Naujienos

Višta ar kiaušinis? Ieškančiųjų trūksta labiau nei IT specialistų

2021-11-25 15:35:56

Netylant nuolatinei diskusijai apie IT specialistų trūkumą, dažnai paraštėse paliekamos kitos specialybės, dėl kurių kova rinkoje kartais būna net ir didesnė.

Viena tokių – pačių IT specialistų ar kitų darbuotojų ieškantys ir juos atrenkantys specialistai. Profesionalų socialinio tinklo „LinkedIn“ duomenimis, per pastaruosius metus šių specialistų darbo skelbimų skaičius išaugo bemaž 7 kartus. Pasaulinės tendencijos gajos ir Lietuvoje – personalo ekspertai dalinasi, kodėl populiarumas auga, kokia karjera laukia ir ko galima tikėtis iš darbdavių, tapus personalo atrankos specialistu.

Šiandien bene populiariausiame darbuotojų paieškos socialiniame tinkle „LinkedIn“ galima rasti beveik 365 tūkst. atrankų specialistų darbo skelbimų visame pasaulyje. Palyginimui, programinės įrangos kūrėjų darbo skelbimų – apie 342 tūkst. Anot „Telia Global Services Lithuania“ personalo vadovo Mindaugo Šestilo, darbo rinka šioje srityje įkaitusi ne veltui.

„Po pandeminės stagnacijos darbuotojai turi kur kas daugiau galimybių keisti darbą – į rinką ateina vis daugiau naujų bendrovių atveriančių galimybes, o palanki ekonominė situacija leidžia rinkos senbuviams taip pat pasiūlyti didelį kiekį atvirų pozicijų. Vien mes savo organizacijoje per pastaruosius metus pasamdėme daugiau nei 300 darbuotojų – kiekvieno iš jų samdos procese dalyvavo personalo atrankos specialistas, todėl komanda turi būti ne tik efektyvi, bet ir didelė.“

Kandidatų CV laukimas – praeityje

Personalo atrankų bendrovės „Alliance for Recruitment“ personalo atrankų grupės vadovės Rūtos Kavaliauskaitės-Račkauskės teigimu, nors darbuotojai rinkoje išties pozityviau žiūri į pokyčius, drąsiau imasi naujų galimybių bei keičia darbovietes, akcentuoti reiktų pasikeitusį personalo paieškos ir atrankos specialistų darbo pobūdį.

„Laikai, kai patalpinus darbo skelbimą į CV portalus ar socialinius tinklus buvo laukiama kandidatų – seniai praeityje. Iš reaktyvaus darbo pobūdžio atrankų specialisto vaidmuo tapo labai proaktyvus – tenka patiems susisiekti su kandidatais, juos sudominti ir formuoti jų motyvaciją prisijungti prie įmonės.“

Jai pritaria ir M. Šestilo, kurio teigimu šie žmonės vaidina kertinį vaidmenį užtikrinant įmonių augimą. „Norint suburti stiprią IT, techninių specialybių ir ne tik komandą, reikia lygiai tokių pačių stiprių žmonių, kurie užmegztų stiprų pirmąjį kontaktą, turėtų ryšių, rekomendacijų, asmeninį tinklą ir, be abejo, tinkamas savybes sudominti kandidatą.“

Ekspertų teigimu, atrankų specialistai privalo nuolat keisti ir adaptuoti savo darbo metodikas, procesus, naudojamus įrankius, kad galėtų sėkmingai pritraukti kandidatus dabartinėje, labai konkurencingoje rinkoje.

Svarbiausia savybė – kantrybė

Stebint atrankos ir paieškų specialistų darbo pobūdžio transformaciją nesunku būtų rasti sąsajų su pardavimo sritimi. Norint sugeneruoti norimą rezultatą – kandidatų kiekį – būtina turėti ir atitinkamą kontaktų skaičių.

