Naujienos

Kaip sukaupti daugiau pinigų pensijai: ekspertės patarimai

2022-11-14 13:49:03

Kitaip nei kaupiant antros pakopos pensijų fonduose, tai, ar trečioje pensijų pakopoje sukaupta pinigų suma patenkins jūsų lūkesčius, iš dalies priklauso nuo jūsų paties veiksmų.

„Luminor investicijų valdymas“ vadovė Loreta Načajienė dalijasi patarimais, kurie galimai padės senatvę pasitikti trečios pakopos pensijų fonduose sukaupus daugiau.

L. Načajienės teigimu, suprantama, kad kiekvienas trečioje pakopoje investuojantis žmogus nori sukaupti kuo daugiau, o tai gali nulemti ne vien tik investicinė grąža, bet ir jo sprendimai.

„Kaupiant antroje pensijų pakopoje, tam tikrų investavimo aspektų, tokių kaip įmokų dydis, dažnis ir panašiai, patys žmonės kontroliuoti negali. O štai investuojant į trečios pakopos pensijų fondus, didele dalimi senatvėje sukaupta suma priklauso nuo jų pačių, pradedant kuo ankstyvesniu kaupimu ir baigiant nuolatiniu papildomų lėšų investavimu“, – sako „Luminor investicijų valdymas“ vadovė.

Kuo anksčiau, tuo geriau

Pasak pašnekovės, pradėti kaupti trečios pakopos pensijų fonduose niekada nevėlu. Vis dėlto, labiau tikėtina, kad startavę anksčiau – pavyzdžiui, vos gavę pirmąjį darbo užmokestį – per laikotarpį iki pensinio amžiaus, sukaupsite daugiau. L. Načajienė akcentuoja, kad to priežastis – sudėtinių palūkanų efektas.

„Investuojant trečios pakopos pensijų fonduose, palūkanos yra uždirbamos ne tik nuo asmens į sąskaitą įneštos sumos, bet ir nuo uždirbtų palūkanų. Tai reiškia, kad jūsų turtas fonde susideda iš atliktų įmokų, palūkanų ir palūkanų nuo palūkanų. Tad kuo ilgiau kaupsite, tuo daugiau laiko ši suma galės augti. Tiesa, investicijų grąža priklauso ir nuo rinkų pokyčių, tad ji gali ir kilti, ir kristi, tačiau ilguoju laikotarpiu rinkų svyravimai turi mažiau įtakos galutinei grąžai“, – pasakoja ekspertė.

Pasirinkti savo rizikos lygį atitinkantį fondą

Dar vienas svarbus dalykas, galintis padėti sukaupti daugiau – tinkamas fondo rizikos lygio pasirinkimas. Trečios pakopos pensijų fonduose fondų valdytojai gyventojų kaupiamas lėšas skirtingomis proporcijomis investuoja į įvairias turto klases, pavyzdžiui, didesne rizika pasižyminčias akcijas ar stabilesne turto klase laikomas obligacijas.

Šioje pakopoje kaupiantys žmonės patys nuo pat pradžių pasirenka pensijų fondą, o kartu ir jo rizikos lygį. Pasak L. Načajienės, šį sprendimą reikia priimti atsakingai, atsižvelgiant į ekspertų rekomendacijas.

„Pavyzdžiui, jei žmogus yra jaunas, jam rekomenduojama investuoti į didesne rizika pasižyminčius pensijų fondus, kad būtų išnaudojamas pilnas jo investicijų potencialas. Žmogui senstant, pamažu vis aktualiau tampa išsaugoti jau sukaupto turto vertę ir iki pensinio amžiaus patirti kuo mažiau rinkos svyravimų. Todėl vyresniems asmenims jau rekomenduojama kaupti mažesnę akcijų dalį turinčiuose fonduose“, – teigia ekspertė.

