Naujienos

Kiek iš tiesų elektromobiliai yra „žali“?

2022-09-02 18:01:52

Ar tikrai elektromobiliai tausoja aplinką labiau nei benzininiai ar dyzeliniai automobiliai? Kai kurie žmonės teigia, kad gaminant elektrinę transporto priemonę susidaro panašus kiekis taršos kaip ir per savo amžių pėdsaką palieka dyzelinis automobilis.

Netrūksta sąmokslo teorijų, hipotezių ir išvedžiojimų apie tai, kiek „žalias“ ir tausojantis aplinką iš tiesų yra elektromobilis, tad pabandykime į šią temą pažvelgti iš skirtingų pusių.

Klimato kaita ir perėjimas prie elektromobilių – kodėl tai svarbu?

Prieš pradėdami gilintis į faktus, pirmiau pakalbėkime apie tai, kodėl ekologiškos transporto priemonės yra svarbios mūsų aplinkai?

Apie klimato kaitą, užterštumą ir pokyčius mūsų planetoje kalbama jau seniai. Deja, aktyvių veiksmų imtasi ne per seniausiai. 2001 m. trečiojoje Jungtinių Tautų tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos ataskaitoje buvo prognozuojama, kad per ateinančius 100 metų patirsime aukštesnę maksimalią temperatūrą, turėsime daugiau karštų dienų ir karščio bangų, padidės miškų gaisrų rizika ir labai pablogės oro kokybė. Visa tai mus pasieks kaip klimato kaitos rezultatas.

Neprabėgo nė dvidešimt metų ir jau galime lyginti duomenis. 2020 m. Kalifornijoje sudegė daugiau nei 1,2 milijonai hektarų žemės. Išdegęs oranžinis dangus atrodė kaip kadras iš postapokaliptinio filmo. Tik žmonės jį matė ne televizoriaus ekranuose, o savo akimis realybėje. Lietuvoje, Nidoje 2020 metais fiksuota aukščiausia metų vidutinė oro temperatūra, aukščiausia mėnesio vidutinė oro temperatūra fiksuota jau 2021 metų liepą taip pat Nidoje. Lyginant su XX a. pradžia Lietuvoje vidutinė metinė temperatūra pakilo 0,7–0,9 °C. Nors Lietuva yra perteklinio drėkinimo zonoje, vis dažniau kartojasi vasaros sausros (1992, 1994, 2002, 2006).

Visi šie įvykiai turi vieną bendrą bruožą: juos paskatino klimato kaita. Matomi pokyčiai yra vienas stipriausių ženklų, apie kuriuos daugelį metų mus nuolat perspėja klimatą stebintys mokslininkai. Tai nėra tolima ateitis, klimato kaita vyksta dabar ir nebe gali būti ignoruojama.

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl elektromobiliai buvo pristatyti transporto rinkoje, yra susirūpinimas dėl šiltnamio efektą sukeliančių išmetamųjų dujų ir jų įtakos klimato kaitai. Kadangi elektromobiliai neišskiria išmetamųjų dujų, nes neturi vidaus degimo variklio, jie padeda kovoti su klimato kaita.

EV išmeta beveik 3 kartus mažiau CO2 nei iškastiniu kuru varomi automobiliai

Palyginus gyvavimo ciklo metu išskiriamas emisijas, elektromobilis vidutiniškai išmeta beveik tris kartus mažiau CO2 nei lygiavertis benzininis ar dyzelinis automobilis.

Tai kiek elektromobilis yra „žalias“ priklauso nuo to, kaip energija generuojama mieste, kuriame gyvenate. Jei elektra gaminama naudojant atsinaujinančius resursus, pvz., saulės ar vėjo energiją, vairuojant nebus išmetama teršalų. Jei įkrausite savo automobilį elektra, gaunama iš vietinės elektrinės, kuri varoma iškastiniu kuru, tuomet galima sakyti, jog vis tiek važinėjate taršiu automobiliu.

Laimei, daugumoje Europos šalių elektromobilių įkrovimo stotelės naudoja atsinaujinančią elektros energiją. 93 % ES gyventojų turi galimybę savo transporto priemonėms įkrauti naudojant elektrą pagamintą 100 % iš atsinaujinančios energijos.

Lietuvoje iš atsinaujinančių energijos išteklių 2019 m. pagaminta 60,1 proc. visos elektros energijos. Šis skaičius kasmet didėja, tad elektromobiliai vis dažniau įkraunami 100 proc. švaria elektros energija.

