Naujienos

Vasaros audros: kas gali pridaryti didžiausių nuostolių

2024-06-19 13:17:53

Vasarą įsivyraujantys karšti orai neatsiejami nuo audrų – ekspertai pastebi, jog ekstremalių gamtos reiškinių pasitaiko vis dažniau, o jų padaroma žala gali atnešti ir šimtatūkstantinių nuostolių.

„Šiltasis metų laikotarpis Lietuvoje pasižymi permainingu ir neprognozuojamu orų sezonu, kuomet lauko sąlygos kardinaliai gali pasikeisti ir per naktį. Dažniausios žalos, kurias fiksuojame vasarą, būna sukeltos audrų, liūčių ir žaibo iškrovų“, – sako ne gyvybės draudimo bendrovės „Compensa Vienna Insurance Group“ Žalų departamento vadovas Mindaugas Balinskas.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos meteorologo Gyčio Valaikos teigimu, ši vasara, kaip jau tampa įprasta, turėtų būti šiltesnė už daugiametį vidurkį – tai lemia visame pasaulyje fiksuojamas klimato šiltėjimas. Karščiai savo ruožtu reiškia ir didesnę pavojingų meteorologinių reiškinių riziką.

„Šiltėjant atmosferai, joje gali tilpti daugiau vandens garų, iš kurių šie reiškiniai ir kyla“, – sako jis.

Dažniausios – liūtys

Pasak meteorologo, dažniausias pavojingas vasaros meteorologinis reiškinys – tropinės liūtys, kai per labai trumpą laikotarpį iškrenta didžiulis kritulių kiekis, kartais siekiantis pusę ar net visą mėnesio normą.

„Paprastai tokie gausūs krituliai iškrenta po sausesnio laikotarpio, todėl išsausėjęs žemės paviršius nespėja sugerti vandens. Tada patvinsta gatvės, susidaro laikini ežerėliai. Šios liūtys neretai pasižymi lokalumu – viena vietovė sulaukia didelio kritulių kiekio, o už keliolikos kilometrų neiškrenta nė lašo“, – sako G. Valaika.

Hidrometeorologijos tarnybos specialistai primena, kad prieš liūtį reikėtų patikrinti ir išvalyti lietaus nutekamuosius vamzdžius, kitas turimas lietaus surinkimo sistemas, kad pratekėti vandeniui netrukdytų lapų, medžių šakų ar šiukšlių sankaupos.

Savo ruožtu draudimo ekspertai atkreipia dėmesį, jog siekiant apsisaugoti nuo liūčių sukeliamos žalos, reikėtų įvertinti, ar pasirinktos pakankamos draudimo apimtys.

„Būna atvejų, kai į pastato vidų vanduo patenka ne dėl to, kad kilo stichinis meteorologinis reiškinys, tačiau todėl, kad išorinės pastato konstrukcijos nėra sandarios. Tai lemti gali tiek nusidėvėjimas, tiek nereguliari priežiūra, o pažeidimai yra ne visada matomi, tad gyventojai gali paprasčiausiai apie juos nežinoti. Savo klientams patariame, jog norint būti ramiems, kad draudimas padengs dėl lietaus padarytą žalą turtui, reikėtų pasirinkti ir draudimą nuo vandens prasiskverbimo pro išorines konstrukcijas“, – sako M. Balinskas.

Rekordiniai krušos nuostoliai

G. Valaikos teigimu, stipresnes liūtis kartais palydi ir kitas pavojingas reiškinys – kruša: „ji būna dar lokalesnė, tačiau ir pavojingesnė“. Meteorologas pastebi, jog dažniausiai krušos galima tikėtis popietę ar vakare, kai intensyviausia konvekcija.

„Jei kruša yra 2 cm ir didesnio diametro, tai jau laikoma stichiniu meteorologiniu reiškiniu, kadangi gali nukentėti ne tik pasėliai, bet ir namų stogai, automobiliai“, – sako jis.

G. Valaika primena praėjusių metų rugpjūtį prasiautusią krušą, kai Žagarėje iškrito net 7 cm dydžio ledėkai.

„Nors pasitaiko retai, tokia kruša yra ypač pavojinga. Vis dėlto negalime atmesti tikimybės, jog šiemet ar artimiausiais metais kažkuriam šalies regionui su tokio pobūdžio reiškiniu ir vėl teks susidurti“, – sako jis.

