Naujienos

LNDT meno vadovas O. Koršunovas apie 83 sezoną

2022-09-21 12:01:15

Daug kam atrodo, kad teatras yra iliuzijos menas. Iš tiesų visais laikais teatras siekia tikrumo ir realybės, bet ne tos buitinės, matomos akimis, o vidinės, skverbiasi į žiūrovų sąmonės gelmes, kur ir glūdi tikroji realybė. Teatras vyksta ne scenoje, o žiūrovų galvose.

Siela ir yra tikrojo teatro scena. Fizinė scena – tik tramplinas į žiūrovų vaizduotę. Tokiame teatre pats žiūrovas yra lygiavertis kūrėjas su visais kuriančiais tą akimirką, kuri apima visą mūsų gyvenimą. Tai yra tikrasis teatras. Teatras, užčiuopiantis akimirką, kurioje atsiskleidžia viskas, kas jau buvo, yra ir dar bus. Tai, kas dar nesusiformulavo į žodžių junginius, kurie paverčia dabartį mirusiu kanonu.

Tikras teatras nenusakomas žodžiais. Jis yra paslaptingas, nes skverbiasi į mus, o mes ir esame pati didžiausia paslaptis sau patiems. Tikras teatras – visuomet paradoksalus ir daugiareikšmis ir dažnai tos reikšmės – prieštaringos. Kovoja viena su kita.

Toks teatras tampa tarsi mūsų pabėgusių likimų pėdsekiu ir visuomenės ateities pranašu. Tokiame teatre aktoriai atnašauja tai, ko dažnai patys negali įvardinti. Kaip aklas žynys, nematantis pasaulio, bet regintis vizijų pasaulį, kuris ir kuria vadinamąją realybę. Todėl tikras teatras visada yra modernybėje, nes visada yra esamajame laike. Metamodernizmas yra tik žodis, apibūdinantis mūsų intuicijas, kurioms mes dar nerandame žodžių, bet kurios gali būti užčiuoptos šiuolaikiniame mene ir teatre. Tokį teatrą ir sieks kurti LNDT šį ir ateinančius sezonus. Tokio totalinio teatro pasiilgo ir žiūrovai, ir aktoriai. Filosofinis, režisūrinis, aktorinis, šokantis ir performinantis, vizualinis ir muzikinis, ir kartu tradicijų lobyno nepraradęs teatras. Tokie kitados buvo Miltinio, Jurašo, Vaitkaus, Nekrošiaus, Tumino spektakliai, mūsų geriausių aktorių, scenografų ir kompozitorių darbai. Tai išgarsino Lietuvos teatrą visame pasaulyje.

Laikai pasikeitė ir teatras bus ir jau yra kitoks. Bet esmė nesikeičia nuo antikinių ar Šekspyro laikų. Taip, laikas kelia teatrui naujų moralinių ir estetinių iššūkių, bet taip buvo visada. Tiesiog laiko tektoninės slinktys tai aprimdavo, tai suaktyvėdavo, ir teatras kaip barometras iškart tai jausdavo. Ir dabar privalo jausti. Gyvename laikais, kai technologijos keičia mūsų įpročius ir sąmonę. Ekonominės perturbacijos, ekologinė katastrofa, demografinis sprogimas, o dabar – ir baisus karas. Pasaulis kybo ant susinaikinimo ribos. Teatras tam negali būti abejingas, bet apie tai jis turi kalbėti savo kalba, skverbdamasis į priežastis, o ne į pasekmes. Tuo jis skiriasi nuo kitų medijų, socialinių tinklų, žiniasklaidos, televizijos. Ir net kino, kuris pretenduoja į mūsų vaizduotės pakaitalą. Teatras – atvirkščiai – kuria mūsų vaizduotes.

