Naujienos

Išmanusis konteineris: kiek ateityje kainuos vienas šiukšlių išmetimas?

2017-03-30 17:59:41

Komunalinių atliekų problema Lietuvoje šiandien tokia pat opi kaip ir anksčiau – kasmet jų susidaro daugiau kaip 1 mln. tonų, o maždaug pusė nugula sąvartynuose. Žmonėms trūkstant motyvacijos rūšiuoti atliekas ir taip prisidėti prie jų perdirbimo, Lietuvoje jau planuojamas pirmasis išmaniųjų konteinerių eksperimentas, kuris padės akcentuoti finansinę atliekų rūšiavimo naudą.

Šiukšlių tema aktuali įvairiais aspektais: užverčiamais sąvartynais, netenkinančiais mokesčiais, gyventojus piktina net tai, jei šiukšles į jų kiemo konteinerius išmeta praeiviai. Su naujausiomis komunalinių atliekų tvarkymo būdais ir alternatyvomis supažindins parodų ir kongresų centre „Litexpo“ balandžio 26-29 dienomis rengiama tarptautinė statybų paroda „Resta“, kurioje bus pristatyti ir išmanieji konteineriai.

Atliekų statistika gero nežada

Pagrindinė susidomėjimo išmaniaisiais atliekų konteineriais priežastis – per mažas atliekas rūšiuojančių žmonių skaičius. Aplinkos ministerijos duomenimis, net 80 proc. gyventojų jaučia turintys pakankamai informacijos apie namų ūkyje susidarančių atliekų tvarkymą. 68 proc. nurodė, jog šalia namų yra visi rūšiavimo konteineriai.

Nepaisant to, visas atliekas rūšiuoja vos 43 proc. Iš nerūšiuojančiųjų net 40 proc. atsakė taip darantys, nes išmesti visas atliekas į vieną konteinerį yra tiesiog patogiau, o penktadalis apklaustųjų teigia nemanantys rūšiavimo naudos. Problemai spręsti šiuo metu reikalingi nauji keliai, užtikrinantys, kad pats gyventojas norėtų elgtis atsakingai.

„Mažinti komunalinių atliekų kiekį privalu dviem priemonėmis. Visų pirma, skleidžiant informaciją viešojoje erdvėje: televizijoje, spaudoje ir internete. Tuo pačiu svarbu suteikti reikiamą infrastruktūrą. Tam šiuo metu savivaldybėms skiriamos lėšos konteinerių įsigijimui. Be to, svarbu pabrėžti gamintojų ir pakuotojų indėlį – jie turi skirti didelę dalį savo lėšų problemos viešinimui. Svarbu ne tik suteikti žmonėms galimybę, bet ir sukurti įprotį rūšiuoti“, - teigia Aplinkos ministerijos atliekų valdymo skyriaus vedėja Laura Zukė.

Nauja sistema išspręs ilgametį galvos skausmą

Išmaniųjų konteinerių sistemas diegianti Nyderlandų kapitalo bendrovė „BWaste International BV“ tiki, jog situaciją pakeisti galima sukuriant gyventojams patogią ir finansiškai skatinančią atliekų išmetimo sistemą, atskiriant „mokamus“ ir nemokamus konteinerius. Rūšiavimui skirti stiklo, plastiko, popieriaus bei maisto atliekų konteineriai būtų nemokami ir prieinami visiems. Penktasis, talpinantis mišrias buitines atliekas, atsidarytų tik su specialiu raktu ar kortele.

„Naudojant prieigos kontrolės korteles, atsiranda finansinė paskata rūšiuoti. Perdirbamos žaliavos lieka neapmokestintos ir mokama tik už mišrias komunalines atliekas. Iki šiol tokio paties ploto bute gyvenanti dviejų asmenų šeima mokėdavo tiek pat, kiek ir dešimties, nors atliekų kiekiai labai skirtingi: ateityje to turėtų nelikti“, - aiškina Lietuvoje bendrovei „BWaste International BV“ atstovaujanti Ramunė Markevičiūtė.

