Naujienos

Žemės diena: kaip prailginti išmaniojo įrenginio gyvavimo ciklą?

2022-04-22 18:34:12

Meilė trunka trejus metus, o susižavėjimas naujai įsigytu išmaniuoju telefonu dar mažiau – vidutiniškai 2,6 metų, rodo statistikos portalo „Statista“ duomenys.

Būtent šiandien minint tarptautinę Žemės dieną specialistai kviečia atkreipti dėmesį į išmaniojo telefono naudojimo ciklą ir akcentuoja tvarių įpročių ugdymą, kurie ne tik gali padėti sutaupyti, bet ir suteikia galimybę prisidėti prie aplinkos apsaugos.

„Išmaniuosius telefonus pasaulyje turi daugiau nei 5 milijardai žmonių, o kasmet parduodama apie 1,3 mlrd. naujų įrenginių. Sparčiai didėjantis įrenginių kiekis tampa rimtu aplinkosauginiu klausimu tiek racionalaus gamtinių išteklių naudojimo, tiek taršos požiūriu. Dėl šios priežasties tai spręsti turime kompleksiškai, ieškodami tvaresnių būdų įsigyti naujus įrenginius, kuo ilgiau naudoti senuosius, o atėjus neišvengiamam laikui atsinaujinti – senąjį perduoti į patikimas rankas“, – teigia Indrė Bimbirytė-Yun, „Telia“ Tvarumo projektų vadovė.

Naujas – nebūtinai netvarus

Anot ekspertės, mažiausiai pastangų reikalaujantis būdas prisidėti prie tvaresnio išmaniojo telefono gyvavimo ciklo – pasirinkti aplinkai draugišką modelį. Nesunku nuspėti, jog ši užduotis daugeliui vartotojų gali būti pakankamai sudėtinga, kadangi ekologiško telefono sąvoka labai plati ir gali apimti tiek viso labo jame naudojamą iš perdirbto plastiko pagamintą SIM kortelės laikiklį, tiek galimybę pačiam namuose pasikeisti sudužusį ekraną.

„Sužinoti, kuris telefono modelis yra tvarus padeda vieninga „Ekoreitingo“ vertinimo metodologija, apimanti prietaiso patvarumą, pataisomumą, galimybę perdirbti, įtaką klimato kaitai ir išteklių naudojimo efektyvumą. Įvertinus visus šiuos aspektus, telefonas maksimaliai gali gauti 100 balų, todėl pirkėjas pagal šį žymėjimą gali labai paprastai palyginti skirtingus modelius ir į tai atsižvelgti, priimdamas galutinį sprendimą“, – apie „Telia“, kartu su keturiais kitais pirmaujančiais Europos šalių operatoriais, sukurtą metodologiją pasakoja I. Bimbirytė-Yun.

Kitas būdas tvariau naudoti mobiliuosius įrenginius – įsigyti atnaujintus telefonus, kurie jau buvo kažkada naudoti, bet patikrinti ekspertų ir paruošti naudoti naujam savininkui. Pasak tokią galimybę suteikiančios „Telia“ atstovės, rinkdamasis šį variantą pirkėjas vienu šūviu nušauna netgi du zuikius – padeda mažinti senkančių planetos išteklių eikvojimą ir sutaupo pinigų.

Telefono amžius – ne priežastis keisti

Tyrimai rodo, jog net 60 proc. žmonių nusprendžia įsigyti naują išmanųjį telefoną senajam sugedus ar pradėjus prasčiau veikti. Skilęs ekranas, ištvermę praradusi baterija, išsidėvėjusi įkrovimo jungtis ir sulėtėjęs veikimas – šios priežastys vartotojus dažniausiai atveda į telefonų prekybos vietas. Tačiau iš tiesų didelę dalį minėtų nusiskundimų galima išspręsti, net ir neperkant naujo prietaiso.

„Šiais laikais baterijos keitimas ar įkrovimo jungties remontas yra greitos ir, ko gero, vos dešimtadalį naujo įrenginio kainos sudarančios procedūros, o sulėtėjęs įrenginio veikimas neretai atsistato atlikus gamyklinių duomenų atkūrimą ir telefoną nustačius iš naujo. Po šių veiksmų senas išmanusis dažnai tampa tinkamas naudoti dar mažiausiai vienerius ar dvejus metus“, – patirtimi dalijasi „Telia“ Tvarumo projektų vadovė.

