Naujienos

Kiek iš tiesų elektromobiliai yra „žali“?

2022-09-02 18:01:52

Ar tikrai elektromobiliai tausoja aplinką labiau nei benzininiai ar dyzeliniai automobiliai? Kai kurie žmonės teigia, kad gaminant elektrinę transporto priemonę susidaro panašus kiekis taršos kaip ir per savo amžių pėdsaką palieka dyzelinis automobilis.

Netrūksta sąmokslo teorijų, hipotezių ir išvedžiojimų apie tai, kiek „žalias“ ir tausojantis aplinką iš tiesų yra elektromobilis, tad pabandykime į šią temą pažvelgti iš skirtingų pusių.

Klimato kaita ir perėjimas prie elektromobilių – kodėl tai svarbu?

Prieš pradėdami gilintis į faktus, pirmiau pakalbėkime apie tai, kodėl ekologiškos transporto priemonės yra svarbios mūsų aplinkai?

Apie klimato kaitą, užterštumą ir pokyčius mūsų planetoje kalbama jau seniai. Deja, aktyvių veiksmų imtasi ne per seniausiai. 2001 m. trečiojoje Jungtinių Tautų tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos ataskaitoje buvo prognozuojama, kad per ateinančius 100 metų patirsime aukštesnę maksimalią temperatūrą, turėsime daugiau karštų dienų ir karščio bangų, padidės miškų gaisrų rizika ir labai pablogės oro kokybė. Visa tai mus pasieks kaip klimato kaitos rezultatas.

Neprabėgo nė dvidešimt metų ir jau galime lyginti duomenis. 2020 m. Kalifornijoje sudegė daugiau nei 1,2 milijonai hektarų žemės. Išdegęs oranžinis dangus atrodė kaip kadras iš postapokaliptinio filmo. Tik žmonės jį matė ne televizoriaus ekranuose, o savo akimis realybėje. Lietuvoje, Nidoje 2020 metais fiksuota aukščiausia metų vidutinė oro temperatūra, aukščiausia mėnesio vidutinė oro temperatūra fiksuota jau 2021 metų liepą taip pat Nidoje. Lyginant su XX a. pradžia Lietuvoje vidutinė metinė temperatūra pakilo 0,7–0,9 °C. Nors Lietuva yra perteklinio drėkinimo zonoje, vis dažniau kartojasi vasaros sausros (1992, 1994, 2002, 2006).

Visi šie įvykiai turi vieną bendrą bruožą: juos paskatino klimato kaita. Matomi pokyčiai yra vienas stipriausių ženklų, apie kuriuos daugelį metų mus nuolat perspėja klimatą stebintys mokslininkai. Tai nėra tolima ateitis, klimato kaita vyksta dabar ir nebe gali būti ignoruojama.

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl elektromobiliai buvo pristatyti transporto rinkoje, yra susirūpinimas dėl šiltnamio efektą sukeliančių išmetamųjų dujų ir jų įtakos klimato kaitai. Kadangi elektromobiliai neišskiria išmetamųjų dujų, nes neturi vidaus degimo variklio, jie padeda kovoti su klimato kaita.

EV išmeta beveik 3 kartus mažiau CO2 nei iškastiniu kuru varomi automobiliai

Palyginus gyvavimo ciklo metu išskiriamas emisijas, elektromobilis vidutiniškai išmeta beveik tris kartus mažiau CO2 nei lygiavertis benzininis ar dyzelinis automobilis.

Tai kiek elektromobilis yra „žalias“ priklauso nuo to, kaip energija generuojama mieste, kuriame gyvenate. Jei elektra gaminama naudojant atsinaujinančius resursus, pvz., saulės ar vėjo energiją, vairuojant nebus išmetama teršalų. Jei įkrausite savo automobilį elektra, gaunama iš vietinės elektrinės, kuri varoma iškastiniu kuru, tuomet galima sakyti, jog vis tiek važinėjate taršiu automobiliu.

Laimei, daugumoje Europos šalių elektromobilių įkrovimo stotelės naudoja atsinaujinančią elektros energiją. 93 % ES gyventojų turi galimybę savo transporto priemonėms įkrauti naudojant elektrą pagamintą 100 % iš atsinaujinančios energijos.

Lietuvoje iš atsinaujinančių energijos išteklių 2019 m. pagaminta 60,1 proc. visos elektros energijos. Šis skaičius kasmet didėja, tad elektromobiliai vis dažniau įkraunami 100 proc. švaria elektros energija.

Be to, nuolat tobulinant energijos gamybos technologijas ir pažangias akumuliatorių technologijas, gamintojai bus mažiau priklausomi nuo svarbiausių žaliavų, tokių kaip varis ir aliuminis, kurie naudojami elektromobilių ličio akumuliatorių gamyboje. Tai reiškia, kad elektromobiliai taps ekologiškesni, nes jų gamybos bei įkrovimo procesas pradės daryti mažesnį poveikį aplinkai.