Be to, nuolat tobulinant energijos gamybos technologijas ir pažangias akumuliatorių technologijas, gamintojai bus mažiau priklausomi nuo svarbiausių žaliavų, tokių kaip varis ir aliuminis, kurie naudojami elektromobilių ličio akumuliatorių gamyboje. Tai reiškia, kad elektromobiliai taps ekologiškesni, nes jų gamybos bei įkrovimo procesas pradės daryti mažesnį poveikį aplinkai.

Elektrinių transporto priemonių išmetamųjų teršalų kiekis lygus nuliui

Elektromobiliai neturi išmetimo vamzdžio, niekas „nedega“ variklyje, tad nėra teršalų, kurie išsiskirtų naudojant transporto priemonę. Tai didžiulė nauda mūsų oro kokybei, ypač didmiesčiuose. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, lauko oro tarša kasmet sukelia 4,2 mln. ankstyvų mirčių.

Nors negalima paneigti, kad eksploatuojant elektromobilius išskiriama mažiau CO2, tiesa, kad elektromobilių gamybos proceso metu išmetama 15 proc. daugiau teršalų nei gaminant benzininį automobilį, tačiau dėl to jau dabar stengiamasi naudoti perdirbtas medžiagas, kad būtų sumažintas elektromobilių taršos kiekis gamybos ciklo metu.

Ką tai reiškia? Elektromobiliai yra priemonė taršai mažinti bei klimato pokyčiams stabdyti tam, kad mūsų planeta būtų tinkama gyventi ateities kartoms. Tačiau norint, kad tai būtų 100 proc. švaria energija varomas automobilis, dar reikia pasistengti ir kitose srityse – antrinio medžiagų panaudojimo ir perdirbimo gamybos proceso metu bei gaminant elektros energiją iš atsinaujinančių šaltinių. Yra kur pasitempti. Bet elektromobilis vis tiek yra pirmasis žingsnis svarbių pokyčių link!

Straipsnį paruošė www.evlaidai.lt

Ši naujiena peržiūrėta 4316 kartų. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2023-12-08 19:21:36

Ką apie dizainų ir idėjų apsaugą turėtų žinoti smulkiojo verslo atstovai

Neretai mugėse matome rankų darbo gaminius, kurie tarsi primena žinomų gaminių dizainus: panašios formos odos gaminiai, panašūs rūbų modeliai ar detalės. Natūraliai kyla klausimas, ar juos kuriant nepasinaudota kažkieno kito intelektine nuosavybe?
       2023-12-08 17:47:11

Sukčių apgaulės – Holivudo aktoriai, astronautai neturi pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kibte kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus.
       2023-12-08 17:37:30

Nesigėdyti prostatos vėžio

„Didžioji dalis profilaktinių patikrų prasideda nuo kokio nors neskausmingo testo. Profilaktinės patikros dėl prostatos vėžio atveju tai yra paprastas kraujo paėmimas iš venos“, – sako Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriaus gydytojas urologas (onkologas) doc. dr. Aušvydas Patašius.
       2023-12-08 17:26:47

D. Nausėdienė Suvalkų lietuvių mokyklos atidaryme: Lietuva ten, kur yra lietuvių

Pirmoji ponia Diana Nausėdienė penktadienį Lenkijoje dalyvavo Suvalkų lietuvių pagrindinės mokyklos atidarymo ceremonijoje.
       2023-12-08 08:55:48

Išmani kalėdinė dovana vaikui: kaip išsirinkti ir į ką atkreipti dėmesį?

Prasidėjus šventinių dovanų pirkimo maratonui dalis tėvų svarsto galimybę Kalėdų proga padovanoti savo vaikams išmanųjį įrenginį. Akivaizdu, kad išmanusis telefonas vaikams gali suteikti ne tik nuolatinį ryšį su tėvais, bet ir papildomų mokymosi galimybių, daugiau laisvės pramogoms.
       2023-12-07 20:04:07

Ar tikrai įmanoma sutaupyti naudotą automobilį užsienyje perkant savarankiškai?

