Naujienos

Psichologas apie ryšį su tėčiais: pasitelkite kantrybę ir humorą

2022-06-04 19:04:02

Artėjanti Tėvo diena daugelį skatina susimąstyti, kaip pasveikinti ir nustebinti vienus svarbiausių žmonių mūsų gyvenime. Deja, neretam tai padaryti gali būti kur kas sunkiau nei mamų atveju, su kuriomis bendravimas dažnai būna reguliaresnis, atviresnis, šiltesnis.

Tačiau psichologai pastebi, jog tai nereiškia, kad su tėčiais neįmanoma užmegzti glaudesnio ryšio – tam tereikia suprasti jų bendravimo skirtumus ir iš savo mąstymo išrauti įsisenėjusius stereotipus.

„Paradoksalu, tačiau daugelis mūsų, norėdami sužinoti, kaip laikosi tėtis, to paklausti pirmiausia skambiname mamai. Taip yra todėl, jog tarp mūsų vyrauja įsitikinimas, kad prie vyrų sunkiau prieiti, nes jie linkę savuosius išgyvenimus laikyti po devyniais užraktais. Visgi pasistengę su tėčiais bendrauti reguliariai, kartu praleisti daugiau laiko ir rūpintis jų emocine gerove, galime su jais tapti tokie pat artimi, kaip ir su mamomis“, – teigia Antanas Grižas, vyrų psichologas, drauge su komanda įkūręs vyrų saviugdos bendruomenę „Gentys“.

Bendravimas su vyrais – skiriasi

Pasak eksperto, prieš pradedant pokalbį su tėčiu verta turėti omenyje, kad vyrai, tiek dėl biologinių, tiek dėl socialinių priežasčių yra labiau susitelkę į veiksmus, darbus, daiktus ir yra mažiau linkę dalintis savo vidiniais išgyvenimais. Dėl šios priežasties tiesioginis pokalbis apie jausmus ir išgyvenimus gali sulaukti neigiamo atsako bei tik dar labiau padidinti užsisklendimą.

„Geras metodas inicijuoti kontaktą su vyrais – pokalbio pradžioje kalbėti buitinėmis temomis ir juokauti. Tai yra būdas apšilti ir pamažu įsipatoginti pokalbyje. Pavyzdžiui, ledus pralaužti galima apsikeičiant neseniai girdėtais anekdotais arba šiek tiek plačiau atsakant į tėčiui rūpimus klausimus. Tarkime, jei tėtis teiraujasi, ar nesugedo automobilis, galima papildomai papasakoti, kaip sekasi su juo važinėti, kaip jame jaučiamės ar pasidalinti nuotykiu, kuris nutiko jį vairuojant“, – aiškina A. Grižas.

Antras patarimas – pasistengti bendrauti reguliariai. Dažnu atveju daugelis neskambina tėčiui nes tiesiog neturi tokio įpročio – nuo mažens esame įpratę, kad tėtis yra toli ir dirba. Tačiau pasiryžę tėčiui paskambinti ar susitikti bent kartą per savaitę bei nugalėję pirminį nejaukumą, net ir per tą trumpą laiką drauge pradėsime darytis artimesni. Maža to, reguliarumo dėka pradėsime įžvelgti progas, kaip santykį pagilinti galima dar labiau.

Galiausiai bendravimą palengvinti gali bendra veikla, per kurią nereikia intensyviai galvoti, apie ką kalbėti. Kelionė, ekskursija, filmas, žvejyba, stovyklavimas – tai tik keletas iš idėjų, kurios galėtų padėti surasti sąlyčio taškų.

„Kita vertus, su tėvu suartinti gali bet kokie bendri užsiėmimai, kuriuos atliekame kartu. Todėl net ir pagalba dirbant kaime ar remontuojant būstą, tos pačios knygos skaitymas ir aptarimas bei netgi mėsos kepimas grilyje veiksmingai padeda stiprinti žmogišką ryšį. Aš pats tai suprasdamas jau antrus metus savo tėvą atsivežu į „Genčių“ organizuojamą vyrų festivalį, kuriame užsiimame saviugda, sportu, žaidimais“, – pasakoja psichologas.

Svarbūs ir pokyčiai visuomenėje

Bandydami kurti šiltesnį kontaktą, prie stereotipų apie uždarą ir emocijų nemokantį parodyti vyrą naikinimo gali prisidėti ne tik šeimos nariai, bet ir mus supanti aplinka. Psichologas teigia pastebėjęs, jog visuomenėje jau dabar vyksta teigiami pokyčiai.

„Šiais laikais verslai vis labiau rūpinasi savo darbuotojų emocine sveikata, pavyzdžiui, kompensuoja konsultacijas su psichologu, mini vyrų dieną, organizuoja „Movember“ arba „Barzdoto lapkričio“ veiklas ir daugelį kitų. Tai – geros iniciatyvos“, – sako A. Grižas.

