Naujienos

Naujus metus dažnas pradeda su pošventiniu nuovargiu: patarė, kaip jį sumažinti

2024-01-10 12:11:04

Praūžusios žiemos šventės daliai žmonių palieka ne tik gerus prisiminimus, bet ir ne visada pakilią nuotaiką. Mykolas Kriščiūnas, „Jaunimo linijos“ psichologas ir Kauno padalinio vadovas, sako, kad metų sandūroje žmonės gali jaustis labiau emociškai išvargę.

O tai lemia ir prieššventinis lėkimas, ir po Naujųjų atsiradęs spaudimas daryti pokyčius.

Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, priduria, kad niūrią nuotaiką praskaidrinti gali keli išmanūs įrankiai.

Po švenčių – emocijų nuokrytis

Anot M. Kriščiūno, poveikį žmonių emocijoms ir bendrai savijautai šventinio sezono pabaiga daro dėl kelių priežasčių. Daugeliui žmonių šventinis laikotarpis asocijuojasi su maloniais jausmais ir patirtimis, kurioms kartais pritrūksta laiko ar dėmesio įprastu laiku.

„Susitikimai su draugais ir kitais artimaisiais, šventės nuotaika, atsipalaidavimas – įprastai po tokių intensyvių šventinių patirčių ir emocijų žmonėms sunku būna greitai ir lengvai grįžti į įprastą rutiną, gali aplankyti nostalgija ir liūdesys, susiję su tuo, kad šventės jau praėjo. Prie viso to gali prisidėti ir Naujųjų Metų, ir naujų darbų stresas“, – sako psichologas.

Jo teigimu, metų sandūroje žmonės patiria jausmų mišinį – jaučiasi atgimę ir motyvuoti, optimistiški, tačiau tuo pačiu ir spaudimą būti geresniais, pasikeisti, nusivylimą pradedant siekti nepamatuotai išsikeltų metinių tikslų. Su tokia jausmų įvairove kai kuriais atvejais išbūti gali būti sudėtinga.

Pasibaigusios šventės žmonėms taip pat gali asocijuotis su tam tikru praradimu, ypač jei tas laikotarpis patiko, buvo malonus, priduria M. Kriščiūnas. Naujieji Metai ir sau iškelti lūkesčiai sukelia papildomą spaudimą būti kitokiais nei įprastai, kas taip pat gali kelti papildomą sunkumą. Be to, įtaką emocinei būsenai šiuo laikotarpiu daro ir klimatas – mažiau saulės šviesos, šaltesnis oras gali būti siejami su sunkesne, labiau slegiančia nuotaika.

„Pirmiausia reikėtų priimti šiuos jausmus ir patvirtinti sau, kad juos tikrai jaučiame. Visa tai ignoruodami galime sukelti papildomą nereikalingą spaudimą sau jaustis vienaip ar kitaip, kas tik prisidėtų prie mums nepatinkančios savijautos. Kartu yra svarbu suprasti, ką galime kontroliuoti ir ką galime daryti – galbūt planuoti savo dienas ir tikslus taip, kad jie labiau atitiktų mūsų vertybes, nuotaikas ir energijos rezervus; galbūt tai yra bendravimas su žmonėmis; galbūt tai yra tiesiog rutinos ir balanso palaikymas nereikalaujant iš savęs per daug tol, kol nepraeis sunkumo jausmas“, – pataria ekspertas.

Kai kurie jaučia ir nuovargį

Metų pabaiga dažnam žmogui reiškia ne tik pasiruošimą žiemos šventėms, bet ir skubų darbų užbaigimą. Psichologas pastebi, kad šventiniu laikotarpiu žmonės šventes jau sutinka pervargę dėl įvairių terminų gausos, spaudimo, streso.

„Skubėjimas užbaigti darbus laiku, nepriklausomai nuo laikotarpio, gali privesti prie pervargimo ar netgi perdegimo. Šis laikotarpis išskirtinis tuo, kad žmonėms kyla vis didesnis noras švęsti, norisi vis mažiau būti darbuose, o juose būti bet kuriuo atveju tenka. Kartu metų pabaiga gali sukurti iliuziją, kad darbai ir skubėjimas baigiasi, o juos pabaigę jaučiame palengvėjimą. Dažnai tai ir lieka iliuzija, kadangi nuo Naujųjų darbai vis tiek tęsiasi, į ką įsivažiuoti gali būti tikrai sunku“, – pastebi M. Kriščiūnas.