Beletristika taip pat nėra teatro kalba. Teatras neturi duoti atsakymų. Jis turi duoti emociją, kuri vėliau mūsų sąmonės šaldikliuose virsta išmintim. Pastaraisiais metais teatras, kuris visuomet sintetino savy žanrų įvairovę, ėmė daug eksperimentuoti, susiskaidė į atskiras dalis. Šiuolaikinis šokis, cirkas ir opera, literatūrinis ir performatyvus teatras, pojūčių, socialinis, dokumentinis, postdraminis, metamodernistinis ir taip toliau. Visa tai, žinoma, vyksta neatsitiktinai. Tai laiko tendencijos. Bet teatras, išlaikytas kaip pyragas, smarkiai pasiligojo. Naujieji trendai šaukia, kad nebereikia nei režisieriaus, nei aktoriaus, nei žiūrovų. Užtenka savitikslio proceso už tam skirtą mažą dotaciją. Taip, to irgi galbūt reikia, bet už šio „grynojo“ meno fasado slypi teatro mirtis. Teatrui reikia pilnakraujystės. Jis į save turi vėl viską susigrąžinti. Gero režisieriaus darbas niekaip nesikerta su kolektyvine kūryba. Atvirkščiai: gera režisūra – tai visuomet įkrauta kolektyvinė kūryba.

Mimezės menas – ne apgaulė, o tiesos apraiška. Teatre turi tilpti viskas – šokis, cirkas, performatyvumas, pojūčiai, muzika, naujausios technologijos ir mokslo atradimai. Mes, kitaip nei daugelis šalių, kurios kitados garsėjo savo teatru, dar nepraradom jo ir nepraradom žiūrovo. Vis dar turim repertuarinį teatrą ir tai yra didelė vertybė. Turime jį išsaugoti, puoselėdami režisūrinį ir aktorinį meną, neprarasti tikros, unikalios teatro kalbos. Dar turime žiūrovą, nebijantį „sunkaus“ teatro. Vis dar yra vilties turėti kritiką, kuri šiame procese atliks be galo svarbų vaidmenį. Tam reikia dirbti ir dirbti kitaip nei pastaruoju metu buvo dirbama. Repetuoti nuolat ir ne tik naujus spektaklius. Tik tada teatro trupė kūrybiškai bręs. Turim liautis skubėję, rasti laiko profesijos tobulinimui, rengti kūrybines dirbtuves ir seminarus, naujos dramaturgijos skaitymus, dalyvauti festivaliuose ir patys juos organizuoti. Kviesti jaunus režisierius ir aktorius, bet ir neatimti galimybės iš veteranų, kad vyktų kartų sinergija. Kviesti geriausius režisierius iš Lietuvos ir užsienio. Būtina statyti klasiką. Moderniai. Nes būtent moderniai pastatyta klasika mūsų šiandieną pastato ant amžinybės koturnų. Statyti šiuolaikiškiausią dramaturgiją greta klasikos. Kaip jau ne kartą esu sakęs, klasiką statyti šiuolaikiškai, o šiuolaikinę dramaturgiją – klasiškai, t. y. siekti teatre universalumo.

Kaip ir Šekspyro laikais, nūnai senosios tradicijos susiduria su naująja modernybe. Vieni nori grįžti į XIX amžių, kiti aprengti XXI-ąjį. Tradicinės vertybės – nacionalinė valstybė, religinis fundamentalizmas, tradicinė šeima, lokali ekonomika ir kultūra – susiduria su globaliu pasauliu, kuris veikia visai kitais dėsniais, pagrindais ir vertybėmis. Ši kultūrinė ir socialinė sandūra neišvengiamai tampa esmine teatro tema ir teatras turi tai vėlgi atskleisti. Ne paviršutiniškai, ne horizontalioje plokštumoje, o vertikaliuose zonduose. Nepamiršdamas tradicinio pasaulio, teatras negali apeiti naujų temų – besikuriančios naujos etikos ir moralinių imperatyvų, naujojo bendruomeniškumo, feminizmo, visuomenės mažumų, LGBT+ ir daugelio daugelio kitų naujuose laikuose gimstančių dalykų.

Negali būti nepastebėtas šiais laikais tiek blogio atnešantis populizmas, radikalizmas, šovinizmas, noras visuomenę grąžinti į jau nebeveikiančias konvencijas siekiant merkantilinių tikslų. Teatras turi būti aktualus, bet ir sugebėti išlikti objektyviu arbitru. Nepamokslauti ir nepataikauti madai ir politikai. Teatras pats turi kurti madą ir politiką. Aš tikiu teatru ir meno galia. Teatras neturi keisti pasaulio. Jis, anot garsios Šekspyro frazės, turi pasaulį atspindėti, ne jo veidą, bet jo vidų. Ir tada pasaulis keisis pats.

