Naujienos

KTU mokslininkas perspėja: pseudomokslo teorijos skamba ir iš TV ekranų

2023-12-25 10:28:52

Džiugu, kai žmonės kažką sukuria vertingo žmonijai ir tai pristato plačiajai visuomenei, bet ne visus „išradimus“ ar jų idėjas galima pavadinti išradimais ir moksliniais argumentais pagrįsti jų veikimo principus.

Pavyzdžiui, neseniai per TV3 žinias pristatytas „amžinąjį variklio“ prototipas – vertinant tokias naujienas, reiktų būti atsargiems bei kritiškai vertinti mokslu nepagrįstus svaičiojimus.

Keista, bet XXI a., kai mokslas visiems ranka pasiekiamas, o prestižiniuose mokslo leidiniuose netrūksta informacijos apie kuriamas naująsias technologijas, į Lietuvos televizijų eterį vis sugrįžta pseudomokslas... Neseniai per vienos žiūrimiausios Lietuvos televizijos žinias parodytas reportažas, kuriame pristatytas „amžinojo variklio“ prototipas, kaip prasmę turintis ir svarbus išradimas. Tad ir pasikalbėkime apie jį.

Žmoniją vis dar persekiojantis neribotos energijos sukūrimo fantomas

Žmonių nuo seno neapleidžia noras turėti neribotą energiją. Istoriškai aprašytų bandymų yra keli, o geriausiai žinomas turbūt yra Herono fontanas, kuriam dabar apie 2 tūkst. metų. Bėgant laikui galima sutikti įvairių bandymų sukurti „amžinąjį variklį“ – naudojant skirtingas medžiagų savybes, temperatūros pokyčius, magnetinius laukus, mechanines judančias sistemas.

„Amžinasis variklis“ gali būti apibrėžtas kaip hipotetinis mechanizmas (sistema), kuris gali atlikti darbą, pvz., generuoti elektros energiją be jokio išorinio energijos šaltinio.

Pagal pirmus du termodinamikos dėsnius, „amžinasis variklis“ egzistuoti negali, o remiantis jais, „amžinus variklius“ galima suskirstyti į tris grupes:

- Pirmojo tipo „amžinasis variklis“ sukuria energiją be papildomos energijos įvedimo į sistemą. Toks variklis pažeidžia pirmąjį termodinamikos dėsnį – energijos tvermės dėsnį – energija iš niekur neatsiranda ir niekur nedingsta, tik gali pakeisti formą, pvz., iš elektros energijos pavirsti į šiluminę, kaip elektriniame virdulyje.
- Antrojo tipo „amžinasis variklis“ savaime tiesiogiai paverčia šiluminę energiją į mechaninį darbą. Toks „amžinasis variklis“ pažeidžia antrąjį termodinamikos dėsnį – entropijos dėsnį – sistemos entropija gali tik didėti (arba nekisti), nebent yra sunaudojama papildoma energija. Tokio „amžinojo variklio“ pavyzdžiu galėtų būti šilumos siurblys, naudojamas šildymui, nenaudojantis elektros energijos.
- Trečiojo tipo „amžinasis variklis“ veikia be trinties ir kitų pasipriešinimo jėgų taip išlikdamas judesyje amžinai dėl inercijos. Natūralu, kad trinties ir kitų pasipriešinimo jėgų visiškai panaikinti yra neįmanoma. Galiausiai, mus visada visur veikia gravitacijos jėga, kuri ilgainiui sustabdytų veikiantį „amžinąjį variklį“, net jei ir eksperimentą atliktume kosminėje erdvėje.

Šios „amžinuosius variklius“ paneigiančios idėjos formalizuotos jau daugiau nei 150 metų, bet bandymų sukurti tokius įrenginius netrūksta ir šiandien.

Moksliniais tyrimais nepagrindžiami teiginiai

Vertinant minėtą žinių reportažą per pseudomokslo prizmę, labai gerai atsiskleidžia naudojami melagingi teiginiai, manipuliacija, pavyzdžiai paremti nuosava arba kitų žmonių asmenine patirtimi, bet ne faktais.