Anot jo, būtina įvertinti, ar tokį nuovargį patiriantis žmogus gali su kylančiais sunkumais susitvarkyti sau įprastais būdais. Jei tai daryti yra sunku, svarbu nelikti vieniems – pasikalbėti su artimaisiais, psichikos sveikatos specialistais ar „Jaunimo linijos“ savanoriais.

„Užsitęsęs nuovargis gali reikšti, kad pavargome nebūtinai dėl švenčių, tad svarbu įsivertinti, ar nepatiriate perdegimo, ar įprasti poilsio būdai vis dar padeda, ar reikėtų imtis gyvenimo būdo pakeitimų. Pervargę žmonės gali būti jautresni, nuovargis gali paveikti mūsų kognityvinius gebėjimus – dėmesį, atmintį, mūsų santykius, tad svarbu to neignoruoti. Gali padėti kasdienis ir nuolatinis rūpinimasis savimi: balansas, miegas, tinkamas maistas, fizinis aktyvumas, bendravimas su žmonėmis, taip pat kreipimasis į specialistus, jei įmanoma – atsiribojimas nuo įtampą keliančių veiklų, žmonių“, – pataria M. Kriščiūnas.

Padėti gali ir išmanūs įrankiai

Pasak A. Lukošiaus, „Tele2“ Inovacijų eksperto, po šventinio maratono pasijausti geriau gali padėti ir keli išmanūs įrankiai. Savo telefone galima įsidiegti programėles, kurios siūlo nusiraminimo, meditacijos, judesio praktikas, galinčias tapti prasmingu ir naudingu laisvalaikio užsiėmimu. Jis dalijasi keliomis populiariomis programėlėmis.

„Calm“. Tai populiariausia pasaulyje miego ir meditacijos programėlė. Joje galima rasti skirtingas meditacijos technikas, užmigti padedančias istorijas, muziką, trumpus vaizdo įrašus, raminančius garsus susikaupimui, tempimo pratimus ar sąmoningumo užsiėmimus. Programėlėje esančios meditacijos trunka nuo 3 iki 25 minučių, taip pat kasdien siūloma nauja 10 minučių trukmės „Daily Calm“ sesija, kurią įgarsina ir gerai žinomi žmonės, pavyzdžiui, Harry Styles ar Matthew McConaughey. Dalis programėlėje esančių paslaugų yra mokamos.

„Simply Yoga“. Judesį bei meditaciją apjungianti jogos praktika – vienas iš būdų kasdien jaustis geriau ir sumažinti nuovargį. Ši nemokama programėlė bus naudinga tiems, kurie nori jogos pratimais užsiimti namuose. Programėlė pravers tiek pradedantiesiems, tiek pažengusiems jogos mėgėjams. Joje galima rasti skirtingų lygių treniruotes su pagrindinių jogos pozų aprašymais, taip pat stebėti nuotolines treniruotes.

„Happy Color“. Ši nemokama programėlė – tarsi virtuali spalvinimo knyga suaugusiems. Joje galima rinktis spalvinti įvairius gamtos peizažus, mados pasaulio kadrus, taip pat mėgstamus komiksų, „Disney“ pasaulio personažus. Pasirinkus norimą paveikslėlį, jį reikia užpildyti pagal skaičiais sužymėtas spalvas. Programėlė taip pat siūlo piešinius, kuriuos spalvojant galima paremti įvairias labdaros organizacijas.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2024-03-01 21:00:10

Kokie naudoti automobiliai labiausiai domino pirkėjus 2023-aisiais?

