Naujienos

Višta ar kiaušinis? Ieškančiųjų trūksta labiau nei IT specialistų

2021-11-25 15:35:56

Netylant nuolatinei diskusijai apie IT specialistų trūkumą, dažnai paraštėse paliekamos kitos specialybės, dėl kurių kova rinkoje kartais būna net ir didesnė.

Viena tokių – pačių IT specialistų ar kitų darbuotojų ieškantys ir juos atrenkantys specialistai. Profesionalų socialinio tinklo „LinkedIn“ duomenimis, per pastaruosius metus šių specialistų darbo skelbimų skaičius išaugo bemaž 7 kartus. Pasaulinės tendencijos gajos ir Lietuvoje – personalo ekspertai dalinasi, kodėl populiarumas auga, kokia karjera laukia ir ko galima tikėtis iš darbdavių, tapus personalo atrankos specialistu.

Šiandien bene populiariausiame darbuotojų paieškos socialiniame tinkle „LinkedIn“ galima rasti beveik 365 tūkst. atrankų specialistų darbo skelbimų visame pasaulyje. Palyginimui, programinės įrangos kūrėjų darbo skelbimų – apie 342 tūkst. Anot „Telia Global Services Lithuania“ personalo vadovo Mindaugo Šestilo, darbo rinka šioje srityje įkaitusi ne veltui.

„Po pandeminės stagnacijos darbuotojai turi kur kas daugiau galimybių keisti darbą – į rinką ateina vis daugiau naujų bendrovių atveriančių galimybes, o palanki ekonominė situacija leidžia rinkos senbuviams taip pat pasiūlyti didelį kiekį atvirų pozicijų. Vien mes savo organizacijoje per pastaruosius metus pasamdėme daugiau nei 300 darbuotojų – kiekvieno iš jų samdos procese dalyvavo personalo atrankos specialistas, todėl komanda turi būti ne tik efektyvi, bet ir didelė.“

Kandidatų CV laukimas – praeityje

Personalo atrankų bendrovės „Alliance for Recruitment“ personalo atrankų grupės vadovės Rūtos Kavaliauskaitės-Račkauskės teigimu, nors darbuotojai rinkoje išties pozityviau žiūri į pokyčius, drąsiau imasi naujų galimybių bei keičia darbovietes, akcentuoti reiktų pasikeitusį personalo paieškos ir atrankos specialistų darbo pobūdį.

„Laikai, kai patalpinus darbo skelbimą į CV portalus ar socialinius tinklus buvo laukiama kandidatų – seniai praeityje. Iš reaktyvaus darbo pobūdžio atrankų specialisto vaidmuo tapo labai proaktyvus – tenka patiems susisiekti su kandidatais, juos sudominti ir formuoti jų motyvaciją prisijungti prie įmonės.“

Jai pritaria ir M. Šestilo, kurio teigimu šie žmonės vaidina kertinį vaidmenį užtikrinant įmonių augimą. „Norint suburti stiprią IT, techninių specialybių ir ne tik komandą, reikia lygiai tokių pačių stiprių žmonių, kurie užmegztų stiprų pirmąjį kontaktą, turėtų ryšių, rekomendacijų, asmeninį tinklą ir, be abejo, tinkamas savybes sudominti kandidatą.“

Ekspertų teigimu, atrankų specialistai privalo nuolat keisti ir adaptuoti savo darbo metodikas, procesus, naudojamus įrankius, kad galėtų sėkmingai pritraukti kandidatus dabartinėje, labai konkurencingoje rinkoje.

Svarbiausia savybė – kantrybė

Stebint atrankos ir paieškų specialistų darbo pobūdžio transformaciją nesunku būtų rasti sąsajų su pardavimo sritimi. Norint sugeneruoti norimą rezultatą – kandidatų kiekį – būtina turėti ir atitinkamą kontaktų skaičių.

