Naujienos

Vieni pirmųjų Lietuvoje: neribotos apmokamos atostogos darbuotojams

2022-12-05 10:58:26

Nors neribotos atostogos visame pasaulyje išpopuliarėjo jau nuo 2000-ųjų pradžios, Lietuvoje tokias atostogas savo darbuotojams siūlo vos kelios įmonės.

Vienos iš jų – automobilių istorijos ataskaitas teikiančios kompanijos „carVertical“ patirtis rodo, kad darbuotojai vertina galimybę atostogauti tiek, kiek norisi, tačiau kartu jiems kyla daug klausimų kaip šiuo privalumu pasinaudoti.

Neribotų atostogų koncepto pradininkė buvo IBM kompanija, kuri pirmoji leido savo darbuotojams atostogauti tiek, kiek jie nori, su sąlyga, kad jų darbai bus padaryti. Nuo tada jos pavyzdžiu pasekė daugelis kitų garsių Silicio slėnio technologijų prekės ženklų. 

Šiandien neribotų atostogų politiką taiko tokios kompanijos kaip „Netflix“, „LinkedIn“,  „Google“,  „Bumble“,  „Adobe“, „Evernote“, „Oracle“ ir kt. Jų atstovai pastebi, kad darbuotojai vertina darbdavio pasitikėjimą patiems valdyti savo savo darbo krūvį, pasirinkti kada ir kiek laiko atostogauti, o tokia laisvė ir lankstumas padeda tiek padidinti produktyvumą, tiek ir pagerinti darbuotojų emocinę būseną. Neribotos atostogos taip pat tampa patrauklia nauda siekiant į įmonę pritraukti naujus talentus.

Giedrė Kojalienė, „carVertical“ žmonių ir organizacijos vystymo direktorė, neabejoja, kad tradicinis 20 darbo dienų atostogų limitas turi keistis. Anot jos, tokia tvarka daugeliui darbuotojui kelia nereikalingą įtampą ir nesąmoningą norą nuolat  „taupyti“ atostogas, kad tik prireikus jų nepritrūktų. 

 „Per savo karjerą iš kolegų teko išgirsti daugybę nuogąstavimų – nuo baimės pasiimti atostogų neišdirbus įmonėje šešis mėnesius, atostogų kaupimo dėl nenumatytų skubių atvejų, nėjimo atostogauti net atsidūrus ties išsekimo riba arba atostogų taupymo vardan to, kad galėtų suderinti savo atostogas su vaikų priežiūra. Mes norėjome pakeisti tokį įsisenėjusį požiūrį ir leisti darbuotojams ilsėtis tiek, kiek jiems reikia. Tai ypač aktualu šiais perdegimo laikais, kai dar ne visi išmokome atrasti sveiką darbo ir asmeninio gyvenimo balansą“, – sako G. Kojalienė.

Neribotų atostogų nauda įmonei – pailsėję ir produktyvūs darbuotojai

Neribotos atostogos ne tik sukuria didesnį darbuotojų pasitenkinimą, bet ir atneša naudą įmonei. Pailsėję darbuotojai greičiau įsisavina naują informaciją, pagerėja jų produktyvumas, mažėja konfliktų tikimybė. Į darbus jie grįžta kupini naujų idėjų ir energijos, kūrybiškesni ir atsparesni stresui.

Neribotų atostogų bumą dar labiau paspartino pandemija, kuri pakeitė įprastą darbo rutiną įmonėse. Daugiau laiko leidžiant namuose, greitai išsitrynė riba tarp darbo ir asmeninio gyvenimo. Atsirado darbuotojų nuovargio ir išsekimo požymių.

Pasak G. Kojalienės, būtent karantinas tapo postūmiu suteikti darbuotojams neribotas atostogas ir paskatinti netaupyti atostogų savo sveikatos ar emocinės būklės sąskaita.

 „Kai nebeliko apribojimų ir konkretaus atostogų limito, darbuotojai pradėjo drąsiau naudoti savo atostogas, skirti daugiau laiko sau ir ieškoti būdų išlaikyti jiems tinkamą pusiausvyrą. Taip pat tai leido darbuotojams suprasti, kad jais yra 100% pasitikima ir jiems suteikiama laisvė patiems valdyti savo darbo ir poilsio dienas, siekiant geriausių rezultatų”,  – pasakoja G. Kojalienė.

