Straipsniai

Man pablogėjo sveikata, nes kaimynas pasistatė palydovinę TV anteną

2019-06-01 07:49:42

Tai tenka išgirsti ne iš vieno žmogaus lūpų. Dar nepatogiau, kai pats pasistatai tokią anteną, o kaimynai pradeda skųstis dėl neva jiems atsirandančių problemų. Ar gali būti, kad palydovinė antena DVB - S2 įtakoja mūsų sveikatą?

Elektromagnetiniai laukai vienaip ar kitaip įtakoja mūsų sveikatą. Galiu Jus nuraminti, kad palydovinės televizijos priėmimo antenos visai neskleidžia nei elektromagnetinio nei kokio kito spinduliavimo. Tačiau palydovinė antena įtakoja kai kurių žmonių sveikatą. Jos buvimas juos nervina.

Palydovinė antena yra veidrodis elektromagnetinėms bangoms, atsklindančioms iš palydovų. Atspindėtos elektromagnetinės bangos yra nukreipiamos į antenos palydovinę galvutę. Galima netgi teigti, kad palydovinės antenos buvimas mus dalinai apsaugo nuo palydovų sukuriamų elektromagnetinių laukų. Tačiau tie laukai ties žemės paviršiumi yra tokie silpni, kad apie juos net neverta kalbėti.

Elektromagnetinių laukų nespinduliuoja ir tradicinės antžeminės televizijos DVB-T antenos. Tačiau, jei žinote, kad antenų buvimas nervina Jūsų kaimynus, kai kuriais atvejais galite parinkti antenoms tokią vietą, kurioje būdamos, jos bus mažiau matomos.

O kokios antenos spinduliuoja elektromagnetines bangas?

Buityje spinduliuoja mobilūs telefonai, WiFi įrenginiai, mikrobanginės krosnelės ir kiti panašūs įrenginiai.

Tačiau labiau reikėtų bijoti mobilaus, 4G, 5G ryšio bazinių stočių. Jos dažnai įrengiamos artimoje aplinkoje ir todėl jų kuriamas elektromagnetinis laukas pasiekia gyventojus.

Dar galingesnės būna radijo ir televizijos stotys. Jų kuriamas elektromagnetinis laukas yra stiprus, kad pasiektų daugelio gyventojų elektromagnetinio lauko nespinduliuojančias TV priėmimo antenas.

Galingiausia radijo stotis Lietuvoje (galingiausias radijo siųstuvas Lietuvoje - 1386 kHz, LTU, Radio Baltic Waves International Radio Free, Viešintos, 150 kW, Nautel NX-300 tx, max 300 kW)* šiuo metu veikia Viešintų miestelyje, Anykščių rajone.

Elektromagnetinio spinduliavimo lygio priežiūra Lietuvoje rūpinasi Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NVSC) Vilniaus departamento specialistai dažnai sulaukia gyventojų prašymų pateikti informaciją apie mobilaus radijo ryšio bazinių stočių ar kitų radiotechninių objektų antenų spinduliuojamo elektromagnetinio lauko poveikį sveikatai ir būdus jam sumažinti.

* www.mwlist.org duomenys

Straipsnio komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:2019-10-19 10:12:19 / Dr. Vytautas Valevičius

Elektromagnetiniai laukai: kuriame nesveikatos sistemą

Kaip gerai visi pamiršo, kad Žemė yra magnetas, apsuptas įvairiausių laukų. Mes gyvename namuose, kuriuose šviečia lempos, veikia kompiuteriai ir televizoriai, dūzgia šaldytuvai ir skalbimo mašinos. Gyvename nuolat veikiami elektromagnetinių laukų.

Žmogaus sveikatą gali pabloginti ir buitinės, pramoginės bei komunikacinės aparatūros gausėjimas.

Mobilieji telefonai ne tik blaško dėmesį

Mes daugiausia naudojame radijo bangas. Bent paskutinius šimtą metų. Pastaruoju metu ypač padaugėjo mobiliųjų telefonų, taip pat naudojančių radijo bangas. Viskas būtų gerai, bet 2012 metais Tarptautinė vėžio tyrimo agentūra (IARC) pripažino, kad radijo bangos yra galimai kancerogeniškos žmonėms.

Nors patys mobilieji telefonai lyg ir nesukelia garantuotos sveikatos rizikos, tačiau juos naudoti reikia saikingai.

