Naujienos

Kaip išsirinkti stacionarų kompiuterį?

2022-09-19 12:05:31

Keičiantis šiuolaikinėms technologijoms ir atsirandant galimybei dirbti bei gyventi bet kuriame pasaulio krašte, žmonės itin pamėgo mobilumą. Tad nieko keisto, jog stacionarūs kompiuteriai nebesudaro didžiosios dalies perkamų naujų kompiuterių.

Tačiau daugeliui žmonių vis dar patinka fiksuotos sistemos idėja. Jei taip pat esate vienas jų ir kaip tik šiuo metu ieškote naujo įrenginio, kartu su 1a.lt specialistais pasidalinsime su jumis keliais naudingais patarimais, koks stacionarus kompiuteris jums tinka ir kaip išsirinkti.

Stacionarūs kompiuteriai nėra skirti vien tik senjorams

Šiais laikais telefonai, nešiojamieji bei planšetiniai kompiuteriai daugeliui pakeitė stacionarius kompiuterius: tiek tais atvejais, kai reikia atlikti kasdienius darbus, tiek pramogaujant ar leidžiant laisvalaikį. Juk taip žymiai patogiau.

Nepaisant to, vis dar yra rimtų priežasčių pasirinkti stacionarų, o ne nešiojamąjį kompiuterį. Svarbiausia iš jų – techniniai parametrai. Pavyzdžiui, jei renkatės iš dviejų variantų, kainuojančių 400 eurų, žinokite, kad tiek kainuojantis nešiojamasis kompiuteris nebus niekuo išskirtinis. Na, o stacionarus tiks ne tik darbui, bet ir žaidimams, filmų peržiūrai bei kitiems poreikiams. O svarbiausia, neerzins lėtu veikimu ne tik naujai nupirktas, bet ir dar ne vienerius metus tarnavęs kompiuteris.

Stacionarių kompiuterių privalumai:

✅ Didesnis galingumas.
✅ Galimybė pasirinkti komponentus.
✅ Mažesnė kaina už geresnę kokybę.
✅ Galimybė atnaujinti pavienes dalis.
✅ Pigesnis remontas.
✅ Didesnė pritaikymo įvairioms funkcijoms galimybė.
✅ Ilgaamžiškumas.

Stacionarių kompiuterių trūkumai:

❌Nėra mobilūs.
❌Sunaudoja daugiau elektros energijos.
❌Daugiau laidų, jungčių ir įrenginių.

Taigi, anot specialistų iš internetinės parduotuvės 1a.lt, stacionarūs kompiuteriai savo amžiaus dar nenugyveno ir nėra skirti vien tik garbaus amžiaus vartotojams. Šie įrenginiai puikiai tiks visai šeimai – jums atlikti būtinas darbo užduotis, o vaikams smagiai žaisti kompiuterinius žaidimus. Tik kaip išsirinkti tinkamiausią?

Pirmiausia nuspręskite, kokiam tikslui perkate kompiuterį

Iš pradžių reikia atlikti bene svarbiausią darbą – išsiaiškinti, kokiam tikslui perkate kompiuterį ir kaip ketinate juo naudotis. Paprastai žmonės stacionarius kompiuterius renkasi darbui, studijoms, žaidimams ir pramogoms, pavyzdžiui, filmų žiūrėjimui, naršymui internete.

Atrodo, kas gi čia tokio neaiškaus, juk bet kuris įrenginys atlieka visas šias funkcijas. Taip, tai visiška tiesa, tačiau atsižvelgiant į išvardytus prioritetus, skiriasi tam tikri gamykliniai prietaisų parametrai.

Kaip išsirinkti kokybišką stacionarų kompiuterį ir į ką atkreipti dėmesį?

Nepaisant to, ar kompiuterį renkatės darbui, ar pramogai, dėmesį reikėtų atkreipti į procesorių. Juk tai prietaiso „smegenys“. Per pastarąjį dešimtmetį technologijos gerokai pažengė į priekį – procesoriai tapo galingesni, našesni, išmanesni.

Šiuolaikiniai procesoriai, pavyzdžiui, 6 branduolių, iki 12 gijų ir iki 16 MB talpyklos AMD Ryzen™ 5 arba 8 branduolių, 16 apdorojimo gijų ir iki 20 MB talpos AMD Ryzen 7, užtikrina ne tik aukščiausios klasės žaidimų našumą. Su tokiais galima kurti turinį bei atlikti iš karto kelias resursų reikalaujančias užduotis.