Naudotų automobilių rinka nėra vis dar nėra skaidri ir prireiks daug laiko pokyčiams, todėl automobilių defektai vis dar slepiami, o rida ir toliau klastojama.
       2024-02-28 18:37:46

„Hanner“ statomam viešbučiui Venecijoje atsirinko Lietuvos gamintojus

Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ į Venecijoje statomo viešbučio „Hampton by Hilton“ projektą įtraukė ir lietuviškų kompanijų. Viešbutyje jau montuojami šalies gamintojo „Aluvesto“ langai, o kambariuose bus naudojami Kaune pagaminti „Fitsout“ baldai ir interjero elementai.
       2024-02-28 18:30:33

Kirenija – uostamiestis, kuris padės sielą prikelti iš žiemos miego

Nors kalendorinis pavasaris jau ne už kalnų, budinančių saulės spindulių dar tenka palaukti. Trūksta įspūdžių, augalijos, o kartais atrodo, kad šaltasis sezonas tiesiog išsiurbė jėgas ir sunku bus jas susigrąžinti.
       2024-02-28 18:23:34

Patarė, kaip užtikrinti darbuotojų pasitikėjimą savo darboviete

Konkurencingas darbo užmokestis, profesinio augimo galimybės, papildomos premijos ir vieninga komanda – tai dažnai yra kriterijai, į kuriuos darbuotojai atsižvelgia, ieškodami būsimos darbovietės.
       2024-02-28 18:08:18

Paprasta, bet genialu: originalūs užkandžiai su vynuogėmis – tereikės 10 minučių

Ieškant ingredientų užkandžių stalui, retas apsieina be vynuogių. Jau vien paguldytos prie sūrių jos suteikia šventiškumo ir sukuria malonų skonių kontrastą.
       2024-02-28 16:26:15

Energijos atsargos: valgykite produktą bent 2–3 kartus per savaitę

Pusryčiai dažnai įvardijami svarbiausiu dienos valgymu, nuo jų prasideda mūsų diena, tad ryte valgomas maistas yra itin svarbus formuojant sveikatai palankius mitybos įpročius.
       2024-02-26 14:03:49

Palankios žinios iš Europos Komisijos dėl daugiamečių pievų

Europos Sąjungos žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryba svarstė Europos Komisijos (EK) pristatytą administracinės naštos ūkininkams mažinimo paketą, kuriame atlieptas Lietuvos prašymas peržiūrėti reikalavimus dėl daugiamečių pievų užskaitos.
       2024-02-24 15:54:36

Kaip SEO paslaugos teigiamai veikia verslą ir jo žinomumą?

Kiekvienam verslui norisi klestėti, bet vien noro neužtenka. Siekiant sėkmės internete vienas iš įrankių yra SEO (angl. Search engine optimization). Tai paslaugos, kurios skirtos optimizuoti svetainės turinį, struktūrą ir technines savybes, kad ji būtų aukštesnėse paieškos sistemų rezultatų pozicijose.
       2024-02-24 15:49:14

Gydytoja įspėja: sušalus gali grėsti labai nemaloni liga

Net žiemai einant į pabaigą svarbu daug dėmesio skirti šiltai aprangai, apsaugoti kūną nuo šalčio šalikais, kepurėmis, pirštinėmis, megztiniais. Pasak gydytojų, per ilgai pabuvus šaltoje aplinkoje ir sušalus gali grėsti labai nemaloni liga.
       2024-02-23 11:46:32

Netikrus profilius dirbtinis intelektas „kepa“ milijardais: kaip juos atpažinti

Praėjusią savaitę technologijų gigantai, įskaitant „Microsoft“, „Meta“, „Google“, „Amazon“, „X“, „OpenAI“ ir „TikTok“ paskelbė susitarimą, kuriuo siekiama sumažinti riziką, kad dirbtinis intelektas sutrikdys šių metų rinkimus JAV.
       2024-02-21 13:10:09

Dirbtinis intelektas ir konkurencijos teisė: kur slypi rizikos verslui?

Nors dirbtinis intelektas (DI) plačiajam ratui naudotojų buvo pristatytas visai neseniai, tačiau jau sugebėjo įnešti naujų vėjų ne tik fiziniams asmenims, bet ir verslui. Naujovės sukuria ne tik naujas galimybes, bet ir naujas rizikas, kurių reikėtų nepamiršti.
       2024-02-20 08:17:19

Tyrimas: kokių automobilių rida Lietuvoje klastojama dažniausiai?

