Naujienos

Vieni pirmųjų Lietuvoje: neribotos apmokamos atostogos darbuotojams

2022-12-05 10:58:26

Nors neribotos atostogos visame pasaulyje išpopuliarėjo jau nuo 2000-ųjų pradžios, Lietuvoje tokias atostogas savo darbuotojams siūlo vos kelios įmonės.

Vienos iš jų – automobilių istorijos ataskaitas teikiančios kompanijos „carVertical“ patirtis rodo, kad darbuotojai vertina galimybę atostogauti tiek, kiek norisi, tačiau kartu jiems kyla daug klausimų kaip šiuo privalumu pasinaudoti.

Neribotų atostogų koncepto pradininkė buvo IBM kompanija, kuri pirmoji leido savo darbuotojams atostogauti tiek, kiek jie nori, su sąlyga, kad jų darbai bus padaryti. Nuo tada jos pavyzdžiu pasekė daugelis kitų garsių Silicio slėnio technologijų prekės ženklų. 

Šiandien neribotų atostogų politiką taiko tokios kompanijos kaip „Netflix“, „LinkedIn“,  „Google“,  „Bumble“,  „Adobe“, „Evernote“, „Oracle“ ir kt. Jų atstovai pastebi, kad darbuotojai vertina darbdavio pasitikėjimą patiems valdyti savo savo darbo krūvį, pasirinkti kada ir kiek laiko atostogauti, o tokia laisvė ir lankstumas padeda tiek padidinti produktyvumą, tiek ir pagerinti darbuotojų emocinę būseną. Neribotos atostogos taip pat tampa patrauklia nauda siekiant į įmonę pritraukti naujus talentus.

Giedrė Kojalienė, „carVertical“ žmonių ir organizacijos vystymo direktorė, neabejoja, kad tradicinis 20 darbo dienų atostogų limitas turi keistis. Anot jos, tokia tvarka daugeliui darbuotojui kelia nereikalingą įtampą ir nesąmoningą norą nuolat  „taupyti“ atostogas, kad tik prireikus jų nepritrūktų. 

 „Per savo karjerą iš kolegų teko išgirsti daugybę nuogąstavimų – nuo baimės pasiimti atostogų neišdirbus įmonėje šešis mėnesius, atostogų kaupimo dėl nenumatytų skubių atvejų, nėjimo atostogauti net atsidūrus ties išsekimo riba arba atostogų taupymo vardan to, kad galėtų suderinti savo atostogas su vaikų priežiūra. Mes norėjome pakeisti tokį įsisenėjusį požiūrį ir leisti darbuotojams ilsėtis tiek, kiek jiems reikia. Tai ypač aktualu šiais perdegimo laikais, kai dar ne visi išmokome atrasti sveiką darbo ir asmeninio gyvenimo balansą“, – sako G. Kojalienė.

Neribotų atostogų nauda įmonei – pailsėję ir produktyvūs darbuotojai

Neribotos atostogos ne tik sukuria didesnį darbuotojų pasitenkinimą, bet ir atneša naudą įmonei. Pailsėję darbuotojai greičiau įsisavina naują informaciją, pagerėja jų produktyvumas, mažėja konfliktų tikimybė. Į darbus jie grįžta kupini naujų idėjų ir energijos, kūrybiškesni ir atsparesni stresui.

Neribotų atostogų bumą dar labiau paspartino pandemija, kuri pakeitė įprastą darbo rutiną įmonėse. Daugiau laiko leidžiant namuose, greitai išsitrynė riba tarp darbo ir asmeninio gyvenimo. Atsirado darbuotojų nuovargio ir išsekimo požymių.

Pasak G. Kojalienės, būtent karantinas tapo postūmiu suteikti darbuotojams neribotas atostogas ir paskatinti netaupyti atostogų savo sveikatos ar emocinės būklės sąskaita.

 „Kai nebeliko apribojimų ir konkretaus atostogų limito, darbuotojai pradėjo drąsiau naudoti savo atostogas, skirti daugiau laiko sau ir ieškoti būdų išlaikyti jiems tinkamą pusiausvyrą. Taip pat tai leido darbuotojams suprasti, kad jais yra 100% pasitikima ir jiems suteikiama laisvė patiems valdyti savo darbo ir poilsio dienas, siekiant geriausių rezultatų”,  – pasakoja G. Kojalienė.