Prekyba naudotais automobiliais nėra hobis ar laisvalaikio praleidimo būdas, todėl kiekvienas pardavėjas pirmiausia tikisi ir siekia iš to uždirbti.
       2023-12-07 19:36:48

Vilniuje bus įrengtas butas, kurio interjerą sukūrė dirbtinis intelektas

Vilniuje bus įrengtas pirmasis butas Baltijos šalyse, kurio interjerą sukūrė dirbtinis intelektas. Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ Vilniuje įrengs pirmąjį butą Baltijos šalyse, kurio interjeras sukurtas pasitelkiant dirbtinį intelektą (DI).
       2023-12-07 15:06:42

Atsisveikinimas su darbuotoju: neieškokite pigesnių būdų

Dinamiškoje darbo rinkoje išvengti darbuotojų atleidimų sudėtinga. Neretai atsisveikinimas su darbuotoju perauga į darbo ginčą, o šis vėliau nukeliauja ir į teismą.
       2023-12-06 16:41:12

Skaitmenizuota logistika: kuria ateities krovinių pervežimo standartus

Ne vieną dešimtmetį logistikos sektoriuje veikiančios bendrovės ieško tinkamų būdų optimizuoti veiklos procesus tam, kad galėtų išspręsti pagrindines efektyvumo, saugumo ir bendros veiklos tvarumo problemas.
       2023-12-06 08:19:40

„iPhone“ žinutės netrukus atrodys kitaip: pokyčius paskatino konkurentai

Ar kada nors pastebėjote, kad vienos į jūsų „iPhone“ ateinančios žinutės yra mėlynos spalvos, o kitos – žalios? Taip yra todėl, kad mėlynai žymimos iš kitų „iPhone“ ateinančios „iMessage“ žinutės, o žalia spalva pažymėtos iš „Android“ įrenginių ateinančios įprastos SMS ar MMS žinutės, kurios neturi papildomų funkcionalumų.
       2023-12-05 20:08:13

Ir žiemai prasidėjus galima šildytis taupiau: 10 praktinių patarimų

Žiemai įgaunant pagreitį ir temperatūrai nukritus žemiau nulio, pastatams šildyti reikia didesnio šilumos kiekio, o tai reiškia ir didesnes šildymo sąskaitas. Vis tik nereikėtų nuleisti rankų – dar galite atlikti keletą nesudėtingų, tačiau efektyviai taupyti šilumą padedančių veiksmų.
       2023-12-05 14:51:51

Tyrimas: kokį NT kainų likimą prognozuoja gyventojai?

Nors nekilnojamo turto (NT) rinka atrodo aprimusi, dauguma šalies gyventojų mano, kad butai brangs –atskleidė NT plėtros bendrovės „Omberg group“ užsakymu atliktas tyrimas. Ar tokios gyventojų prognozės NT rinkai sparčiai kintančioje ekonominėje aplinkoje gali išsipildyti?
       2023-12-05 14:36:07

Kiek elektros sunaudoja kalėdinės girliandos: suma gali siekti kelis šimtus

Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą.
       2023-12-05 14:27:28

Ko nepamiršti vykstant slidinėti – 4 svarbiausi patarimai keliaujantiems

Netrukus startuosiantis slidinėjimo sezonas primena, kad jau visai greitai šalies oro uostus užplūs lagaminais su slidėmis ir kita šio žiemos sporto įranga nešini keliautojai.
       2023-12-04 18:00:28

VU ekspertai iš palydovinių duomenų atskleidė atakų Gazoje mastą

Palydovinėms technologijoms radikaliai keičiant karinių veiksmų ir konfliktų regionų stebėseną, atvirųjų duomenų amžiuje anksčiau ribota informacija šiuo metu yra nesunkiai pasiekiama, o beveik realiu laiku prieinami aukštos ir vidutinės raiškos palydoviniai vaizdai naudojami ne tik žvalgybos tikslais, bet ir kovojant su plačiai paplitusia dezinformacija.
       2023-12-04 17:49:20

5G ryšio plėtra viršijo lūkesčius: abonentai jau skaičiuojami milijardais

Pasaulinės 5G plėtros šiemet nesugebėjo sulėtinti nei ekonominiai iššūkiai, nei geopolitiniai neramumai. Neseniai paskelbto „Ericsson Mobility Report“ tyrimo duomenimis, 2023 m. penktos kartos tinklas visoje planetoje pasipildė daugiau, nei 600 milijonų, naujų abonentų bei viršijo net optimistiškiausias analitikų prognozes.
       2023-12-04 09:48:27

Baltijos šalių BVP ateinančiais metais vėl turėtų augti

Ateities tendencijų rodikliai atskleidžia kontrastingas Baltijos regiono ekonomikos prognozes. Lietuvoje ekonominis aktyvumas pradėjo didėti daugiausia dėl stiprėjančio optimizmo gamybos sektoriuje.
       2023-12-01 19:10:00

Lietuviai rudenį keliavo kitaip: prioritetas egzotinėms kryptims

Rudenį lietuviai keliavo mažiau, nei vasarą, o labiausiai aktyvumu išsiskyrė spalio 30 d. – lapkričio 5 d. laikotarpis, kai šalyje vyko moksleivių atostogos.
       2023-12-01 16:05:21

Dirbtinis intelektas mokykloje: kam su juo kovoti, jei galime išnaudoti?