Svarbiausia – pasitikėjimas ir pagarba

Vienas iš pagrindinių faktorių, siekiant įdiegti neribotų atostogų politiką savo įmonėje, yra brandūs darbo santykiai ir kiekvieno darbuotojo atsakomybė už savo veiksmus.

G. Kojalienė pastebi, kad jei įmonėje specialiai kuriamas ar nesąmoningai palaikomas „vadovo-pavaldinio“ santykis su darbuotojais, o kiekvienas darbuotojo žingsnis yra kontroliuojamas, apie neribotas atostogas kalbėti dar anksti.

Toks atostogų modelis geriausiai veiks tada, kai darbdavys pasitiki savo darbuotojais, leidžia jiems savarankiškai priimti sprendimus ir patiems susidėlioti prioritetus savo darbotvarkėje. Tuo pačiu abiems pusėms svarbu susitarti, kad darbai turės būti padaryti, o piktnaudžiavimas nebus toleruojamas.

Ne mažiau svarbūs ir darbuotojo santykiai su kolegomis. Kuo daugiau pagarbos ir pasitikėjimo bus tarp kartu dirbančių kolegų, tuo labiau kiekvienas darbuotojas jausis esantis savarankiškas ir brandus. Esant geriems santykiams, įmonėje natūraliai atsiranda nebylus socialinis susitarimas, kad svarbu padėti vienas kitam su darbais kažkam atostogaujant. Todėl net nereikia jokių dirbtinių pavadavimo nurodymų. Žmonės patys puikiai suvokia, kad poilsis, sveikata ir emocinė savijauta yra svarbiausi prioritetai.

Daugelis darbuotojų apie neribotas atostogas išgirsta pirmą kartą

Nors daugelis verslų jau vilioja darbuotojus suteikdami jiems kelias papildomas apmokamas atostogų dienas per metus, apie neribotas atostogas darbuotojai dažnai išgirsta pirmą kartą. 

„Kadangi Lietuvoje neribotos atostogos vis dar retenybė, per darbo pokalbius dažnai sulaukiame prašymo patikslinti, ką šis terminas reiškia. Klausimų turi ir mūsų darbuotojai – ne visi drįsta naudotis jiems suteikiama laisve patiems nuspręsti kiek dienų per metus jie nori atostogauti. Todėl nuolat skatiname darbuotojus netaupyti atostogų ir ilsėtis tiek, kiek jiems reikia. Taip pat suteikiame apmokamas atostogas ir studijuojantiems darbuotojams”,  – pasakoja „carVertical“ žmonių ir organizacijos vystymo direktorė G. Kojalienė.

Užsienyje neriboto apmokamo laisvo laiko (PTO   –  Personal Time Off) politika vis labiau populiarėja. Neseniai JAV žiniasklaidos bendrovės „News & World Report“ atlikta 200 stambių finansų, technologijų ir skaitmeninės žiniasklaidos įmonių apklausa parodė, kad 20 proc. šių įmonių siūlo neribotas atostogas. Šie skaičiai kasmet vis didėja.

​​Tokį atostogų tipą palankiai vertina ir patys darbuotojai. Tarptautinės gyvybės draudimo kompanijos „MetLife“ atliktas tyrimas parodė, kad net 72 proc. darbuotojų norėtų neribotų atostogų savo darbo privalumų pakete.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2023-02-07 17:26:49

Išmaniųjų elektros skaitiklių keitimas: ką būtina žinoti

Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) diegia išmaniuosius elektros skaitiklius, leidžiančius klientams sekti detalų elektros energijos suvartojimą ir pamiršti būtinybę nurašinėti skaitiklių duomenis.
       2023-02-07 17:07:43

Marius Ivaškevicius nepasiduoda: "Išvarymas-2. Imperija kontratakuoja"