Svarbiausia – pasitikėjimas ir pagarba

Vienas iš pagrindinių faktorių, siekiant įdiegti neribotų atostogų politiką savo įmonėje, yra brandūs darbo santykiai ir kiekvieno darbuotojo atsakomybė už savo veiksmus.

G. Kojalienė pastebi, kad jei įmonėje specialiai kuriamas ar nesąmoningai palaikomas „vadovo-pavaldinio“ santykis su darbuotojais, o kiekvienas darbuotojo žingsnis yra kontroliuojamas, apie neribotas atostogas kalbėti dar anksti.

Toks atostogų modelis geriausiai veiks tada, kai darbdavys pasitiki savo darbuotojais, leidžia jiems savarankiškai priimti sprendimus ir patiems susidėlioti prioritetus savo darbotvarkėje. Tuo pačiu abiems pusėms svarbu susitarti, kad darbai turės būti padaryti, o piktnaudžiavimas nebus toleruojamas.

Ne mažiau svarbūs ir darbuotojo santykiai su kolegomis. Kuo daugiau pagarbos ir pasitikėjimo bus tarp kartu dirbančių kolegų, tuo labiau kiekvienas darbuotojas jausis esantis savarankiškas ir brandus. Esant geriems santykiams, įmonėje natūraliai atsiranda nebylus socialinis susitarimas, kad svarbu padėti vienas kitam su darbais kažkam atostogaujant. Todėl net nereikia jokių dirbtinių pavadavimo nurodymų. Žmonės patys puikiai suvokia, kad poilsis, sveikata ir emocinė savijauta yra svarbiausi prioritetai.

Daugelis darbuotojų apie neribotas atostogas išgirsta pirmą kartą

Nors daugelis verslų jau vilioja darbuotojus suteikdami jiems kelias papildomas apmokamas atostogų dienas per metus, apie neribotas atostogas darbuotojai dažnai išgirsta pirmą kartą. 

„Kadangi Lietuvoje neribotos atostogos vis dar retenybė, per darbo pokalbius dažnai sulaukiame prašymo patikslinti, ką šis terminas reiškia. Klausimų turi ir mūsų darbuotojai – ne visi drįsta naudotis jiems suteikiama laisve patiems nuspręsti kiek dienų per metus jie nori atostogauti. Todėl nuolat skatiname darbuotojus netaupyti atostogų ir ilsėtis tiek, kiek jiems reikia. Taip pat suteikiame apmokamas atostogas ir studijuojantiems darbuotojams”,  – pasakoja „carVertical“ žmonių ir organizacijos vystymo direktorė G. Kojalienė.

Užsienyje neriboto apmokamo laisvo laiko (PTO   –  Personal Time Off) politika vis labiau populiarėja. Neseniai JAV žiniasklaidos bendrovės „News & World Report“ atlikta 200 stambių finansų, technologijų ir skaitmeninės žiniasklaidos įmonių apklausa parodė, kad 20 proc. šių įmonių siūlo neribotas atostogas. Šie skaičiai kasmet vis didėja.

​​Tokį atostogų tipą palankiai vertina ir patys darbuotojai. Tarptautinės gyvybės draudimo kompanijos „MetLife“ atliktas tyrimas parodė, kad net 72 proc. darbuotojų norėtų neribotų atostogų savo darbo privalumų pakete.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2024-03-01 21:00:10

Kokie naudoti automobiliai labiausiai domino pirkėjus 2023-aisiais?