„Compensa Vienna Insurance Group“ duomenimis, praėjusiais metais fiksuota katastrofiška kruša visose trijose Baltijos šalyse padarė žalos už maždaug 8 mln. eurų.

„Pernai metų vasaros sezono įvykiai parodė, kad netipiškai didelė ir smarki kruša labiausiai pažeidžia stogo konstrukcijas, pastatų fasadus ar lauko baldus“, – sako M. Balinskas.

Užklupus krušai Hidrometeorologijos tarnyba rekomenduoja kuo skubiau ieškoti pastogės, pasirūpinti, kad apsaugoti būtų ir gyvūnai. Automobilį patartina palikti po stogu ar garaže, o krušai užklupus kelyje – sustoti artimiausioje degalinėje ar kitoje vietoje, kur transporto priemonė būtų saugi.

Nors vasarą kruša kelia didelį nerimą saulės elektrinių savininkams, pasak draudimo eksperto, jų pažeidimo atvejų fiksuojama palyginti nedaug.

„Iš patikimų gamintojų įsigytos kokybiškos ir teisingai sumontuotos saulės elektrinės yra pritaikytos tipinėms gamtinėms sąlygoms ir turi jas atlaikyti. Tiesa, rizika dažniau kyla su elektrinėmis, kurias įsirengia patys gyventojai. Turėdami mažiau specifinių žinių ir patirties su konkrečiais produktais, žmonės yra linkę rinktis mažesnės kainos gaminius. Atitinkamai tai gali lemti mažesnį jų atsparumą išoriniam poveikiui“, – sako M. Balinskas.

Perkūnija – pavojus ir turtui, ir gyvybei

Dar vienas įprastas audringų orų palydovas – perkūnija. Nors dažniausiai žaibų išlydžiai įvyksta aukštai debesyse, į žemę trenkęs žaibas gali sukelti rimtą pavojų tiek gyvybei, tiek turtui.

„Žaibų išlydžiai būna teigiami ir neigiami. Pastarieji būna dažnesni, tačiau pavojingiausi žmonėms ir turtui – teigiamo krūvio išlydžiai, trenkiantys iš debesies į žemę. Jų būna maždaug penktadalis. Būtent jie sugadina prietaisus, padega namus, tvartus, medžius ar net miškus, kartais pražudo ir žmones“, – sako G. Valaika.

Specialistai primena, jog geriausia apsauga nuo žaibo – patikima žaibosauga. Artėjant audrai reikėtų išjungti elektros prietaisus iš tinklo, o jei audra užklupo kelyje – rekomenduojama likti automobilyje ir nesiliesti prie metalinių jo dalių. Žaibuojant patartina nebūti atvirose vietose, prie pavienių medžių, nesimaudyti.

Pasak M. Balinsko, dažniausios su perkūnija susijusios žalos – dėl elektros dinginėjimo ir įtampos svyravimų iš rikiuotės išvesti prietaisai. Gaisrai pasitaiko rečiau, tačiau jų pasekmės būna itin skaudžios: „nespėjus suvaldyti gaisro, žmonės gali netekti namų, o žala siekti nuo kelių dešimčių iki kelių šimtų tūkstančių eurų“.

„Svarbu atminti, kad žaibavimas tampa pavojingu tik tuomet, jei pasigirsta griaustinio garsas. Kitaip sakant, jeigu griaustinio garsas jau pasiekia mūsų ausis, tuomet mus jau gali pasiekti ir žaibo išlydis“, – įspėja G. Valaika.

Didžiausia rizika – pavakarę

Meteorologo teigimu, tiek perkūnijos, tiek staigūs vėjo sustiprėjimai – škvalai – statistiškai labiausiai tikėtini pavakarę: nuo 15 iki 20 val.

Hidrometorologijos tarnyba primena sekti prognozes ir, gresiant didelei audrai, likti namuose, surinkti kiemuose, balkonuose ar kitose atvirose erdvėse esančius lengvai pakeliamus daiktus, pasiruošti galimiems elektros dingimo trikdžiams. Taip pat primena tokiu oru nestovėti po medžiais.