Įmokas mokėti reguliariai

Tam, kiek sukaupsite trečios pakopos pensijų fonde, įtakos gali turėti ne tik anksti pradėtas taupymas ar kaupimas atitinkamame fonde, bet ir įmokų reguliarumas. Pasak L. Načajienės, realūs istoriniai pavyzdžiai rodo, kad reguliarių bei periodinių įmokų, palyginus su tos pačios sumos investavimu „vienu ypu“, nauda ypač akivaizdi recesijos ar rinkų svyravimų metu.

„Svyruojant finansų rinkoms ar recesijos metu reguliarios įmokos yra mažiau jautrios pokyčiams ir galiausiai atneša daugiau naudos nei vienkartinė investicija. Pavyzdžiui, prieš pat ekonomikos kritimą investuota didesnė vienkartinė suma po metų gali turėti ir neigiamą grąžą, o tą pačią sumą investuojant dalimis kas mėnesį, po metų ji jau gali atnešti pelno. Taip yra todėl, kad, įmokas atliekant periodiškai, dalis jų yra pervedamos, kai akcijų ir kitų vertybinių popierių kaina yra mažiausia, tad jie įsigyjami pigiau ir anksčiau ar vėliau vis tiek pradeda atnešti grąžą“, – sako pašnekovė.

Padėti kaupti gali ir darbdavys

Svarbu paminėti, kad į trečios pakopos pensijų fondo sąskaitą įmokas gali atlikti ne tik joje kaupiantis asmuo, bet ir, pavyzdžiui, jo darbdavys, tad toks susitarimas su darboviete taip pat gali padėti sukaupti didesnę sumą.

„Pervedimus į savo darbuotojų trečios pakopos fondų sąskaitas atliekanti įmonė tokiu būdu gali jiems parodyti papildomą rūpestį. Tiesa, apie šią galimybę žino dar ne visi darbdaviai, todėl darbuotojai turėtų nebijoti patys inicijuoti pokalbio apie tokią motyvacinę priemonę. Juolab, kad darbdaviui atliekant įmokas į šią sąskaitą, nėra taikomi „Sodros“ ir gyventojų pajamų mokesčiai“, – sako L. Načajienė.

Bent dalį papildomų pajamų nukreipti į fondą

Dar vienas būdas, galintis padėti sukaupti didesnę sumą – ugdyti tokius įpročius, kaip, pavyzdžiui, paaugus jūsų pajamoms atitinkamai padidinti ir į trečios pakopos fondą atliekamas įmokas, o gavus neplanuotų lėšų, jas investuoti.

„Padidėjus žmogaus darbo užmokesčiui, nebūtinai padidėja ir jo išlaidos. Todėl rekomenduojama į trečios pakopos fondą periodiškai pervesti bent dalį prie atlyginimo pridėtos sumos. Be to, taupymui paprasčiau atidėti ir netikėtai gautas pajamas, pavyzdžiui, priedą prie algos ar atgautą GPM dalį nuo įmokų, sumokėtų į trečios pakopos fondą. Kadangi šios pajamos nepaveikia kasdienių žmogaus išlaidų, susigrąžintus pinigus patariama reinvestuoti atgal į trečios pakopos pensijų fondą ir tokiu būdu, tikėtina, sukaupti dar daugiau“, – pabrėžia „Luminor investicijų valdymas“ vadovė.

GPM lengvata pasinaudoti gali nuolatiniai Lietuvos gyventojai, kurių pajamos yra apmokestinamos 15, 20, 27 arba 32 proc. gyventojų pajamų mokesčiu. Tai – pagal darbo sutartį ar individualią veiklą dirbantys žmonės, taip pat asmenys gaunantys kitas pajamas, apmokestinamas GPM.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:2022-11-14 17:19:46 / Aistis

Ką čia tie bankai vėl aiškina. Patys nieko neišmano... Pensijų fondų vertė sumažėjo. Būtų buvę geri specialistai, būtų laiku pardavę vertybinius popierius, o kai vertė sumažėjo vėl nupirkę.

Deja, taip neįvyko. Tai gal dabar nebemokykite kitų, kaip elgtis, jei patys neišmanote ir "prapylėte".

