Straipsniai

Man pablogėjo sveikata, nes kaimynas pasistatė palydovinę TV anteną

2019-06-01 07:49:42

Tai tenka išgirsti ne iš vieno žmogaus lūpų. Dar nepatogiau, kai pats pasistatai tokią anteną, o kaimynai pradeda skųstis dėl neva jiems atsirandančių problemų. Ar gali būti, kad palydovinė antena DVB - S2 įtakoja mūsų sveikatą?

Elektromagnetiniai laukai vienaip ar kitaip įtakoja mūsų sveikatą. Galiu Jus nuraminti, kad palydovinės televizijos priėmimo antenos visai neskleidžia nei elektromagnetinio nei kokio kito spinduliavimo. Tačiau palydovinė antena įtakoja kai kurių žmonių sveikatą. Jos buvimas juos nervina.

Palydovinė antena yra veidrodis elektromagnetinėms bangoms, atsklindančioms iš palydovų. Atspindėtos elektromagnetinės bangos yra nukreipiamos į antenos palydovinę galvutę. Galima netgi teigti, kad palydovinės antenos buvimas mus dalinai apsaugo nuo palydovų sukuriamų elektromagnetinių laukų. Tačiau tie laukai ties žemės paviršiumi yra tokie silpni, kad apie juos net neverta kalbėti.

Elektromagnetinių laukų nespinduliuoja ir tradicinės antžeminės televizijos DVB-T antenos. Tačiau, jei žinote, kad antenų buvimas nervina Jūsų kaimynus, kai kuriais atvejais galite parinkti antenoms tokią vietą, kurioje būdamos, jos bus mažiau matomos.

O kokios antenos spinduliuoja elektromagnetines bangas?

Buityje spinduliuoja mobilūs telefonai, WiFi įrenginiai, mikrobanginės krosnelės ir kiti panašūs įrenginiai.

Tačiau labiau reikėtų bijoti mobilaus, 4G, 5G ryšio bazinių stočių. Jos dažnai įrengiamos artimoje aplinkoje ir todėl jų kuriamas elektromagnetinis laukas pasiekia gyventojus.

Dar galingesnės būna radijo ir televizijos stotys. Jų kuriamas elektromagnetinis laukas yra stiprus, kad pasiektų daugelio gyventojų elektromagnetinio lauko nespinduliuojančias TV priėmimo antenas.

Galingiausia radijo stotis Lietuvoje (galingiausias radijo siųstuvas Lietuvoje - 1386 kHz, LTU, Radio Baltic Waves International Radio Free, Viešintos, 150 kW, Nautel NX-300 tx, max 300 kW)* šiuo metu veikia Viešintų miestelyje, Anykščių rajone.

Elektromagnetinio spinduliavimo lygio priežiūra Lietuvoje rūpinasi Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NVSC) Vilniaus departamento specialistai dažnai sulaukia gyventojų prašymų pateikti informaciją apie mobilaus radijo ryšio bazinių stočių ar kitų radiotechninių objektų antenų spinduliuojamo elektromagnetinio lauko poveikį sveikatai ir būdus jam sumažinti.

* www.mwlist.org duomenys

Fotografo paslaugos Jūsų šventei
paslauga
Straipsnio komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:2019-10-19 10:12:19 / Dr. Vytautas Valevičius

Elektromagnetiniai laukai: kuriame nesveikatos sistemą

Kaip gerai visi pamiršo, kad Žemė yra magnetas, apsuptas įvairiausių laukų. Mes gyvename namuose, kuriuose šviečia lempos, veikia kompiuteriai ir televizoriai, dūzgia šaldytuvai ir skalbimo mašinos. Gyvename nuolat veikiami elektromagnetinių laukų.

Žmogaus sveikatą gali pabloginti ir buitinės, pramoginės bei komunikacinės aparatūros gausėjimas.