Tačiau be procesoriaus svarbu atkreipti dėmesį ir į kitus parametrus. Pavyzdžiui, SSD kietasis diskas. Tai vidinis standusis diskas, kuris reikalingas norint išsaugoti kompiuteryje esančius duomenis, įdiegti operacinę sistemą ir greitai įkelti bei paleisti programas. Anksčiau 120 GB SSD atminties pakakdavo visiems poreikiams. Tačiau šiandien tai labai mažai, nes net kai kurie žaidimai užima daugiau vietos. Tad specialistai rekomenduoja rinktis kietąjį diską ne mažesnį nei 256 GB.

Žaidimams skirtas kompiuteris

Kaip jau minėjome, kokybiškam žaidimui būtinas subalansuotas procesorius. Specialistai rekomenduoja atkreipti dėmesį į bent 6 branduolius ir 12 gijų turinčius modelius, kurių dažnis siekia 3,6 GHz ir daugiau. Šiuos parametrus atitinka Intel Core i5-12600K arba AMD Ryzen 5 5600 procesoriai.

8 GB operatyviosios atminties (RAM) – tai tik minimumas žaidimų kompiuteriui, todėl geriau negaišti laiko smulkmenoms ir iš karto įsigyti 16 GB RAM. Tiek visiškai pakanka daugeliui užduočių.

Žaidėjai negali išsiversti ne tik be gero procesoriaus, bet ir be kokybiškos vaizdo plokštės. Patyrę „gamer‘iai“ žino, kad tobulėjant žaidimams ir norint išvengti strigimo, reikia bent 8 GB VRAM. Tokiu atveju geriausias pasirinkimas – GeForce RTX ar Radeon RX, nes dauguma žaidimų tam optimizuoti. Galbūt jus sudomins GeForce RTX 3070 arba Radeon RX 6700XT vaizdo plokštės.

Medijos failams ir vaizdo turiniui saugoti reikalinga vieta kietajame diske, taigi žaidimų kompiuteriui reikalinga talpa – 2 TB.

Žaidimams SSD būtinas, atkreipkite dėmesį į 256 GB ir didesnės talpos SSD. Patikimi variantai – Samsung 840 Pro arba mažesnė ir pigesnė 240 GB talpos Intel 730 serija.

Viena pagrindinių kompiuterio dalių – motininė plokštė. Joje įmontuoti vaizdo, garso, grafikos, USB ir operatyviosios atminties (RAM) lizdai. Žaidimams patariama rinktis Gigabyte Z690 AORUS PRO DDR5, Asus ROG Crosshair VIII Dark Hero arba Asus Prime Z590M-PLUS motinines plokštes.

Suprantama, žaidimui būtinas ir monitorius. Geriausia rinktis ne mažesnį kaip 27 colių 1440p 144Hz monitorių. Toks leis įvertinti žaidimo grafikos grožį. Taip pat atkreipkite dėmesį į tokį rodiklį, kaip reakcijos laikas. Ieškokite monitoriaus, kurio atsako laikas neviršytų 5 ms, antraip greitai ekrane judantys objektai atrodys kiek neryškūs. Rekomeduojame atkreipti dėmesį į LG 27GN800 ar BenQ EX2780Q modelius.

Pramogoms skirtas kompiuteris

Filmų žiūrėjimui ar kitoms pramogoms rinkitės įrenginius su 4 branduolių, 3 GHz ir daugiau, 8 gijų procesoriumi. Iš esmės, šiuo atveju gijų rodiklis nėra itin svarbus, jums užteks ir 2 gijų procesoriaus. Galimi tarp pirkėjų paplitę AMD arba Intel variantai Intel Core i3-12100F ar AMD Ryzen 3 4100.

Tiek pramogoms, tiek kitai veiklai būtina ir pakankama operatyviosios atminties talpa. Šiuo atveju pilnai užteks 8 GB ar net mažiau.

Taip pat labai tikėtina, kad atskiros vaizdo plokštės jums visai nereikės, nes norint naršyti internete ir žiūrėti vaizdo įrašus, pakanka jau integruotos įrenginyje.

Filmams ir muzikai saugoti užtenka 1 TB kietojo disko talpos, tačiau, jei turite labai didelę kolekciją, verta paieškoti kažko didesnio.

Kaip jau minėjome prieš tai, SSD turėtų būti ne mažesnis nei 256 GB. Pavyzdžiui, Crucial MX500.