Autorių pristatomas įrenginys yra pirmojo tipo „amžinasis variklis“, kadangi pačių autorių teigimu „generuojantis daugiau nei 1000 proc. naudingumo koeficientą“. Pasak jų, pristatomas įrenginys „sunaudoja 1 dalį energijos, o 10 dalių atiduoda papildomai“. Taip pat iš pasakojimo reportaže galima suprasti, kad įrenginyje naudojama svyruoklė niekada nesustos, o tai, žinoma, yra neįmanoma.

Reportaže teigiama, kad įrenginys bus patentuojamas ir paraiška jau pateikta. Tai tarsi sudaro legitimumo įspūdį. Svarbu, kad priklausomai nuo konkrečios patentą išduodančios šalies, galioja skirtingi veikimo reikalavimai patentuojamam įrenginiui. Dažniausiai nebūtina įrodyti, kad įrenginys veikia, todėl ir šis kūrinys gali būti užpatentuotas, bet tai nereiškia, kad kūrėjų teiginiai yra teisingi.

Tik asmeninė nuomonė ar technikos stebuklas, pakeisiantis XXI a.?

Reportaže minimas Veljko Milković, kaip autorių įkvėpėjas. Tai serbų išradėjas, turintis kelias dešimtis nacionalinių (Serbijos) patentų, prisistatantis akademiku savo interneto svetainėje, tačiau nepublikavęs nei vienos recenzuotos mokslinės publikacijos, prieinamos viešai ar mokamose duomenų bazėse.

Šio serbo teiginiai apie antigravitacinius variklius, amžinuosius variklius, energijos osciliacijas (?) nėra pagrįsti moksliniais įrodymais, bet tik asmenine nuomone ir klaidingomis fizikos dėsnių interpretacijomis.

Reikia nepamiršti, kad ir Serbijos patentams galioja anksčiau aprašyta situacija, kuomet veikimo nebūtina įrodyti, o patentuojama tik idėja.

Kad aukščiau pateikti komentarai nebūtų tik žodžiai, galima panagrinėti reportaže rodomo įrenginio konstrukciją.

Matyti, kad sistema sudaryta iš svyruoklės, sujungtos su svertu, kurio kitas galas suka smagratį. Smagratis savo ruoštu sujungtas su generatoriumi ir krovimo valdikliu. Patys autoriai pripažįsta, kad visa sistemos energija pradžioje yra sukaupta svyruoklėje kaip potencinė energija, jos sistemoje daugiau ir neatsiranda.

Iš vaizdinės medžiagos galima įvertinti, kad pradinis svyruoklės svarmens aukštis apie 0,8 m. Nors svarmens masės nustatyti vizualiai neįmanoma, bet tikėtina, kad ji neviršija 20 kg. Prie šių sąlygų visa sistemos energija yra tik potencinė (E=mgh, m – pakelto objekto masė kg, g – laisvojo kritimo pagreitis (~9,8 m/s2), h – objekto aukštis virš žemės paviršiaus m) ir yra apie 157 J. Jei egzistuotų būdas visą šią energiją paversti į elektros energiją be nuostolių, autorių minėta 200 W lemputė šviestų mažiau nei 1 s.

Tokio, tik fiziškai ženkliai didesnio, įrenginio pritaikymas galėtų būti kaip kinetinės energijos kaupiklio, kuriuose didelės masės objektas(-ai) yra pakeliamas(-i) į tam tikrą aukštį, naudojant perteklinę elektros energiją. Esant energijos poreikiui, sukaupta potencinė energija panaudojama elektrai generuoti, leidžiant minėtam masyviam objektui judėti.

Visgi, jei norisi „nemokamos“ energijos, tai geriau būtų treniruoklis su išmaniųjų įrenginių krovimo funkcija – ir sveikata pagerės, ir telefonas pasikraus, ir orumas išliks išsaugotas. Būtų labai nesmagu sulaukti televizijos reportažo, kuriame kas nors įrodinėtų, kad Žemė yra plokščia – „amžinojo variklio išradimas“ yra praktiškai tas pats.

Kauno technologijos universiteto Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto Fizikos katedros docentas dr. Benas Gabrielis Urbonavičius

Pagalba priimant palydovines TV programas
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:2024-01-05 17:47:19 / Stasė

O šiandien per LNK vidurdienio žinias buvo rimtai aiškinama, kad orus labai lemia kosminiai spinduliai. TV ekranai tampa šarlatanų priegloba.

