Naujienos

Svajojate padirbėti iš pajūrio? Įmanoma, bet yra papildomų sąlygų

2024-06-12 11:13:41

Darbostogos užsienyje ar tik nuotolinis darbas iš namų – per koronaviruso pandemiją įsitvirtinę modeliai niekur nedingo, nors tuo ne visada džiaugiasi darbdaviai.

Bet jie turėtų žinoti, kad kai kurių darbuotojų teisė į nuotolinį darbą įtvirtinta ir Darbo kodekse, pažymi advokatė, „TGS Baltic“ partnerė dr. Ieva Povilaitienė. Tad įmonėms verta tiesiog pasirengti tikslius dokumentus, kad toks darbo modelis būtų ne tik efektyvus, bet ir saugus teisiškai.

Komandinės darbostogos – tiesiog komandiruotė

Darbostogų (angl. workation) samprata per pastaruosius kelerius metus ne kartą keitėsi – karantinų laikotarpiu tai reiškė, kad darbuotojui leidžiama išvažiuoti prie Baltijos jūros ar į užsienį, ir iš ten dirbti nuotoliniu būdu. Ilgainiui darbostogos modifikavosi į kolektyvines keliones, kai derinti darbo su poilsiu vyksta grupė kolegų.

Abu variantai įdomūs ir geidžiami vasaros laikotarpiu, bet visgi jie visiškai skirtingi. Dėl darbostogų su bendradarbiais jau yra aiški ir valstybės institucijų pozicija – Valstybinė mokesčių inspekcija įvardijo, kad tai yra ne kas kita kaip komandiruotė, taigi, vykstant į darbostogas privalu laikytis visų komandiruočių atributų, įskaitant ir tai, kad darbuotojams reikia mokėti dienpinigius.

Hibridinis darbo modelis, kai darbuotojui kelias dienas per savaitę suteikiama galimybė dirbti iš namų, šiandien daugelyje įmonių yra realybė, o vasarą gali sustiprėti ir darbuotojų lūkestis per nuotolį dirbti ne kelias dienas, o kelias savaites. Jei darbdaviui tai priimtina, toks modelis gali būti įgyvendinamas – čia yra šalių susitarimo reikalas. Gal niekam net nekliudys, jei, pasijungus į vaizdo pokalbį su darbuotoju, matysis ne kambarys, o pajūrio panorama. Visgi tariantis dėl tokio darbo modelio reikia žinoti kelis dalykus, nustatytus nuotoliniam darbui Darbo kodekse.

Ypatingos sąlygos – vaikų iki 8 metų tėvams

Praktikoje rastume nemažai įmonių, kurios jau pasirašant darbo sutartį numato nuotolinio darbo taisyklę. Tačiau atsargesni darbdaviai tokiuose susitarimuose nusimato sąlygą, kad jei kažkas klostysis netinkamai, susitarimas gali būti nutrauktas. Būsimasis darbuotojas irgi gali teikti išankstinį prašymą įtraukti į darbo sutartį sąlygą dėl nuotolinio darbo, jei nuotolinio darbo galimybė jam tokia pat svarbi, kaip ir pareigybė ar atlyginimas. Žinoma, darbdavys turi teisę pasakyti „ne“, ir tada darbuotojui teks rinktis, ar vis dėlto jis nutaria dirbti tokiomis sąlygomis, ar darbo sutartis taip ir neįsigalios.

Jei darbuotojas nori tik kartas nuo karto turėti galimybę dirbti nuotoliniu būdu, tą būtų sunku iš anksto nusimatyti darbo sutartyje. Darbdavys gali ir nenorėti įsipareigoti tam, kad darbuotojui vos spragtelėjus pirštu, teks paleisti jį dirbti per nuotolį. Įstatymas tokios pareigos irgi nenumato, kaip ir absoliučios darbuotojo teisės reikalauti nuotolinio darbo. Išskyrus tuos atvejus, kai dėl darbo nuotoliu kreipiasi tam tikrų kategorijų žmonės.

Pavyzdžiui, vasarą dažniau dirbti nuotoliniu būdu gali norėti darbuotojai, turintys vaikų iki 8 metų. Jų argumentai bei galimybės šio prašymo patenkinimui yra pačios didžiausios. Ir darbuotojai, ir darbdaviai turėtų įsidėmėti, kad nuo 2022 m. rugpjūčio į mūsų teisės aktus perkeltas europinis reguliavimas, kuriuo siekiama gerinti gyvenimo ir darbo balansą.

Ir kai darbuotojo poreikis pagrindžiamas būtent mažamečių vaikų priežiūros būtinybe, darbdaviui būtų sunku apginti neigiamą atsakymą. Darbo kodekse numatyta, kad nepatenkinti tokio prašymo galima tik išimtiniais atvejais – jei tai dėl darbo organizavimo ypatumų sukeltų per didelių sąnaudų darbdaviui. Suprantama – jei tai gamybos darbuotojas, darbdavys gali turėti rimtą pagrindą atmesti prašymą, jei biuro darbuotojas – situacijos, kai jis galėtų pasakyti „ne“, objektyviai yra žymiai retesnės.

