iliustracija iliustracija iliustracija
iliustracija iliustracija
Naujienos

Ruošiamės mokslo metams: 5 patarimai tėvams, kaip apsaugoti vaikus internete

2015-08-20 13:47:19

Beveik pusė (46 proc.) 9–16 m. amžiaus vaikų Europos Sąjungoje kasdien naudojasi internetu mobiliajame telefone. Iš jų vidutiniškai 55 proc. naršo be tėvų priežiūros. Privatumo poreikis didėja su amžiumi ir net 78 proc. apklaustų 15–16 m. paauglių daug dažniau naršo internete, kai būna vieni.

foto

Tai atskleidė 2014 m. lapkritį Europos Komisijos užsakymu atliktas tyrimas apie vaikų naudojimąsi elektroniniais prietaisais ir internetu. Buvo apklausta 3500 9–16 m. amžiaus vaikų Europos Sąjungos valstybėse, taip pat atliktas kiekybinis tyrimas su 55 vaikų bei 40 tėvų ir mokytojų tikslinėmis grupėmis.

„Vaikai jau neįsivaizduoja savo gyvenimo be interneto. Tai labai praturtina jaunąją kartą – jie geriau atsirenka informaciją, yra kūrybiški ir labai komunikabilūs. Žinoma, ne visa informacija internete yra tam naudinga, ir ne visi žmonės nori gero. Darome, kas nuo mūsų priklauso, šalindami grėsmes vaikams, ir kviečiame tėvus pasirūpinti būtinomis priemonėmis, kad vaikams internetas būtų pagalbininkas, o ne grėsmė“, – sako „Pildyk“ prekės ženklo vadovė Dominyka Jonušienė.

Beveik visi apklaustieji įvardijo, kad jiems svarbu turėti asmeninį prietaisą, kuriuo nereikėtų dalintis, o išmanusis telefonas tam yra vienas labiausiai prieinamų variantų. Tačiau neatsargus naudojimasis internetu gali kelti grėsmių vaikams ir jų skelbiama informacija gali tapti jauku nusikaltėliams. Telekomunikacijų bendrovė „Tele2“ dalijasi lengvai įgyvendinamais patarimais, kaip tėvai gali apsaugoti vaikus internete.

Įrenginiai leidžia kontroliuoti internete prieinamą informaciją. 29 proc. 9–16 metų vaikų naudojasi internetu ruošdami namų darbus. Šiuolaikinės mokymosi programos kuriamos taip, kad vaikai naudotųsi internetu kaip informacijos šaltiniu, gebėtų atsirinkti informaciją, kritiškai ją vertintų. Internetas, neabejotinai, naudingas, bet reikia padėti vaikui atsirinkti tinkamą turinį.

Iš smalsumo vaikai ir paaugliai dažnai ieško įvairios juos dominančios informacijos, o dažniausiai naudoja mobiliuosius vaizdo informacijos peržiūrai. 20 proc. vaikų lankėsi tinklalapiuose, kuriuose buvo neapykantą kurstančių pasisakymų (angl. hate speech), vidutiniškai 10 proc. buvo apsilankę portaluose, kalbančiuose apie narkotines medžiagas, o 11 proc. internete susidūrė su asmenimis, kalbančiais apie savęs žalojimą.

„Nemaža dalis išmaniųjų įrenginių siūlo vadinamuosius „vaikų kampelius“ – jie leidžia nustatyti, kokius tinklalapius vaikas gali pasiekti, kokių – ne, kokias programėles siųstis. Augant vaikams, verta paaiškinti jiems apie žalingą turinį. Manau, vaikus reikia mokyti apie galimus pavojus, o draudimai naudotis telefonu ar internetu šiais laikais sunkiai įgyvendinami“, – pasakoja D. Jonušienė.

Prižiūrėti vaikų viešai skelbiamą informaciją. Net 78 proc. vaikų, naudojančių internetą išmaniuosiuose, lankosi socialiniuose tinkluose ir susirašinėja per programėles. Bendraudami vaikai dėl nežinojimo laisvai skelbia asmeninę informaciją, pasakoja apie pirkinius, atostogų planus. Visa tai gali tapti lengvu jauku vagims.

„Žinoma, svarbu nusibrėžti ribą tarp būtino rūpinimosi ir vaikų sekimo. Pirmiausia, reikia aptarti bendravimo internete taisykles, o vėliau jas retkarčiais priminti. Elgesys internete yra kaip ėjimas per gatvę – išmokome vaiką ir iš pradžių jį lydime, tačiau juk visą laiką iš paskos nesekiosime“, – teigia D. Jonušienė.