Ekspertė taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad tokių komponentų, kaip ekranas, keitimas dažnai yra pernelyg komplikuotas ir reikalauja daug įgūdžių bei specialios įrangos, todėl seno įrenginio remonto kaštai tampa neracionalūs. Visgi, vilties suteikia Europos Komisijos užmojai įpareigoti kompanijas palengvinti įrenginio taisymą, suteikiant galimybes jo savininkui tai atlikti pačiam. Taip pat galima pasidžiaugti daugelio didžiųjų gamintojų iniciatyva programinės įrangos atnaujinimus telefonams siųsti nebe dvejus, o trejus ar ketverius metus, taip reikšmingai pailginant išmaniojo naudojimo trukmę.

I. Bimbirytė-Yun siūlo sprendimą ir tuo atveju, kai naują telefoną nusipirkti norisi senajam morališkai pasenus: prekybos vietose siūlomas platus pasirinkimas iš lengvai yrančių medžiagų pagamintų dėklų, kurie išmaniajam suteiks naują išvaizdą ir pojūtį delne bei taip kuriam laikui padės į šalį nuvyti mintis apie atsisveikinimą su juo.

Atsisveikinti irgi reikia teisingai

Šiomis dienomis nebenaudojamų išmaniųjų telefonų likimai tampa vis įvairesni, tačiau populiariausia tendencija vis dar išlieka senų įrenginių padėjimas į stalčių „juodai dienai“, jei naujasis įrenginys sugestų ar būtų pamestas. Daugeliui ta juoda diena taip ir neateina, tad galiausiai tenka galvoti, kaip galutinai atsisveikinti su šiuo naudojimui nebetinkamu elektronikos gaminiu.

Neabejotinai aplinkai nedraugiškiausias sprendimas būtų įrenginį išmesti į buitinių atliekų konteinerį, kadangi taip būtų iššvaistyti taurieji metalai ir į aplinką patektų sveikatai kenksmingi elementai. Tačiau dažnai neidealus ir jo atidavimas utilizuoti su kitomis elektronikos atliekomis, kadangi perdirbti ir panaudoti kaip antrinę žaliavą naujiems įrenginiams gaminti galima tik tam tikrą dalį medžiagų. Jeigu tai leidžia būklė, tvariausias pasirinkimas būtų kuo ilgesniam laikui pratęsti telefono naudojimo ciklą jį pernaudojant – atiduodant artimiesiems ar į vietas, kurios jam suras naują savininką.

„Per praėjusius metus salonuose iš klientų surinkome daugiau kaip 1100 vienetų senų išmaniųjų telefonų, iš kurių net 70 proc. buvo tinkami panaudoti antrąkart. Skaičiuojame, kad taip padėjome sutaupyti daugiau, nei 62 tonas CO2 emisijų. Deja, šie skaičiai galėtų būti kur kas didesni, jei seno prietaiso atidavimo praktika Lietuvoje taptų populiaresnė. Šioje srityje galime pasimokyti iš daugiau nei 74 proc. elektronikos įrenginių surenkančios Norvegijos, gerokai lenkiančios vos 17,4 proc. siekiantį pasaulio vidurkį“, – kalba „Telia“ Tvarumo projektų vadovė.

I. Bimbirytė-Yun taip pat akcentuoja, kad atidžiai apgalvodami kiekvieną išmaniojo telefono naudojimo ciklo etapą, pradedant pasisveikinimu ir baigiant atsisveikinimu, galima tiesiogiai prisidėti prie planetai tenkančios naštos mažinimo ir savo pavyzdžiu formuoti naujas atsakingo vartojimo tendencijas.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-08-10 10:56:23

Atgal į mokyklą: kaip išsirinkti kompiuterį mokinio ir studento poreikiams?