Dėl darbostogų – papildomi rūpesčiai ir darbdaviui

Jei darbuotojui kyla mintis išvykti darbostogų porai mėnesių į užsienį, darbdavys išleisti jo be labai aiškaus ir griežto susitarimo neturėtų. Patirtis rodo, kad net dėl vieno darbostogų atvejo verta nepagailėti laiko taisyklių sudėliojimui ir detalaus susitarimo sudarymui. Darbo teisėje nebūna, kad darbuotojui dirbant, net ir išvykus, darbdavys neturėtų jokių atsakomybių. Išties atsiranda daug temų, pradedant darbo disciplina, baigiant sveikatos draudimo klausimais ir mokesčiais.

Ne mažiau svarbu aptarti darbo valandų klausimą – kaip, kiek, kada darbuotojas bus pasiekiamas, taip pat išlaidų dengimo ir sveikatos draudimo klausimus. Susitarime tikrai turi būti įrašyta, kad rūpinimasis savo sveikata yra darbuotojo pareiga, o incidentai, susiję su sveikata, kurie nėra nulemti darbo funkcijų atlikimo, yra jo atsakomybė.

Gerai, kai sutartyje užfiksuojama ir tai, kad darbostogos tikrai nėra komandiruotė, nes pasitaiko, jog po kurio laiko darbuotojas atkeliauja reikalauti dienpinigių, kadangi „dirbo užsienyje ir turėjo išlaidų internetui, būstui, kelionei“ – kas tikros komandiruotės atveju išties yra darbdavio kaštai. Jei vis dėlto darbdavys geranoriškai sutiktų kažką iš tų kaštų – ar kelionės, ar ryšių išlaidas – padengti, jau kiltų mokesčių klausimas.

Kartais būna, kad darbuotojas išleidžiamas darbostogų į užsienį keliems vasaros mėnesiams, bet iš anksto tariamasi, jog prireikus jo vietoje, darbuotojas sugrįš, pavyzdžiui, darbdavio sąskaita.

Taigi darbostogos yra puikus būdas motyvuoti darbuotojus, tačiau jomis reikia naudotis su deramu atsargumu ir iš anksto sutarus visas taisykles, kiek tai objektyviai įmanoma.

Pagalba priimant vietines TV programas
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2024-07-12 08:45:45

Telecentras: paslaugų LRT kaina per ateinantį dešimtmetį augs mažiau

Nors Telecentro dalis LRT sąnaudose tesudaro tik 5-6 proc. visų LRT sąnaudų, nacionalinis transliuotojas toliau reiškia nepagrįstas pretenzijas mokėti už suteiktas paslaugas 2015 metų kainomis ir spaudžia politikus, kad būtų priimti LRT vienašališkai naudingi politiniai sprendimai.
       2024-07-12 08:30:22

Saulės elektrinę apgadino kruša ar vėtra – ką daryti?

Lietuvai toliau žengiant Europos žaliojo kurso kryptimi vis daugiau gyventojų ryžtasi įsirengti saulės elektrines. Energetikos ministerijos duomenimis, vien pernai elektrą gaminančių vartotojų skaičius Lietuvoje išaugo daugiau nei du kartus – nuo maždaug 42 tūkst. iki 89 tūkst.
       2024-07-07 23:45:16

Vaisiai ir uogos padės labiau už kremus ir papildus – jais praturtinkite mitybą

Pradėkime kiekvieną vasaros dieną ryškiai: geltonos, raudonos, oranžinės spalvos vaisiai ar uogos ne tik kelia nuotaiką, bet ir teikia begalę naudų mūsų organizmui.
       2024-07-07 23:31:29

Kad atostogos neapkarstų: 5 apgavystės keliaujant

Įsibėgėjant vasarai vis daugiau keliaujame, tačiau atsipalaiduodami turėtume nepamiršti ir saugumo – šiuo sezonu pagausėja turistus siekiančių apgauti sukčių. Kaip elgtis, kad atostogų poilsis neapkarstų, pasakoja Linas Sadeckas, „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas.
       2024-07-07 23:21:39

RRT: mitai ir faktai apie 5G ryšį

Vykstant 5G tinklo plėtrai, daliai visuomenės vis dar kyla klausimų dėl šio ryšio saugumo. Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) ekspertai primena – 5G yra visų plačiai naudojamo 3G ir 4G ryšio tąsa. Kitaip tariant, ryšys yra pagrįstas tais pačiais radijo bangų sklidimo principais.
       2024-07-07 22:19:43

Skonių kovos – aršesnės nei futbolo: Vokietijos ar Ispanijos virtuvė laimėtų?