Naudotis duomenų apsaugos priemonėmis. D. Jonušienė perspėja, kad didelę grėsmę kelia pamesti ar pavogti telefonai. Išmanieji telefonai itin suasmeninami, juose suvedame daugybę asmeninės informacijos, o vartotojų patogumui prisijungimų duomenis išsaugome telefone, kad nebereikėtų kiekvienąkart jų suvedinėti iš naujo. Vaiko telefone nusikaltėliai neras internetinės bankininkystės slaptažodžių, tačiau piktam gali būti panaudoti ir prisijungimai prie socialinių tinklų.

Tėvams siūloma padėti vaikui įjungti slaptažodžio apsaugą, pasirinkti patikimą slaptažodį, įdiegti programėlę, saugančią nuo virusų ir žalingų programų. Taip pat tėvams reikia mokėti naudotis nuotolinės prieigos prie telefono funkcijomis. Jos leidžia nustatyti telefono buvimo vietą, blokuoti telefoną, ištrinti jo turinį.

Naudokite specialias programėles. Įvairios programėlės išmaniesiems įrenginiams padeda tėvams lengviau prižiūrėti atžalų veiklą internete. Tokios programėlės paauglio telefone jau bus rimtas asmeninio privatumo pažeidimas, todėl vaikus mokyti apie saugumą internete reikia pradėti smarkiai anksčiau. Statistiškai maždaug 9 proc. 8 metų vaikų jau turi išmanųjį telefoną ir pradeda naudotis internetu.

Vaikui, tik pradedančiam naudotis išmaniuoju, paaiškinti apie tokią priežiūrą bus lengviau. Vėliau, išmokius vaiką atsirinkti tinkamą turinį ir bendravimo būdus, tokių programėlių naudojimo bus galima atsisakyti.

Siūlome kelias iš daugybės siūlomų patikimų programėlių telefonams su „Android“ operacine sistema.

„Phone Sheriff V2“ programėlė – mokama, tačiau ja galima stebėti iki 3 išmaniųjų įrenginių. Programėlė padeda užblokuoti tam tikrus žmones, su kuriais vaikams neverta bendrauti, GPS pagalba žinoti, kur jie šiuo metu yra ar su kuo susirašinėja trumposiomis žinutėmis.

„Net Nanny“ taip pat mokama, tačiau labai gerai vertinama programėlė. Ja galima stebėti, kaip, kiek ir ką jūsų vaikai veikia su išmaniaisiais įrenginiais. Aplikacija filtruoja tinklalapių turinį, blokuoja pornografinį ir kitą netinkamą turinį bei suteikia galimybę kontroliuoti, kiek laiko vaikas gali naudotis išmaniuoju įrenginiu.

Taip pat gausu ir nemokamų, bet kokybiškų programėlių, skirtų apsaugoti vaikus nuo neigiamos ir netinkamos jiems informacijos. „Kids Place“ programėlė užkerta kelią vaikams pirkti ar įdiegti naujas programėles, padeda kontroliuoti laiką, praleistą naudojantis išmaniuoju prietaisu, ir galiausiai, programėlė gali blokuoti įeinančius skambučius.

Svarbiausia – kalbėti su vaikais. Apsaugoti savo atžalas nuo pavojų padeda bendravimas. Pasikalbėjus su vaikais ir paaiškinus jiems, kodėl reikia saugoti savo daiktus, asmeninius duomenis, ir kodėl ne viską galima viešai skelbti socialiniuose tinkluose, jaunėliai aiškiau supras, kodėl reikia ar negalima kažko daryti.

2014 m. tarptautinės organizacijos „Global Child Forum“ inicijuoto ir konsultacijų bendrovės „Boston Consulting Group“ atlikto pasaulinio tyrimo duomenimis, „Tele2“ pripažinta skirianti daugiausiai dėmesio vaikų teisių apsaugai. Šiuos veiklos standartus bendrovė taiko ir Lietuvoje.

Lietuvoje „Tele2“ rūpindamasi saugiu naršymu mobiliajame internete, blokuoja svetaines, kuriose skelbiami vaikų seksualinio išnaudojimo vaizdai. Taip bendrovė prisideda prie neteisėto turinio pasiūlos internete mažinimo. Taip pat operatorius neleidžia savo tinklu teikti paslaugų, kurios neatitinka etikos reikalavimų ir kelia grėsmę visuomenės gerovei.