„Šios srities profesionalai turi būti be galo atkaklūs – net ir sulaukiant dešimčių, o kartais ir šimtų atsakymų „ne“, turi tęsti ir rasti tą vienintelį kandidatą. Kitos savybės, kurios aktualios šame darbe – empatija, emocinis intelektas, gebėjimas analizuoti kandidatą, atpažinti jo sprendimų priėmimo priežastis, taip pat – būti nešališku ir nesusidaryti pirmojo įspūdžio“, – pasakoja Mindaugas Šestilo.

Kaip vieną iš savybių ir kartu darbo privalumų, personalo vadovas išskiria galimybę nuolat mokytis. Personalo atrankų specialistams, dirbant vis su skirtingų sričių atrankomis, reikia automatiškai tapti daugelio sričių mini ekspertais, galinčiais kandidatui atsakyti į rūpimus klausimus. Čia svarbūs tampa ir santykiai su samdančiais vadovais.

„Visos šios savybės nebūtinai yra įgimtos, jas galima išmokti. Tam „Telia Global Services Lithuania“ turime netgi atskirą personalo atrankų specialistų akademiją „Talent CrunchLab“, kurios metu dalyviai be patirties įgauna visus reikiamus įgūdžius, pamato tarptautinės organizacijos virtuvę iš vidaus ir turi galimybę pradėti karjerą šioje srityje.“

Kandidatai pereina į besirenkančiojo poziciją

Augant paklausai, personalo atrankos specialistai vis labiau gali mėgautis IT specialistams jau įprastu privalumu – rinktis iš kelių bendrovių pasiūlymų. Kaip pasakoja R. Kavaliauskaitė-Račkauskė, kandidatai akcentuoja kelis kriterijus – galimybę mokytis, vidinius procesus ir naudojamas sistemas.

„Jie taip pat mėgsta turėti duomenis apie įvarius įmonės samdos rodiklius – atrankų proceso trukmę, šaltinių veiksmingumą ir pan. Ši informacija lengvina bei efektyvina jų darbą, tad tikrai verta investuoti į duomenų kaupimo ir analitikos sprendimus. Be abejo, jie atkreipia dėmesį ir į komandą, pozicijai keliamus tikslus ir lūkesčius, kompanijos vertybes bei HR strategijos kryptį – ja jis turi sirgti tam, kad įtikintų kandidatus įmonės išskirtinumu.“

M. Šestilo teigimu, kaip ir visi kandidatai šiais laikais, pradžioje atrankų specialistai ieško pamatinių dalykų – kiek įtraukianti yra organizacijos kultūra, ar atitinka vertybes, kokias ambicijas sau kelia, kokios yra augimo galimybės ir koks darbo turinys lauks.

„Tik pasitvirtinę kultūrinį atitikimą, kandidatai domisi specifiniais dalykais – technologijomis, išmaniomis duomenų bazėmis, įrankių ir procesų patogumu bei efektyvumu, komandos sandara ir dinamika. Privalumų turi ir didesnės darbovietės, ir mažos įmonės – pirmose galima išbandyti skirtingas sritis ir augti, o nedidelėje organizacijoje gali tekti žongliruoti daug atsakomybių vienu metu ir taip paspartinti tobulėjimą. Taip pat pastebime, kad tarptautinės organizacijos šiems specialistams yra patrauklesnės, nes suteikia galimybę pažinti kitas rinkas, prasiplečia bendravimo laukas ir ieškoma įdomesnių sričių kandidatų.“

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-12-06 16:38:36

10 priežasčių, kodėl knyga – geriausia dovana ir rekomendacijos, ką dovanoti

Laikas pakalbėti apie dovanas? Juk artėja gražiausios metų šventės! Šis tekstas orientuotas į Kalėdas, tačiau jis universalus ir daugelis patarimų bei rekomendacijų tiks bet kokia proga.
       2021-12-06 16:35:02

Saulės elektrinių klausimams – dedikuota ESO telefono linija

Augant gyventojų susidomėjimui ir siekiant suteikti aiškią ir kokybišką informaciją saulės elektrinių įsirengimo ir kitais susijusiais klausimais, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pristato elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių gaminantiems vartotojams skirtą pagalbos telefonu liniją.
       2021-12-06 16:32:03

