Naujienos

Kai šviesolaidis tampa ginklu: Ukrainos padangėje – nematyto tipo dronai

2024-09-29 13:01:22

Daugelio mūsų namams internetą tiekiantis šviesolaidis pastaruoju metu netikėtai prigijo dronų pramonėje. „Forbes“ žiniomis, Vokietijos bendrovė „HIGHCAT“ Ukrainoje jau kurį laiką testuoja nematytas bepilotes skraidykles, kurios valdomos per optinį kabelį ir yra atsparios signalo blokavimui.

Nuotraukos šaltinis: BNS

„Telia“ pasakoja, kaip veikia šis išradingas ginklas ir kaip jis gali pasitarnauti šiuolaikiniame mūšio lauke.

Bepiločiai orlaiviai Rusijos pradėtame Ukrainos kare yra tapę vienu svarbiausių šiuolaikinės kariuomenės pajėgumų, galinčių reikšmingai pakeisti priešininkų jėgų pusiausvyrą. Prireikus mažyčiai dronai įrodė gebantys stoti į akistatą net ir su sunkiąja technika, o jų galimybės stebėti aplinką išgelbėjo daugybės karių gyvybę ir šiandien yra nepamainomos naikinant priešo taikinius ar planuojant sudėtingas operacijas.

Deja, efektyviai panaudoti bepiločius orlaivius fronte kiekvieną dieną darosi vis sunkiau ir sunkiau. Abi kovojančios pusės jau yra įgudusios naudoti elektronines kovos priemones, kuriomis slopinamos dronų valdymui naudojamos radijo bangos ir jų orientacijai vietovėje reikalingas GPS signalas. Tokiu būdu specialios įrangos generuojami elektroniniai trukdžiai neleidžia dronais žvalgyti vietovės bei pulti taikinių, priešą savotiškai palikdami be „akių“ ir be „šovinių“.

„Norint ištrūkti iš šios technologinės aklavietės, buvo prieita prie paprasto sprendimo – droną su valdymo pultu sujungti šviesolaidžio kabeliu. Taip vienu šūviu nušaunama visa eilė zuikių. Kadangi šviesolaidžiu sklindantis signalas yra optinis, jo neveikia radijo bangas slopinantys elektromagnetiniai trukdžiai ir priešui tampa neįmanoma perimti drono valdymo. Be to, dėl itin greito signalo perdavimo operatoriui atsiranda galimybė orlaivį valdyti kur kas preciziškiau, o drono filmuojamas vaizdas perduodamas su daug mažesniu vėlinimu“, – idėjos privalumus vardina Giedrius Jasonas, „Telia“ verslo produktų ir kainodaros vadovas.

Ekspertas prideda, kad minėti optinio kabelio privalumai galioja ir šviesolaidinio interneto atveju. Jo atsparumas įvairiausiems trukdžiams yra viena priežasčių, kodėl egzistuojant itin sparčiam 5G ryšiui ir toliau aktyviai vykdoma fiksuoto interneto linijų plėtra. Kaip parodė Ukrainos patirtis, priešui bandant užimti svetimą teritoriją, mobilusis ryšys būtų nuslopintas greičiausiai, o šviesolaidinis internetas veiktų ir toliau, nes jo veikimą galėtų sutrikdyti nebent fizinis optinio kabelio pažeidimas.

Kas žinoma apie šviesolaidinius dronus? Pirmieji šviesolaidinių dronų prototipai į Ukrainos ginkluotųjų pajėgų rankas papuolė šių metų kovą, o apie aktyvius jų bandymus ir masinės gamybos planus išgirdome nepraėjus nė pusmečiui. Atsakymo, kodėl taip greitai vystoma ši daug klausimų kelianti technologija, toli ieškoti nereikia. Prancūzijos kariuomenės štabo viršininko generolo Pierre‘o Schill‘o teigimu, net 75 proc. dronų Ukrainoje šiandien neutralizuojami trukdžiais nutraukiant ryšį tarp orlaivio ir operatoriaus.

Kitaip tariant, siekiant išlaikyti drono, kaip ginklo efektyvumą, tapo būtina atsisakyti valdymo radijo ryšio bangomis, o elementariausiu ir pigiausiu jo pakaitalu tapo šviesolaidis. Vokiečių „HIGHCAT“ testuojami „HCX“ dronai šį kabelį neša susuktą specialiame ritinyje ir, skrisdami tolyn, jį, lyg kokią laistymo žarną, paskui save po truputį išvynioja.