Iniciatyvą rūšiuoti skatins faktas, jog tai apsimoka. Lietuvoje įstatymo nustatyta tvarka mokėjimas už atliekų rinkimą netrukus pradės veikti dvinarės rinkliavos principu – 70 proc. mokesčio liks pastovaus dydžio, o kiti 30 proc. priklausys nuo realaus išmetamų atliekų kiekio. Šio įstatymo įsigaliojimas priklauso nuo savivaldybių.

Nors šiuo metu Lietuvoje įgyvendinamas 100 mln. eurų vertės projektas naujiems požeminiams ir pusiau požeminiams konteineriams įrengti, ekspertės teigimu, dar svarbiau, kad atsirastų noras rūšiuoti.

„Konteineris yra į žemę sukišta metalo dėžė ir nieko daugiau. Be vizijos kaip prijungti žmogų ir skatinti iniciatyvą, jis negali nieko iš esmės pakeisti“, - tikina R. Markevičiūtė.

Konteineriai atsidarys tik su specialiu raktu

Pirmieji Lietuvoje išmaniuosius konteinerius išbandys Birštono gyventojai. Apie 470 tūkst. eurų kainavusi sistema turėtų veikti nuo 2018-ųjų vasaros. Visame mieste bus pastatyti nauji, daugiau talpinantys ir mažiau priežiūros reikalaujantys konteineriai, tačiau tikroji inovacija bus ribotas priėjimas prie jų. Nuo naujosios sistemos įvedimo geriau atliekas išrūšiuojantis birštonietis mokėti turės tik už mažą dalį šiukšlių, o nerūšiuojančiam kainuos kiekvienas nuėjimas iki konteinerio.

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Reipas neabejoja, kad Birštonas yra ideali vieta išbandyti inovatyvias technologijas. „Žmonės nori kokybiškos, modernios paslaugos. Jiems įdomu rūšiuoti, o su šia sistema jie tikrai žino, kad rūšiuoja ne vien jie. Daugiabučiuose sunku rasti motyvacijos matant, jog tu rūšiuoji, o kaimynas sugadina visą tavo įdėtą darbą. Ši sistema padės šitai išspręsti“, - teigia A. Reipas.

Per dvejus metus nuo sistemos išbandymo Birštone planuojama ją įdiegti dar septyniose šalies savivaldybėse. Deja, visoje Lietuvoje vykdomi nauji konteinerių pirkimai šios funkcijos dar neturės.

„Neturėdami riboto priėjimo konteinerių žmonės to reikalauti turėtų patys. Sistema gintų visų pirma pačių žmonių interesus. Tai yra neišvengiama ateitis“, - neabejoja „BWaste International BV“ atstovė R. Markevičiūtė.

Skaičiuojama, kad per metus Lietuvoje susidaro apie 1,3 mln. tonų vien komunalinių atliekų, iš kurių maždaug pusė lieka sąvartynuose. Eurostato duomenimis, namų ūkiai mūsų šalyje per metus generuoja apie penktadalį viso atliekų kiekio.

Didžiausia Baltijos šalyse statybų tematikos paroda „Resta“ balandžio 26-29 dienomis pristatys statybos sektoriaus naujienas, jos šių metų tema – „Skaitmeninė statyba. BIM“. Šiemet parodoje dalyvaus 540 įmonių iš 18 valstybių, paroda skirta statantiems, remontuojantiems ir renovuojantiems. „Resta“ yra vienintelė specializuota paroda Baltijos šalyse, pelniusi pasaulinės parodų verslo asociacijos UFI pripažinimą.

Pagalba priimant vietines TV programas
Ši naujiena peržiūrėta 6090 kartų. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



2017-03-31 11:21:43 / Idėja dar ne mums

Negi norime šiukšlių krūvos šalia konteinerio?