Šiandien prasideda UEFA EURO 2024 ketvirtfinalio etapas, kuriame susikaus Ispanija su čempionato šeimininkais vokiečiais. Šios šalys garsios ne tik savo ilgametėmis futbolo tradicijomis bei žvaigždėmis, bet ir nacionalinėmis virtuvėmis.
       2024-07-04 20:56:51

Ieškoti voveraičių į mišką: auksinė ne tik šių grybų spalva, bet ir nauda

Įsibėgėjus auksaspalvių voveraičių sezonui pasigirsta gurmanų kalbos, kad jos – tikras virtuvėje gimstančių šedevrų objektas. Ši tendencija pastebima ne tik Lietuvoje, kur neretai šie grybai vadinami nacionaliniu sezono delikatesu, bet ir visame pasaulyje.
       2024-07-03 21:38:28

LRT toliau skleidžia nekorektišką informaciją apie Telecentrą

Nors Vilniaus apygardos teismas atmetė LRT ieškinį dėl AB Lietuvos radijo ir televizijos centro (Telecentro) teikiamų paslaugų kainodaros, ši viešoji įstaiga nenustoja viešai skleisti teisiškai bei ekonomiškai nepagrįstų teiginių, tuo darydama žalą Telecentro reputacijai.
       2024-07-02 11:32:26

Apsaugokite save ir savo turtą: ar naudotis išmaniuoju telefonu žaibuojant?

Gausios vasariškos liūtys neretai atneša įspūdingą, bet pavojingą žaibų spektaklį. Nors daugeliui tikriausiai žinoma, kad žaibuojant lauke būti nepatartina, kelių dalykų rekomenduojama nedaryti ir būnant namuose.
       2024-07-01 18:19:52

Lietuvą užklupę karščiai augina elektros kainas: kaip elgtis vartotojams

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybai prognozuojant, kad termometrų stulpeliai dalyje šalies pasieks 34 laipsnių žymą, įspėjama, kad karščio banga gali lemti didelius elektros kainos šuolius „Nord Pool“ biržoje.
       2024-07-01 18:16:47

Vestuvių sezonui įsibėgėjant: ką daryti, jei būti svečiu – per brangu?

Įsibėgėjus vasarai prasideda intensyviausias švenčių laikotarpis – mokyklų, universitetų išleistuvės, kvietimai į vestuves, krikštynas ar kitas šventes pasiekia daugelį iš mūsų.
       2024-06-26 15:44:41

Televizorius – išmanių namų valdymo centras: taupykite energiją

Ar žinojote, kad per televizorių galite išjungti ar įjungti skalbyklę ar indaplovę? Anot „Samsung Electronics Baltics“ produktų eksperto Tomo Alešiūno, išmanių įrenginių valdymas toli gražu ne viskas, ką šiais laikais gali pasiūlyti išmanūs televizoriai.
       2024-06-25 18:14:43

Seimas denonsavo teisinės pagalbos sutartį su Rusija

Seimas nusprendė denonsuoti 1992 m. liepos 21 d. Vilniuje pasirašytą Lietuvos ir Rusijos sutartį dėl teisinės pagalbos ir teisinių santykių civilinėse, šeimos ir baudžiamosiose bylose, ratifikuotą Aukščiausiosios Tarybos nutarimu.
       2024-06-21 17:22:44

Pasikrauk jonų Virsmo salėje

Birželio 23 dieną švenčiamos Rasos arba kupolinės nuo seno žinomos kaip vasaros saulėgrįžos šventė — ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties metas. Tikima, kad šventės metu būtina pasikrauti energijos, dėl to atliekami ritualai, kurie užtikrina augalų augimą bei klestėjimą, sveikatą ir laimę.
       2024-06-21 11:18:47

Telecentro teikiamų paslaugų LRT kaina yra skaidri ir objektyviai pagrįsta

Komentuodamas pastarojo meto LRT viešus pareiškimus dėl neva neskaidrios ir nepagrįstos paslaugų kainodaros Telecentro vadovas Remigijus Šeris teigia:
       2024-06-19 18:25:41

LRT vadovė: dėl finansavimo keitimo su mumis visiškai nebuvo pasitarta

LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė kritikuoja, kad, priimant sprendimus, kurie paveiktų LRT finansavimą, LRT neišklausomas. M. Garbačiauskaitė-Budrienė taip pat atkreipė dėmesį į Lietuvos radijo ir televizijos centro (LRTC) galimą piktnaudžiavimą.
       2024-06-19 16:36:16

Duomenų nutekėjimas: saugumo ekspertai pataria, kaip apsaugoti savo duomenis

Lietuvoje pranešama apie naujus jautrių gyventojų duomenų nutekėjimo atvejus. Nesaugi gali būti tiek žmonių finansinė, tiek kita asmeninė informacija.
       2024-06-19 13:31:26