"Šįkart apie teatrą. Lietuvos nacionalinį dramos teatrą, kuriame man teko garbė dirbti kelerius pastaruosius metus. Kadangi esu iš jo atleidžiamas, noriu pasidalinti savo įspūdžiais. O taip pat mintimis, kokią matyčiau jo ateitį." - taip pradeda savo pasakojimą Marius Ivaškevicius.
       2023-02-07 17:01:46

LNDT darbą baigs dramaturgas Marius Ivaškevičius

Po dvejų metų veiklos, darbą Lietuvos nacionaliniame dramos teatro dramaturgo pozicijoje baigs Marius Ivaškevičius. Pasikeitus teatro kūrybinės veiklos krypčiai ir pradėjus dirbti naujiems meno vadovams, dramaturgo pareigos tampa perteklinės.
       2023-02-07 13:49:22

Jus jau apgaudinėja ir dirbtinis intelektas: 5 patarimai, kaip apsisaugoti

El. laiškai apie paveldėtą Afrikos princo turtą ar neva avariją sukėlusį anūką jau seniai yra tapę sukčiavimo klasika. Tačiau pastaruoju metu internete atsiranda naujos kartos apgavystės, kurioms nusikaltėliai pasitelkia netgi dirbtinį intelektą (DI).
       2023-02-07 11:03:49

Kibernetinio saugumo ekspertas ragina būti atidiems atsiskaitant internete

Vasario 7 dieną jau 20 kartą minima „Saugesnio interneto diena“, kuria siekiama atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinant saugesnį naudojimąsi internetu.
       2023-02-06 12:53:38

Policijai perduoti NATO viršūnių susitikimui įsigyti automobiliai

Rengiantis liepos 11-12 d. Lietuvoje vyksiančiam NATO šalių vadovų susitikimui, Policijos departamentas įsigijo 12 transporto priemonių. Renginio metu Lietuvos policija užtikrins oficialių svečių kortežų palydą, sklandų nestabdomą judėjimą keliuose ir jų saugumą.
       2023-02-05 18:40:48

Ministras K. Navickas: numatytos priemonės ir pagalba pieno ūkiams

Dėl ženkliai kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų susidariusi padėtis pieno sektoriuje bus sprendžiama keičiant teisės aktus bei kitomis reguliavimo ir pagalbos priemonėmis.
       2023-02-05 18:28:38

2022 metais vėjo elektrinės pagamino trečdaliu daugiau energijos

2022 metais vėjo elektrinių galia, palyginus su 2021 metais, išaugo trečdaliu - įrengta 370 MW galios vėjo elektrinių, o šiais metais numatomas tolimesnis plėtros augimas - prie perdavimo tinklo artimiausiu metu planuojama prijungti dar keturis vėjo jėgainių parkus.
       2023-02-03 16:41:01

Slidinėjimo sezonas: keliautojų laukia snieguotos viršukalnės ir pramogos

Nors kalendorinė žiema persirito į antrą pusę, slidinėjimo sezonas populiariausiuose Europos kurortuose dar tik įsibėgėja – kalnų entuziastai čia laukiami iki pat kovo vidurio.
       2023-02-03 16:36:40

Ar naudojate buitinę techniką protingai? Ekspertai pataria, kaip sutaupyti

Nors buitinė technika gerokai palengvina kasdienius namų ruošos darbus, nemažai žmonių nuogąstauja, kad dažnas jos naudojimas nemenkai padidins elektros sąskaitą.
       2023-02-03 16:36:20

Apie ŽIV moteris sužinojo tik pastojusi: liga vis dar gąsdina lietuvius

Daugybe klaidingų įsitikinimų apipinta žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) liga, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, 2021 metais Lietuvoje buvo diagnozuota 121 asmeniui. 76,9 proc. naujai užsikrėtusiųjų ŽIV buvo vyrai, 23,1 proc. – moterys.
       2023-02-03 11:48:01

A. Lukošius: keisčiausios technologinės naujovės ir kam jos reikalingos?

Kiekviena naujų technologijų paroda atskleidžia dalelę ateities pasaulio ir visuomenei pristato ne tik naudingų, bet ir juoką keliančių atradimų. Nors dalis įrenginių, kurie anksčiau atrodydavo beprasmiai, dabar tapę neatsiejama kasdienybės dalimi, kai kurie iš jų taip ir liko tinkami nebent į kvailysčių muziejų.
       2023-02-02 16:00:49

„Chat GPT“ darbe – išmanus pagalbininkas ar šabloniško turinio generatorius?