Jei ketinate kompiuterį naudoti kaip namų kiną, jums reikės Full HD monitoriaus, kurio įstrižainė 23 ar daugiau colių, o atsako laikas neviršija 8 ms. Priešingai, kaip ir su žaidimais, greitai ekrane judantys objektai atrodys kiek neryškūs. Taip pat geriau rinktis plačiaekranę (16:9) matricą.

Jei įrenginį naudosite daugiausia interneto prieigai, pakaks 18–20 colių įstrižainės monitoriaus.

Darbui skirtas kompiuteris

Kadangi darbui skirtas stacionarus kompiuteris daugiausia naudojamas biuro programoms, tokioms kaip Word ir Excel, jam reikalingas toks pat procesorius, kaip ir skirtam pramogoms. Taigi darbo užduotims, galite rinktis anksčiau mūsų rekomenduotus modelius.

Darbui pakaks 4 GB operatyviosios atminties. Įprastam biuro kompiuteriui atskira vaizdo plokštė nereikalinga, tokiems įrenginiams užtenka gamykliškai integruotos plokštės.

Darbo informacijai saugoti jums tikrai nereikės didesnės nei 1 TB kietojo disko talpos. Išimtis dirbantiems specifinį darbą. Kaip ir visiems kitiems, taip ir darbo kompiuteriui tinka 256 GB talpos SSD.

Motininė plokštė gali būti visiškai paprasta, pavyzdžiui, Biostar A320MH PRO Ver. 6.x ar MSI A520M-A PRO. Abu šie variantai pilnai užtikrina sklandų pagrindinių darbo programų veikimą.

Jei nedirbate su specifinėmis programomis, tikrai neverta leisti pinigų dideliam monitoriui – nebrangaus 20 colių matinio ekrano daugiau nei pakanka.

„All-in-one“ kompiuteriai

Vis daugiau populiarumo sulaukia „all-in-one“ kompiuteriai. Tai stacionaraus kompiuterio ir monitoriaus junginys. Lyginant su tradiciniais kompiuteriais, jiems reikia mažiau vietos bei laidų. Taigi, tai puikus pasirinkimas ieškantiems kaip išspręsti per mažo nešiojamojo kompiuterio ekrano problemą ar būdo naudotis kompiuterio teikiamomis naudomis išlaikant patogumą ir paprastumą.

Kodėl verta rinktis stacionarų kompiuterį?

Stacionarūs kompiuteriai, skirtingai nei nešiojamieji, turi ypatingą pranašumą – galimybę pasirinkti komponentus. Ši savybė leidžia susikurti tobulą prietaisą, kuris atitiks jūsų poreikius.

Jei nesate profesionalai, verčiau rinkitės gamykloje surinktus modelius. Kadangi komponentus jiems parenka inžinieriai, atsižvelgdami į pagrindinius poreikius ir suderinamumą. Patiems susirinkti kompiuterį prasminga tik tuo atveju, jei esate entuziastai ir norite pamatyti, kaip jis veikia.

Jei jums reikalingas specialius reikalavimus atitinkantis stacionarus kompiuteris (dažniausiai tokie būtini profesionaliems žaidėjams, dizaineriams, vaizdo įrašų kūrėjams, montuotojams ir kt.), tuomet geriau pasikonsultuoti su specialistais. Ekspertai atsižvelgs į visus jūsų pageidavimus ir parinks prietaisą pagal komponentų kokybę, jų suderinamumą ir kainą.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Kompiuterija: kitos panašios naujienos
       2023-02-07 13:49:22

Jus jau apgaudinėja ir dirbtinis intelektas: 5 patarimai, kaip apsisaugoti

El. laiškai apie paveldėtą Afrikos princo turtą ar neva avariją sukėlusį anūką jau seniai yra tapę sukčiavimo klasika. Tačiau pastaruoju metu internete atsiranda naujos kartos apgavystės, kurioms nusikaltėliai pasitelkia netgi dirbtinį intelektą (DI).
       2023-02-07 11:03:49

Kibernetinio saugumo ekspertas ragina būti atidiems atsiskaitant internete

Vasario 7 dieną jau 20 kartą minima „Saugesnio interneto diena“, kuria siekiama atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinant saugesnį naudojimąsi internetu.
       2023-01-30 12:56:55

Nauja paieškos svetainė yra tarsi „Google“ ir „ChatGPT“ mišinys

Paieškos varikliai leidžia informaciją internete rasti itin greitai, tačiau vartotojų pamėgti įrankiai turi įvairių trūkumų. Ieškant atsakymo „Google“ paieškoje, reikia nardyti tarp daugybės nuorodų, o „ChatGPT“ atsakymai ne visada būna faktiškai teisingi.
       2023-01-09 16:56:06

Kompiuteriniai žaidimai: tendencijos ir naujausi technologiniai sprendimai?