Mobilieji telefonai ne tik blaško dėmesį

Mes daugiausia naudojame radijo bangas. Bent paskutinius šimtą metų. Pastaruoju metu ypač padaugėjo mobiliųjų telefonų, taip pat naudojančių radijo bangas. Viskas būtų gerai, bet 2012 metais Tarptautinė vėžio tyrimo agentūra (IARC) pripažino, kad radijo bangos yra galimai kancerogeniškos žmonėms.

Nors patys mobilieji telefonai lyg ir nesukelia garantuotos sveikatos rizikos, tačiau juos naudoti reikia saikingai.

Tyrimai parodė, kad mobilieji telefonai arba kiti belaidžiai įrenginiai blaško dėmesį. Rimtos žalos rizika gali padidėti, jei naudojate juos, kai vairuojate, einate, važiuojate dviračiu ar užsiimate bet kokia kita veikla, kuriai reikia koncentracijos.

Mobilieji telefonai gali trikdyti asmens medicinos prietaisų, pvz., širdies stimuliatorių, defibriliatorių ir klausos aparatų veiklą. Vienos aparatūros elektromagnetiniai laukai veikia kitus aparatus ir toli gražu ne visuomet naudingai.

Aišku, ne tik telefonai gali daryti įtaką mūsų „sveikatos elektronikai“. Klausos aparatą gali veikti aukštos įtampos linijos veikla, jei ji eina šalia namo ar namų.

Mobilieji telefonai taip pat gali trikdyti kitos jautrios elektroninės įrangos veiklą, kaip antai - orlaivių ryšio ir navigacijos sistemos.

Daryti išvadas anksti: kol kas neturime rimtų duomenų, patvirtinančių ar paneigiančių mobiliųjų telefonų neigiamą įtaką mūsų sveikatai ar organizmui. Tiesa, vieną galima paminėti – jie neigiamai veikia atskirų žmonių psichiką, išugdo priklausomybę.

Kaip apsisaugoti nuo šio pavojaus?

Naudotis reikia sveiku protu. Tiesiog rekomenduojama naudoti kuo mažiau elektromagnetines bangas spinduliuojančių prietaisų, laikyti juos kuo toliau nuo savęs. Žinoma, visiškai atsisakyti mobiliojo telefono šiais laikais vargu ar įmanoma, bet naudoti laidinę laisvų rankų įrangą tikrai galima. Blogiausiu atveju – mobiliuosius laikyti kuo toliau tiek nuo darbo, tiek nuo miegamosios vietos.

Tačiau žvelkime plačiau. Kaip pažymi Rima Janužytė buityje elektromagnetinę taršą didina ir bevielis interneto tinklas (WiFi), nešiojamieji belaidžiai telefonai (DECT), mikrobangų krosnelės, „gudrieji“ skaitikliai. Iš lauko pasiekia TV, mobiliojo ryšio, bevielio (WiMAX) interneto antenų spinduliuotė. Beje, dėl konkurencijos operatoriai nesinaudoja ta pačia infrastruktūra, todėl daugėja antenų bokštų. Be to, siekdami sutaupyti, operatoriai stengiasi statyti kuo mažiau, bet kuo galingesnių antenų, kurios padengtų kuo didesnę teritoriją, Lietuvoje dažnai apimančią iki 30 km. Vėliau į tarpus prikaišiojama naujų antenų, bet senosios, žinoma, silpnesnėmis nekeičiamos. Tad bangų tarša didėja, ir netrukus, matyt, kalbėsime jau ne apie elektromagnetinę taršą, o apie elektromagnetinį smogą“.

Kuo ilgiau veikia – tuo pavojingiau

Kas gi verčia kalbėti apie šią problemą? Visų pirma – tokio poveikio augimas. Antra, žinojimas, kad jis veikia neigiamai. Daugelis biologinių nejonizuojančiųjų elektromagnetinių laukų poveikio efektų pasireiškia nešiluminiu poveikiu. Dauguma jų gali būti priskirti gyvų ląstelių ir jų membranų elektros poveikiui. Biologiškai tai pasireiškia kaip įtaka kalcio jonų judėjimui per ląstelių sieneles.