Ši naujiena peržiūrėta 3324 kartus. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Kultūra: kitos panašios naujienos
       2023-05-17 19:41:10

Kodėl Lietuvoje vis dar keistai žiūrima į apsinuoginusias moteris scenoje?

Toma Vaškevičiūtė: „Kodėl Lietuvoje vis dar keistai žiūrima į apsinuoginusias moteris scenoje?“ „Nebūdama manekenės figūros scenoje įkvepiu daugybę žmonių. Kabaretas moko mane ne tik priimti gyvenimą su visomis jo spalvomis, išlaisvinti savo moteriškumą, bet ir įkvepia tuo dalintis su kitomis Lietuvos moterimis.
       2023-03-26 21:09:29

Meniu „Auksiniais scenos kryžiais“ pagerbti geriausi 2022 metų scenos menininkai

Kovo 26 d. įteiktos Kultūros ministerijos Profesionaliojo scenos meno premijos ir atminimo ženklai – „Auksiniai scenos kryžiai“, „Boriso Dauguviečio auskaras“ bei Padėkos premija.
       2022-07-06 18:55:09

Chriso Normano koncertas sudrebino Biržus

Pirmą kartą Biržų krašto istorijoje, liepos 2-ąją, Kilučių pusiasalyje įvyko legendinio britų roko atlikėjo Chriso Normano pasaulinio lygio koncertas, į Kilučių pusiasalį sukvietęs tūkstančius žiūrovų ne tik iš Biržų, bet ir visos Lietuvos bei Latvijos.
       2022-02-02 09:48:55

Undinėles myli visas pasaulis

Vasario 25–27 dienomis Klaipėdos Žvejų rūmuose įvyksianti Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro Antoníno Dvořáko operos „Undinė“ premjera muzikos kalba publikai papasakos ne tik jaudinančią meilės dramą.
       2021-12-19 15:53:54

Williamas Kentridge’as: daužyti sukonstruotų nežinojimų formas

Grandiozinė Williamo Kentridge’o paroda (kuratorė Virginija Vitkienė) „Tai, ko nepamename“ (That Which We Do Not Remember), vyksianti Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, pažymėtina, kaip vienas svarbiausių įvykių kitų metų „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programoje.
       2021-11-22 13:53:25

VU chorai Paryžiuje atliks C. Saint-Saënso „Kalėdinę oratoriją“

Šiemet minimos iškilaus prancūzų kompozitoriaus Camille‘io Saint-Saënso šimtosios mirties metinės. Vilniaus universiteto (VU) chorai „Gaudeamus“, „Virgo“, „Pro musica“ kartu su VU kameriniu orkestru šia proga surengs ypatingą koncertą Paryžiaus širdyje – Šv. Marijos Magdalenos bažnyčioje, kurioje kadaise dirbo ir kūrė pats C. Saint-Saënsas.
       2021-09-30 07:36:14

„Soliaris 4“ – apie realybę, kurioje gyvename, ir asmenines traumas

Rugsėjo 9, 10 ir 11 dienomis Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, naujai pastatytoje Naujojoje salėje, vyko pirmoji premjera „Soliaris 4“.
       2021-09-12 12:44:50

Venecijos kino festivalyje – Lauryno Bareišos filmo „Piligrimai“ triumfas

78-ajame Venecijos kino festivalyje lietuvių režisieriaus Lauryno Bareišos ilgametražis filmas „Piligrimai“ šeštadienio vakarą buvo išrinktas geriausiu konkursinės programos „Horizontai“ filmu.
       2021-09-08 17:09:40

Klaipėdoje kruopščiai restauruota Romeo ir Džuljetos meilės istorija

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras rugsėjo 17, 18, 19 dienomis Žvejų rūmuose pristatys Sergejaus Prokofjevo baleto „Romeo ir Džuljeta“ premjerą.
       2021-06-09 20:04:31

Nepraleiskite knygų naujienų

Tikriausiai girdėjote posakį, jog norint perskaityti visas parašytas knygas, reikia nugyventi ne vieną gyvenimą? Tai tikra tiesa. Ypač šiomis dienomis. Knygynų lentynos lūžta nuo naujų knygų, o skaitytojams sunku išsirinkti tą pačią geriausią.
       2021-02-03 10:24:24