Per paskutinius tris metus vaizdo žaidimų auditorija išaugo net 26 procentais. Nors paskutinių metų vaizdo žaidimų populiarumą daugiausiai augino pandemija, ši kategorija nežada sustoti ir ateityje, žaidimų kategorijai prognozuojamas prieaugis apie 10 proc. per metus.
       2022-11-15 12:57:20

Nuotolinis darbas: nulinio pasitikėjimo reikalas

Daugelis įmonių ir darbuotojų prioritetą šiandien teikia hibridiniam darbo modeliui, kai dalį laiko dirbama iš biuro, o dalį iš namų ar kitos vietos. Tačiau tai suteikia ne tik daugiau lankstumo, bet ir lemia naujus saugumo iššūkius.
       2022-11-15 11:41:32

Nepaspaustas „Save“ mygtukas gali kainuoti daug darbo valandų

Kaip susigrąžinti dingusį failą? Tikriausiai ne vienas nenorėtume atsidurti situacijoje, kai netikėtai sugedus ar išsijungus kompiuteriui, dingsta pradėtas rengti ar jau užbaigtas failas.
       2022-11-14 15:47:28

Išjungti ar palikti? Kaip elgtis su kompiuteriu pasibaigus darbo dienai

Pasaulyje yra dviejų tipų žmonės: tie, kurie kiekvieną vakarą išjungia kompiuterį, ir tie, kurie tiesiog jį uždaro. Nors yra įvairiausių nuomonių apie tai, kurį iš šių būdų geriau rinktis, vienareikšmiško sprendimo nėra.
       2022-11-11 10:16:53

Nedvejodami atidarote visus failus? Ekspertas pataria, ką būtina patikrinti

Parsisiuntę ir įdiegę failą į savo kompiuterį nedvejodami paspaudžiate, nes jis turi jums pažįstamą piktogramą bei pavadinimą? Saugumo ekspertas perspėja, kad internetiniai sukčiai naudojasi šia galimybe ir taip gali platinti kenkėjiškas programas.
       2022-11-08 09:28:59

IT saugumas dar ne prioritetas: susirūpinti paskatina tik kitų klaidos

Lietuvos verslus susirūpinti savo IT saugumu neretai skatina žiniasklaidoje pasirodžiusi informacija apie būsimus patikrinimus ar jau įvykdytus įsilaužimus į kitas įmones, valstybės institucijas.
       2022-10-25 15:16:42

Spaudžiate „Priimti“ net nesudvejoję? Ar galime aklai pasitikėti slapukais

Tikriausiai visi naršydami internete esame susidūrę su iššokančiais pranešimais, kurie skelbia, kad svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies).
       2022-10-11 14:52:04

Kaip išsirinkti monitorių kompiuteriui?

Jeigu nusprendėte keisti seną kompiuterio monitorių nauju, jau veikiausiai suprantate, jog pasirinkimą turėsite nemažą. Iš teigiamos pusės, didelė pasiūla leis rasti jums puikiai tinkantį variantą.
       2022-08-24 10:04:38

Kibernetinės atakos prieš verslą: ar debesija gali tapti priešnuodžiu?

Naujienos apie pavogtus ir nutekintus vartotojų duomenis, paskirstytųjų paslaugų trikdymo (DDoS) atakas bei kitus programišių išpuolius veja viena kitą, o kiek dar įsilaužimų nepasiekia viešumos, galima tik spėlioti.
       2022-08-10 10:56:23

Atgal į mokyklą: kaip išsirinkti kompiuterį mokinio ir studento poreikiams?

Nešiojamasis kompiuteris jau seniai tapo neatsiejama dažno moksleivio ir studento akademinio gyvenimo dalis. Tačiau jaunuoliai kompiuterius naudoja ne tik mokslams – įrenginių aktyviai ieškoma kūrybiniam darbui bei laisvalaikiui.
       2022-08-05 14:55:35

Ekspertas pataria: kaip atpažinti, kad jūsų kompiuteris užkrėstas?