Daugiau naujų naujienų
       2024-10-03 16:23:37

NVSC priminimas apie legioneliozės profilaktiką

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai tiek nuosavų, tiek daugiabučių namų gyventojus, kurie patys savarankiškai ruošia karštą vandenį, ragina atkreipti dėmesį į legioneliozės profilaktines priemones, kurios svarbios visais metų laikais.
       2024-09-29 13:01:22

Kai šviesolaidis tampa ginklu: Ukrainos padangėje – nematyto tipo dronai

Daugelio mūsų namams internetą tiekiantis šviesolaidis pastaruoju metu netikėtai prigijo dronų pramonėje. „Forbes“ žiniomis, Vokietijos bendrovė „HIGHCAT“ Ukrainoje jau kurį laiką testuoja nematytas bepilotes skraidykles, kurios valdomos per optinį kabelį ir yra atsparios signalo blokavimui.
       2024-09-29 11:36:58

8 miego valandos ir kiti mitai: viskas daug paprasčiau

Miegas yra gero kasdienio gyvenimo pagrindas, nes tik gerai pailsėję galime būti produktyvūs, energingi ir sveiki, sako miego mokslininkė. Panašu, kad vis geriau tai suprantame ir patys.
       2024-09-28 10:17:14

Mokslininkės įžvalgos, kaip alkoholis veikia smegenis?

„Stebėkite save ir savo artimą – pradėjus išgėrinėti, siekiant numalšinti fizinius ar psichinius simptomus, formuojasi alkoholio priklausomybė“, – įspėja neuropsichologijos mokslų daktarė, Vilniaus universiteto Psichologijos instituto docentė Ramunė Dirvanskienė.
       2024-09-27 13:18:05

Kaip studentams užsitikrinti ne tik papildomas pajamas, bet ir kitas naudas

Neseniai prasidėjęs naujas studijų semestras – nauja galimybė gauti papildomų pajamų ne tik pragyvenimui, bet ir pramogoms. Ekspertai aiškinasi, kokios galimybės užsidirbti papildomai ir įgyti reikiamos praktikos studijų metu?
       2024-09-21 12:03:24

Jei mokykloje sunku susikaupti, gali būti kalti nesuvalgyti pusryčiai

Rugsėjis vaikams ir paaugliams skelbia ne tik naujų mokslo metų pradžią, bet ir žaidimų lauke, maudynių, išvykų į gamtą pabaigą. Sugrįžę į klases visi dalijasi ne tik atostogų įspūdžiais, bet ir įvairiausiais virusais.
       2024-09-20 17:33:57

Keturių dienų darbo savaitė Lietuvoje: galimybės ir iššūkiai

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) informuoja, kad Lietuvoje jau dabar egzistuoja galimybės įgyvendinti trumpesnę darbo savaitę, nekeičiant Darbo kodekso. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį tiek į galimybes, tiek į potencialius iššūkius.
       2024-09-13 17:00:08

Investuoti siūlo nuomonės formuotojas ar sukčius: kaip atpažinti?

Socialiniai tinklai leidžia pasiekti turinį iš viso pasaulio ir atveria galimybes informacijos įvairovei. Nuomonės formuotojai taip pat ieško, kokią nišą juose galėtų užimti.
       2024-09-11 19:37:50

Trečiasis „Lidl Plus“ gimtadienis pirkėjus lepins nuolaidomis

Išskirtinių pasiūlymų ir nuolaidų programėlės „Lidl Plus“ trečiasis gimtadienis tęsiasi! Pirkėjų pamėgta mobilioji programėlė „Lidl Plus“ jau tapo įprasta kiekvieno apsipirkimo dalimi.
       2024-09-10 22:22:14

Miegokite ramiai: ką daryti, kad išmanusis nežadintų naktį?

Negalite užmigti, „scrollinate“ telefoną, o dėl to – dar labiau nesimiega? Tai – tarsi užburtas ratas, vedantis tiesiai į nemigą. Šiuolaikiniai išmanieji telefonai ir laikrodžiai turi įrankius, reikalingus sukurti tinkamą nuotaiką poilsiui ir stebėti, kiek gilus yra jūsų miegas.
       2024-09-07 13:54:59

ESO: rugpjūtį augo gaminančių vartotojų sugeneruotas elektros energijos kiekis

Rugpjūčio mėnesį „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prie tinklo prijungė 2136 gaminančius vartotojus, kurie įsirengė saulės elektrines tame pačiame ar gretimame sklype – ant pastato stogo.
       2024-09-06 18:51:49

Bulvės ir mėsa ruošiasi šeštadieniui: „Lidl“ kviečia į cepelinų fiestą!