Dirbtinis intelektas ir mašininio mokymosi algoritmai jau kurį laiką yra daugelio technologinių inovacijų vystymosi priešakyje, tačiau iki šiol turbūt nei vienas konkretus šios srities sprendimas nesukėlė tiek šurmulio, kiek pastaraisiais mėnesiais plačiai išbandomas ir aptarinėjamas pokalbių robotas (angl. chatbot) „ChatGPT“.
       2023-02-02 16:00:49

Susitrenkėte galvą? kada pakaks šalto kompreso, o kada skubėti pas specialistus

Tikriausiai daugelis yra nors kartą gyvenime silpniau ar stipriau susitrenkę galvą. Tačiau kartais išties sunku suprasti, kada tai rimta situacija, reikalaujanti gydytojų apžiūros, o kada pakanka šalto kompreso ir poilsio – atsako vaistininkė.
       2023-02-02 15:51:55

Dėmesio – įsigalioja nauji techninės apžiūros reikalavimai

Nuo vasario 1-osios įsigaliojo Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) parengti teisės aktų pakeitimai, susiję su privalomąja transporto priemonių technine apžiūra.
       2023-02-01 18:21:29

Daržovių blyneliai – puikus būdas sunaudoti likučius ir pagaminti vakarienę

Dažnai šaldytuvo stalčiuose užsilieka kelios morkos, pusė paprikos, cukinijos ar baklažano, kurių neturime kur panaudoti. Tam gali puikiai pasitarnauti įvairių daržovių blyneliai
       2023-02-01 13:49:56

Ištyrė el. paspirtukų poveikį eismui: 1,2 mln. km mažiau kelionių automobiliais

Kol elektriniai paspirtukai laukia naujo sezono Lietuvoje, susisiekimo paslaugų platforma „Bolt“ apibendrina praėjusių metų pabaigoje 17 šalių atlikto paslaugos vartotojų tyrimo rezultatus.
       2023-02-01 13:46:42

Namo renovacija – kasdienis sutaupymas ir didesnė turto vertė

Pastebima, kad, renovavus daugiabutį namą, būsto išlaikymas tampa ekonomiškesniu, pagražėja gyvenamoji aplinka, išauga gyvenimo komfortas bei padidėja nekilnojamojo turto vertė. Paskaičiuota, kad renovavus būstą, jo pardavimo ar nuomos kaina išauga maždaug trečdaliu.
       2023-02-01 13:43:59

Lietuva pajėgi gaminti dar daugiau pigios saulės energijos, tačiau to nedaro

2022 m. Lietuvoje veikė virš 500MW saulės energijos elektrinių kuriuos sugeneruoja iki 3 proc. šalies elektros energijos poreikio. Nors jau artimiausiu metu šią rinkos dalį galima dar daugiau išplėsti, energetikos ekspertų teigimu, atsinaujinančių energetikos šaltinių potencialas užstringa ministerijos ir rinkos dalyvių interesų skirtumuose.
       2023-02-01 13:41:13

Ateitis be kavos? Kokius pavojus kavos industrijai sukelia klimato kaita

Kavos mylėtojai turėtų sunerimti – kavamedžių auginimui tinkamų plotų per ateinančius 30 metų gali sumažėti perpus, rodo 2022 m. Šveicarijos mokslininkų atliktas tyrimas. Ką tai reiškia kavos vartotojams?
       2023-02-01 13:36:05

Šiuolaikiško gyvenimo būdo žala: mažas aktyvumas – kelias į sunkias ligas

Per šimtus tūkstančių metų žmogaus kūnas prisitaikė būti fiziškai aktyvus, veikti tiek uždarose patalpose, tiek lauke. Tačiau su kiekvienais metais reikia vis mažiau fizinių pastangų – nemažai darbų galima atlikti kompiuteriu, maistu pasirūpinti neišeinant iš namų.
       2023-01-31 18:44:27