Kompiuteriuose kaupiame ne tik svarbią informaciją, bet ir asmeninius duomenis, kuriems gali kilti grėsmė, susidūrus su virusu. Merilendo universiteto duomenimis, kas 39 sekundes internete įvykdoma nauja kibernetinė ataka.
       2022-04-14 14:36:14

Atsarginės duomenų kopijos: kokių taisyklių reikėtų laikytis?

Sugedus kompiuterio kietajam diskui ar praradus įrenginį galite netekti svarbių duomenų ir vertingų failų. Ekspertų teigimu, kurti atsargines kopijas ir taip pasirūpinti savo duomenų saugumu turėtų tapti reguliariu įmonių bei kiekvieno vartotojo įpročiu.
       2022-03-29 11:29:54

IT saugumo specialisto patarimai, kurie padės apsaugoti paskyras nuo įsilaužimo

Asmeninės informacijos pavogimas, įsilaužimas į įmonių paskyras, bandymas prisijungti prie kito asmens duomenų – tokie ir panašūs atvejai vyksta kasdien, o mes esame jų epicentre.
       2022-03-24 19:36:33

5 IT eksperto patarimai: kaip apsisaugoti nuo kibernetinių nusikaltėlių atakų

Dėl šiuo metu vykstančio karo išaugę informacijos srautai bei pakitę interneto vartotojų įpročiai, padidino ir nusikaltimų elektroninėje erdvėje tikimybę.
       2022-03-07 12:19:22

Padidėjusi kibernetinių incidentų rizika: ką daryti gyventojams?

Skirtingais duomenimis, Lietuvoje daugėja įsilaužimų į socialinių tinklų ir kitas paskyras, taip pat fišingo (ang. phishing) atvejų, kuomet siunčiant apgaulingus elektroninius laiškus gyventojams siekiama pasisavinti asmeninę informaciją.
       2022-02-19 10:01:20

Ekspertai pataria į ką atkreipti dėmesį renkantis žaidimų monitorių

Ar esate profesionalus žaidėjas, ar jūsų vaizdo žaidimų stalas yra tiesiog atsipalaidavimas po ilgos dienos – vaizdo žaidimams tinkamas ekranas yra būtinybė. LG Electronics ekspertai atskleidžia, į ką atkreipti dėmesį renkantis naują monitorių.
       2022-02-18 11:42:12

Ar atlaikytumėte kibernetinę ataką? Atsakyti padės simuliacija

Pandemijos ir ribojimų metai atnešė ne tik galimybes atlikti daugelį procesų nuotoliniu būdu, bet ir supratimą, kaip svarbu užtikrinti savo informacijos saugumą. Duomenų pagrobimas iš įmonės sistemos ar jų sunaikinimas gali baigtis finansiniais nuostoliais, teisiniais procesais ir sužlugdyta reputacija.
       2022-02-11 11:57:53

Ar mokame apsaugoti savo asmeninius duomenis?

Kiekvieną sekundę milijonai žmonių naršo internete darbo, asmeniniais, pramogų ar kitais tikslais. Tačiau retas iš jų susimąsto, kiek asmeninės informacijos, naršydamas ar apsipirkinėdamas internete, atskleidžia kitiems.
       2022-02-02 11:22:02

4 skaitmenizacijos tendencijos, keičiančios verslo pasaulį

Iki pandemijos skaitmenizacijos galimybių neišnaudoję verslai jai įsisiūbavus stipriai pasigailėjo. Tad geriausias laikas skaitmenizuotis buvo vakar. Sekantis palankiausias metas – šiandien.
       2021-12-15 15:25:02

IT saugumo specialistai pakraupę: tokios spragos nebuvo jau seniai

Viso pasaulio IT specialistus ant kojų sukėlė vadinamoji nulinės dienos kritinė saugumo spraga, pavadinta „Log4Shell“. Ji aptikta plačiai naudojamoje „Apache Log4j“ įrašų bibliotekoje ir kelia pavojų serveriams, duomenų centrams, debesijos bei kitoms paslaugoms.
       2021-11-22 19:54:19

Patarimai, kaip išnaudoti „Microsoft Word“ galimybes

Tekstams kurti skirtą programą „Microsoft Word“ gerai pažįsta didžioji dalis kompiuterių naudotojų. Nesvarbu, ką rašote – ar baigiamąjį studijų darbą, ar pirmąją savo knygą, viskas prasideda nuo tuščio „Word“ puslapio.
       2021-10-13 08:09:10