Jam antrina telekomunikacijų bendrovės „Telia“ naudų darbuotojams vadovė Inga Abraškevičė, pabrėžianti atmosferos, kurioje darbuotojas neturi užimti stereotipinio „visada stipraus ir niekada neverkiančio“ vyro pozicijos, svarbą organizacijoje.

„Siekiant užtikrinti visos komandos emocinę gerovę, reikia ieškoti būdų, kaip tinkamai prieiti prie kiekvienos lyties. Esame pastebėję, kad vyrai taip pat linkę kalbėti apie jautrius ir asmeniškus dalykus, tačiau kiek kitaip, nei moterys. Jiems kur kas svarbiau girdėti ne kaip kažkas gali išgelbėti juos tam tikroje situacijoje, o kas galėtų padėti tikslą pasiekti pačiam ar įgalinti“, – kalba I. Abraškevičė.

„Telia“ naudų darbuotojams vadovė taip pat priduria, jog stresas ir nerimas yra tos emocinės būsenos, kurios kada nors aplanko kiekvieną – nepriklausomai nuo to, ar jis yra vyras ar moteris. Tai suprasdama bendrovė darbuotojams suteikia papildomą sveikatos draudimą, kuris kompensuoja psichologų ar psichologų-psichoterapeutų konsultacijas bei apima net ir tuos darbuotojus, kurie yra vaiko priežiūros atostogose. Be to, papildomą sveikatos draudimą galima įsigyti ir darbuotojų šeimos nariams, kuriais kompanija laiko ne tik vyrą, žmoną ar vaikus, bet ir gyvenimo partnerį/ę, nepaisant jų lyties.

„Tėvo diena yra puiki proga inicijuoti pokyčius mūsų požiūryje ir santykyje su mums artimiausiais vyrais. Labai svarbu, kad asmeniniame ir profesiniame gyvenime lyčių skirtumai nesutrukdytų suvokti, jog jautrią pusę turi kiekvienas vyras. Tiesiog prie jos prieiti reikia šiek tiek kitaip“, – apibendrina psichologas A. Grižas.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-06-30 12:56:13

Visi duomenys turės būti apmokestinami vienodu tarifu

Siekdami užtikrinti atvirą ir nediskriminacinę prieigą prie interneto, ES ryšio operatoriai vartotojams negali taikyti skirtingų duomenų perdavimo kainų pagal jų panaudojimo pobūdį.
       2022-06-29 15:28:52

Žuvies patiekalai tiesiai iš jūros: tartaras, sevičė ir pokės dubuo

Vasara tradiciškai yra grilio metas – ant grotelių ir iešmų keliauja mėsa, žuvis, daržovės ir net sūris. Visgi vasara yra ir laikas, kai norisi valgyti lengviau, gaiviau, o tai padaryti padeda vis gausėjantis šviežio derliaus pasirinkimas.
       2022-06-29 15:21:28

Reanimatologas paaiškino, kodėl įvyksta smegenų mirtis

Smegenų mirtis – plonytė linija, kurią peržengus nebėra kelio atgal. Mirus smegenims, miršta ir žmogus, tačiau dar kurį laiką medicininės įrangos dėka jo širdis gali plakti, savo funkcijas gali atlikti ir kiti organai.
       2022-06-29 15:11:28

Nedžiugina darbas? Patarimai, kaip atrasti mėgstamą

Darbas nebedžiugina? O gal planuojate jį keisti? Ne vienas žmogus darbe yra jautęsis ne savo vietoje, tačiau pakeitus darbą jis ir vėl gali nepatikti. Ką daryti, kad mylimo darbo paieškos pagaliau būtų vaisingos?
       2022-06-29 15:07:13

Pirmosios voveraitės: grybautojas patarė kaip pasiruošti išvykai į mišką

Įsibėgėjus vasarai galime pasilepinti ne tik įvairiausiomis sodo ir daržo gėrybėmis, bet ir grybais, kurių pirmas derlius jau pasirodė ir parduotuvėse.
       2022-06-29 15:00:59

Dalį elektros kainos ir toliau reguliuos valstybė, tai įtakos galutinei kainai

Ne retas gyventojas galvoja, kad pasirinkus nepriklausomą tiekėją, sutartyje sutarta galutinė elektros kaina negali keistis, tačiau net ir nepriklausomo tiekėjo klientams elektros energijos kaina susideda iš dviejų dalių:
       2022-06-29 14:56:02

Prezidentas NATO viršūnių susitikime: penki žingsniai Rusijai sustabdyti

„Rusija išliks ilgalaike karine grėsme NATO, todėl Aljansas privalo imtis būtinų priemonių ženkliai stiprinti savo saugumą, ypač Baltijos regione“, – šiandien Madride prasidėjusiame NATO viršūnių susitikime sakė Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
       2022-06-28 13:06:05

Koks vanduo geriausiai gaivina per karščius ir kiek jo turime išgerti?