Skirtingi, šaldytų sodo ir daržo gėrybių, panaudojimo būdai

Atėjus šalčiams metas prisiminti vasaros ir rudens skonius bei žiemai paruoštas sodo, daržo ir miško gėrybes. Šaldikliuose šlovės minutės laukia braškės, avietės, moliūgai ir įvairiausių rūšių grybai.
       2021-12-06 16:26:29

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 522

Atlikus 4091 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 522. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-05 22:12:10

Viskas apie tai, ką reikia žinoti, norint atsivežti augintinį iš užsienio

Ketinantys įsigyti augintinį iš užsienio turi žinoti, kad į Lietuvą įsivežti šunį, katę ar šešką galima tik tuomet, jei jis paženklintas, vakcinuotas nuo pasiutligės ir turi tinkamus dokumentus.
       2021-12-05 22:06:56

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1347

Atlikus 8145 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1347. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-04 13:43:53

Ieva Mackevičienė: darbas biure – nepalyginamas su darbu iš namų

Ieva Mackevičienė, skaitmeninio turinio kūrėja ir nuomonės formuotoja, šį sezoną dar ir tapusi „Lietuvos balso“ komandos nare, naujų projektų vystymui pasirinko „Workland“ pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių centrą, įsikūrusį Vilniuje, Gedimino pr. 9, G9 prekybos centro viršutiniame aukšte.
       2021-12-04 12:50:27

Dėl Omikron atmainos griežtinamos izoliacijos taisyklės

Europoje kasdien fiksuojant naujus susirūpinimą keliančios koronaviruso atmainos Omikron atvejus, Lietuva kartu su kitomis šalimis stiprina šios atmainos stebėseną ir epidemiologinę kontrolę.
       2021-12-04 12:45:33

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1875

Atlikus 14486 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1875. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-03 20:15:24

„Starlink“ palydovinis internetas jau Lietuvoje

Astronautikos bendrovė „Space X“ pranešė Lietuvoje pradedanti teikti „Starlink“ plačiajuosčio palydovinio interneto paslaugas – nors buvo žadėta, kad šios paslaugos Lietuvos vartotojus pasieks 2022 m. pradžioje.
       2021-12-03 13:48:43

Kepyklose – kūčiukų kepimo įkarštis: krosnys bus užgesintos tik Kūčių vakarą

30 sunkvežimių kūčiukų – tiek jų po Lietuvą pasklis vien iš kepyklos Panevėžyje, kur pastarosiomis savaitėmis krosnys negęsta net ir naktį. Išlaikyti lietuvišką kūčiukų kepimo tradiciją – itin atsakinga užduotis.
       2021-12-03 13:34:24

Nemirštanti klasika – šprotai: 4 pasiūlymai, kaip juos valgyti

Prasidėjus žiemai daugiau laiko praleidžiame namuose, tad paprastai ir gaminame daugiau. Nors besiruošdami šventėms ieškome naujų receptų, kartu atsigręžiame į tradicinius patiekalus bei nuo vaikystės pažįstamus skonius.
       2021-12-03 13:24:55

Aido Gedvilo pranešimas: „Ne automobilių taršos, o tautos kiršinimo mokestis“

Aplinkos ministerija po ilgų svarstymų, gąsdinimų ir klaidinimų, be platesnių diskusijų su visuomene, kaip jau tapo įprasta šioje Vyriausybėje, pagaliau išgrynino automobilių apmokestinimo koncepciją.
       2021-12-03 13:18:58

Paruoškite namus šventėms – buities darbai, kuriuos būtina atlikti iki Kalėdų

Gražiausias metų šventes norisi sutikti jaukiuose, tvarkinguose namuose. Todėl jau dabar verta pradėti planuoti ir ruoštis didžiajam jų tvarkymui bei švarinimui.
       2021-12-03 13:07:08

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2040

Atlikus 17022 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2040. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-02 18:45:26

Kalėdos Panemunės pilyje

Renginio tipas: Renginys Renginio data: Trečiadienis, 2021 m. gruodžio 1 d. Renginio pradžia: 10:00 Renginio pabaiga: Sekmadienis, 2022 m. sausio 9 d. Renginio vieta: Panemunės pilis, Vytėnų g. 53, Pilies k., Jurbarko r.
       2021-12-02 14:25:59