„Šios srities profesionalai turi būti be galo atkaklūs – net ir sulaukiant dešimčių, o kartais ir šimtų atsakymų „ne“, turi tęsti ir rasti tą vienintelį kandidatą. Kitos savybės, kurios aktualios šame darbe – empatija, emocinis intelektas, gebėjimas analizuoti kandidatą, atpažinti jo sprendimų priėmimo priežastis, taip pat – būti nešališku ir nesusidaryti pirmojo įspūdžio“, – pasakoja Mindaugas Šestilo.

Kaip vieną iš savybių ir kartu darbo privalumų, personalo vadovas išskiria galimybę nuolat mokytis. Personalo atrankų specialistams, dirbant vis su skirtingų sričių atrankomis, reikia automatiškai tapti daugelio sričių mini ekspertais, galinčiais kandidatui atsakyti į rūpimus klausimus. Čia svarbūs tampa ir santykiai su samdančiais vadovais.

„Visos šios savybės nebūtinai yra įgimtos, jas galima išmokti. Tam „Telia Global Services Lithuania“ turime netgi atskirą personalo atrankų specialistų akademiją „Talent CrunchLab“, kurios metu dalyviai be patirties įgauna visus reikiamus įgūdžius, pamato tarptautinės organizacijos virtuvę iš vidaus ir turi galimybę pradėti karjerą šioje srityje.“

Kandidatai pereina į besirenkančiojo poziciją

Augant paklausai, personalo atrankos specialistai vis labiau gali mėgautis IT specialistams jau įprastu privalumu – rinktis iš kelių bendrovių pasiūlymų. Kaip pasakoja R. Kavaliauskaitė-Račkauskė, kandidatai akcentuoja kelis kriterijus – galimybę mokytis, vidinius procesus ir naudojamas sistemas.

„Jie taip pat mėgsta turėti duomenis apie įvarius įmonės samdos rodiklius – atrankų proceso trukmę, šaltinių veiksmingumą ir pan. Ši informacija lengvina bei efektyvina jų darbą, tad tikrai verta investuoti į duomenų kaupimo ir analitikos sprendimus. Be abejo, jie atkreipia dėmesį ir į komandą, pozicijai keliamus tikslus ir lūkesčius, kompanijos vertybes bei HR strategijos kryptį – ja jis turi sirgti tam, kad įtikintų kandidatus įmonės išskirtinumu.“

M. Šestilo teigimu, kaip ir visi kandidatai šiais laikais, pradžioje atrankų specialistai ieško pamatinių dalykų – kiek įtraukianti yra organizacijos kultūra, ar atitinka vertybes, kokias ambicijas sau kelia, kokios yra augimo galimybės ir koks darbo turinys lauks.

„Tik pasitvirtinę kultūrinį atitikimą, kandidatai domisi specifiniais dalykais – technologijomis, išmaniomis duomenų bazėmis, įrankių ir procesų patogumu bei efektyvumu, komandos sandara ir dinamika. Privalumų turi ir didesnės darbovietės, ir mažos įmonės – pirmose galima išbandyti skirtingas sritis ir augti, o nedidelėje organizacijoje gali tekti žongliruoti daug atsakomybių vienu metu ir taip paspartinti tobulėjimą. Taip pat pastebime, kad tarptautinės organizacijos šiems specialistams yra patrauklesnės, nes suteikia galimybę pažinti kitas rinkas, prasiplečia bendravimo laukas ir ieškoma įdomesnių sričių kandidatų.“

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-05-14 16:01:45

Mėsos technologo rekomendacijos patyrusiems kepėjams ir grilio naujokams

Šylant orams sparčiai įsibėgėja ir maisto gamybos ant grilio sezonas. Anot prekybos tinklo „Rimi“ mėsos technologo Vido Nadzeikos, įprasta, kad ant kepsninės ar laužo atsiduria šašlykai, kiaulienos šonkauliukai, dešrelės ar vištienos kepsneliai, tačiau grilinti galima ir daug įdomesnius produktus.
       2022-05-14 08:42:47

VERT: vartotojo mokėtina prijungimo įmoka ESO turėtų būti perskaičiuota

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi tarp vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) kilusio ginčo aplinkybes, priėmė sprendimą tenkinti vartotojo reikalavimą įpareigoti bendrovę iš naujo apskaičiuoti prijungimo prie elektros tinklų įmoką.
       2022-05-14 08:27:49

Artėja Pasaulinė hipertenzijos diena: kodėl vis dar mažai dėmesio prevencijai?