Įsivyravus karščiams itin svarbu organizme palaikyti skysčių balansą. Karštomis dienomis taip ir traukia ledinis vanduo, nes norisi ne tik numalšinti troškulį, bet ir atsivėsinti.
       2022-06-22 12:28:22

Ant laužo – ne tik bulvės, bet ir šakotis: dalijasi Joninių idėjomis

Artėjančios Joninės – dažno laukiama proga iš miesto pabėgti į gamtos prieglobstį. Neatsiejama to dalis – maisto gaminimas lauke ir jaukios akimirkos, susibūrus aplink laužą.
       2022-06-22 08:58:15

Vaistininkė apie gydomąją arbatų galią ir suderinamumą su vaistais

Visi žinome, kad peršalus reikia gerti ramunėlių ar liepžiedžių arbatą, o kosint – čiobrelių, tačiau neretai žinios apie vaistažoles tuo ir pasibaigia. Kokių vaistažolių arbatas vartoti kuriais atvejais ir kaip jas tinkamai paruošti – pataria vaistininkė.
       2022-06-21 15:56:49

Važiuoti su žieminėmis padangomis vasarą – brangu ir nesaugu

„Žieminės padangos jau beveik atgyveno, per vasarą jas visiškai užbaigsiu ir rudenį pirksiu naujas“. Tai yra gana dažnai sutinkama vairuotojų, ypač taupesnių, idėja.
       2022-06-20 21:46:39

Kas gali nutikti, jeigu trumpam sutrinka elektros skaitiklio veikimas?

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) išnagrinėjo ginčą tarp vartotojo ir UAB „Perlas Energija“ bei AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) dėl elektros energijos suvartojimo duomenų nesutapimo, elektros energijos pirkimo–pardavimo ir persiuntimo paslaugos teikimo sutarties nutraukimo ir mokesčių už elektros energiją perskaičiavimo.
       2022-06-20 20:54:40

Borrellis dėl Kaliningrado: kaltinimas Lietuvai – melas, gryna propaganda

ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis pirmadienį pareiškė, kad Lietuva laikosi ES sankcijų blokuodama tam tikrų prekių gabenimą geležinkeliu į Rusijos Kaliningrado eksklavą.
       2022-06-20 20:40:37

Chemija Lietuvoje: ar greitai turėsime Nobelio premiją?

Vilniaus universiteto (VU) chemikai šiemet mini 225-ąsias Chemijos katedros įkūrimo metines. Anot dabartinio Chemijos ir geomokslų fakulteto dekano prof. Aivaro Kareivos, per tiek metų šis mokslas Lietuvoje turėjo ir nuosmukio laikotarpių, ir pasaulyje pripažintų specialistų, ženkliai prisidėjusių prie mokslo raidos.
       2022-06-19 21:54:43

Prezidentei – Pasaulio ekonomikos apdovanojimas

Sekmadienis, birželio 19 d. (Kylis). Prezidentei Daliai Grybauskaitei Vokietijoje, Kylyje, įteiktas prestižinis Pasaulio ekonomikos apdovanojimas (Global Economy Prize 2022).
       2022-06-18 15:20:01

Nepriklausomą elektros tiekėją pasirinko beveik 80 proc. antrojo etapo gyventojų

Šiandien, baigiantis antrajam nepriklausomo elektros energijos tiekėjo pasirinkimo etapui, bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) duomenimis 79,2 proc. arba 586 tūkst. šio etapo vartotojų priėmė sprendimą ir pasirašė sutartį su savo nauju ir nepriklausomu energijos tiekėju.
       2022-06-18 15:17:04

Azijietiška virtuvė vasarą: aštrūs patiekalai atsigaivins per karščius?

Azijiečių virtuvėje naudojami metodai ir ingredientai jau seniai pamėgti sveiką gyvenimo būdą puoselėjančių žmonių. Tokiuose patiekaluose nėra sočiųjų riebalų pertekliaus, beveik nevartojama pieno produktų, maistas dažnai virtas arba troškintas garuose, prioritetą skiriant produktų šviežumui ir sezoniškumui.
       2022-06-18 15:14:05

Nepasirinkusiems elektros tiekėjo – dar savaitė galutiniam apsisprendimui

Antrojo liberalizavimo etapo buitiniai vartotojai, nesuspėję pasirinkti nepriklausomo elektros tiekėjo, tai galės padaryti dar savaitę. Jiems sudaroma galimybė nepriklausomą elektros tiekėją pasirinkti iki sekmadienio, birželio 26 d. imtinai.
       2022-06-18 15:11:24