Daugiau naujų naujienų
       2023-12-11 21:08:45

Ketvirtoji pramonės revoliucija: kova dėl kvalifikuotos darbo jėgos

Dažnai girdimas naratyvas, jog prasidėjusi ketvirtoji pramonės revoliucija, kitaip dar vadinama Pramone 4.0, sumažins gamybos darbuotojų poreikį iki minimumo. Tačiau bent šiandien realybė yra kitokia.
       2023-12-11 15:36:02

„ChatGPT“ jau turi rimtą konkurentą: sugebės pranokti ir atsakymais, ir saugumu?

Šių metų lapkritį bene populiariausio dirbtinio intelekto (DI) įrankio „ChatGPT“ naudotojų skaičius pasiekė 180 milijonų žmonių, o vien per spalį jame buvo apsilankyta daugiau kaip 1,7 milijardo kartų.
       2023-12-08 19:21:36

Ką apie dizainų ir idėjų apsaugą turėtų žinoti smulkiojo verslo atstovai

Neretai mugėse matome rankų darbo gaminius, kurie tarsi primena žinomų gaminių dizainus: panašios formos odos gaminiai, panašūs rūbų modeliai ar detalės. Natūraliai kyla klausimas, ar juos kuriant nepasinaudota kažkieno kito intelektine nuosavybe?
       2023-12-08 17:47:11

Sukčių apgaulės – Holivudo aktoriai, astronautai neturi pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kibte kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus.
       2023-12-08 17:37:30

Nesigėdyti prostatos vėžio

„Didžioji dalis profilaktinių patikrų prasideda nuo kokio nors neskausmingo testo. Profilaktinės patikros dėl prostatos vėžio atveju tai yra paprastas kraujo paėmimas iš venos“, – sako Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriaus gydytojas urologas (onkologas) doc. dr. Aušvydas Patašius.
       2023-12-08 17:26:47

D. Nausėdienė Suvalkų lietuvių mokyklos atidaryme: Lietuva ten, kur yra lietuvių

Pirmoji ponia Diana Nausėdienė penktadienį Lenkijoje dalyvavo Suvalkų lietuvių pagrindinės mokyklos atidarymo ceremonijoje.
       2023-12-08 08:55:48

Išmani kalėdinė dovana vaikui: kaip išsirinkti ir į ką atkreipti dėmesį?

Prasidėjus šventinių dovanų pirkimo maratonui dalis tėvų svarsto galimybę Kalėdų proga padovanoti savo vaikams išmanųjį įrenginį. Akivaizdu, kad išmanusis telefonas vaikams gali suteikti ne tik nuolatinį ryšį su tėvais, bet ir papildomų mokymosi galimybių, daugiau laisvės pramogoms.
       2023-12-07 20:04:07

Ar tikrai įmanoma sutaupyti naudotą automobilį užsienyje perkant savarankiškai?

Prekyba naudotais automobiliais nėra hobis ar laisvalaikio praleidimo būdas, todėl kiekvienas pardavėjas pirmiausia tikisi ir siekia iš to uždirbti.
       2023-12-07 19:36:48

Vilniuje bus įrengtas butas, kurio interjerą sukūrė dirbtinis intelektas

Vilniuje bus įrengtas pirmasis butas Baltijos šalyse, kurio interjerą sukūrė dirbtinis intelektas. Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ Vilniuje įrengs pirmąjį butą Baltijos šalyse, kurio interjeras sukurtas pasitelkiant dirbtinį intelektą (DI).
       2023-12-07 15:06:42

Atsisveikinimas su darbuotoju: neieškokite pigesnių būdų

Dinamiškoje darbo rinkoje išvengti darbuotojų atleidimų sudėtinga. Neretai atsisveikinimas su darbuotoju perauga į darbo ginčą, o šis vėliau nukeliauja ir į teismą.
       2023-12-06 16:41:12