Tyrimai parodė, kad mobilieji telefonai arba kiti belaidžiai įrenginiai blaško dėmesį. Rimtos žalos rizika gali padidėti, jei naudojate juos, kai vairuojate, einate, važiuojate dviračiu ar užsiimate bet kokia kita veikla, kuriai reikia koncentracijos.

Mobilieji telefonai gali trikdyti asmens medicinos prietaisų, pvz., širdies stimuliatorių, defibriliatorių ir klausos aparatų veiklą. Vienos aparatūros elektromagnetiniai laukai veikia kitus aparatus ir toli gražu ne visuomet naudingai.

Aišku, ne tik telefonai gali daryti įtaką mūsų „sveikatos elektronikai“. Klausos aparatą gali veikti aukštos įtampos linijos veikla, jei ji eina šalia namo ar namų.

Mobilieji telefonai taip pat gali trikdyti kitos jautrios elektroninės įrangos veiklą, kaip antai - orlaivių ryšio ir navigacijos sistemos.

Daryti išvadas anksti: kol kas neturime rimtų duomenų, patvirtinančių ar paneigiančių mobiliųjų telefonų neigiamą įtaką mūsų sveikatai ar organizmui. Tiesa, vieną galima paminėti – jie neigiamai veikia atskirų žmonių psichiką, išugdo priklausomybę.

Kaip apsisaugoti nuo šio pavojaus?

Naudotis reikia sveiku protu. Tiesiog rekomenduojama naudoti kuo mažiau elektromagnetines bangas spinduliuojančių prietaisų, laikyti juos kuo toliau nuo savęs. Žinoma, visiškai atsisakyti mobiliojo telefono šiais laikais vargu ar įmanoma, bet naudoti laidinę laisvų rankų įrangą tikrai galima. Blogiausiu atveju – mobiliuosius laikyti kuo toliau tiek nuo darbo, tiek nuo miegamosios vietos.

Tačiau žvelkime plačiau. Kaip pažymi Rima Janužytė buityje elektromagnetinę taršą didina ir bevielis interneto tinklas (WiFi), nešiojamieji belaidžiai telefonai (DECT), mikrobangų krosnelės, „gudrieji“ skaitikliai. Iš lauko pasiekia TV, mobiliojo ryšio, bevielio (WiMAX) interneto antenų spinduliuotė. Beje, dėl konkurencijos operatoriai nesinaudoja ta pačia infrastruktūra, todėl daugėja antenų bokštų. Be to, siekdami sutaupyti, operatoriai stengiasi statyti kuo mažiau, bet kuo galingesnių antenų, kurios padengtų kuo didesnę teritoriją, Lietuvoje dažnai apimančią iki 30 km. Vėliau į tarpus prikaišiojama naujų antenų, bet senosios, žinoma, silpnesnėmis nekeičiamos. Tad bangų tarša didėja, ir netrukus, matyt, kalbėsime jau ne apie elektromagnetinę taršą, o apie elektromagnetinį smogą“.

Kuo ilgiau veikia – tuo pavojingiau

Kas gi verčia kalbėti apie šią problemą? Visų pirma – tokio poveikio augimas. Antra, žinojimas, kad jis veikia neigiamai. Daugelis biologinių nejonizuojančiųjų elektromagnetinių laukų poveikio efektų pasireiškia nešiluminiu poveikiu. Dauguma jų gali būti priskirti gyvų ląstelių ir jų membranų elektros poveikiui. Biologiškai tai pasireiškia kaip įtaka kalcio jonų judėjimui per ląstelių sieneles.

„Jei kenkimas yra ne per aštrus ar ilgalaikis, stimuliuojamas augimas ir poveikis atrodo naudingas, bet jei veikimo laikas pailgėja, šie mechanizmai veikia taip, kad rezultatas galiausiai yra kenksmingas. Liaukų ląstelės yra geras pavyzdys, nes trumpalaikis poveikis skatina jų veiklą, tačiau ilgalaikis sukelia matomus pažeidimus ir funkcijų praradimą. Pavyzdžiui, mobiliųjų telefonų bazinės stoties poveikis (jei ji yra iki 100 metrų) sukelia hipotirozę (skydliaukės funkcijos nepakankamumas) ir gali būti iš dalies kaltas dėl nutukimo ir lėtinio nuovargio“ („The Biological Effects of Weak Electromagnetic Fields MCS America, 2012 July“).