„Jei kenkimas yra ne per aštrus ar ilgalaikis, stimuliuojamas augimas ir poveikis atrodo naudingas, bet jei veikimo laikas pailgėja, šie mechanizmai veikia taip, kad rezultatas galiausiai yra kenksmingas. Liaukų ląstelės yra geras pavyzdys, nes trumpalaikis poveikis skatina jų veiklą, tačiau ilgalaikis sukelia matomus pažeidimus ir funkcijų praradimą. Pavyzdžiui, mobiliųjų telefonų bazinės stoties poveikis (jei ji yra iki 100 metrų) sukelia hipotirozę (skydliaukės funkcijos nepakankamumas) ir gali būti iš dalies kaltas dėl nutukimo ir lėtinio nuovargio“ („The Biological Effects of Weak Electromagnetic Fields MCS America, 2012 July“).

Galimas poveikis organizmui

Lietuvos imunologų draugija pažymi, kad skirtingo ilgio elektromagnetinių bangų poveikis organizmui yra nevienodas. Kepenims pavojingiausios yra 79 cm ilgio bangos, kraujui – 99 cm, raumenims – 322 cm, odai – 548 cm. Esant tam pačiam bangos ilgiui, poveikis gali būti skirtingas, priklausomai nuo magnetinio lauko stiprumo. Elektromagnetinė spinduliuotė gali sukelti kataraktas, odos ir poodinio sluoksnio nudegimus, reprodukcinės sistemos, širdies bei kraujagyslių sistemos, imuninės sistemos ir kvėpavimo organų ūminius ar lėtinius funkcinius pakitimus.

Elektromagnetinis laukas gali pažeisti akis, sukelti leukemiją, smegenų auglius, reprodukcinės sistemos pakenkimus. Dirbantiems nuolatinių elektromagnetinių laukų aplinkoje gali būti dažnesni širdies bei kraujagyslių ir imuninės sistemos bei kvėpavimo organų funkciniai pakitimai. Priklausomai nuo elektromagnetinės spinduliuotės intensyvumo ir trukmės gali išsivystyti ūminiai ir lėtiniai organizmo pakitimai. Melatonino sintezės pasikeitimai gali sukelti depresiją, bioritmų sutrikimus, netgi padidinti riziką susirgti vėžiu (manoma, kad melatoninas turi įtakos žmogaus imuninei sistemai). Pastarųjų metų daugelio šalių mokslininkų tyrimų rezultatai rodo, kad žemo dažnio ir didelės energijos elektromagnetinė radiacija veikia kancerogeniškai, t. y. sukelia vėžį. Yra pateikiama epidemiologinių tyrimų duomenų apie statistinį ryšį tarp elektromagnetinių laukų ir tam tikrų vėžio formų: vaikų bei paauglių leukozių, suaugusiųjų leukozių, limfoleukozių, krūties bei smegenų auglių. Taip pat tris kartus padidėja rizika susirgti Alzheimerio liga. Ypač pavojinga elektromagnetinė radiacija vaikams, gyvenantiems šalia elektros perdavimo linijų (arčiau kaip 50 metrų). Dažnas yra lėtinio pažeidimo sindromas, kuriam būdingi vegetacinės nervų sistemos pažeidimai, asteninis sindromas. Ligoniai skundžiasi nuovargiu, mieguistumu, galvos skausmais.

Būdinga bradikardija, skausmai širdies plote, hipotonija, raumenų silpnumas. Nukenčia ir lytinė funkcija – vystosi impotencija, menstruacinio ciklo sutrikimai. Intensyvi elektromagnetinė spinduliuotė taip pat gali padidinti palikuonių apsigimimo riziką („Imunologų draugija“. Pranešimas „Žemo dažnio elektromagnetinių laukų įtaka imuninei sistemai“).

Veikia ne vien tiesiogiai

Noriu dar atkreipti dėmesį į tai, kad elektromagnetiniai laukai veikia ne tik mus pačius tiesiogiai, bet ir orą, kuriuo kvėpuojame, ir vandenį, kurį geriame ar kuriuo kitaip naudojamės. Kitaip sakant, veikia ir mūsų aplinką. O laukų paveiktas oras ir vanduo turi kitas savybes nei iki poveikio. Jonizuotas vanduo gerokai skiriasi nuo įprastojo. O žmogus – tai skystis. Jo sąveika su kitokias elektromagnetiniais laukais mažai tiriamas.