2023-12-25 20:32:30 / Vytautas

Mačiau tą TV3 laidą. Tikrai televizija nusivažiavo. Jei korespondentas toje srityje visai nesigaudo, tai redakcija tokias nesąmones turi blokuoti.

O apibendrinat: TV3 objektyvumu ir solidumu ir anksčiau nepasižymėjo.

Daugiau naujų naujienų
       2024-07-12 08:45:45

Telecentras: paslaugų LRT kaina per ateinantį dešimtmetį augs mažiau

Nors Telecentro dalis LRT sąnaudose tesudaro tik 5-6 proc. visų LRT sąnaudų, nacionalinis transliuotojas toliau reiškia nepagrįstas pretenzijas mokėti už suteiktas paslaugas 2015 metų kainomis ir spaudžia politikus, kad būtų priimti LRT vienašališkai naudingi politiniai sprendimai.
       2024-07-12 08:30:22

Saulės elektrinę apgadino kruša ar vėtra – ką daryti?

Lietuvai toliau žengiant Europos žaliojo kurso kryptimi vis daugiau gyventojų ryžtasi įsirengti saulės elektrines. Energetikos ministerijos duomenimis, vien pernai elektrą gaminančių vartotojų skaičius Lietuvoje išaugo daugiau nei du kartus – nuo maždaug 42 tūkst. iki 89 tūkst.
       2024-07-07 23:45:16

Vaisiai ir uogos padės labiau už kremus ir papildus – jais praturtinkite mitybą

Pradėkime kiekvieną vasaros dieną ryškiai: geltonos, raudonos, oranžinės spalvos vaisiai ar uogos ne tik kelia nuotaiką, bet ir teikia begalę naudų mūsų organizmui.
       2024-07-07 23:31:29

Kad atostogos neapkarstų: 5 apgavystės keliaujant

Įsibėgėjant vasarai vis daugiau keliaujame, tačiau atsipalaiduodami turėtume nepamiršti ir saugumo – šiuo sezonu pagausėja turistus siekiančių apgauti sukčių. Kaip elgtis, kad atostogų poilsis neapkarstų, pasakoja Linas Sadeckas, „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas.
       2024-07-07 23:21:39

RRT: mitai ir faktai apie 5G ryšį

Vykstant 5G tinklo plėtrai, daliai visuomenės vis dar kyla klausimų dėl šio ryšio saugumo. Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) ekspertai primena – 5G yra visų plačiai naudojamo 3G ir 4G ryšio tąsa. Kitaip tariant, ryšys yra pagrįstas tais pačiais radijo bangų sklidimo principais.
       2024-07-07 22:19:43

Skonių kovos – aršesnės nei futbolo: Vokietijos ar Ispanijos virtuvė laimėtų?

Šiandien prasideda UEFA EURO 2024 ketvirtfinalio etapas, kuriame susikaus Ispanija su čempionato šeimininkais vokiečiais. Šios šalys garsios ne tik savo ilgametėmis futbolo tradicijomis bei žvaigždėmis, bet ir nacionalinėmis virtuvėmis.
       2024-07-04 20:56:51

Ieškoti voveraičių į mišką: auksinė ne tik šių grybų spalva, bet ir nauda

Įsibėgėjus auksaspalvių voveraičių sezonui pasigirsta gurmanų kalbos, kad jos – tikras virtuvėje gimstančių šedevrų objektas. Ši tendencija pastebima ne tik Lietuvoje, kur neretai šie grybai vadinami nacionaliniu sezono delikatesu, bet ir visame pasaulyje.
       2024-07-03 21:38:28

LRT toliau skleidžia nekorektišką informaciją apie Telecentrą

Nors Vilniaus apygardos teismas atmetė LRT ieškinį dėl AB Lietuvos radijo ir televizijos centro (Telecentro) teikiamų paslaugų kainodaros, ši viešoji įstaiga nenustoja viešai skleisti teisiškai bei ekonomiškai nepagrįstų teiginių, tuo darydama žalą Telecentro reputacijai.
       2024-07-02 11:32:26

Apsaugokite save ir savo turtą: ar naudotis išmaniuoju telefonu žaibuojant?