Naudotų automobilių rinka nėra vis dar nėra skaidri ir prireiks daug laiko pokyčiams, todėl automobilių defektai vis dar slepiami, o rida ir toliau klastojama.
       2024-02-28 18:37:46

„Hanner“ statomam viešbučiui Venecijoje atsirinko Lietuvos gamintojus

Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ į Venecijoje statomo viešbučio „Hampton by Hilton“ projektą įtraukė ir lietuviškų kompanijų. Viešbutyje jau montuojami šalies gamintojo „Aluvesto“ langai, o kambariuose bus naudojami Kaune pagaminti „Fitsout“ baldai ir interjero elementai.
       2024-02-28 18:30:33

Kirenija – uostamiestis, kuris padės sielą prikelti iš žiemos miego

Nors kalendorinis pavasaris jau ne už kalnų, budinančių saulės spindulių dar tenka palaukti. Trūksta įspūdžių, augalijos, o kartais atrodo, kad šaltasis sezonas tiesiog išsiurbė jėgas ir sunku bus jas susigrąžinti.
       2024-02-28 18:23:34

Patarė, kaip užtikrinti darbuotojų pasitikėjimą savo darboviete

Konkurencingas darbo užmokestis, profesinio augimo galimybės, papildomos premijos ir vieninga komanda – tai dažnai yra kriterijai, į kuriuos darbuotojai atsižvelgia, ieškodami būsimos darbovietės.
       2024-02-28 18:08:18

Paprasta, bet genialu: originalūs užkandžiai su vynuogėmis – tereikės 10 minučių

Ieškant ingredientų užkandžių stalui, retas apsieina be vynuogių. Jau vien paguldytos prie sūrių jos suteikia šventiškumo ir sukuria malonų skonių kontrastą.
       2024-02-28 16:26:15

Energijos atsargos: valgykite produktą bent 2–3 kartus per savaitę

Pusryčiai dažnai įvardijami svarbiausiu dienos valgymu, nuo jų prasideda mūsų diena, tad ryte valgomas maistas yra itin svarbus formuojant sveikatai palankius mitybos įpročius.
       2024-02-26 14:03:49

Palankios žinios iš Europos Komisijos dėl daugiamečių pievų

Europos Sąjungos žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryba svarstė Europos Komisijos (EK) pristatytą administracinės naštos ūkininkams mažinimo paketą, kuriame atlieptas Lietuvos prašymas peržiūrėti reikalavimus dėl daugiamečių pievų užskaitos.
       2024-02-24 15:54:36

Kaip SEO paslaugos teigiamai veikia verslą ir jo žinomumą?

Kiekvienam verslui norisi klestėti, bet vien noro neužtenka. Siekiant sėkmės internete vienas iš įrankių yra SEO (angl. Search engine optimization). Tai paslaugos, kurios skirtos optimizuoti svetainės turinį, struktūrą ir technines savybes, kad ji būtų aukštesnėse paieškos sistemų rezultatų pozicijose.
       2024-02-24 15:49:14

Gydytoja įspėja: sušalus gali grėsti labai nemaloni liga

Net žiemai einant į pabaigą svarbu daug dėmesio skirti šiltai aprangai, apsaugoti kūną nuo šalčio šalikais, kepurėmis, pirštinėmis, megztiniais. Pasak gydytojų, per ilgai pabuvus šaltoje aplinkoje ir sušalus gali grėsti labai nemaloni liga.
       2024-02-23 11:46:32

Netikrus profilius dirbtinis intelektas „kepa“ milijardais: kaip juos atpažinti

Praėjusią savaitę technologijų gigantai, įskaitant „Microsoft“, „Meta“, „Google“, „Amazon“, „X“, „OpenAI“ ir „TikTok“ paskelbė susitarimą, kuriuo siekiama sumažinti riziką, kad dirbtinis intelektas sutrikdys šių metų rinkimus JAV.
       2024-02-21 13:10:09

Dirbtinis intelektas ir konkurencijos teisė: kur slypi rizikos verslui?

Nors dirbtinis intelektas (DI) plačiajam ratui naudotojų buvo pristatytas visai neseniai, tačiau jau sugebėjo įnešti naujų vėjų ne tik fiziniams asmenims, bet ir verslui. Naujovės sukuria ne tik naujas galimybes, bet ir naujas rizikas, kurių reikėtų nepamiršti.
       2024-02-20 08:17:19

Tyrimas: kokių automobilių rida Lietuvoje klastojama dažniausiai?

