Naujienos

Kartų kaitos problema – žmonės vengia darbo gamybinėse įmonėse

2024-05-10 11:51:56

Aprangos ir tekstilės pramonė Lietuvoje turi gilias tradicijas ir užimą svarbią vietą šalies ūkio struktūroje. Mūsų šalyje veikia ne viena istorinė tekstilės įmonė, savo pavyzdžiu įrodanti šios pramonės šakos gyvybingumą. Viena jų – AB „Liteksas“, netrukus švęsianti įmonės gyvavimo šimtmetį.

Bendrovės vadovė atskleidžia, kad šiuo laikotarpiu norisi dalytis ne tik džiaugsmais. Pramonę kamuojantys nerimo signalai pasiekia visas šalies gamybines įmones.

Stiprybė – stabilumas

Kokybiškus, išskirtinio dizaino namų tekstilės gaminius kurianti įmonė „Liteksas“ įkurta dar 1927 metais. Istorinė vilnos gaminiais garsėjanti įmonė per šimtmetį išgyveno karą, ne vieną krizę. Nors bendrovės veiklos pobūdis niekada nesikeitė, gaminamų produktų asortimentas nuolat plėtėsi.

2000 metais birželį įmonę nupirko svarbiausia Italijos tekstilės, rūbų gamintojų grupė – „Marzotto Group“. Itališka – lietuviška integracija turėjo įtakos stiliui, gamybai ir kokybės užtikrinimui.

Panaudodami modernias technologijas ir įrenginius AB „Liteksas“ gamina iš pačių geriausių natūralių pluoštų: ėriuko vilnos, kašmyro, merino ir alpakos.

Įmonės vadovė Rūta Matulaitytė sako, kad didžiausia įmonės stiprybė – stabilumas. „Per beveik šimtmetį įmonė stipriai keitėsi, tačiau nenutrūkstamai vykdė veiklą. Per 24 metus, kai esame itališko kapitalo įmonė, krizių buvo tikrai ne viena, tačiau visada stengėmės maksimaliai išsaugoti darbuotojus. Nė vienos krizės metu neatleidinėjome darbuotojų“.

Šiuo metu įmonėje dirba apie 100 darbuotojų. Itališko kapitalo įmonė Lietuvoje gamina pledus, antklodes, apklotus, pagalvėles ir jų užvalkalus, šalikus bei kitus gaminius iš vilnos, kurie užsakomi pagal klientų poreikius ir reikalavimus.

Nerimą kelia geopolitinė situacija

Kalbėdama apie nūdienos iššūkius tekstilės pramonėje, įmonės „Liteksas“ vadovė pabrėžė išskirtinai prastą geopolitinę situaciją pasaulyje. Rinkoje vyraujantis neapibrėžtumas skatina mažesnį vartojimą. Dėl šios priežasties visos gamybinės įmonės patiria sunkumų.

„Kalbama, kad Lietuvoje vartojimas yra suaktyvėjęs, bet gamybinės įmonės to nepastebi. Priešingai, užsakymai ženkliai sumažėję. Mūsų klientai, kitos įmonės, kurių prekių ženklams gaminame įvairius namų tekstilės gaminius, nelinkę investuoti ir užpildyti sandėlių. Bankai sunkiau finansuoja įmones ir visa tai atsiliepia. Tai, ką fiksuojame, yra mažesni, greitesni užsakymai, perkama tik tiek, koks yra poreikis šiuo metu. Užsakovai reikalauja, kad produktai būtų pagaminti per labai trumpą laiką“, – atskleidžia R. Matulaitytė.

Įmonės vadovė pripažįsta, kad žmonės sunkmečiu vengia įsigyti nebūtinųjų prekių, o namų tekstilės gaminiai priskiriami būtent šiai kategorijai.

Lietuvos aprangos ir tekstilės pramonės asociacijos generalinė direktorė Gytė Bėkštienė pripažįsta, kad iššūkių pastaraisiais metais nestinga. Sunkumų patiria tiek gamybinės, tiek prekybinės įmonės.