Kitą savaitę, gegužės 17-ąją, minima Pasaulinė hipertenzijos diena, kuria siekiama atkreipti dėmesį į kraujotakos sistemos ligas. Lietuvos sergamumo širdies ir kraujagyslių ligomis bei mirštamumo nuo jų rodikliai beveik triskart didesni už Europos Sąjungos vidurkį, skelbia Lietuvos širdies asociacija.
       2022-05-14 08:15:32

Maistinga, greita ir gardu: receptai su špinatais, patiksiantys išrankiausiems

Sklidini įvairiausių vitaminų, mineralų bei kitų vertingųjų medžiagų – špinatai tokie maistingi, kad juos sunku kuo nors pakeisti gaminant mėgstamus pavasarinius valgius. Be to, špinatai puikiai tinka ne tik salotoms: iš jų kepami blynai, gaminami įvairiausi padažai, lazanijos, pyragai.
       2022-05-13 20:52:09

8 priežastys, dėl kurių įsimylėsite ypatingą Graikijos pusiasalį

Dažnai keliautojai atostogoms rinkdamiesi Graikiją susitelkia į jos salas arba sostinę Atėnus. Tačiau kelionių ekspertai išskiria tikrą Graikijos perlą – Peloponeso pusiasalį, kurį turistai iš viso pasaulio įsimyli dėl įvairiausių priežasčių.
       2022-05-13 19:28:30

Pokalbiai apie karą: psichologas aiškina, kodėl svarbu nubrėžti ribas?

Pokalbiai apie karą netyla – nuolat dalijamės naujienomis, pasakojame, kaip jaučiamės ar išsakome savo nuomonę, tačiau kai kuriems žmonėms nepertraukiamas tokios informacijos srautas gali sukelti emocinės sveikatos sunkumų.
       2022-05-13 18:52:27

Žvėriena – išskirtinės biologinės vertės, tvariai gaunamas maistas

Mėgta ir vertinta Lietuvos didikų, per sovietmetį praradusi populiarumą ir pasitikėjimą, žvėriena vėl grįžta ant lietuvių stalo. Laukinių žvėrių mėsa gerai įsisavinama, tinkama dietinei mitybai, biologiškai vertinga, medžiojant pagal griežtus reikalavimus – gaunama tvariai.
       2022-05-13 18:43:16

Romantiški užkandžiai lietuviškos meilės dienos iškylai

Gegužės 13 - ąją, kai žaliuojantis pavasaris pasipuošia įvairiaspalviais kvapniais žiedais, minima baltų meilės deivės Mildos diena. Skanūs užkandžiai gamtoje ir laikas skirtas mylimajam – tai puikus būdas paminėti lietuvišką meilės dieną, o romantiškai mylimųjų iškylai gamtoje pravers keli nesudėtingi receptai.
       2022-05-13 18:38:32

Svarbu ukrainiečiams – teisė vairuoti ir automobilio registracija Lietuvoje

Advokatų profesinės bendrijos AVOCAD teisininkės Viktoriios Vynohradovos patarimai ukrainiečiams Lietuvoje – apie teisę vairuoti ir kada reikia registruoti automobilį Lietuvoje (ukrainiečių kalba).
       2022-05-13 18:36:12

Romas Kalanta suprato, kad jo pasiaukojimas šauks, kvies ir ragins

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį dalyvavo diskusijoje „Romas Kalanta: pilietinio pasipriešinimo fenomenas“, skirtoje 50-osioms Romo Kalantos mirties metinėms paminėti.
       2022-05-13 15:18:02