4 paplitę kibernetinio sukčiavimo būdai – įsidėmėkite ir neapsigaukite

Kibernetinių duomenų pasisavinimas pasaulyje atsirado beveik prieš trisdešimt metų ir per šį laiką tobulėjo bei keitėsi. Mantas Užupis, „Tele2“ IT saugumo ekspertas, pristato keturias labiausiai paplitusias kibernetines apgaules ir būdus, kaip jas atpažinti.
Daugiau naujų naujienų
       2023-02-07 17:26:49

Išmaniųjų elektros skaitiklių keitimas: ką būtina žinoti

Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) diegia išmaniuosius elektros skaitiklius, leidžiančius klientams sekti detalų elektros energijos suvartojimą ir pamiršti būtinybę nurašinėti skaitiklių duomenis.
       2023-02-07 17:07:43

Marius Ivaškevicius nepasiduoda: "Išvarymas-2. Imperija kontratakuoja"

"Šįkart apie teatrą. Lietuvos nacionalinį dramos teatrą, kuriame man teko garbė dirbti kelerius pastaruosius metus. Kadangi esu iš jo atleidžiamas, noriu pasidalinti savo įspūdžiais. O taip pat mintimis, kokią matyčiau jo ateitį." - taip pradeda savo pasakojimą Marius Ivaškevicius.
       2023-02-07 17:01:46

LNDT darbą baigs dramaturgas Marius Ivaškevičius

Po dvejų metų veiklos, darbą Lietuvos nacionaliniame dramos teatro dramaturgo pozicijoje baigs Marius Ivaškevičius. Pasikeitus teatro kūrybinės veiklos krypčiai ir pradėjus dirbti naujiems meno vadovams, dramaturgo pareigos tampa perteklinės.
       2023-02-07 13:49:22

Jus jau apgaudinėja ir dirbtinis intelektas: 5 patarimai, kaip apsisaugoti

El. laiškai apie paveldėtą Afrikos princo turtą ar neva avariją sukėlusį anūką jau seniai yra tapę sukčiavimo klasika. Tačiau pastaruoju metu internete atsiranda naujos kartos apgavystės, kurioms nusikaltėliai pasitelkia netgi dirbtinį intelektą (DI).
       2023-02-07 11:03:49

Kibernetinio saugumo ekspertas ragina būti atidiems atsiskaitant internete

Vasario 7 dieną jau 20 kartą minima „Saugesnio interneto diena“, kuria siekiama atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinant saugesnį naudojimąsi internetu.
       2023-02-06 12:53:38

Policijai perduoti NATO viršūnių susitikimui įsigyti automobiliai

Rengiantis liepos 11-12 d. Lietuvoje vyksiančiam NATO šalių vadovų susitikimui, Policijos departamentas įsigijo 12 transporto priemonių. Renginio metu Lietuvos policija užtikrins oficialių svečių kortežų palydą, sklandų nestabdomą judėjimą keliuose ir jų saugumą.
       2023-02-05 18:40:48

Ministras K. Navickas: numatytos priemonės ir pagalba pieno ūkiams

Dėl ženkliai kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų susidariusi padėtis pieno sektoriuje bus sprendžiama keičiant teisės aktus bei kitomis reguliavimo ir pagalbos priemonėmis.
       2023-02-05 18:28:38

2022 metais vėjo elektrinės pagamino trečdaliu daugiau energijos

2022 metais vėjo elektrinių galia, palyginus su 2021 metais, išaugo trečdaliu - įrengta 370 MW galios vėjo elektrinių, o šiais metais numatomas tolimesnis plėtros augimas - prie perdavimo tinklo artimiausiu metu planuojama prijungti dar keturis vėjo jėgainių parkus.
       2023-02-03 16:41:01

Slidinėjimo sezonas: keliautojų laukia snieguotos viršukalnės ir pramogos

Nors kalendorinė žiema persirito į antrą pusę, slidinėjimo sezonas populiariausiuose Europos kurortuose dar tik įsibėgėja – kalnų entuziastai čia laukiami iki pat kovo vidurio.
       2023-02-03 16:36:40

Ar naudojate buitinę techniką protingai? Ekspertai pataria, kaip sutaupyti

Nors buitinė technika gerokai palengvina kasdienius namų ruošos darbus, nemažai žmonių nuogąstauja, kad dažnas jos naudojimas nemenkai padidins elektros sąskaitą.
       2023-02-03 16:36:20