Galimas poveikis organizmui

Lietuvos imunologų draugija pažymi, kad skirtingo ilgio elektromagnetinių bangų poveikis organizmui yra nevienodas. Kepenims pavojingiausios yra 79 cm ilgio bangos, kraujui – 99 cm, raumenims – 322 cm, odai – 548 cm. Esant tam pačiam bangos ilgiui, poveikis gali būti skirtingas, priklausomai nuo magnetinio lauko stiprumo. Elektromagnetinė spinduliuotė gali sukelti kataraktas, odos ir poodinio sluoksnio nudegimus, reprodukcinės sistemos, širdies bei kraujagyslių sistemos, imuninės sistemos ir kvėpavimo organų ūminius ar lėtinius funkcinius pakitimus.

Elektromagnetinis laukas gali pažeisti akis, sukelti leukemiją, smegenų auglius, reprodukcinės sistemos pakenkimus. Dirbantiems nuolatinių elektromagnetinių laukų aplinkoje gali būti dažnesni širdies bei kraujagyslių ir imuninės sistemos bei kvėpavimo organų funkciniai pakitimai. Priklausomai nuo elektromagnetinės spinduliuotės intensyvumo ir trukmės gali išsivystyti ūminiai ir lėtiniai organizmo pakitimai. Melatonino sintezės pasikeitimai gali sukelti depresiją, bioritmų sutrikimus, netgi padidinti riziką susirgti vėžiu (manoma, kad melatoninas turi įtakos žmogaus imuninei sistemai). Pastarųjų metų daugelio šalių mokslininkų tyrimų rezultatai rodo, kad žemo dažnio ir didelės energijos elektromagnetinė radiacija veikia kancerogeniškai, t. y. sukelia vėžį. Yra pateikiama epidemiologinių tyrimų duomenų apie statistinį ryšį tarp elektromagnetinių laukų ir tam tikrų vėžio formų: vaikų bei paauglių leukozių, suaugusiųjų leukozių, limfoleukozių, krūties bei smegenų auglių. Taip pat tris kartus padidėja rizika susirgti Alzheimerio liga. Ypač pavojinga elektromagnetinė radiacija vaikams, gyvenantiems šalia elektros perdavimo linijų (arčiau kaip 50 metrų). Dažnas yra lėtinio pažeidimo sindromas, kuriam būdingi vegetacinės nervų sistemos pažeidimai, asteninis sindromas. Ligoniai skundžiasi nuovargiu, mieguistumu, galvos skausmais.

Būdinga bradikardija, skausmai širdies plote, hipotonija, raumenų silpnumas. Nukenčia ir lytinė funkcija – vystosi impotencija, menstruacinio ciklo sutrikimai. Intensyvi elektromagnetinė spinduliuotė taip pat gali padidinti palikuonių apsigimimo riziką („Imunologų draugija“. Pranešimas „Žemo dažnio elektromagnetinių laukų įtaka imuninei sistemai“).

Veikia ne vien tiesiogiai

Noriu dar atkreipti dėmesį į tai, kad elektromagnetiniai laukai veikia ne tik mus pačius tiesiogiai, bet ir orą, kuriuo kvėpuojame, ir vandenį, kurį geriame ar kuriuo kitaip naudojamės. Kitaip sakant, veikia ir mūsų aplinką. O laukų paveiktas oras ir vanduo turi kitas savybes nei iki poveikio. Jonizuotas vanduo gerokai skiriasi nuo įprastojo. O žmogus – tai skystis. Jo sąveika su kitokias elektromagnetiniais laukais mažai tiriamas.

Taigi žmogaus sveikatą gali pabloginti ne tik „gerėjančios“ gyvenimo sąlygos, tai yra buitinės, pramoginės ir komunikacinės aparatūros gausėjimas, bet ir įtakos faktorių stiprėjimas. Tai, ko beveik nebuvo anksčiau, tampa liūdna realybe dabar. Žmogus kuria savo nesveikatos sistemą.

Dr. Vytautas Valevičius
http://www.vlmedicina.lt/lt/elektromagnetiniai-laukai-kaip-tai-pavojinga

2019-10-18 16:35:57 / Julius

Viešintos niekada nebuvo pritaikytos tokiai galiai. Žmonės gyvena prie pat antenos. Tam reikia visai kitokios infrastruktūros.