Gausios vasariškos liūtys neretai atneša įspūdingą, bet pavojingą žaibų spektaklį. Nors daugeliui tikriausiai žinoma, kad žaibuojant lauke būti nepatartina, kelių dalykų rekomenduojama nedaryti ir būnant namuose.
       2024-07-01 18:19:52

Lietuvą užklupę karščiai augina elektros kainas: kaip elgtis vartotojams

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybai prognozuojant, kad termometrų stulpeliai dalyje šalies pasieks 34 laipsnių žymą, įspėjama, kad karščio banga gali lemti didelius elektros kainos šuolius „Nord Pool“ biržoje.
       2024-07-01 18:16:47

Vestuvių sezonui įsibėgėjant: ką daryti, jei būti svečiu – per brangu?

Įsibėgėjus vasarai prasideda intensyviausias švenčių laikotarpis – mokyklų, universitetų išleistuvės, kvietimai į vestuves, krikštynas ar kitas šventes pasiekia daugelį iš mūsų.
       2024-06-26 15:44:41

Televizorius – išmanių namų valdymo centras: taupykite energiją

Ar žinojote, kad per televizorių galite išjungti ar įjungti skalbyklę ar indaplovę? Anot „Samsung Electronics Baltics“ produktų eksperto Tomo Alešiūno, išmanių įrenginių valdymas toli gražu ne viskas, ką šiais laikais gali pasiūlyti išmanūs televizoriai.
       2024-06-25 18:14:43

Seimas denonsavo teisinės pagalbos sutartį su Rusija

Seimas nusprendė denonsuoti 1992 m. liepos 21 d. Vilniuje pasirašytą Lietuvos ir Rusijos sutartį dėl teisinės pagalbos ir teisinių santykių civilinėse, šeimos ir baudžiamosiose bylose, ratifikuotą Aukščiausiosios Tarybos nutarimu.
       2024-06-21 17:22:44

Pasikrauk jonų Virsmo salėje

Birželio 23 dieną švenčiamos Rasos arba kupolinės nuo seno žinomos kaip vasaros saulėgrįžos šventė — ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties metas. Tikima, kad šventės metu būtina pasikrauti energijos, dėl to atliekami ritualai, kurie užtikrina augalų augimą bei klestėjimą, sveikatą ir laimę.
       2024-06-21 11:18:47

Telecentro teikiamų paslaugų LRT kaina yra skaidri ir objektyviai pagrįsta

Komentuodamas pastarojo meto LRT viešus pareiškimus dėl neva neskaidrios ir nepagrįstos paslaugų kainodaros Telecentro vadovas Remigijus Šeris teigia:
       2024-06-19 18:25:41

LRT vadovė: dėl finansavimo keitimo su mumis visiškai nebuvo pasitarta

LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė kritikuoja, kad, priimant sprendimus, kurie paveiktų LRT finansavimą, LRT neišklausomas. M. Garbačiauskaitė-Budrienė taip pat atkreipė dėmesį į Lietuvos radijo ir televizijos centro (LRTC) galimą piktnaudžiavimą.
       2024-06-19 16:36:16

Duomenų nutekėjimas: saugumo ekspertai pataria, kaip apsaugoti savo duomenis

Lietuvoje pranešama apie naujus jautrių gyventojų duomenų nutekėjimo atvejus. Nesaugi gali būti tiek žmonių finansinė, tiek kita asmeninė informacija.
       2024-06-19 13:31:26

Saulės elektrinės negana: ekspertas atskleidė, kaip sutaupyti daugiau

Nors saulės elektrines įsirengę gyventojai džiaugiasi sumažėjusiomis sąskaitomis už elektros energiją, ekspertai pastebi, kad sutaupyti galima dar daugiau, kai šie įrenginiai veikia kartu su energijos kaupikliais.
       2024-06-19 13:24:41

Sužinokite populiariausio vasaros vaisiaus naudas: padės ne tik nuo kaitros

Dėl didžiausio derliaus vasaros mėnesiais arbūzai dažnai siejami su iškylomis gamtoje bei gardžiais, vasariškais desertais, kurie maloniai atgaivina karštą dieną.
       2024-06-19 13:17:53