Apie ŽIV moteris sužinojo tik pastojusi: liga vis dar gąsdina lietuvius

Daugybe klaidingų įsitikinimų apipinta žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) liga, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, 2021 metais Lietuvoje buvo diagnozuota 121 asmeniui. 76,9 proc. naujai užsikrėtusiųjų ŽIV buvo vyrai, 23,1 proc. – moterys.
       2023-02-03 11:48:01

A. Lukošius: keisčiausios technologinės naujovės ir kam jos reikalingos?

Kiekviena naujų technologijų paroda atskleidžia dalelę ateities pasaulio ir visuomenei pristato ne tik naudingų, bet ir juoką keliančių atradimų. Nors dalis įrenginių, kurie anksčiau atrodydavo beprasmiai, dabar tapę neatsiejama kasdienybės dalimi, kai kurie iš jų taip ir liko tinkami nebent į kvailysčių muziejų.
       2023-02-02 16:00:49

„Chat GPT“ darbe – išmanus pagalbininkas ar šabloniško turinio generatorius?

Dirbtinis intelektas ir mašininio mokymosi algoritmai jau kurį laiką yra daugelio technologinių inovacijų vystymosi priešakyje, tačiau iki šiol turbūt nei vienas konkretus šios srities sprendimas nesukėlė tiek šurmulio, kiek pastaraisiais mėnesiais plačiai išbandomas ir aptarinėjamas pokalbių robotas (angl. chatbot) „ChatGPT“.
       2023-02-02 16:00:49

Susitrenkėte galvą? kada pakaks šalto kompreso, o kada skubėti pas specialistus

Tikriausiai daugelis yra nors kartą gyvenime silpniau ar stipriau susitrenkę galvą. Tačiau kartais išties sunku suprasti, kada tai rimta situacija, reikalaujanti gydytojų apžiūros, o kada pakanka šalto kompreso ir poilsio – atsako vaistininkė.
       2023-02-02 15:51:55

Dėmesio – įsigalioja nauji techninės apžiūros reikalavimai

Nuo vasario 1-osios įsigaliojo Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) parengti teisės aktų pakeitimai, susiję su privalomąja transporto priemonių technine apžiūra.
       2023-02-01 18:21:29

Daržovių blyneliai – puikus būdas sunaudoti likučius ir pagaminti vakarienę

Dažnai šaldytuvo stalčiuose užsilieka kelios morkos, pusė paprikos, cukinijos ar baklažano, kurių neturime kur panaudoti. Tam gali puikiai pasitarnauti įvairių daržovių blyneliai
       2023-02-01 13:49:56

Ištyrė el. paspirtukų poveikį eismui: 1,2 mln. km mažiau kelionių automobiliais

Kol elektriniai paspirtukai laukia naujo sezono Lietuvoje, susisiekimo paslaugų platforma „Bolt“ apibendrina praėjusių metų pabaigoje 17 šalių atlikto paslaugos vartotojų tyrimo rezultatus.
       2023-02-01 13:46:42

Namo renovacija – kasdienis sutaupymas ir didesnė turto vertė

Pastebima, kad, renovavus daugiabutį namą, būsto išlaikymas tampa ekonomiškesniu, pagražėja gyvenamoji aplinka, išauga gyvenimo komfortas bei padidėja nekilnojamojo turto vertė. Paskaičiuota, kad renovavus būstą, jo pardavimo ar nuomos kaina išauga maždaug trečdaliu.
       2023-02-01 13:43:59

Lietuva pajėgi gaminti dar daugiau pigios saulės energijos, tačiau to nedaro

2022 m. Lietuvoje veikė virš 500MW saulės energijos elektrinių kuriuos sugeneruoja iki 3 proc. šalies elektros energijos poreikio. Nors jau artimiausiu metu šią rinkos dalį galima dar daugiau išplėsti, energetikos ekspertų teigimu, atsinaujinančių energetikos šaltinių potencialas užstringa ministerijos ir rinkos dalyvių interesų skirtumuose.
       2023-02-01 13:41:13

Ateitis be kavos? Kokius pavojus kavos industrijai sukelia klimato kaita

Kavos mylėtojai turėtų sunerimti – kavamedžių auginimui tinkamų plotų per ateinančius 30 metų gali sumažėti perpus, rodo 2022 m. Šveicarijos mokslininkų atliktas tyrimas. Ką tai reiškia kavos vartotojams?
       2023-02-01 13:36:05