Daugiau naujų straipsnių
       2020-09-19 10:42:11

Ar Lietuvoje bus dar vienas mobiliojo ryšio operatorius?

Pastaruoju metu kyla diskusijos dėl valstybės ryšio priemonių valdymo efektyvumo, dubliavimo, tolesnio vystymo modelio. Diskutuojama ir apie Lietuvos Respublikos Ryšių reguliavimo tarnybos valdymo modelio pakeitimą.
       2020-09-12 08:09:42

Antžeminės televizijos DVB-T antenų tipai pagal stiprinimą

Tai TV antenos be stiprintuvo ir antenos su stiprintuvais. Bet visos antenos dar pasižymi ir savo signalo stiprinimo savybėmis. Ne visais atvejais parduotuvėje reikia prašyti "stipriausios" antenos.
       2020-09-12 07:54:59

Antžeminės televizijos DVB-T antenų tipai pagal pastatymo vietą

Antžeminės televizijos antenos paprastai skirstomos pagal įrengimo vietą, signalo stiprinimo tipą ir priimamų dažnių diapazoną. Čia apžvelgsime TV antenų klasifikaciją pagal pastatymo vietą.
       2020-09-12 07:03:34

Televizijos programos Rusijoje

Rusija TV programas transliuoja DVB-T2 skaitmeniniu standartu. Pasienio gyventojai gali pasmalsauti ir realiai pamatyti kokios programos yra rodomos. Tačiau, jei Lietuvoje TV programas žiūrite DVB-T televizoriumi ar priedėliu, tai kaimyninės šalies Rusijos TV programų galite ir nematyti.
       2020-09-01 07:44:03

Ar mums sekasi kovoti su virusu SARS-CoV-2? Antra dalis

Prieš pusę metų rašiau tokios temos straipsnį. Nuomonė apie įvykius liko ta pati: Vyriausybės veiksmai pavasarį iš esmės buvo geri, bet tarp mūsų buvo daug avinų.
       2020-08-15 10:05:43

FM radijo stotys visoje Lietuvoje: detali informacija

Visos Lietuvos radijo stotys vienoje lentelėje. Ji Jums padės tais atvejais, kai norite stotį išgirsti ne tik tame mieste, kur ji yra. Kuo didesnė galia, kuo aukščiau yra antena, tuo toliau girdima stotis.
       2020-08-11 08:55:39

Netikėtas vasaros atradimas: botanikos sodas Traupyje

Ši vasara išskirtinė tuo, kad daugelis ją praleidome Lietuvoje. Kai keliaujame, dažnai žinome kur norime nuvykti ir ką pamatyti. Buvome nuvykę į Traupį, Anykščių rajone, kur buvome nustebinti čia esančio botanikos sodo.
       2020-08-06 18:50:31

Palangoje transliuojančių FM radijo stočių dažniai

Lentelėje pateikiami Palangoje veikiančių radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios stotys gali būti girdimos ir gretimose vietovėse.
       2020-07-03 06:52:17

Parduoda tai, ko neturi. Arba verslo subtilybės

Šokiruojanti frazė, bet tai realybė Lietuvos internetinėje prekyboje. Vienoje žinomiausių internetinių parduotuvių, gražiu mažo šoklaus gyvūno vardu, jau antrą kartą iš eilės susiduriu su tokiu atveju. Pirmas kartas - monitorius, antras kartas - elektrinis paspirtukas.
       2020-05-17 08:49:18

Kabinsime televizorių ant sienos. Kokius kabelius atvesti?

Jei bute ar name vyksta remontas, tai pats geriausias laikas rasti atsakymus į kylančius klausimus. Vėliau, kai televizorius jau bus ant sienos, bus sunkiau gražiai tvarkytis su kabeliais.
       2020-04-16 17:00:42

ŽINIŲ RADIJO programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių ŽINIŲ RADIJO programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios ŽINIŲ RADIJO stotys gali būti girdimos didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios stotimis.
       2020-04-14 08:14:47

GOLD FM radijo programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių GOLD FM radijo programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios GOLD FM stotys gali būti girdimos didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios stotimis.
       2020-04-14 08:14:47

EUROPEAN HIT RADIO programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių EUROPEAN HIT RADIO programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Jei gyvenate toliau nuo minimų miestų, EUROPEAN HIT RADIO priėmimui gali tekti naudoti išorinę anteną. Patikrinkite iš kurio miesto signalas yra stipresnis.
       2020-04-14 08:14:47