Gardi vakarienė šeimai iki 5 eurų: nustebinkite apkepėle su kopūstais

Kopūstai – daugelyje sodų bei daržų randama maistinga daržovė, kurią žiemos metu mėgstama rauginti. Pasak prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, kopūstai yra pigi daržovė, tinkanti tiek salotų, tiek įvairių troškinių bei sriubų gaminimui.
       2023-01-31 18:39:20

Paslaptingas gamtos sutvėrimas Lietuvoje mena dinozaurų laikus

Lietuvoje atrasta nauja vandens žuvų rūšis mokslininkams yra dešimtmečio įvykis. Tačiau brakonierių užmojų nei naujos, nei retos žuvų rūšys nekeičia. Artėjant nėgių nerštui piktadariai puikiai žino vietas, kur jų bus itin daug, mat šios ypatingos žuvys pavasarį sustoja ir susitelkia prie užtvankų, negalėdamos judėti toliau.
       2023-01-31 14:57:24

Pristatyta sugadinta prekė: ką pirkėjams būtina žinoti?

Pandemijos paskatinti pirkėjai ir toliau vis dažniau perka internetu bei renkasi bekontaktį pristatymo būdą ar kurjerių tarnybų paslaugas. Tačiau Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) specialistai pastebi – nors gyventojų pateikiamų skundų dėl pirkinių, atvežtų su mechaniniais pažeidimais, skaičius šiemet sumažėjo, dar pernai jis buvo ypač išaugęs.
       2023-01-31 11:46:39

Didelės šalies perspektyvos: lietuviai kuria visame pasaulyje žinomus lazerius

Lietuvoje pirmasis lazerio spindulys nušvito vos prieš 56 metus, o šiandien lietuviški lazeriai eksportuojami į žymiausius pasaulio mokslo ir didžiausius pramonės centrus visame pasaulyje – Europos Sąjungą, JAV, Kiniją, Japoniją, P. Korėją ir kitas šalis.
       2023-01-31 11:36:08

Neįtikėtina vestuvinių žiedų istorija

Vestuviniai žiedai jau daugelį amžių yra meilės ir įsipareigojimo simbolis, o jų dizainas ir simbolika ilgainiui keitėsi. Nuo senovės civilizacijų iki šių laikų vestuvinis žiedas buvo svarbi vestuvių ceremonijų ir tradicijų dalis.
       2023-01-31 11:32:47

Novatorius pataria: kaip išsirinkti tinkamą automobilį?

Prekybos rinka priklauso nuo ekonominės situacijos bei gyventojų pajamų ir išlaidų. Šiuo metu situacija sudėtinga – specialistai vis garsiau kalba apie ekonomikos sąstingį, ragina susilaikyti nuo nebūtinų, didelės vertės pirkinių, tarp kurių – ir automobiliai.
       2023-01-31 11:25:46

5 praktiniai patarimai norintiems sutaupyti – ar namuose neeikvojama energija

Vis didėjančios sąskaitos už elektrą – svari priežastis ieškoti praktinių būdų, kaip sutaupyti. Tačiau kodėl sąskaitos nemažėja net ir pakeitus savo elektros suvartojimo įpročius?
       2023-01-31 11:22:06

Moksleiviai ateityje turės mokėti ne tik gimtąją ir užsienio, bet ir IT kalbą

Lietuvoje visi moksleiviai nuo 16 metų ir studentai naudojasi internetu, 99,7 proc. iš jų tą daro kasdien, rodo Valstybinės duomenų agentūros skaičiavimai. Populiariausios jaunimo veiklos yra skambučiai internete, socialiniai tinklai, vaizdo medžiagos žiūrėjimas, bendravimas susirašinėjimo programėlėmis.
       2023-01-30 18:35:43

Ką reikėtų žinoti prieš keliaujant į kalnus: reikalavimai ir dažniausi pavojai

Kai Lietuvoje žiema apie save primena tik epizodiškai, sniego ir su juo susijusių pramogų išsiilgę žmonės vis dažniau patraukia į kalnus. Neretam tokios išvykos į užsienyje įkurtus ir, atrodytų, šalia debesų besidriekiančius slidinėjimo kurortus, yra ilgametė tradicija.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.