Nors ruduo jau prasidėjo, vasariška kaitra neskuba trauktis. Vis dėlto, daugelis jau pasiilgo rudeniškos vėsos ir šio sezono mėgstamiausių patiekalų. Tad savaitgalis – puiki proga jaukiai ir gardžiai jais pasidžiaugti artimųjų apsuptyje.
       2024-09-06 18:29:22

Išsiruošusiems į grybų paieškas: ką svarbu atminti pasiklydus miške?

Ruduo į miškus kviečia savo gausiomis gėrybėmis. Grybų, uogų rinkimas – vienas iš didžiausių auksinėmis spalvomis pasidabinusio metų laiko džiaugsmų. Tiesa, išsileidus į grybų ar uogų paieškas, naudinga atminti – miške reikia elgtis atsakingai, o pasiklydus – nepamiršti kelių svarbių dalykų.
       2024-09-06 18:13:56

Kodėl įmonei turi rūpėti jūsų darbo ir poilsio balansas?

Smalsūs, nuolat besimokantys ir augti siekiantys darbuotojai – kiekvienos organizacijos siekiamybė. Tačiau kuriant aplinką, kurioje kiekvienas stengtųsi tobulėti, neretai rizikuojama perlenkti lazdą ir sukurti atmosferą, skatinančią rezultatų siekti atsisakant dalies laisvalaikio ir asmeninio gyvenimo.
       2024-09-06 17:46:30

Europos Centrinis Bankas mažina palūkanas, bet įmonės Lietuvoje reaguoti neskuba

Europos Centrinis Bankas (ECB) dar birželio mėnesį sumažino palūkanų normas 0,25 proc. Infliacijos tempai pastaruoju metu gerokai sumažėję, tad ECB nutarė, kad vėl galima pradėti aktyviau skatinti ekonomiką.
       2024-09-06 17:42:22

Lietuvos ir Lenkijos verslo misija stiprina bendradarbiavimą gynybos sektoriuje

Daugiau nei 40 Lietuvos gynybos sektoriaus įmonių ir organizacijų dalyvavo Lenkijos ir Lietuvos gynybos sektoriaus verslo misijoje Varšuvoje. Trijų dienų verslo misijos metu lietuviai buvo supažindinti su Lenkijos gynybos ekosistema, dalyvavo MSPO parodoje ir Lenkijos-Lietuvos verslo forume.
       2024-09-02 21:26:04

Turtingas skoniu ir už gerą kainą: rudeniškas troškinys su dešrelėmis

Nors prasidėjus rudeniui vis dar kvepia vasara, namų atsargos pilnėja rudeniškomis sodo ir daržo gėrybėmis. Dažniau į pietų ar vakarienių meniu atgula ir sotesni patiekalai, kuriems įkvėpimo semiamasi ir iš Alpių regiono virtuvės, rašoma „Lidl“ pranešime žiniasklaidai.
       2024-08-31 11:27:29

Stojimo rezultatai – šimtukininkai renkasi KTU, išlaikyta aukšta studijų kokybė

Dar pavasarį Kauno technologijos universitetas (KTU) nusprendė nežeminti konkursinio balo kartelės ir išlaikė iki tol galiojusį 5,4 balą. Dėl šios priežasties stojančiųjų vidutinis konkursinis balas universitete didėjo, o šiemet čia priimti pirmakursiai – geriau pasiruošę universitetinėms studijoms.
       2024-08-31 11:13:10

Prasidėjus mokslo metams – suintensyvėja eismas: 2 sek. taisyklė ir kita

Prasidėjus rugsėjui eismas keliuose tampa kur kas intensyvesnis. Ir nors kelių eismo taisyklės nesikeičia, specialistai kasmet atkreipia dėmesį, kad pirmąjį rudens mėnesį dėl gerokai išaugusių eismo srautų bei vis sudėtingėjančių oro sąlygų įvyksta daugiau avarijų.
       2024-08-29 14:30:34

Mobili saulės elektrinė – galimybė elektrą gamintis daugiabučiuose

Kiekvieną mėnesį prie skirstomojo tinklo vidutiniškai prijungiama virš 3 tūkst. saulės elektrinių, kurios Lietuvoje dažniausiai montuojamos ant privačių namų stogų.
       2024-08-28 10:55:30