Atėjo laikas naikinti pavojingą invazinį augalą - Sosnovskio barštį

Nors pavasaris šiemet vėlyvas, savivaldybės jau pradėjo suplanuotus Sosnovskio barščio naikinimo darbus. Šį invazinį augalą purkšti herbicidais, šienauti arba iškasti yra numačiusios 16 savivaldybių.
       2022-05-13 15:11:39

TV tendencijos Lietuvoje: „Eurovizija“ muša rekordus

Didžiausią išmaniosios televizijos platformą Lietuvoje valdančios bendrovės „Telia“ statistika rodo, kad Lietuvos žiūrovų favoritais lieka „Eurovizija“, krepšinis ir Dakaras.
       2022-05-13 11:42:01

Ruošiatės draugų susibūrimui? Išmėginkite šiuos tris greitų užkandžių receptus

Planuojantiems šeimos susibūrimą savaitgalį ar „Eurovizijos“ finalo žiūrėjimą su draugais, tikru galvos skausmu gali tapti vaišės, kuriomis reikės nudžiuginti svečius.
       2022-05-13 11:35:54

3 pasaulio turtingieji, kurių karjera susiklostė tik sulaukus 40 metų

· Kai kurių milijonierių karjera susiklostė tik sulaukus 40 arba net daugiau metų. · Harlandas Sandersas įkūrė „KFC“ („Kentukio keptos vištienos“) bendrovę būdamas 62 metų. · 45 metų Henris Fordas tapo turtingu pristatęs automobilį „Model T“. · Rėjaus Kroko karjera susiklostė būnant 52 m. ir tapus „McDonald‘s“ franšizės agentu.
       2022-05-13 11:32:11

Kokio technologinio proveržio tikėtis ateityje ir kas laukia pasirinkusių IT?

„Programavimo sritį ar IT profesiją šiandien turi rinktis tie, kurie nori kūrybiško ir dinamiško darbo“, – įsitikinęs JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge“ Technologijų direktorius Rimantas Benetis.
       2022-05-13 09:47:11

Šildymo sistemos siurblio keitimas – efektyvus būdas sutaupyti

Kylant kainoms ir didėjant nerimui dėl ekonominės padėties ir infliacijos, kaip niekad aktualu mažinti vartojimo kaštus ir ieškoti tvarių sprendimų. Nemažą dalį išlaidų sudaro šildymo bei vėdinimo kaštai.
       2022-05-13 09:41:07

Atgaivinantys burbuliukai: kokteilių receptai lietuvių meilės dienai paminėti

Lietuvių įsimylėjėliai gali džiaugtis, kadangi meilės garbei mūsų šalyje yra švenčiama ne viena, bet dvi šventės. Vasario mėnesį minime aistringąją Valentino dieną, o šiandien, gegužės 13 d. švenčiame lietuvių meilės deivės Mildos šventę.
       2022-05-13 08:46:17

Sukčiai įžūlėja: pernai išviliojo dvigubai daugiau pinigų

Praėjusiais metais sukčiai iš gyventojų elektroninėmis priemonės, Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, išviliojo 10,2 mln. eurų - tai dvigubai daugiau nei 2020-aisiais.
       2022-05-13 08:38:20

Pavasariškos saulės vilionės: kaip deginimosi sezoną pradėti saugiai?

Daugelis yra išties išsiilgę vasaros, todėl skuba pasimėgauti kiekviena šiltesne ir saulėta diena. Kai kurie ypač nekantrauja pasilepinti saulės voniomis ir įgyti gražų įdegį.
       2022-05-11 14:38:54

Profesija, apie kurią negirdėjote: už įsilaužimus ne tik dėkoja, bet ir sumoka

Nusikaltimų elektroninėje erdvėje skaičiai ir mastai sparčiai auga – skaičiuojama, kad jie pasaulio ekonomikai kainuoja 5,5 trln. eurų per metus. Apsaugoti verslus ir institucijas nuo virtualių grėsmių tampa itin svarbu, tačiau mažai kas žino, kas ir kaip tai atlieka.
       2022-05-11 14:35:14

