek jų po Lietuvą pasklis vien iš kepyklos Panevėžyje, kur pastarosiomis savaitėmis krosnys negęsta net ir naktį. Išlaikyti lietuvišką kūčiukų kepimo tradiciją – itin atsakinga užduotis.
       2021-12-03 13:34:24

Nemirštanti klasika – šprotai: 4 pasiūlymai, kaip juos valgyti

Prasidėjus žiemai daugiau laiko praleidžiame namuose, tad paprastai ir gaminame daugiau. Nors besiruošdami šventėms ieškome naujų receptų, kartu atsigręžiame į tradicinius patiekalus bei nuo vaikystės pažįstamus skonius.
       2021-12-03 13:24:55

Aido Gedvilo pranešimas: „Ne automobilių taršos, o tautos kiršinimo mokestis“

Aplinkos ministerija po ilgų svarstymų, gąsdinimų ir klaidinimų, be platesnių diskusijų su visuomene, kaip jau tapo įprasta šioje Vyriausybėje, pagaliau išgrynino automobilių apmokestinimo koncepciją.
       2021-12-03 13:18:58

Paruoškite namus šventėms – buities darbai, kuriuos būtina atlikti iki Kalėdų

Gražiausias metų šventes norisi sutikti jaukiuose, tvarkinguose namuose. Todėl jau dabar verta pradėti planuoti ir ruoštis didžiajam jų tvarkymui bei švarinimui.
       2021-12-03 13:07:08

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2040

Atlikus 17022 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2040. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-02 18:45:26

Kalėdos Panemunės pilyje

Renginio tipas: Renginys Renginio data: Trečiadienis, 2021 m. gruodžio 1 d. Renginio pradžia: 10:00 Renginio pabaiga: Sekmadienis, 2022 m. sausio 9 d. Renginio vieta: Panemunės pilis, Vytėnų g. 53, Pilies k., Jurbarko r.
       2021-12-02 14:25:59

„YIT Lietuva“ Viršuliškėse statys naują 18 aukštų verslo centrą

Vilniuje, Viršuliškių rajone, iškils naujas draugiškas aplinkai 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Jo vystytoja, darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“, į projektą investuos 21 mln. eurų.
       2021-12-02 14:17:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1813

Atlikus 16774 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1813. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-01 16:14:10

„Litgrid“: sinchroninius kompensatorius Lietuvoje įrengs „Siemens Energy“

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ užbaigs sinchronizacijos su kontinentine Europa įgyvendinimui būtinų įrenginių – sinchroninių kompensatorių – pirkimą.
       2021-12-01 13:56:24

VRM imasi pokyčių – atsisako penkių pavaldžių įstaigų

Įgyvendinant Vyriausybės programą, vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės sudaryta Viešojo valdymo tobulinimo grupė įvertino Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pavaldžių įstaigų vykdomą veiklą ir funkcijas.
       2021-12-01 10:45:26

Ekspertas pataria, kaip neprarasti ryšio per pūgą

Rudenį keičiant žiemai, į Lietuvą vis dažniau atklysta stiprus vėjas su sniegu ar lietumi. Kaip pasiruošti artėjant audrai ar pūgai, ką daryti stichijos metu ir ar įmanoma likti su ryšiu net dingus elektrai? Patarimais dalijasi „Telia“ Tinklo vadovas Arūnas Strolia.
       2021-12-01 10:39:59

„Netflix“ vartotojų skaičius Lietuvoje ir toliau auga

Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) neseniai atliktas tyrimas parodė, kad užsakomosios visuomenės informavimo audiovizualinėmis priemonėmis paslaugų platformos „Netflix“ populiarumas Lietuvoje 2021 m., palyginus su praėjusiais metais vėl augo.
       2021-12-01 10:19:53

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1793

Atlikus 26502 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1793. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-30 12:42:43

Dovanojimo etiketas – viskas, ką reikia žinoti planuojant kalėdines dovanas

Jau įsibėgėja kalėdinių dovanų pirkimo bumas. Tačiau ruošiant staigmenas savo artimiesiems ir draugams, itin svarbu neužmiršti ir etiketo principų.
       2021-11-30 11:03:23

„Kibernetinis pirmadienis“ – proga pasitikrinti, ar apsiperkate saugiai

„Kibernetinis pirmadienis“ yra internetinė „Juodojo penktadienio“ versija, kai elektroninėse parduotuvėse skelbiamos didžiausios metų nuolaidos. Ši diena skirta ne tik išlaidauti, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį į saugų apsipirkimą internete.
       2021-11-30 11:01:05

Naujas vardas saugesniuose „Toyota“ automobiliuose – „T-Mate“

Siekdama pabrėžti savo norą didinti transporto saugumą, „Toyota“ pristato „T-Mate“ – naują bendrą vardą, aprėpiantį visas gamintojos saugumo ir pažangių vairavimo asistentų (ADAS) sistemas.
       2021-11-30 10:58:32

Mokslo metų statistika: gerėja rezultatai, bet daugėja praleistų pamokų

Naujus mokslo metus pradėję klasėse, didžioji dalis mokyklų ir toliau tęsia ugdymą kontaktiniu būdu. Statistika rodo, kad sugrįžimas į klases paskatino geresnį žinių įsisavinimą, augo visų pagrindinių mokomųjų dalykų įvertinimų vidurkiai.
       2021-11-30 10:32:03

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1701

Atlikus 24506 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1701. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-29 11:31:27

Stojantiesiems į aukštąsias mokyklas: ką svarbu žinoti ruošiantis stojimams?

Pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) gaires, nuo 2024 m. visi stojantieji į aukštąsias mokyklas turės būti išlaikę bent tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir trečią laisvai pasirenkamą.
       2021-11-29 11:24:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 584

Atlikus 7273 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 584. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.