„Didžiausi sunkumai: sumažėję užsakymų kiekiai, išaugusios bankų paskolų palūkanos, geopolitinė situacija, karo įtaka, išaugę energetikos kaštai. Verta paminėti ir tekstilės sektoriaus darbuotojų trūkumą. Pavyzdžiui, akivaizdu, kad siuvėjo specialybė praranda buvusį populiarumą. Galų gale keičiasi ir patys vartotojai bei jų poreikiai, atsigręžiama į tvarumą ir mažesnį vartojimą“, – iššūkius vardija G. Bėkštienė.

Profesinės mokyklos neruošia specialistų

Viena opiausių problemų, kuri kamuoja daugelį tekstilės pramonės įmonių, yra darbuotojų trūkumas. Tai patvirtina ir AB „Liteksas“ vadovė. Pašnekovės teigimu, surasti motyvuotus, atsakingus ir patikimus darbuotojus darosi vis sunkiau.

„Darbuotojų, kurie reikalingi mums, neruošia profesinės mokyklos. Juos turime mokyti patys. Tačiau naujų darbuotojų apmokymas tik sąlyginė problema. Kur kas didesnis iššūkis pritraukti žmones į gamybos sektorių, nes tai pamaininis darbas triukšme, dulkėse. Šiandien žmonės nelinkę dirbti fabrike, prioritetai teikiami kitoms specialybėms. Tai – kartų kaitos problema. Vis dar turime ilgamečius savo darbuotojus, bet jeigu jų ilgainiui nepakeis nauji, tai reiškia, kad mūsų ateitis bus sunki“, – sako R. Matulaitytė.

Vienas iš būdų pritraukti naujus darbuotojus ir motyvuoti esamus – darbo sąlygų gerinimas, įsitikinusi įmonės vadovė. Net esant nepalankiai ekonominei situacijai, bendrovė kasmet kelia darbuotojams atlyginimus, suteikia kitas privilegijas – papildomas išmokas, sveikatos draudimus.

Įmonėje taikoma speciali rekomendacijų programa, kuri bene labiausiai pasiteisino naujų darbuotojų paieškose.

„Kai esamas darbuotojas atveda naują žmogų, o šis įmonėje išdirba pusę metų, jį atvedęs žmogus gauna tam tikrą išmoką. Tuomet nauji žmonės ateina su realiais lūkesčiais, šiek tiek žinodami apie pačią darbo specifiką. Turiu pabrėžti, kad tokiais atvejais ir esamų darbuotojų požiūris skiriasi į naują žmogų, jie būna geranoriškesni ir kantresni. Juk į seną kolektyvą įsilieti nėra lengva“, – mintimis dalijasi R. Matulaitytė.

Apibendrinama dabartinę situaciją tekstilės sektoriuje, pašnekovė džiaugiasi, kad AB „Liteksas“ priklauso didelei įmonių grupei. Tai padeda išlikti, kai užklumpa krizės: „Kartais esame tie, kuriuos tempia grupė, kartais būname tais, kurie padeda. Priklausome korporacijai, kuri gyvuoja 200 metų. Tai mums suteikia stabilumo, saugumo ir pasitikėjimo“.

Pagalba priimant vietines TV programas
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2024-05-17 14:42:59

Kaip apsiauti vairuojant: geriau basomis nei su šlepetėmis

Eismo nelaimės dažnai įvyksta dėl prastų oro sąlygų, prie vairo sėdinčio asmens neatidumo ar transporto priemonės techninio gedimo, tačiau eismo įvykio priežastimi gali tapti ir netinkamai pasirinkta vairuotojo avalynė.
       2024-05-17 14:38:16

Atostogauti į užsienį automobiliu – kokius namų darbus svarbu atlikti?