Teatras, ieškantis naujovių ir atgaivinantis klasiką

Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) direktorius Martynas Budraitis naujojoje savo vadovavimo teatrui programoje numatė į teatro meno vadovo pareigas pakviesti režisierių Oskarą Koršunovą, o į dramaturgo – Marių Ivaškevičių.
       2020-12-15 16:10:51

LNDT nuotolinės pamokos pabudino moksleivių kūrybiškumą

Didžiulio susidomėjimo pavasarį sulaukusios Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) nuotolinės pamokos, buvo organizuojamos ir rudenį. Ne mažiau užklausų sulaukta ir dabar.
       2020-01-10 09:08:00

R. Požerskis: išaušęs Sausio 13-osios rytas buvo labai skausmingas

Fotomenininkas, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Menų fakulteto profesorius Romualdas Požerskis lemtingus Sausio 13-osios įvykius stebėjo ir fiksavo slapta įsprukęs į Aukščiausiosios Tarybos rūmus. Jo teigimu, tą naktį sprendėsi Lietuvos likimas.
       2019-12-20 18:22:37

„Aukštaitijos siaurajam geležinkeliui“ – Susisiekimo ministerijos parama

Susisiekimo ministerija, siekdama užtikrinti VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ veiklos tęstinumą, skyrė įstaigai papildomą 41 tūkst. eurų finansavimą. „Siekiame, kad „Siaurukas“ toliau tęstų savo misiją bei būtų užtikrinta stabili šios įstaigos veikla.
       2019-12-18 15:44:10

Ar esate matę šiuos kalėdinius filmus?

Prasidėjus šventiniam laikotarpiui televizijos tinklelį užpildo Kalėdinę nuotaiką žadinanti programa – šventiniai koncertai, laidos ir klasika tapę kalėdiniai filmai. Amerikiečių filmą „Vienas namuose“ daugelis yra matę ne vieną ir greičiausiai ne du kartus.
       2019-12-18 08:19:07

Nykstančios lietuvių Kūčių ir Kalėdų tradicijos

„Senovėje žmonės gyveno pagal gamtos ciklą, t. y. vasarą įtemptai dirbdavo, o žiemą, kai miegodavo gamta, daugiau ilsėdavosi ir švęsdavo. Šiais laikais neturime ramybės, vis lekiame, nes nesame taip priklausomi nuo gamtos, nebesilaikome advento, per darbus nespėjame ramiai pasiruošti šventėms, todėl jos ir atskuba netikėtai“.
       2019-11-30 10:38:16

Muzikos klausymas miego metu – kodėl išbandyti verta net žiūrintiems skeptiškai

Turbūt kiekvienas esame girdėję apie pozityvią muzikos naudą besivystančioms vaikų smegenims, tačiau ar muzika lygiai taip pat teigiamai veikia ir suaugusius? Muzikos klausytis einant, dirbant, sportuojant ar važiuojant automobiliu daugumai yra įprasta, tačiau nuomonės dažnai išsiskiria, kai kalbama apie miegą.
       2019-11-23 06:59:11

Šventės Japonijoje: duoklė ne tik papročiams, bet ir tradiciniams kostiumams

Egzotiškoji Japonija turi daugybę tik jai būdingų bruožų, galinčių įkvėpti ir žavėti. Vienas jų – tai fenomenali šios šalies kultūra ir greta jos sekanti mada. Jums pasiseks, jei lankysite šią rytų stebuklu vadinamą valstybę ir jums nusišypsos sėkmė bent akies krašteliu pamatyti vietinių šventę.
       2019-11-15 10:08:16

Vilniuje „išdygo“ Agnės Kišonaitės instaliacija „Cukrinė širdis“

Ketvirtadienį, Pasaulinę diabeto dieną, sostinės Odminių skvere pristatyta menininkės Agnės Kišonaitės sukurta instaliacija „Cukrinė širdis“. Pustrečio metro aukščio raudoną širdies formos karkasinę konstrukciją menininkė užpildė kraujotakos sistemą primenančiais raizginiais iš tuščių ar cukrumi užpildytų stiklo konteinerių.
       2019-10-31 15:26:23

LNDT „Tartiufo“ triumfas Tbilisyje

Daugybė spektaklių šiandien gastroliuoja po įvairias šalis, garsius teatro festivalius, bet vykti į savo šaknimis giliai teatrinį kraštą – ypatingas ir atsakingas įvykis. Aktoriams kelionės jau tapusios gana varginančiu ir alinančiu darbu. Techninis personalas taip pat susiduria su aibe ekstremalių išbandymų pritaikant naujas erdves, pasenusią ar modernesnę aparatūrą, kurią pasiūlo viena ar kita šalis.
       2019-10-04 18:55:19