Pasak G. Jasono, informacija prie drono pritvirtintu šviesolaidžiu gali sklisti 1000 megabitų per sekundę (Mb/s) sparta, tad jo operatorius savo ekrane nuolat mato kokybišką vaizdą, kuris nedingsta net tada, kai orlaivis nusitaiko ir visu greičiu pasileidžia į taikinį. Nuskraidinus droną į draugiškas pozicijas, šią sparčią ir patikimą jo informacijos liniją netgi galima panaudoti tarpusavio komunikacijai, jei kitas ryšio priemones priešas sėkmingai užslopino elektroninės kovos priemonėmis.

Šviesolaidinės skraidyklės taip pat ypač tinkamos pastatų ar tunelių žvalgymui. Jei dėl vienas kitam keliamų ryšio trukdžių tokią misiją kartu galėdavo vykdyti geriausiu atveju keli radijo bangomis valdomi dronai, šviesolaidiniai orlaiviai tokios problemos neturi. Teoriškai jie netgi galėtų skristi dideliame spiečiuje, vienas kitam nė kiek netrukdydami.

Matydama tokią gausybę privalumų, į kovą šviesolaidinius dronus bando mesti ir Rusijos pusė, bet kol kas visi viešai pademonstruoti jos šviesolaidiniai orlaiviai tėra pigių kiniškų produktų analogai. Agresorė jų pasigaminti negalėtų net ir norėdama, nes tam reikalingos sankcijomis saugomos technologijos ir nemažas įdirbis.

„Įkąsti“ gali, bet reikia atsižvelgti į trūkumus

Šviesolaidinis valdymas gali skambėti kaip revoliucinė technologija, bet tuo pat metu tai yra ir didelis tokio tipo dronų minusas. „Savižudžio“ orlaivio galimas nešti svoris yra smarkiai ribotas, todėl užkabinus didelį optinio kabelio ritinį smarkiai sumažėja ant skraidyklės tvirtinamų sprogmenų kiekis ir atitinkamai – potenciali žala taikiniui.

Noras vietoje didesnio kabelio ritinio ant drono uždėti daugiau sprogmenų neišvengiamai reikš, kad atakuoti priešo pozicijas su tokio tipo orlaiviu bus galima tik iš pakankamai nedidelio atstumo, kas atakos rengėjus privers pavojingai priartėti prie fronto linijos ir rizikuoti būti sučiuptiems. Tokie trūkumai šviesolaidžiu valdomą orlaivį paverčia ganėtinai nišiniu ginklu, kurį verta naudoti tik veikiant labai stipriam priešo signalo blokavimui.

Nereikėtų pamiršti ir fakto, kad šviesolaidis yra kur kas trapesnis už įprastą varinį kabelį. Anot „HIGHCAT“, jį sudarantys stiklo pluoštai pakankamai neblogai atlaiko tempimo jėgą ir yra atsparūs tokioms įprastoms dronų kelyje pasitaikančioms kliūtims, kaip medžiai ar vandens telkiniai. Deja, net ir specialiai naudojimui dronuose subalansuotas šviesolaidis vis dar itin jautrus užlenkimui ir susisukimui išvyniojimo metu. Būtent dėl to tokio tipo orlaivių valdytojai turi būti specialiai mokomi nedaryti itin staigių, neprognozuojamų manevrų, kurie dronams ir suteikdavo pranašumą prieš kitus ginklus.

Geresne šviesolaidinio bepiločio alternatyva laikomi taip pat sparčiai vystomi dirbtiniu intelektu (DI) paremti dronai. Juose veikiantys DI algoritmai turėtų galėti interpretuoti kameros fiksuojamą vaizdą ir atakuoti taikinius be žmogaus įsikišimo. Gebėjimas savarankiškai naviguoti panaikintų būtinybę droną valdyti radijo bangomis ir turėti patikimą neblokuojamą GPS signalą, todėl šie orlaiviai taptų neaptinkami ir neužslopinami. Žinoma, kol tokie dronai taps kritine parama mūšio lauke, dar turės praeiti šiek tiek laiko, kurį sėkmingai padės ištverti šviesolaidiniai „skraidūnai“.

„Dronų tobulinimas ir gamyba šiandien tapo vienu intensyviausių technologinės kovos „ringų“, kuriame reikia ne tik genialiausių protų, bet ir darbščių rankų. Todėl šiais metais įprastą „Telia“ komandų formavimo ir stiprinimo programą pakeitėme, į ją įtraukdami dronų gamybos mokymus. Tikime kad konstruodami dronus mūsų darbuotojai įgis ne tik tiesioginei įmonės veiklai naudingų grupinio darbo kompetencijų, bet ir esant reikalui šalies gynybos arsenalą galės papildyti svarbiausiu šiuolaikinio karo ginklu bei šio amato mokyti kitus asmenis“, – teigia Giedrius Jasonas, „Telia“ verslo produktų ir kainodaros vadovas.