Ekspertas pataria, kaip sureguliuoti televizorių sporto varžybų transliacijoms

Sporto pasaulyje dabar vyksta daugybė įspūdingų renginių. Norint mėgautis kiekvienomis rungtynėmis, patartina patikrinti, ar televizorius suderintas optimaliai.
       2024-08-27 18:33:18

10 keistų kelių eismo taisyklių, kurias reikėtų žinoti keliaujant į užsienį

Kiekviena šalis turi daugybę vairuotojams skirtų kelių eismo taisyklių, kurios, pirmiausia, turėtų užtikrinti saugumą keliuose bei pagarbą aplinkiniams. Visgi pasaulyje gausu kontroversiškų įstatymų, kurie stebina tiek vietinius vairuotojus, tiek ir svečius iš užsienio.
       2024-08-27 17:47:21

LED televizoriai

LED televizoriai jau ne vienerius metus išlieka vienu populiariausių pasirinkimų tarp vartotojų, norinčių aukštos kokybės vaizdo ir patikimumo. Nepaisant to, kad rinkoje atsiranda naujesnių technologijų, tokių kaip OLED ar QLED, LED televizoriai išlieka patikimu ir prieinamu sprendimu.
       2024-08-24 16:21:21

Pasigaminkite troškinį, kuris nukels į paprikos gimtinę – Ispaniją

Paprikas į Europą atgabeno Kristupo Kolumbo įgula ir nors šią ekspediciją bei šiuolaikinį europiečio stalą skiria ne vienas šimtmetis, paprikos iki šių dienų vis dar yra vienos populiariausių maisto gamyboje.
       2024-08-23 12:18:26

Vasara – kelionių metas: kaip sumažinti elektromobilio energijos sąnaudas?

Vasaros išvykoms ir kelionėms lietuviai dažniausiai renkasi automobilį. Šia transporto priemone keliauja net 87 proc. lietuvių ir vis daugiau jų šiltojo sezono metu į kelią išrieda elektromobiliais.
       2024-08-21 11:01:01

„Tele2“ ekspertas ragina atsinaujinti operacinę sistemą – į ją nusitaikė sukčiai

„Microsoft Windows“ naudotojai gavo pranešimus su raginimu kuo skubiau įdiegti naujausią operacinės sistemos atnaujinimą. To priežastis – aptikta nauja saugumo spraga, kuria pasinaudoję sukčiai gali užkrėsti jūsų kompiuterį.
       2024-08-20 11:40:55

Liepą ESO prie tinklo prijungė rekordinį gaminančių vartotojų skaičių

Liepos mėnesį „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prie tinklo prijungė 3 709 gaminančius vartotojus, kurie įsirengė saulės elektrines tame pačiame ar gretimame sklype – ant pastato stogo. Dar 553 gyventojų tapo nutolusių saulės parkų klientais.
       2024-08-08 16:02:51

Ši sporto rūšis – ne kiekvienam: vilnietis drąsiai šoka ir nuo 3 km aukščio uolų

Šuolis parašiutu iš lėktuvo Mariui Čiūtai yra tik treniruotė – sportininkui kur kas įdomiau šokinėti nuo uolų ar aukštų pastatų. Jau bene dešimtmetį vilnietis aktyviai užsiima vienu ekstremaliausių sportų.
       2024-08-03 20:19:56

Vidurvasarį – elektros kainų pikas, bet ar galėsime atsikvėpti rugpjūtį?

Kaitri vidurvasario saulė Lietuvos, kaip ir kitų Baltijos šalių, gyventojams neleido atsikvėpti. Už norą atsivėsinti liepą teko susimokėti dešimtadaliu brangiau nei birželį. Liepos mėnesį elektros kaina Baltijos šalių regione augo 7 proc. iki 9,80 ct/kWh.
       2024-08-03 12:29:43

Su elektros vartotojais teisme nesusitiks – ESO mokės gyventojams kompensacijas

Audra smarkiai pažeidė ir apgadino oro linijas bei kitą „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) prižiūrimą infrastruktūrą, todėl elektros energijos tiekimo atstatymo darbai užtruko.
    Daugiau ankstesnių naujienų:  1  2  3  4  5
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.