Reklama
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-02-22 17:15:21

Kaip Bendrojo pagalbos centro operatoriai pažeidėjus auklėjo

Auklėjimas – tai tinkamo elgesio formavimas. Paprastai auklėjami yra vaikai ir lemiamas vaidmuo tenka jų tėvams. Bet ką daryti, jei žmogus suaugęs, o jo elgesys vis tiek yra neatsakingas ir nebrandus? Tokiais atvejais auklėjimu gali tekti užsiimti ir Bendrojo pagalbos centro pareigūnams.
       2020-02-22 17:06:23

Istorinis pasiekimas – pirmą kartą Lietuvai suteiktas A+ kredito reitingas

Lietuva užkopė į istorines kredito reitingų aukštumas – pirmą kartą istorijoje mūsų šaliai buvo suteiktas A+ ilgalaikio skolinimosi reitingas. Tokį įvertinimą Lietuvai suteikusi tarptautinė kredito reitingų agentūra „Standard & Poor’s“ pažymi spartų ir subalansuotą šalies ekonomikos augimą bei tvirtą fiskalinę politiką.
       2020-02-22 11:54:59

Prezidentas: sutarimui dėl ES biudžeto reikia daugiau laiko

Pasibaigus Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikimui, lyderiai sutarė toliau tęsti diskusijas dėl Daugiametės finansinės programos 2021 – 2027 metams. Pasak Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos, derybos įvairiuose dvišaliuose ir daugiašaliuose formatuose buvo ilgos ir intensyvios.
       2020-02-22 11:51:16

Aštuoni Lietuvos objektai, nustebinsiantys net visko mačiusius

Dangaus krantu vadinamas miestas, supamas beveik 300 ežerų; neaprėpiami, visoje Europoje saugomų paukščių perimviečių horizontai; XVIII a. dvaro teritorijoje įkurta fizinio krūvio terapijos klinika – šių išskirtinių turistinių objektų toli ieškoti nereikia.
       2020-02-21 15:48:19

Koronavirusas – tai didelis smūgis Ukrainai

Pareigūnai mėgino išvaikyti protestuotojus nuo kelio, kad galėtų pravažiuoti autobusai, kuriuose yra žmonės, galimai užsikrėtę koronavirusu. Tai toli gražu buvo ne vienas autobusas, o šeši. Jiems miesto gyventojai trukdė važiuoti į gydymo įstaigą, o keli iš jų netgi pasipriešino ir susirėmė su policininkais.
       2020-02-21 14:44:58

Regionų virtuvė: iš kur atėjo patiekalai, neatsiejami nuo mūsų kasdienybės?

Skanaudami cepelinus ar šaltibarščius esame tikri, kad tai nacionaliniai mūsų šalies patiekalai – jie pirmiausia šauna į galvą, pagalvojus apie lietuvišką virtuvę. Bet yra ir daugybė kitų lietuviškų valgių ar maisto produktų, kuriais mėgaujamės kasdien, tačiau net nesusimąstome, iš kur jie atsirado.
       2020-02-21 14:39:33

Priemonės koronaviruso prevencijai – konsultavimas ir kontaktų vengimas

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) jau beveik mėnesį visuose trijuose Lietuvos oro uostuose aktyviai vykdo Kinijoje keliavusių žmonių konsultavimą, informuoja visuomenę. Per visą laikotarpį iš viso registruoti 176 keliavusieji Kinijoje.
       2020-02-21 08:19:22

Ar sulankstomi telefonai pakeis telefonų rinką?

Pasaulinis sulankstomų telefonų krepšelis praėjusią savaitę pasipildė dar vienu, kompanijos „Samsung“ antruoju modeliu – „Galaxy Z Flip“. „Huawei“ ir „Motorola“ savo sulankstomus sprendimus pristatė jau anksčiau, todėl rinkoje šiuo metu turime jau keturis skirtingus sulankstomus telefonus, iš kurių vienas oficialiai parduodamas ir Lietuvoje.
       2020-02-21 08:17:23

Ar žinote, kam renkami jūsų asmeniniai duomenys?