Tarptautiniai LNDT spalio maršrutai

„Didvyrių aikštė“ – Minske. Spalio 5 d. Minske, Kultūros rūmų scenoje „MAZ“, bus vaidinamas Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklis Thomaso Bernhardo „Didvyrių aikštė“, kurį 2015 m. pastatė žymus lenkų režisierius ir scenografas Krystianas Lupa.
       2019-06-01 10:04:44

Birutės Mar „ANTIGONEI“ – net du apdovanojimai Ukrainoje

Solo teatro spektaklis „Antigonė“, sukurtas Sofoklio tragedijos motyvais (režisierė ir atlikėja Birutė Mar) sugrįžo iš Ukrainos, kur dalyvavo svarbiuose tarptautiniuose teatro forumuose – XI tarptautiniame teatro festivalyje „Klasika šiandien“ ir Tarptautiniame teatro festivalyje “Taurijos Melpomenė”.
Daugiau naujų naujienų
       2023-12-08 19:21:36

Ką apie dizainų ir idėjų apsaugą turėtų žinoti smulkiojo verslo atstovai

Neretai mugėse matome rankų darbo gaminius, kurie tarsi primena žinomų gaminių dizainus: panašios formos odos gaminiai, panašūs rūbų modeliai ar detalės. Natūraliai kyla klausimas, ar juos kuriant nepasinaudota kažkieno kito intelektine nuosavybe?
       2023-12-08 17:47:11

Sukčių apgaulės – Holivudo aktoriai, astronautai neturi pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kibte kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus.
       2023-12-08 17:37:30

Nesigėdyti prostatos vėžio

„Didžioji dalis profilaktinių patikrų prasideda nuo kokio nors neskausmingo testo. Profilaktinės patikros dėl prostatos vėžio atveju tai yra paprastas kraujo paėmimas iš venos“, – sako Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriaus gydytojas urologas (onkologas) doc. dr. Aušvydas Patašius.
       2023-12-08 17:26:47

D. Nausėdienė Suvalkų lietuvių mokyklos atidaryme: Lietuva ten, kur yra lietuvių

Pirmoji ponia Diana Nausėdienė penktadienį Lenkijoje dalyvavo Suvalkų lietuvių pagrindinės mokyklos atidarymo ceremonijoje.
       2023-12-08 08:55:48

Išmani kalėdinė dovana vaikui: kaip išsirinkti ir į ką atkreipti dėmesį?

Prasidėjus šventinių dovanų pirkimo maratonui dalis tėvų svarsto galimybę Kalėdų proga padovanoti savo vaikams išmanųjį įrenginį. Akivaizdu, kad išmanusis telefonas vaikams gali suteikti ne tik nuolatinį ryšį su tėvais, bet ir papildomų mokymosi galimybių, daugiau laisvės pramogoms.
       2023-12-07 20:04:07

Ar tikrai įmanoma sutaupyti naudotą automobilį užsienyje perkant savarankiškai?

Prekyba naudotais automobiliais nėra hobis ar laisvalaikio praleidimo būdas, todėl kiekvienas pardavėjas pirmiausia tikisi ir siekia iš to uždirbti.
       2023-12-07 19:36:48

Vilniuje bus įrengtas butas, kurio interjerą sukūrė dirbtinis intelektas

Vilniuje bus įrengtas pirmasis butas Baltijos šalyse, kurio interjerą sukūrė dirbtinis intelektas. Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ Vilniuje įrengs pirmąjį butą Baltijos šalyse, kurio interjeras sukurtas pasitelkiant dirbtinį intelektą (DI).
       2023-12-07 15:06:42

Atsisveikinimas su darbuotoju: neieškokite pigesnių būdų

Dinamiškoje darbo rinkoje išvengti darbuotojų atleidimų sudėtinga. Neretai atsisveikinimas su darbuotoju perauga į darbo ginčą, o šis vėliau nukeliauja ir į teismą.
       2023-12-06 16:41:12