Pagalba priimant vietines TV programas
Ši naujiena peržiūrėta 7667 kartus. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2025-01-10 11:18:59

Slidinėjimo trasos bei saulės vonios – kur traukia lietuvių keliautojai žiemą?

Įsibėgėjus žiemos sezonui, daugelis lietuvių svajoja apie idealias atostogas, kol už lango darganota ir neretai pilka. Vieni ieško adrenalino snieguotuose kalnuose, leisdamiesi slidinėjimo trasomis, o kiti trokšta atsipūsti šiltuose kraštuose, kur tropinė saulė ir maudynės leidžia pamiršti žvarbų orą.
       2025-01-10 11:02:41

Spalvos ir pinigai: kaip nepasiduoti slaptiems rinkodaros triukams

Ar kada susimąstėte, kodėl nuolaidų etiketės dažniausiai yra raudonos, o kvietimo veiksmui mygtukai (angl. call to action) – oranžinės spalvos? Spalvų psichologija yra veiksminga rinkodaros priemonė, galinti reikšmingai paveikti vartotojų elgesį ir sprendimus.
       2025-01-07 21:12:10

Euro ir dolerio kurso paritetas: euras – pasmerktas kurį laiką būti pigesnis

Ką tik prasidėję 2025-ieji jau spėjo atnešti įdomių tendencijų į finansų rinkas. Viena iš jų – tolesnis euro silpnėjimas JAV dolerio atžvilgiu. Nuo 2025 m. pradžios euras dolerio atžvilgiu jau spėjo nukristi 0,4 proc.
       2025-01-02 11:05:49

Įsigaliojo SIM kortelių registravimo reikalavimas: viskas, ką reikia žinoti

Siekiant apsunkinti telefoninių sukčių veiklą, Lietuvoje nuo Naujųjų metų atsirado reikalavimas registruoti naujas išankstinio mokėjimo SIM korteles. Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, sako, kad šis pokytis atims iš sukčių pagrindinį jų ginklą – anonimiškumą.
       2024-12-27 10:15:52

RRT įspėjo Telią dėl įpareigojimų nevykdymo

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) pripažino, kad Telia Lietuva, AB (Telia) netinkamai vykdė jai 2019 m. nustatytus prieigos ir nediskriminavimo įpareigojimus.
       2024-12-21 15:24:09

Apsaugokime gyvūnus: atsisakykime fejerverkų ir neskubėkime dovanoti augintinių

Aplinkos ministerija primena, kad artėjantis šventinis laikotarpis gali tapti tikru išbandymu tiek laukiniams gyvūnams, tiek mūsų augintiniams dėl fejerverkų keliamo triukšmo ir neatsakingo gyvūnų dovanojimo.
       2024-12-21 15:18:15

Daugelyje naujų automobilių Lietuvoje veiks tiktai šios bendrovės internetas

„Bitė Lietuva“ dėl partnerystės susitarė su pasauline telekomunikacijų lydere „Vodafone“. Dėl šio susitarimo daugelyje Lietuvoje parduodamų naujų automobilių jau veikia ar netrukus veiks išskirtinai tik „Bitės“ internetas.
       2024-12-19 18:36:31

Taikant ES sankcijas, blokuojami 36 IP adresai ir 621 interneto svetainė

2024 m. gruodžio 18 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) priėmė sprendimus blokuoti 621 interneto svetainę ir 36 IP adresus, kuriais sudaroma galimybė žiūrėti į ES Tarybos sankcijų sąrašą įtrauktas televizijos programas.
       2024-12-18 10:21:03

Teismas patvirtino Telecentro teikiamų LRT siuntimo paslaugų kainų pagrįstumą

Lietuvos apeliacinis teismas gruodžio 17 d. nutartimi patvirtino Vilniaus apygardos teismo birželio 14 d. sprendimą, kuriuo buvo atmestas LRT ieškinys AB Lietuvos radijo ir televizijos centrui (Telecentrui) dėl neva piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi ir neva nesąžiningos kainodaros.
       2024-12-11 10:46:30

Draudimas apeliacinės instancijos teismui priimti blogesnį sprendimą

Lietuvos teisinėje sistemoje viena iš pamatinių teisingumo vertybių yra užtikrinti sąžiningą ir teisingą bylos nagrinėjimą. Čia ypatingai svarbus principas „non reformatio in peius“, kuris užtikrina, kad asmuo, apskundęs pirmosios instancijos teismo sprendimą, nepatirs dar blogesnių pasekmių vien dėl to, kad pasinaudojo savo teise į apeliaciją.
       2024-12-07 15:35:40