Mūsų pasaulis yra ankstyvojoje technologinės revoliucijos stadijoje. Prognozuojama, kad dirbtinis intelektas (DI), kurį įgalina tokie didžiuliai generatyvinės kalbos modeliai kaip „ChatGPT“, pakeis beveik visas visuomenės gyvenimo sritis.
       2023-12-01 09:12:13

Varnikuose atidaryta išskirtinė mineralinio vandens biuvetė

Lapkričio 30 dieną Varnikų kaime, netoli pažintinio tako, atidaryta mineralinio vandens biuvetė su Trakų Dievo Motinos koplytėle. Jos statybos projektui buvo pritarta š. m. rugpjūčio 23 dieną vykusio Trakų rajono savivaldybės tarybos posėdžio metu.
       2023-12-01 08:47:19

Darbo ir laisvalaikio balanso nebuvimas – žala darbuotojo sveikatai, ekonomikai

Jei darbas kelia dažną nuovargį, o atliekant kasdienes užduotis nuolat kankina abejonės, gali būti, kad jus kankina perdegimas. Brangiai jis kainuoja ne tik emociškai, bet ir finansiškai.
       2023-11-30 20:41:39

Kodėl JAV ekonomika neauga taip greitai kaip anksčiau?

Remiantis naujausiais rodikliais, panašu, kad euro zonos verslo nuotaikos stabilizavosi, o vangumas JAV būsto rinkoje ir kiti veiksniai slopina JAV ekonomikos augimą.
       2023-11-30 20:35:01

5 esminės taisyklės, kaip skalbti drabužius ir užtikrinti skalbyklės efektyvumą

Skalbimas – tai namų ruošos darbas, kurį atliekame kiekvieną savaitę. Tačiau atliekant šią, iš esmės paprastą užduotį, rekomenduojama laikytis tam tikrų taisyklių.
       2023-11-30 12:06:31

Ar pasauliui pavyks iki 2030-ųjų galutinai įveikti ŽIV ir AIDS epidemiją?

Kada tapsime karta be AIDS? Šį klausimą, gruodžio 1-ąją minėdami Pasaulinę AIDS dieną, užduoda tiek ŽIV infekuotieji, tiek šioje srityje dirbantys specialistai. Deja, pasak jų, Lietuvai iki šio tikslo dar reikia gerokai pasitempti.
       2023-11-30 11:58:40

Ką verta žinoti, siekiant karjeros naujoje komandoje?

Pradėti karjerą po studijų baigimo arba pereiti į naują komandą gali būti nedrąsu, ypač kai jautiesi visiškai „žalias“. Tačiau už viso to slypi daugybė galimybių augti ir tobulėti.
       2023-11-28 16:42:27

Sužavėkite aplinkinius: šventinio stalo dekoro ir serviravimo tendencijos

Iki Kalėdų liko mažiau nei mėnuo, todėl neišvengiamai pradedame galvoti apie dovanas artimiesiems, Kalėdų eglutės puošybą, jaukias dekoracijas.
       2023-11-28 16:40:14

Slidinėjimo profesionalas pataria, kaip pasiruošti žiemos atostogoms kalnuose

Per pastarąjį dešimtmetį susidomėjimas žiemos sportu Lietuvoje smarkiai išaugo. Šią tendenciją patvirtina ir kelionių organizatoriai.
       2023-11-28 16:37:04

Kas yra „VoLTE“ ir „VoWiFi“ technologijos bei kokį iššūkį jos sprendžia?

Per pastaruosius kelis dešimtmečius telekomunikacijų pasaulyje įvyko net keletas revoliucinių pokyčių, o vieni svarbiausių yra susiję su balso technologijomis.
       2023-11-27 16:48:06

SIM kortelei – trisdešimt dveji: kaip keitėsi ir ką ji savyje slepia?

Nors polifoninėmis melodijomis pypsintis senutėlis „Nokia“ ir iš titano nukaldintas „iPhone 15 Pro“ skiriasi kaip diena ir naktis, jie abu neapsieina be tos paties elemento – SIM kortelės.
       2023-11-27 16:29:12

Troškinys – sotu ir pigu: 5 klaidos, kurių nedaryti jį ruošiant

Troškinys – vienas skaniausių patiekalų šaltomis dienomis. Turint patikimą receptą ar žinant kelias taisykles, jį galima paruošti iš visai nebrangių ir paprastų ingredientų.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.