Skaitmenizuota logistika: kuria ateities krovinių pervežimo standartus

Ne vieną dešimtmetį logistikos sektoriuje veikiančios bendrovės ieško tinkamų būdų optimizuoti veiklos procesus tam, kad galėtų išspręsti pagrindines efektyvumo, saugumo ir bendros veiklos tvarumo problemas.
       2023-12-06 08:19:40

„iPhone“ žinutės netrukus atrodys kitaip: pokyčius paskatino konkurentai

Ar kada nors pastebėjote, kad vienos į jūsų „iPhone“ ateinančios žinutės yra mėlynos spalvos, o kitos – žalios? Taip yra todėl, kad mėlynai žymimos iš kitų „iPhone“ ateinančios „iMessage“ žinutės, o žalia spalva pažymėtos iš „Android“ įrenginių ateinančios įprastos SMS ar MMS žinutės, kurios neturi papildomų funkcionalumų.
       2023-12-05 20:08:13

Ir žiemai prasidėjus galima šildytis taupiau: 10 praktinių patarimų

Žiemai įgaunant pagreitį ir temperatūrai nukritus žemiau nulio, pastatams šildyti reikia didesnio šilumos kiekio, o tai reiškia ir didesnes šildymo sąskaitas. Vis tik nereikėtų nuleisti rankų – dar galite atlikti keletą nesudėtingų, tačiau efektyviai taupyti šilumą padedančių veiksmų.
       2023-12-05 14:51:51

Tyrimas: kokį NT kainų likimą prognozuoja gyventojai?

Nors nekilnojamo turto (NT) rinka atrodo aprimusi, dauguma šalies gyventojų mano, kad butai brangs –atskleidė NT plėtros bendrovės „Omberg group“ užsakymu atliktas tyrimas. Ar tokios gyventojų prognozės NT rinkai sparčiai kintančioje ekonominėje aplinkoje gali išsipildyti?
       2023-12-05 14:36:07

Kiek elektros sunaudoja kalėdinės girliandos: suma gali siekti kelis šimtus

Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą.
       2023-12-05 14:27:28

Ko nepamiršti vykstant slidinėti – 4 svarbiausi patarimai keliaujantiems

Netrukus startuosiantis slidinėjimo sezonas primena, kad jau visai greitai šalies oro uostus užplūs lagaminais su slidėmis ir kita šio žiemos sporto įranga nešini keliautojai.
       2023-12-04 18:00:28

VU ekspertai iš palydovinių duomenų atskleidė atakų Gazoje mastą

Palydovinėms technologijoms radikaliai keičiant karinių veiksmų ir konfliktų regionų stebėseną, atvirųjų duomenų amžiuje anksčiau ribota informacija šiuo metu yra nesunkiai pasiekiama, o beveik realiu laiku prieinami aukštos ir vidutinės raiškos palydoviniai vaizdai naudojami ne tik žvalgybos tikslais, bet ir kovojant su plačiai paplitusia dezinformacija.
       2023-12-04 17:49:20

5G ryšio plėtra viršijo lūkesčius: abonentai jau skaičiuojami milijardais

Pasaulinės 5G plėtros šiemet nesugebėjo sulėtinti nei ekonominiai iššūkiai, nei geopolitiniai neramumai. Neseniai paskelbto „Ericsson Mobility Report“ tyrimo duomenimis, 2023 m. penktos kartos tinklas visoje planetoje pasipildė daugiau, nei 600 milijonų, naujų abonentų bei viršijo net optimistiškiausias analitikų prognozes.
       2023-12-04 09:48:27

Baltijos šalių BVP ateinančiais metais vėl turėtų augti

Ateities tendencijų rodikliai atskleidžia kontrastingas Baltijos regiono ekonomikos prognozes. Lietuvoje ekonominis aktyvumas pradėjo didėti daugiausia dėl stiprėjančio optimizmo gamybos sektoriuje.
       2023-12-01 19:10:00

Lietuviai rudenį keliavo kitaip: prioritetas egzotinėms kryptims

Rudenį lietuviai keliavo mažiau, nei vasarą, o labiausiai aktyvumu išsiskyrė spalio 30 d. – lapkričio 5 d. laikotarpis, kai šalyje vyko moksleivių atostogos.
       2023-12-01 16:05:21

Dirbtinis intelektas mokykloje: kam su juo kovoti, jei galime išnaudoti?