Vis daugiau lietuvių planuodami atostogas Lietuvos pajūriu neapsiriboja ir nusprendžia ryžtis kelionei automobiliu po Europą. Šiandien net ir keli tūkstančiai kilometrų norintiems pasiekti žavingus Italijos miestelius ar šiltus Viduržemio jūros krantus nebeatrodo kliūtimi.
       2024-05-15 16:33:29

Valdas Adamkus išpildė seną troškimą: rekordus prisiminė Kauno stadione

Nuo mažų dienų Žaliakalnyje šalia Ąžuolyno gyvenęs ir jaunystę aktyviam sportui dedikavęs Prezidentas Valdas Adamkus aplankė atstatytą Dariaus ir Girėno stadioną bei renovuotą Sporto halę.
       2024-05-15 12:53:19

Naujas socialinis tinklas: imituoja jūsų draugus, renkami netikri „like“

Kai įprastuose socialiniuose tinkluose dalijatės savo įrašais – nuotraukomis ar mintimis – žinote, kad juos matys ir vertins visi drauguose esantys žmonės. Tačiau neseniai pasirodžiusi ir populiarėjanti platforma „Palmsy“ siūlo įrašais dalintis su... savimi.
       2024-05-11 14:47:28

JK ministrė įsipareigoja palaikyti antžeminę televiziją iki 2034 metų

Kalboje per Skaitmeninės televizijos grupės aukščiausiojo lygio susitikimą Londone Julia Lopez sakė, kad buvo aišku, kad IPTV ateityje turės didelę dalį to, kaip mes priimsime televiziją, nes maždaug 99 % kitais metais parduodamų televizorių bus prijungti prie interneto.
       2024-05-10 18:12:32

Nepavyko su egzaminais – galimybė studijuoti išlieka

Mykolo Romerio universitetas (MRU) suteikia galimybę abiturientams, kuriems pritrūko konkursinio balo, patekti į savo svajonių studijų programą, neprarandant metų, siekti savo tikslų universitetinėse studijose.
       2024-05-10 17:43:43

Vištienos kepsneliai „Eurovizijos“ vakarui: pirštus apsilaižys visa kompanija

Šeštadienį lauksite svečių „Eurovizijos“ vakarui ir nežinote, ką greitai, skaniai bei pigiai paruošti? Pamarinavę vištienos šlauneles su citrinos žievele, aromatingais kepsneliais mėgausitės vos po pusvalandžio.
       2024-05-10 11:35:56

Baigtas Kruonio HAE 1-ojo hidroagregato kapitalinis remontas

Didžiausius elektros energijos gamybos pajėgumus Lietuvoje vystanti ir valdanti „Ignitis gamyba“ sėkmingai užbaigė Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės (KHAE) 1-ojo hidroagregato kapitalinį remontą.
       2024-05-10 11:30:28

Biotechnologijos – vienas iš pasaulio ekonomikos augimo variklių

„Šiandien biotechnologijos yra vienas iš Europos ir pasaulio ekonomikos augimo variklių: 2023 metais pasaulinės biotechnologijų rinkos dydis siekė net 1,55 trilijonų JAV dolerių. Jų pritaikymas itin platus – nuo naujų, sveikų maisto produktų, ligų gydymo metodų iki genų inžinerijos ir aplinkos apsaugos.
       2024-05-10 11:24:26

„Eurovizijos“ populiarumas Lietuvoje: transliacijoms prireikė visų pajėgumų

„Eurovizijos“ žiūrimumas Lietuvoje ir toliau muša rekordus. Jau rytoj daugelis stebės konkurso finalą, o antradienį nuskambėjęs pirmasis pusfinalis prie ekranų tradiciškai subūrė didžiulį žiūrovų skaičių ir maksimaliai išnaudojo internetinei transliacijai skirtus vietinius pajėgumus.
       2024-05-10 10:16:50

Santuokų - Skyrybų statistika per pastaruosius 5-10 metų

Vis mažiau porų įteisina savo santykius vedybomis: - 2023 metais buvo 11 proc. mažiau santuokų palyginus su 2022 m. - Per paskutinius 9 metus santuokų, tenkančių 1000 gyventojų, sumažėjo 35 proc.
       2024-05-10 10:10:18