Viešas socialinių tinklų profilis su laisvai prieinamomis asmeninėmis nuotraukomis, elektroniniu paštu ir įrašais, programėlėms suteikta prieiga prie buvimo vietos ir bankinių duomenų – visa tai būdinga tiek dažnam paaugliui, tiek ir suaugusiam.
       2020-02-21 08:13:39

Karpos – neestetiškas apie imuniteto problemas signalizuojantis negalavimas

Nors karpos estetiškai nepatrauklus, tačiau dažniausiai nepavojingas negalavimas, vis tik nereiktų į jų atsiradimą numoti ranka – dažnai jos signalizuoja apie suprastėjusią organizmo imuninę sistemą, o vyresnio amžiaus žmonėms derėtų jas parodyti gydytojui dėl vėžio prevencijos.
       2020-02-20 11:07:57

Legalaus turinio platformos – vaistai nuo piratavimo

Nors Lietuva priskiriama prie labiausiai technologijų srityje pažengusių pasaulio šalių, taip pat esame įtraukti ir į daugiausiai pirataujančių šalių dešimtuką. Autorių teisių gynėjų nuomone, augantis legalaus turinio platformų populiarumas rodo ir didėjantį visuomenės sąmoningumą.
       2020-02-19 15:25:21

Lietuvių įmonė – tarp geidžiamiausių JAV darbdavių

Lietuvių įkurta logistikos kompanija „GP Transco“ pripažinta viena geidžiamiausių darbdavių Jungtinėse Amerikos Valstijose. Taip mano Kanados ir JAV vežėjus vertinantys „Smart-Trucking“ ekspertai.
       2020-02-19 15:18:42

Mitybos patarimai senjorams: į ką atkreipti dėmesį?

Rūpintis sveikata ir mityba reikia visiems, tačiau rekomenduojama atsižvelgti ir į savo amžių. Nors atrodo, kad esant vyresnio amžiaus mitybos principai neturėtų skirtis nuo anksčiau galiojusių, tačiau yra dalykų, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį.
       2020-02-19 15:12:12

Kaip tvarka šaldytuve susijusi su maisto švaistymu?

Preliminariais Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) skaičiavimais, kiekvienas Europos Sąjungos gyventojas kasmet išmeta apie 173kg, o kiekvienas lietuvis – apie 60 kg maisto. Kodėl jo išmetama tiek daug?
       2020-02-18 18:07:22

Rekordiškai šilta žiema ir kenkėjai: ko tikėtis pavasarį?

Socialiniuose tinkluose gyventojai dalijasi pirmųjų žibučių, snieguolių bei pumpurus kraunančių medžių fotografijomis. Meteorologai taip pat patvirtino: ši žiema pati šilčiausia per daugiau nei 200 metų, kai Lietuvoje atliekami meteorologiniai stebėjimai.
       2020-02-18 17:59:18

Antžeminės televizijos DVB-T eteryje - nauja programa Delfi.tv

Pasikeitimai DVB-T eteryje į TV programų skaičiaus didėjimo pusę. Iš vienos pusės - gerai, kad TV programų daugėja, o iš kitos pusės - liūdina, nes tai pasikeitimai ne į aukštesnės kokybės pusę.
       2020-02-18 06:42:43

Lietuviško medaus galia: gydo gerklės skausmą, gaivina odą ir stiprina organizmą

Senovės lietuviai sakydavo, kad medus – ne tik maistas, bet ir vaistas. Šiandien jo naudą sveikatai patvirtina ir mokslas. Visgi medus naudingas ne tik malšinant gerklės skausmą ar kovojant su peršalimo simptomais.
       2020-02-18 06:40:37

Vilkas ėriuko kailyje: kaip apsisaugoti nuo apgaulingų programėlių

Kompanija „Google“ šį mėnesį iš savo programėlių parduotuvės „Google Play“ ištrynė 382 milijonus parsisiuntimų turėjusias 24 programėles, kurios pripažintos apgaulingomis. Vartotojams nieko neįtariant jų duomenys galėjo būti naudojami be jų žinios.
       2020-02-15 06:37:41

„Microsoft“ tyrimas: 70 proc. interneto vartotojų patiria internetines grėsmes

Viso pasaulio interneto vartotojų elgesys šiandien vertinamas prasčiausiai per pastaruosius ketverius metus, rodo kompanijos „Microsoft“ kasmet sudaromas Skaitmeninio mandagumo indeksas (angl. Digital Civility Index, DCI).
       2020-02-14 11:15:01

Marius Liatukas: Ar koronavirusas gali pavirsti nenugalima jėga?

Pasaulio fabriku vadinama Kinija pastarosiomis savaitėmis sukaustyta koronaviruso baimės. Tą netruko pajusti ir verslas: nukeliamos kelionės pas šioje Azijos valstybėje veikiančius partnerius, atšaukiami skrydžiai, pristabdytas siuntų ir krovinių gabenimas iš kai kurių Kinijos regionų, neveikia dalis tenykščių fabrikų.
       2020-02-13 21:30:54

Vienas dūris išgelbės gyvybę

„Džiaugiuosi, kad mano vaikas nevakcinuotas. Pasiskaitykite apie skiepus, ten vieni nuodai. Autizmas garantuotas“, - savo įžvalgomis dalijasi vaikų neskiepijantys tėvai. Kai vaikas atsiduria intensyviosios terapijos skyriuje, nuomonę gimdytojai pakeičia. Tik kad nebūtų vėlu.
       2020-02-13 21:27:38

Ką pasirinkti: skalbyklę su džiovinimo funkcija ar atskirą džiovyklę?