Elektrinių transporto priemonių išmetamųjų teršalų kiekis lygus nuliui

Elektromobiliai neturi išmetimo vamzdžio, niekas „nedega“ variklyje, tad nėra teršalų, kurie išsiskirtų naudojant transporto priemonę. Tai didžiulė nauda mūsų oro kokybei, ypač didmiesčiuose. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, lauko oro tarša kasmet sukelia 4,2 mln. ankstyvų mirčių.

Nors negalima paneigti, kad eksploatuojant elektromobilius išskiriama mažiau CO2, tiesa, kad elektromobilių gamybos proceso metu išmetama 15 proc. daugiau teršalų nei gaminant benzininį automobilį, tačiau dėl to jau dabar stengiamasi naudoti perdirbtas medžiagas, kad būtų sumažintas elektromobilių taršos kiekis gamybos ciklo metu.

Ką tai reiškia? Elektromobiliai yra priemonė taršai mažinti bei klimato pokyčiams stabdyti tam, kad mūsų planeta būtų tinkama gyventi ateities kartoms. Tačiau norint, kad tai būtų 100 proc. švaria energija varomas automobilis, dar reikia pasistengti ir kitose srityse – antrinio medžiagų panaudojimo ir perdirbimo gamybos proceso metu bei gaminant elektros energiją iš atsinaujinančių šaltinių. Yra kur pasitempti. Bet elektromobilis vis tiek yra pirmasis žingsnis svarbių pokyčių link!

Straipsnį paruošė www.evlaidai.lt

Kokybiškos nuotraukos Jums
Ši naujiena peržiūrėta 3946 kartus. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-09-23 19:28:28

Žaliosios energetikos lygtis arba kaip sumažinti elektros kainas

Šių metų rugpjūčio 17 d. nuo kelių šimtų eurų iki maksimalios ribos – 4 tūkst. Eur už megavatvalandę (MWh) – per naktį šoktelėjusi elektros kaina vos nesukėlė infarkto pramonininkams ir energetikos ministrui Dainiui Kreiviui.
       2022-09-23 17:33:08

Automobilio variklio priežiūros ABC: kada ir kodėl verta plauti variklį?

Rūpintis automobilio išorės ir salono švara yra įprasta, tačiau švaros paslaugų ekspertai primena ir po kapotu besislepiančio variklio priežiūros svarbą – neplaunant jo didėja rizika laiku nepastebėti rimtų gedimų ir užbėgti jiems už akių, susidurti su aušinimo problemomis ir į saloną sklindančiais nemaloniais kvapais.
       2022-09-23 17:00:56

5 ekspertės patarimai naujakuriams: ką žinoti apie būsto planą ir perskaityti?

Šalies ekonomistai prognozuoja, kad situacija Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinkoje netrukus stabilizuosis – kainos turėtų išsilyginti, o naujų butų pasiūla pradėti augti.
       2022-09-23 16:45:32

Veterinarijos ekspertė: fejerverkai kelia stresą ir pavojų gyvūnų sveikatai

Savaitgalį Vilniuje vyksiantis tarptautinis fejerverkų festivalis gali tapti tikru išbandymu arčiau renginio vietos būsiantiems augintiniams. Veterinarijos specialistė Justina Maniušienė sako, kad šunų ir kačių klausa yra daug jautresnė nei žmogaus.
       2022-09-23 16:35:46

Parama elektros energijos kaupikliams rezervuota per vieną dieną

Gyventojai, turintys ar suplanavę įsirengti saulės elektrines, paraiškas kompensacijoms už elektros energijos kaupimo įrenginių įsirengimą visai skirtai sumai – 1 mln. eurui pateikė per vieną dieną.
       2022-09-22 17:52:36

Pritarta: numatoma nulinį PVM tarifą šildymui taikyti dar du sezonus

Seimas po svarstymo pritarė Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma laikinai, du artimiausius šildymo sezonus, kompensuoti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą gyventojams centralizuotai teikiamai šilumai, padengiant tiekėjams skirtumą iš valstybės biudžeto.
       2022-09-22 17:52:36

Saulės elektrinių savininkams galimybė įsigyti elektros energijos kaupiklius

Nuo šiandien gyventojai, turintys ar suplanavę įsirengti saulės elektrines, galės teikti paraiškas kompensacijoms už elektros energijos kaupimo įrenginių įsirengimą. Tokia parama suplanuota pirmą kartą, o 2022 m. šiai priemonei skirta 1 mln. eurų iš Klimato kaitos programos lėšų.
       2022-09-22 17:39:03

ESO: 6 patarimai, kaip taupyti elektrą tamsiojo sezono metu

Artėjant tamsiajam metų sezonui ir vėstant orams, vidutinio namų ūkio elektros energijos suvartojimas Lietuvoje gali padidėti 15 proc., skaičiuoja bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).
       2022-09-21 12:01:15

„Orion Leasing" statys saulės elektrines – verslas išsimokės pirkdamas elektrą

Bendrovė „Orion Leasing“ imasi naujo veiklos modelio rinkoje – įmonėms statys saulės elektrines, už kurias šios galės išsimokėti už fiksuotą kainą pirkdamos pagamintą energiją. Elektros kaina su visomis dedamosiomis sieks apie 16 ct/kWh, tai – kelis kartus mažiau nei šiuo metu rinkoje.
       2022-09-21 12:01:15

LNDT meno vadovas O. Koršunovas apie 83 sezoną

Daug kam atrodo, kad teatras yra iliuzijos menas. Iš tiesų visais laikais teatras siekia tikrumo ir realybės, bet ne tos buitinės, matomos akimis, o vidinės, skverbiasi į žiūrovų sąmonės gelmes, kur ir glūdi tikroji realybė. Teatras vyksta ne scenoje, o žiūrovų galvose.
       2022-09-21 11:52:30

Brangstanti elektra 64 proc. gyventojų privertė keisti jos vartojimo įpročius

Išaugusios elektros kainos paskatino Lietuvos gyventojus mažinti elektros vartojimą – jau pradėję taupyti elektrą teigia 6 iš 10-ties žmonių (64 proc.), rodo reprezentatyvi bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausa.
       2022-09-21 11:48:57

Saugus sportas nėštumo metu: ką derėtų žinoti

Judėjimas – tai sveikata, todėl niekas nepaneigs, jog sportuoti reikėtų visais gyvenimo etapais. Ir visiškai nesvarbu, jog iki šiol nesimankštinote, gyjate po traumos ar laukiatės vaikelio. Netinkamo laiko sportuoti tiesiog nėra!
       2022-09-21 11:44:20

Į rinką žengia naujieji socialiniai tinklai: kuo jie ypatingi

Socialiniai tinklai tapo neatsiejama gyvenimo dalimi – juose ne tik bendraujame, bet ir sužinome naujienas bei dalinamės gražiausiomis akimirkomis.
       2022-09-20 15:50:18

Darbuotojų atrankos – ko neklausti ir kokią taisyklę prisiminti?

Neperžengti privatumo – pagrindinė taisyklė, kurios jokių būdu negalima sulaužyti, pradedant darbuotojų atranką. Signalų, įspėjančių apie įmonės neapdairumą šiuo klausimu yra gana daug.
       2022-09-20 15:42:38

Kylančios elektros kainos skatina lietuvius įdarbinti saulę

Vienos didžiausių pastatų priežiūros ir inžinierinių sprendimų įmonių grupių Baltijos šalyse „Civinity“ įmonės „Inservis“ atstovas Andžejus Gabrunas pastebi išaugusį verslų ir fizinių asmenų poreikį įsigyti saulės elektrines.
       2022-09-20 15:39:08

Laikinai uždraustas rusiškų ir baltarusiškų TV programų retransliavimas

Seimas po svarstymo pritarė Visuomenės informavimo įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-1986(2), kuriuo siūloma laikinai uždrausti Rusijos Federacijos ir Baltarusijos Respublikos įsteigtų,
       2022-09-20 15:36:00

Netikėti vynuogių panaudojimo būdai: ypatingi padažai salotoms, salsos

Vynuogės – dažnos užkandžių lentos viešnios, tačiau tai ne vienintelis būdas, kaip jas galima panaudoti virtuvėje. Ar žinojote, kad vynuogės – puikus priedas gaminant įvairiausius padažus, puikiai tiksiančius ne tik į salotas, bet ir prie mėsos.
       2022-09-20 15:31:38

Aistros, džiaugsmo, prabangos, tvarkos spalva – kodėl jomis dažomi automobiliai?

Spalva yra labai svarbus bet kokio gaminio dizaino, logotipo estetikos ar bendro prekių ženklo įvaizdžio dalis. Jau pirmas žvilgsnis į dominantį gaminį sukelia tam tikrą reakciją, net jei vartotojas apie tai nesusimąsto, o tinkamai parinkta ryški spalva leidžia išsiskirti iš panašių produktų gausos.
       2022-09-20 15:23:02

Tyrimas atskleidė, kad raudoni automobiliai į avarijas patenka dažniausiai

Automobilių spalvos dažnai atspindi savininko asmenybę. Konservatyvūs pirkėjai mėgsta monochromatines spalvas, o ekstrovertai nevengia ryškesnių automobilių.
       2022-09-20 09:47:09

Kuo skaitmeninė implantacija pranašesnė už tradicinę

Prarasti dantys jau kelis dešimtmečius atkuriami implantacijos pagalba. Vis dėlto, šios procedūros sėkmė ne vienam kelia abejonę. Remiantis apklausų duomenimis, dažniausiai baiminamasi galimo implanto neprigijimo ir kitų komplikacijų.
       2022-09-20 09:40:47

Ekspertai: skaitmeninės mokymosi priemonės būtinos ir kontaktinio ugdymo metu

Skaitmeninės mokymosi priemonės savo aktualumo nepraranda ir sugrįžus į mokyklos suolą. Įmonės „Ateities pamoka“ atlikta mokytojų apklausa parodė, kad net 98 proc. mokytojų šias priemones aktyviai naudoja ir kontaktinėse pamokose.
       2022-09-20 09:34:12

Dieną be automobilio – 500 nemokamų el. paspirtukų visoje šalyje

Gyventi mieste be nuosavo automobilio – utopija ar jau misija-įmanoma Lietuvoje? Šiemet susimąstyti apie tokį pokytį siekiama priversti net ir užkietėjusius automobilistus, todėl visoje Europoje kasmet žymima Diena be automobilio, mūsų šalyje pasitinkama ne vien gražiomis idėjomis:
       2022-09-19 16:15:25

Kaune oficialiai baigta Dariaus ir Girėno stadiono rekonstrukcija

15 tūkstančių sėdimų vietų, stogas virš tribūnų, du didžiuliai ekranai, automatiškai laistoma ir šildoma žalia veja bei aukščiausios kokybės bėgimo takai. Visa tai – tik dalis nuo pamatų atstatyto naujutėlaičio Dariaus ir Girėno stadiono privalumų.
       2022-09-19 16:09:08

Proveržis: „Volvo Trucks“ pradeda serijinę elektrinių sunkvežimių gamybą

„Volvo Trucks“ tapo pirmąja pasauliniu mastu veikiančia įmone, pradedančia serijinę elektros energija varomų sunkiasvorių (44 t bendrosios junginio masės) sunkvežimių gamybą.
       2022-09-19 16:07:03

Energijos suvartojimą gali padėti mažinti išmaniosios programėlės

Ekonomikos ekspertai visus perspėja, kad dėl sparčiai augančių kainų, šį sezoną teks taupyti. Ugdyti taupymo ir tvarumo įpročius gali padėti išmaniosios programėlės – šie įrankiai telefone leis ne tik paprasčiau stebėti energijos suvartojimą, bet ir užtikrins didesnį efektyvumą.
       2022-09-19 12:30:17

Neramina artėjantis šildymo sezonas? Patalpose atlikite namų darbus

Šaltieji metų mėnesiai – ne už kalnų, todėl jau dabar metas pradėti galvoti apie kitą mėnesį prasidėsiantį šildymo sezoną. Šiemet šalies gyventojai nerimauja dėl būsimo šildymo išlaidų padidėjimo, susijusio su sparčia infliacija ir kitomis priežastimis.
       2022-09-19 12:05:31

Kaip išsirinkti stacionarų kompiuterį?

Keičiantis šiuolaikinėms technologijoms ir atsirandant galimybei dirbti bei gyventi bet kuriame pasaulio krašte, žmonės itin pamėgo mobilumą. Tad nieko keisto, jog stacionarūs kompiuteriai nebesudaro didžiosios dalies perkamų naujų kompiuterių.
       2022-09-18 09:55:11

Madeiroje gidu dirbantis Audrius atskleidė, kodėl sala patiks

Atlanto vandenyne, netoli Afrikos krantų įsitaisiusi Portugalijos sala Madeira sulaukia vis didesnių lietuvių keliautojų srautų. Ir ne veltui.
       2022-09-17 19:45:36

ES jaunųjų mokslininkų konkurse lietuvė pelnė pirmąją vietą

Nyderlanduose vykusiame Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse Lietuvai atstovavusi Meda Surdokaitė šiandien apdovanota pirmąja vieta ir specialiuoju prizu – kvietimu į Nobelio premijų įteikimo ceremoniją Stokholme. Tai vienas geriausių rezultatų Lietuvos istorijoje.
       2022-09-17 18:30:59

JAV atvėrė rinką lietuviškiems kiaušinių produktams

Lietuva gali eksportuoti kiaušinių produktus į JAV. Tai rugsėjo 15 d. paskelbė šios šalies Maisto saugos ir priežiūros tarnyba. Lietuva tapo antrąja ES šalimi po Nyderlandų, gavusia tokį leidimą.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.