Skaitmenizuota logistika: kuria ateities krovinių pervežimo standartus

Ne vieną dešimtmetį logistikos sektoriuje veikiančios bendrovės ieško tinkamų būdų optimizuoti veiklos procesus tam, kad galėtų išspręsti pagrindines efektyvumo, saugumo ir bendros veiklos tvarumo problemas.
       2023-12-06 08:19:40

„iPhone“ žinutės netrukus atrodys kitaip: pokyčius paskatino konkurentai

Ar kada nors pastebėjote, kad vienos į jūsų „iPhone“ ateinančios žinutės yra mėlynos spalvos, o kitos – žalios? Taip yra todėl, kad mėlynai žymimos iš kitų „iPhone“ ateinančios „iMessage“ žinutės, o žalia spalva pažymėtos iš „Android“ įrenginių ateinančios įprastos SMS ar MMS žinutės, kurios neturi papildomų funkcionalumų.
       2023-12-05 20:08:13

Ir žiemai prasidėjus galima šildytis taupiau: 10 praktinių patarimų

Žiemai įgaunant pagreitį ir temperatūrai nukritus žemiau nulio, pastatams šildyti reikia didesnio šilumos kiekio, o tai reiškia ir didesnes šildymo sąskaitas. Vis tik nereikėtų nuleisti rankų – dar galite atlikti keletą nesudėtingų, tačiau efektyviai taupyti šilumą padedančių veiksmų.
       2023-12-05 14:51:51

Tyrimas: kokį NT kainų likimą prognozuoja gyventojai?

Nors nekilnojamo turto (NT) rinka atrodo aprimusi, dauguma šalies gyventojų mano, kad butai brangs –atskleidė NT plėtros bendrovės „Omberg group“ užsakymu atliktas tyrimas. Ar tokios gyventojų prognozės NT rinkai sparčiai kintančioje ekonominėje aplinkoje gali išsipildyti?
       2023-12-05 14:36:07

Kiek elektros sunaudoja kalėdinės girliandos: suma gali siekti kelis šimtus

Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą.
       2023-12-05 14:27:28

Ko nepamiršti vykstant slidinėti – 4 svarbiausi patarimai keliaujantiems

Netrukus startuosiantis slidinėjimo sezonas primena, kad jau visai greitai šalies oro uostus užplūs lagaminais su slidėmis ir kita šio žiemos sporto įranga nešini keliautojai.
       2023-12-04 18:00:28

VU ekspertai iš palydovinių duomenų atskleidė atakų Gazoje mastą

Palydovinėms technologijoms radikaliai keičiant karinių veiksmų ir konfliktų regionų stebėseną, atvirųjų duomenų amžiuje anksčiau ribota informacija šiuo metu yra nesunkiai pasiekiama, o beveik realiu laiku prieinami aukštos ir vidutinės raiškos palydoviniai vaizdai naudojami ne tik žvalgybos tikslais, bet ir kovojant su plačiai paplitusia dezinformacija.
       2023-12-04 17:49:20

5G ryšio plėtra viršijo lūkesčius: abonentai jau skaičiuojami milijardais

Pasaulinės 5G plėtros šiemet nesugebėjo sulėtinti nei ekonominiai iššūkiai, nei geopolitiniai neramumai. Neseniai paskelbto „Ericsson Mobility Report“ tyrimo duomenimis, 2023 m. penktos kartos tinklas visoje planetoje pasipildė daugiau, nei 600 milijonų, naujų abonentų bei viršijo net optimistiškiausias analitikų prognozes.
       2023-12-04 09:48:27

Baltijos šalių BVP ateinančiais metais vėl turėtų augti

Ateities tendencijų rodikliai atskleidžia kontrastingas Baltijos regiono ekonomikos prognozes. Lietuvoje ekonominis aktyvumas pradėjo didėti daugiausia dėl stiprėjančio optimizmo gamybos sektoriuje.
       2023-12-01 19:10:00

Lietuviai rudenį keliavo kitaip: prioritetas egzotinėms kryptims

Rudenį lietuviai keliavo mažiau, nei vasarą, o labiausiai aktyvumu išsiskyrė spalio 30 d. – lapkričio 5 d. laikotarpis, kai šalyje vyko moksleivių atostogos.
       2023-12-01 16:05:21

Dirbtinis intelektas mokykloje: kam su juo kovoti, jei galime išnaudoti?