Kaip teisingai interpretuoti prietaisų skydelio siunčiamus signalus

Daugelis vairuotojų į prietaisų skydelio rodmenis žvilgteli tik tada, kai reikia pasitikrinti greitį ar degalų likutį. Tačiau ką daryti, kai prietaisų skydelyje netikėtai užsidega koks nors indikatorius ar perspėjanti lemputė?
       2024-12-07 15:19:48

5 programėlės, kurios pravers kiekvienam vairuotojui

Šiais laikais galima rasti programėlę kiekvienai gyvenimo sričiai – ne išimtis ir automobilio vairavimas. Rinkoje siūloma daugybė mobiliųjų aplikacijų, kurios ne tik palengvina kasdienę automobilio priežiūrą, bet ir padeda išvengti aibės nepatogumų kelyje.
       2024-12-04 12:13:29

KTU kibernetinio saugumo specialistas: DI tampa puolimo įrankiu

Sparčiai augant technologijų naudojimui kasdienybėje, daugėja ir kibernetinių grėsmių. Kauno technologijos universiteto Informatikos fakulteto (KTU IF) kibernetinio saugumo specialistas doc. Šarūnas Grigaliūnas sako, kad pasaulyje kibernetinių išpuolių skaičius per pastaruosius penkerius metus išaugo 75%.
       2024-11-30 12:44:22

5 magiški šventinio laikotarpio filmai, kuriuos privalote pamatyti su visa šeima

Kalėdų laikotarpis – tai metas, kai daugiau laiko praleidžiame namuose, apsupti šeimos šilumos ir jaukumo. Šventinė atmosfera suartina, o viena mėgstamiausių veiklų šaltuoju metu – kartu žiūrėti filmus, kurie įtraukia ir padeda atsipalaiduoti.
       2024-11-27 10:33:13

Ar verta kurti interneto svetainę savo hobiui ir kokį domeną naudoti?

Pasak psichologų, laisvalaikio pomėgiai yra vienas geriausių būdų, kaip po sunkios darbo dienos toliau negalvoti apie darbinius reikalus ir atsipalaiduoti. Hobis – sveikos emocinės sveikatos šaltinis, todėl vis daugiau lietuvių ieško įdomių laisvalaikio veiklų, kurias siekia paversti net savo verslu.
       2024-11-22 10:00:32

Ekspertai apie atliekų rūšiavimą: kartais žmonių pastangos nueina perniek

Skaičiuojama, kad visame pasaulyje vidutiniškai perdirbama tik apie 9 proc. plastiko, 21 proc. stiklo ir 60 proc. popieriaus atliekų. Jungtinių tautų organizacijos (JTO) vertinimu, situacija gali dar labiau pablogėti, nes iki 2050 m. kietųjų komunalinių atliekų susidarymas išaugs nuo 2,3 mlrd. iki, tikėtina, 3,8 mlrd. tonų.
       2024-11-20 17:16:39

„Teltonikos“ skandalas atskleidė biurokratijos problemų mastą

Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmai ragina kurti verslo tarybą. Pastarosiomis dienomis kilęs įmonės „Teltonika skandalas atskleidė ne tik vienos įmonės problemas, bet ir platesnį biurokratijos iššūkių kontekstą Lietuvoje.
       2024-11-20 17:11:42

Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: infrastruktūros spragos stabdo pažangą?

„Teltonikos“ atvejis tikėtina padės spręsti elektros infrastruktūros vystymo klausimus. Tačiau Lietuvai turint ambiciją tapti skaitmeninės pažangos lydere, lygiai taip pat būtina turėti aukštos kokybės patikimą interneto ryšį, kurį gali užtikrinti tik išvystyta plačiajuosčio ryšio infrastruktūra.
       2024-11-16 15:20:51

Dėl vasarinių padangų nebegalioja automobilio techninė apžiūra ir draudimas

Naudodami šaltajam sezonui netinkamas automobilio padangas, vairuotojai rizikuoja ne tik savo ir kitų eismo dalyvių sveikata ir gyvybėmis, bet ir gali susidurti su kitais nemalonumais, pavyzdžiui, nebegaliojančiais techninės apžiūros pažyma ir draudimu.
       2024-11-13 18:05:56

Technologijų herojai: kaip telefonai ir kiti prietaisai gelbėja žmonių gyvybes?