Nors situacija Lietuvos naudotų automobilių rinkoje po truputį gerėja, šalyje vis dar parduodama tūkstančiai transporto priemonių su suklastota rida. Dėl didelių sukčiavimo mastų pirkėjai praranda ne tik pinigus, bet ir rizikuoja savo saugumu.
       2024-02-19 19:55:56

2G ir 3G įranga paveiks jūsų daiktų interneto sprendimus ateityje

Jūsų namuose veikia signalizacija? Naudojate automatinius vartų pakėlimo mechanizmus? Vaizdo stebėjimo kameros, mokėjimo terminalai ar bet kokia kita įranga naudojanti daiktų internetą (IoT).
       2024-02-17 11:38:18

5 būdai, kaip dirbtinis intelektas gali palengvinti jūsų kasdienybę

Kiekvienas iš mūsų išmaniaisiais įrenginiais naudojamės kone kiekvieną dieną – nesvarbu, ar tai būtų išmanusis telefonas, televizorius ar skalbyklė. Tiesa, retai pagalvojame apie tai, kad už naujausių įrenginių inovatyvių funkcijų slypi iš duomenų gebantis mokytis dirbtinis intelektas.
       2024-02-17 11:35:31

Apie šią problemą vis dar nejauku kalbėti: impotencija skundžiasi ne tik vyresni

Vidutinio amžiaus vyrai neretai susiduria ne tik su stereotipinėmis problemomis, tokiomis kaip nuplikimas ar vidurio amžiaus krizė, bet ir su impotencija. Vaistininkė teigia, kad šiuos nemalonumus dažniausiai sukelia nesveikas gyvenimo būdas arba širdies bei kraujagyslių ligos.
       2024-02-17 11:28:49

Greičiausią 5G Lietuvoje pasiūliusi „Bitė“ skundžia „Telia“ reklamą

Greičiausią 5G Lietuvoje pasiūliusi „Bitė Lietuva“ galimai klaidinančias ir net šmeižikiškas „Telia Lietuva“ reklamas skundžia institucijoms. „Telia“ reklamose be leidimo naudojami registruoti „Bitės“ prekės ženklai, taip pat paskleisti gerą bendrovės reputaciją menkinantys teiginiai.
       2024-02-13 16:44:26

„Elektrum Lietuva“: sausį didmeninė elektros kaina Lietuvoje augo 32 proc.

Sausio mėnesį Lietuvoje vidutinė didmeninė elektros kaina buvo 32 proc. didesnė nei pernai gruodį ir siekė 117,41 Eur/MWh. Elektra brango ir kitose Baltijos šalyse: Latvijoje – taip pat 32 proc. iki 117,16 Eur/MWh, Estijoje – 42 proc. iki 126,48 Eur/MWh.
       2024-02-13 16:38:40

Gyvsidabrio garai: ką daryti sudaužius termometrą ar išsiliejus gyvsidabriui?

Lietuvoje gyvsidabrio turintys termometrai neparduodami jau daugelį metų, tačiau kai kurie gyventojai vis dar jų turi ir naudoja, o sudaužę ne visada žino, ką daryti.
       2024-02-08 12:46:22

Patiriant stresą, sutrinka virškinimo sistema: kaip reikėtų elgtis?

Kai kuriems neretu atveju patyrus stresą tenka susidurti su tokiais virškinimo sutrikimais kaip pykinimas, viduriavimas, pilvo pūtimas ar vidurių užkietėjimas.
       2024-02-04 20:15:27

Žiema ir elektronika – ką svarbu žinoti norint nesugadinti savo prietaisų?

Žiemą paspaudžiantis šaltukas iš rikiuotės veda ne tik gyventojų automobilius. Ne vienas gyventojas šalčio poveikį pastebėjo ir savo išmaniesiems įrenginiams, kurie pabuvoję minusinėje temperatūroje greičiau išsikrauna ar ima sunkiau veikti.
       2024-01-30 19:04:43

Po bandymų RRT laboratorijoje iš rinkos pašalinti 21 tipo įrenginiai ir aparatai

Praėjusiais metais Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) nustatė mažiau gaminių tipų, kurie neatitiktų techninių reglamentų esminių reikalavimų. Po akredituotoje laboratorijoje atliktų bandymų iš prekybos buvo pašalinti 7 tipų radijo ryšio įrenginiai ir 14 tipų elektriniai bei elektroniniai aparatai.
       2024-01-30 18:59:24