Saulės elektrinės negana: ekspertas atskleidė, kaip sutaupyti daugiau

Nors saulės elektrines įsirengę gyventojai džiaugiasi sumažėjusiomis sąskaitomis už elektros energiją, ekspertai pastebi, kad sutaupyti galima dar daugiau, kai šie įrenginiai veikia kartu su energijos kaupikliais.
       2024-06-19 13:24:41

Sužinokite populiariausio vasaros vaisiaus naudas: padės ne tik nuo kaitros

Dėl didžiausio derliaus vasaros mėnesiais arbūzai dažnai siejami su iškylomis gamtoje bei gardžiais, vasariškais desertais, kurie maloniai atgaivina karštą dieną.
       2024-06-19 13:17:53

Vasaros audros: kas gali pridaryti didžiausių nuostolių

Vasarą įsivyraujantys karšti orai neatsiejami nuo audrų – ekspertai pastebi, jog ekstremalių gamtos reiškinių pasitaiko vis dažniau, o jų padaroma žala gali atnešti ir šimtatūkstantinių nuostolių.
       2024-06-19 13:15:02

Pienas ir jo produktai – svarbus, bet ne vienintelis kalcio šaltinis vaikams

Įkalbėti vaiką išgerti stiklinę pieno kartais gali tapti neįmanoma misija. Tėvams neramu, kad tokiu atveju vaiko organizmas negauna pakankamai kalcio? Juk pienas ir jo produktai – pagrindinis kalcio šaltinis, o šis elementas labai svarbus toli gražu ne vien sveikiems dantims bei kaulams.
       2024-06-19 13:04:45

Meilužis, sukčius ar verslo partneris? Kaip apsaugoti investicijas į verslą?

Viešojoje erdvėje pastaruoju metu netyla skandalas, kurio centre – žymus sporto treneris. Jis, moterų tvirtinimu, apgavo ne vieną iš jų bei prisidengdamas romantiniais pažadais ir santykiais išviliojo ženklias, skirtingo dydžio sumas.
       2024-06-18 20:32:26

LRT žada skųsti teismo sprendimą dėl atmesto ieškinio Telecentrui

Valstybės valdomas Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) neturi grąžinti 326,7 tūkst. eurų Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai (LRT), kuriuos šis traktavo kaip permoką už 2021 metais suteiktas signalų perdavimo paslaugas, nusprendė teismas. LRT sprendimą žada skųsti.
       2024-06-17 19:59:42

LRT: keičiamas finansavimo modelis neturi kenkti transliuotojo misijai

Seime kilus iniciatyvai Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos LRT finansavimą sieti su šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) augimu, pats visuomeninis transliuotas įspėja, kad reikia įvertinti, ar naujas modelis nekenks jo misijai karo grėsmės akivaizdoje.
       2024-06-15 12:45:09

Erkės paplitusios visur: kaip apsisaugoti?

Vasarą vis daugiau laiko praleidžiame gryname ore – miestų parkuose, soduose ar sodybose, o mėgstančius grybauti į miškus jau vilioja grybai. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad gamtoje turime išlikti itin atidūs, nes joje mūsų laukia pavojingas ligas platinantys nariuotakojai – erkės.
       2024-06-15 12:38:33

Norite susidraugauti su kaimynais? Ekspertai pataria, nuo ko pradėti

Saugūs namai yra vienas iš pamatinių mūsų poreikių, o naujausias tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidė, kad savo būsto saugumą daugelis sieja ne tik su fizine apsauga (patikimais užraktais ar spynomis), bet ir su tarpasmeniniais santykiais.
       2024-06-12 11:33:10

Norite gauti APVA paramą? – ESO atsako į svarbiausius klausimus

Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama apie 2400 saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų, rodo „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenys.
       2024-06-12 10:53:22

Sukčių pasiūlymas tinkluose: už kiek pirktumėte pamestą svetimą bagažą?

„Pamestas bagažas tik už 2,95 Eur“ – skelbia iš pažiūros oficialus vieno didžiausių Lietuvos oro uostų „Facebook“ puslapis. Skelbime siūloma įsigyti „pamestą“ ir niekam nebereikalingą bagažą, kuriame gali būti vertingų daiktų.
       2024-06-12 10:48:58

Gudriausi sukčių metodai stebina: įkliūva net atsargiausi

Finansinių nusikaltėlių atakų aktyvumui nemažėjant, jų metodai tampa vis išradingesni ir sunkiai atpažįstami net patiems kritiškiausiems. Pasak „Citadele“ banko Baltijos šalių lėšų valdymo ir prekybos finansavimo tarnybos vadovo Romo Čereškos, vasarą gyventojai dar labiau atsipalaiduoja.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.