Nuo vasaros jau 130 valstybės institucijų gaus centralizuotas IT paslaugas

Dar 67 valstybės institucijos ir įstaigos nuo liepos 1 d. įsitrauks į informacinių technologijų (IT) infrastruktūros konsolidavimo procesą. „Nuo antrojo šių metų pusmečio šiame procese iš viso dalyvaus jau 130 viešojo sektoriaus institucijų, kurios gaus kokybiškas centralizuotas IT paslaugas.
       2022-05-11 14:31:43

Dermatologai matuoja ne metus, o UV spindulių kilometrus

Kasmetinė Euramelonoma visuomenės informavimo kampanija ir šiais– 2022-aisiais – skatina anksti atpažinti odos vėžį bei melanomą, efektyviai taikyti jų prevenciją, lauku kreiptis į specialistą ir pradėti gydymą.
       2022-05-11 11:01:19

Kelionės su augintiniu: ko nepamiršti kelioniniame krepšyje?

Jau netrukus sulauksime vasaros, kurios metu leisimės į įvairias keliones ‒ važiuosime prie jūros, į miškus, sodybas ar ten, kur jaučiamės geriausiai ir galime atsipūsti. Be abejo, kartu pasiimsime ir mylimus augintinius.
       2022-05-11 10:53:30

Maisto ekspertai: šaltiena – lietuviškas supermaistas

Daugeliui šaltiena yra nostalgiškas patiekalas, dar nuo vaikystės užimdavęs garbingą vietą ant vaišių stalo, kai per didžiąsias metų šventes prie jo rinkdavosi šeima. Beje, šio patiekalo pardavimų tendencijos rodo, kad tradicija neišblėso.
       2022-05-11 10:49:28

Stovyklavimo gidas: naudingi patarimai ruošiantis į gamtą

Atšilus orui skubame į gamtą. Ir nors naktys kol kas šiluma dar nelepina, netrukus atsidarysime ir stovyklavimo sezoną. Kad gamtoje laiką praleistume ne tik smagiai, bet ir komfortiškai, reikėtų nepamiršti pagrindinių stovyklavimui skirtų atributų: kokybiškos palapinės, miegmaišio, apsaugos nuo vabzdžių.
       2022-05-11 10:45:01

Koks sportas naudingas sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis?

Judėjimas – viena pagrindinių žmogaus gyvenimo dalių. Tačiau ne visada pavyksta reguliariai užsiimti fizine veikla dėl laiko, o kartais – ir noro stokos.
       2022-05-11 10:41:01

Europa atsilieka dirbtinio intelekto plėtroje ir tai kelia grėsmę jos saugumui

Strasbūre vykusios sesijos metu europarlamentarų dėmesio sulaukė dirbtinis intelektas ir jo plėtra Europoje.
       2022-05-11 10:35:57

Kepti ar nekepti: kurias daržoves galima kepti ant grilio?

Kepsninės – vienas universaliausių valgio ruošimo įrenginių, tad ant įkaitintų grilio grotelių galima kepti ne tik mėsą ar žuvį, bet ir daržoves. kad stulbinanti kepsninių kaitra tinka ne visoms daržovėms – ar tai tiesa?
       2022-05-11 10:22:08

Ar tikrai didesni ratlankiai reiškia, kad teks pamiršti apie komfortą?

Kai automobilių gamintojai pristatė miesto krosoverius, drauge su nauju segmentu gimė ir nauja dizaino tendencija: pravažesniems, didesnę prošvaisą bei visureigišką kėbulo apdailą turintiems modeliams pradėti montuoti ir nemažo skersmens ratlankiai su žemo profilio padangomis.
       2022-05-11 10:17:35

Geriausiai „Eurovizijos“ patirčiai: ką svarbu įvertinti renkantis televizorių?

„Eurovizijos“ konkursas kasmet prie ekranų pritraukia daugybę žiūrovų – bene svarbiausias metų renginys – puiki proga įsigyti naują televizorių ir stebėti pasirodymus per didelį bei ryškų ekraną.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.