Pristatytas pirmasis pasaulyje belaidis skaidrus OLED televizorius

„LG Electronics“ (LG) parodoje CES 2024 pristatė pirmąjį pasaulyje belaidį permatomą OLED televizorių. LG SIGNATURE OLED T yra tikras technologinis stebuklas, sujungiantis skaidrų 4K OLED ekraną ir LG belaidžio vaizdo ir garso perdavimo technologiją, todėl žiūrėjimo patirtis pasikeičia neatpažįstamai.
       2024-01-30 18:51:56

APVA kvietimas paramai saulės elektrinėms – vartotojai apgauti

Nors Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) kvietimo teikti paraiškas paramai saulės elektrinėms gauti Lietuvos gyventojai laukė dar nuo pernai, šiandien, sausio 30 dieną, paskelbta galimybė nuvylė.
       2024-01-29 15:35:03

Rado dar vieną būdą apgauti: nuskenavus „QR“ kodą bando pavogti duomenis

Vienos didžiausių JAV energetikos įmonių darbuotojai neseniai susidūrė su pavojinga kibernetine ataka. Sukčiai išsiuntė el. laiškus, kuriuose buvo prašoma nuskenuoti į greitojo atsako „QR“ kodą ir prisijungti prie savo „Microsoft“ paskyros.
       2024-01-24 16:09:50

„Hanner“ investuoja į futbolo stadiono statybas Vilniuje

Lietuvos futbolo bendruomenei šiais metais bus pristatytas naujas tarptautinius standartus atitinkantis stadionas. Jau gautas Vilniaus Lazdynų rajone iškilsiančio futbolo komplekso statybos leidimas, darbai bus pradėti vos nutirpus sniegui.
       2024-01-24 16:03:06

Kada matysime elektromobilių revoliuciją: stabdžius spaudžia ir elektros tinklai

Nors elektromobilių skaičius per ketverius pastaruosius metus šalyje išaugo beveik dešimt kartų, taip laukiamos jų revoliucijos vis dar nematome. Viena pagrindinių priežasčių yra neišplėtotas jų įkrovos stotelių tinklas ir įvairūs stabdžiai jį plėsti:
       2024-01-23 16:36:16

Vairavimo ypatumai žiemą: ką daryti, jei automobilis kelyje ima slysti

Pastarąjį mėnesį vairuotojai Lietuvoje, deja, negali išvengti važiavimo slidžia kelio danga. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad dažniausiai eismo įvykiai fiksuojami transporto priemonei išslydus iš posūkio, o koją dažniausiai pakiša per didelis žmonių pasitikėjimas vairavimo įgūdžiais bei transporto priemonės techninėmis galimybėmis.
       2024-01-23 16:33:52

Darbdavys dėl jūsų kaltės patyrė žalą? Kokia atsakomybė gali grėsti

Sugadintas darbinis kompiuteris, įmonės konfidencialios informacijos pasisavinimas ar atskleidimas, autoavarija darbiniu automobiliu ar dėl palikto krauti elektroninio prietaiso darbdavio patalpose kilęs gaisras – visa tai galėtų būti laikoma darbuotojo padaryta žala įmonei.
       2024-01-23 16:28:57

„Avia Solutions Group“ perka Australijos oro linijų bendrovę „Skytrans“

„Avia Solutions Group“, didžiausia pasaulyje ACMI (orlaivių nuoma su įgula, technine priežiūra ir draudimu) paslaugas teikianti įmonių grupė, turinti 199 orlaivių parką, perka Australijos oro linijų bendrovę „Skytrans“.
       2024-01-23 10:49:00

Po 15 metų – didelis pokytis milijonams „Microsoft Office“ naudotojų

Jei darbui, mokslams ar laisvalaikiui naudojatės „Microsoft Office“ programomis – „Word“, „Teams“, „Outlook“ ar kitomis – jau galėjote pastebėti, kad jos nebeatrodo taip, kaip anksčiau.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.