Nešiojamasis kompiuteris jau seniai tapo neatsiejama dažno moksleivio ir studento akademinio gyvenimo dalis. Tačiau jaunuoliai kompiuterius naudoja ne tik mokslams – įrenginių aktyviai ieškoma kūrybiniam darbui bei laisvalaikiui.
       2022-08-10 10:27:38

Naudotų automobilių trūkumas – ir elektromobilių rinkoje

Su naudotų automobilių trūkumu susiduriantys Lietuvos gyventojai vis dažniau žvalgosi į elektromobilius ar hibridinius variklius turinčias transporto priemones – pastarųjų populiarumą lemia ir augančios degalų kainos.
       2022-08-09 20:27:54

Lietuvos eksportas pirmo pusmečio ekonominius iššūkius įveikė 27,4 proc. augimu

Lietuvos eksportas per 2022 m. pirmąjį pusmetį paaugo 27,4 proc. lyginant su 2021 m. pirmu pusmečiu. Tokį rezultatą lėmė sparčiai didėjantis lietuviškos kilmės prekių eksportas ir išlaikytas reeksporto augimo tempas.
       2022-08-09 15:49:03

Automobiliai su mechaninėmis pavarų dėžėmis: sudie ar dar ne?

Automobiliai su mechaninėmis pavarų dėžėmis nyksta. Tą sutartinai pripažįsta apžvalgininkai ir rinkos specialistai, o neseniai sužinojome ir oficialią tokių modelių pabaigos Europos Sąjungoje datą.
       2022-08-09 15:41:03

Tyrimas atskleidė: aukščiausios klasės automobilių markės nuvertėja sparčiausiai

Vos išvažiavęs iš salono naujas automobilis iškart praranda nemažą dalį savo mažmeninės vertės. Nors transporto priemonės vertė laikui bėgant toliau mažėja, tam tikros markės nuvertėja labiau nei kitos.
       2022-08-09 14:59:50

Kol vieni ilsisi, kiti imasi karjeros: kodėl vasara – geras metas ieškoti darbo?

Jei suplanavote rudeniop imtis naujo darbo paieškų, verta apsvarstyti galimybę vėstančių orų nelaukti ir į norimą įmonę pasibelsti jau dabar.
       2022-08-09 14:47:29

Stebinanti augalinio „pieno“ įvairovė: tinka ir desertams, ir šaltibarščiams

Žmonėms pradėjus vis labiau domėtis augaline mityba ir jos privalumais, neišvengiamai jų akiratyje atsiranda ir pieno alternatyvos – įvairūs augaliniai gėrimai.
       2022-08-09 14:36:59

Ar augant infliacijai darbdavys turi didinti atlyginimus

Metinei infliacijai Lietuvoje viršijus 20 proc. ribą, vis daugiau darbuotojų, iki šiol buvę patenkinti savo atlyginimais, pasijaučia uždirbantys per mažai: kainoms augant, o atlyginimui nesikeičiant, žmogaus perkamoji galia menksta – už tą pačią sumą nusiperkama mažiau.
       2022-08-09 12:59:38

Paskutinis mėnuo pamatyti Vokietiją vos už 9 Eur: kaip tą padaryti?

Vienas bilietas, kuris galioja visam viešajam transportui, visą mėnesį, leidžia keliauti po nuostabaus grožio šalį ir tekainuoja 9 eurus? Tai, kas skamba kaip pati beprotiškiausia idėja, visą vasarą yra realybė Vokietijoje.
       2022-08-09 12:24:08

Vaisių ir daržovių derlių džiovinkite: sutaupysite, išsaugosite vitaminus

Vasara – sodo, daržo bei miško sezoninių gėrybių metas. Šiuo laikotarpiu naudinga derlių ne tik valgyti kasdien, kad gautume organizmui reikalingą kiekį vitaminų bei mineralų, bet ir ruošti jį žiemai.
       2022-08-09 12:13:54

Keliaujantiems: pamiršus Europos sveikatos draudimo kortelę yra kita išeitis

Kaip reikiant įsibėgėjus atostogų sezonui ir nesant karantino suvaržymų kelionėms, Europos valstybes užplūdo keliautojai iš Lietuvos. Daugelis jų žino, kad saugesnes keliones po Europą užtikrina Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK).
       2022-08-09 12:07:20