Mūsų pasaulis yra ankstyvojoje technologinės revoliucijos stadijoje. Prognozuojama, kad dirbtinis intelektas (DI), kurį įgalina tokie didžiuliai generatyvinės kalbos modeliai kaip „ChatGPT“, pakeis beveik visas visuomenės gyvenimo sritis.
       2023-12-01 09:12:13

Varnikuose atidaryta išskirtinė mineralinio vandens biuvetė

Lapkričio 30 dieną Varnikų kaime, netoli pažintinio tako, atidaryta mineralinio vandens biuvetė su Trakų Dievo Motinos koplytėle. Jos statybos projektui buvo pritarta š. m. rugpjūčio 23 dieną vykusio Trakų rajono savivaldybės tarybos posėdžio metu.
       2023-12-01 08:47:19

Darbo ir laisvalaikio balanso nebuvimas – žala darbuotojo sveikatai, ekonomikai

Jei darbas kelia dažną nuovargį, o atliekant kasdienes užduotis nuolat kankina abejonės, gali būti, kad jus kankina perdegimas. Brangiai jis kainuoja ne tik emociškai, bet ir finansiškai.
       2023-11-30 20:41:39

Kodėl JAV ekonomika neauga taip greitai kaip anksčiau?

Remiantis naujausiais rodikliais, panašu, kad euro zonos verslo nuotaikos stabilizavosi, o vangumas JAV būsto rinkoje ir kiti veiksniai slopina JAV ekonomikos augimą.
       2023-11-30 20:35:01

5 esminės taisyklės, kaip skalbti drabužius ir užtikrinti skalbyklės efektyvumą

Skalbimas – tai namų ruošos darbas, kurį atliekame kiekvieną savaitę. Tačiau atliekant šią, iš esmės paprastą užduotį, rekomenduojama laikytis tam tikrų taisyklių.
       2023-11-30 12:06:31

Ar pasauliui pavyks iki 2030-ųjų galutinai įveikti ŽIV ir AIDS epidemiją?

Kada tapsime karta be AIDS? Šį klausimą, gruodžio 1-ąją minėdami Pasaulinę AIDS dieną, užduoda tiek ŽIV infekuotieji, tiek šioje srityje dirbantys specialistai. Deja, pasak jų, Lietuvai iki šio tikslo dar reikia gerokai pasitempti.
       2023-11-30 11:58:40

Ką verta žinoti, siekiant karjeros naujoje komandoje?

Pradėti karjerą po studijų baigimo arba pereiti į naują komandą gali būti nedrąsu, ypač kai jautiesi visiškai „žalias“. Tačiau už viso to slypi daugybė galimybių augti ir tobulėti.
       2023-11-28 16:42:27

Sužavėkite aplinkinius: šventinio stalo dekoro ir serviravimo tendencijos

Iki Kalėdų liko mažiau nei mėnuo, todėl neišvengiamai pradedame galvoti apie dovanas artimiesiems, Kalėdų eglutės puošybą, jaukias dekoracijas.
       2023-11-28 16:40:14

Slidinėjimo profesionalas pataria, kaip pasiruošti žiemos atostogoms kalnuose

Per pastarąjį dešimtmetį susidomėjimas žiemos sportu Lietuvoje smarkiai išaugo. Šią tendenciją patvirtina ir kelionių organizatoriai.
       2023-11-28 16:37:04

Kas yra „VoLTE“ ir „VoWiFi“ technologijos bei kokį iššūkį jos sprendžia?

Per pastaruosius kelis dešimtmečius telekomunikacijų pasaulyje įvyko net keletas revoliucinių pokyčių, o vieni svarbiausių yra susiję su balso technologijomis.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.