Radijo stoties KELYJE programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių Radijo stoties KELYJE radijo stočių dažniai FM diapazone. Jei gyvenate toliau nuo paminėtų miestų, Radijo stoties KELYJE priėmimui gali tekti naudoti išorinę anteną. Patikrinkite iš kurio miesto signalas yra stipresnis.
       2020-04-14 08:14:47

ROCK FM radijo programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių ROCK FM programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Jei gyvenate toliau nuo minimų miestų, ROCK FM radijo priėmimui gali tekti naudoti išorinę anteną. Patikrinkite iš kurio miesto signalas yra stipresnis.
       2020-04-14 08:14:47

GERAS FM radijo programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių GERAS FM programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Jei gyvenate toliau nuo minimų miestų, GERAS FM radijo priėmimui gali tekti naudoti išorinę anteną. Patikrinkite iš kurio miesto signalas yra stipresnis.
       2020-04-14 08:14:47

EASY FM radijo programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių EASY FM programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Jei gyvenate toliau nuo minimų miestų, EASY FM radijo priėmimui gali tekti naudoti išorinę anteną. Patikrinkite iš kurio miesto signalas yra stipresnis.
       2020-04-13 18:17:00

POWER HIT RADIO radijo programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių POWER HIT RADIO programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios POWER HIT RADIO stotys gali būti girdimos didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios stotimis.
       2020-04-13 18:08:19

ZIP FM radijo programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių ZIP FM radijo programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios ZIP FM stotys gali būti girdimos didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios stotimis.
       2020-04-13 18:08:19

PŪKAS radijo programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių PŪKO radijo programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios PŪKO stotys gali būti girdimos didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios stotimis.
       2020-04-13 18:08:19

PŪKAS 2 radijo programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių PŪKO 2 radijo programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios PŪKO 2 stotys gali būti girdimos didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios stotimis.
       2020-04-13 17:50:28

Russkoje radio programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių Russkoje radio stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios radijo stotys gali būti girdimos didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios stotimis.
       2020-04-13 16:21:06

M-1 plius radijo programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių M-1 plius radijo programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios M-1+ stotys gali būti girdimos didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios stotimis.
       2020-04-13 16:12:37

M-1 radijo programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių M-1 radijo programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios UAB „M-1“ stotys gali būti girdimos didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios stotimis.
       2020-04-13 16:12:37

Radijo programos LIETUS dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių radijo programos LIETUS radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurie UAB radijo stoties „ULTRA VIRES” siųstuvų signalai gali būti girdimi didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios siųstuvais.
       2020-04-13 16:12:37

Radiocentro radijo programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių Radiocentro radijo programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios UAB „RADIOCENTRAS“ stotys gali būti girdimos didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios stotimis.
       2020-04-13 16:12:37

MARIJOS RADIJAS programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių MARIJOS RADIJO programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios MARIJOS RADIJO stotys gali būti girdimos didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios stotimis.
       2020-04-13 16:12:37

RELAX FM radijo programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių RELAX FM radijo programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios RELAX FM stotys gali būti girdimos didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios stotimis.
       2020-03-25 11:25:41

Ar mums sekasi kovoti su virusu SARS-CoV-2?

Prieš rinkimus mes visi tampame politologais ir visuomenės nuomonės ekspertais. Prieš Eurolygos rungtynes - krepšinio treneriais. O dabar? Žinoma - epidemiologais, žinančiais kaip įveikti virusą SARS-CoV-2 ir išvengti ligos COVID-19.
       2020-02-28 07:51:23

Patarimai elektrikams: kaip, įrengiant namą, išvedžioti TV kabelius

Taip jau pas mus įprasta, kad naujame name ar bute, prieš tinkuojant sienas, elektrikai išvedžioja elektros, interneto ir TV kabelius. Dažniausiai, puikiai žinodami energetikos reikalus, prasčiau tvarkosi su televizijai skirtais kabeliais. Jau vėliau, atvykęs TV meistras, griebiasi už galvos.
    Daugiau ankstesnės informacijos:  1
* Straipsniai, esantys šiame puslapyje, gali būti publikuojami kituose puslapiuose nurodant informacijos šaltinį www.tvnaujienos.lt aktyvia interneto nuoroda.