Pirmieji lietuviški svogūnai – jau parduotuvėse: koks derlius laukia šįmet

Šviežių lietuviškų svogūnų derlius jau pasiekė parduotuves. Juos auginantis ūkininkas Linas Šateika teigia, kad dėl šalto pavasario ir dažno lietaus, pirmuosius svogūnus rauti pradėjo vėliau nei planuota.
       2022-08-09 11:56:19

Penkios naudos perkeliant valstybės informacinius išteklius į debesiją

Seimui priėmus Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymo pataisas, leidžiančias valstybės institucijoms duomenis laikyti ne tik Lietuvoje, bet ir saugiose valstybėse bei viešojoje debesijoje, atsivėrusios naujos galimybės yra aktualios bei svarbios tiek organizacijoms, tiek gyventojams.
       2022-08-09 11:47:12

7 skirtingi meilės veidai knygų puslapiuose

Vasara – ko gero pats romantiškiausias metų laikas, kai gimsta nauji romanai, jaunieji sumaino žiedus, o pajūrį užplūsta besiglėbesčiuojantys ir saulėlydžius stebintys įsimylėjėliai.
       2022-08-09 11:40:24

Hibridiniai vėjo ir saulės parkai skinasi kelią Lietuvoje: kuo jie pranašesni?

Sparčiai augant atsinaujinančios energetikos poreikiui ir įsibėgėjant plėtrai, garsiau kalbama apie hibridinius vėjo ir saulės elektrinių parkus, kai į vieną prijungimo prie elektros tinklo vietą jungiami keli skirtingų atsinaujinančių energijos išteklių technologijų įrenginiai.
       2022-08-08 15:28:12

Naujausi duomenys patvirtina – infliacija netrukus turėtų sumažėti

Remiantis naujausiais paskelbtais Lietuvos statistikos departamento liepos mėn. duomenimis, metinės infliacijos spartėjimas Lietuvoje slopsta. Vis labiau įtraukiant aukštesnės palyginamosios bazės efektą, kai kainos lyginamos su jau padidėjusiomis kainomis prieš metus, metinė infliacija prasidėjus rudeniui turėtų sumažėti.
       2022-08-08 14:46:55

Sprendimui dėl nepriklausomo elektros tiekėjo priimti ESO suteikia daugiau laiko

Nepriklausomas elektros energijos tiekėjas „Perlas Energija“ pranešė, jog naikina fiksuotos elektros energijos kainos planus ir visiems klientams taikys tiesiogiai su birža susietą planą. Svarbu pabrėžti, jog elektros energija ir toliau bus tiekiama.
       2022-08-08 14:42:15

„Ignitis“ gyventojams teikia specialų pasiūlymą

„Ignitis“ specialus pasiūlymas – pirmus 4 mėn. kilovatvalandė kainuos 33 ct (24 ct su valstybės kompensacija), nuo 2023 m. – 39,5 ct/kWh; Sutarties trukmė – 40 mėn., ją sudaryti galima tik ribotą laiką – rugpjūtį;
       2022-08-08 14:37:10

Kaip atostogauti, kad norėtųsi grįžti į darbą?

Atostogos – vienas labiausiai laukiamų mūsų metų įvykių. Į jį sudedame daug lūkesčių ir planų pailsėti, patirti naujų įspūdžių, pamatyti naujų kraštų arba tiesiog pasimėgauti ramybe. Kaip leisime atostogas, priklauso nuo mūsų poreikių, įpročių ir draugijos, su kuria ilsėsimės.
       2022-08-08 14:33:28

Sumanus pirkinių planavimas: 5 naudingi patarimai, kurie padės sutaupyti

Sutaupyti norime kiekvienas. Nesvarbu, ar planuojame savaitės pirkinius šeimai ar ruošiame stalą svečiams. Nors daugeliui gali atrodyti kitaip, visgi, taupiai apsipirkti – misija įmanoma.
       2022-08-08 14:15:24

Nesulaukiate paaukštinimo? Ekspertė pataria, ką daryti

Jei dažnai jaučiate, kad dirbdami dabartinėje savo pozicijoje nebesusiduriate su maloniais iššūkiais, o darbe kamuoja rutina – didelė tikimybė, kad atėjo laikas siekti paaukštinimo.
       2022-08-08 14:09:10