Draudimo ekspertų duomenimis, dažniausiai po audrų fiksuojama žala – sugadinta stogų danga, ypač dažnai nukenčia polikarbonatiniai stogai. Audros taip pat laužo šiltnamius, išplėšia fasado apdailą ir pakalimus, nuniokoja lietaus sistemas, lauke laikomus baldus ir įrangą.

„Sunku prognozuoti, kuri stichija ir kada smogs, todėl klientams rekomenduojame įvertinti, kokį vertingiausią turtą jie turi ir pasirūpinti, kad nelaimės atveju jis būtų apdraustas. Kadangi žmonių poreikiai labai skirtingi, savo klientams siūlome lankstų draudimą, leidžiantį į būsto draudimo sutartį įtraukti saulės elektrinę ar lauko baldus bei augalus“, – sako M. Balinskas.

Pagalba tvarkant Jūsų TV antenas
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2024-07-12 08:45:45

Telecentras: paslaugų LRT kaina per ateinantį dešimtmetį augs mažiau

Nors Telecentro dalis LRT sąnaudose tesudaro tik 5-6 proc. visų LRT sąnaudų, nacionalinis transliuotojas toliau reiškia nepagrįstas pretenzijas mokėti už suteiktas paslaugas 2015 metų kainomis ir spaudžia politikus, kad būtų priimti LRT vienašališkai naudingi politiniai sprendimai.
       2024-07-12 08:30:22

Saulės elektrinę apgadino kruša ar vėtra – ką daryti?

Lietuvai toliau žengiant Europos žaliojo kurso kryptimi vis daugiau gyventojų ryžtasi įsirengti saulės elektrines. Energetikos ministerijos duomenimis, vien pernai elektrą gaminančių vartotojų skaičius Lietuvoje išaugo daugiau nei du kartus – nuo maždaug 42 tūkst. iki 89 tūkst.
       2024-07-07 23:45:16

Vaisiai ir uogos padės labiau už kremus ir papildus – jais praturtinkite mitybą

Pradėkime kiekvieną vasaros dieną ryškiai: geltonos, raudonos, oranžinės spalvos vaisiai ar uogos ne tik kelia nuotaiką, bet ir teikia begalę naudų mūsų organizmui.
       2024-07-07 23:31:29

Kad atostogos neapkarstų: 5 apgavystės keliaujant

Įsibėgėjant vasarai vis daugiau keliaujame, tačiau atsipalaiduodami turėtume nepamiršti ir saugumo – šiuo sezonu pagausėja turistus siekiančių apgauti sukčių. Kaip elgtis, kad atostogų poilsis neapkarstų, pasakoja Linas Sadeckas, „Luminor“ banko Sukčiavimo rizikos valdymo skyriaus vadovas.
       2024-07-07 23:21:39

RRT: mitai ir faktai apie 5G ryšį

Vykstant 5G tinklo plėtrai, daliai visuomenės vis dar kyla klausimų dėl šio ryšio saugumo. Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) ekspertai primena – 5G yra visų plačiai naudojamo 3G ir 4G ryšio tąsa. Kitaip tariant, ryšys yra pagrįstas tais pačiais radijo bangų sklidimo principais.
       2024-07-07 22:19:43

Skonių kovos – aršesnės nei futbolo: Vokietijos ar Ispanijos virtuvė laimėtų?

Šiandien prasideda UEFA EURO 2024 ketvirtfinalio etapas, kuriame susikaus Ispanija su čempionato šeimininkais vokiečiais. Šios šalys garsios ne tik savo ilgametėmis futbolo tradicijomis bei žvaigždėmis, bet ir nacionalinėmis virtuvėmis.
       2024-07-04 20:56:51

Ieškoti voveraičių į mišką: auksinė ne tik šių grybų spalva, bet ir nauda

Įsibėgėjus auksaspalvių voveraičių sezonui pasigirsta gurmanų kalbos, kad jos – tikras virtuvėje gimstančių šedevrų objektas. Ši tendencija pastebima ne tik Lietuvoje, kur neretai šie grybai vadinami nacionaliniu sezono delikatesu, bet ir visame pasaulyje.
       2024-07-03 21:38:28

LRT toliau skleidžia nekorektišką informaciją apie Telecentrą

Nors Vilniaus apygardos teismas atmetė LRT ieškinį dėl AB Lietuvos radijo ir televizijos centro (Telecentro) teikiamų paslaugų kainodaros, ši viešoji įstaiga nenustoja viešai skleisti teisiškai bei ekonomiškai nepagrįstų teiginių, tuo darydama žalą Telecentro reputacijai.
       2024-07-02 11:32:26

Apsaugokite save ir savo turtą: ar naudotis išmaniuoju telefonu žaibuojant?