Vasaros audros: kas gali pridaryti didžiausių nuostolių

Vasarą įsivyraujantys karšti orai neatsiejami nuo audrų – ekspertai pastebi, jog ekstremalių gamtos reiškinių pasitaiko vis dažniau, o jų padaroma žala gali atnešti ir šimtatūkstantinių nuostolių.
       2024-06-19 13:15:02

Pienas ir jo produktai – svarbus, bet ne vienintelis kalcio šaltinis vaikams

Įkalbėti vaiką išgerti stiklinę pieno kartais gali tapti neįmanoma misija. Tėvams neramu, kad tokiu atveju vaiko organizmas negauna pakankamai kalcio? Juk pienas ir jo produktai – pagrindinis kalcio šaltinis, o šis elementas labai svarbus toli gražu ne vien sveikiems dantims bei kaulams.
       2024-06-19 13:04:45

Meilužis, sukčius ar verslo partneris? Kaip apsaugoti investicijas į verslą?

Viešojoje erdvėje pastaruoju metu netyla skandalas, kurio centre – žymus sporto treneris. Jis, moterų tvirtinimu, apgavo ne vieną iš jų bei prisidengdamas romantiniais pažadais ir santykiais išviliojo ženklias, skirtingo dydžio sumas.
       2024-06-18 20:32:26

LRT žada skųsti teismo sprendimą dėl atmesto ieškinio Telecentrui

Valstybės valdomas Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) neturi grąžinti 326,7 tūkst. eurų Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai (LRT), kuriuos šis traktavo kaip permoką už 2021 metais suteiktas signalų perdavimo paslaugas, nusprendė teismas. LRT sprendimą žada skųsti.
       2024-06-17 19:59:42

LRT: keičiamas finansavimo modelis neturi kenkti transliuotojo misijai

Seime kilus iniciatyvai Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos LRT finansavimą sieti su šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) augimu, pats visuomeninis transliuotas įspėja, kad reikia įvertinti, ar naujas modelis nekenks jo misijai karo grėsmės akivaizdoje.
       2024-06-15 12:45:09

Erkės paplitusios visur: kaip apsisaugoti?

Vasarą vis daugiau laiko praleidžiame gryname ore – miestų parkuose, soduose ar sodybose, o mėgstančius grybauti į miškus jau vilioja grybai. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad gamtoje turime išlikti itin atidūs, nes joje mūsų laukia pavojingas ligas platinantys nariuotakojai – erkės.
       2024-06-15 12:38:33

Norite susidraugauti su kaimynais? Ekspertai pataria, nuo ko pradėti

Saugūs namai yra vienas iš pamatinių mūsų poreikių, o naujausias tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidė, kad savo būsto saugumą daugelis sieja ne tik su fizine apsauga (patikimais užraktais ar spynomis), bet ir su tarpasmeniniais santykiais.
       2024-06-12 11:33:10

Norite gauti APVA paramą? – ESO atsako į svarbiausius klausimus

Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama apie 2400 saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų, rodo „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenys.
       2024-06-12 11:13:41

Svajojate padirbėti iš pajūrio? Įmanoma, bet yra papildomų sąlygų

Darbostogos užsienyje ar tik nuotolinis darbas iš namų – per koronaviruso pandemiją įsitvirtinę modeliai niekur nedingo, nors tuo ne visada džiaugiasi darbdaviai.
       2024-06-12 10:53:22

Sukčių pasiūlymas tinkluose: už kiek pirktumėte pamestą svetimą bagažą?

„Pamestas bagažas tik už 2,95 Eur“ – skelbia iš pažiūros oficialus vieno didžiausių Lietuvos oro uostų „Facebook“ puslapis. Skelbime siūloma įsigyti „pamestą“ ir niekam nebereikalingą bagažą, kuriame gali būti vertingų daiktų.
       2024-06-12 10:48:58

Gudriausi sukčių metodai stebina: įkliūva net atsargiausi

Finansinių nusikaltėlių atakų aktyvumui nemažėjant, jų metodai tampa vis išradingesni ir sunkiai atpažįstami net patiems kritiškiausiems. Pasak „Citadele“ banko Baltijos šalių lėšų valdymo ir prekybos finansavimo tarnybos vadovo Romo Čereškos, vasarą gyventojai dar labiau atsipalaiduoja.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.