Šeimos gydytoja papasakojo, kokių klaidų nedaryti, norint sėkmingai mesti svorį

Sparčiai šylant, orams nemaža dalis žmonių pradeda intensyviai ruoštis vasaros sezonui ir daugiau dėmesio skiria savo kūno linijoms. Tiesa, net pradėjus aktyviau sportuoti ir riboti tam tikrų maisto produktų kiekį, ne visada gali pavykti atsikratyti nereikalingais kilogramais.
       2024-05-10 10:01:28

Būsimas sutuoktinis turi būsto paskolą, ar aš automatiškai tapsiu bendraskoliu?

Vidutinis asmenų, sudarančių santuoką, amžius, anot Valstybės duomenų agentūros duomenų, pamažu didėja, tad neretai vienas iš būsimų jaunavedžių jau būna žengęs pirmuosius savarankiško gyvenimo žingsnius ir įsigijęs nekilnojamąjį turtą su būsto paskola.
       2024-05-09 21:09:45

Keisis eismo organizavimas po Trakų viaduku

Akcinė bendrovė „Via Lietuva“ informuoja, kad artimiausiu metu, dėl atnaujinamų ir intensyvių Trakų viaduko kapitalinio remonto darbų, šioje atkarpoje keisis eismo organizavimo tvarka. Planuojama, kad kelyje nuo Vilniaus į Trakus esančio viaduko remontas bus baigtas iki šių metų pabaigos.
       2024-05-09 20:57:53

Kai rolės apsikeičia – 50-mečio vadovo darbo paieškos patirtis

„Aš irgi vengdavau samdyti vyresnius žmones, paprastai – dėl per didelės jų kvalifikacijos. Dabar pats esu tokioje jų situacijoje“, – sako penktą dešimtį peržengęs Saulius, beveik tris dešimtmečius vadovavęs vienai prekybos sektoriaus įmonei.
       2024-05-09 20:51:46

Lytinis švietimas pagal estus: tūkstančiai įsimylėjėlių bučiuosis gatvėje

Jau gegužės 18 dieną tūkstančiai besibučiuojančių žmonių užplūs Europos kultūros sostinės Tartu (Estija) gatves. Šia pikantiška iniciatyva estai siekia atkreipti dėmesį į lytinio švietimo svarbą regione.
       2024-05-08 11:33:17

Genetinė liga gali paklaidinti net gydytojus

Tikslią ligos diagnozę vilnietė Diana išgirdo maždaug prieš ketverius metus. Genetinis tyrimas patvirtino neurologų įtarimus dėl spinalinės raumenų atrofijos (SRA). Reta genetinė nervų ir raumenų liga leido paaiškinti, kodėl ilgus metus moteris jautėsi silpnesnė negu bendraamžiai, turėjo mažiau energijos ir greitai pavargdavo.
       2024-05-08 11:17:06

Someljė: lietuviai atranda neakoholinius vynus, bet nežino, kaip juos derinti

„Daugelis svarsto, kokios salotos labiausiai tinka prie vištienos kepsnio, bet mažai kas ieško gėrimo, kuris padėtų sukurti naujus vakarienės skonius. Mat, gėrimai papildo maistą ir padeda jam atsiskleisti kitaip nei esam įpratę.
       2024-05-08 11:12:44

Artėja vasaros sezonas: ką reikia žinoti apie vaikų ir paauglių darbą?

Artėjant vasaros atostogoms, jaunuoliai aktyviai ima ieškoti sezoninių darbų, t. y. laikinų įdarbinimo vietų, norėdami ne tik užsidirbti, bet ir išbandyti save naujoje srityje. Tai naudinga ir darbdaviams: toks darbo rinkos naujokas padeda užpildyti trumpalaikes sezonines darbo vietas.
       2024-05-08 11:06:40