Ne visi herojai dėvi apsiaustus – kai kurie jų turi tik ekranus, bet yra visada pasiruošę traukti mus iš mirties gniaužtų. Jie pastebi net menkiausius savininko sveikatos nukrypimus, geriau už bet ką kitą žino, kada iškviesti pagalbą, o prireikus – netgi patys jį pristato į gydymo įstaigą.
       2024-10-30 17:45:08

Per 20 metų patyčių mastas Lietuvoje beveik nesumažėjo: kas kiša koją pokyčiams?

Nepaisant daugybės pastangų kovoti su patyčiomis mokyklose ir internete, naujausi tyrimai rodo, kad Lietuvoje šios problemos mastas išlieka vienas didžiausių Europoje – jas patiria trečdalis paauglių.
       2024-10-30 17:42:54

Kenčiate nuo šiukšles kaupiančio kaimyno? Išeitis yra, tik ne visi apie tai žino

Į namus sklindantis dvokas, keliaujantys tarakonai ir nuolatinė gaisro baimė – su tokia kasdienybe susiduria daugiabučių gyventojai, šalia kurių gyvena šiukšles kaupiantis kaimynas.
       2024-10-30 17:40:00

Slaugytojai konsultuodami galės pratęsti paskirtą gydymą receptiniais vaistais

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) plečia bendrosios praktikos slaugytojų profesines veiklos sritis. Nuo šiol slaugytojai, įvertinę pacientų sveikatos būklę, galės savarankiškai pratęsti gydytojo paskirtą lėtinių ligų gydymą ir išrašyti receptą vaistams.
       2024-10-30 17:33:32

Kaip išvengti klaidų renkantis pirmąjį būstą?

Nors pirmuosius namus žmonės perka sau, profesiniai ar šeimos pokyčiai dažnai lemia tai, kad tokį turtą ilgainiui gali tekti parduoti ar išnuomoti. Ekspertų teigimu, būtent patrauklumas antrinėje rinkoje turėtų būti prioritetas jaunam žmogui ar šeimai renkantis pirmąjį būstą.
       2024-10-30 17:27:45

Naudotos ar naujos padangos: kam vairuotojai teikia pirmenybę?

Artėjant žieminių padangų sezonui, daugelis vairuotojų sprendžia, kokias padangas pasirinkti savo automobiliui – naujas ar naudotas? Ar verta skubėti pas meistrus, ar galima darbus atlikti savarankiškai?
       2024-10-30 17:21:50

Pasakė, kam orgazmas yra naudingiausias: sumažina tikimybę susirgti vėžiu

Nepaisant to, kad orgazmas yra natūralus žmogaus kūno atsakas, apie jį vis dar sklando daugybė mitų ir netikslių įsitikinimų. Kodėl vieniems žmonėms šį jausmą pasiekti lengviau nei kitiems?
       2024-10-25 09:54:44

Milijonierius po savaitės: kaip laimėjus loterijoje neprarasti šalto proto

Visai neseniai šalį apskriejo žinia apie lietuvį, loterijoje laimėjusį istoriškai didžiausią sumą Baltijos šalyse – 81 mln. eurų. Nors apie tokią sėkmę svajoja kone kiekvienas, daugelis neįvertina tinkamo finansinio raštingumo pasirengimo svarbos.
       2024-10-21 17:21:30

Kas pragraužė skylę: kandis ar kailiavabalis?

Drabužinės kandys ir kailiavabaliai – vabzdžiai, kenkiantys tekstilės gaminiams, kailiams, kilimams, baldams ir net muziejų eksponatams. Nors pamačius skylę vilnoniame megztinyje, kašmyro šalike ar kilime dažniausiai kaltiname kandžių lervas.
       2024-10-21 14:03:20

„TikTok“ privatumo nustatymai, kuriuos turite pasikeisti dabar

Vidutinis „TikTok“ naudotojas programėlėje praleidžia bent 95 minutes per dieną, nepalyginamai daugiau nei bet kuriame kitame soc. tinkle. Siekdama tobulinti savo paslaugas, trumpų vaizdo įrašų platforma taip pat gausiai renka vartotojų asmeninius duomenis.
       2024-10-21 13:56:51

Atliko elektros naudojimo eksperimentą namuose: kiek pavyktų sutaupyti

„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) skaičiuoja, kad buitiniai vartotojai per 2023 metus sunaudojo 28 proc. visos elektros energijos Lietuvoje. Todėl skatinant energetinį efektyvumą šalyje svarbu tampa kalbėti ne tik apie elektros energijos mažinimą įmonėse, bet ir namų ūkiuose.
    Daugiau ankstesnių naujienų:  1  2  3  4  5  6  7  8
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.