Taigi žmogaus sveikatą gali pabloginti ne tik „gerėjančios“ gyvenimo sąlygos, tai yra buitinės, pramoginės ir komunikacinės aparatūros gausėjimas, bet ir įtakos faktorių stiprėjimas. Tai, ko beveik nebuvo anksčiau, tampa liūdna realybe dabar. Žmogus kuria savo nesveikatos sistemą.

Dr. Vytautas Valevičius
http://www.vlmedicina.lt/lt/elektromagnetiniai-laukai-kaip-tai-pavojinga

2019-10-18 16:35:57 / Julius

Viešintos niekada nebuvo pritaikytos tokiai galiai. Žmonės gyvena prie pat antenos. Tam reikia visai kitokios infrastruktūros.

Daugiau naujų straipsnių
       2020-03-25 11:25:41

Ar mums sekasi kovoti su virusu SARS-CoV-2?

Prieš rinkimus mes visi tampame politologais ir visuomenės nuomonės ekspertais. Prieš Eurolygos rungtynes - krepšinio treneriais. O dabar? Žinoma - epidemiologais, žinančiais kaip įveikti virusą SARS-CoV-2 ir išvengti ligos COVID-19.
       2020-02-28 07:51:23

Patarimai elektrikams: kaip, įrengiant namą, išvedžioti TV kabelius

Taip jau pas mus įprasta, kad naujame name ar bute, prieš tinkuojant sienas, elektrikai išvedžioja elektros, interneto ir TV kabelius. Dažniausiai, puikiai žinodami energetikos reikalus, prasčiau tvarkosi su televizijai skirtais kabeliais. Jau vėliau, atvykęs TV meistras, griebiasi už galvos.
       2020-02-25 14:05:57

Kur daugiau tiesos: komercinėje televizijoje ar rašytojo kūryboje?

Su gyvenimiška patirtimi ateina ir žinios. Nepakanka žiūrėti televizorių ir skaityti. Reikia rinktis ne vieną informacijos šaltinį ir daryti išvadas. Negalima aklai tikėti tuo, kas mus pasiekia iš ekrano. Reikia būti labai atidiems, kad pasidaryti objektyvias išvadas. To išmoko gyvenimas.
       2020-01-31 19:04:01

Nauja pasaulinė ekonomikos krizė gali užklupti staiga

Kai kalbame apie potencialius pavojus, galinčius įtakoti ženklų ekonomikos kritimą, dažniausiai minime, prekybos disbalansą, vis didėjančius šalių įsiskolinimus ar vis kylančius prekybos nesutarimus, kurie kartais net "karais" pavadinami.
       2019-11-30 08:20:28

Ar Lietuvoje netrukus pasiklysime tarp televizijos raiškų: SD, HD, 4K, 8K?

Miške pasiklysti galima. Tarp trijų pušų - taip pat. Bet mes kol kas į mišką net neiname. Lietuvoje ir toliau kol kas pagrindine gyventojams prieinama raiška lieka tradicinė SD TV raiška. Žinių, kad artimiausiu metu bus pokyčių, taip pat nėra.
       2019-11-20 14:05:01

Kokią televizijos anteną pasirinkti lietuviškai antžeminei televizijai DVB-T?