Mūsų pasaulis yra ankstyvojoje technologinės revoliucijos stadijoje. Prognozuojama, kad dirbtinis intelektas (DI), kurį įgalina tokie didžiuliai generatyvinės kalbos modeliai kaip „ChatGPT“, pakeis beveik visas visuomenės gyvenimo sritis.
       2023-12-01 09:12:13

Varnikuose atidaryta išskirtinė mineralinio vandens biuvetė

Lapkričio 30 dieną Varnikų kaime, netoli pažintinio tako, atidaryta mineralinio vandens biuvetė su Trakų Dievo Motinos koplytėle. Jos statybos projektui buvo pritarta š. m. rugpjūčio 23 dieną vykusio Trakų rajono savivaldybės tarybos posėdžio metu.
       2023-12-01 08:47:19

Darbo ir laisvalaikio balanso nebuvimas – žala darbuotojo sveikatai, ekonomikai

Jei darbas kelia dažną nuovargį, o atliekant kasdienes užduotis nuolat kankina abejonės, gali būti, kad jus kankina perdegimas. Brangiai jis kainuoja ne tik emociškai, bet ir finansiškai.
       2023-11-30 20:41:39

Kodėl JAV ekonomika neauga taip greitai kaip anksčiau?

Remiantis naujausiais rodikliais, panašu, kad euro zonos verslo nuotaikos stabilizavosi, o vangumas JAV būsto rinkoje ir kiti veiksniai slopina JAV ekonomikos augimą.
       2023-11-30 20:35:01

5 esminės taisyklės, kaip skalbti drabužius ir užtikrinti skalbyklės efektyvumą

Skalbimas – tai namų ruošos darbas, kurį atliekame kiekvieną savaitę. Tačiau atliekant šią, iš esmės paprastą užduotį, rekomenduojama laikytis tam tikrų taisyklių.
       2023-11-30 12:06:31

Ar pasauliui pavyks iki 2030-ųjų galutinai įveikti ŽIV ir AIDS epidemiją?

Kada tapsime karta be AIDS? Šį klausimą, gruodžio 1-ąją minėdami Pasaulinę AIDS dieną, užduoda tiek ŽIV infekuotieji, tiek šioje srityje dirbantys specialistai. Deja, pasak jų, Lietuvai iki šio tikslo dar reikia gerokai pasitempti.
       2023-11-30 11:58:40

Ką verta žinoti, siekiant karjeros naujoje komandoje?

Pradėti karjerą po studijų baigimo arba pereiti į naują komandą gali būti nedrąsu, ypač kai jautiesi visiškai „žalias“. Tačiau už viso to slypi daugybė galimybių augti ir tobulėti.
       2023-11-28 16:42:27

Sužavėkite aplinkinius: šventinio stalo dekoro ir serviravimo tendencijos

Iki Kalėdų liko mažiau nei mėnuo, todėl neišvengiamai pradedame galvoti apie dovanas artimiesiems, Kalėdų eglutės puošybą, jaukias dekoracijas.
       2023-11-28 16:40:14

Slidinėjimo profesionalas pataria, kaip pasiruošti žiemos atostogoms kalnuose

Per pastarąjį dešimtmetį susidomėjimas žiemos sportu Lietuvoje smarkiai išaugo. Šią tendenciją patvirtina ir kelionių organizatoriai.
       2023-11-28 16:37:04

Kas yra „VoLTE“ ir „VoWiFi“ technologijos bei kokį iššūkį jos sprendžia?

Per pastaruosius kelis dešimtmečius telekomunikacijų pasaulyje įvyko net keletas revoliucinių pokyčių, o vieni svarbiausių yra susiję su balso technologijomis.
       2023-11-27 16:48:06

SIM kortelei – trisdešimt dveji: kaip keitėsi ir ką ji savyje slepia?

Nors polifoninėmis melodijomis pypsintis senutėlis „Nokia“ ir iš titano nukaldintas „iPhone 15 Pro“ skiriasi kaip diena ir naktis, jie abu neapsieina be tos paties elemento – SIM kortelės.
       2023-11-27 16:29:12

Troškinys – sotu ir pigu: 5 klaidos, kurių nedaryti jį ruošiant

Troškinys – vienas skaniausių patiekalų šaltomis dienomis. Turint patikimą receptą ar žinant kelias taisykles, jį galima paruošti iš visai nebrangių ir paprastų ingredientų.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.