Gausios vasariškos liūtys neretai atneša įspūdingą, bet pavojingą žaibų spektaklį. Nors daugeliui tikriausiai žinoma, kad žaibuojant lauke būti nepatartina, kelių dalykų rekomenduojama nedaryti ir būnant namuose.
       2024-07-01 18:19:52

Lietuvą užklupę karščiai augina elektros kainas: kaip elgtis vartotojams

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybai prognozuojant, kad termometrų stulpeliai dalyje šalies pasieks 34 laipsnių žymą, įspėjama, kad karščio banga gali lemti didelius elektros kainos šuolius „Nord Pool“ biržoje.
       2024-07-01 18:16:47

Vestuvių sezonui įsibėgėjant: ką daryti, jei būti svečiu – per brangu?

Įsibėgėjus vasarai prasideda intensyviausias švenčių laikotarpis – mokyklų, universitetų išleistuvės, kvietimai į vestuves, krikštynas ar kitas šventes pasiekia daugelį iš mūsų.
       2024-06-26 15:44:41

Televizorius – išmanių namų valdymo centras: taupykite energiją

Ar žinojote, kad per televizorių galite išjungti ar įjungti skalbyklę ar indaplovę? Anot „Samsung Electronics Baltics“ produktų eksperto Tomo Alešiūno, išmanių įrenginių valdymas toli gražu ne viskas, ką šiais laikais gali pasiūlyti išmanūs televizoriai.
       2024-06-25 18:14:43

Seimas denonsavo teisinės pagalbos sutartį su Rusija

Seimas nusprendė denonsuoti 1992 m. liepos 21 d. Vilniuje pasirašytą Lietuvos ir Rusijos sutartį dėl teisinės pagalbos ir teisinių santykių civilinėse, šeimos ir baudžiamosiose bylose, ratifikuotą Aukščiausiosios Tarybos nutarimu.
       2024-06-21 17:22:44

Pasikrauk jonų Virsmo salėje

Birželio 23 dieną švenčiamos Rasos arba kupolinės nuo seno žinomos kaip vasaros saulėgrįžos šventė — ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties metas. Tikima, kad šventės metu būtina pasikrauti energijos, dėl to atliekami ritualai, kurie užtikrina augalų augimą bei klestėjimą, sveikatą ir laimę.
       2024-06-21 11:18:47

Telecentro teikiamų paslaugų LRT kaina yra skaidri ir objektyviai pagrįsta

Komentuodamas pastarojo meto LRT viešus pareiškimus dėl neva neskaidrios ir nepagrįstos paslaugų kainodaros Telecentro vadovas Remigijus Šeris teigia:
       2024-06-19 18:25:41

LRT vadovė: dėl finansavimo keitimo su mumis visiškai nebuvo pasitarta

LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė kritikuoja, kad, priimant sprendimus, kurie paveiktų LRT finansavimą, LRT neišklausomas. M. Garbačiauskaitė-Budrienė taip pat atkreipė dėmesį į Lietuvos radijo ir televizijos centro (LRTC) galimą piktnaudžiavimą.
       2024-06-19 16:36:16

Duomenų nutekėjimas: saugumo ekspertai pataria, kaip apsaugoti savo duomenis

Lietuvoje pranešama apie naujus jautrių gyventojų duomenų nutekėjimo atvejus. Nesaugi gali būti tiek žmonių finansinė, tiek kita asmeninė informacija.
       2024-06-19 13:31:26

Saulės elektrinės negana: ekspertas atskleidė, kaip sutaupyti daugiau

Nors saulės elektrines įsirengę gyventojai džiaugiasi sumažėjusiomis sąskaitomis už elektros energiją, ekspertai pastebi, kad sutaupyti galima dar daugiau, kai šie įrenginiai veikia kartu su energijos kaupikliais.
       2024-06-19 13:24:41