Ankstesniuose straipsniuose sužinojome kaip montuojamos antenos palydovinei televizijai DVB-S2. Šį kartą aptarsime TV antenas, skirtas lietuviškų televizijos programų priėmimui. Tai lauko antenos televizijai be abonentinio mokesčio.
       2019-10-12 10:42:02

Nemokamos televizijos programos lietuvių ir kitomis įvairiomis kalbomis

Daug žmonių šiandien kažkodėl mano, kad už televizijos programas reikia kas mėnesį mokėti. Taip, yra daug paslaugų tiekėjų, kuriems mes esame įpratę mokėti kas mėnesį. Bet yra didelė dalis programų už kurias nereikia mokėti mėnesinio ar kitaip vadinamo abonentinio mokesčio.
       2019-07-31 20:57:40

LRT televizijos programa užsienyje: LTV World arba LRT Lituanica

Daug mūsų tautiečių gyvena užsienyje ir teiraujasi apie galimybes toje šalyje matyti Lietuvos TV programas. Daugumoje Europos šalių tikrai galite nemokamai matyti vieną nacionalinio transliuotojo LRT TV programą.
       2019-07-03 16:32:46

Kiek kainuos TV priėmimo antena?

Dažnas TV žiūrovų klausimas būna toks: įsirengiau namą, kiek man kainuos TV priėmimo sistemos įrengimas? Kartais klausimas panašus: Neberodo 15 metų senumo palydovinė antena daugumos kanalų, kiek kainuos sutvarkymas? Į tokius klausimus labai sunku atsakyti nežinant TV žiūrovo pageidavimų.
       2019-06-05 14:03:51

Lietuvoje pradedama teikti hibridinės televizijos paslauga HiTV

HiTV yra hibridinė televizija, kuri sujungia eteriu transliuojamas TV programas su internetine platforma, per kurią žiūrovas gali pasiekti televizijų mediatekas, archyvus ir kitą turinį, platinamą internete.
       2019-04-30 11:28:31

Kaip sužinoti ar galėsiu žiūrėti pageidaujamo palydovo TV programas?

Jei gyvenate atviroje vietovėje ir yra matomumas pietų kryptimi į dangų iki 30 laipsnių kampu, tai tokių klausimų net nekyla. Tačiau daugelis mūsų gyvena miestuose, gyvenvietėse, kur gausu statinių arba medžių. Kaip sužinoti ar aplinkoje esantys objektai netrukdys signalo priėmimui?
       2019-04-14 14:37:49

Lietuvos antžeminės televizijos DVB-T kanalų numerių ir dažnių lentelė

Kartais reikia kanalo numerio, kai žinome TV siųstuvo dažnį, o kartais atvirkščiai - žinome kanalo numerį, bet reikalingas televizijos siųstuvo dažnis. Dažniai virš 60 TV kanalo atiduoti LTE technolojijai, o ateityje dar daugiau dažnių bus paimta iš TV ir atiduota mobiliojo ryšio technologijoms.
       2019-04-05 14:22:47

Angliškos TV programos Lietuvoje matomos iš palydovų

Neseniai pasiekė buvusio emigranto klausimas: "Buvau pripratęs žiūrėti nemokamas angliškas televizijos programas ITV, ITV2, ITV3, ITV4, Channel4, FILM4, BBC, BBC2, BBC3, BBC4, 5USA. Ar galite pastatyti lėkštę, kad šias Jungtinės Karalystės (UK) TV programas galėčiau žiūrėti Lietuvoje?"
       2019-03-21 17:15:37

Kur Lietuvoje legaliai įsigyti NTV+ televizijos paketą?

Tai klausimas, kuris, ko gero, yra pats populiariausias. Internete yra aprašyta kokios TV programos sudaro šį paketą, o taip pat patrauklumo prideda ne tik įspūdingas TV programų sąrašas bet ir jų skaičius - jų yra apie 300 bei daugeliui TV žiūrovų vis dar suprantama kalba.
       2019-03-07 16:51:09

Ar Lietuvoje vis dar legalu turėti televizijos priėmimo anteną?