Nors situacija Lietuvos naudotų automobilių rinkoje po truputį gerėja, šalyje vis dar parduodama tūkstančiai transporto priemonių su suklastota rida. Dėl didelių sukčiavimo mastų pirkėjai praranda ne tik pinigus, bet ir rizikuoja savo saugumu.
       2024-02-19 19:55:56

2G ir 3G įranga paveiks jūsų daiktų interneto sprendimus ateityje

Jūsų namuose veikia signalizacija? Naudojate automatinius vartų pakėlimo mechanizmus? Vaizdo stebėjimo kameros, mokėjimo terminalai ar bet kokia kita įranga naudojanti daiktų internetą (IoT).
       2024-02-17 11:38:18

5 būdai, kaip dirbtinis intelektas gali palengvinti jūsų kasdienybę

Kiekvienas iš mūsų išmaniaisiais įrenginiais naudojamės kone kiekvieną dieną – nesvarbu, ar tai būtų išmanusis telefonas, televizorius ar skalbyklė. Tiesa, retai pagalvojame apie tai, kad už naujausių įrenginių inovatyvių funkcijų slypi iš duomenų gebantis mokytis dirbtinis intelektas.
       2024-02-17 11:35:31

Apie šią problemą vis dar nejauku kalbėti: impotencija skundžiasi ne tik vyresni

Vidutinio amžiaus vyrai neretai susiduria ne tik su stereotipinėmis problemomis, tokiomis kaip nuplikimas ar vidurio amžiaus krizė, bet ir su impotencija. Vaistininkė teigia, kad šiuos nemalonumus dažniausiai sukelia nesveikas gyvenimo būdas arba širdies bei kraujagyslių ligos.
       2024-02-17 11:28:49

Greičiausią 5G Lietuvoje pasiūliusi „Bitė“ skundžia „Telia“ reklamą

Greičiausią 5G Lietuvoje pasiūliusi „Bitė Lietuva“ galimai klaidinančias ir net šmeižikiškas „Telia Lietuva“ reklamas skundžia institucijoms. „Telia“ reklamose be leidimo naudojami registruoti „Bitės“ prekės ženklai, taip pat paskleisti gerą bendrovės reputaciją menkinantys teiginiai.
       2024-02-13 16:44:26

„Elektrum Lietuva“: sausį didmeninė elektros kaina Lietuvoje augo 32 proc.

Sausio mėnesį Lietuvoje vidutinė didmeninė elektros kaina buvo 32 proc. didesnė nei pernai gruodį ir siekė 117,41 Eur/MWh. Elektra brango ir kitose Baltijos šalyse: Latvijoje – taip pat 32 proc. iki 117,16 Eur/MWh, Estijoje – 42 proc. iki 126,48 Eur/MWh.
       2024-02-13 16:38:40

Gyvsidabrio garai: ką daryti sudaužius termometrą ar išsiliejus gyvsidabriui?

Lietuvoje gyvsidabrio turintys termometrai neparduodami jau daugelį metų, tačiau kai kurie gyventojai vis dar jų turi ir naudoja, o sudaužę ne visada žino, ką daryti.
       2024-02-08 12:46:22

Patiriant stresą, sutrinka virškinimo sistema: kaip reikėtų elgtis?

Kai kuriems neretu atveju patyrus stresą tenka susidurti su tokiais virškinimo sutrikimais kaip pykinimas, viduriavimas, pilvo pūtimas ar vidurių užkietėjimas.
       2024-02-04 20:15:27

Žiema ir elektronika – ką svarbu žinoti norint nesugadinti savo prietaisų?