„YIT Lietuva“ Viršuliškėse statys naują 18 aukštų verslo centrą

Vilniuje, Viršuliškių rajone, iškils naujas draugiškas aplinkai 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Jo vystytoja, darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“, į projektą investuos 21 mln. eurų.
       2021-12-02 14:17:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1813

Atlikus 16774 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1813. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-01 16:14:10

„Litgrid“: sinchroninius kompensatorius Lietuvoje įrengs „Siemens Energy“

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ užbaigs sinchronizacijos su kontinentine Europa įgyvendinimui būtinų įrenginių – sinchroninių kompensatorių – pirkimą.
       2021-12-01 13:56:24

VRM imasi pokyčių – atsisako penkių pavaldžių įstaigų

Įgyvendinant Vyriausybės programą, vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės sudaryta Viešojo valdymo tobulinimo grupė įvertino Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pavaldžių įstaigų vykdomą veiklą ir funkcijas.
       2021-12-01 10:45:26

Ekspertas pataria, kaip neprarasti ryšio per pūgą

Rudenį keičiant žiemai, į Lietuvą vis dažniau atklysta stiprus vėjas su sniegu ar lietumi. Kaip pasiruošti artėjant audrai ar pūgai, ką daryti stichijos metu ir ar įmanoma likti su ryšiu net dingus elektrai? Patarimais dalijasi „Telia“ Tinklo vadovas Arūnas Strolia.
       2021-12-01 10:39:59

„Netflix“ vartotojų skaičius Lietuvoje ir toliau auga

Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) neseniai atliktas tyrimas parodė, kad užsakomosios visuomenės informavimo audiovizualinėmis priemonėmis paslaugų platformos „Netflix“ populiarumas Lietuvoje 2021 m., palyginus su praėjusiais metais vėl augo.
       2021-12-01 10:19:53

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1793

Atlikus 26502 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1793. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-30 12:42:43

Dovanojimo etiketas – viskas, ką reikia žinoti planuojant kalėdines dovanas

Jau įsibėgėja kalėdinių dovanų pirkimo bumas. Tačiau ruošiant staigmenas savo artimiesiems ir draugams, itin svarbu neužmiršti ir etiketo principų.
       2021-11-30 11:03:23

„Kibernetinis pirmadienis“ – proga pasitikrinti, ar apsiperkate saugiai

„Kibernetinis pirmadienis“ yra internetinė „Juodojo penktadienio“ versija, kai elektroninėse parduotuvėse skelbiamos didžiausios metų nuolaidos. Ši diena skirta ne tik išlaidauti, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį į saugų apsipirkimą internete.
       2021-11-30 11:01:05

Naujas vardas saugesniuose „Toyota“ automobiliuose – „T-Mate“

Siekdama pabrėžti savo norą didinti transporto saugumą, „Toyota“ pristato „T-Mate“ – naują bendrą vardą, aprėpiantį visas gamintojos saugumo ir pažangių vairavimo asistentų (ADAS) sistemas.
       2021-11-30 10:58:32

Mokslo metų statistika: gerėja rezultatai, bet daugėja praleistų pamokų

Naujus mokslo metus pradėję klasėse, didžioji dalis mokyklų ir toliau tęsia ugdymą kontaktiniu būdu. Statistika rodo, kad sugrįžimas į klases paskatino geresnį žinių įsisavinimą, augo visų pagrindinių mokomųjų dalykų įvertinimų vidurkiai.
       2021-11-30 10:32:03

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1701

Atlikus 24506 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1701. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-29 11:31:27

Stojantiesiems į aukštąsias mokyklas: ką svarbu žinoti ruošiantis stojimams?

Pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) gaires, nuo 2024 m. visi stojantieji į aukštąsias mokyklas turės būti išlaikę bent tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir trečią laisvai pasirenkamą.
       2021-11-29 11:24:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 584

Atlikus 7273 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 584. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.