Šiais laikais skalbyklių ir džiovyklių pasiūla tokia didelė, kad kartais sunku apsispręsti, kuris variantas būtų tinkamesnis. Kiekvienas prietaisas turi savo pliusų ir minusų, kuriuos pirkėjui verta apsvarstyti prieš įsigyjant naują prietaisą.
       2020-02-12 18:10:10

Dirbtinis intelektas atskleidė aiškiausiai kalbančius TV žinių vedėjus

Šneką paverčiantis tekstu dirbtinis intelektas nustatė, kurie šalies TV žinių vedėjai kalba aiškiausiai. Tyrimą antrąsyk inicijavusi bendrovė „Kantar“ išanalizavo robotų šifruotą žinių medžiagą ir sudarė aiškiausiai kalbančių TV vedėjų dešimtuką.
       2020-02-12 16:14:27

9 iš 10 lietuvių baiminasi dėl robotų keliamų grėsmių darbo rinkai

Daugelį rutininių darbų už mus jau daro robotai, tačiau jie vis labiau kėsinasi ir į profesijas, kurios tradiciškai priskiriamos žmogaus rankų darbui. Kaip parodė naujausias tyrimas*, ši robotizacija sėja nerimą: 88 proc. lietuvių mano, kad robotai kelia grėsmę darbo vietoms.
       2020-02-12 16:11:18

Robotizacija neišvengiama, tačiau bijoti jos nereikia

Gamyba ir sandėliavimas, kaip ir dauguma kitų pramonės šakų, nestovi vietoje. Kuriamos naujos, žmonių darbą palengvinančios technologijos. Diegiami nauji, turimus resursus optimaliau išnaudoti leidžiantys sprendimai. Kaip neatsilikti nuo permainų?
       2020-02-12 15:19:21

Sekstingo ribos: nuo žaidimo iki psichologinių traumų

Sekstingą (angl. sexting – dviejų žodžių „sex“ ir „texting“ kombinacija) Oksfordo žodynas oficialiai įtraukė prieš penkmetį. Tai atviro seksualaus turinio žinučių, apnuoginto ar nuogo kūno nuotraukų, filmukų siuntimas ar gavimas, naudojantis bet kokia skaitmenine priemone.
       2020-02-11 14:08:00

Ką darote ne taip, kad vaikas domisi tik kompiuteriniais žaidimais?

Kompiuteriniai žaidimai ir buvimas virtualioje erdvėje šiandien ne tik užima didelę dalį žmonių laisvalaikio, bet ir kursto karštas diskusijas. Ypač tarp tėvų, kurių vaikai, pasak suaugusiųjų, per daug laiko praleidžia prie kompiuterio ar telefono.
       2020-02-11 14:01:06

Apie propagandos technikas ir kaip jas atpažinti

Parodoje „Studijos 2020“ būsimus studentus Vilniaus universiteto (VU) bendruomenė ne tik kvietė sužinoti aktualią informaciją apie stojimą ir gyvenimą VU, bet ir siūlė įdomių paskaitų ciklą įvairiomis aktualiomis temomis.
       2020-02-07 17:33:10

Įsigijote brangų pirkinį? Patarimai, kaip pasirūpinti, kad jis tarnautų ilgai

Prekybininkams skelbiant finalinius žiemos išpardavimus, gyventojai skuba pasinaudoti nuolaidomis ir įsigyti brangesnių pirkinių: buitinės technikos, elektronikos prietaisų ar išmaniųjų įrenginių. Išsvajotus pirkinius įsigiję gyventojai vis atidžiau jais rūpinasi, ir vis dažniau siekia užsitikrinti papildomą apsaugą nuo rizikų.
       2020-02-07 17:27:53

Pavilnionių gatvė sujungs trūkinėjantį gatvių tinklą

Vilnius vienu etapu priartėjo prie itin reikšmingos miesto susisiekimo sistemai magistralinės gatvės statybos – vyriausiasis miesto architektas Mindaugas Pakalnis pritarė Pavilnionių gatvės nuo Vakarinio aplinkkelio iki Ukmergės gatvės ir Ukmergės – L. Zamenhofo gatvių sankryžos rekonstravimo projektiniams pasiūlymams.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama