Naujienos

Kiek materialiai remti jaunuolį, kad ir jis, ir tėvai jaustųsi gerai?

2022-09-08 17:17:05

Tapimas suaugusiuoju neįsivaizduojamas be finansinės nepriklausomybės, kitaip tariant, gebėjimu savarankiškai pasirūpinti savo pajamomis ir išlaidomis.

Vis dėlto realybė ta, kad finansų srityje atsiskyrimas nuo tėvų dažnai pasiekiamas gana vėlai, daugelis jaunuolių linkę kliautis tėvų finansine parama. Kartu pastebima ir didelė šio proceso eigos įvairovė. Vieni finansiškai savarankiški tampa gana anksti, kiti – itin vėlai, o dar kiti lieka iš dalies priklausomi nuo tėvų iki ketvirtojo savo gyvenimo dešimtmečio. Lietuvoje atlikto mokslinio tyrimo rezultatais ir įžvalgomis dalinasi Mykolo Romerio universiteto tyrėjas dr. Rimantas Vosylis.

Šių tendencijų kontekste raidos psichologai ėmė domėtis, kaip ilgalaikė tėvų finansinė parama formuoja psichologinę brandą. Viena iš tirtų prielaidų buvo ta, kad ilgalaikė tėvų finansinė parama turi daug privalumų. Tai leidžia jaunuoliams daugiau laiko investuoti į savo išsilavinimą ir padėti stipresnį pagrindą savo tolimesnei karjerai. Be to, ilgalaikė tėvų finansinė parama gali apsaugoti nuo visokiausių finansinių iššūkių bei išvengti finansinio streso, kuris itin dažnas 18–29 metų amžiaus tarpsnyje. Tyrimai iš tiesų rodo, kad menka tėvų finansinė parama dažnai skatina jaunuolius nutraukti studijas ir anksti pradėti dirbti. Taip pat didesnė tėvų finansinė parama susijusi su didesniu jaunuolių pasitenkinimu savo finansine situacija ir mažesne įtampa dėl finansų stokos. Anksti netekę tėvų finansinės paramos jaunuoliai vėlesniais gyvenimo metais dažniau jaučiasi finansiškai nesaugūs, nepriklausomai nuo to, kokias pajamas gauna vėlesniuose gyvenimo etapuose.

Suprantama, kad tėvų galimybės teikti ilgalaikę finansinę paramą savo pilnamečiams vaikams priklauso ir nuo pačių tėvų finansinių galimybių. Ekonomiškai palankesnėse šeimose augantys jaunuoliai, gaudami ilgalaikę finansinę paramą iš tėvų, gali leisti sau ilgai studijuoti ir padėti stiprų pagrindą tolimesnei karjerai. Iš tiesų Vakarų šalyse atlikti tyrimai rodo, kad ekonomiškai sėkmingesnės šeimos savo pilnamečiams vaikams teikia daugiau tiesioginės finansinės paramos (t. y. dažniau finansiškai remia savo vaikus). Ekonomiškai mažiau sėkmingos šeimos taip pat sugeba remti savo vaikus, tik dažnai tai daro netiesiogiai, pvz., sudaro galimybes ilgiau gyventi tėvų namuose, pasirūpina maitinimu ir apmoka kitas kasdienes sąskaitas.

Nors ilgalaikė tėvų finansinė parama turi tam tikros naudos jaunuoliams, pastebimos ir neigiamos psichologinės tokios paramos pasekmės. Ilgalaikė tėvų finansinė parama reiškia, kad jauni žmonės vėliau tampa visiškai finansiškai savarankiški, o tai yra kriterijus, kurį patys jaunuoliai laiko būtinu pasiekti, norint tapti suaugusiuoju. Nenuostabu, kad tiek ilgiau remiami jaunuoliai, tiek jų tėvai rečiau mato juose suaugusius asmenis. Ilgiau remiami jaunuoliai ilgainiui taip pat ima skųstis depresijos ir nerimo simptomais, rečiau jaučiasi visaverčiais asmenimis , vartoja kiek daugiau alkoholio. Taigi finansinė tėvų parama, viena vertus, yra tarsi apsauginis tinklas kelyje į stabilias pajamas ir karjerą, kita vertus, verčia jaustis jaunuolius nevykėliais bei sudaro galimybes palaikyti gyvenimo būdą, kuris yra nesuderinamas su finansine atsakomybe.

Neigiamas finansinės paramos poveikis psichologinei jaunuolių gerovei dažnai aiškinamas per jaunuolių ir jų tėvų santykius. Nors tapsmo suaugusiuoju procesas apima daugelį psichologinių ir socialinių pokyčių, laikoma, kad vienas svarbiausių pokyčių, atvedančių jauną žmogų į suaugusiojo gyvenimą, vyksta santykyje su tėvais. Paprastai jauno žmogaus santykiai su tėvais yra mažiau konfliktiški, lygiavertiškesni ir atviresni. Santykių pokyčiai yra taip pat stipriai susiję su tėvų teikiama finansine parama. Finansiškai savo pilnamečius vaikus remiantys tėvai dažnai yra labiau linkę kontroliuoti savo vaikus, pernelyg stipriai kištis į jų asmeninį gyvenimą ir kasdienę buitį. Pinigai yra viena dažniausių tėvų ir pilnamečių vaikų konfliktų temų, o pilnamečių vaikų finansinio savarankiškumo stoka yra viena dažniausių šių konfliktų priežasčių.

O kaip yra Lietuvoje? Ar tikrai finansinės paramos padarinius jaunuolių gerovei galima paaiškinti santykių su tėvais problemomis? Kokia parama vaikams duoda daugiausia naudos? Atsakymus į šiuos klausimus pateikė 2021–2022 m. atliktas tęstinis tyrimas (vadovas dr. Rimantas Vosylis) su 600 Lietuvos jaunuolių (52,3 % moterų; amžiaus vidurkis – 25 metai), darbiniu ir edukaciniu statusu reprezentuojančių 19–29 m. Lietuvos jaunimo populiaciją.

Tyrimas atskleidė, kad Lietuvos jaunuolius galima suskirstyti į šias keturias grupes: visiškai finansiškai savarankiški (išsilaikantys iš savo pajamų), gaunantys tik tiesioginę finansinę tėvų paramą (turintys pajamų iš darbinės veiklos, tačiau kartais gaunantys piniginę paramą iš tėvų), besinaudojantys tiesiogine ir netiesiogine finansine tėvų parama (turintys pajamų iš darbinės veiklos, bet tėvai vis dar apmoka gyvenamojo būsto ir kitas pragyvenimo išlaidas) ir visiškai finansiškai priklausomi (neturintys pajamų iš darbinės veiklos jaunuoliai, kuriems visas gyvenimo išlaidas apmoka tėvai). Visiškai finansiškai savarankiški jaunuoliai dirba visu etatu, gyvena atskirai nuo tėvų ir yra jau pabaigę studijas. Visiškai priklausomi nuo tėvų jaunuoliai nedirba, studijuoja, gyvena tėvų namuose. Likusieji dažniausiai gyvena pas tėvus ir studijuoja, tačiau kartu ir dirba, nors dažnai ne visą dieną. Šie rezultatai leidžia teigti, kad tapimas finansiškai savarankišku dažnai yra ne staigus perėjimas, bet laipsniškas procesas.

Minėtos jaunuolių grupės skyrėsi ir savo psichologine savijauta. Gaunantys tik tiesioginę finansinę tėvų paramą subjektyviai jautėsi geriausiai iš visų. Tuo tarpu besinaudojantys tiesiogine ir netiesiogine finansine tėvų parama jautėsi prasčiausiai ir labiausiai priklausomi nuo tėvų. Likusios dvi grupės (visiškai savarankiški ir visiškai priklausomi) buvo apie vidurį. Dvi iš dalies priklausomų jaunuolių grupės gana ryškiai skyrėsi ir tuo, kokia tarpasmenine elgsena pasižymėjo jų tėvai. Besinaudojančių tiesiogine ir netiesiogine finansine tėvų parama tėvai buvo linkę juos daug labiau spausti, kontroliuoti, riboti pasirinkimo galimybes, kritikuoti, nuvertinti. Tuo tarpu gaunantys tik tiesioginę finansinę tėvų paramą dažniau nurodė, kad jų tėvai skatina savarankiškumą, rečiau bruka savo nuomonę, dažniau pastebi jaunuolių pasiekimus, vertina jų gebėjimus siekti gyvenimo tikslų, domisi tuo, ką jie veikia. Šie tėvų elgsenos su pilnamečiais vaikais skirtumai paaiškino, kodėl taip skyrėsi šių dviejų grupių psichologinė savijauta.

Apibendrinant galima teigti, kad ne visa tėvų parama suaugusiems vaikams sukelia nepageidaujamus psichologinius padarinius. Viena vertus, suaugę studijuojantys ir nedirbantys vaikai pernelyg neišsiskiria nei geresne, nei blogesne savijauta. Taigi teikti finansinę paramą studijų laikotarpiu tiek tėvams, tiek vaikams atrodo gana normalu. Tuo tarpu tolesnis vaikų, kurie jau užsidirba, tačiau nenaudoja šių pajamų savo kasdienėms ir svarbiausioms išlaidoms padengti, išlaikymas prieštarauja tėvų lūkesčiams. Jaunuolių, turinčių pajamų ir galinčių apmokėti savo gyvenimo išlaidas, tačiau toliau besinaudojančių šeimos parama, tėvai yra linkę labiau kontroliuoti savo pilnamečių vaikų gyvenimus.

Mokslinis tyrimas finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis pagal priemonę Nr. 09.3.3-LMT-K-712 „Mokslininkų, kitų tyrėjų, studentų mokslinės kompetencijos ugdymas per praktinę mokslinę veiklą“.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2023-12-08 19:21:36

Ką apie dizainų ir idėjų apsaugą turėtų žinoti smulkiojo verslo atstovai

Neretai mugėse matome rankų darbo gaminius, kurie tarsi primena žinomų gaminių dizainus: panašios formos odos gaminiai, panašūs rūbų modeliai ar detalės. Natūraliai kyla klausimas, ar juos kuriant nepasinaudota kažkieno kito intelektine nuosavybe?
       2023-12-08 17:47:11

Sukčių apgaulės – Holivudo aktoriai, astronautai neturi pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kibte kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus.
       2023-12-08 17:37:30

Nesigėdyti prostatos vėžio

„Didžioji dalis profilaktinių patikrų prasideda nuo kokio nors neskausmingo testo. Profilaktinės patikros dėl prostatos vėžio atveju tai yra paprastas kraujo paėmimas iš venos“, – sako Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriaus gydytojas urologas (onkologas) doc. dr. Aušvydas Patašius.
       2023-12-08 17:26:47

D. Nausėdienė Suvalkų lietuvių mokyklos atidaryme: Lietuva ten, kur yra lietuvių

Pirmoji ponia Diana Nausėdienė penktadienį Lenkijoje dalyvavo Suvalkų lietuvių pagrindinės mokyklos atidarymo ceremonijoje.
       2023-12-08 08:55:48

Išmani kalėdinė dovana vaikui: kaip išsirinkti ir į ką atkreipti dėmesį?

Prasidėjus šventinių dovanų pirkimo maratonui dalis tėvų svarsto galimybę Kalėdų proga padovanoti savo vaikams išmanųjį įrenginį. Akivaizdu, kad išmanusis telefonas vaikams gali suteikti ne tik nuolatinį ryšį su tėvais, bet ir papildomų mokymosi galimybių, daugiau laisvės pramogoms.
       2023-12-07 20:04:07

Ar tikrai įmanoma sutaupyti naudotą automobilį užsienyje perkant savarankiškai?

Prekyba naudotais automobiliais nėra hobis ar laisvalaikio praleidimo būdas, todėl kiekvienas pardavėjas pirmiausia tikisi ir siekia iš to uždirbti.
       2023-12-07 19:36:48

Vilniuje bus įrengtas butas, kurio interjerą sukūrė dirbtinis intelektas

Vilniuje bus įrengtas pirmasis butas Baltijos šalyse, kurio interjerą sukūrė dirbtinis intelektas. Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ Vilniuje įrengs pirmąjį butą Baltijos šalyse, kurio interjeras sukurtas pasitelkiant dirbtinį intelektą (DI).
       2023-12-07 15:06:42

Atsisveikinimas su darbuotoju: neieškokite pigesnių būdų

Dinamiškoje darbo rinkoje išvengti darbuotojų atleidimų sudėtinga. Neretai atsisveikinimas su darbuotoju perauga į darbo ginčą, o šis vėliau nukeliauja ir į teismą.
       2023-12-06 16:41:12

Skaitmenizuota logistika: kuria ateities krovinių pervežimo standartus

Ne vieną dešimtmetį logistikos sektoriuje veikiančios bendrovės ieško tinkamų būdų optimizuoti veiklos procesus tam, kad galėtų išspręsti pagrindines efektyvumo, saugumo ir bendros veiklos tvarumo problemas.
       2023-12-06 08:19:40

„iPhone“ žinutės netrukus atrodys kitaip: pokyčius paskatino konkurentai

Ar kada nors pastebėjote, kad vienos į jūsų „iPhone“ ateinančios žinutės yra mėlynos spalvos, o kitos – žalios? Taip yra todėl, kad mėlynai žymimos iš kitų „iPhone“ ateinančios „iMessage“ žinutės, o žalia spalva pažymėtos iš „Android“ įrenginių ateinančios įprastos SMS ar MMS žinutės, kurios neturi papildomų funkcionalumų.
       2023-12-05 20:08:13

Ir žiemai prasidėjus galima šildytis taupiau: 10 praktinių patarimų

Žiemai įgaunant pagreitį ir temperatūrai nukritus žemiau nulio, pastatams šildyti reikia didesnio šilumos kiekio, o tai reiškia ir didesnes šildymo sąskaitas. Vis tik nereikėtų nuleisti rankų – dar galite atlikti keletą nesudėtingų, tačiau efektyviai taupyti šilumą padedančių veiksmų.
       2023-12-05 14:51:51

Tyrimas: kokį NT kainų likimą prognozuoja gyventojai?

Nors nekilnojamo turto (NT) rinka atrodo aprimusi, dauguma šalies gyventojų mano, kad butai brangs –atskleidė NT plėtros bendrovės „Omberg group“ užsakymu atliktas tyrimas. Ar tokios gyventojų prognozės NT rinkai sparčiai kintančioje ekonominėje aplinkoje gali išsipildyti?
       2023-12-05 14:36:07

Kiek elektros sunaudoja kalėdinės girliandos: suma gali siekti kelis šimtus

Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą.
       2023-12-05 14:27:28

Ko nepamiršti vykstant slidinėti – 4 svarbiausi patarimai keliaujantiems

Netrukus startuosiantis slidinėjimo sezonas primena, kad jau visai greitai šalies oro uostus užplūs lagaminais su slidėmis ir kita šio žiemos sporto įranga nešini keliautojai.
       2023-12-04 18:00:28

VU ekspertai iš palydovinių duomenų atskleidė atakų Gazoje mastą

Palydovinėms technologijoms radikaliai keičiant karinių veiksmų ir konfliktų regionų stebėseną, atvirųjų duomenų amžiuje anksčiau ribota informacija šiuo metu yra nesunkiai pasiekiama, o beveik realiu laiku prieinami aukštos ir vidutinės raiškos palydoviniai vaizdai naudojami ne tik žvalgybos tikslais, bet ir kovojant su plačiai paplitusia dezinformacija.
       2023-12-04 17:49:20

5G ryšio plėtra viršijo lūkesčius: abonentai jau skaičiuojami milijardais

Pasaulinės 5G plėtros šiemet nesugebėjo sulėtinti nei ekonominiai iššūkiai, nei geopolitiniai neramumai. Neseniai paskelbto „Ericsson Mobility Report“ tyrimo duomenimis, 2023 m. penktos kartos tinklas visoje planetoje pasipildė daugiau, nei 600 milijonų, naujų abonentų bei viršijo net optimistiškiausias analitikų prognozes.
       2023-12-04 09:48:27

Baltijos šalių BVP ateinančiais metais vėl turėtų augti

Ateities tendencijų rodikliai atskleidžia kontrastingas Baltijos regiono ekonomikos prognozes. Lietuvoje ekonominis aktyvumas pradėjo didėti daugiausia dėl stiprėjančio optimizmo gamybos sektoriuje.
       2023-12-01 19:10:00

Lietuviai rudenį keliavo kitaip: prioritetas egzotinėms kryptims

Rudenį lietuviai keliavo mažiau, nei vasarą, o labiausiai aktyvumu išsiskyrė spalio 30 d. – lapkričio 5 d. laikotarpis, kai šalyje vyko moksleivių atostogos.
       2023-12-01 16:05:21

Dirbtinis intelektas mokykloje: kam su juo kovoti, jei galime išnaudoti?

Mūsų pasaulis yra ankstyvojoje technologinės revoliucijos stadijoje. Prognozuojama, kad dirbtinis intelektas (DI), kurį įgalina tokie didžiuliai generatyvinės kalbos modeliai kaip „ChatGPT“, pakeis beveik visas visuomenės gyvenimo sritis.
       2023-12-01 09:12:13

Varnikuose atidaryta išskirtinė mineralinio vandens biuvetė

Lapkričio 30 dieną Varnikų kaime, netoli pažintinio tako, atidaryta mineralinio vandens biuvetė su Trakų Dievo Motinos koplytėle. Jos statybos projektui buvo pritarta š. m. rugpjūčio 23 dieną vykusio Trakų rajono savivaldybės tarybos posėdžio metu.
       2023-12-01 08:47:19

Darbo ir laisvalaikio balanso nebuvimas – žala darbuotojo sveikatai, ekonomikai

Jei darbas kelia dažną nuovargį, o atliekant kasdienes užduotis nuolat kankina abejonės, gali būti, kad jus kankina perdegimas. Brangiai jis kainuoja ne tik emociškai, bet ir finansiškai.
       2023-11-30 20:41:39

Kodėl JAV ekonomika neauga taip greitai kaip anksčiau?

Remiantis naujausiais rodikliais, panašu, kad euro zonos verslo nuotaikos stabilizavosi, o vangumas JAV būsto rinkoje ir kiti veiksniai slopina JAV ekonomikos augimą.
       2023-11-30 20:35:01

5 esminės taisyklės, kaip skalbti drabužius ir užtikrinti skalbyklės efektyvumą

Skalbimas – tai namų ruošos darbas, kurį atliekame kiekvieną savaitę. Tačiau atliekant šią, iš esmės paprastą užduotį, rekomenduojama laikytis tam tikrų taisyklių.
       2023-11-30 12:06:31

Ar pasauliui pavyks iki 2030-ųjų galutinai įveikti ŽIV ir AIDS epidemiją?

Kada tapsime karta be AIDS? Šį klausimą, gruodžio 1-ąją minėdami Pasaulinę AIDS dieną, užduoda tiek ŽIV infekuotieji, tiek šioje srityje dirbantys specialistai. Deja, pasak jų, Lietuvai iki šio tikslo dar reikia gerokai pasitempti.
       2023-11-30 11:58:40

Ką verta žinoti, siekiant karjeros naujoje komandoje?

Pradėti karjerą po studijų baigimo arba pereiti į naują komandą gali būti nedrąsu, ypač kai jautiesi visiškai „žalias“. Tačiau už viso to slypi daugybė galimybių augti ir tobulėti.
       2023-11-28 16:42:27

Sužavėkite aplinkinius: šventinio stalo dekoro ir serviravimo tendencijos

Iki Kalėdų liko mažiau nei mėnuo, todėl neišvengiamai pradedame galvoti apie dovanas artimiesiems, Kalėdų eglutės puošybą, jaukias dekoracijas.
       2023-11-28 16:40:14

Slidinėjimo profesionalas pataria, kaip pasiruošti žiemos atostogoms kalnuose

Per pastarąjį dešimtmetį susidomėjimas žiemos sportu Lietuvoje smarkiai išaugo. Šią tendenciją patvirtina ir kelionių organizatoriai.
       2023-11-28 16:37:04

Kas yra „VoLTE“ ir „VoWiFi“ technologijos bei kokį iššūkį jos sprendžia?

Per pastaruosius kelis dešimtmečius telekomunikacijų pasaulyje įvyko net keletas revoliucinių pokyčių, o vieni svarbiausių yra susiję su balso technologijomis.
       2023-11-27 16:48:06

SIM kortelei – trisdešimt dveji: kaip keitėsi ir ką ji savyje slepia?

Nors polifoninėmis melodijomis pypsintis senutėlis „Nokia“ ir iš titano nukaldintas „iPhone 15 Pro“ skiriasi kaip diena ir naktis, jie abu neapsieina be tos paties elemento – SIM kortelės.
       2023-11-27 16:29:12

Troškinys – sotu ir pigu: 5 klaidos, kurių nedaryti jį ruošiant

Troškinys – vienas skaniausių patiekalų šaltomis dienomis. Turint patikimą receptą ar žinant kelias taisykles, jį galima paruošti iš visai nebrangių ir paprastų ingredientų.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.