Specialistai: Norint mažinti skendimų skaičių reikia liautis drausti

Kas penktas lietuvis nemoka plaukti, o 3 iš 10 gyventojų yra bent kartą skendę, rodo skolinimosi internetu platformos „Vivus Finance“ užsakymu atliktas reprezentatyvus šalies gyventojų tyrimas.
       2022-06-17 20:13:14

Laisvalaikis miške ar prie ežero - ne bet kur ir ne bet kaip

Vasarą daugelis žmonių renkasi aktyvias pramogas gamtoje. Vieni skuba prie vandens telkinių, kiti mėgaujasi miško gėrybėmis ir gaiva. Aplinkos apsaugos departamento (AAD) specialistai primena, kad mišką ar kitą gamtos kampelį reikia tausoti, tinkamai jame elgtis bei dalijasi patarimais, kaip poilsiauti atsakingai.
       2022-06-17 08:56:49

Mitai apie autonominį vairavimą

Ar savivaldžiai automobiliai taps realybe? Ir kaip turės pasikeisti žmonių požiūris, kad autonominius automobilius priimtų plačioji visuomenė? Šiuos ir kitus klausimus nagrinėja &Audi tyrimas „SocAlty“, parengtas bendradarbiaujant su 19 šios srities ekspertų.
       2022-06-17 08:51:16

Didysis bijūnų žydėjimas: nuo senųjų veislių iki modernių spalvų ir formų

Nors ir vėluodamas, bet su maksimalia galia ir grožiu, kurio sukaupė per lietumi dosnias savaites, Kaune, Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode, didįjį žydėjimą pradėjo turtingiausias Lietuvos bijūnynas: šiemet iš viso maždaug 30 arų plote žydi per 600 bijūnų kolekcinių vienetų.
       2022-06-16 20:43:13

Vitaminų šaltinis – agrastai: naudokite juos ne tik uogienėms

Šviežio derliaus agrastai – jau pasirodė parduotuvių lentynose. Šios gėrybės – nuo seno lietuvių vertinamos, tačiau pastaruoju metu kiek primirštos. O veltui. Šios sodo gėrybės ne tik skanios, bet ir ypatingai vertingos sveikatai.
       2022-06-15 08:50:09

Neapsisprendžiantiems: kaip išsirinkti sau tinkamą IT specialybę?

Pastaraisiais metais darbo rinkoje būtų sunku surasti populiaresnę ir perspektyvesnę sritį, nei IT – šie specialistai nuolat viliojami patrauklia alga, o atvirų darbo vietų kasdien daugėja.
       2022-06-15 08:44:11

Vilniuje pristatytas rekordą pasiekęs 3D gatvės piešinys: įvykiai Ukrainoje

Vilniuje birželio 14 dieną pristatytas didžiausias Baltijos šalyse ir dydžio rekordą Lietuvoje pasiekęs trimatis gatvės piešinys. Visai greta sostinės spaudos rūmų kūrinį pavadinimu „Meilė ir baimė“ nutapė pasaulinio garso menininkas Edgaras Muelleris.
       2022-06-15 08:35:38

„PILETILEVI GROUP“ ir „TIKETOS“ sandoris apribojo konkurenciją

Šiandien Konkurencijos taryba atsisakė duoti leidimą vykdyti koncentraciją Estijos bendrovei „Piletilevi Group“ įsigijus 100 proc. „Tiketos“ akcijų.
       2022-06-11 13:08:16

Tarptautinę falafelių dieną kulinarijos technologė pataria, kaip pasigaminti

Tarptautinė falafelių diena minima birželio 12 d. Falafeliai – tai tipiškas Artimųjų Rytų virtuvės patiekalas, pagamintas iš avinžirnių, kurie yra augalinių baltymų šaltinis, mažinantis blogojo cholesterolio kiekį.
       2022-06-10 19:46:34

Vištų augintojams – nuostolių kompensacijos

Nuostolių dėl Rusijos karo Ukrainoje patiriantys broilerių ir vištų dedeklių augintojai jau gavo pirmąsias kompensacijas. 35 broilerių ir vištų dedeklių laikytojams, pateikusiems paraiškas, pervesta 1,84 mln. Eurų.
       2022-06-10 18:51:26

„Eutelsat“ pašalins draudžiamus rusiškus kanalus

„Eutelsat“ yra pasirengusi sustabdyti Rusijos kanalų „RTR Planeta“ ir „Rossija 24“ retransliavimą savo palydovais birželio 25 d.
       2022-06-10 15:33:57

Keičiasi prekybos internetu taisyklės: į ką svarbiausia atkreipti dėmesį?

Šių metų birželio 1 d. įsigaliojo naujos taisyklės, taikomos santykiams tarp gamintojų, didmenininkų ir mažmenininkų. Naujose taisyklėse ypatingas dėmesys skirtas įmonių veiklai elektroninėje erdvėje.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.