Sužinokite populiariausio vasaros vaisiaus naudas: padės ne tik nuo kaitros

Dėl didžiausio derliaus vasaros mėnesiais arbūzai dažnai siejami su iškylomis gamtoje bei gardžiais, vasariškais desertais, kurie maloniai atgaivina karštą dieną.
       2024-06-19 13:15:02

Pienas ir jo produktai – svarbus, bet ne vienintelis kalcio šaltinis vaikams

Įkalbėti vaiką išgerti stiklinę pieno kartais gali tapti neįmanoma misija. Tėvams neramu, kad tokiu atveju vaiko organizmas negauna pakankamai kalcio? Juk pienas ir jo produktai – pagrindinis kalcio šaltinis, o šis elementas labai svarbus toli gražu ne vien sveikiems dantims bei kaulams.
       2024-06-19 13:04:45

Meilužis, sukčius ar verslo partneris? Kaip apsaugoti investicijas į verslą?

Viešojoje erdvėje pastaruoju metu netyla skandalas, kurio centre – žymus sporto treneris. Jis, moterų tvirtinimu, apgavo ne vieną iš jų bei prisidengdamas romantiniais pažadais ir santykiais išviliojo ženklias, skirtingo dydžio sumas.
       2024-06-18 20:32:26

LRT žada skųsti teismo sprendimą dėl atmesto ieškinio Telecentrui

Valstybės valdomas Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) neturi grąžinti 326,7 tūkst. eurų Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai (LRT), kuriuos šis traktavo kaip permoką už 2021 metais suteiktas signalų perdavimo paslaugas, nusprendė teismas. LRT sprendimą žada skųsti.
       2024-06-17 19:59:42

LRT: keičiamas finansavimo modelis neturi kenkti transliuotojo misijai

Seime kilus iniciatyvai Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos LRT finansavimą sieti su šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) augimu, pats visuomeninis transliuotas įspėja, kad reikia įvertinti, ar naujas modelis nekenks jo misijai karo grėsmės akivaizdoje.
       2024-06-15 12:45:09

Erkės paplitusios visur: kaip apsisaugoti?

Vasarą vis daugiau laiko praleidžiame gryname ore – miestų parkuose, soduose ar sodybose, o mėgstančius grybauti į miškus jau vilioja grybai. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad gamtoje turime išlikti itin atidūs, nes joje mūsų laukia pavojingas ligas platinantys nariuotakojai – erkės.
       2024-06-15 12:38:33

Norite susidraugauti su kaimynais? Ekspertai pataria, nuo ko pradėti

Saugūs namai yra vienas iš pamatinių mūsų poreikių, o naujausias tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidė, kad savo būsto saugumą daugelis sieja ne tik su fizine apsauga (patikimais užraktais ar spynomis), bet ir su tarpasmeniniais santykiais.
       2024-06-12 11:33:10

Norite gauti APVA paramą? – ESO atsako į svarbiausius klausimus

Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama apie 2400 saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų, rodo „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenys.
       2024-06-12 11:13:41

Svajojate padirbėti iš pajūrio? Įmanoma, bet yra papildomų sąlygų

Darbostogos užsienyje ar tik nuotolinis darbas iš namų – per koronaviruso pandemiją įsitvirtinę modeliai niekur nedingo, nors tuo ne visada džiaugiasi darbdaviai.
       2024-06-12 10:53:22

Sukčių pasiūlymas tinkluose: už kiek pirktumėte pamestą svetimą bagažą?

„Pamestas bagažas tik už 2,95 Eur“ – skelbia iš pažiūros oficialus vieno didžiausių Lietuvos oro uostų „Facebook“ puslapis. Skelbime siūloma įsigyti „pamestą“ ir niekam nebereikalingą bagažą, kuriame gali būti vertingų daiktų.
       2024-06-12 10:48:58

Gudriausi sukčių metodai stebina: įkliūva net atsargiausi

Finansinių nusikaltėlių atakų aktyvumui nemažėjant, jų metodai tampa vis išradingesni ir sunkiai atpažįstami net patiems kritiškiausiems. Pasak „Citadele“ banko Baltijos šalių lėšų valdymo ir prekybos finansavimo tarnybos vadovo Romo Čereškos, vasarą gyventojai dar labiau atsipalaiduoja.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.