Šiuolaikiško gyvenimo būdo žala: mažas aktyvumas – kelias į sunkias ligas

Per šimtus tūkstančių metų žmogaus kūnas prisitaikė būti fiziškai aktyvus, veikti tiek uždarose patalpose, tiek lauke. Tačiau su kiekvienais metais reikia vis mažiau fizinių pastangų – nemažai darbų galima atlikti kompiuteriu, maistu pasirūpinti neišeinant iš namų.
       2023-01-31 18:44:27

Gardi vakarienė šeimai iki 5 eurų: nustebinkite apkepėle su kopūstais

Kopūstai – daugelyje sodų bei daržų randama maistinga daržovė, kurią žiemos metu mėgstama rauginti. Pasak prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, kopūstai yra pigi daržovė, tinkanti tiek salotų, tiek įvairių troškinių bei sriubų gaminimui.
       2023-01-31 18:39:20

Paslaptingas gamtos sutvėrimas Lietuvoje mena dinozaurų laikus

Lietuvoje atrasta nauja vandens žuvų rūšis mokslininkams yra dešimtmečio įvykis. Tačiau brakonierių užmojų nei naujos, nei retos žuvų rūšys nekeičia. Artėjant nėgių nerštui piktadariai puikiai žino vietas, kur jų bus itin daug, mat šios ypatingos žuvys pavasarį sustoja ir susitelkia prie užtvankų, negalėdamos judėti toliau.
       2023-01-31 14:57:24

Pristatyta sugadinta prekė: ką pirkėjams būtina žinoti?

Pandemijos paskatinti pirkėjai ir toliau vis dažniau perka internetu bei renkasi bekontaktį pristatymo būdą ar kurjerių tarnybų paslaugas. Tačiau Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) specialistai pastebi – nors gyventojų pateikiamų skundų dėl pirkinių, atvežtų su mechaniniais pažeidimais, skaičius šiemet sumažėjo, dar pernai jis buvo ypač išaugęs.
       2023-01-31 11:46:39

Didelės šalies perspektyvos: lietuviai kuria visame pasaulyje žinomus lazerius

Lietuvoje pirmasis lazerio spindulys nušvito vos prieš 56 metus, o šiandien lietuviški lazeriai eksportuojami į žymiausius pasaulio mokslo ir didžiausius pramonės centrus visame pasaulyje – Europos Sąjungą, JAV, Kiniją, Japoniją, P. Korėją ir kitas šalis.
       2023-01-31 11:36:08

Neįtikėtina vestuvinių žiedų istorija

Vestuviniai žiedai jau daugelį amžių yra meilės ir įsipareigojimo simbolis, o jų dizainas ir simbolika ilgainiui keitėsi. Nuo senovės civilizacijų iki šių laikų vestuvinis žiedas buvo svarbi vestuvių ceremonijų ir tradicijų dalis.
       2023-01-31 11:32:47

Novatorius pataria: kaip išsirinkti tinkamą automobilį?

Prekybos rinka priklauso nuo ekonominės situacijos bei gyventojų pajamų ir išlaidų. Šiuo metu situacija sudėtinga – specialistai vis garsiau kalba apie ekonomikos sąstingį, ragina susilaikyti nuo nebūtinų, didelės vertės pirkinių, tarp kurių – ir automobiliai.
       2023-01-31 11:25:46

5 praktiniai patarimai norintiems sutaupyti – ar namuose neeikvojama energija

Vis didėjančios sąskaitos už elektrą – svari priežastis ieškoti praktinių būdų, kaip sutaupyti. Tačiau kodėl sąskaitos nemažėja net ir pakeitus savo elektros suvartojimo įpročius?
       2023-01-31 11:22:06

Moksleiviai ateityje turės mokėti ne tik gimtąją ir užsienio, bet ir IT kalbą

Lietuvoje visi moksleiviai nuo 16 metų ir studentai naudojasi internetu, 99,7 proc. iš jų tą daro kasdien, rodo Valstybinės duomenų agentūros skaičiavimai. Populiariausios jaunimo veiklos yra skambučiai internete, socialiniai tinklai, vaizdo medžiagos žiūrėjimas, bendravimas susirašinėjimo programėlėmis.
       2023-01-30 18:35:43

Ką reikėtų žinoti prieš keliaujant į kalnus: reikalavimai ir dažniausi pavojai

Kai Lietuvoje žiema apie save primena tik epizodiškai, sniego ir su juo susijusių pramogų išsiilgę žmonės vis dažniau patraukia į kalnus. Neretam tokios išvykos į užsienyje įkurtus ir, atrodytų, šalia debesų besidriekiančius slidinėjimo kurortus, yra ilgametė tradicija.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.