VERT: UAB „Perlas energija“ privalo vykdyti sutartinius įsipareigojimus

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (toliau – VERT), atsižvelgdama į UAB „Perlas energija“ pateiktus vienašališkus siūlymus vartotojams keisti sudarytas sutartis ir pereiti nuo fiksuoto tarifo į tiesiogiai su birža susietą planą, pabrėžtinai akcentuoja, kad šie UAB „Perlas energija“ veiksmai neteisėti ir pažeidžia vartotojų interesus.
       2022-08-06 14:37:04

RRT skelbia preliminarius 5G aukciono rezultatus

Aukciono komisija nustatė aukciono dėl 3400‒3700 MHz radijo dažnių juostos naudojimo didžiausiosios kainos siūlytojus. Jais tapo „Telia Lietuva“, AB už 100 MHz radijo dažnių bloką pasiūliusi 7 mln. Eur. ir UAB „Bitė Lietuva“ bei UAB „Tele2“ už du kitus tokio pat pločio radijo dažnių blokus pasiūliusios po 3 mln. Eur.
       2022-08-06 13:06:19

Raškome slyvų derlių: rauginkite kaip agurkus ar kepkite elegantiškus desertus

Puikiai pažįstamos slyvos yra ne tik skanios, naudingos sveikatai, bet ir nuostabiai atsiskleidžia įvairiuose patiekaluose. Ekspertų teigimu, jų panaudojimo galimybės itin plačios: nuo prancūziškų desertų klafučių iki pagardų blynams, varškės ar mėsos patiekalams.
       2022-08-05 19:48:44

3 receptai su bananais, kuriais verta pasilepinti savaitgalį

Bananiniai keksiukai, bananų tortas ar duona – desertai, kuriuose puikiai atskleidžiamas šio, daugelio pamėgto, vaisiaus skonis. Visgi, bananas yra pakankamai universalus vaisius – įmantresnius derinius mėgstantys gurmanai juos derina net prie mėsos ar žuvies, o kartais ir marinuoja.
       2022-08-05 15:29:45

Išplėsta TVP kuriamų TV programų retransliavimo Lietuvoje aprėptis

Telecentras informuoja, kad pagal susitarimą su Lenkijos visuomeniniu transliuotoju „Telewizija Polska S. A.“ (toliau – TVP) rugpjūčio pradžioje buvo daugiau negu trigubai išplėsta TV programų „TVP Wilno“, „TVP Polonia“, „TVP Info“, „TVP Historia 2“, „TVP World“ ir „Belsat TV“ retransliavimo per nemokamos eterinės televizijos tinklus aprėptis.
       2022-08-05 15:03:05

Nuotoliu dirbančių darbuotojų algos per pusmetį išaugo du kartus

Darbuotojų paklausa vis dar viršija pasiūlą, tad įmonės dažniau ieško talentų už savo šalių ribų. Duomenys rodo, kad per 2022 m. pirmą pusmetį nuotoliu samdomų darbuotojų skaičius Europoje išaugo 155 proc., o Azijoje, Ramiojo vandenyno šalyse ir Lotynų Amerikoje – dar daugiau.
       2022-08-05 14:55:35

Ekspertas pataria: kaip atpažinti, kad jūsų kompiuteris užkrėstas?

Kompiuteriuose kaupiame ne tik svarbią informaciją, bet ir asmeninius duomenis, kuriems gali kilti grėsmė, susidūrus su virusu. Merilendo universiteto duomenimis, kas 39 sekundes internete įvykdoma nauja kibernetinė ataka.
       2022-08-04 20:48:39

Vairuodamas apgadinote ne automobilį, o kitą objektą? Kaip reikėtų elgtis?

Vasarą daugybei žmonių traukiant atostogauti, užsikemša keliai ir stovėjimo aikštelės kurortuose, o taip didėja ir eismo įvykių tikimybė.
       2022-08-04 20:20:18

„Lidl“ mėsos gaminiuose atsisako mechaniškai atskirtos mėsos

Sveikatai palankesni kasdienio vartojimo maisto produktai – viena iš prioritetinių „Lidl“ veiklos sričių. Daug dėmesio skiriantis savo privačių prekės ženklų produktų receptūrų atnaujinimui ir gaminiuose esančio pridėtinio cukraus bei druskos kiekio mažinimui.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.