Naujausias sukčių įrankis – „FraudGPT“: kaip apsisaugoti

Tobulėjant technologijoms nuo pažangos neatsilieka ir sukčiai bei jų apgavysčių įrankiai. Viena naujausių šiandieninių grėsmių – dirbtinio intelekto programa „FraudGPT“. Sužinokite, kaip veikia ši priemonė ir kaip apsaugoti savo pinigus nuo ją naudojančių asmenų.
       2024-05-08 10:58:58

Elektros tinklų sujungimas pripažintas ypatingos valstybinės svarbos projektu

Seimas po svarstymo pritarė nutarimo projektui, kuriuo numatoma Šiaurės vakarų ir rytų elektros perdavimo tinklų sujungimo projektą pripažinti ypatingos valstybinės svarbos projektu.
       2024-05-08 10:48:14

Ar įmonių vadovai gali miegoti ramiai naudodami dirbtinį intelektą?

Dirbtiniam intelektui (DI) tobulėjant atsiranda ne tik galimybių inovacijoms, bet ir rizikų. Skirtingos Lietuvos institucijos stebi DI vystymąsi ir vertina, kaip jis gali keisti taisyklių taikymą. Vienos tokių – Konkurencijos institucijos.
       2024-05-08 10:45:48

5 įrenginiai, kuriuos įsigiję pasiruošite vasaros karščiams

Nors iki kalendorinės vasaros dar lieka nepilnas mėnuo, bet pasimėgauti vasariškais karščiais šiemet jau turėjome ne vieną galimybę. Kartu su ateinančiais karščiais svarbu pasirūpinti, kad namai taip pat būtų tinkamai tam paruošti ir vėliau nereiktų karštligiškai ieškoti sprendimų kaip atsivėsinti ir už juos permokėti.
       2024-05-08 10:40:47

RRT: atsirado daugiau galimybių naujoms radijo stotims

Nuo šių metų gegužės 1 dienos atsirado daugiau galimybių kurtis naujoms radijo stotims įvairiose Lietuvos vietovėse, o transliuotojams plėsti veikiančius analoginio antžeminio radijo tinklus, skelbia Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT).
       2024-05-08 10:34:35

Reikia pavaduoti kolegas? Turi būti mokamas padidintas darbo užmokestis

Artėjant vasarai, jūsų prašo pavaduoti kolegas? Darbo kodekso 144 straipsnio 7 dalyje nurodyta, jog kai padidinamas darbuotojo darbo mastas, mokamas padidintas, palyginti su normaliomis darbo sąlygomis, darbo užmokestis.
       2024-05-08 10:29:29

Gilios techninės žinios – inovatyvumo katalizatorius ar stabdis?

Akademinės bendruomenės, verslas ir valstybinės institucijos vis dažniau apjungia pajėgas ieškodami galimybių kartu plėtoti naujoves pažangių skaitmeninių technologijų srityje.
       2024-05-03 18:11:01

Lietuvos nacionalinį dramos teatrą elektros energija aprūpins saulės elektrinė

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) vis dažniau kelia tvaraus teatro klausimus ir peržiūri savo veiklas, siekdamas tvarių ir ekologiškų sprendimų. 2024 m. pavasarį teatrui perduota dalis nutolusios saulės energijos elektrinės, kuri jau pradėjo veikti.
       2024-05-03 17:53:47

Dirbantiems nuotoliniu būdu iš užsienio – aiškesnė socialinio draudimo tvarka

COVID-19 pandemijos metu visame pasaulyje, taip pat ir Europos Sąjungoje, reikšmingai padaugėjo žmonių, dirbančių nuotoliniu būdu ir gyvenančių kitoje valstybėje narėje, nei yra įprastinė darbo vieta. Net ir pasibaigus pandemijai, nuotolinis darbas išlieka populiarus.
       2024-05-03 17:32:15

„Independence“ išvyko į apžiūrą sausajame doke

Šių metų gruodžio mėnesį AB „KN Energies” (KN) taps SGD terminalo laivo-saugyklos „Independence“ savininke. Prieš perimant laivą KN nuosavybėn, buvo suplanuota jo apžiūra ir remontas sausajame doke, į kurį „Independence“ ir išvyko.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.