Pastarosiomis dienomis iš vieno skelbimus talpinančio portalo gavau pranešimą, kuriame rašoma: "Informuojame, kad gavome Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos, taip pat televizijos kanalų transliuotojų pranešimų apie imtuvų kategorijų skelbimuose galimai siūlomas nelegalias retransliacijos paslaugas.
       2019-03-07 16:00:27

Mobilaus ryšio stiprinimas - išorinių antenų naudojimas

Pastaruoju metu vis daugiau klausimų kelia mobilusis ryšys. Paradoksas - technologijos tobulėja, greitaveikos auga, tačiau su tuo susijęs ir vis didesnis patikimo ryšio poreikis ar kitaip pavadinus - patikimas teritorijos padengimas mobiliuoju ryšiu.
       2019-02-28 20:09:11

Radijo (ir TV) bangų sklidimo ypatumai skirtingu metų laiku

Dažnai susiduriame su klausimais, kodėl iki tol gerai rodžiusi antžeminė ar palydovinė televizija pradėjo rodyti nestabiliai arba visai neberodo televizijos programų. Dažniausiai taip nutinka pavasarį. Kokios priežastys lemia tokias problemas?
       2019-02-12 11:33:15

Vienodi palydovinių imtuvų pulteliai

Kai sugenda palydovinės ar antžeminės televizijos imtuvo pultelis būna nemalonu. Dar nemaloniau - kai reikiamam modeliui skirto pultelio rasti nepavyksta. Tačiau kai kuriais atvejais išeitis yra - kai kurie pulteliai yra visiškai identiški. Jie gali būti identiški ne tik pagal funkcionalumą, bet ir pagal klavišų išdėstymą.
       2019-01-21 19:30:49

Vilniuje transliuojančių FM radijo stočių dažniai

Lentelėje pateikiami Vilniuje veikiančių radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios stotys gali būti girdimos visoje Vilniaus apskrityje.
       2019-01-20 17:06:15

Kaune transliuojančių FM radijo stočių dažniai

Lentelėje pateikiami Kaune veikiančių radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios stotys gali būti girdimos visoje Kauno apskrityje.
       2019-01-19 18:54:01

Klaipėdoje transliuojančių FM radijo stočių dažniai

Lentelėje pateikiami Klaipėdoje veikiančių radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios stotys gali būti girdimos visoje Klaipėdos apskrityje.
       2019-01-18 08:52:15

Šiauliuose transliuojančių FM radijo stočių dažniai

Lentelėje pateikiami Šiauliuose veikiančių radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios stotys gali būti girdimos visoje Šiaulių apskrityje.
       2019-01-17 08:53:46

Panevėžyje transliuojančių FM radijo stočių dažniai

Lentelėje pateikiami Panevėžyje veikiančių radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios stotys gali būti girdimos visoje Panevėžio apskrityje.
       2019-01-16 19:33:49

Alytuje transliuojančių FM radijo stočių dažniai

Lentelėje pateikiami Alytuje veikiančių radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios stotys gali būti girdimos visame Alytaus rajone.
       2019-01-15 19:31:49

Anykščiuose transliuojančių FM ir vidurinių bangų radijo stočių dažniai

Lentelėje pateikiami Anykščiuose ir Viešintose veikiančių radijo stočių dažniai FM ir vidurinių bangų diapazone. Kai kurios stotys gali būti girdimos visame Anykščių rajone.
       2019-01-14 19:37:49

Druskininkuose transliuojančių FM radijo stočių dažniai

Lentelėje pateikiami Druskininkuose veikiančių radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios stotys gali būti girdimos visame Druskininkų rajone.
       2019-01-14 19:32:49

Biržuose transliuojančių FM radijo stočių dažniai

Lentelėje pateikiami Biržuose veikiančių radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios stotys gali būti girdimos visame Biržų rajone.
       2019-01-14 19:14:49

Marijampolėje transliuojančių FM radijo stočių dažniai

Lentelėje pateikiami Marijampolėje veikiančių radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios stotys gali būti girdimos visame Marijampolės rajone.
       2019-01-14 19:12:49

Mažeikiuose transliuojančių FM radijo stočių dažniai

Lentelėje pateikiami Mažeikiuose veikiančių radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios stotys gali būti girdimos visame Mažeikių rajone.
    Daugiau ankstesnės informacijos:  1
* Straipsniai, esantys šiame puslapyje, gali būti publikuojami kituose puslapiuose nurodant informacijos šaltinį www.tvnaujienos.lt aktyvia interneto nuoroda.
Reklama