Žiemą paspaudžiantis šaltukas iš rikiuotės veda ne tik gyventojų automobilius. Ne vienas gyventojas šalčio poveikį pastebėjo ir savo išmaniesiems įrenginiams, kurie pabuvoję minusinėje temperatūroje greičiau išsikrauna ar ima sunkiau veikti.
       2024-01-30 19:04:43

Po bandymų RRT laboratorijoje iš rinkos pašalinti 21 tipo įrenginiai ir aparatai

Praėjusiais metais Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) nustatė mažiau gaminių tipų, kurie neatitiktų techninių reglamentų esminių reikalavimų. Po akredituotoje laboratorijoje atliktų bandymų iš prekybos buvo pašalinti 7 tipų radijo ryšio įrenginiai ir 14 tipų elektriniai bei elektroniniai aparatai.
       2024-01-30 18:59:24

Pristatytas pirmasis pasaulyje belaidis skaidrus OLED televizorius

„LG Electronics“ (LG) parodoje CES 2024 pristatė pirmąjį pasaulyje belaidį permatomą OLED televizorių. LG SIGNATURE OLED T yra tikras technologinis stebuklas, sujungiantis skaidrų 4K OLED ekraną ir LG belaidžio vaizdo ir garso perdavimo technologiją, todėl žiūrėjimo patirtis pasikeičia neatpažįstamai.
       2024-01-30 18:51:56

APVA kvietimas paramai saulės elektrinėms – vartotojai apgauti

Nors Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) kvietimo teikti paraiškas paramai saulės elektrinėms gauti Lietuvos gyventojai laukė dar nuo pernai, šiandien, sausio 30 dieną, paskelbta galimybė nuvylė.
       2024-01-29 15:35:03

Rado dar vieną būdą apgauti: nuskenavus „QR“ kodą bando pavogti duomenis

Vienos didžiausių JAV energetikos įmonių darbuotojai neseniai susidūrė su pavojinga kibernetine ataka. Sukčiai išsiuntė el. laiškus, kuriuose buvo prašoma nuskenuoti į greitojo atsako „QR“ kodą ir prisijungti prie savo „Microsoft“ paskyros.
       2024-01-24 16:09:50

„Hanner“ investuoja į futbolo stadiono statybas Vilniuje

Lietuvos futbolo bendruomenei šiais metais bus pristatytas naujas tarptautinius standartus atitinkantis stadionas. Jau gautas Vilniaus Lazdynų rajone iškilsiančio futbolo komplekso statybos leidimas, darbai bus pradėti vos nutirpus sniegui.
       2024-01-24 16:03:06

Kada matysime elektromobilių revoliuciją: stabdžius spaudžia ir elektros tinklai

Nors elektromobilių skaičius per ketverius pastaruosius metus šalyje išaugo beveik dešimt kartų, taip laukiamos jų revoliucijos vis dar nematome. Viena pagrindinių priežasčių yra neišplėtotas jų įkrovos stotelių tinklas ir įvairūs stabdžiai jį plėsti:
       2024-01-23 16:36:16

Vairavimo ypatumai žiemą: ką daryti, jei automobilis kelyje ima slysti

Pastarąjį mėnesį vairuotojai Lietuvoje, deja, negali išvengti važiavimo slidžia kelio danga. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad dažniausiai eismo įvykiai fiksuojami transporto priemonei išslydus iš posūkio, o koją dažniausiai pakiša per didelis žmonių pasitikėjimas vairavimo įgūdžiais bei transporto priemonės techninėmis galimybėmis.
       2024-01-23 16:33:52

Darbdavys dėl jūsų kaltės patyrė žalą? Kokia atsakomybė gali grėsti

Sugadintas darbinis kompiuteris, įmonės konfidencialios informacijos pasisavinimas ar atskleidimas, autoavarija darbiniu automobiliu ar dėl palikto krauti elektroninio prietaiso darbdavio patalpose kilęs gaisras – visa tai galėtų būti laikoma darbuotojo padaryta žala įmonei.
       2024-01-23 16:28:57

„Avia Solutions Group“ perka Australijos oro linijų bendrovę „Skytrans“

„Avia Solutions Group“, didžiausia pasaulyje ACMI (orlaivių nuoma su įgula, technine priežiūra ir draudimu) paslaugas teikianti įmonių grupė, turinti 199 orlaivių parką, perka Australijos oro linijų bendrovę „Skytrans“.
       2024-01-23 10:49:00

Po 15 metų – didelis pokytis milijonams „Microsoft Office“ naudotojų

Jei darbui, mokslams ar laisvalaikiui naudojatės „Microsoft Office“ programomis – „Word“, „Teams“, „Outlook“ ar kitomis – jau galėjote pastebėti, kad jos nebeatrodo taip, kaip anksčiau.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.